گروه خبری سیاسی

نخست ویر ارمنستان به ایران سفر می‌کند


دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان گفت که نخست وزیر کشورش قصد دارد به زودی به ایران سفر کند.
نخست ویر ارمنستان به ایران سفر می‌کند

رویداد24  آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان با انتشار پیامی در صفحه فیسبوک خود با اعلام خبر دیدارش با سفیر ایران در ارمنستان گفت که نیکول پاشینیان نخست وزیر کشورش به زودی به تهران سفر خواهد کرد.

وی درباره دیدارشان تصریح کرد: من ضمن تمجید از سابقه غنی همکاری‌ها و همیاری‌ها میان دو کشور و ملت، امیدوارم که سطوح بالای روابط سیاسی بین کشورهایمان به ما برای ایجاد سطوح بالای روابط اقتصادی که به سهم خود موجب ثبات امنیتی‌مان خواهد شد، کمک کند.

گریگوریان افزود: سفیر ایران نیز درباره سطح بالای روابط میان دو کشور صحبت و تاکید کرد که ارمنستان یک شریک با گرم‌ترین روابط و حسن نیت است.

دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان همچنین در پیام خود بر اهمیت سفر نخست وزیر کشورش به ایران تاکید کرد و گفت: وی آماده است تا از همکاری میان دو کشور در زمینه انرژی، بهداشت، مالی و بسیاری زمینه‌های دیگر پشتیبانی کند.

منبع: رویداد 24

ابراز تاسف توییتری ظریف از درگذشت کوفی‌عنان


وزیر خارجه کشورمان در توییتر خود از درگذشت کوفی‌عنان دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد ابراز تاسف کرد.
ابراز تاسف توییتری ظریف از درگذشت کوفی‌عنان

رویداد24محمدجواد ظریف در این پیام توییتری با ابراز تاسف عمیق از درگذشت دوست دیرینه خود "کوفی عنان" دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد، از وی به عنوان رهبری بی‌نظیر و قهرمان صلح، عدالت و حاکمیت قانون یاد کرد.
منبع: رویداد 24

هتک حرمت مجدد مأموران گرجستانی به زنان ایرانی


حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر در مجلس گفت: روز گذشته و پیش از پرواز شماره 7224 ساعت 7:45 صبح تفلیس به اصفهان، مأموران این فرودگاه اقدام به هتک حرمت زنان مسافر ایرانی که با این پرواز عازم ایران بودند کردند.
هتک حرمت مجدد مأموران گرجستانی به زنان ایرانی

رویداد24نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی، از هتک حرمت مأموران تفلیس به زنان ایرانی هنگام خروج از فرودگاه این شهر خبر داد.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، گفت: روز گذشته و پیش از پرواز شماره 7224 ساعت 7:45 صبح تفلیس به اصفهان، مأموران این فرودگاه اقدام به هتک حرمت زنان مسافر ایرانی که با این پرواز عازم ایران بودند کردند.

وی افزود: مأموران فرودگاه تفلیس پیش از سوار شدن مسافران به هواپیما از مسافران زن ایرانی را مجبور کردند تا روسری، شال و مانتوی خود را بیرون آورده و با این حالت و در جلوی دید دیگران از داخل گیت رد و بعد سوار هواپیما شوند.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این اقدام مأموران تلفیس در قبال زنان ایرانی در حالی است که مسافران زن دیگر کشورها بدون اینکه مورد مزاحمت آنها برای بیرون آوردن لباس قرار گیرند، بدون هیچ مسئله‌ای سوار به هواپیما شدند.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه با جدیت این موضوع را پیگیری کند و از دولت گرجستان در این باره توضیح بخواهد.

وی در پایان گفت: لازم است تا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز به این موضوع ورود کرده و مسئله را با جدید مورد رسیدگی قرار دهد.
منبع: رویداد 24

ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است/ اروپا به خاطر ایران با آمریکا درگیر نمی‌شود


سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این‌که خبر خوش هسته‌ای دارید؟ گفت که خبر خوش این است که خبر بد نداریم و برنامه‌ها در حال انجام است.
ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است/ اروپا به خاطر ایران با آمریکا درگیر نمی‌شود
رویداد24  بهروز کمالوندی، درباره بازگشت اولین مرحله از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در 15 مرداد و واکنش ایران به آن اظهار کرد: این مساله در حوزه تصمیم هیات نظارت بر برجام است. سازمان انرژی اتمی سناریوهای محتمل را از شدیدترین واکنش‌ها و اقدامات تا کمترین آنها ارایه کرده است.

معاون صالحی درباره تاثیر بازگشت تحریم‌های آمریکا بر قراردادهای سازمان انرژی اتمی با شرکت‌ها و کشورهای اروپایی و غیره در سه سال گذشته گفت: این‌که شرکت‌های بزرگ به خاطر وابستگی اقتصادی حاضر نشوند به راحتی با ایران کار کنند طبیعی است، اما شرکت‌های متوسط و کوچک که رابطه‌ای با آمریکا ندارند، می‌توانند این کار را انجام دهند و حتی شرکت‌های بزرگ ممکن است با ایجاد شرکت‌های کوچک مسیر این همکاری را ادامه دهند.

اگر ایران در برجام بماند، اثرگذاری تحریم‌ها مثل دوره قبل نخواهد بود

وی ادامه داد: در هر حال نمی‌توان تاثیر تحریم‌ها را نادیده گرفت اما اگر ایران در برجام بماند، اثرگذاری تحریم‌ها دیگر مثل اعمال تحریم‌ها در دوره قبل نیست؛ هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ سیاسی، چون بسیاری از کشورهای کوچک و متوسط قبلا به خاطر تحریم‌های اروپا و شورای امنیت نمی‌توانستند با ایران کار کنند اما الان این آزادی عمل را دارند که با وجود سنگ‌اندازی آمریکا همکاری کنند.

کمالوندی گفت: همان‌طور که بزرگان کشورمان هم گفتند باید مدتی در این حوزه بجنگیم تا آمریکایی‌ها بفهمند که سلاح تحریم خیلی برنده نیست.

ماندن در برجام بهتر از نماندن است
برجام شش قطعنامه شورای امنیت علیه ایران را خاک کرد

وی درباره ماندن یا نماندن ایران در برجام اظهار کرد: نظر شخصی من است که ماندن در برجام بهتر از نماندن است اما ممکن است نظر نظام و مسئولان عالی چیز دیگری باشد که بسته به شرایط اعلام می‌شود. همان‌طور که هنری کسینجر می‌گوید خروج آمریکا از برجام و سیاست ایران در این رابطه، شکاف در آمریکا ایجاد کرده است و از طرفی میان آمریکا و اروپا ایجاد اختلاف کرده است و شش قطعنامه شورای امنیت را نیز زیر خاک کرد. اگر بدون توجیه کافی از برجام خارج شویم، همه این‌ها را از دست خواهیم داد.

اروپا به خاطر ایران با آمریکا درگیر نمی‌شود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه در پاسخ به این پرسش که ظرفیت اروپا برای جبران خسارات ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا آنقدر نیست که اقتصاد ایران را حمایت کند؟ گفت: طبیعی است که اروپا چنین ظرفیتی ندارد. متاسفانه این یک واقعیت است اقتصاد دنیا منهای آمریکا با توجه به نقش آن در نظام پولی، بانکی، صنعت و تکنولوژی جهان قابل تصور نیست. در عین حال اروپا نه فقط به خاطر مسایل اقتصادی بلکه به خاطر هویت و امنیت خود مجبور است کمی در این رابطه محکم باشد، اما این‌که فکر کنیم اروپا به خاطر ما با آمریکا درگیر می‌شود خیر. ممکن است سیاست متفاوتی در مقابل آمریکا پیش گیرند اما با آن درگیر نمی‌شوند. ظرفیت اروپا محدود است اما فعلا این‌طور نشان داده‌اند که می‌خواهند با ما کار کنند.

اگر قطعنامه‌های شورای امنیت هم بازگردند "بازطراحی راکتور اراک" و "تولید رادیوایزوتوپ‌های پایدار" سر جای خود هستند

معاون صالحی در ادامه درباره آخرین تحولات مرتبط با بازطراحی راکتور اراک گفت: ما مرحله به مرحله در این رابطه پیش رفته و اسناد را امضا کرده و سپس وارد مرحله بعدی می‌شویم. بر اساس قرارداد میان دو کشور اقدام می‌کنیم و از زمان عقب نیستیم. طراحی مقدماتی انجام و تایید شده و منتظر تایید طراحی تفصیلی از سوی طرف چینی هستیم. روند کار در تایید مراحل کار این‌گونه است که ما طراحی را انجام می‌دهیم و آنها تایید می‌کنند، چنین روندی در قراردادهای معمول دنیا مرسوم نیست و این چیزی است که خودمان آن را ایجاد کردیم تا مالکیت معنوی پروژه برای ایران باشد.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که بعد از خروج آمریکا از برجام و با توجه به نظارت این کشور بر روند کار این پروژه، اختلالی در این خصوص به وجود نمی‌آید گفت: بر اساس قطعنامه 2231 حتی اگر قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران به هر شکل بازگردد، قراردادهایی که در برجام است یعنی دو پروژه "بازطراحی راکتور تحقیقاتی اراک" و "تولید رادیوایزوتوپ‌های پایدار" سر جای خود هستند و محدودیتی شامل آنها نمی‌شود.

وی تاکید کرد که سازمان انرژی اتمی از روند کار در بازطراحی اراک راضی است و مشکل خاصی در این مساله وجود ندارد.

ورود ایران به حوزه کوانتوم کار بزرگی بود

وی در ادامه این گفت‌وگو درباره بازتاب منطقه‌ای و جهانی آزمایش کوانتومی که چندی پیش در مرکز ملی لیزر ایران انجام شد گفت: در آخرین برنامه سازمان انرژی اتمی آزمایشی در حوزه کوانتوم بود که کار بزرگی بود. کوانتوم در حوزه کامپیوتر و ارتباطات در آینده نزدیک انقلابی را در جهان به پا خواهد کرد که نیاز است تا کشور ما نیز در این حوزه ورود کند و به تازگی آزمایش موفقی را در این حوزه انجام دادیم.

کمالوندی تصریح کرد: البته این اولین آزمایش ما در این حوزه نبود. باید بارها تجربه و آزمایش کنیم تا مطمئن شویم کار درست انجام می‌شود و در تکرار هم موفق است. آقای صالحی نظرشان این بود که حتما این آزمایش بارها تکرار و در صورت موفقیت‌آمیز بودن اعلام عمومی شود و خوشبختانه محققان ایرانی توانستند سال گذشته به نتایج قابل قبولی دست پیدا کنند و در نهایت چندی پیش از آخرین آزمایش موفق انجام شده رونمایی شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اهمیت ورود ایران به عرصه کوانتوم، موفقیت ایران در این حوزه را تحول بزرگی دانست و گفت: فعالیت در حوزه کوانتوم و موفقیت در آن چیزی نیست که ما کشف کرده باشیم، اما امروز می‌توانیم اعلام کنیم که ایران هم به آن دست پیدا کرده است، بدون این‌که کسی آن را به ما داده باشد. همان‌طور که ایران در جداسازی ایزوتوپ‌ها از طریق سانتریفیوژ موفق بود و بعد از آن در رادیوایزوتوپ‌های پایدار، اکنون پا به عرصه کوانتوم گذاشته است که سر و کار با نور و ذره دارد و تکنولوژی پیچیده‌ای است. کوانتوم می‌تواند زمینه تولید یک سوپرکامپیوتر را در لپ‌تاپ‌های فعلی ایجاد کند یا در حوزه ارتباطات طوری عمل می‌کند که فاصله دیگر معنایی نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که برنامه حکومت و دولت‌های مختلف در بیش از یک دهه گذشته حمایت از برنامه‌های سازمان انرژی اتمی بوده است و به نظر این سازمان امروز در بهترین وضعیت برای پیشبرد برنامه‌هایش است؟ گفت: اگر سازمان امروز در پیشبرد برنامه‌هایش قدرتمند است برای این است که از ابتدای تاسیس این سازمان افرادی در آن فعالیت و خدمت کردند که صرفا نگاه دولتی و سازمانی در اداره امور نداشتند، چرا که جنس فعالیت‌های ما در سازمان به انگیزه، شوق و ابتکار عمل نیاز دارد.

کمالوندی با اشاره به برجام و محدودیت‌های آن بر سر راه اجرای برنامه‌های سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در چارچوب برجام هر چند برخی محدودیت‌ها ایجاد شده اما الان ما با آرامش بیش‌تری حرکت می‌کنیم، به ویژه در حوزه تحقیق و توسعه این آرامش و دور بودن از هرگونه سیاسی کاری مفید و لازم است. در عین حال ما کارمان را حساب شده پیش می‌بریم و هر بخش به طور جزیی و با دقت در حال انجام کار است.

فعلا  آمادگی لازم برای بررسی کنوانسیون‌های هسته‌ای به دلیل ملاحظات سیاسی وجود ندارد

وی در ادامه درباره بررسی چند کنوانسیون مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای از سوی ایران و روند تایید و تصویب آن درباره کنوانسیون‌ ایمنی هسته‌ای گفت: کنوانسیون ایمنی یا مسئولیت مدنی را هنوز به  مجلس و دولت نداده‌ایم. اما کنوانسیون مشترک سوخت مصرف شده و مواد پسمان رادیواکتیو به دولت و از آن طریق به مجلس ارسال شد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بعد از بررسی‌های لازم آن‌را تصویب کرد، اما چون فوریت ندارد، منتظر طرح در صحن مجلس است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به نگاه بدبینانه‌ای که در کشور به کنوانسیون‌ها وجود دارد اظهار کرد: ما در بررسی‌ این موارد طوری عمل می‌کنیم که کمترین مسوولیت را برای کشور داشته باشد. این معاهدات شاکله‌ای از مزایا و تکالیف هستند که باید در زمان و شرایط مناسب مورد بررسی قرار گیرند. در این کنوانسیون‌ها ضوابط سخت‌گیرانه وجود دارد و برای کشوری مثل ایران این ضوابط باید در فرایند کار ممکن شود. برخی کشورها سال‌های زیادی به طول انجامید که به آن بپوندند. در عین حال در فضای فعلی کشور، مجلس آمادگی لازم برای بررسی این کنوانسیون با پیچیدگی‌هایی که در آن است را به دلیل ملاحظات سیاسی ندارد. در برنامه بلند مدت ما پیوستن به این کنوانسیون‌ها با شرایط و تحفظات مورد نظر خود قرار دارد.

وی درباره کنوانسیون خسارات مدنی نیز گفت: اگر اتفاقی بیفتد و عوارض رادیواکتیو به بیرون از نیروگاه‌ها و تاسیسات هسته‌ای سرایت کرده و فرد یا افرادی از این ناحیه خسارت ببینند در وهله اول و بر اساس قوانین داخلی تاسیسات هسته‌ای، بهره‌بردار مسوول است اما بر اساس کنوانسیون خسارات مدنی کشور مورد نظر باید مسوول و پاسخ‌گو باشد. بیمه بر اساس سقفی بر مبنای SDR مربوط به این‌گونه خسارات است که تا سقف 400 میلیون بیمه‌های اتکایی در یک کشور آن را تامین می‌کند و به این شکل مسوولیت میتواند از دوش بهره‌بردار برداشته شده و به دوش کشور گذاشته ‌شود، به عبارتی باید مسوول کار در صورت بروز حادثه مشخص باشد.

کمالوندی گفت: ما برای بررسی و ارایه کنوانسیون‌ها بر اساس برنامه خود پیش می‌رویم و برای هر کدام از این کنوانسیون‌ها صدها ساعت جلسه و همایش برگزار کردیم. سازمان انرژی اتمی اکنون در حال بررسی کنوانسیون خسارات مدنی است. باید آیین دادرسی خاص آن تدوین شود و بر همین اساس با یک دانشگاه قرارداد بستیم که ده الی پانزده کشور را که نیروگاه هسته‌ای دارند و عضو این کنوانسیون هستند را بررسی کنند و پیش‌نویسی را آماده و ارایه کنند.

وی تصریح کرد که با توجه به محدود بودن تعاملات بین‌المللی ما قبل از برجام، پرونده این موضوعات به کلی بسته شده بود، ولی الان چند سالی است که دوباره این موضوعات را در دستور کار و پیگیری قرار داده‌ایم.

بررسی کنوانسیون‌های خسارات مدنی و ایمنی هسته‌ای فوریت ندارند

این مقام سازمان انرژی اتمی در ادامه خاطرنشان کرد: فعلا سه کنوانسیون مهم داریم که دوتای آنها فوریت ندارند؛ کنوانسیون خسارات مدنی (مربوط به حوادث هسته‌ای) و دیگری کنوانسیون ایمنی هسته‌ای ولی کنوانسیون مشترک سوخت مصرف شده و حمل و نقل مواد پسمان مواد رادیواکتیو بررسی و در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصویب شده و آماده ارایه به صحن است.

صالحی به وین می‌رود

کمالوندی هم‌چنین از شرکت و سخنرانی رییس سازمان انرژی اتمی در کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین در ماه آینده (اواخر شهریور) خبر داد و گفت: آقای صالحی هم‌چنین یک ماه پس از آن در نشستی دیگر که کنفرانس وزیران علوم و فن‌آوری در حوزه انرژی اتمی است و در وین برگزار می‌شود شرکت خواهد کرد.

منبع: رویداد 24

ظریف: در کنار همسایگان‌مان خواهیم ایستاد


«محمد جواد ظریف »وزیر امور خارجه در واکنش به تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه گفت: ما در گذشته در کنار همسایگان‌مان ایستادیم و اکنون نیز چنین خواهیم کرد.
ظریف: در کنار همسایگان‌مان خواهیم ایستاد
رویداد24 محمد جواد ظریف گفت: خوشحالی ترامپ از تحمیل سختی اقتصادی بر ترکیه به عنوان متحدش در ناتو، شرم آور است. 

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: آمریکا باید اعتیادش به تحریم و زورگویی را معالجه کند و یا دنیا فراتر از ابراز محکومیت شفاهی در اقدامی متحد آنها را مجبور به ترک اعتیاد خواهند کرد.ما در گذشته در کنار همسایگانمان ایستادیم و اکنون نیز همانگونه عمل خواهیم کرد.

در پی رد درخواست واشنگتن از سوی ترکیه درخصوص آزاد کردن آندرو برنسون کشیش آمریکایی آزاد شده در این کشور دولت آمریکا وزیر کشور و وزیر دادگستری ترکیه را تحریم کرد.
به گفته سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید سلیمان سویلو، وزیر کشور و عبدالحمید گل، وزیر دادگستری ترکیه از این رو تحریم شده‌اند که در جریان دستگیری و حبس این کشیش آمریکایی نقش مهمی داشته‌اند.

منبع: رویداد 24

مذاکره برای معافیت واردکنندگان نفت خام از ایران


یکی از مسئولان دولت آمریکا اعلام کرد که با وجود پافشاری بر تحریم نفتی ایران، مذاکره درباره معافیت محدود برای واردکنندگان نفت خام این کشور ادامه دارد.
مذاکره برای معافیت واردکنندگان نفت خام از ایران

رویداد24یکی از مسئولان ارشد آمریکایی اعلام کرد دولت آمریکا همچنان قصد دارد با آغاز تحریم‌ها در ماه نوامبر امسال، صادرات نفت ایران را کاهش دهد، اما دیپلمات‌ها همچنان به مذاکره درباره معافیت‌های محدود برای واردکنندگان نفت از ایران ادامه می‌دهند.

وی با تأکید بر این که هدف آمریکا توقف کامل صادرات نفت ایران است، گفت: ما در پی اعطای معافیت یا استثنا نیستیم، اما مشتاق‌ایم که درباره درخواست‌ها بحث کنیم و آن‌ها را به صورت موردی بررسی کنیم.

این مقام مسوول از پاسخ درباره این که تا کنون معافیت محدودی اعطا شده است یا نه، خودداری کرد و گفت: ما همفکری‌های خصوصی با دیگر دولت‌ها درباره این مسائل را آشکار نمی‌کنیم.

مسئولان ژاپنی به تازگی برای تأکید بر دریافت معافیت از تحریم‌های ضد ایرانی به آمریکا سفر کرده بودند. وزارت امور خارجه آمریکا از اظهار نظر درباره نتیجه این مذاکرات خودداری کرد.

پیش‌بینی می‌شود مشتریان عمده نفت ایران، از جمله چین و هند، راهی برای ادامه واردات نفت از ایران بیابند و ترکیه نیز اعلام کرده است به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد.

از سوی دیگر، دیگر امضاکنندگان برجام بر پایبندی خود به این توافق تأکید کرده‌اند. وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و انگلیس نیز دیروز (دوشنبه 15 مرداد ماه) در بیانیه‌ای مشترک بر تعهد خود بر حفظ صادرات نفت و گاز ایران، تأکید کردند.

مقررات اتحادیه اروپا موسوم به «قانون انسداد» با هدف خنثی کردن اقدامات قانونی آمریکا ضد شرکت‌های اروپایی، از روز سه‌شنبه (16 مردادماه) اجرایی می‌شود.

اروپا با واردات روزانه 700 هزار بشکه نفت از ایران، حدود یک چهارم از خرید جهانی نفت ایران را به خود اختصاص داده است و برخی شرکت‌های اروپایی توافق‌هایی برای کمک به توسعه میدان‌های نفت و گاز ایران امضا کرده‌اند.

قانون انسداد به شرکت‌های اروپایی امکان می‌دهد خسارت‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا را مطالبه کنند و از اجرای احکام دادگاه‌های خارجی در اتحادیه اروپا که مبتنی بر تحریم‌ها باشند، جلوگیری می‌کند.

یک منبع در اتحادیه اروپا گفت: تلاش می‌کنیم بهترین راه را برای حفظ صادرات نفت ایران پیدا کنیم.

اتحادیه اروپا پیش از این کارگروهی تشکیل داد تا مسائل مربوط به تحریم از جمله انتقال درآمدها، ذخیره‌سازی، کشتیرانی، دسترسی نفتکش‌ها به پایانه‌ها، بیمه پالایشگاه‌ها و بیمه حمل‌ونقل محموله‌ها و تجهیزات و مسائل دیگر را بررسی کند.
منبع: رویداد 24
>