مجله امریکایی نیوزویک در گزارش امروز خود اسرار تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۹۰ تاکنون و شیوه های این رژیم برای شکار مبارزان فلسطینی، را افشا کرد.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-مجله امریکایی نیوزویک در گزارش امروز خود اسرار تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۹۰ تاکنون و شیوه های این رژیم برای شکار مبارزان فلسطینی، را افشا کرد. مجله آمریکایی نیوزویک نوشت: اسراییل برای ایجاد شبکه های تروریستی و جاسوسی از تجربه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برخوردار بوده و جیسون متیو، افسر عملیاتی این سازمان جاسوسی، در ایجاد شبکه تروریستی و اطلاعاتی اسراییل نقش عمده ای داشته است

نیوزویک افزود: رونن برگمن، جاسوس - خبرنگار حرفه ای اسراییلی در کتاب خود از زاویه متفاوتی به دنیای جاسوسان و ضد جاسوسان و تروریسم دولتی اسراییل نگریسته است. برگمن که در سال ۱۹۹۰ به عضویت وزارت جنگ اسرائیل درآمد و سه سال برای بخش تحقیقات جنایی آرتش این رژیم خدمت کرد و به یارگیری افراد دیگر پرداخت، در این مدت به فساد موجود در این نهاد نظامی آگاهی یافت و اینکه این نیرو در قاچاق مواد مخدر و انواع تخلفات از جمله فروش غیرقانونی اسلحه به گروه های تروریست خاورمیانه درگیر است.
نیوزویک می نویسد: برگمن شبکه های جاسوسی موساد را که با مدلسازی سیای آمریکا تشکیل شد و شبکه امنیت داخلی ( شین بت) و اطلاعات آرتش اسرائیل (امان) را بنیان نهاد.
برگمن در مورد انتشار کتابش به نام ' بلند شو و بکش'، در باره تاریخ اسرارآمیز ترورهای هدفمند رژیم صهیونیستی می نویسد: فکر می کنم آموزش و تجربه به کارگیری افراد برای جاسوسی، هرکسی که باشد، به شما این شناخت را می دهد که قالب فکری آنها را بشناسید.
کتاب برگمن، ترورهای هدفمند ۶۰ سال گذشته رژیم صهیونیستی و شکار فراریان آلمانی (نازی) را که به جنایت جنگی در جریان جنگ دوم جهانی متهم بودند و همچنین کارشناسان شلیک موشک و سران عرب و مقام های عراقی که گفته می شد با برنامه هسته ای صدام همکاری می کردند، تا ترور دانشمندان هسته ای ایران، سران مبارزان فلسطینی و گروه مسلح حزب الله لبنان را در برمی گیرد.
به نوشته نیوزویک؛ شعار تروریست های اسراییلی این است: کسی که می خواهد تورا بکشد، بلند شو و او را بکش.
مقام های صهیونیست در ۷۵۰ صفحه این کتاب، اعتراف کرده اند که در جریان این عملیات تروریستی، مواردی پیش آمده که افراد دیگری، به اشتباه ترور شده اند و یا کس دیگری که در صحنه ترور بوده است، مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شده است. اسراییلی ها اذعان دارند بسی سران فلسطینی را ترور کرده اند که چه بسا اگر زنده می ماندند، ممکن بود طرف مذاکره صلح با اسراییل می بودند.
برگمن همچنین در کتاب خود به فاجعه انسانی صبرا و شتیلا در سال ۱۹۸۲ توسط آریل شارون وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی اشاره کرد که موجب کشتار و قتل عام فلسطینیان ساکن این دو اردوگاه پناهندگان فلسطینی شد.
یکی از خاطرات برگمن این بود که شارون در سال ۱۹۸۲ به خلبان جنگی اسراییلی دستورداده بود یک هواپیمای مسافربری را که موساد فکر می کرد حامل یاسرعرفات (رهبر وقت سازمان آزادیبخش فلسطین) است، هدف قرار داده و سرنگون کنند، اما در لحظه آخر اطلاعات خود را اصلاح کرد و باعث نجات جان 'فتحی' برادر کوچک یاسر عرفات شد که هواپیما متعلق به او بود.
برگمن در کتاب خود افزود: شارون که اشتیاق زیادی به کشتن یاسرعرفات داشت، سرانجام در سال ۲۰۰۴ موفق به مسموم کردن وی شد، اما آرتش اسراییل هرگونه صحبتی را در این زمینه ممنوع کرده است.

 

پایگاه اینترنتی "میدل ایست آی" در مطلبی نوشت: موج دستگیری‌ها در عربستان سعودی نشان‌دهنده پارانویا (کژپنداری) رو به تشدید محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، است. به نظر می‌رسد در حال حاضر بن سلمان قادر به تشخیص دشمن از دوست نیست.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-پایگاه اینترنتی "میدل ایست آی" در مطلبی نوشت: موج دستگیری‌ها در عربستان سعودی نشان‌دهنده پارانویا (کژپنداری) رو به تشدید محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، است. به نظر می‌رسد در حال حاضر بن سلمان قادر به تشخیص دشمن از دوست نیست. در این گزارش آمده است: با این‌که بن سلمان اکنون به سمت ولیعهدی عربستان درآمده است، رفتار او به گونه‌ای است که گویی جایگاه وی امن نیست.

بنابر این مطلب، موج دستگیری‌ها در عربستان نشان دهنده احساس ناامنی و به تبع آن استفاده از شیوه‌های سرکوب از جانب بن سلمان است تا به کرسی نشستن سیاست‌ها، روش حکومت‌داری و نیز مشروعیت او به عنوان وارث تاج و تخت تضمین شود. این دستگیری‌ها همچنین نشان می‌دهد بن سلمان نمی‌تواند بر چشم‌انداز اقتصادی که پس از رسیدن به مقام ولیعهدی عربستان از آن سخن می‌گفت، تمرکز کند. این دستگیری‌ها نشان‌دهنده علاقه‌ای شوم به تحکیم قدرت از طریق سرکوب، به جای کسب اجماع نظر مردمی است.

میدل ایست آی در این مطلب درباره موج نخست دستگیری‌ها در عربستان نوشت: در سپتامبر ۲۰۱۷، گروه‌های مسلمان از گرایش‌های سیاسی مختلف هدف این دستگیری‌ها قرار گرفتند. هنگامی که بن سلمان خواستار نشان دادن چهره‌ای میانه‌رو برای خود بود، تمامی این گروه‌ها به تبلیغ برای اسلام افراطی متهم شدند. در میان افراد دستگیر شده، چهره‌های معروف مذهبی، روشنفکران و حتی اقتصاددانان و کارآفرینان وجود داشتند.

با این حال، وجه شباهت این افراد، تعلق آن‌ها به اسلام افراطی نبود، بلکه تمامی آن‌ها یا از تحسین چشم‌انداز اقتصادی ولیعهد سعودی خودداری کرده بودند و یا قطر را به عنوان حامی تروریسم به رسمیت نشناخته بودند. ساده‌تر این‌که آن‌ها منتقد سیاست‌های ملک سلمان، پادشاه عربستان، و فرزندش بوده اند.

نگارنده این مطلب افزود: موج دوم دستگیری‌ها عجیب‌تر بود؛ زیرا هم افراد دستگیر شده و هم محل دستگیری آن‌ها ناظران را غافلگیر کرد. در نوامبر سال ۲۰۱۷، چندین تن از شاهزادگان معروف، سرمایه‌داران و بسیاری از نخبگان حکومتی و اقتصادی سعودی در هتل ریتز کارلتون در ریاض بازداشت شدند.

دستگیری‌ آن‌ها به بهانه مبارزه با فساد مالی انجام شد تا به ادعای مقامات حکومتی عربستان، افرادی که در دوره‌های گذشته ثروت‌ این کشور را به غارت برده بودند، مجازات شوند. با این حال، از آنجا که مدارک و رویه محاکمه این بازداشت‌شدگان به طور علنی اعلام نشد و با توجه به این‌که بسیاری از بازداشت‌شدگان با پرداخت مبالغی چند هفته پس از دستگیری آزاد شدند، پذیرفتن داستان‌سرایی‌های حکومتی عربستان دشوار به نظر می‌رسد.

موج دوم دستگیری‌ها بیشتر به اقدامی برنامه‌ریزی شده برای پاکسازی رقبای قدرتمند بن سلمان و ضبط بخش بزرگی از دارایی‌ها آن‌ها در زمانی که عربستان برای تامین مالی پروژه‌های خود نیازمند سرمایه بود، شباهت داشت.

میدل ایست آی در ادامه این مطلب نوشت: سعودی‌ها این روایت را باور کردند و بن سلمان را برای هدف قرار دادن خویشاوندان خود در مبارزه با فساد مالی ستودند. اما در تاریخ ۱۲ مه، خبر غافلگیرکننده دستگیری «نایف الرشید»، یک عضو جوان از خاندان الرشید، منتشر شد. وی در کویت دستگیر و به عربستان استرداد شد. خاندان الرشید حکومت بر امارت حائل در شمال عربستان سعودی کنونی را برعهده داشتند و سپس در سال ۱۹۲۱ از آل سعود شکست خوردند.

پدربزرگ نایف الرشید، حاکم امارت حائل در قرن بیستم میلادی بود. به این ترتیب نایفِ جوان، قربانی نام و نسب خود شد که گفته می‌شود مقامات سعودی را به شدت می‌ترساند.

دستگیری یک عضو جوان از خاندان الرشید که تنها با بخشی از تاریخ دور این کشور ارتباط داشته است، نشان دهنده تلاش مقامات سعودی برای پاکسازی تاریخی است.

در موج سوم، مقامات سعودی ۷ فعال حقوق زنان را دستگیر کرده اند. در اقدامی غیرمنتظره، تصاویر فعالان حقوق زنان در مطبوعات عربستان منتشر شد و در تیترها، از حکومت سعودی برای دستگیری «خائنان» که از خطوط قرمز عبور کردند تمجید شد.

در پایان این مطلب آمده است: علی‌رغم این‌که گروه‌های مختلفی در این موج‌ها هدف دستگیری قرار گرفته اند، مسائلی است که آن‌ها را به یکدیگر مرتبط می‌کند. محمد بن سلمان مصمم است تا با ایجاد وحشت، مخالفت‌ها را سرکوب کند و گروه‌های قومی را بترساند.

دفتر ریاست جمهوری کره‌ جنوبی امروز (شنبه) اعلام کرد، رهبران کره شمالی و جنوبی برای دومین بار با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-دفتر ریاست جمهوری کره‌ جنوبی امروز (شنبه) اعلام کرد، رهبران کره شمالی و جنوبی برای دومین بار با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

به نقل از خبرگزاری یونهاپ، چئونگ وا دائه، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری سئول گفت: مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی از ساعت ۳ تا ۵ عصر امروز (شنبه) به وقت محلی، نشستی با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در روستای پانمونجوم در منطقه حائل مرزی داشته است.

در عین حال یون یونگ چان، دبیر مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری کره‌ جنوبی نیز گفت: در این نشست این دو رهبر به تبادل نظر به شکلی صریح درباره اجرای اعلامیه ۲۷ آوریل پانمونجوم و همینطور اجرای موفقیت آمیز نشست رهبران آمریکا و کره شمالی پرداختند.

وی اظهار داشت: به دلیل توافق دو طرف قرار است ساعت ۱۰ صبح فردا (یکشنبه) به وقت محلی رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی نتایج دیدار را اعلام کند.

اعلامیه پانمونجوم به تاریخ ۲۷ آوریل بعد از برگزاری اولین نشست تاریخی رهبران دو کره صادر شد.

توقف طرح «جریمه ریالی سربازی» در سال98
جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا از توقف طرح «جریمه ریالی مشمولان غایب سربازی» در سال ۹۸ خبر داد.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا از توقف طرح «جریمه ریالی مشمولان غایب سربازی» در سال ۹۸ خبر داد.

سردار ابراهیم کریمی با اشاره به اجرای طرح جریمه ریالی مشمولان دارای هشت سال یا بیشتر غیبت از سربازی اظهار کرد: از زمان اجرای این طرح تا کنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر با پرداخت جریمه ریالی از انجام خدمت سربازی معاف شده‌اند.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح تا پایان سال ۹۷ ادامه خواهد داشت، گفت: با تصمیمات اتخاذ شده از ابتدای سال ۹۸ طرح جریمه ریالی مشمولان غایب سربازی قطعا متوقف شده و دیگر اجرا نخواهد شد. بنابراین آن دسته از مشمولانی که تا پایان سال ۹۷ ، هشت سال غیبت یا بیشتر از آن داشته باشند می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ ثبت نام کرده و نسبت به بهره‌مندی این طرح اقدام کنند. در غیر اینصورت از سال آینده می‌بایست به سربازی اعزام شوند.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره اینکه ثبت نام از متقاضیان تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ گفت: شرط بهره‌مندی از این معافیت این است که حتما تا پایان سال ۹۷ یعنی امسال مبلغ جریمه به طور کامل پرداخت شده و تسویه صورت بگیرد. بنابراین آن دسته از افرادی که می‌خواهند از این طرح بهره‌مند شوند بهتر است هر چه زودتر به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کرده و وضعیت خود را مشخص کنند، چرا که موکول کردن آن به روزهای پایانی سال ممکن است باعث شود که موفق به بهره‌مندی از این نوع معافیت نشود.

کریمی درباره بهره‌مندی اقساطی از این معافیت گفت: افرادی که می‌خواهند از این معافیت بهره‌مند شوند باید توجه داشته باشند که هر چه زودتر باید اقدام کنند، چرا که اقساط جریمه باید تا پایان امسال به طور کامل پرداخت شده و همانطور که گفتم تسویه صورت بگیرد. بنابراین بهتر است تا فرصت باقی است برای پرداخت اقساطی اقدام شود.

وی درباره روند صدور کارت‌های معافیت نیز گفت: با ثبت درخواست، سازمان وظیفه عمومی ناجا اقدام به راستی آزمایی کرده و سپس برای واجدین شرایط که جریمه ریالی خود را پرداخت کرده‌اند کارت معافیت از خدمت صادر خواهد کرد.

مخالفان سیاست های امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که از هفته های گذشته در بسیاری از شهرهای این کشور علیه وی تظاهرات برگزار کرده بودند، امروز شنبه را روز "طغیان مردم" نامیده و به صورت چند ده هزار نفری به خیابان ها آمدند.
گروه خبری سیاسی

رویداد۲۴-مخالفان سیاست های امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که از هفته های گذشته در بسیاری از شهرهای این کشور علیه وی تظاهرات برگزار کرده بودند، امروز شنبه را روز "طغیان مردم" نامیده و به صورت چند ده هزار نفری به خیابان ها آمدند. دولت فرانسه برای امروز تدابیر امنیتی گسترده ای را پیش بینی کرده بود. این تظاهرات بنابر درخواست شصت اتحادیه کارگری، انجمن و حزب سیاسی برای اعتراض به سیاست های مکرون برگزار شد. رئیس جمهور فرانسه پیشتر اعلام کرده بود سیاست های خود را متوقف نخواهد کرد. ژان لوک ملانشون، رهبر حزب "فرانسه طغیانگر" در مارسی در کنار معترضان حضور داشت.

فرماندهی پلیس پاریس روز گذشته (جمعه) ضمن ابراز نگرانی از اقدمات احتمالی خرابکاران در تظاهرات روز شنبه، تاکید کرده بود که تمام راهکارهای امنیتی برای این روز در نظر گرفته می شود. وی هشدار داد که هرگونه اقدام خشونت آمیز علیه افراد و آسیب رساندن به اموال زندان و جریمه ۱۵ هزار یورویی را به همراه خواهد داشت.

روز سه شنبه هفته گذشته نیز هزاران نفر در برخی شهرهای فرانسه از جمله شهر پاریس به خیابان ها آمدند و سیاست های دولت مکرون را به باد انتقاد گرفتند. رسانه های فرانسوی شمار تظاهرات کنندگان روز سه شنبه را بیش از ۱۶ هزار تن تخمین زدند که گروهی از آن ها اقدام به شکستن شیشه‌ی مغازه‌ها کرده و به نیروهای امنیتی حمله ور شدند. پلیس ضدشورش فرانسه از گاز اشک آور برای کنترل و پراکنده ساختن معترضان استفاده کرد. چندین تن در جریان این تظاهرات زخمی و بازداشت شدند؛ اما گزارش دقیقی از از زخمی های احتمالی در دست نیست.

دولت فرانسه در نظر دارد که تا سال ۲۰۲۲ شمار کارکنان زیرمجموعه خود را بالغ بر ۱۲۰ هزار تن کاهش دهد. این طرح با اعتراض‌های صنفی و اعتصاب سراسری بخش بزرگی از کارمندان دولت به ویژه در ناوگان هوایی همراه شده است. از سوی دیگر افزایش بکارگیری قراردادهای کوتاه‌مدت و پایین بودن متوسط حقوق هم اعتراض‌های بسیاری را در ماه‌های گذشته در فرانسه به همراه داشته است.

این سومین اعتصاب سراسری از زمان روی کار آمدن "امانوئل مکرون" رئیس جمهوری فرانسه است.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن