گروه خبری اقتصادی

تهرانی‌ها 301 میلیارد تومان بدهی برقی دارند


ساعت24-مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران گفت: پرداخت نشدن بهای انرژی مشترکان که به 301 میلیارد تومان بالغ شده امروز یکی از چالش‌های بزرگ این شرکت است.
تهرانی‌ها 301 میلیارد تومان بدهی برقی دارند

به گزارش صدا و سیما، حاجی رضا تیموری گفت: 30 درصد بدهکاران برق در بخش کشاورزی هستند که تعرفه آنها کشاورزی است چون چاههای آب شرب آبفای شهری و روستایی با تعرفه کشاورزی محاسبه می شود و 20 درصد دیگر بدهکاران، مصرف کنندگان خانگی هستند و بقیه بدهکاری نیز، به بخش ادارات عمومی و صنعت مربوط می شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر این بدهی پرداخت شود، می توانیم خدمات بهتری انجام دهیم افزود: شرکت های توزیع برق، شرکت های درآمد - هزینه ای هستند یعنی هرچه درآمد کمتری داشته باشند برای هزینه به مشکل برخورد می کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران یکی دیگر از چالش های این شرکت را نقدینگی شرکت دانست و افزود: بهای انرژی و بهای انشعاب و نیرو رسانی به مشترکان جزو حقوق عمومی مردم است ولی دولت، این وجوه را به عنوان درآمد لحاظ کرده و مبالغ آن را به حساب خزانه وارد می کند. از دولت می خواهیم این منابع که حقوق مردم است را در اسرع وقت به شرکت ها عودت دهد و در قبال آن بتوانیم وظیفه خودمان که احداث شبکه و نصب انشعاب است را اجرا کنیم و خدمات پس از فروش که جزء وظایف ماست را به مشترکان ارائه کنیم.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه در استان تهران، 18 مگاوات نیروگاه انرژی خورشیدی احداث و به بهره برداری رسیده است افزود: یک نیروگاه ده مگاواتی خورشیدی در شهرک حسن آباد و نیروگاه هفت مگاواتی دیگری در دماوند وارد مدار شده و تعدادی نیز نیروگاههای کوچک چند کیلوواتی پراکنده هستند که سرجمع تولید آنها به یک مگاوات می رسد. با خرید تضمینی 20 ساله برق از تولید کنندگان برق خورشیدی ، میل و رغبت برای سرمایه گذاری در این زمینه زیاد شده است.

تیموری افزود: استفاده از ژنراتورهای خود تامین که برق تولیدی آن را با قیمت بالا می خریم و به آنها با قیمت پایین تر برق می فروشیم که شامل مشترکان دیماندی (مشترکانی که قدرت درخواستی برق آنها بیش از 30 کیلووات است و اغلب مشترکان غیرخانگی هستند) مانند صنایع همکاری آنها می تواند بیشتر باشد و از فرصت تعمیرات و تعطیلات در زمان پیک مصرف می توانند استفاده کنند. کشاورزان نیز براساس تفاهم نامه ای که با آنها بسته شده اگر در چهار ساعت پیک مصرف روز یعنی ساعت 12 تا 16 برق خود را از مدار خارج کنند در 20 ساعت باقیمانده شبانه روز از برق رایگان استفاده خواهند کرد که این طرح هر سال از 15 خرداد تا 15 شهریور اجرا می شود.

به گفته این مقام مسوول با توجه به کاهش منابع آبی و کاهش تولید نیروگاههای برقآبی در سال جاری اگر 5 درصد رشد مصرف برق داشته باشیم پنج هزار مگاوات کسری تولید برق خواهیم داشت بنابراین به مدیریت مصرف نیاز داریم تا در تابستان خاموشی نداشته باشیم.

وزیر کار: نزدیک شدن 890 هزار خانوار به خط فقر/ دارایی تأمین اجتماعی کفاف 5 ماه حقوق را می‌دهد


ساعت24-فقر غذایی ممکن است بر اثر تحریم‌های موجود دو واحد افزایش یابد که برنامه جامعی در نظر گرفته‌ایم و برآورد کرده‌ایم 2 هزار و 500 میلیارد تومان در سال هزینه دارد.
وزیر کار: نزدیک شدن 890 هزار خانوار به خط فقر/ دارایی تأمین اجتماعی کفاف 5 ماه حقوق را می‌دهد
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی

ساعت24-فقر غذایی ممکن است بر اثر تحریم‌های موجود دو واحد افزایش یابد که برنامه جامعی در نظر گرفته‌ایم و برآورد کرده‌ایم 2 هزار و 500 میلیارد تومان در سال هزینه دارد.

وزیر رفاه گفت: تحریم‌ها که بر فقر غذایی اثر می‌گذارد ممکن است باعث افزایش 2 واحدی جامعه فقرا شود چرا که در مطالعات قبلی نرخ فقر تغییر کرده است و ما باید برای امنیت غذا و دادن سبد معیشتی به دهک‌های پایین اقدام کنیم.

، علی ربیعی در برنامه تلویزنی نگاه یک در رابطه با وضعیت به وجود آمده ناشی از تحریم‌ها گفت: باید دیدارهای رو در رو داشته باشیم من حتی در جاهایی رفتم که تا حالا مدیرکل نرفته بود، ما نیاز داریم با تشکل‌ها و نخبگان جلساتی برگزار کنیم چرا که در اصلاح روش‌ها مؤثر است.

وی در مورد برنامه‌های رفع فقر مطلق گفت: ما به دنبال رفع فقر مطلق و کاهش فقر شدید بوده‌ایم با برنامه از بین می‌رود و باید هدفمند رفتار کنیم به این منظور برای یک یا دو دهک برنامه‌ریز کرده‌ایم و باید تا دهک‌های بعدی به دقت برنامه داشته باشیم چرا که اگر هدفمند حرکت نکنیم فقر عمیق‌تر می‌شود.

* برنامه جدید وزارت رفاه برای کاهش فقر

ربیعی با بیان اینکه بی‌عدالتی منطقه‌ای و بازتولید فقر بدون برنامه ایجاد می‌شود،‌گفت: تحقیقی کرده‌ایم که نشان می‌دهد مانند برنامه‌هایی مثل هدفمندی یارانه‌ها، فقر را کوتاه‌مدت برطرف کرده اما در میان‌مدت تشدید شده است چون با برنامه نرفته‌ایم به همین دلیل با کمک نخبگان،‌کمیته امداد، بهزیستی، بسیج مستضعفان و اوقاف که پای کار خواهند آمد برنامه‌ریزی شده پیش می‌رویم.

وی تصریح کرد: برخی از برنامه‌های ما در این زمینه محقق شد اما به تحریم‌ها برخورد کردیم که بر فقر آثار خود را دارد به همین دلیل باید تاب‌آوری اجتماعی را داشته باشیم در تحریم دور اول مطالعات نشان داد که نرخ فقر در روستاها 10 واحد درصد و در شهری 3 واحد درصد تغییر و افزایش داشته است.

وزیر رفاه تأمین امنیت غذایی ، حمل و نقل کم‌هزینه و تأمین مسکن را از جمله برنامه‌های جدی این وزارتخانه دانست و گفت: امنیت غذایی، مدارک شبانه‌روزی کودکان و مادران باردار دچار سوء تغذیه پوشش داده می‌شود.

* افزایش فقر غذایی ناشی از تحریم

وی گفت: فقر غذایی ممکن است بر اثر تحریم‌های موجود دو واحد افزایش یابد که برنامه جامعی در نظر گرفته‌ایم و برآورد کرده‌ایم 2 هزار و 500 میلیارد تومان در سال هزینه دارد.

* تأمین غذای فقرا به قیمت روز

وی گفت:‌ سبد غذا تأمین می‌کنیم برای افرادی که در اثر این تحریم‌ها و فشارها دچار فقر غذایی می‌شوند و برنامه‌ای داریم که این دهک‌ها غذای خود را به قیمت روز هزینه کنند و خوراک آنها به این صورت دستخوش تحریم نشود.

وی گفت: این برنامه را برای 5 دهک از مردم به طور مستقیم خواهیم داشت و تبعات تحریم را برای دو دهکی که دچار فقر  غذایی شدید هستند ادامه می‌دهیم و به این صورت سبد معیشت و کالاهای اساسی روزمره مردم را به قیمت روز بدون آنکه تحریم‌ها و تغییرات ارز بر آن اثری گذارد به دستشان می‌دهیم.

وی افزود: می‌خواستیم این برنامه را به صورت گسترده‌تری اجرا کنیم اما 12 هزار میلیارد تومان بار مالی دارد و این کشش وجود نداشته پس با حفظ قیمت‌ها و تخصیص 2300 میلیارد حمایت خود را از دهک‌های در معرض فقر غذایی خواهیم داشت.

* تضمین حداقل درآمد برای فقرایی که توانایی کار ندارند

وزیر رفاه با اشاره به یکی دیگر از برنامه‌های این وزارتخانه گفت: برای یک دهک و شاید کمی بیشتر برنامه‌ای برای تضمین حداقل درآمد داریم افرادی که به هیچ عنوان توانایی کسب درآمد ندارند با احتساب یارانه‌شان 70 درصد حداقل دستمزد سالانه را خواهند گرفت.

* افزوده شدن 890 هزار خانوار به برنامه‌های حمایتی

ربیعی گفت: تحریم‌ها و فشارهای موجود باعث شده که ما 890 هزار خانوار که  2 میلیون و 900 هزار می‌شوند را به مجموعه پوششی و حمایتی خود اضافه کنیم.

وی تصریح کرد: برای شناسایی این افراد پایگاه رفاهی اطلاعات ایرانیان را کامل کرد‌ه‌ایم البته با این پایگاه 2 هزار و 500 میلیارد تومان نیز صرفه‌جویی شده و بیش از 60 پایگاه اطلاعاتی به آن متصل شده است.

* جلوگیری از افزایش قیمت حمل و نقل برای فقرا

وزیر رفاه از افزایش کم‌کاری، شناسایی و پوشش دهک‌های پایین توسط سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های بزرگ در سطح ملی خبر داد و گفت: یکی دیگر از برنامه‌هایی که دنبال می‌کنیم  جلوگیری از افزایش قیمت حمل و نقل بین‌شهری از روستاها به شهرها است می‌خواهیم کاری کنیم که افزایش قیمت حمل و نقل گرفتار فقرا نشود.

ربیعی همچنین با اشاره به برنامه‌های دیگر این وزارتخانه گفت:‌تأمین مسکن با کمک واگذاری مسکن مهر به مددجویان محروم،‌ تأمین مسکن بازنشستگان و حمایت‌های درمانی از افراد نیازمند از دیگر برنامه‌های در دست اجراست، همچنین پنجره واحد خدمات نیز برای جلوگیری از همپوشانی‌ها ایجاد شده است.

* تحریم‌ها روح و روان مردم را هدف می‌گیرد

وی گفت: می‌توانیم در شرایط موجود فرصت‌های اقتصادی خوبی ایجاد کنیم چرا که تحریم‌ها روح و روان مردم را هدف قرار می‌دهد، تحریم‌ها اقتصادی محض نیستند بلکه شورش ذهنی و ناامیدی ایجاد می‌کنند و برای مردم القاء ناتوانی دارند.

وی افزود: تاب‌آوری اجتماعی و برنامه‌های توجیهی باید باشد تا از طرفی فرصت‌هایی برای اشتغال و افزایش مقاومت‌ها نیز باید داشته باشیم.

ربیعی گفت:‌ نمی‌توانیم بگوییم قدرت خرید مردم را بالا برده‌ایم اما سعی شده از نظر بیمه‌ای و تأمین اجتماعی افزایش بیش از تورم را حفظ کنیم می‌دانیم بازنشستگان و کارگران مشکل دارند و آن را کتمان نمی‌کنیم اما بی‌توجه نیستیم و برنامه‌ها هم به یکباره جواب نمی‌دهند.

* بیشترین تلاطم محیطی را تجربه می‌کنیم

وزیر رفاه گفت: باید ساختارهای اقتصادی از اساس و بنیان اصلاح شوند چرا که در دورانی هستیم که بیشترین تلاطم محیطی را از جهات مختلف تجربه می‌کنیم اما بر مسائل ارزیابی کیفی نداریم.

وی در مورد ساختار تأمین اجتماعی  و نظام چند لایه تأمین اجتماعی گفت:‌ لایه مساعدت اجتماعی که در بهزیستی و امداد دنبال می‌شود نسبتاً‌ موفق بوده ما حتی قانون جامع حمایت از معلولان را داریم که با 200 میلیارد تومان به جلو برده‌ایم در لایه میانی پوشش بیمه‌ای باید گسترش یابد که دنبال می‌شود.

ربیعی گفت: مشوق‌های بیمه‌ای مانند پوشش بیمه در بسیاری از استان‌ها با دادن حق کارفرما از سوی دولت و برنامه پیشگیری از بیکاری و تثبیت کارگران در کارگاه‌ها و کاهش ریسک شغلی آنها از دیگر برنامه‌های ما است.

وزیر رفاه بودجه تأمین اجتماعی را 100 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: قبلاً پول درمان در این سازمان 7 هزار میلیارد تومان بار مالی داشت اکنون 26 هزار میلیارد شده در حالی که در 4 سال پیش 2 هزار تخت بیمارستانی داشته اما اکنون 10 هزار و 718 تخت در این مجموعه فعال است.

وی اداره تأمین اجتماعی را بدون منابع دولتی سخت دانست و گفت: این سازمان پاک‌دستی داشته و نیروهای خادمی دارد اما متأسفانه گاهی اظهارنظرهایی در موردش می‌شود مثلاً می‌گویند ژن‌های خوب در این سازمان قرار دارد و ... در واقع کانال‌های خارجی اعتماد مردم را نشانه گرفته‌اند.

* بدهی 18 هزار میلیاردی تأمین اجتماعی

ربیعی گفت: سازمان تأمین اجتماعی در حال حاضر 18 هزار میلیارد تومان بدهی دارد البته ما زمینه گرفتن 20 هزار میلیارد تومان را فراهم کرده‌ایم اما زمان می‌برد تا مسائل بهتر شوند. این در حالی است که ما به دنبال بهبود معیشت بازنشستگان و افزایش قدرت خرید آنها هستیم قبلاً دریافتی بازنشسته‌ها 600 هزار تومان بود اکنون به یک میلیون و 300 هزار تومان رسیده، دارایی‌های تأمین اجتماعی باید بالا باشد تا جوابگو شود.

* کل دارایی‌ تأمین اجتماعی حقوق 5 ماه می‌شود

وزیر رفاه گفت: اکنون دارایی‌های تأمین اجتماعی کفاف حقوق‌های سال‌های بعد را نمی‌دهد چرا که اگر تمام دارایی آن را بفروشیم حقوق 5 ماه مستمری‌بگیران می‌شود در حالی که باید جوابگوی 5 سال باشد.

وی در مورد علت این امر گفت:‌منابع و مصارف تأمین اجتماعی به هم خورده، امید به زندگی افزایش یافته، حقوق بازنشستگان بیشتر شده، پرداخت حقوق بازنشستگی مبنای دو سال آخر شده و از طرفی برخی از قشرها و حمایت‌های اجتماعی با تأمین اجتماعی برطرف شده است.

ربیعی توضیح داد: در یک مقطعی تصمیم می‌گیرند تا حق بیمه برخی از گروه‌ها را تأمین اجتماعی بدهد و این سخت است چون دولت نتوانسته بدهد باید تأمین اجتماعی بدهد و این یعنی از سفره کارگری پرداخت می‌شود.

وزیر رفاه با بیان اینکه سرمایه‌گذاری کمی در شرکت‌های تابعه تأمین اجتماعی انجام شده،‌گفت: 40 واحد به سهام عدالت، 40 واحد به صندوق‌ها و 20 واحد ظرف 8 سال گذشته فروخته شده است، رد دیون شده و شرکت‌هایی به تأمین واگذار شده که سودی نداشته‌اند.مثلاً شرکت رجاء را داده‌اند که پولی نداشته به همین دلیل صندوق‌ها به جای سرمایه‌گذاری بنگاه‌داری کرده‌اند.

* ترکیب مجموعه پتروشیمی‌ها با یک هلدینگ بزرگ

وی گفت:‌اکنون برنامه‌ای در دست داریم که جزئیات آن را بعداً‌ اعلام خواهم کرد در این مجموعه پتروشیمی‌ها را با هلدینگ بزرگی ترکیب می‌کنیم تا از بنگاه‌داری خارج شوند تا کنون مجموعه‌هایی که سودی نداشته را به فروش گذاشته‌ایم و این تصور نشود که در تأمین اجتماعی پول زیادی وجود دارد.

* بیشترین فشار برای ایجاد روابط نامتعارف و حامی‌پیرو بر من وارد می‌شود

ربیعی گفت:‌هر وقت خواسته شده با فساد برخورد شود اینقدر ابهام درست می‌کنند که فساد گم می‌شود، می‌گویند شستا سکه خریده بعد عذرخواهی می‌کنند که اثر ندارد یا می‌گویند گوشی موبایل وارد کرده در حالی که با ارز سال 96 بوده و اگر گران فروخته بوده خطا کرده است.

وزیر رفاه ادامه داد:‌متأسفانه روابط نامتعارف و حامی‌پیرو داریم یعنی به دنبال افرادی به عنوان حامی به جای خود هستیم که بیشترین فشار و مرز سکته‌ام از اینجا می‌آید. این یک بیماری است که در سازمان‌ها رسوخ کرده نمی‌خواهم به جزئیات آن بپردازم اما باید شرکت‌های تابعه سهام‌داری کنند نه بنگاه‌داری ما اکنون اقدامات ساختارسوز داریم و تا می‌خواهیم شفاف کار کنیم جلویمان را می‌گیرند.

وی گفت: اما کاری می‌کنیم یک ریال هم هدر نرود و به بودجه جاری تبدیل نشود، ما برای رسیدگی به این اتهامات و گرفتن حق و حقوق خود ده‌ها پرونده به دادگاه فرستاده‌ایم.

*آخرین وضعیت کامیون‌دارها

ربیعی در مورد وضعیت و اعتراض کامیون‌‌دارها گفت:‌بار کم شده اما تعداد کامیون‌ها افزایش یافته ما باید مراقب‌شان باشیم چون خودروهای گران‌قیمتی دارند که اینگونه کار کردن برایشان مقرون به صرفه نیست از طرفی شرکت‌های واسطه‌گر درصد بالایی می‌گرفتند و سوداگرانی هم بودند که لاستیک و تجهیزات را گران می‌فروختند اما همه آنها را ما رفع می‌کنیم و بیمه این رانندگان را برقرار می‌کنیم. اکنون 950 هزار نفر بیمه شده‌اند و قول می‌دهیم بیمه آنها قطع نشود.

فارس

عربستان نتوانست افزایش تولید نفت خود را در بازار بفروشد


ساعت24-دولت عربستان، تحت فشار رئیس جمهوری آمریکا تولید نفت خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است، اما اکنون ریاض به این نکته پی برده که بازارهای جهانی احتمالا هنوز به این میزان افزایش عرضه احتیاج ندارند.

ساعت24-دولت عربستان، تحت فشار رئیس جمهوری آمریکا تولید نفت خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است، اما اکنون ریاض به این نکته پی برده که بازارهای جهانی احتمالا هنوز به این میزان افزایش عرضه احتیاج ندارند.

به گزارش بلومبرگ، دولت عربستان، تحت فشار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تولید نفت خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است، اما اکنون ریاض به این نکته پی برده که بازارهای جهانی احتمالا هنوز به این میزان افزایش عرضه احتیاج ندارند.

در حالی که ترامپ از متحد خود خواسته تا به کاهش قیمت بنزین و پر کردن شکاف عرضه ناشی از تحریم ایران کمک کند، تولید نفت عربستان در ماه گذشته میلادی به بالاترین رقم خود در طی 3 سال گذشته رسید. اما به گفته منابع آگاه، سعودی ها به اندازه ای که انتظار داشتند، نتوانسته اند افزایش تولید خود را در بازار بفروشند و در محافل خصوصی این بحث را مطرح می کنند که احتمالا شیرهای نفت خود را زودتر از موعد باز کرده اند.

مارتیجن راتس، مدیر موسسه مورگان استنلی در لندن گفت: «عربستان و چند کشور دیگر عضو اوپک در آستانه اجرای تحریم های ایران صادرات خود را به شدت افزایش داده اند، و عدم تطابق زمانی بین دو این (آغاز تحریم ها و افزایش صادرات عربستان و متحدانش) موجب کاهش قیمت نفت شده است.»

وزارت انرژی عربستان در یک بیانیه کم سابقه اعلام کرد صادرات نفت این کشور در ماه جاری میلادی ثابت خواهد بود، اما در ماه اوت کاهش خواهد یافت. این وزارتخانه نگرانی ها در مورد اینکه عربستان در حال ایجاد مازاد عرضه در بازار است را «بی اساس» خوانده است.

در واکنش به این بیانیه، قیمت نفت برنت روز جمعه در بازار لندن نیم درصد افزایش داشت و به 72 دلار و 92 سنت رسید.

به گفته منابع آگاه، عربستان ابتدا قرار بود تولید نفت خود را در ماه جاری میلادی به رقم 10.8 میلیون بشکه برساند، اما ریاض به تولید کنندگان دیگر گفته که تولید ماه جولای در سطح ماه ژوئن یعنی زیر 10.5 میلیون بشکه خواهد بود.

به نظر می رسد که تاثیر تحریم های آمریکا بر صادرات نفت ایران که رقم آن هنوز مشخص نیست، نقش مهمی در تعیین میزان افزایش تولید عربستان خواهد داشت.

تسنیم

توضیحات «شریعتمداری» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو


ساعت24-سخنگوی فراکسیون مستقلین گفت که در نشست این فراکسیون، وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیحاتی را درباره تخلفات صورت گرفته در موضوع ثبت سفارش خودرو ارائه کرد.
توضیحات «شریعتمداری» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

ساعت24-سخنگوی فراکسیون مستقلین گفت که در نشست این فراکسیون، وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیحاتی را درباره تخلفات صورت گرفته در موضوع ثبت سفارش خودرو ارائه کرد.

مهرداد لاهوتی با اشاره به نشست صبح امروز فراکسیون مستقلین که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، گفت: در این جلسه آقای شریعتمداری توضیحاتی را راجع به تخلفات صورت گرفته در ثبت سفارش خودرو ارائه کرد و گفت که در آن زمان واردات ممنوع شده بود، اما سیستم ثبت سفارش از بیرون هک شده بود که همان زمان موضوع به دستگاه‌های نظارتی اعلام شد و اخبار مربوط به آن در سال 1396 از صداوسیما پخش شد.

وی اضافه کرد: آقای شریعتمداری همچنین گفتند از 6481 خودروی ثبت سفارش شده، 1940 خودرو ترخیص شده و جلوی مابقی گرفته شده است. ایشان همچنین گفت علل این موضوع در حال بررسی است و ضرورت برخورد با متخلفین مورد توجه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد.

سخنگوی فراکسیون مستقلین با اشاره به طرح موضوع افزایش قیمت خودروهای داخلی در این جلسه اضافه کرد: آقای شریعتمداری گفتند که خودروهای بالای 45 میلیون تومان براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار 9.6 درصد و خودروهای زیر 45 میلیون تومان براساس مصوبه شورای رقابت 7.1 درصد افزایش قیمت داشته است.

لاهوتی اضافه کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به تاثیر رشد نقدینگی در اقتصاد کشور و ضرورت هدایت آن به سمت تولید گفت که مردم برای حفظ پول‌های خود به سمت طلا و ارز رفتند البته قبول داشتند دولت در این زمینه کوتاهی کرده است.

انتهای پیام

ایسنا

کدام گوشی‌ها ارز 4200 تومانی می‌گیرند؟


ساعت24-پس از واردات تعدادی گوشی با ارز دولتی 4200 تومانی، اکنون اعلام شده گوشی‌هایی که قیمتی بالاتر از 300 دلار داشته باشند، در گروه سوم کالاهای وارداتی جای می‌گیرند که ارز اختصاصی به آن‌ها 7500 تومان است.

ساعت24-پس از واردات تعدادی گوشی با ارز دولتی 4200 تومانی، اکنون اعلام شده گوشی‌هایی که قیمتی بالاتر از 300 دلار داشته باشند، در گروه سوم کالاهای وارداتی جای می‌گیرند که ارز اختصاصی به آن‌ها 7500 تومان است.

 پس از اعتراضات تعدادی از کسبه و فروشندگان موبایل و تبلت در تهران، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که معتقد بود گرانی‌های غیرمعمول گوشی نشان می‌دهد برخی افراد سودجو با استفاده از ارز دولتی گوشی وارد کرده‌اند اما بر اساس بهای ارز آزاد محاسبه و به مردم عرضه می‌کنند، ‏لیستی از شرکت‌هایی که به آنها ارز 4200 تومانی تخصیص یافته بود، منتشر کرد و توضیح داد: از ابتدای امسال تا 29 خردادماه به 40 شرکت واردکننده گوشی تلفن همراه، ارز دولتی تخصیص داده شده است.

این موضوع موجب شد که افزایش قیمت‌ گوشی در راستای افزایش نرخ ارز غیررسمی توجیه نداشته باشد و اگرچه برخی از واردکنندگان ادعا داشتند که نتوانستند ارز دولتی دریافت کنند یا این که برخی فروشندگان مدعی بودند گوشی‌ها را با قیمت ارز آزاد از واردکنندگان دریافت کرده و ناچارند با همین قیمت‌ها هم به فروش برسانند؛ اما در عین حال انتظار می‌رفت حداقل گوشی‌هایی که با ارز دولتی وارد شده‌اند، کاهش قیمت داشته باشند و از طرف سازمان‌های نظارتی هم به این موضوع رسیدگی شود.

از طرفی در حال حاضر پس از ارز رسمی 4200 تومانی، این بار صحبت از نرخ ارز دیگری برای گوشی‌هاست. در این راستا وزیر ارتباطات اظهار کرده که مقرر شده است بر اساس نامه‌ای با وزیر صنعت، معدن و تجارت، برای گوشی‌های با قیمت زیر 300 دلار، ارز از گروه دوم و از طریق سامانه نیما تامین شده و برای گوشی‌هایی با قیمت بالاتر از 300 دلار نیز ارز از گروه سوم تخصیص داده شود.

به گزارش ایسنا، در ابتدای راه‌اندازی سامانه نیما (نظام یکپارچه ارزی) از اواخر فروردین ماه، حدود 80 درصد ارز ناشی از صادرات وارد سامانه شده و واردکنندگان نیز بدون اولویت‌بندی ارز خود را با نرخ 4200 تومان تهیه می‌کردند؛ اما به مرور با توجه به رانت‌هایی که برای واردکنندگان ایجاد و حجم زیادی ثبت سفارش در این مورد انجام شد، مسوولان تصمیم به اولویت‌بندی کالاهای وارداتی برای دریافت ارز گرفتند.

بر این اساس گروه اول یعنی کالاهای اساسی و دارو و در مجموع کالاهای حیاتی عمدتا با درآمد ارزی ناشی از نفت تامین ارز شده (هر دلار حدود 3800 تومان) است و فاصله آن با دلار رسمی را دولت در قالب یارانه پرداخت می‌کند. گروه دوم که واردکنندگان مواد اولیه کارخانه‌ها و کالاهای ضروری هستند، ارز مورد نیاز خود را از طریق صادرات کالاهای غیرنفتی تامین می‌کنند که در ابتدای اجرای سیاست جدید ارزی (21 فروردین ماه) 4200 تومان بود و اکنون به حدود 4350 تومان رسیده است. اما گروه سوم آن دسته از کالاهای غیرضروری هستند که ارز آن از محل 20 درصد صادرات غیرنفتی و صادرکنندگان خرد تامین می‌شود.

دلاری که در سامانه نیما برای گروه سوم مورد معامله قرار می‌گیرد تا حدود 7500 تومان قیمت خورده است. البته این یک نرخ رقابتی بوده و بر مبنای بازار آزاد شکل می‌گیرد و می‌تواند حتی از این رقم نیز بالاتر باشد. معاملات ارزی برای گروه سوم کالایی بر اساس دو روش انجام می‌شود؛ در روش اول که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات به صورت توافقی است، صادرکننده به صورت توافقی، ارز و امتیاز واردات خود را با استفاده از سامانه جامع تجارت ایران به واردکننده واگذار می‌کند و واردکننده کالاهای اولویت سوم پس از طی مراحل ثبت سفارش، تشکیل پرونده در بانک عامل و اظهار کالا به گمرک، نسبت به واردات اقدام می‌کند. این روش از روز چهارشنبه 13 تیرماه اجرایی شده است.

انتهای پیام

ایسنا

منشاء جهش نرخ ارز و سکه


ساعت24 - معاون پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به اینکه کاهش دستوری نرخ ارز اشتباه است، افزود: منشاء جهش نرخ ارز و سکه، تحریم های جدی احتمالی آمریکاست.
منشاء جهش نرخ ارز و سکه

ساعت24 - معاون پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به اینکه کاهش دستوری نرخ ارز اشتباه است، افزود: منشاء جهش نرخ ارز و سکه، تحریم های جدی احتمالی آمریکاست.

حمید زمان زاده در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه نرخ رشد نقدینگی در سال های اخیر در دولت های یازدهم و دوازدهم در مجموع در محدوده کمتر از 25 درصد بود، در حالی که رشد نقدینگی در سال های پیش از آن، بالاتر بود، افزود: با توجه به این موارد، سطح نقدینگی حدود 1600 هزار میلیارد تومان فعلی، عجیب و غریب نیست.

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی اظهارداشت: سهم و نقش نقدینگی در تحولات و التهابات چند ماه اخیر در بازارهای دارایی به ویژه بازار ارز، اندک بوده است. وی اضافه کرد: معمولا در هر دولتی نقدینگی پس از 4 سال دو برابر شده؛ بنابراین نقدینگی و کنترل نکردن آن، عامل التهابات اخیر بازار نبوده است.

زمان زاده با بیان اینکه منشاء التهابات اخیر در بازار، پولی نیست، گفت: مسائلی مانند تحریم ها، رکود اقتصادی و کاهش درآمد نفتی موجب شد تا نرخ های سود بانکی افزایش یابد و این موضوع موجب ایجاد تورم انباشته شد اما این تورم بیشتر از 10 تا 15 درصد نخواهد بود و این موضوع ظرفیت ایجاد رشد 100 درصدی را در بازار ارز و یا دیگر بازارها نداشت.

معاون پژوهشکده پولی و بانکی تاکید کرد: منشاء جهش نرخ ارز و سکه، تحریم های جدی احتمالی آمریکاست و بسیاری افراد با احتمال کسب سودهای آتی وارد بازار ارز و سکه شدند.

زمان زاده افزود: نباید آدرس اشتباه بدهیم و عامل اصلی التهابات اخیر در بازار ارز، سیاست های پولی و نقدینگی و یا نحوه مدیریت آن نبوده است.

وی گفت: برای هدایت نقدینگی، ابتدا باید بازار ارز را مدیریت کنیم و کاهش دستوری نرخ ارز اشتباه است، بلکه باید سعی کنیم ارز را در نرخ های بالا تثبیت کنیم به نحوی که فعالان اقتصادی و مردم به این نتیجه برسند که بازار ارز بازدهی چندانی ندارد، در نتیجه ثبات ارز در نرخ های بالاتر برای مدیریت نقدینگی بهتر از کاهش دستوری نرخ ارز است.

منبع:ایبنا

>