گروه خبری سیاسی

درخواست رئیس جمهور فرانسه درباره برنامه موشکی ایران


رئیس جمهور فرانسه خواستار نظارت بین المللی بر برنامه موشکی ایران شد.

رویداد24-رئیس جمهور فرانسه خواستار نظارت بین المللی بر برنامه موشکی ایران شد.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه کشوری که به دنباله روی از سیاست های آمریکا شهرت دارد، اظهار داشت که برنامه موشکی بالستیک ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد.

وی ادامه داد: فرانسه به عنوان یکی از امضاکنندگان توافق هسته ای، می خواهد که آن را حفظ کند، زیرا هیچ چیز بهتر از آن ارائه نشده است.

رئیس جمهور فرانسه مدعی شد که با این حال استفاده از موشک های ایرانی در یمن و سوریه باید مورد توجه قرار گیرد زیرا این موشک ها برای متحدان فرانسه مشکل امنیتی هستند.

ماکرون افزود: من می خواهم یک چرخه جدیدی از مذاکرات با احزاب منطقه ای و اعضای دائمی شورای امنیت، مانند توافق هسته ای، ایجاد شود اما گستره آن را به کشورهای منطقه، به طوری که بتوانیم این ناامنی را ریشه کن کنیم، تعمیم دهیم.

رئیس جمهور فرانسه در ادامه گفت: ما باید ایران را تحت نظارت موشکی قرار دهیم. این اقدام برای امنیت منطقه ضروری است، و بنابراین ما نیاز به یک مکانیسم تحریم و کنترل سازگار با آن هستیم.

کنوانسیون پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود


سخنگوی شورای نگهبان گفت: کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار می گیرد.
کنوانسیون پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود
رویداد24  عباسعلی کدخدایی در  برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌و‌گو با اشاره به اعاده لایحه اصلاح مبارزه با پولشویی گفت: در این لایحه چند ایراد از جمله در بندهای سه و پنج ماده چهار، وجود داشت زیرا اعضای شورای نگهبان این بندها را مخالف اصل قانون اساسی تشخیص داده بودند. همچنین در برخی بندها مانند ماده پنج، مشخص نیست چه آئین نامه هایی در نظر گرفته شده است و به همین دلیل قرار شد، مجلس رفع ابهام انجام دهد. در واقع شورای نگهبان معتقد است اعمال قوه مجریه مربوط به همین قوه است و اعضای دیگر نمی توانند این اعمال را انجام دهند و این بند قانونی مغایر این نظر است.

وی افزود: در برخی از موارد، مانند ماده هشت، اختیارات تقنینی را به دولت واگذار کرده بودند که اعضای شورای نگهبان آن را نیز مغایر اصل 85 تشخیص دادند. همچنین در تبصره شش ماده 9 نیز به دلیل اینکه عدم رضایت مالک را در نظر گرفته ایم، از سوی فقهای شورای نگهبان رد شد زیرا مغایر با موازین شرع تشخیص داده شد.

سخنگوی شورای نگهبان با تصریح بر اینکه ملاک بررسی این نهاد موازین شرع مقدس و قانون اساسی است، اظهار داشت: ایراداتی که در خصوص لایحه اصلاح مبارزه با پولشویی گرفته می شود؛ به مجلس اعاده می شود که این کار را چهارشنبه انجام دادیم. پس از اینکه مجلس اشکالات را برطرف کند و نظر اعضای شورای نگهبان تامین شود، این شورا نظر نهایی خودش را اعلام می کند.

وی درباره اقدام احتمالی مجلس در خصوص رفع ایرادات، گفت: معمولا ایرادهایی در قوانین مجلس وجود دارد و شورای نگهبان نیز این ایرادات را چون در چارچوب قانون اساسی و شرع مقدس رفع می کند، به همین دلیل پس از ارجاع توسط مجلس رفع می شود و به نظر می رسد پس از این مرحله نیز مراحل نهایی طی می شود.

کدخدایی درباره حواشی این لایحه در رسانه‌ها و افکار عمومی، عنوان کرد: مصوباتی که مجلس دارد، گاهی دارای حواشی سیاسی و اقتصادی و اجتماعی است و این امر مرسوم در هر جامعه‌ای است. البته بخشی از ایرادات مربوط به شورای نگهبان و بخشی دیگر مربوط به مجمع تشخیص مصلحت نظام است که کنوانسیون پالرمو در این مجمع مورد بررسی قرار می گیرد.

حوزه علمیه به نظارت مستقیم مراجع نیاز دارد/ تجمع فیضیه انتقاد نبود، تهدید روحانی و اعلام قتل آیت‌الله هاشمی بود


اینکه فقط چند روز بعد از هشدار رهبر معظم انقلاب اسلامی به کسانی که خواستار کناره‌گیری رئیس‌جمهور شده بودند یک جریان معلوم‌الحال، تجمعی در اعتراض به دولت در فیضیه قم برگزار می‌کند یک پدیده عادی نیست.
حوزه علمیه به نظارت مستقیم مراجع نیاز دارد/ تجمع فیضیه انتقاد نبود، تهدید روحانی و اعلام قتل آیت‌الله هاشمی بود
رویداد24روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: اینکه فقط چند روز بعد از هشدار رهبر معظم انقلاب اسلامی به کسانی که خواستار کناره‌گیری رئیس‌جمهور شده بودند و تاکید ایشان بر اینکه: «کسانی که می‌گویند دولت باید برکنار شود، در نقشه دشمن عمل کنند» یک جریان معلوم‌الحال، تجمعی در اعتراض به دولت در فیضیه قم برگزار می‌کند و با برنامه ریزی هدفدار و تهیه تابلوهای حاوی شعار ضد رئیس‌جمهور عده‌ای را به آن تجمع می‌آورد تا علیه دولت و شخص رئیس‌جمهور تحریک شوند و دیگران را تحریک کنند، یک پدیده عادی نیست.
 
همه حق دارند از دولت و شخص رئیس‌جمهور انتقاد کنند ولی منصفانه و در چارچوب‌های منطقی. تجمع فیضیه، نه تنها انتقاد منصفانه و منطقی نبود، بلکه تهدید رئیس جمهور، اعلام قتل آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اهانت به حوزه علمیه قم بود. اینها نشان می‌دهند حوزه علمیه و مدرسه فیضیه که مرکزیتی در حوزه دارد، به نظارت مستقیم حضرات مراجع نیازمند است. فیضیه و کل حوزه باید مرکز نقد سازنده و منصفانه و الگوی نقد و آزاداندیشی برای جامعه باشد ولی متاسفانه واقعه تلخ روز پنجشنبه گذشته نشان داد چنین نیست.

بزرگان حوزه نباید اجازه بدهند فیضیه جولانگاه یک جریان افراطی باشد که به نام حوزه علمیه قم خلاف تمام موازین اخلاقی و ضوابط، عمل می‌کند. این جماعت و جریان برنامه‌ریز پشت پرده آن، در ظاهر سنگ تبعیت از رهبری را به سینه می‌زنند و دیگران را به اتهام عدم تبعیت از رهبری خارج از دین می‌دانند ولی خودشان فقط چند روز بعد از هشدار صریح رهبری به جریانی که خواستار کناره‌گیری رئیس‌جمهور شده، در نقشه همان جریان عمل می‌کنند آنهم در مرکز حوزه علمیه قم!
آیا زمان جدی گرفتن این قبیل حوادث انحرافی که با اعتبار حوزه علمیه بازی می‌کند فرا نرسیده است؟!

استان تهران در شاخص‌های توسعه محروم است


معاون امور عمرانی استانداری تهران گفت: استان تهران بر خلاف افکار عمومی در شاخص های توسعه محروم است.
استان تهران در شاخص‌های توسعه محروم است
رویداد24 معاون امور عمرانی استانداری تهران گفت: استان تهران بر خلاف افکار عمومی در شاخص های توسعه محروم است.

احمد تواهن، روز شنبه در مراسم معارفه غلامرضا صالحی، مدیر کل بنیاد مسکن و انقلاب استان تهران با بیان اینکه بنیاد مسکن نهاد مقدسی است، گفت: استان تهران دارای حدود 1000 روستا است که 500 روستا شامل طرح هادی هستند؛ 200 روستا نیاز به تهیه این طرح و 300 روستای دیگر نیاز به بازنگری دارد؛

وی در این خصوص به سیلاب اخیر فیروزکوه اشاره و تاکید کرد: اخیراً حادثه سیل در یکی از روستاهای فیروزکوه منجر به خسارت قابل توجهی شده است، چرا که طرح هادی در مسیری نامناسب پیش بینی معبر کرده و سیلاب در این مسیر فعال شده بود؛ لذا می طلبد طرح هادی در بسیاری از روستاها مورد بازنگری قرار گیرد.

این مقام مسئول افزود: طرح هادی باید به شکلی طراحی شود تا در موثر باشد.

معاون امور عمرانی استانداری با اشاره به نقش طرح هادی روستاها در توسعه کشور و شاخص های زیست محیطی، ادامه داد: فرمانداران به بخشداران و دهیاران تاکید کنند تا در طرح هادی همکاری لازم را داشته باشند؛ چرا که این طرح در بخش توسعه روستا، استفاده بهینه از فضا و جلوگیری از تخریب اراضی بسیار موثر است.

تواهن با تاکید بر استفاده از ظرفیت خیرین خاطرنشان کرد: وظیفه دیگر بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی، ساماندهی خیرین مسکن ساز است.

حجت الاسلام و المسلمن محمدعلی رضائی، قائم مقام ولی فقیه تاکید کرد: اینجا تهران است و قابل مقایسه با هیچ استانی نیست؛ همانطور که تمام مسئولین عالی کشور در تهران هستند، امکاناتی بسیاری در این استان متمرکز شده که در هیچ جای کشور نیست، باید تلاش کرد از این امکانات موجود و توانمندی ها استفاده حداکثری شود.

در ادامه این نشست، هادی درفشی معاون پشتیبانی و امور استانهای بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی، بیان داشت: محورهای مهمی که بنیاد مسکن در برنامه دارد شامل ساخت و ساز مسکن شهری، روستایی، حمایتی، محرومین و خیرین و مقاوم سازی بناهای روستایی میشود.

درفشی یادآور شد: بنیاد مسکن از سال 1384 ساخت 200 هزار واحد روستایی را پذیرفت؛ همچنین ساخت 2 میلیون و 200 واحد را در دستور کار دارد که 1 میلیون و 700 واحد آن بهره برداری شده است.

نصراله دهقانی، مدیر کل اسبق بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی استان تهران، حدود 4 سال اخیر خدمت خود را در این سمت گذراند و پیش از آن به مدت 12 سال مدیر کل راه و شهرسازی استان خوزستان بوده است؛ وی با 38 سال و 6 ماه سابقه خدمت بازنشست شد، و غلامرضا صالحی که پیش از این مدیر کل بنیاد مسکن استان قم بوده است، به این سمت در استان تهران منصوب شد.

منبع: ایرنا

پلیس اسرائیل نتانیاهو را 4 ساعت بازجویی کرد


بنیامین نتانیاهو برای دهمین بار طی دو سال اخیر از سوی پلیس اسرائیل بازجویی شد.
پلیس اسرائیل  نتانیاهو را 4 ساعت بازجویی کرد
بازجویی 4 ساعته نتانیاهو توسط پلیس اسرائیل
رویداد24 نخست وزیر اسرائیل متهم است که در پرونده یک فساد دولتی درباره بزرگترین شرکت مخابراتی اسرائیل نقش داشته است. این مورد تنها یکی از چهار پرونده فسادی است که نام آقای نتاهیاهو در آن مطرح شده است.

پلیس اسرائیل روز جمعه 17 اوت، 26 مرداد به مدت 4 ساعت از آقای نتانیاهو بازجویی کرد. دو خودروی پلیس درحالی وارد محل اقامت آقای نتانیاهو شدند که معترضان در مقابل در با در دست داشتن نوشته‌هایی چون «نخست وزیر جنایت» نسبت به عملکرد آقای نتانیاهو اعتراض می‌کردند.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند آقای نتانیاهو برای یک پرونده شرکت مخابراتی مورد بازجویی قرار گرفته است، اما پلیس اسرائیل از بیان جزئیات این پرونده خودداری کرده است.

از سوی دیگر شبکه 2 تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که بازرسان پلیس شواهد و مدارک کافی علیه آقای نتانیاهو جمع کرده‌اند تا بتوانند علیه او اعلام جرم کنند.

اوایل ماه ژوئن بنیامین نتانیاهو به همراه همسرش سارا برای نهمین بار از سوی پلیس بازجویی شدند.

نخست وزیر اسرائیل به جز این پرونده در سه، مورد دیگر هم متهم است. یکی پرونده موسوم به هزار که در آن نخست وزیر به دریافت مستقیم رشوه و رانت‌خواری متهم است. مورد دوم پرونده دو هزار است که نتانیاهو متهم است از جایگاه نخست وزیر برای تحت فشار قرار دادن صاحب امتیاز نشریه یدیعوت آحرنوت استفاده کرده تا این نشریه اخبار بهتری را در خصوص نخست وزیر پوشش دهد.

سومین پرونده هم که تحت عنوان 3 هزار شناخته می‌شود به ماجرای تبانی در جریان قرارداد دو میلیارد دلاری برای خرید سه زیردریایی و 4 کشتی نظامی آلمان مربوط می‌شود.

نتانیاهو که چهارمین دوره نخست وزیر خود را پشت سر می‌گذارد هر نوع نقش داشتن در این پرونده‌های فساد را انکار کرده است.


منبع: یورونیوز

اهمیت نهایی شدن پروژه خط سوم انتقال برق میان ایران و ارمنستان


در دیدار معاون وزیر نیرو کشورمان با وزیر زیرساخت های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان بر اهمیت نهایی شدن خط سوم انتقال برق میان ایران و ارمنستان تاکید شد.
اهمیت نهایی شدن پروژه خط سوم انتقال برق میان ایران و ارمنستان

رویداد24  همایون حائری معاون برق و انرژی وزیر  نیروی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با  آرتور گریگوریان وزیر زیرساخت‌های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.  


در این دیدار که با حضور سید کاظم سجادی سفیر  کشورمان در ایروان صورت گرفت، معاون وزیر نیروی کشورمان گفت: اجرای به موقع خط سوم انتقال برق به ارمنستان را یکی از مهمترین قسمت های همکاری های دو جانبه و چندجانبه ایران با ارمنستان دانستند.  


حائری در دیدار با آرتور گریگوریان با اشاره به تعاملات اقتصادی بین دو کشور بر اهمیت نهایی شدن پروژه خط سوم انتقال برق تاکید کرد.

وی اجرای به موقع خط سوم انتقال برق در ارمنستان را به‌ عنوان بخشی از کریدور همکاری چند جانبه انرژی بین ایران، ارمنستان، گرجستان و روسیه مهم ارزیابی کرد و خواستار همکاری و تلاش بیشتر شرکت صانیر و شرکت برق ارمنستان جهت تسریع در اجرای این پروژه  شد.

همچنین آرتور گریگوریان وزیر انرژی و زیرساخت های ارمنستان نیز در این دیدار ضمن اشاره به برنامه های جدید دولت ارمنستان جهت ارتقای تعاملات با جمهوری اسلامی ایران با اشاره به علاقمندی دولت به اجرای توافقات فیمابین دو کشور، آمادگی خود را برای حل و فصل موضوع و نهایی شدن خط سوم انتقال برق بین دو کشور اعلام کرد.


در این دیدار طرفین بر پیگیری توافقات کمیسیون مشترک دو کشور و عملیاتی نمودن بندهای مورد توافق خصوصا در حوزه انرژی تاکید کردند.
>