گروه خبری سیاسی

کمیته‌ای 4 نفره، مامور رسیدگی و پیگیری حوادث ناخوشایند در برخی بازداشتگاه‌ها شد


به دستور رئیس جمهوری کمیته چهارنفره ای از اعضای دولت مامور رسیدگی و پیگیری حوادث ناخوشایند در برخی از بازداشتگاه‌ها شد.

رویداد24-به دستور رئیس جمهوری کمیته چهارنفره ای از اعضای دولت مامور رسیدگی و پیگیری حوادث ناخوشایند در برخی از بازداشتگاه‌ها شد.به دستور رئیس‌جمهور کمیته چهارنفره‌ای از اعضای دولت مامور رسیدگی و پیگیری حوادث ناخوشایند در برخی از بازداشتگاه‌ها شد.

وزرای کشور، اطلاعات، دادگستری و معاون حقوقی رئیس‌جمهور ماموریت یافتند تا جزئیات امر را رسیدگی و پیگیری دقیق نموده و گزارش بررسی‌های خود، از جمله قصور یا تقصیر احتمالی را به رئیس جمهوری گزارش نمایند.

اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ در طول 4ماه ارزش پول ایران کاهش پیدا کرد


سلیمانی کارشناس مسائل بین الملل می‌گوید در بریتانیا اگر احدی از مسئولان خطا کند او را مجبور به استعفاء می‌کنند. در چین حکم این افراد اعدام است و در ژاپن این اعمال به حدی قبیح و زشت است که مسئول مربوطه دست به خودکشی می‌زند.
اعتماد مردم ترکیه به اردوغان را با روحانی مقایسه نکنید/ در طول 4ماه ارزش پول ایران کاهش پیدا کرد
رویداد24«افشار سلیمانی» سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان در تشریح دلایل همکاری مردم ترکیه با دولت این کشور برای تبدیل دلار به لیر و تزریق به بازار اظهار کرد: کاهش نرخ و ارزش لیر ترکیه تنها به وضعیت اقتصادی فعلی ترکیه مربوط نمی‌شود و اتفاقاً سابقه قبلی دارد؛ اگر دو سال گذشته را مورد بررسی قرار دهیم به وضوح می‌بینیم که هرگاه ارزش دلار افزایش پیدا کرده به نسبت آن ارزش لیر پائین آمده و این موضوع در مورد ایران هم صدق می‌کند. اگر به خاطر داشته باشیم قبل از انتخابات اخیر ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه، اردوغان و تیم او سعی کردند ارزش لیر را کنترل کنند تا بتوانند مردم را به پای صندو‌های رای بکشانند؛ مشابه این روند در انتخابات سال 96 ایران هم اتفاق افتاد اما پس از رای آوردن اردوغان و روحانی در آنکارا و تهران کنترل ارز از دست آنها در رفت و نهایتاً وضعیت به حالت فعلی تغییر شکل داد.
 
وی ادامه داد: وقایع اخیر کاملاً نشان می‌دهد که «عدالت و توسعه» و «تدبیر و امید» اشتباهات مشابهی در این خصوص انجام دادند؛ درست است که هر زمان هر دو کشور مورد تحریم واقع می‌شوند مشکلات عدیده‌ای در محور اقتصادی برای آنها پیش می‌آید اما واقعیت این است که دلایل عمده اقتصادی و خصوصاً عدم سیاست‌گذاری درست در این مسیر موجب شده تا چنین مشکلاتی به وجود بیاید.
 
سلیمانی افزود: واقعیت این است که میزان ارز در ترکیه محدود است. چراکه این کشور صادرات انرژی ندارد و نهایتاً سالانه 150 تا 160 میلیارد دلار صادرات دارند؛ مساله دیگر این است که چرخه تولید در ترکیه به ارز نیاز دارد و دلیل آن خرید مواد اولیه است که بدون تردید برای تهیه آن باید مقدار قابل توجهی ارز مورد استفاده قرار بگیرد. از منظری دیگر ترکیه به جای اینکه تمرکز خود را بر روی پروژه‌های ارز آور متمرکز کند بر فرآیند تولید متمرکز شده است.ترکیه در وضعیت کنونی چیزی در حدود 500 میلیارد دلار بدهی دارد که نزدیک به 100 میلیارد آن را باید به صورت فوری پرداخت کند و مابقی را باید در آینده نزدیک تسویه کند. این مولفه‌ها باعث شده تا نظام عرضه و تقاضا در این کشور به هم بریزد و مشکلاتی برای این کشور از حیث اقتصادی به وجود بیاید.
 
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به تاثیر کاهش نرخ سود در ترکیه و ایران، عنوان کرد: دولت فعلی ایران سیاست کاهش نرخ سود را در دستور کار قرار داد و در ترکیه همین روال توسط اردوغان با اعمال فشار بر بانک مرکزی و سیاست دیکته‌ای انجام شد و نتیجه آن سوق دادن بازار عرضه و تقاضا به سوی دلار و سکه بود. البته وابستگی آنکارا به خارج را نباید از قلم انداخت اما به هر ترتیب دولتمردان باید بپذیرند و متوجه باشند که تمامی این مولفه‌ها که در اقتصاد وجود دارد به صورت یک زنجیر به هم پیوسته به یکدیگر ربط دارند و همین متغیرهاست که اقتصاد یک کشور را با بحران روبه‌رو می‌کند یا از فرش به عرش می‌رساند.
 
وی افزود: یکی از دلایل که بر وضعیت اقتصادی ترکیه تاثیر گذاشته است، پرونده بازداشت «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی است. این موضوع اگرچه منشاء اصلی وضعیت اقتصادی ترکیه نیست اما موجب شد تا سقوط ارزش لیر سرعت بیشتری بگیرد و به نوعی باید آن را یک مولفه روانی و سیاسی قلمداد کنیم. همزمان با کاهش ارزش لیر، شاهد خروج سرمایه از ترکیه هستیم که شامل سرمایه‌های بومی و خارجی در این کشور می‌شود و به نوعی آسیب جدی و اصلی این روند به شمار می‌رود. به عنوان مثال بر اساس آمارها رقمی در حدود 82 میلیارد دلار توسط اسپانیا در ترکیه سرمایه‌گذاری شده است و نا امنی اقتصادی می‌تواند موجب خروج این حجم عظیم سرمایه خارجی شود. در طول چهار ماه اخیر ارزش پول هر ایرانی کاهش پیدا کرده است که چشم‌انداز خوبی را نشان نمی‌دهد اما ترکیه همچنان به این درجه از بحران پا نگذاشته است. باید دانست که وضعیت اقتصادی هر دو کشور تابع شاخص‌ها، عوامل و دلایل متفاوتی است که در اکثر کشورها این مولفه‌ها ثابت هستند اما اینکه مردم و شهروندان تا چه حد دولت‌های خود را یاری کنند در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و اساساً در هر کشور این موضوع به صورت دیگر رخ عیان می‌کند.
 
این کارشناس مسائل ترکیه در پاسخ به این پرسش که چرا مردم ایران همانند شهروندان ترکیه دولت را در خصوص تبدیل دلار به پول ملی یا تحویل آن به بانک‌ها یاری نکردند، گفت: باید واقعیت‌ها را به صورت شفاف مورد تحلیل قرار داد؛ به لحاظ فرمول‌های موجود در اقتصادِ سیاسی، روشی که در ترکیه طی روزهای اخیر توسط اردوغان و حزب عدالت و توسعه انتخاب شد تنها یک شعارگرایی یا بهتر بگویم یک «موج‌سواری پوپولیستی» قلمداد می‌شود. بحث بر سر این است که آیا این حرکات و راهبردها جواب می‌دهد یا خیر؟ پاسخ منفی است، چون این مواضع به صورت مقطعی جواب می‌دهد و نمی‌توان انتظار این را داشت که اقتصاد سر و سامان پیدا کند. اگر قرار بود اینچنین شود چرا ترکیه به امیر قطر و سرمایه‌گذاری 15 میلیارد دلاری او متوسل شد؟
 
سلیمانی اضافه کرد: دلایلی که پیش‌تر به آن اشاره کردم نباید بیرون از دایره تحلیل قرار بگیرد؛ سوال اصلی این است که مگر مردم عادی در ترکیه و ایران چه مقدار دلار در اختیار دارند؟ باید توجه داشت که وضعیت اقتصاد ترکیه از ایران بهتر است اما نباید فراموش کرد که عمده دلارهایی که در تهران و آنکارا وجود دارد در دست افراد خاص و یا دولت وجود دارد. در شرایط فعلی این تئوری که می‌گوید: «دولت، تاجر خوبی نیست» به واقعیت پیوسته است. ارز دو کشور در دست عده‌ای مشخص است و مقداری از آن هم در دست اشخاص یا کمپانی‌هایی است که وقتی احساس خطر می‌کنند و اقتصاد را در لبه پرتگاه می‌بینند، تمامی ارز خود را از کشور خارج می‌کنند.عده‌ای ممکن است بگویند که مردم ترکیه درخواست اردوغان را لبیک گفته‌اند اما بحث بر سر این است که آیا نفوذ آک‌پارتی و اردوغان همانند سال 2014 است؟ صراحتاً باید بگویم خیر، این‌چنین نیست. در انتخابات اخیر حزب عدالت و توسعه مجبور به ائتلاف با حزب حرکت ملی شد و نشان از پائین آمدن مقبولیت آن دارد. اگر به 10 سال پیش برگردیم، می‌بینیم که عدالت و توسعه در ترکیه کارهای خوبی انجام داد اما پس از آن به دلیل مواضع ناسنجیده موجب شد تا حامیان آن کم شود و اکثراً طیف مذهبی و غیر سرمایه‌دار ترکیه با اردوغان همراه هستند.
 
این پژوهشگر حوزه قفقاز با بیان اینکه اعتماد مردم نسبت به دولت دوم روحانی تا حد زیادی از دست رفته، عنوان کرد: باید متوجه باشیم که اعتماد به دولت اردوغان در ترکیه بیشتر از اعتماد مردم ایران به دولت روحانی است؛ البته در وضعیت فعلی تنها نمی‌توان دولت را مقصر اصلی دانست بلکه سایر قوا نیز در از دست رفتن اعتماد مردمی دخیل هستند. اینکه دیده می‌شود ارزش پول ملی کشورمان در حال سقوط است و معیشت مردم با مشکل روبه‌رو شده دلیل واضحی برای سلب اعتماد مردم به حساب می‌آید؛ این باعث می‌شود تا میزان محبوبیت و مقبولیت روحانی در ایران همانند اردوغان در ترکیه نباشد و کاهش پیدا کند. این درد بزرگی است که از سال 90 تا 97 ارزش پول کشورمان تا به این حد کاهش پیدا کرده است.در زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد قیمت دلار چیزی حدود 250 درصد افزایش داشت که سوء تدبیر پس از اعمال تحریم‌ها یکی از دلایل اصلی آن به شمار می‌رود و در دولت اول روحانی دلار به نزدیک پنج هزار تومان رسید از زمستان سال 96 شاهد افزایش آن بودیم. این روند پس از خروج ترامپ هم سیر صعودی داشت و امروز شاهد آن هستیم که دلار چیزی حدود 11 درصد افزایش داشته است.
 
وی تصریح کرد: نباید در داخل کشور کسی از انتقادها ناراحت شود؛ زیرا کسانی که وضعیت فعلی را تحلیل می‌کنند و نسبت به آن انتقاد دارند از بدنه همین نظام هستند و نباید به آنها برچسب اپوزیسیون زده شود. سوال اصلی این است که چرا این بی‌اعتمادی به این شکل برجسته شده است؟ پاسخ مشخص است؛ میلیاردها تومان و دلار در این فرآیند خورده شده و بنیان فساد از زمان احمدی‌نژاد کاشته شد و تا به امروز هم با روی کار آمدن روحانی ریشه این فساد خشکانده نشده است.
 
سلیمانی گفت: مردم هر روز که از خواب بلند می‌شوند و اخبار را مرور می‌کنند می‌بینند که فلان نفر اختلاس کرده و رقم‌های هنگفتی از خزانه و مملکت خارج شده است. حال چرا باید توقع داشته باشیم که مردم ایران همانند ترکیه بروند دلار را به تومان تبدیل کنند یا در اختیار بانک‌ها بگذارند؟
 
وی ادامه داد: مشکل از آنجاست که بی‌قانونی در سراسر کشور موج می‌زند؛ در بریتانیا اگر احدی از مسئولان خطا کند او را مجبور به استعفاء می‌کنند. در چین حکم این افراد اعدام است و در ژاپن این اعمال به حدی قبیح و زشت است که مسئول مربوطه دست به خودکشی می‌زند. مجموع مولفه‌هایی که عرض کردم بی اعتمادی را افزایش داده و مردم از خود سوال می‌کنند که به چه کسی اعتماد کنیم؟ آقایان بفهمند که بی‌اعتمادی، یک شبه حاصل نمی‌شود.  

جوانفکر بازداشت شد


علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه ای احمدی نژاد بازداشت شد.
رویداد24علی‌اکبر جوانفکر صبح امروز (یک شنبه)توسط ماموران  از سوی دادسرای فرهنگ و رسانه و به علت بدهی بازداشت شد.

شمخانی عزادار شد


مراسم تشییع پیکر هادی شمخانی، صبح یکشنبه 28 مردادماه از مصلای مهدیه اهواز به سمت بهشت‌آباد برگزار خواهد شد.
شمخانی عزادار شد
رویداد24مهندس هادی شمخانی، برادر علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و شهیدان محمد و حمید شمخانی، درگذشت.

 او که از کارشناسان برجسته و متخصص در حوزه نفت بود، سابقه حضور در جبهه‌های جنگ را داشت.

مراسم تشییع پیکر هادی شمخانی، صبح یکشنبه 28 مردادماه از مصلای مهدیه اهواز به سمت بهشت‌آباد برگزار خواهد شد.

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرده است که بر اساس خواست و تاکید دبیر شورای عالی امنیت ملی، عموم کسانی که علاقه‌مند به ابراز تسلیت به وی هستند، با قرائت فاتحه برای آمرزش روح آن مرحوم و علو درجات شهدای دفاع مقدس و مدافعان معزز حرم اهل بیت (ع)، دعا و از صدور آگهی تسلیت، اهدای تاج گل و مواردی از این دست جدا خودداری کنند.

براساس این گزارش، مراسم بزرگداشت هادی شمخانی پس از تدفین در روز یکشنبه 28 مردادماه  در مصلای مهدیه شهر اهواز برگزار خواهد شد.

پلیس اسرائیل نتانیاهو را 4 ساعت بازجویی کرد


بنیامین نتانیاهو برای دهمین بار طی دو سال اخیر از سوی پلیس اسرائیل بازجویی شد.
پلیس اسرائیل  نتانیاهو را 4 ساعت بازجویی کرد
بازجویی 4 ساعته نتانیاهو توسط پلیس اسرائیل
رویداد24 نخست وزیر اسرائیل متهم است که در پرونده یک فساد دولتی درباره بزرگترین شرکت مخابراتی اسرائیل نقش داشته است. این مورد تنها یکی از چهار پرونده فسادی است که نام آقای نتاهیاهو در آن مطرح شده است.

پلیس اسرائیل روز جمعه 17 اوت، 26 مرداد به مدت 4 ساعت از آقای نتانیاهو بازجویی کرد. دو خودروی پلیس درحالی وارد محل اقامت آقای نتانیاهو شدند که معترضان در مقابل در با در دست داشتن نوشته‌هایی چون «نخست وزیر جنایت» نسبت به عملکرد آقای نتانیاهو اعتراض می‌کردند.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند آقای نتانیاهو برای یک پرونده شرکت مخابراتی مورد بازجویی قرار گرفته است، اما پلیس اسرائیل از بیان جزئیات این پرونده خودداری کرده است.

از سوی دیگر شبکه 2 تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که بازرسان پلیس شواهد و مدارک کافی علیه آقای نتانیاهو جمع کرده‌اند تا بتوانند علیه او اعلام جرم کنند.

اوایل ماه ژوئن بنیامین نتانیاهو به همراه همسرش سارا برای نهمین بار از سوی پلیس بازجویی شدند.

نخست وزیر اسرائیل به جز این پرونده در سه، مورد دیگر هم متهم است. یکی پرونده موسوم به هزار که در آن نخست وزیر به دریافت مستقیم رشوه و رانت‌خواری متهم است. مورد دوم پرونده دو هزار است که نتانیاهو متهم است از جایگاه نخست وزیر برای تحت فشار قرار دادن صاحب امتیاز نشریه یدیعوت آحرنوت استفاده کرده تا این نشریه اخبار بهتری را در خصوص نخست وزیر پوشش دهد.

سومین پرونده هم که تحت عنوان 3 هزار شناخته می‌شود به ماجرای تبانی در جریان قرارداد دو میلیارد دلاری برای خرید سه زیردریایی و 4 کشتی نظامی آلمان مربوط می‌شود.

نتانیاهو که چهارمین دوره نخست وزیر خود را پشت سر می‌گذارد هر نوع نقش داشتن در این پرونده‌های فساد را انکار کرده است.


منبع: یورونیوز

اهمیت نهایی شدن پروژه خط سوم انتقال برق میان ایران و ارمنستان


در دیدار معاون وزیر نیرو کشورمان با وزیر زیرساخت های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان بر اهمیت نهایی شدن خط سوم انتقال برق میان ایران و ارمنستان تاکید شد.
اهمیت نهایی شدن پروژه خط سوم انتقال برق میان ایران و ارمنستان

رویداد24  همایون حائری معاون برق و انرژی وزیر  نیروی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با  آرتور گریگوریان وزیر زیرساخت‌های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.  


در این دیدار که با حضور سید کاظم سجادی سفیر  کشورمان در ایروان صورت گرفت، معاون وزیر نیروی کشورمان گفت: اجرای به موقع خط سوم انتقال برق به ارمنستان را یکی از مهمترین قسمت های همکاری های دو جانبه و چندجانبه ایران با ارمنستان دانستند.  


حائری در دیدار با آرتور گریگوریان با اشاره به تعاملات اقتصادی بین دو کشور بر اهمیت نهایی شدن پروژه خط سوم انتقال برق تاکید کرد.

وی اجرای به موقع خط سوم انتقال برق در ارمنستان را به‌ عنوان بخشی از کریدور همکاری چند جانبه انرژی بین ایران، ارمنستان، گرجستان و روسیه مهم ارزیابی کرد و خواستار همکاری و تلاش بیشتر شرکت صانیر و شرکت برق ارمنستان جهت تسریع در اجرای این پروژه  شد.

همچنین آرتور گریگوریان وزیر انرژی و زیرساخت های ارمنستان نیز در این دیدار ضمن اشاره به برنامه های جدید دولت ارمنستان جهت ارتقای تعاملات با جمهوری اسلامی ایران با اشاره به علاقمندی دولت به اجرای توافقات فیمابین دو کشور، آمادگی خود را برای حل و فصل موضوع و نهایی شدن خط سوم انتقال برق بین دو کشور اعلام کرد.


در این دیدار طرفین بر پیگیری توافقات کمیسیون مشترک دو کشور و عملیاتی نمودن بندهای مورد توافق خصوصا در حوزه انرژی تاکید کردند.
>