گروه خبری سیاسی

طرح استیضاح وزیر اقتصاد هفته آینده اعلام وصول می شود


عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت که طرح استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از پشت سر گذاشتن مراحل مقدماتی یکشنبه هفته آینده ( 21 مرداد ) اعلام وصول می شود .
طرح استیضاح وزیر اقتصاد هفته آینده اعلام وصول می شود

رویداد24 علی اصغر یوسف نژاد روز پنجشنبه به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار افزود : حدود 70 تن از نمایندگان مجلس پای طرح استیضاح مسعود کرباسیان را امضا کرده اند ، اگر چه ممکن است این تعداد در زمان باقی مانده تا اعلام وصول تغییر کند.
قانون اساسی جمهوری اسلامی در اصول 88 و 89 استیضاح را به عنوان یکی از ابزارهای نظارتی در اختیار نمایندگان مجلس گذاشته و مقرر داشته است : نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌توانند در مواردی که لازم می‌دانند هیات وزیران یا هر یک از وزراء را استیضاح کنند، استیضاح وقتی قابل طرح در مجلس است که با امضای حداقل 10 نفر از نمایندگان به مجلس تقدیم شود.
نمایندگان مجلس چهارشنبه 17 مرداد ماه جاری علی ربیعی وزیر کار ، تعاون و رفاه اجتماعی را استیضاح کردند.
اگر چه ربیعی در پایان جلسه استیضاح 111 رای موافق نمایندگان را برای ماندن در دولت کسب کرده بود ، ولی 129 رای نمایندگان مخالف و سه رای ممتنع مانع از ادامه همراهیش با دولت شد.
** برگزاری نشست های کمیسیون تخصصی برای استیضاح کرباسیان
نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی گفت که طرح استیضاح وزیر اقتصاد در 2 جلسه کمیسیون تخصصی اقتصادی مجلس بررسی و محورهای آن مشخص شده است .
وی افزود : پس از اعلام وصول استیضاح ، بر اساس اصل 88 قانون اساسی ، وزیر به مدت 10 روز فرصت دارد تا به سئوالات مطرح شده از سوی نمایندگان مجلس پاسخ دهد .
یوسف نژاد در باره محورهای استیضاح وزیر اقتصاد توضیح بیشتری نداد ولی پیش از این رسانه ها از تهیه طرح استیضاح کرباسیان در 15 محور خبر داده بودند که مهمترین آن ' وضعیت نابسامان اقتصادی کشور ، بازار متلاطم ارز و سکه ' بود .
سیاست های ارزی دولت که از اواسط هفته جاری به اجرا گذاشته شد تا حدود زیادی التهاب در بازار ارز و سکه را کاهش داده سبب نزولی شدن قیمت آنها در دو چند روز گذشته شد .
** روند استیضاح در مجلس
بر اساس اصل 89 قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس ، در هر استیضاح باید موضوع به صورت صریح و با ذکر مورد یا موارد ، معین شود و به صورت کتبی در دو نسخه تنظیم و توسط متقاضیان همزمان به هیأت‌ رئیسه و کمیسیون تخصصی ذیربط تسلیم گردد.
کمیسیون تخصصی موظف است حداکثر ظرف 10 روز جلسه‌ای با حضور نمایندگان متقاضی استیضاح ، وزیر ذیربط ، معاون امور مجلس ریاست جمهوری و یکی از نواب رئیس مجلس تشکیل دهد و موضوعات استیضاح را مورد رسیدگی قرار دهد و گزارش برگزاری جلسه و نتیجه آن را به هیأت ‌رئیسه ارائه نماید.
در صورت تشکیل و یا عدم تشکیل جلسه کمیسیون و نیز ارائه و یا عدم ارائه گزارش کمیسیون با پایان یافتن مهلت 10 روزه ، چنانچه حداقل 10 نفر از نمایندگان به صورت کتبی، متقاضی استیضاح باشند هیأت ‌رئیسه موظف است در اولین جلسه علنی استیضاح را اعلام وصول نماید و در همان روز متن استیضاح را برای وزیر یا وزیران مورد استیضاح ارسال و همزمان چاپ و بین نمایندگان توزیع کند.
پس از اعلام وصول استیضاح در جلسه علنی ، فقط در صورتی استیضاح از دستور کار مجلس خارج می‌شود که تمامی امضاء کنندگان به‌صورت کتبی استرداد استیضاح را بخواهند. در این‌صورت می‌توانند دلایل خود را توسط نماینده منتخب خود ظرف پنج دقیقه در جلسه علنی مطرح نمایند. پس از این مرحله چنانچه وزیر درباره استیضاح درخواست صحبت نماید، با تقاضای کتبی و موافقت رئیس مجلس می‌تواند حداکثر ده دقیقه در جلسه علنی صحبت کند.
منبع: رویداد 24

مهمترین تصمیمات امروز کمیسیون‌های تخصصی مجلس


سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور از بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.
مهمترین تصمیمات امروز کمیسیون‌های تخصصی مجلس

رویداد24 اصغر سلیمی ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، بیان کرد: در جلسه امروز ادامه طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت.

وی در ادامه با بیان اینکه ماده 12 این طرح به بحث گذاشته شد، بیان کرد: بر اساس این ماده اشخاصی از داوطلب شدن در  انتخابات محروم هستند، مگر اینکه حداقل 6 ماه قبل از ثبت نام برای انتخابات از سمت خود استعفا دهند. این افراد شامل رئیس جمهور و معاونین ایشان، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاونینش، مشاورین و معاونین رئیس جمهور، روسای دفاتر سران سه قوه، وزرا و سرپرست های وزارت خانه ها، معاونین و مشاوران وزرا، مدیران کل حوزوی وزارتی، رئیس دیوان عالی کشور و معاونین وی، دادستان کل کشور، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و معاونین وی، رئیس جمعیت هلال احمر و معاونین وی، استانداران، فرمانداران و بخشداران، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس کل بانک مرکزی و معاونین و مشاورین وی و شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهر ها می شود.

سلیمی در پایان اظهار کرد: در طرح آماده بود که این افراد 4 ماه قبل از ثبت نام استعفا دهند که ما آن را به 6 ماه افزایش دادیم.

بررسی مشکلات پالایشگاه ها در کمیسیون انرژی

علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس، بیان کرد: در بخش اول سوال دو تن از نمایندگان از وزیر نیرو مطرح شد. در بخش دوم نیز کمیسیون نشستی با انجمن پالایشگاه های کشور داشت.

وی در ادامه بیان کرد: در جلسه امروز مشکلات پالایشگاه ها در خصوص واقعی نبودن قیمت ها و عدم امکان توسعه در حوزه پالایش با حضور مدیران پالایشگاه ها بررسی شد. در ادامه نیز راهکارهایی برای برطرف ساختن مشکلات حوزه پالایش و افزایش بهره وری از آن ها مطرح شد.
منبع: رویداد 24

گفت‌وگو راهی برای بازسازی اعتماد


علی ابراهیمی*
شرایط فعلی که ما با آن درگیر هستیم چه از حیث اقتصادی، چه از جهت سیاسی و چه از نظر موقعیت بین‌المللی، حاصل اقدامات دولت‌های گذشته، سوء‌مدیریت‌ها و دشمنی‌های صورت گرفته با ملت ایران است و نمی‌توان گفت که مسائل پیش آمده صرفاً سوء‌مدیریت وزرا و دولت کنونی است هرچند که اقدامات اخیر نیز که صورت گرفت نظیر پیش فروش طلا و نحوه توزیع ارز و دستکاری سود سپرده مردم و عدم نظارت کافی در تخصیص ارز و ثبت سفارش کالا در شکل‌گیری این فضا موثر بوده است. حتی تعرفه ناعادلانه‌ای که برای واردات خودرو در نظر گرفته شده به شکلی مردم را در محدودیت قرار داده است اما با این وجود حتی امکان نظارت بر همین امر هم بوجود نیامد.

کاهش ارزش پول ملی باعث شده تا قدرت خرید مردم به شدت کاهش یابد که این موضوع زندگی را برای هموطنان ما دشوار کرده است. اقدامات یک‌طرفه و خصمانه آمریکا هم این قضیه را تشدید کرده است. همراهی عربستان و اسراییل و همراهی ضمنی بعضی دولت‌هایی که با ما رابطه دارند در خصوص خرید نفت از ایران هم در همین چارچوب قابل ارزیابی است. به این ترتیب دشمنی‌های خارجی و سوء‌مدیریت‌های داخلی شرایط را غیرقابل تحمل نموده است.

مردم نه فقط از شرایط اقتصادی بلکه از تبعیض‌ها و اخبار اختلاس سخت عصبانی‌اند و اعتمادشان به سیستم دولتی را از دست داده‌اند. از آنجا که اساسی‌ترین سرمایه هر حاکمیتی اعتماد مردم است زمانی که ما این سرمایه اجتماعی را ازدست بدهیم با خطر جدی روبرو خواهیم شد.

اساسی‌ترین راهکار در شرایط امروز، گفت‌وگوی ملی است به شکلی که قوای سه گانه صادقانه رابطه تنگاتنگی با مردم ایجاد کنند و واقعیت‌ها را بدون هیچ پرده‌پوشی مطرح کنند و با متخلفین برخورد کنند.

شرایطی که بر ما تحمیل شده نشان می‌دهد که مذاکره با آمریکا راه حل مناسبی نیست چون خواسته‌های طرف مقابل انتها ندارد و به مذاکره هم، پایبندی ندارند. بنابراین اساسی‌ترین سرمایه ما، مردم هستند که می‌توان با راه‌اندازی گفت‌وگوی ملی به شکل صادقانه خطرات احتمالی را با مردم در میان بگذاریم و همراهی آن‌ها را بطلبیم تا از این بحران عبور کنیم.

زمانی که شرایط جهانی به سود ما نمی‌باشد و مذاکره راهگشا نیست تنها راه حل، مقاومت در برابر این فشارهاست اما مردم با مشاهده تبعیض و سوء‌مدیریت‌ها و رانت‌ها مقاومت نخواهند کرد. تا وقتی قوه قضاییه با متخلفین، جدی برخورد کند مردم همراهی خواهند کرد در غیراینصورت اعتماد مردم به دستگاه قضا هم کمرنگ می‌شود.

وقتی دولت از مردم مطالبه همراهی و مقاومت می‌کند باید خودش آغازگر باشد. دولت باید فوراً لایحه‌ای را پیشنهاد کند و عمده هزینه‌های جاری غیرضروری را با مشاوره مجلس قطع کند تا به حفظ ذخایر ارزی کمک شود و بتوانیم مایحتاج اساسی مردم را تامین کنیم.

این تاکید بر گفت‌وگوی ملی به این جهت است که شواهد، حاکی از فاصله گرفتن مردم از مسئولان دارد و این امر برای کشور از مسائل خارجی خطرناک‌تر است.

*نماینده شازند در مجلس دهم
منبع: رویداد 24

واکنش سلحشوری به روسپی خواندن زنان بدحجاب


نماینده تهران در مجلس گفت: بی‌نتیجه ماندن طرح تحقیق و تفحص از شهرداری فقط مختص به این موضوع نیست بلکه شاهدیم همه طرح‌ها، سوال‌ها، استیضاح‌ها و تحقیق و تفحص‌ها بی‌نتیجه و بی‌فایده بوده است.
واکنش سلحشوری به روسپی خواندن زنان بدحجاب
رویداد24نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بی‌نتیجه ماندن طرح تحقیق و تفحص از شهرداری فقط مختص به این موضوع نیست بلکه شاهدیم همه طرح‌ها، سوال‌ها، استیضاح‌ها و تحقیق و تفحص‌ها بی‌نتیجه و بی‌فایده بوده است.

«پروانه سلحشوری»، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، روز گذشته در خبرگزاری برنا حضور یافت و درباره طرح سوال از رییس‌جمهور، رد تحقیق و تفحص از شهرداری، عملکرد فراکسیون امید و زنان، ازدواج سفید و ... سخن گفت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به صحبت‌های یکی از مسئولان کشور در خصوص «روسپی خواندن زنان بی‌حجاب یا بدحجاب» گفت: همان ادبیاتی که در چند سال گذشته در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد رایج شد، منجر شده افراد به خودشان اجازه دهند در گفت‌وگوهای سیاسی، نظرات و مصاحبه‌هایی که ارائه می‌دهند چنین صحبت‌هایی کنند.

او در ادامه افزود: اگر ما حداقل ایمان داشته باشیم، نه برای این دنیا بلکه برای آن دنیا که شده به کسی انگ نمی‌زنیم. این یک انگ زدن است. به کار بردن این واژگان، با آبروی مردم بازی کردن است و من واقعا متأسف شدم چنین حرف‌هایی را از زبان مسئولی در نظام جمهوری اسلامی شنیدم. قوه قضاییه حتما می‌تواند ورود پیدا کند. قوه قضاییه مدعی‌العموم است، در این موضوع به خیلی از مردم تهمت زده شده است. ولی آیا قوه قضاییه ورود پیدا خواهد کرد؟ باید بگویم: قطعا نه.

عضو فراکسیون زنان در خصوص لابی‌گری برخی نمایندگان و توییت محمود صادقی مبنی بر رشوه گرفتن نمایندگان در جریان تحقیق و تفحص از شهرداری گفت: من واژه رشوه را به کار نمی‌برم و از واژه امتیاز استفاده می‌کنم.

او ادامه داد: بی‌نتیجه ماندن طرح تحقیق و تفحص از شهرداری فقط مختص به این موضوع نیست بلکه شاهدیم همه طرح‌ها، سوال‌ها، استیضاح‌ها و تحقیق و تفحص‌ها بی‌نتیجه و بی‌فایده بوده است. دلم می‌خواهد شفافیت در کار وجود داشته باشد. من نماینده‌ای نیستم که امضا کند و امضای خود را پس بگیرد، باید خیلی تازه کار باشیم که ندانیم چی به چی است. در عمری که از مجلس گذشت چیزهایی یاد گرفتم. باید اگر امضا کردیم پای امضای خودمان بمانیم و حتما برای کار خود تصمیمی داشته باشیم. هیچ طرح و تحقیق و تفحصی را در مجلس ندیدم که به نتیجه بیانجامد. اگر شما دیدید حتما رسانه‌ای کنید و نقض این گفتار را بگویید.
منبع: رویداد 24

احمدی نژاد همچنان یک پدیده است


غلامرضا تاج‌گردون با اشاره به اظهارات اخیر احمدی‌نژاد، گفت: من در مجلس برخی حرف‌ها را می‌زنم، گفتند سوال را مطرح نکنید. ما هم گفتیم مصلحت نیست و آن را مطرح نمی‌کنیم اما در زمان استیضاح وزیر کار ایشان آن حرف‌ها را زد و از آن روز تا حالا هم مرتب همین حرف‌ها را می‌زند.
احمدی نژاد همچنان یک پدیده است
رویداد24 یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی گفت: امروز احمدی‌نژاد و رضا پهلوی هر دو یک حرف را می‌زنند و متاسفانه یک جریان سیاسی داخل حاکمیت از آقای احمدی‌نژاد حمایت می‌کند.

غلامرضا تاج‌گردون اشاره به اظهارات اخیر احمدی‌نژاد، اظهار کرد: احمدی‌نژاد همانند سال‌های گذشته همچنان یک پدیده است. در سال 91 و در دولت او ارز سه برابر شد. ما آن زمان سوال از رییس‌جمهوری را مطرح کردیم، ایشان گفته بود اگر این سوال را مطرح کنید من در مجلس برخی حرف‌ها را می‌زنم، گفتند سوال را مطرح نکنید. ما هم گفتیم مصلحت نیست و آن را مطرح نمی‌کنیم اما در زمان استیضاح وزیر کار ایشان آن حرف‌ها را زد و از آن روز تا حالا هم مرتب همین حرف‌ها را می‌زند.

وی معتقد است: اگر آقای احمدی‌نژاد امروز چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند به نظرم باید ریشه‌اش را در آنهایی دنبال کنیم که در سال 88 پشت سر این آدم آمدند و او را پررو کردند یا کسانی که در سال 84 او را در بلندی نشاندند و حالا هر کاری می‌کنند، نمی‌توانند او را پایین بیاورند و با او برخورد هم نمی‌کنند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: مردم کلا به این موضوع مشکوک هستند، من هم مشکوکم. اگر من این حرف یا نصف این حرف‌ها را بزنم حتی با وجود مصونیت سیاسی نمایندگی و در صورتی که این حرف‌ها را در مجلس بزنم چه برخوردی با من خواهد شد؟ او که مصونیت سیاسی هم ندارد اما همه را دزد می‌خواند و حتی می‌گوید چرا با این افراد برخورد نمی‌شود یا چرا رییس قوه قضاییه فلان کار را نمی‌کند. ممکن است مردم هم فکر کنند حتما او چیزی در چنته دارد و او هم از فضایی که به وجود می‌آید حداکثر سوء استفاده را می‌کند و حرف‌هایی را می‌زند که خودش هم می‌داند غلط است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: وضعیت زمان آقای احمدی‌نژاد بخصوص در دور دوم ریاست‌جمهوری ایشان وحشتناک بود اما متاسفانه حافظه تاریخی ما قدری ضعیف است.

تاج‌گردون ادامه داد: الان احمدی‌نژاد و رضا پهلوی هر دو یک حرف را می‌زنند با این تفاوت که احمدی‌نژاد اینجا نشسته و او در آمریکاست. مردم می‌خواهند با چه کسی همراهی کنند؟ با احمدی‌نژاد؟ اگر نسل نو بخواهد کسی را انتخاب کند کدام یک را انتخاب می‌کند؟

وی با بیان اینکه احمدی‌نژاد از سوی یک جریان سیاسی درون حاکمیت حمایت می‌شود، یادآور شد: این جریان،‌ جریانی است که روبروی دولت قرار دارد و خواسته یا ناخواسته ریشه حکومت را می‌زند؛ احمدی‌نژاد خواسته و برخی از کسانی که از این حرف‌ها خوششان می‌آید ناخواسته.
منبع: رویداد 24

محاکمه رویانیان تا پایان تابستان


رئیس سابق ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت تا پایان تابستان محاکمه می‌شود.
محاکمه رویانیان تا پایان تابستان
رویداد24  حمیدرضا حسینی مهر سرپرست مجتمع قضائی کارکنان دولت، در خصوص آخرین وضعیت پرونده محمد رویانیان رییس سابق ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت با اتهام تخلفات مالی گفت: پرونده این فرد تعیین وقت شده است و تا پایان تابستان محاکمه می شود.


منبع: روزنامه هفت صبح
منبع: رویداد 24
>