هیأت ایرانی شرکت‌‌‌کننده در کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق در کویت امروز به ارائه مواضع کشورمان پرداخت.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-هیأت ایرانی شرکت‌‌‌کننده در کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق در کویت امروز به ارائه مواضع کشورمان پرداخت.مشروح این سخنرانی به شرح زیر است: 

جمهوری اسلامی ایران خرسند است که در نشست بین‌المللی کویت برای بازسازی عراق شرکت می‌کند و از دولت کویت برای برگزاری این نشست قدردانی می‌کند.

همچنین مسرت خود را از اینکه اخراج داعش از قلمرو تحت کنترلش را جشن می‌گیریم و قرار است با هم برای بازسازی عراق همکاری کنیم، ابراز می‌کند. ایران به جنگ علیه داعش در عراق و سوریه کمک کرد و نخستین ملتی بود که در تیرماه ۱۳۹۳ به درخواست عراق برای توقف حرکت داعش به سمت بغداد و اربیل پاسخ داد. ما نسبت به محترم شمردن حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق متعهدیم و به همکاری با مردم و دولت عراق در دفاع از این اصول و تلاش جاری‌شان برای ثبات و توسعه ادامه خواهیم داد.

در حالی که عراق از نظر نیروی انسانی و منابع طبیعی کشوری غنی است، جامعه بین‌‌‌المللی به مردم عراق به خاطر هزینه سنگینی که در خط مقدم مبارزه علیه افراطیون و به نمایندگی از طرف تمامی جهان پرداخت، مدیون است. کمک جامعه بین‌المللی به بازسازی عراق نه تنها نشانه قدردانی از تلاش‌های پر هزینه ملت و دولت عراق خواهد بود، بلکه سرمایه‌گذاری مهمی نیز در جهت جلوگیری از سربرآوردن مجدد افراطیون به شمار خواهد رفت.

ایران در نخستین نشست بازسازی عراق در مادرید در سال ۲۰۰۳ متعهد به کمک در حوزه‌های گاز و برق شد و در این زمینه به تعهد خود عمل کرد. ما بخش خصوصی خود را به ادامه همکاری با عراق به رغم شرایط دشوار امنیتی و مالی در آن کشور تشویق کردیم. فعالان ایرانی در بخش خصوصی همچنان آماده همکاری در بخش انرژی و زیرساخت‌ها از طریق ارائه اقلام و دانش فنی مربوطه هستند. ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، قرار دادن جاده‌های ترانزیتی ایران در خدمت بازسازی عراق و در دوره بعد از بازسازی، همکاری با عراق برای تقویت بنادر آبادان، خرمشهر و بصره، اتصال راه‌آهن‌های دو کشور از طریق ساخت راه‌آهن شلمچه – بصره، اتصال شبکه برق دو کشور، بهره‌برداری صیانتی از حوزه‌های مشترک نفتی، افزایش ظرفیت خطوط نفت و گاز از جمله طرح‌‌‌‌‌هایی است که دولت و بخش خصوصی ایران آماده کمک برای انجام آنها است.

عراق می‌تواند به عنوان پلی برای ایجاد ارتباط بین طرف‌های شرکت‌‌‌کننده در بازسازی این کشور عمل کند. برای این منظور، ضروری است که از میل به تبدیل عراق به عنوان محلی برای رقابت اجتناب شود. ما همچنین توصیه می‌کنیم که در جریان تلاش برای بازسازی عراق نیز همکاری بر رقابت ارجحیت داشته باشد. لذا، بخش عمومی و خصوصی در ایران آماده مشارکت با همتایان خارجی خود در عراق است.

همچنین ضروری است که همه طرف‌هایی که در بازسازی عراق شرکت خواهند کرد، اهداف کوته‌بینانه سیاسی و انگیزه‌ها و پیش شرط‌های ژئوپلیتیک را کنار بگذارند و بر کار عظیم پیشرو که در نهایت به سود منافع تمامی خواستاران ثبات در منطقه و ماورای آن خواهد بود، متمرکز شوند.

ایران مشتاق کمک به مردم و دولت عراق برای ایجاد یک کشور با ثبات و توسعه یافته در مرزهای خود است. تمامی کنشگرانی که احساس مسئولیت دارند، باید به تنوع سیاسی و فرهنگی در عراق گردن نهند و در جهت توسعه اجماع ملی در آن کشور به عنوان مهمترین پیش‌شرط برای موفقیت در بازسازی عراق بکوشند. ما اطمینان داریم که مردم عراق که دهه‌ها دیکتاتوری، وحشیگری و خشونت را تجربه کرده، مصمم به حفظ دستاوردهای دموکراتیک خود و تحکیم بیشتر وحدت ملی، دولت فراگیر و انسجام اجتماعی هستند.

شرایط کشور ساده نیست، کشور‌های قلدرمآب علیه ایران دسیسه می‌کنند/ فشار به ملت شرایط را سخت کرده/ مشکل کازرون در مورد انتزاع شهر بود،مردم ناراحت بودند ولی دشمنان با استفاده از همین بهانه در صحنه بین‌المللی قشقرق به پا کردند/ علت فتح خرمشهر این بود که امام‌خمینی(ره) این آدم مزاحم و اختلاف‌افکن «بنی صدر» را کنار گذاشت
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-شرایط کشور ساده نیست، کشور‌های قلدرمآب علیه ایران دسیسه می‌کنند/ فشار به ملت شرایط را سخت کرده/ مشکل کازرون در مورد انتزاع شهر بود،مردم ناراحت بودند ولی دشمنان با استفاده از همین بهانه در صحنه بین‌المللی قشقرق به پا کردند/ علت فتح خرمشهر این بود که امام‌خمینی(ره) این آدم مزاحم و اختلاف‌افکن «بنی صدر» را کنار گذاشت رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بنگاه‌های اقتصادی بزرگ دولتی دردی را دوا نمی‌کنند، بلکه زمانی وضعیت اقتصادی بهبود می‌یابد که مردم در عرصه اقتصادی فعال باشند.

علی لاریجانی عصر امروز در آیین بهره برداری از پروژه گازرسانی به دو روستای بخش کهک(وشنوه و اوِل) گفت: گازرسانی و آبرسانی می‌تواند منجر به بهبود شرایط در روستا‌ها شود و در آینده از سرشاخه دز آب آشامیدنی مناسبی به این مناطق می‌رسد که امیدواریم این اقدامات زمینه آبادانی و تولید را فراهم کند.

رئیس مجلس با بیان اینکه شرایط کشور ساده نیست و کشور‌های قلدرمآب نیز علیه ایران دسیسه می‌کنند، بیان کرد: فشاری که به ملت ایران وارد می‌شود شرایط را سخت کرده، ولی اگر همت کنیم، می‌توان شرایط خوبی را برای آینده رقم زد.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب بار‌ها تاکید کرده‌اند که کلید موفقیت کشور این است که اقتصاد در دست مردم باشد، افزود: این یعنی مردم بتوانند کار تولیدی انجام دهند و جوانان فعالیت اقتصادی داشته باشند. بنگاه‌های اقتصادی بزرگ دولتی دردی را دوا نمی‌کنند، بلکه زمانی وضعیت اقتصادی بهبود می‌یابد که مردم در عرصه اقتصادی فعال باشند.

لاریجانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها برای اینکه مردم را تحت فشار قرار دهند، تحریم‌ها را برگرداندند در حالی که بسیاری از کشور‌ها این اقدام آنها را تقبیح کردند، ادامه داد: حتی کشور‌های اروپایی که معمولا با آمریکا همراه بودند، آن‌ها نیز به همراه چین و روسیه رفتار آمریکا را قبول ندارند. این کشور‌ها معتقدند وقتی توافق بین‌المللی شکل می‌گیرد، رئیس جمهور یک کشور نمی‌تواند این توافق را برهم زند.

وی اظهار داشت: کشور‌های سفله‌ای در منطقه حضور دارند که به دلیل عناد با ایران با آمریکایی‌ها لابی کرده و پول دادند تا رئیس‌جمهور تاجر مسلک آمریکا به این روز بیفتد و آبروی خود را ببرد.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: آنچه سبب می‌شود دشمنان ایران بفهمند که این اقدامات فایده‌ای ندارد این است که در داخل کشور متحد باشیم و در مورد هر مسئله‌ای اختلاف ایجاد نکنیم، باید رفتار مردم، احزاب و گروه‌ها صمیمانه‌تر باشد تا به نتایج مطلوب دست یابیم، ماه رمضان ماه تمرین برای این است که دل‌ها را بهم نزدیک کرده و اختلافات کوچک را کنار بگذاریم. همچنین لازم است در داخل کشور همگان بر روی مسائلی پافشاری کنند که منجر به تامین منافع ملی، آبادانی و ایجاد اشتغال شود.

لاریجانی با اشاره به سوم خرداد و سالروز آزادسازی خرمشهر بیان کرد: آزادسازی خرمشهر در سال ۶۱ کار بزرگی بود که معادلات را تغییر داد و منجر به تغییر نگرش همگان به ایران شد. پس از فتح خرمشهر دشمنان دریافتند که نمی‌توانند با این ملت بازی کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به علت پیروزی ایران در فتح خرمشهر گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی اختلافاتی در کشور وجود داشت، بنی‌صدر دائم با رهبران حزب جمهوری اسلامی درگیر بود و دعوا را به داخل کشور آورده بود. این در حالی بود که دشمن به ایران حمله کرده، ولی در داخل به جای ایجاد وفاق، بنی‌صدر تخم اختلاف در کشور می‌پاشید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا زمانی که بنی‌صدر فرماندهی جنگ را در اختیار داشت، نمی‌توانستیم پیشروی کنیم، بیان کرد: از سال ۵۹ که جنگ شروع شد تا فتح خرمشهر، زمان طولانی بود که فرماندهی در اختیار بنی‌صدر بود، ولی نتوانستیم قسمت کوچکی از بخش‌هایی که توسط عراق تصرف شده بود را بازپس گیریم اما علت تغییر شرایط و فتح خرمشهر این بود که امام‌خمینی(ره) این آدم مزاحم و اختلاف‌افکن را کنار گذاشت و شرایط داخلی کشور به سمت وفاق رفت و پس از آن فضای وفاق بین ارتش و سپاه به وجود آمد و نیرو‌های مومن و بسیجی امکان حضور در جبهه‌ها را یافتند.

وی با بیان اینکه فتح الفتوح ایران در جنگ آزادسازی خرمشهر بود که ریشه آن را می‌توان در وفاق ملی یافت، تصریح کرد: امروز اگر می‌خواهیم در مقابل دشمن موفق شویم، باید وفاق داشته باشیم و همدلانه کار کنیم.

لاریجانی اظهار داشت: اگر برای ساماندهی اشتغال در کشور کار کنیم، دشمن نمی‌تواند به نتیجه دلخواه برسد، اما اگر اختلافات را کنار نگذاریم، دشمن می‌تواند شکاف و اختلافات را بیشتر کند.

نماینده مردم قم در مجلس به حادثه‌ای که اخیراً در کازرون رخ داده اشاره کرد و گفت: در کازرون حادثه کوچکی رخ داد که به نظر من بی‌تدبیری بود و مدیریت آنجا باید با مردم می‌نشست و این مشکل را ساده‌تر حل می‌کرد. مشکل به وجود آمده در کازرون در مورد انتزاع شهر بود که مردم ناراحت شده بودند ولی دشمنان با استفاده از همین بهانه در صحنه بین‌المللی قشقرق به پا کردند و رسانه‌های بین المللی مسئله سازی کردند، در حدی که وزیر خارجه آمریکا که ظاهراً بیکار است برای این موضوع پیام داد که البته پیام او نشان از بی عقلی بود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد و گفت: وزیر خارجه آمریکا اخیراً به دانشگاهی رفته و استراتژی آمریکا راجع به ایران را بیان کرد. بعد از مطالعه حرف‌های او دیدم کوچکترین نشانه‌ای از عقلانیت در آن سخنان وجود ندارد. وزیر خارجه آمریکا یک سیاستمدار چاق است که زیاد حرف می‌زند که این موضوع نشان از عدم رشد یک سیاستمدار است.

لاریجانی با بیان اینکه باید بدانیم که اگر در این شرایط در کشور اختلاف ایجاد شود، دشمنان خوشحال می‌شوند، ادامه داد: امروز باید در داخل کشور وفاق داشته باشیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید برای ظرفیت‌های داخل کشور برنامه ریزی داشته باشیم و زمینه را برای فعال کردن ظرفیت‌ها فراهم کنیم، گفت: برای این کار در مجلس فکر شده و لایحه دولت در این زمینه را مجلس شورای اسلامی تکمیل کرد و ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشته شد و پس از مشارکت بانک‌ها حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان به روستایی‌ها داده می‌شود.

وی افزود: این موضوع برای فعال شدن جوانان روستایی بود تا با علاقه کار کنند و پس از ایجاد اشتغال زندگی بهتری داشته باشند.

لاریجانی اظهار کرد: مسئولان استان نیز باید کمک کنند تا این طرح مهم به نتیجه برسد، زیرا اگر نتیجه خوبی داشته باشد می‌توان در سال آینده نیز این اقدام را تکرار کرد و با موافقت مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی وام گرفته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر یک جوان می‌خواهد کار تولیدی انجام دهد باید سیستم اداری به او کمک کند و مشکلات را از مقابل پای او بردارد، ممکن است برای یک فرد روستایی مراجعه به ادارات مختلف سخت باشد که به همین جهت در قانون پنجره واحد دیده شده تا همه مجوز‌ها را آن اداره بگیرد و به مردم بدهد. در این زمینه لازم است ادارات کمر همت ببندند تا مشاغل مردم پایدار شود. کار تولیدی منجر به رشد و ایجاد ثروت در کشور می‌شود./ 

آیین افتتاح پروژه آبرسانی به روستای دستگرد با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-آیین افتتاح پروژه آبرسانی به روستای دستگرد با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.علی لاریجانی که به قم سفر کرده است، امروز (پنجشنبه ۳ خرداد) در آیین افتتاح پروژه آبرسانی به روستای دستگرد شهر کهک قم حضور یافت.

همچنین در این مراسم احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس، صادقی استاندار قم و سایر مسئولان محلی نیز حضور داشتند.

کره شمالی در حضور خبرنگاران خارجی سایت هسته ای پونگی ری را منهدم کرد.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-کره شمالی در حضور خبرنگاران خارجی سایت هسته ای پونگی ری را منهدم کرد.   انهدام سایت هسته ای پونگی ری را در. حضور خبرنگاران خارجی انجام داده است. 

در ادامه اختلافات چین و آمریکا بر سر فروش های تسلیحاتی واشنگتن به تایوان و حضور نظامی این کشور در دریای جنوبی، آمریکا دعوتش از چین برای حضور در یک رزمایش مشترک نظامی را پس گرفت.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-در ادامه اختلافات چین و آمریکا بر سر فروش های تسلیحاتی واشنگتن به تایوان و حضور نظامی این کشور در دریای جنوبی، آمریکا دعوتش از چین برای حضور در یک رزمایش مشترک نظامی را پس گرفت.

وزارت دفاع چین بی درنگ با انتشار بیانیه ای از این اقدام آمریکا ابراز تاسف کرد و بستن درهای گفت و گو را برای هیچ طرفی سودمند ندانست.

وزارت دفاع چین در بیانیه منتشره در تارنمای خود آورده است که با این حرکت و مسدود کردن مسیر مذاکرات، دو طرف هیچ وقت فرصتی برای افزایش همکاری و اعتماد نخواهند داشت.

رزمایش 'ریم و پاسیفیک' موسوم به 'ریم پاک' که چین قبلا هم در آن شرکت داشته است بزرگترین رزمایش دریایی جهان محسوب می شود که هر دو سال یک بار در ماه های ژوئن و جولای در هاوایی برگزار می شود.

حضور چین در این رزمایش در سال های قبل باعث شده بود تا دو قدرت اقتصادی دنیا بتوانند بسیاری از مشکلات و تنش های نظامی و سیاسی میان خود را نیز مورد رایزنی قرار دهند.

به نظر می رسد که حضور نظامی قوی تر چین در منطقه دریای جنوبی و فرود بمب افکن های این کشور در جزایر این دریا و همچنین تمرینات نظامی بیشتر چین بر فراز تنگه تایوان از علت های اصلی پس گرفتن دعوت آمریکا بوده است.

دولت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا تبحر خاصی در پس گرفتن دعوتنامه ها و شکستن پیمان های بین المللی و خروج از معاهدات جهانی و نقض آنها دارد و از جمله تازه ترین نمونه های آن هم لغو نشست سران آمریکا و کره شمالی بود که برای ماه آینده میلادی در سنگاپور برنامه ریزی شده بود.

پنتاگون صراحتا تایید کرده که علت باز پس گرفتن این دعوتنامه، حضور فزاینده نظامی چین در جزایر دریای جنوبی بوده است که می تواند کشتیرانی آزاد را به خطر بیندازد.

وزارت دفاع چین اقدام آمریکا را غیرسازنده توصیف کرده و آورده است که این یکی از بهانه هایی بود که واشنگتن مطرح کرد تا پس گرفتن دعوتنامه اش را توجیه کند ولی به هر صورت چین از جزایر دریای جنوبی که تحت مالکیت این کشور هستند حراست خواهد کرد.

لغو این دعوت در شرایطی است که 'وانگ یی' وزیر خارجه آمریکا امروز با 'مایک پمپئو' همتای آمریکایی خود ملاقات کرد و گفت که تقویت سامانه های دفاعی چین در دریای جنوبی حق مشروع این کشور است.

چین بارها تاکید کرده است که به هر قیمتی حتی رویارویی نظامی با آمریکا از حق حاکمیت و تمامیت ارضی اش در دریای جنوبی حراست خواهد کرد.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن