رئیس جمهور فرانسه خواستار نظارت بین المللی بر برنامه موشکی ایران شد.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-رئیس جمهور فرانسه خواستار نظارت بین المللی بر برنامه موشکی ایران شد.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه کشوری که به دنباله روی از سیاست های آمریکا شهرت دارد، اظهار داشت که برنامه موشکی بالستیک ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد.

وی ادامه داد: فرانسه به عنوان یکی از امضاکنندگان توافق هسته ای، می خواهد که آن را حفظ کند، زیرا هیچ چیز بهتر از آن ارائه نشده است.

رئیس جمهور فرانسه مدعی شد که با این حال استفاده از موشک های ایرانی در یمن و سوریه باید مورد توجه قرار گیرد زیرا این موشک ها برای متحدان فرانسه مشکل امنیتی هستند.

ماکرون افزود: من می خواهم یک چرخه جدیدی از مذاکرات با احزاب منطقه ای و اعضای دائمی شورای امنیت، مانند توافق هسته ای، ایجاد شود اما گستره آن را به کشورهای منطقه، به طوری که بتوانیم این ناامنی را ریشه کن کنیم، تعمیم دهیم.

رئیس جمهور فرانسه در ادامه گفت: ما باید ایران را تحت نظارت موشکی قرار دهیم. این اقدام برای امنیت منطقه ضروری است، و بنابراین ما نیاز به یک مکانیسم تحریم و کنترل سازگار با آن هستیم.

نجفی، گزارش جدید آژانس که یازدهمین گزارش از روز اجرای برجام و دهمین گزارش فصلی به شورای حکام در مورد راستی‌آزمایی اجرای برجام به شمار می‌رود، بار دیگر تایید می‌کند که اقدامات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملا منطبق با برجام است
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-نجفی، گزارش جدید آژانس که یازدهمین گزارش از روز اجرای برجام و دهمین گزارش فصلی به شورای حکام در مورد راستی‌آزمایی اجرای برجام به شمار می‌رود، بار دیگر تایید می‌کند که اقدامات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملا منطبق با برجام است  سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از صدور گزارش جدید این نهاد بین‌المللی درباره فالیت‌های هسته‌ای ایران خبر داد.

رضا نجفی، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به یازدهمین گزارش آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای در پرتو برجام گفت: گزارش جدید آژانس که یازدهمین گزارش از روز اجرای برجام و دهمین گزارش فصلی به شورای حکام در مورد راستی‌آزمایی اجرای برجام به شمار می‌رود، بار دیگر تایید می‌کند که اقدامات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملا منطبق با برجام است.

وی ادامه داد: در صفحه اول گزارش  جایی که به نام آمریکا اشاره شده در پانوشتی توضیح داده شده که رییس جمهور آمریکا ۸ مه ۲۰۱۸ اعلام کرده که آمریکا از برجام خارج می‌شود.

این دیپلمات کشورمان با بیان اینکه گزارش بسیار شبیه گزارش‌های قبلی است، اظهار داشت: تغییرات آن شامل درج تحولات فنی از جمله بالا رفتن میزان ذخیره آب سنگین، میزان افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده ۳ و ۶۷ درصدی و مواردی شبیه آن است.

نجفی افزود: تداوم تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعم از ادامه غنی سازی ۳.۶۷ درصدی با ۳۰ آبشار و تعداد ۵۰۶۰ سانتریفیوژهای  نسل اول در سایت نظنز، تداوم استقرار شش آبشار سانتریفیوژ به تعداد ۱۰۲۰ سانتریفیوژ آی.آر۱ در یک سالن سایت فردو که کاملا آماده کار هستند و تعداد دیگری سانتریفیوز جداگانه مستقر شده در این سایت به هدف استفاده در تحقیق و توسعه برای تولید رادیوایزتوپ‌های پایدار، تدوام انجام فعالیت‌های تحقیق و توسعه با سانتریفیوژهای پیشرفته و نسل جدید (مطابق بندهای ۳۲ تا ۴۲ ضمیمه یک برجام یعنی ادامه کار با سانتریفیوژهای آی.آر۲ ام، آی.آر۴، آی.آر۵، آی.آر۶، آی.آر۷ و آی.آر۸) و همچنین ادامه تولید قطعات سانتریفیوژهای نسل جدید با فیبرکربن، استمرار تولید آب سنگین در کارخانه تولید آب سنگین اراک (رسیدن ذخیره آب سنگین به ۱۲۰.۳ تُن و ارسال ۶۰۰ کیلوگرم آب سنگین به خارج)، ادامه انجام تمهیدات برای مدرن‌سازی راکتور آب سنگین تحقیقاتی خنداب (که البته با طرف‌های دیگر بدون حضور آمریکا پیگیری می‌شود)، فعالیت راکتور تحقیقاتی تهران و سایر بخش‌ها بر اساس برنامه درازمدت اعلام شده ایران از جمله مواردی است که در گزارش به آنها اشاره شده است. ذخیره ۳.۶۷ درصدی هم به ۱۲۳.۹ کیلوگرم رسیده است.

وی با بیان اینکه در زمینه برنامه جمهوری اسلامی ایران درخصوص پیشران هسته‌ای نیز به مکاتبات جدید ایران اشاره شده است، تصریح کرد: با توجه به مذاکرات جاری با طرف‌های اروپایی، در صورت رسیدن به توافقی شامل تضمین‌های عینی برای برآوردن کردن انتظارات ایران از ادامه اجرای برجام، این گزارش آخرین گزارش آژانس در مورد اجرای برجام نخواهد بود اما در صورت عدم توانایی طرف‌های اروپایی برای ارائه تضمین‌های لازم این آخرین گزارش  مدیرکل به این شکل خواهد بود.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس اضافه کرد: شورای حکام آژانس در جلسه فصلی ماه ژوئن خود در روزهای ۱۴ تا ۱۸ خرداد ماه موضوعات مختلف از جمله این گزارش را بررسی خواهد کرد./ 

سناتور جمهوریخواه آمریکا، عربستان و قطر را حامیان مالی تروریسم در سوریه دانست و با انتقاد از شروط ۱۲ گانه گفت: چرا از ایران می خواهیم که از سوریه خارج شود در حالی که این سعودی ها و قطر ده ها برابر مشکل دارند.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-سناتور جمهوریخواه آمریکا، عربستان و قطر را حامیان مالی تروریسم در سوریه دانست و با انتقاد از شروط ۱۲ گانه گفت: چرا از ایران می خواهیم که از سوریه خارج شود در حالی که این سعودی ها و قطر ده ها برابر مشکل دارند. راند پال روز پنج شنبه در نشست کمیته روابط خارجی سنای آمریکا برای بررسی بودجه وزارتخارجه خطاب به مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور، این مطلب را مطرح کرد.

وی با بیان اینکه ده ها گروه در سوریه حضور دارند و حتی داعش که از قطر و عربستان تسلیحات می گیرد، افزود: یکی از ایمیل هایی که ویکی لیکس از کلینتون افشا کرد این بود که باید جلوی حمایت عربستان و قطر از داعش را بگیریم. آنها خودشان اعتراف می کنند.
سناتور جمهوریخواه آمریکا ادامه داد: شما می خواهید ایران از سوریه خارج شود اما عربستان و قطر ده برابر مشکل ما هستند، خیلی چیزها از سوی عربستان تامین شده است. تا قبول نکنیم که مساله خاورمیانه سه طرف دارد، فکر نمی کنم به جایی برسیم.

**عربستان عامل فاجعه انسانی در یمن
پال به موضوع یمن هم اشاره کرد و به پمپئو گفت: شما از ایران خواسته اید تا از حوثی های یمن دست بردارد اما از عربستان نخواسته اید که به حملات خود پایان دهد. فاجعه انسانی در اثر حملات عربستان است.
وی افزود: ما از ایران می خواهیم از حمایت از حوثی ها دست بردارد و بعد وزارت دفاع می گوید که عربستان ۳۲ حمله انجام داده است. انگار کسی درباره آن صحبت نمی کند. دو طرف در این جنگ دخیل هستند. ایران از کارش از دست بر نمی دارد مگر اینکه عربستان حاضر شود به پای مذاکره بیاید.

**چرا به عربستان موشک بالستیک می دهید
سناتور جمهوریخواه آمریکا همچنین به موضوع برجام پرداخت و گفت: خیلی ها موافق هستند که توافق هسته ای با ایران چقدر کاستی هایی داشت و پولی که به ایران داده شد ، می توانست به تدریج داده شود اما حداقل موافق هستیم که تحریم باعث شد که به میز مذاکره بیایند حالا دیگر این تحریم ها را نداریم و آنها به میز مذاکره نمی آیند، چطور می توانیم آن ها را به میز مذاکره بازگردانیم؟
پال افزود: شاید بتوانیم تحریم های بسیار سنگینی را اعمال کنیم اما ممکن است کار نکند، چون یک جانبه است. فرض بگیریم که اروپا، چین و روسیه با آنها در برجام ادامه دهند و ایران هم بگوید که ما هم به توافق عمل می کنیم و با آنها ادامه همکاری می دهیم اما شاید کارهایی همچون تروریسم و موشک بالستیک را که شما می خواهید، انجام ندهد.
وی فرض دیگری هم مطرح کرد و ادامه داد: فرض بگیریم که تحریم ها موثر واقع شوند و بتوانیم روی دیگران تاثیر بگذاریم، من فکر می کنم حتی اگر اروپا با ما کار بکند، چین و روسیه نخواهند کرد.
این عضو سنای آمریکا ضمن حمایت از ۱۲ درخواست از ایران، اضافه کرد:غیرممکن است تحریم ها به اندازه کافی فشار بیاورد.اگر آنها دوباره برنامه غنی سازی را شروع کنند، می خواهم ببینم این ۱۲ موردی که از ایران خواسته اید، چه معنایی خواهند داشت؟
پال اظهار کرد: شما می خواهید ایران ابعاد برنامه گذشته خود را برملا کند، فکر کنید به جای ایران، اسرائیل باشد، فکر می کنید اسرائیل چنین کاری بکند، ممکن است شما بگویید که اسرائیل دوست ما است، اما ایران می گوید اسرائیل یک رقیب منطقه ای است.
وی با بیان اینکه اگر به جای ایران از عربستان بخواهیم تا ابعاد فعالیت خود را برای ما اعلام کند، گفت: در سیا به ما می گویند که آنها بعضی تکنولوژی اتمی را گرفته اند و بعضی ها هم می گویند که ندارند، حالا عربستان فکر می کند حاضر است در این زمینه با ما صحبت کند؟ در واقع شما از ایران چیزی می خواهید که هیچ وقت با آن موافقت نخواهد کرد.
سناتور جمهوریخواه آمریکا درباره موشک های بالستیک هم اظهار کرد: من هم دوست ندارم که تولید موشک های بالستیک ادامه یابد، اما ببینید یک جنگ مذهبی، یک خصومت و دشمنی بین ایران و عربستان وجود دارد، عربها برنامه موشکی بالستیک دارند، عربستان و دیگر کشورهای عربی خیلی بیشتر از ایران پول خرج می کنند اما ما به ایران می گوییم که باید برنامه بالستیک را متوقف کنند و به دیگران چیزی نمی گویم؛ این کارایی ندارد.
پال تصریح کرد: اما اگر توافق را حفظ کرده بودیم و بعد به ایران می گفتیم که می خواهیم با عربستان دوست باشند وصلح داشته باشند، آیا اکنون می توانیم عربستان و ایران را به میز مذاکره بیاوریم که برنامه موشکی را کنار بگذارند؟
وی تاکید کرد: فکر نکنید ایرانی ها بلافاصله ۱۲ مورد شما را می پذیرند اگر عربستان و اسرائیل را فراموش کنیم و فقط ایران را در نظر بگیریم. این یک میدان بازی یک طرفه است در حالی که در منطقه سه طرف بازی داریم، ایران عربستان واسرائیل ، ما از ایران کارهایی می خواهیم که از دیگران نمی خواهیم.
وزیر خارجه آمریکا در حالی که تلاش می کرد با استدلال این سناتور جمهوریخواه منتقد سیاست های ترامپ مخالفت کند، گفت: به سعودی ها دقیقا همان چیزی را خواسته ایم که از ایران خواسته ایم. آنها گفته اند که می خواهند برنامه صلح آمیز هسته ای داشته باشند و ما به آنها گفته ایم که نخواهیم گذاشت به غنی سازی اورانیوم برسند.
پمپئو به این سوال که آیا می دانید عربستان برای خرید تکنولوژی اتمی با پاکستان صحبت کرده است، پاسخ نداد.  /

«سعد الحریری» امروز (پنجشنبه) از سوی «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان مامور تشکیل کابینه جدید این کشور شد.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-«سعد الحریری» امروز (پنجشنبه) از سوی «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان مامور تشکیل کابینه جدید این کشور شد.  عون این اقدام را پس از رایزنی ها با فراکسیون ها و نمایندگان مختلف پارلمان لبنان انجام داد.

این رایزنی ها از صبح امروز آغاز و تا عصر ادامه داشت. طبق قانون رئیس جمهوری پس از رایزنی با نمایندگان مجلس، فردی را که بیشترین حمایت از نمایندگان را داشته باشد به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل کابینه می کند.
الحریری توانسته حمایت ۱۱۱ نماینده از مجموع ۱۲۸ نماینده پارلمان را کسب کند.
وی پیش از این نیز دو بار نخست وزیر لبنان بوده است.
الحریری در اظهارنظری پس از مامور شدن برای تشکیل کابینه گفت که به دنبال تشکیل دولت وفاق ملی در اسرع وقت است.
طبق قانون نخست وزیر لبنان باید از میان اهل سنت باشد.
لبنان نظام پارلمانی دارد و انتخاب رئیس جمهوری و رای اعتماد به کابینه از ماموریت های اصلی پارلمان است.
نخستین جلسه پارلمان دیروز با حضور ۱۲۸ نماینده و مهمانان داخلی و خارجی برگزار و طی آن «نبیه بری» برای ششمین دوره متوالی به عنوان رئیس پارلمان انتخاب شد.
به نظر می رسد دولت آینده لبنان همچون دولت پیشین بر مبنای مشارکت بیشتر گروه های سیاسی باشد.
بر این اساس پیش بینی می شود بیشتر فراکسیون های پارلمانی بر اساس سهمی که از کرسی های پارلمان کسب کرده اند صاحب کرسی های وزارتی شوند.
فراکسیون های اصلی پارلمان لبنان عمدتا بر محوریت احزابی چون جریان ملی آزاد، المستقبل، امل، حزب الله و نیروهای لبنانی شکل گرفته است.
به نظر می رسد الحریری، در مدیریت کردن رویکردها و منافع جریان های مختلف در جریان تشکیل دولت، کار سختی پیش رو داشته باشد. 

در ادامه اختلافات چین و آمریکا بر سر فروش های تسلیحاتی واشنگتن به تایوان و حضور نظامی این کشور در دریای جنوبی، آمریکا دعوتش از چین برای حضور در یک رزمایش مشترک نظامی را پس گرفت.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-در ادامه اختلافات چین و آمریکا بر سر فروش های تسلیحاتی واشنگتن به تایوان و حضور نظامی این کشور در دریای جنوبی، آمریکا دعوتش از چین برای حضور در یک رزمایش مشترک نظامی را پس گرفت.

وزارت دفاع چین بی درنگ با انتشار بیانیه ای از این اقدام آمریکا ابراز تاسف کرد و بستن درهای گفت و گو را برای هیچ طرفی سودمند ندانست.

وزارت دفاع چین در بیانیه منتشره در تارنمای خود آورده است که با این حرکت و مسدود کردن مسیر مذاکرات، دو طرف هیچ وقت فرصتی برای افزایش همکاری و اعتماد نخواهند داشت.

رزمایش 'ریم و پاسیفیک' موسوم به 'ریم پاک' که چین قبلا هم در آن شرکت داشته است بزرگترین رزمایش دریایی جهان محسوب می شود که هر دو سال یک بار در ماه های ژوئن و جولای در هاوایی برگزار می شود.

حضور چین در این رزمایش در سال های قبل باعث شده بود تا دو قدرت اقتصادی دنیا بتوانند بسیاری از مشکلات و تنش های نظامی و سیاسی میان خود را نیز مورد رایزنی قرار دهند.

به نظر می رسد که حضور نظامی قوی تر چین در منطقه دریای جنوبی و فرود بمب افکن های این کشور در جزایر این دریا و همچنین تمرینات نظامی بیشتر چین بر فراز تنگه تایوان از علت های اصلی پس گرفتن دعوت آمریکا بوده است.

دولت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا تبحر خاصی در پس گرفتن دعوتنامه ها و شکستن پیمان های بین المللی و خروج از معاهدات جهانی و نقض آنها دارد و از جمله تازه ترین نمونه های آن هم لغو نشست سران آمریکا و کره شمالی بود که برای ماه آینده میلادی در سنگاپور برنامه ریزی شده بود.

پنتاگون صراحتا تایید کرده که علت باز پس گرفتن این دعوتنامه، حضور فزاینده نظامی چین در جزایر دریای جنوبی بوده است که می تواند کشتیرانی آزاد را به خطر بیندازد.

وزارت دفاع چین اقدام آمریکا را غیرسازنده توصیف کرده و آورده است که این یکی از بهانه هایی بود که واشنگتن مطرح کرد تا پس گرفتن دعوتنامه اش را توجیه کند ولی به هر صورت چین از جزایر دریای جنوبی که تحت مالکیت این کشور هستند حراست خواهد کرد.

لغو این دعوت در شرایطی است که 'وانگ یی' وزیر خارجه آمریکا امروز با 'مایک پمپئو' همتای آمریکایی خود ملاقات کرد و گفت که تقویت سامانه های دفاعی چین در دریای جنوبی حق مشروع این کشور است.

چین بارها تاکید کرده است که به هر قیمتی حتی رویارویی نظامی با آمریکا از حق حاکمیت و تمامیت ارضی اش در دریای جنوبی حراست خواهد کرد.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن