گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

افزایش ذخایر نفت ایران به بیش از 160 میلیارد بشکه

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار اقتصادی

ساعت24-وزیر نفت با اشاره به افزایش ذخایر نفتی کشور از 88 میلیارد بشکه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به 160 میلیارد بشکه در 40سال گذشته، می‌گوید صنعت گاز کشور نیز بعد از انقلاب اسلامی تازه متولد شد.

بیژن زنگنه در برنامه تیتر امشب با اشاره به دستاوردهای کشورمان در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی اظهار داشت: از سال 1289 که نفت در کشور کشف شد، ایران یک بازیگر تعیین کننده در نفت جهان بوده است.

وی با بیان اینکه در دوران بعد از انقلاب ما در دو بخش گاز و پتروشیمی علاوه بر نفت درخشان بوده ایم، افزود: بعد از انقلاب به دلایلی تولید نفت در ایران محدود شد که این محدودیت را خود ایران اعمال کرد البته الان به دنبال محدودیت نیستیم.

زنگنه گفت: در حالی که ذخایر نفتی کشف شده ما در پیروزی انقلاب حدود 88 میلیارد بشکه نفت بود اما امروز با توجه به برداشت 50 میلیارد بشکه برداشت نفت، ذخایر ما بیش از 160 میلیارد بشکه است.

او افزود: در زمینه گاز میزان ذخایر گازی قابل استحصال ما از 9 هزار میلیارد مترمکعب در زمان انقلاب، به بیش از 33 تریلیون متر مکعب افزایش یافته است. همچنین تولید میعانات از 30 هزار بشکه به بیش از 800 هزار بشکه در روز رسیده است.

پوشش گازرسانی از کمتر از یک درصد به 92 درصد رسیده است

ین عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه صنعت گاز بعد از انقلاب متولد شد گفت: با توجه به اینکه ظرفیت پالایشگاه های گازی کشور در اوایل انقلاب 36 میلیون متر مکعب بود امروز با افزایش نزدیک به 30 برابری، به هزار و 60 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

وزیر نفت همچنین درباره میزان پیشرفت ایران در طرح های توسعه پارس جنوبی گفت: تولید کشور در پارس جنوبی به بیش از 610 میلیون متر مکعب در روز رسیده است.همچنین میزان انشعابات از 52 هزار انشعاب به 11.5 میلیون انشعاب رسیده است. پوشش گاز رسانی کشور نیز در اول انقلاب به یک درصد هم نمی رسید، امروز 92 درصد جمعیت کشور از گاز بهره مند هستند که نزدیک 100 درصد جمعیت شهری و 77 درصد جمعیت روستایی را شامل می شود، این یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب در زمینه گازرسانی است.

زنگنه در ادامه گفت: در زمان انقلاب پتروشیمی بندر امام یا ایران- ژاپن سابق را داشتیم که در زمان جنگ نابود شد و واحد کوچکی در آبادان بود که پی وی سی تولید می کرد؛ اکنون ظرفیت پتروشیمی نزدیک به 30 میلیون تن است که ظرفیت بالایی در منطقه را به خود اختصاص می دهد.

12 میلیون تن ظرفیت جدید پتروشیمی تا سال آینده وارد مدار می شود

وی با بیان اینکه توسعه صنعت پتروشیمی در سالهای آینده نیز در دست اقدام است اظهار داشت: فقط تا آخر سال 98 حدود 12 میلیون تن ظرفیت جدید پتروشیمی وارد مدار خواهد شد. در حوزه بنزین نیز تولد کشور از 14 میلیون لیتر با ورود ستاره خلیج فارس به مدار به 105 ملیون لیتر در روز رسیده است که نشان دهنده حرکت بزرگ و قدرت توانمندی ایران در ساخت و اجرای پروژه ها است.

زنگنه درباره پارس جنوبی به عنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی گفت: تولید روزانه ما از قطر پیشی گرفته است و در روزهای آینده 4 فاز متعارف افتتاح خواهد شد و با افتتاح فاز 14 در سال آینده نیز افتتاح فازها در دریا به پایان خواهد رسید.

وی افزود: عسلویه به عنوان بی نظیرترین سرمایه گذاری صنعتی انقلاب اسلامی، دستاورد نیروهای جوان ما در صنعت نفت و عظمت انقلاب اسلامی است که در طول 20 سال به نتیجه رسیده است.

زنگنه با بیان اینکه با ستاره خلیج فارس تولید بنزین ما از 105 میلیون بشکه بنزین عبور خواهد شد و اسفند با حضور رئیس جمهور فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح خواهد شد، گفت: پالایشگاه ها باید هم از کمیت تولید محصولات سبک بهسازی شوند و هم از نظر کیفیت به مرحله ای برسند که با محصولات جهانی برابری داشته باشیم.

او ادامه داد: سالهاست که طراحی در پالایشگاه ها و نیروگاه ها توسط ایرانی ها انجام می شود که البته دانشگاه ها در زمینه تولید دانش فنی با مراکز پژوهشی تعامل داشته باشند تا این مشارکت و همکاری با صنعت کمک کنند تا صاحب تکنولوژی شویم.

وی گفت: مرکز عملیات نفتی ما در اوایل انقلاب در لندن بود و ما فقط بهره بردار بودیم اما اکنون بعد از انقلاب دانشکده نفت در صنعت بالادستی ایجاد شده است که روز به روز به اتکای نیروهای پرورش یافته در داخل صنعت نفت به پیشرفت های قابل توجهی رسیده است.

وزیر نفت در پایان گفت: در میادین مشترک و در میدان های غرب کارون کارهای بزرگی انجام شده است و در پایان سال 97 به تولید بیش از 1000 میلیون مترمکعب گاز غنی در کشور خواهیم رسید که رکورد تاریخی و تعیین کننده خواهد بود.

منبع: ساعت 24


addup.center