تهرانی‌ها 301 میلیارد تومان بدهی برقی دارند
ساعت۲۴-مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران گفت: پرداخت نشدن بهای انرژی مشترکان که به ۳۰۱ میلیارد تومان بالغ شده امروز یکی از چالش‌های بزرگ این شرکت است.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش صدا و سیما، حاجی رضا تیموری گفت: ۳۰ درصد بدهکاران برق در بخش کشاورزی هستند که تعرفه آنها کشاورزی است چون چاههای آب شرب آبفای شهری و روستایی با تعرفه کشاورزی محاسبه می شود و ۲۰ درصد دیگر بدهکاران، مصرف کنندگان خانگی هستند و بقیه بدهکاری نیز، به بخش ادارات عمومی و صنعت مربوط می شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر این بدهی پرداخت شود، می توانیم خدمات بهتری انجام دهیم افزود: شرکت های توزیع برق، شرکت های درآمد - هزینه ای هستند یعنی هرچه درآمد کمتری داشته باشند برای هزینه به مشکل برخورد می کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران یکی دیگر از چالش های این شرکت را نقدینگی شرکت دانست و افزود: بهای انرژی و بهای انشعاب و نیرو رسانی به مشترکان جزو حقوق عمومی مردم است ولی دولت، این وجوه را به عنوان درآمد لحاظ کرده و مبالغ آن را به حساب خزانه وارد می کند. از دولت می خواهیم این منابع که حقوق مردم است را در اسرع وقت به شرکت ها عودت دهد و در قبال آن بتوانیم وظیفه خودمان که احداث شبکه و نصب انشعاب است را اجرا کنیم و خدمات پس از فروش که جزء وظایف ماست را به مشترکان ارائه کنیم.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه در استان تهران، ۱۸ مگاوات نیروگاه انرژی خورشیدی احداث و به بهره برداری رسیده است افزود: یک نیروگاه ده مگاواتی خورشیدی در شهرک حسن آباد و نیروگاه هفت مگاواتی دیگری در دماوند وارد مدار شده و تعدادی نیز نیروگاههای کوچک چند کیلوواتی پراکنده هستند که سرجمع تولید آنها به یک مگاوات می رسد. با خرید تضمینی ۲۰ ساله برق از تولید کنندگان برق خورشیدی ، میل و رغبت برای سرمایه گذاری در این زمینه زیاد شده است.

تیموری افزود: استفاده از ژنراتورهای خود تامین که برق تولیدی آن را با قیمت بالا می خریم و به آنها با قیمت پایین تر برق می فروشیم که شامل مشترکان دیماندی (مشترکانی که قدرت درخواستی برق آنها بیش از ۳۰ کیلووات است و اغلب مشترکان غیرخانگی هستند) مانند صنایع همکاری آنها می تواند بیشتر باشد و از فرصت تعمیرات و تعطیلات در زمان پیک مصرف می توانند استفاده کنند. کشاورزان نیز براساس تفاهم نامه ای که با آنها بسته شده اگر در چهار ساعت پیک مصرف روز یعنی ساعت ۱۲ تا ۱۶ برق خود را از مدار خارج کنند در ۲۰ ساعت باقیمانده شبانه روز از برق رایگان استفاده خواهند کرد که این طرح هر سال از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور اجرا می شود.

به گفته این مقام مسوول با توجه به کاهش منابع آبی و کاهش تولید نیروگاههای برقآبی در سال جاری اگر ۵ درصد رشد مصرف برق داشته باشیم پنج هزار مگاوات کسری تولید برق خواهیم داشت بنابراین به مدیریت مصرف نیاز داریم تا در تابستان خاموشی نداشته باشیم.

درخواست غیرمتعارف خودروسازان/ افزایش 24 درصدی قیمت‌ها
ساعت۲۴- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: خودروسازان در نشست روز گذشته پیشنهاد افزایش قیمت ۲۴ درصدی محصولات را مطرح کردند؛ اما اعتقاد دارم که کمیسیون صنایع و معادن نباید با پیشنهاد افزایش قیمت بیش از ۹.۶ درصدموافقت کند.
گروه خبری اقتصادی

رضا انصاری در خصوص پیشنهاد افزایش قیمت خودروهای تولید داخل توسط خودروسازان، اظهار داشت: کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای پس از شنیدن مسائل و مشکلاتی که در جلسه روز گذشته توسط خودروسازان مطرح شد به این جمع بندی رسید تا کارگروهی تشکیل شود و در اسرع وقت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان آنالیز قیمتی را ارائه کند تا در این کارگروه مورد بررسی و بحث قرار بگیرد و جمع بندی نهایی برای افزایش قیمت خودروها صورت بگیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با توجه به اینکه به‌عنوان کمیسیون صنایع نگاه ما حمایت از تولیدات داخل در شرایط ویژه اقتصادی است اما معتقدیم افزایش قیمت‌ها باید منطقی باشد، گفت: خودروسازان باید تلاش کنند تا با استفاده از روش‌های نوین مدیریتی بهره‌وری را افزایش و قیمت تمام شده را کاهش دهند.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اعتقاد داریم افزایش قیمت‌ها نباید به گونه‌ای باشد که نارضایتی‌ها افزایش پیدا کند و فشار بر طبقات کم درآمد جامعه وارد شود، ادامه داد: خودروسازان در نشست روز گذشته پیشنهاد افزایش قیمت ۲۴ درصدی محصولات را مطرح کردند اما اعتقاد دارم که کمیسیون صنایع و معادن نباید با پیشنهاد افزایش قیمت بیش از ۹.۶ درصدی مطرح شده توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت موافقت کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطرنشان کرد: بازار و جامعه بیش از این پذیرش افزایش قیمت‌ها را ندارد و به‌عنوان اعضای کمیسیون صنایع و معادن در شرایط فعلی با توجه به تحلیلی که از اوضاع و احوال اقتصادی کشور داریم با افزایش قیمت‌ها مخالف هستیم.

خانه ملت

سامانه‌ای برای تعیین قیمت مسکن
ساعت۲۴-رئیس کمیسیون عمران مجلس از ارائه پیشنهاد راه‌اندازی سامانه تعیین قیمت مسکن خبر داد.
گروه خبری اقتصادی

محمدرضا رضایی با اشاره به رشد قیمت مسکن و اجاره‌بها، اظهار کرد:‌افزایش قیمت مسکن شرایط را بر مردم به ویژه تهرانی‌ها سخت کرده است.

وی تصریح کرد: از وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های نظارتی درخواست می‌کنیم نظارت بر بازار مسکن را بیشتر کنند.

وی از ارائه پیشنهاد ایجاد سامانه تعیین قیمت مسکن خبر داد و افزود:‌ پیشنهاد داده‌یم سامانه‌ای تعریف شود تا بر اساس آن مشخص شود در محله‌های مختلف تهران واحدهای مسکونی متناسب با کیفیت و سن بنا قیمت‌گذاری شوند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: برای اجاره‌بها نیز این کار اجرا خواهد شد.

تسنیم

سهم‌های خودرویی و نفتی کاهشی شدند
ساعت۲۴-بورس تهران امروز افت قیمت‌ها در گروه خودرو و فراورده‌های نفتی را تجربه کرد، اما قیمت سهم های قندی با رشد همراه بودند. این موضوع در حالی رخ داد که شاخص هم‌وزن در جهت خلاف شاخص کل حرکت کرد.
گروه خبری اقتصادی

 امروز در حالی شاخص کل بازده نقدی و قیمتی شاهد رشد بود که شاخص کل هم وزن با افت مواجه شد می دانیم که در محاسبه شاخص هم‌وزن، بزرگی و کوچکی شرکت‌ها دخالت داده نمی‌شوند و همه شرکت‌ها به یک میزان در شاخص اثر می‌گذارند.

کاهش شاخص هم وزن در حالی که شاخص کل رشد داشته می‌تواند نمایانگر این باشد که در قیمت بیشتر سهم ها بدون در نظر گرفتن بزرگی یا کوچکی شرکت ها افت داشت‌ اند یعنی در واقع بیششتر سهم ها با افت قیمت مواجه بودند هر چند که چند شرکت بزرگ به افزایش شاخص کمک کرده‌اند.

در روزهای گذشته بورس تهران بیشتر شاهد رشد قیمت‌ها بود و این رشد قیمت بیشتر به این دلیل بود که در ماه‌های گذشته بورس تهران شاهد افت پی در پی بود و این موضوع سبب شد قیمت ها پتانسیل افزایش قیمت داشته باشند این موضوع چندان ربطی به مسایل بنیادی و صورت های مالی شرکت ها نداشت بلکه بیشتر از یک جو روانی تبعیت می کرد.

شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۹۱ واحد رشد کرد و به رقم ۹۵ هزار و ۲۲۷ واحدی رسید، اما شاخص کل هم وزن با افت ۲.۶۸ واحد مواجه شد و تا رقم ۱۷ هزار و ۲۹۶ پایین رفت. شاخص آزاد شناور نیز رشد ۴۲ واحدی را تجربه کرد و تا رقم ۱۰۱ هزار و ۷۳۷ بالا رفت. درعین حال شاخص بازار اول و بازار دوم هر یک به ترتیب ۶۱ و ۲۱۱ واحد رشد کردند.

امروز فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خراسان، پتروشیمی مبین و صنایع پتروشیمی خلیج فارس هر یک به ترتیب ۴۵، ۴۲، ۲۹ و ۲۱ واحد تاثیر مثبت در نوسان‌های شاخص‌های بازار داشته‌اند و در طرف مقابل ایران خودرو، پالایش نفت تبریز، پارس خودرو و پالایش نفت اصفهان هر یک به ترتیب ۲۳، ۲۲، ۲۰ و ۱۸ تاثیر کاهنده را روی شاخص‌های بازار سرمایه اعمال کردند.

در گروه فلزات اساسی شاهد نوسان کمتر از یک درصد در قیمت بیشتر سهم‌ها بودیم. در این گروه ۶۱ میلیون سهم به ارزش ۱۸ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

اما در گروه خودرو و ساخت قطعات تقریبا تمام نمادها با افت قیمت مواجه شدند. در این گروه ۱۷۳ میلیون سهم به ارزش ۲۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

در گروه فرآورده‌های نفتی، کوک و سوخت هسته‌ای نیز روند قیمت بیشتر سهم‌ها کاهشی بود. این گروه امروز شاهد داد و ستد ۱۸ میلیون سهم به ارزش ۱۰ میلیون تومان بود. اما در گروه قند و شکر بیشتر نمادها روند رشد را تجربه کردند و تعداد زیادی تا حدود دو درصد رشد قیمت داشتند.

اما در گروه سیمان، آهک و گچ روند قیمت‌ها نزولی بود. در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز نماد بانک ملت، بانک کارآفرین و بانک سینا کمتر از ۰.۴ درصد افت قیمت داشتند و پست بانک نیز با افت قیمت ۱.۳۷ درصد مواجه شد. در گروه استخراج کانه‌های فلزی بیش از نیمی از سهم‌ها با افت قیمت مواجه شدند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۷۷۸ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۶۳۸ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۶۰ هزار و ۲۰۷ نوبت داد و ستد بود.

آیفکس نیز امروز با افت ۲.۷ واحدی مواجه شد و تا رقم ۱۱۰۷ پایین آمد. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۲۶۳ میلیارد تومان را تجربه کرد که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲۰۶ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۳۰ هزار و ۹۹۱ نوبت داد و ستد بود.

انتهای پیام

ایسنا

پردرآمدهایی که مالیات را دور می‌زنند
ساعت۲۴-رییس اتاق بازرگانی البرز گفت: با اصلاح نظام مالیاتی زمینه برای حضور کارآفرینان در بخش تولید و اشتغال فراهم می‌شود.
گروه خبری اقتصادی

رحیم بنا مولایی  اظهار کرد: متاسفانه در شرایط فعلی نظام مالیاتی کشور عادلانه نیست و همین مشکلاتی را برای بخش تولید ایجاد کرده است، چرا باید شرایطی باشد که افرادی با درآمدهای بالا بتوانند سیستم مالیاتی را دور بزنند و برخی با درآمدهای پایین زیر بار مالیات‌های سنگین سر خم کنند؟

وی افزود: بر این اساس از قوای مجریه و مقننه انتظار داریم‌ نظام مالیاتی را اصلاح نمایند تا بستر برای حضور فعال کارآفرینان در ‌بخش تولید و اشتغال فراهم و سرمایه‌های مردمی از صحنه دلال بازی‌ها خارج و در مسیر رونق اقتصاد جامعه هدایت شود.

وی با اشاره به یکی از راه‌های ایجاد عدالت در نظام مالیاتی کشور توضیح داد: برای رعایت عدالت اجتماعی باید مالیات از وضعیت غیر مستقیم کنونی خارج و به صورت مستقیم از افراد گرفته شود.

این مسئول ابراز کرد: چگونگی و نحوه پرداخت مالیات در شرایط فعلی به چالش جدی برای بخش تولید تبدیل شده که امید است با حمایت مسئولان شاهد اصلاح نظام مالیاتی کشور باشیم تا از این طریق خون تازه ای به رگ‌های بخش تولید، صنعت و خدمات تزریق شود.

رییس اتاق بازرگانی البرز به ضرورت باز کردن درهای صادراتی کشور برای حمایت از کالای ایرانی اشاره کرد و افزود: در سال حمایت از کالای ایرانی باید شرایطی مهیا شود که تولیدکنندگان بدون مشکل بتوانند کالای با کیفیت خود را صادر و بازارهای جهانی عرضه کنند.

بنا مولایی گفت: برای فروش بهتر محصولات ایرانی در بازارهای خارجی در مرحله اول باید این کالاها توسط سرمایه گذاران خارجی معرفی شوند و بعد به صورت مستقل و با برند خودمان صادرات را انجام دهیم.
انتهای پیام

ایسنا

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن