گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری خودرو

قطعات منفصله خودرو در رتبه دوم کالاهای وارداتی به کشور قرار دارد

بر اساس آمار اعلامی گمرک، در هفت ماهه سپری شده امسال، واردات کشور نزدیک به 12 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

براساس تازه‌ترین گزارش گمرک ایران در این مدت 18 میلیون و 929 هزار تن کالا به ارزش 26 میلیارد و 303 میلیون دلار وارد کشور شد که این میزان واردات نسبت به مدت مشابه پارسال 8.68 درصد از نظر وزنی و 11.7 درصد از حیث ارزش دلاری کاهش داشته است.

براساس این آمار، واردات ذرت دامی به میزان چهارمیلیون و 750 هزار تن و ارزش یک میلیارد و 106 میلیون دلار بیشترین سهم از واردات ایران در این مدت رابه خود اختصاص داده است.

بررسی آمارها بیانگر این است که پس از ذرت دامی قطعات منفصله در رتبه دوم کالاهای وارداتی به کشور قرار دارد. در هفت ماه نخست امسال یک میلیارد و 96 میلیون دلار قطعه منفصله خودرو وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از لحاظ ارزشی 46.56 درصد و از نظر وزنی 56.74 درصد رشد داشت.

همچنین بررسی آمارهای گمرک در آخر مهرماه نشان می‌دهد موز، برنج سفید و مکمل‌های دارویی در شمار عمده‌ترین کالاهای وارداتی در هفت ماهه نخست امسال هستند.

بر اساس این گزارش گمرک کشور پیش از این هم در گزارشی در خصوص شرایط تجارت تلفن همراه اعلام کرده بود: واردات گوشی‌های تلفن همراه هم در هفت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ ارزشی 43.42 درصد و از نظر وزنی 19.5 درصد افزایش داشته و دراین مدت 266 میلیون دلار ارز برای واردات موبایل از کشور خارج شده است.

منبع: زد4 کار