گروه خبری اقتصادی

یک میلیون و 400 هزار تومان حباب برای 8 گرم طلا!


عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر ضمن بررسی افزایش قیمت طلا از روز چهارشنبه که و خلاف جهت روزهای قبلش است، اعلام کرد که در حال‌حاضر قیمت واقعی سکه در بازار معادل دو میلیون و 800 هزار تومان است در صورتیکه روز گذشته تا چهار میلیون و 200 هزار تومان قیمت خورد.
یک میلیون و 400 هزار تومان حباب برای 8 گرم طلا!
رویداد24 محمد کشتی‌آرای با اشاره به روند نزولی قیمت طلا و سکه طی چهار روز ابتدایی هفته اخیر و معکوس شدن مسیر آن از روز چهارشنبه که با واگذاری سکه‌های پیش فروش شده همراه شد، اظهار کرد: علی‌رغم روند کاهش قیمت سکه از ابتدای هفته‌ تا پایان روز سه‌شنبه، در روز چهارشنبه به دلیل قیمت گذاری صورت گرفته در خصوص سکه‌های پیش فروش شده با قیمت غیر قطعی مجددا روند قیمت ها افزایشی شد.

وی ادامه‌ داد: از شنبه قیمت سکه با سه میلیون و 790 هزار تومان بازارش را آغاز کرد و در روزهای یکشنبه و دوشنبه به سه میلیون و 190 هزار تومان کاهش یافت و تا پایان روز سه شنبه به رقم سه میلیون و 100 هزار تومان رسید. اما 17 مرداد ماه (چهارشنبه) هم زمان با واگذار سکه‌های پیش فروش شده در حالی که پیش‌بینی می‌شد دو میلیون و 600 هزار سکه مربوطه روانه بازار شود، ما بازار متوجه مساله‌ای شد که در نهایت روند قیمت‌ها را افزایشی کرد.

سکه‌ای وارد بازار نشد!

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به قیمت غیرقطعی سکه‌های پیش فروش شده که یک میلیون تومان آن توسط متقاضیان در زمان ثبت‌نام پرداخت شده و قرار بود در روز سر رسید با درصد کمتری از قیمت بازار مابه التفاوت آن پرداخت شود، اظهار کرد: بانک مرکزی نرخ واگذاری این سکه‌ها را سه میلیون و 80 هزار تومان اعلام کرد و آنهایی که پیش فروش غیر قطعی انجام داده بودند، متوجه شدند که سود کمتری نسبت به سایر خریداران سکه‌های پیش فروش شده کسب خواهند کرد؛ بنابراین در حالی که تقاضای پنهان در بازار سکه وجود داشت و افرادی منتظر بودند با ورود سکه به بازار و شکستن قیمت‌ها نسبت به خرید اقدام کنند، در عمل سکه ای وارد بازار نشد.

وی ادامه‌ داد: این موضوع تقاضای شدیدی را به بازار تحمیل کرد و باعث افزایش شدید قیمت سکه و طلا شد. در ‌عین ‌حال 23 نوع کالا و خدمات مشمول تامین ارز از بازار ثانویه با رقمی در حدود 8500  تومان شد و این دو مساله موجب گردید که قیمت سکه در ظهر روز پنجشنبه به بالاترین قیمت خود یعنی رقمی معادل چهار میلیون و 200 هزار تومان برسد.

قیمت واقعی سکه 2 میلیون و 800 هزار تومان است

کشتی آرای با اشاره به این که افزایش قیمت‌ها از چهارشنبه به پنجشنبه نیز منتقل شد، خاطر نشان کرد: هر چند چهارشنبه عصر قیمت سکه به سه میلیون و 800 هزار تومان رسیده بود اما ظهر پنجشنبه قیمت‌ها به چهار میلیون و 200 هزار تومان افزایش یافت و در نهایت در پایان روز پنجشنبه کاهشی شد و به سه میلیون و 800 هزار تومان رسید.

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به آخرین وضعیت قیمت سکه و طلا در پایان روز پنجشنبه، بیان‌ کرد: در پایان روز گذشته هر گرم طلای 18 عیار 280 هزار تومان، نیم سکه یک میلیون و 950 هزار تومان، ربع سکه 960 هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح جدید قیمتی معادل سه میلیون و 800 هزار تومان داشت.

کشتی آرای در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی نمی‌توانست قیمت کمتری را برای سکه های پیش فروش غیر قطعی لحاظ کند تا شاهد کاهش ادامه‌ دار قیمت‌ها باشیم، گفت‌: این امکان وجود نداشت و بانک مرکزی قصد دارد بازار سکه و طلا را تنظیم کند. باید بدانید که قیمت سکه از حاصل ضرب قیمت جهانی طلا و قیمت ارز بر مبنای بازار آزاد محاسبه می‌شود و این‌ در حالی است که روز پنجشنبه قیمت دلار از 10 هزار و 900 تومان به 10 هزار و 400 تومان کاهش یافت.

وی در مورد قیمت واقعی سکه در حال‌ حاضر اعلام کرد: قیمت واقعی سکه در حال‌ حاضر دو میلیون و 800 هزار تومان است که به ازای هر مثقال طلای آب شده 17 عیار به قیمت معادل یک میلیون و 280 هزار تومان محاسبه می‌شود.

مردم همکاری کنند بازار ارز و طلا آرام می‌گیرد

عضو هیات مدیره طلا و جواهر در مورد راهکار لازم جهت شکستن حباب قیمت سکه در بازار، تاکید کرد: حباب قیمت سکه ناشی از مابه التفاوت قیمت واقعی و قیمتی است که داد و ستد می‌شود و زمانی که تقاضا و عرضه تعادل نداشته باشند حباب ایجاد می شود و در حال‌ حاضر میزان عرضه نسبت به تقاضا کمتر است و به همین دلیل در بازار حباب ایجاد شده است. باید مردم نسبت به عرضه سکه های پیش فروش شده در بازار اقدام کنند تا با متعادل ساختن میزان عرضه و تقاضا شاهد شکستن حباب قیمتی سکه باشیم.

وی ادامه‌ داد: بانک مرکزی در حال‌ حاضر به تعهدات خود عمل کرده است و به نظر می‌رسد اگر همکاری لازم توسط مردم صورت گیرد، شاهد تعادل قیمت ارز و سکه در بازار باشیم.

تحرک و پویایی اقتصاد در گرو حمایت از تولیدکنندگان داخلی


هرچه حمایت نهادهای دولتی از تولیدکنندگان داخلی بیشتر شود اقتصاد کشور هم مسیر بهتری را دنبال خواهد. در حال حاضر تولیدکنندگان داخلی در تامین ارز و مواد اولیه با مشکلاتی روبرو هستند که نیاز است دولت چتر حمایتی خود را وسیع‌تر کند تا دغدغه تولیدکنندگان به حداقل برسد.
رویداد24 محمد آیتی: علی شیخ‌زاده، مدیر تولید شرکت آبریز آسیا در خصوص برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صنایع کوچک، گفت: اگر نقش و تعداد این نمایشگاه‌ها در طول سال بیشتر و پررنگ‌تر شود می‌تواند تاثیر مثبت و بسزایی در کار تولیدکنندگان داشته باشد. امیدوارم این روند مثبت که در نمایشگاه امسال دیده شد ادامه پیدا کند و تنها ختم به یک یا دو برنامه نشود.

وی در ادامه افزود: اینکه 31 استان با تمام توانایی‌های خود در این نمایشگاه ظاهر شدند خود یک موفقیت در راستای معرفی کالای ایرانی بود. این دست نمایشگاه‌ها این فرصت را مهیا می‌کنند که نظر مردم به کالاهای تولید داخل جلب شود و این اولین قدم در جهت پویایی اقتصاد کشور است. در شرایط فعلی که با افزایش نرخ ارز مواجه شدیم ضرورت حمایت از کالای ایرانی بیش از پیش بر همگان روشن شده و امیدوارم با تبلیغات موثری که انجام شده و خواهد شد مردم با نمونه ایرانی کالاها آشنا شوند.

مهدی صالحی، کارشناس آر اندی شرکت آرایشی و بهداشتی روژین درباره ضرورت برگزاری این نوع نمایشگاه‌ها، گفت: این نمایشگاه اولین تجربه‌ای بود که با حضور واحدهای صنایع کوچک 31 استان برگزار شد که البته اگر کمی دقت عمل و نظم کار بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت کارکردهای بهتری را هم از خود نشان می‌داد. مهمترین ضرورت این نمایشگاه معرفی کالای ایرانی به عموم مردم بود. در وهله بعد در این فضا، تولیدکنندگان می‌توانند با یکدیگر آشنا شوند که شاید این آشنایی در آینده منجر به همکاری‌های دوجانبه یا چندجانبه هم شود.

وی ادامه داد: هرچه حمایت نهادهای دولتی از تولیدکنندگان داخلی بیشتر شود اقتصاد کشور هم مسیر بهتری را دنبال خواهد. در حال حاضر تولیدکنندگان داخلی در تامین ارز و مواد اولیه با مشکلاتی روبرو هستند که نیاز است دولت چتر حمایتی خود را وسیع‌تر کند تا دغدغه تولیدکنندگان به حداقل برسد.

ساره مزروعی، مدیرعامل تعاونی سی گل سلامت مائده در خصوص برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صنایع کوچک، گفت: این نمایشگاه باعث شد تا ظرفیت و پتانسیل استان‌ها برای مردم و حتی تولیدکنندگان مشخص شود. از طرفی مسیر ارتباطی ما با مشتریان کوتاه شد و توانستیم بدون واسطه خود را به مردم معرفی کنیم. از آنجایی که بخشی از کار ما به صنایع غذایی برمی‌گردد و بسته‌بندی هم جزئی از کار تعاونی ما است توانستیم ارتباطات خوبی را با تولیدکنندگان این حوزه‌ها داشته باشیم.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از تجربه‌های من در این نمایشگاه گرفتن اطلاعات از برخی همکاران در راستای برندسازی محصولات بود که حقیقتاً این اطلاعات می‌تواند در آینده خیلی به تشکیلات ما کمک کند.

ریزش قیمت طلا توقف‌ناپذیر ماند


قیمت طلا در معاملات روز پنج‌شنبه بازار آسیا با وجود افت ارزش دلار آمریکا در حالی که تقاضای بالایی برای دارایی امن وجود داشت، کاهش یافت.
ریزش قیمت طلا توقف‌ناپذیر ماند

رویداد24 هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور 0.8 درصد کاهش یافت و به 1164.71 دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با 0.48 درصد کاهش، به 1179.2 دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه با 15.70 دلار یا 1.3 درصد کاهش، در 1185 دلار بسته شده بود. بهای معاملات طلا از ابتدای هفته جاری تاکنون 2.9 درصد کاهش داشته است.

شاخص دلار در برابر سبدی از ارزهای بزرگ پس از اینکه روز گذشته به بالاترین حد در 13 ماه اخیر صعود کرد، در معاملات روز پنج‌شنبه با 0.24 درصد کاهش، به 96.36 واحد رسید.

دلار آمریکا در بحبوحه بحران مالی ترکیه که تقاضا برای این ارز به عنوان دارایی مطمئن را تقویت کرده، صعود کرده است.

بر اساس گزارش اینوستینگ، معامله‌گران نگران هستند که بحران لیر ترکیه ممکن است به یک فاجعه مالی جهانی جدید تبدیل شود اما اکثر تحلیلگران معتقدند که چنین اتفاقی روی نخواهد داد زیرا اقتصاد ترکیه تنها کمتر از یک درصد از اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهد.

طلا معمولا به عنوان بیمه‌ای در برابر ناملایمات سیاسی و اقتصادی استفاده می‌شود اما امسال نتوانسته از تنش‌های ژئوپلیتیکی و تجاری سود ببرد. سرمایه‌گذاران در عوض به اوراق قرضه آمریکا به عنوان یک دارایی امن روی آورده‌اند که به معنای افزایش تقاضا برای خرید دلار بوده است.

تحلیلگر فنی رویترز پیش‌بینی کرد هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است حمایت در سطح 1162 دلار را شکسته و به محدوده 1142 تا 1154 دلار سقوط کند. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری 0.1 درصد افزایش یافت و به 14.44 دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری 0.8 درصد افزایش یافت و 769.40 دلار معامله شد. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با 0.5 درصد افزایش، 834.50 دلار بود.

قیمت دلار نیمایی به 8080 تومان رسید


بررسی جدیدترین تحولات بازار ثانویه ارز نشان میدهد، نرخ دلار به 8080 و قیمت یورو به 9110 تومان رسیده است.
قیمت دلار نیمایی به 8080 تومان رسید

رویداد24 بررسی عرضه ارز در بازار ثانویه نشان میدهد، قیمت دلار در این بازار به 8080 تومان رسیده است. بر این اساس پتروشیمی مهر یک میلیون دلار در هنگ کنگ به نرخ 8080 تومان در بازار ثانویه تزریق کرده است.

همچنین پتروشیمی بیستون 102هزار یورو به نرخ 9110 تومان در کشور چین به بازار ثانویه ارزی تزریق کرده است. در حال حاضر حداقل نرخ درهم در بازار ثانویه حدود 2200 تومان میباشد. اطلاعات عرضه ارز در بازار ثانویه در روز جاری در جدول زیر قابل مشاهده میباشد.

گفتنی است تا دیروز 244 میلیون یورو توسط صرافیها از بازار ثانویه ارز خریداری شده است. بر این اساس میزان ارز خریداری شده تا تاریخ 22 مرداد ماه تنها 44 میلیون یورو بوده است. میانگین نرخ یورو در این بازار نیز 9350 تومان تخمین زده شده است. این در حالی است که کل ارز عرضه شده در بازار مذکور بعد از ورود همتی به بانک مرکزی حدود 300 میلیون یورو بوده است.
احتمال واردات خودروهای خارجی قوت گرفت


احتمال دارد دولت با باز شدن سایت ثبت سفارش خودرو به صورت محدود و در حد پاسخگویی به ثبت نام کنندگان خودرو در ماه های گذشته موافقت کند.
احتمال واردات خودروهای خارجی قوت گرفت
احتمال واردات خودروهای خارجی قوت گرفت
رویداد24 مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پس از بررسی های دقیق احتمال باز شدن سایت ثبت سفارش خودرو وجود دارد.

وی افزود: از معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته شده است که اطلاعات مربوط به تعداد مجوزهای پیش فروش خودرو توسط نمایندگی های رسمی را اعلام کند. اگر مجوزهای پیش فروش خودرو با میزان پیش فروش نمایندگی های رسمی همخوانی داشته باشد، احتمال دارد که ممنوعیت ثبت سفارش خودرو برای این مجموعه ها برداشته شود تا شرکت ها بتوانند به تعهدات خود عمل کنند.

خسروتاج تصریح کرد:تا هفته آینده وضعیت باز شدن سایت ثبت سفارش خودرو بررسی خواهد شد. البته اجازه واردات خودرو به خاطر آنکه ممنوع شده بود، باید از مجموعه های بالاتر تایید شود.

با عقب نشینی 450 واحدی شاخص کل، هفته پُرنوسان بورسی به پایان رسید


در پایان معاملات امروز بورس تهران بازهم نماگر اصلی و هم‌وزن به دلیل افزایش ریسک‌گریزی اشخاص حقیقی مقابل هم ایستادند. این در حالی است که با افت قیمت نمادهای با اهمیت، علاوه بر ریزش شاخص کل، حجم و ارزش معاملات تحت تاثیر قرار گرفت و به پایین‌ترین حد خود در این هفته رسید.
با عقب نشینی 450 واحدی شاخص کل، هفته پُرنوسان بورسی به پایان رسید
با عقب نشینی 450 واحدی شاخص کل، هفته پُرنوسان بورسی به پایان رسید

رویداد24 در آخرین روز معاملاتی هفته شاهد شکل گیری رکود نسبی در حجم و ارزش معاملات بودیم. این رکود که حاصل بلاتکلیفی نحوه قیمت گذاری محصولات فلزی در بورس کالا از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت است، نشان دهنده رانت عمیق دلالان فلزی و فولادی بوده و اهمال وزارت صمت در این باره تعجب برانگیز است.

فولاد در شش ماهه دوم امسال ارزانتر می شود؟!

به نظر می رسد یکی از عوامل افت قیمت در نمادهای با اهمیت گروه فلزات اساسی در معاملات امروز، مباحث مطرح شده در گفتگوی ویژه خبری شب گذشته با موضوعیت عرضه فولاد در بورس کالا بود. در این برنامه طاهری زاده نایب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: : قیمت گذاری دستوری فقط به نفع دلالان است نه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان. وی همچنین افزود: تفاوت قیمت فولاد در بورس کالا و بازار تقاضای رانتی ایجاد می کند و برای 40 هزار تن شمش 400 هزار تن تقاضا ایجاد شده که ناشی از رانت است.

در ادامه دبیر اتحادیه لوله و پروفیل گفت: سال 97 تنش فولاد و نوسانات کالایی و قیمتی این محصول به چشم همه هویدا شد. تفاوت نرخهای درون بورس و بازار آزاد و سیاه محصول فولاد به رقم 3 هزار تومان می رسد، مثلا ورقهای فولادی که مورد مصرف صدها صنعت پایین دستی است در بورس کالا به صورت نقطه ای و ناخالص 3 هزار تومان ولی در بازار سیاه 5 هزار و پانصد تومان معامله می شود این در حالیست که کالاهای مورد عرضه در بورس کالا، قطره چکانی بفروش می رسد و این نحوه عرضه هم ارتباط مستقیم با تولیدکننده اصلی دارد زیرا از شکاف قیمتی بازار آزاد و بورس استفاده کرده و قیمت ها را بالا می برد.

اما سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا در پاسخ به صحبت های کاوه گفت: وقتی عرضه ورقه پروفیل و فولاد از سوی تولیدکنندگان در بورس کالا به 10 تن هم نمی رسد چگونه توقع دارید عرضه ما بیشتر شود. این در حالی است که فولاد مبارکه همه تولیداتش را در بورس ارائه می کند بهتر است در چنین برنامه هایی مردم را گمراه نکنیم و جو نامناسبی راه نیندازیم.

وی همچنین افزود: با اینکه بورس کالا، بازاری بسیار شفاف است اما باز هم شاهد تفاوت قیمتی فولاد در بازار سیاه و آزاد هستیم که این خود زاده ی دلال بازیهای موجود است، گفتنی است؛ عرضه¬ورقهای فولاد در بورس کالا همیشه میزان ثابتی داشته و در برخی موارد افزایش عرضه هم داشته پس کاهش عرضه و تشکیل بازار سیاه در خارج از بورس را شامل نشده است، با وجود بازارهای سیاه و آزاد در موازات بورس کالا، تفاوت قیمتهای کالایی به جیب مردم نمی رود.

اما شاید یکی از اصلی ترین دلایل افت قیمت در گروه فلزات اساسی، اظهارات سرقینی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگوی دیشب بود. جعفر سرقینی به موضوع تفاوت قیمت ها در بازار فولاد اشاره کرد و گفت: تفاوت قیمتی که در بازار وجود دارد ناشی از هجوم دلالان به بازار و نیز ورود افراد عادی به معاملات آهن و فولاد است که فکر می کنند می توانند از طریق معامله این کالا ارزش پول خود را حفظ کنند. این در حالی است که چنین تحلیلی اشتباه است؛ چرا که انتظار می رود قیمت فولاد در نیمه دوم سال روند کاهشی داشته باشد. چراکه عرضه فعلی محصولات فولادی در بورس برای مهر و آبان وارد بازار می شود و انتظار کاهش قیمت ها وجود دارد.

در خصوص اظهارات وی باید گفت قیمت فولاد از دو مولفه قیمت های جهانی و نرخ دلار تبعیت می کند و دستوری ساختن این قیمت گذاری سبب ایجاد رانت موجود در بازار می شود. در مجموع به نظر می رسد دلیل اصلی ایجاد رانت و سوء استفاده از شفافیت بورس کالا، نبود دستورالعمل دقیق و منصفانه قیمت گذاری از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد.

همه زمینه ها برای افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها مهیاست

در گروه شیمیایی ها نیز نبود آینده روشن از نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی گریبان نمادهای این گروه برای صعود را گرفته است. در روزهای اخیر، بحث نرخ خوراک پتروشیمی ها حاشیه ساز شده به طوری که آثار آن دامن بورس را نیز گرفته است؛ با توجه به اینکه هرگونه تغییر در نرخ خوراک پتروشیمی ها، بر وضعیت سودآوری شرکت های پتروشیمی تاثیرگذار است، این موضوع حتی در بورس نیز با حساسیت زیادی دنبال می شود.

در این خصوص  مدیرعامل تاپیکو روز گذشته با بیان بیان اینکه نرخ خوراک پتروشیمی ها احتمالا افزایش می یابد، گفت: پیشنهاد داده ایم برای یک دوره زمانی مشخص، نرخ ارز پتروشیمی ها در بازار ثانویه را ثابت کنیم تا وزارت نفت بتواند، نرخ خوراک را طبق آن مشخص کند.

محمود مخدومی درباره تکلیف نرخ خوراک پتروشیمی ها گفت: مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیشنهاد داده که نرخ خوراک فعلا 3800 تومان باشد و در بخشنامه ارسالی اعلام شده اگر شما پیش از این محصول خود را فروخته اید به دلیل اینکه آن را با خوراک 3800 تومانی تولید کردید باید مابه تفاوت نرخ اصلی و نرخ فروش را به حساب دولت واریز کنید.

وی همچنین به این موضوع نی زاشاره کرد که با توجه به اینکه ارز پتروشیمی ها از نرخ رسمی 4200 تومان به نرخ آزاد در بازار ثانویه افزایش یافته، احتمالا متناسب با آن نرخ خوراک نیز افزایش می یابد. از این رو در آینده نزدیک باید شاهد افزایش نرخ خوراک مجتمع های پتروشیمی نیز باشیم که این موضوع سودآوری این شرکت ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

آمار و ارقام بازار امروز

در مجموع امروز شاخص کل نتواست در برابر عرضه حقیقی ها به روند صعودی روز گذشته خود ادامه دهد و با افت 450 واتحدی به رقم 130 هزار و 476 واحد بازگشت. اما شاخص هم وزن که این روزها ساز مخالف شاخص کل می زند، با افزایش 43 واحدی به رقم 19 هزار و 135 واحد رسید. در این بین حجم معاملات آخر هفته بورس تهران به رقم یک میلیارد و 115 میلیون ورقه بهادار به ارزش 352 میلیارد تومان رسد که از این میزان 328 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازاراختصاص داشت.

همچنین نقشه بازی حقیقی ها نیز نشان می دهد این گروه امروز در نمادهای پالایشی تحرک بیشتری داشته و تقریبا بیش از 17 میلیارد تومان سهم از این گروه را به پرتفوی خود افزوده اند. در گروه شیمیایی ها نیز «شرانول» و «شوینده» بیش از سایرین با اقبال حقیقی ها مواجه شدند. در مجموع امروز خالص خرید حقیقی ها به بیش از 9 میلیارد تومان رسید.

ترین های بورسی

در بین گروه های بورسی گروه فلزات اساسی، فرآورده های نفتی و شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند. در این بین «فولاد»، «پارس» و «شبندر» بیش از سایرین در افت شاخص تاثیر داشتند. از سوی دیگر اما «همراه» و «رانفور» تا حدی از افت بیشتر شاخص جلوگیری کردند.

کوتاه از فرابورس

در فرابورس اما آیفکس تقریبا بدون تغییر نسبت به روز گذشته در ارتفاع 1500 واحد ایستاد. در این بازار نیز 448 میلیون ورقه بهادار به ارزش 614 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان 115 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت. در بین نمادهای با اهمیت فرابورسی نیز «مارون»، «ذوب» و «هرمز» بیشترین نقش را در افت آیفکس داشتند.

>