گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار اقتصادی

ساعت24-واردات نفت هند از ایران در ژانویه به دلیل به تأخیر افتادن برخی از محموله‌ها، 45 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و به 270 هزار و 500 بشکه در روز رسید.

هند یکی از هشت کشوری است که به مدت شش ماه از تحریم های آمریکا برای ادامه خرید نفت ایران معافیت گرفته است.

خرید این کشور به 1.25 میلیون تن در ماه یا معادل 300 هزار بشکه در روز محدود شده است. طبق آمار ورود نفتکش ها، واردات نفت ایران در ژانویه 10.4 درصد در مقایسه با دسامبر کاهش داشت.

ایران در ژانویه هفتمین صادرکننده بزرگ نفت به هند بود که در مقایسه با دسامبر، جایگاهش یک رتبه نزول داشت. آمار نشان داد سهم ایران از واردات نفت هند در ماه میلادی گذشته به حدود 6 درصد در مقایسه با 10 درصد در ژانویه سال 2018 کاهش پیدا کرد.

واردات نفت هند از ایران در 10 ماه نخست سال مال جاری این کشور که از آوریل آغاز شده است، 14.5 درصد رشد کرده و به 507 هزار بشکه در روز رسید که ناشی از افزایش خرید پالایشگاه های هندی پیش از آغاز تحریم های آمریکا علیه ایران بود.

بیژن زنگنه - وزیر نفت کشور - اواخر سال میلادی گذشته ابراز امیدواری کرده بود فروش نفت به هند در سال مالی 2019-2018 به بیش از 500 هزار بشکه در روز بالغ شود و به هندی ها حمل رایگان محموله و مدت اعتبار طولانی تر را برای افزایش فروش عرضه کرده بود.

یک مقام دولتی هندی اظهار کرد: پالایشگاه های هندی هندوستان پترولیوم، بهارات پترولیوم، پالایشگاه و پتروشیمی مانگالور و ایندین اویل کورپ در مارس به میزان مشابه فوریه، از ایران نفت خریداری خواهند کرد.

ایندین اویل در فوریه 5 میلیون بشکه، پالایشگاه و پتروشیمی مانگالور 2 میلیون بشکه و هندوستان پترولیوم و بهارات پترولیوم هر کدام یک میلیون بشکه نفت از ایران دریافت کرده بودند.

در سال مالی گذشته که 31 مارس 2018 به پایان رسید، پالایشگاه های هندی به تلافی اختلاف بر سر اعطای حق توسعه یک میدان گازی بزرگ ایرانی، خرید نفت از ایران را کاهش داده بودند.

محاسبات رویترز نشان می دهند واردات نفت هند از ایران در سال مالی جاری 452 هزار بشکه در روز یا 22.6 میلیون تن بالاتر از سال مالی گذشته خواهد بود.

مجموع واردات هند در ژانویه حدود 4.6 میلیون بشکه در روز بود که حدود 10.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر بود.

منبع: ساعت 24


addup.center