گروه خبری اقتصادی

هشدار ایران خودرو در مورد سوء استفاده از فروش پژو 2008


استفاده از عناوینی از قبیل کارتکس، صلح نامه یا خرید و فروش حواله غیر قانونی بوده و در صورت وجود مواردی از این قبیل در بازار، می تواند زمینه ای برای کلاهبرداری باشد.

رویداد24-استفاده از عناوینی از قبیل کارتکس، صلح نامه یا خرید و فروش حواله غیر قانونی بوده و در صورت وجود مواردی از این قبیل در بازار، می تواند زمینه ای برای کلاهبرداری باشد.ایران خودرو در اطلاعیه ای اعلام کرد: محصول 2008 در خارج از چارچوب و بخش نامه های فروش، از جمله روش کارتکس از سوی هیچ یک از نمایندگی های مجاز این گروه صنعتی عرضه نشده است.

ایران خودرو ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان به تمام مشتریان و هموطنان عزیز به اطلاع می رساند مطابق بخشنامه های فروش این محصول در سال گذشته، مجوز صلح قرارداد تا به امروز برای هیچ یک از نمایندگی های مجاز ایران خودرو و مشتریان صادر نشده و استفاده از عناوینی از قبیل کارتکس، صلح نامه یا خرید و فروش حواله غیر قانونی بوده و در صورت وجود مواردی از این قبیل در بازار، می تواند زمینه ای برای کلاهبرداری باشد.

ایران خودرو تصریح کرده تنها روش تهیه و خرید این محصول تاکنون در بازار آزاد، از طریق ثبت در دفاتر اسناد رسمی و تعویض پلاک در مراکز نیروی انتظامی بوده و سایر موارد غیرقانونی و غیررسمی توسط برخی از افراد سودجو است که در این خصوص شرکت ایکاپ و ایران خودرو حق شکایت از این افراد رابرای خود محفوظ می دانند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: در هنگام ثبت نام در تیرماه 96، هیچ گونه سهمیه خاص برای نمایندگی در نظر گرفته نشده و تمامی ظرفیت نام نویسی به صورت اینترنتی و آنلاین در اختیار مشتریان و متقاضیان قرار گرفته و تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از سفته بازی و دلالی آن صورت گرفته و تحویل خودرو صرفا به تعهدات ثبت نامی انجام شده است.

محدودیت ثبت نام یک دستگاه با هر کد ملی، عدم استفاده از شماره مشتری موجود در سیستم ایران خودرو، عدم امکان ثبت نام از طریق زیرساخت های اینترنتی و ثبت نامی شرکت از جمله تمهدیدات ایران خودرو برای جلوگیری از سوءاستفاده بوده است.

قیمت بنزین در آلمان به دلیل تحریم‌های ایران افزایش یافته است


به نوشته رسانه‌های آلمان تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کاهش تولیدات نفتی ونزوئلا باعث کاهش عرضه نفت در سراسر جهان شده و در افزایش بهای بنزین تاثیر گذشته است.
قیمت بنزین در آلمان به دلیل تحریم‌های ایران افزایش یافته است
رویداد24  بنزین در سه سال گذشته در آلمان به بالاترین سطح خود رسیده است. رسانه‌های آلمان نوشتند که تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کاهش تولیدات نفتی ونزوئلا باعث کاهش عرضه نفت در سراسر جهان شده و در افزایش بهای بنزین تاثیر گذشته است.

"کلوب رانندگان خودروی آلمان" ADAC در تازه‌ترین آمار خود اعلام کرده است که نرخ بنزین و گازوئیل نسبت به ماه‌ها و سال‌های پیش در آلمان افزایش پیدا کرده است. میانگین قیمت یک لیتر گازوئیل در هفته گذشته به یک یورو و 29 سنت رسید. طبق این آمار رانندگان آلمانی به طور متوسط ? دو سنت بیشتر از ماه پیش بابت بنزین پرداخت کرده‌اند و قیمت بنزین بعد از سال 2015 به بالاترین نرخ رسیده است.

روزنامه بیلد نوشته است که یکی از دلایل افزایش قمیت بنزین تحریم‌های آمریکا علیه ایران بوده است. بیلد اضافه می‌کند که قمیت بنزین در 4 نوامبر 2018 با اعلام تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران می‌تواند حتی بیشتر از این هم افزایش پیدا کند و رانندگان آلمانی به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ملایان باید بیشتر بپردازند.

به نوشته بیلد "تحریم‌ها نه تنها فشار را بر ملایان ایران، بلکه رانندگان آلمانی هم بیشتر کرده" است.

عدم اطمینان به بازار نفت خام هم بر روند افزایش قیمت بنزین در آلمان تأثیر گذاشته است. اشپیگل آنلاین با اشاره به وضعیت سیاسی آشفته ونزوئلا تاکید می‌کند که قیمت یک بشکه نفت خام برنت طی 12 ماه گذشته حدود 40 درصد افزایش یافته است.

ADAC یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت بنزین در آلمان را کاهش ارزش یورو در برابر دلار دانسته است. یورو ظرف هفته گذشته تقریبا دو درصد از ارزش خود را در مقابل دلار از دست داد. داد و ستد نفت خام با دلار انجام می‌شود و در نتیجه واردات نفتی برای آلمان گران‌تر شده است.

قاچاق تلفن همراه صفر شد/ کمپین فرزندت کجاست برای مراقبت بیشتر مسئولان از عملکرد فرزندانشان خوب است


آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با اجرای طرح رجستری، قاچاق گوشی تلفن همراه در کشور به صفر رسیده است.
قاچاق تلفن همراه صفر شد/ کمپین فرزندت کجاست برای مراقبت بیشتر مسئولان از عملکرد فرزندانشان خوب است
قاچاق گوشی تلفن همراه به کشور صفر شد
رویداد24 محمد جواد آذری جهرمی روز جمعه در جمع خبرنگاران در بوشهر افزود: این طرح با همه دشواری ها به صورت 100 درصد اجرا و استقرار آن در کشور ادامه دارد.

وی یاد آورشد: تا پیش از اجرای رجستری و نوسانات ارزی، گوشی جی ال ایکس نخستین برند ایرانی در تلفن هوشمند بود و رتبه چهاردهم را در استفاده از گوشی تلفن همراه داشت اما با اجرای این طرح این رقم به رتبه هفتم رسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به شاخص رشد در تولید داخلی در بخش گوشی تلفن همراه اضافه کرد: اجرای طرح رجستری باعث رونق تولید داخلی و زمینه ای برای ورود شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری درایران برای داشتن تولید مشترک فراهم شده است.

آذری جهرمی تاکید کرد: امروز طرح رجستری در مسیر موفقیت قرار گرفته و با چالش بزرگ روبرو نیست.

تفاهم نامه تکمیل زیرساخت های فناوری اطلاعات در استان بوشهر امضا شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده در بخش های تکمیلی زیرساخت ها پنج طرح و 44 پروژه در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان امسال در استان بوشهر اجرا می شود.

آذری جهرمی افزود: توسعه مراکز داده، سرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه کسب و کارهای نوپا، تکمیل پوشش جاده ای و روستایی و شبکه فیبرنوری بین شهری استان بوشهر از جمله این طرح ها است.

وی اضافه کرد: همچنین حضور یک سرمایه گذار و یا یک شتاب دهنده کشوری در بوشهر برای هدایت کسب و کارهای نوین از دیگر طرح هایی است که امروز موافقت نامه آن در این استان به امضا رسید.

آذری جهرمی بیان کرد: در یک سال گذشته با سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریال در زمینه توسعه زیرساخت های ارتباطات در استان بوشهر 389سایت نسل چهار و ارتقای متوسط سرعت دسترسی پهن باند موبایل در استان بوشهر راه اندازی شده است.

وی یادآور شد: در زمان حاضر استان بوشهر در شاخص های فناوری ارتباطات رتبه هشتم کشور را دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در دولت یازدهم تا ابتدای سال 1396 شمار مشترکان موبایل پهن باند در کشور به 34 میلیون و تا ماه گذشته به 67میلیون رسیده است.

آذری جهرمی با بیان اینکه برای نخستین بار رقم مشترکان موبایل در کشور از ترکیه پیشی گرفته است افزود: این آمار و شاخص در برنامه پنجم توسعه هدف گذاری شده بود که حاصل نشد و با افزایش ضریب پوشش در برنامه ششم این مهم تحقق یافت.

وی ادامه داد: تلاش می شود با توسعه زیرساخت های فناوری ارتباطات در استان بوشهر موقعیتی برای توانمندسازی جوانان بوشهری بویژه در حوزه گردشگری و بوم گردی برای کسب درآمد ایجاد شود.

آذری جهرمی افزود: با توسعه زیرساخت ها در بخش فناوری ارتباطات ظرفیت های بالقوه استان در بخش بوم گردی بهتر به مردم معرفی و خدمات مختلف تقویت می شود.

وی تاکید کرد: همچنین تلاش می شود قطب گردشگری مبتنی بر فناوری اطلاعات در استان بوشهر با هدف توسعه اشتغال تقویت شود.

آذری جهرمی به مردم شهرستان جم استان بوشهر وعده داد تا 2 ماه آینده فیبر نوری از ورزشگاه جم به صدا و سیمای بوشهر کشیده شود تا حتی در زمان شرایط جوی نامناسب هم تصویر پایدار روی آنتن برده شود.

برای حل تنگنای معیشتی مردم ریشه یابی مشکلات، هم افزایی، شفافیت و مقابله با فساد باید مورد توجه قرار گیرد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب گفت: ایشان در سخنان اخیر خود شرایط حاکم بر جامعه را برای همگان تبیین کردند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: امروز احساس بلاتکلیفی در حوزه اقتصاد، وجود برخی نوسان ها در بخش های مختلف و سخنانی که در فضای رسانه ای مطرح می شود به سردرگمی بیشتر مردم می انجامد که سخنان مقام معظم رهبری به عنوان هدایت کننده مسیر، تکلیف همه را مشخص کرد.

آذری جهرمی تاکید کرد: براساس بیانات رهبر معظم انقلاب استقامت و توان جمهوری اسلامی به حدی است که آمریکا به خود اجازه حمله به ایران را نمی دهد، پس با جنگ مواجه نخواهیم شد و با این دولت مذاکره نمی کنیم.

وی افزود: با توجه به شرایط سخت معیشتی مردم ریشه یابی مشکلات، هم افزایی بین دستگاه های اجرایی، شفافیت و مقابله با فساد باید مورد توجه قرار گیرد.

کمپین فرزندت کجاست؟ برای مراقبت بیشتر مسئولان از عملکرد فرزندانشان کار خوبی است

وی درباره کمپین فرزندت کجاست گفت: این کمپین کار خوبی است که مسئولان نسبت به رفتار فرزندان خود حساس تر و بیشتر مراقب عملکرد آنها باشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: فرزندانی هستند که از موقعیت پدران خود برای منافع شخصی استفاده می کنند و ایجاد کمپین فرزندت کجاست حساسیت های اجتماعی را مشخص می کند و باعث می شود فرزندان از موقعیت والدین خود برای منافع شخصی سوء استفاده نکنند.

تحرک و پویایی اقتصاد در گرو حمایت از تولیدکنندگان داخلی


هرچه حمایت نهادهای دولتی از تولیدکنندگان داخلی بیشتر شود اقتصاد کشور هم مسیر بهتری را دنبال خواهد. در حال حاضر تولیدکنندگان داخلی در تامین ارز و مواد اولیه با مشکلاتی روبرو هستند که نیاز است دولت چتر حمایتی خود را وسیع‌تر کند تا دغدغه تولیدکنندگان به حداقل برسد.
رویداد24 محمد آیتی: علی شیخ‌زاده، مدیر تولید شرکت آبریز آسیا در خصوص برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صنایع کوچک، گفت: اگر نقش و تعداد این نمایشگاه‌ها در طول سال بیشتر و پررنگ‌تر شود می‌تواند تاثیر مثبت و بسزایی در کار تولیدکنندگان داشته باشد. امیدوارم این روند مثبت که در نمایشگاه امسال دیده شد ادامه پیدا کند و تنها ختم به یک یا دو برنامه نشود.

وی در ادامه افزود: اینکه 31 استان با تمام توانایی‌های خود در این نمایشگاه ظاهر شدند خود یک موفقیت در راستای معرفی کالای ایرانی بود. این دست نمایشگاه‌ها این فرصت را مهیا می‌کنند که نظر مردم به کالاهای تولید داخل جلب شود و این اولین قدم در جهت پویایی اقتصاد کشور است. در شرایط فعلی که با افزایش نرخ ارز مواجه شدیم ضرورت حمایت از کالای ایرانی بیش از پیش بر همگان روشن شده و امیدوارم با تبلیغات موثری که انجام شده و خواهد شد مردم با نمونه ایرانی کالاها آشنا شوند.

مهدی صالحی، کارشناس آر اندی شرکت آرایشی و بهداشتی روژین درباره ضرورت برگزاری این نوع نمایشگاه‌ها، گفت: این نمایشگاه اولین تجربه‌ای بود که با حضور واحدهای صنایع کوچک 31 استان برگزار شد که البته اگر کمی دقت عمل و نظم کار بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت کارکردهای بهتری را هم از خود نشان می‌داد. مهمترین ضرورت این نمایشگاه معرفی کالای ایرانی به عموم مردم بود. در وهله بعد در این فضا، تولیدکنندگان می‌توانند با یکدیگر آشنا شوند که شاید این آشنایی در آینده منجر به همکاری‌های دوجانبه یا چندجانبه هم شود.

وی ادامه داد: هرچه حمایت نهادهای دولتی از تولیدکنندگان داخلی بیشتر شود اقتصاد کشور هم مسیر بهتری را دنبال خواهد. در حال حاضر تولیدکنندگان داخلی در تامین ارز و مواد اولیه با مشکلاتی روبرو هستند که نیاز است دولت چتر حمایتی خود را وسیع‌تر کند تا دغدغه تولیدکنندگان به حداقل برسد.

ساره مزروعی، مدیرعامل تعاونی سی گل سلامت مائده در خصوص برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صنایع کوچک، گفت: این نمایشگاه باعث شد تا ظرفیت و پتانسیل استان‌ها برای مردم و حتی تولیدکنندگان مشخص شود. از طرفی مسیر ارتباطی ما با مشتریان کوتاه شد و توانستیم بدون واسطه خود را به مردم معرفی کنیم. از آنجایی که بخشی از کار ما به صنایع غذایی برمی‌گردد و بسته‌بندی هم جزئی از کار تعاونی ما است توانستیم ارتباطات خوبی را با تولیدکنندگان این حوزه‌ها داشته باشیم.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از تجربه‌های من در این نمایشگاه گرفتن اطلاعات از برخی همکاران در راستای برندسازی محصولات بود که حقیقتاً این اطلاعات می‌تواند در آینده خیلی به تشکیلات ما کمک کند.

ریزش قیمت طلا توقف‌ناپذیر ماند


قیمت طلا در معاملات روز پنج‌شنبه بازار آسیا با وجود افت ارزش دلار آمریکا در حالی که تقاضای بالایی برای دارایی امن وجود داشت، کاهش یافت.
ریزش قیمت طلا توقف‌ناپذیر ماند

رویداد24 هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور 0.8 درصد کاهش یافت و به 1164.71 دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با 0.48 درصد کاهش، به 1179.2 دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه با 15.70 دلار یا 1.3 درصد کاهش، در 1185 دلار بسته شده بود. بهای معاملات طلا از ابتدای هفته جاری تاکنون 2.9 درصد کاهش داشته است.

شاخص دلار در برابر سبدی از ارزهای بزرگ پس از اینکه روز گذشته به بالاترین حد در 13 ماه اخیر صعود کرد، در معاملات روز پنج‌شنبه با 0.24 درصد کاهش، به 96.36 واحد رسید.

دلار آمریکا در بحبوحه بحران مالی ترکیه که تقاضا برای این ارز به عنوان دارایی مطمئن را تقویت کرده، صعود کرده است.

بر اساس گزارش اینوستینگ، معامله‌گران نگران هستند که بحران لیر ترکیه ممکن است به یک فاجعه مالی جهانی جدید تبدیل شود اما اکثر تحلیلگران معتقدند که چنین اتفاقی روی نخواهد داد زیرا اقتصاد ترکیه تنها کمتر از یک درصد از اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهد.

طلا معمولا به عنوان بیمه‌ای در برابر ناملایمات سیاسی و اقتصادی استفاده می‌شود اما امسال نتوانسته از تنش‌های ژئوپلیتیکی و تجاری سود ببرد. سرمایه‌گذاران در عوض به اوراق قرضه آمریکا به عنوان یک دارایی امن روی آورده‌اند که به معنای افزایش تقاضا برای خرید دلار بوده است.

تحلیلگر فنی رویترز پیش‌بینی کرد هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است حمایت در سطح 1162 دلار را شکسته و به محدوده 1142 تا 1154 دلار سقوط کند. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری 0.1 درصد افزایش یافت و به 14.44 دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری 0.8 درصد افزایش یافت و 769.40 دلار معامله شد. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با 0.5 درصد افزایش، 834.50 دلار بود.

لوازم‌خانگی بی‌تفاوت به مصوبه ستاد تنظیم بازار!


علی‌رغم مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر ارائه فرصت 15 روزه به تولیدکنندگان لوازم خانگی در پی گرانی و کمبود محصولات داخلی در بازار، هیچ‌گونه کاهش قیمتی در این حوزه رخ نداده است.
لوازم‌خانگی بی‌تفاوت به مصوبه ستاد تنظیم بازار!

رویداد24در حالی که حدود دو هفته قبل ستاد تنظیم بازار مصوب کرد که تولید کنندگان لوازم خانگی با توجه به افزایش 40 درصدی قیمت‌ها و سایر مسائل و مشکلات به وجود آمده از جمله کمبود لوازم خانگی در بازار 15 روز فرصت دارند تا وضعیت موجود را بهبود بخشیده و لوازم‌خانگی را برای متقاضیان تامین کنند اما سخنگوی انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی ضمن بی‌اطلاعی از این مصوبه اعلام کرد که با توجه به ابلاغ بسته جدید دولت مبنی بر پرداخت مابه‌التفاوت مواد اولیه و قطعات ثبت سفارش شده با ارز 4200 تومانی امکان کاهش قیمت وجود ندارد.

حمیدرضا غزنوی - سخنگوی انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی - در پاسخ به آخرین وضعیت قیمت لوازم خانگی پس از مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر تامین و بهبود وضعیت قیمت لوازم خانگی تولید داخل پس از افزایش 40 درصدی محصولات تولیدکنندگان از ابتدای سال جاری تاکنون اعلام کرد: از سوی ستاد تنظیم بازار موضوعی به انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی اعلام نشده است و چنین امکانی جهت کاهش قیمت لوازم خانگی وجود ندارد.

وی ادامه داد: آن گونه که شما می‌گویید مصوبه ستاد تنظیم بازار 11 مرداد سال جاری مد نظر قرار گرفته است اما 16 مرداد ماه بود که در بخشنامه جدید ارزی دولت اعلام شد باید مابه‌التفاوت قیمت ثبت سفارش‌های صورت گرفته در مورد کالاهای غیر اساسی پس از 21 فروردین ماه سال جاری پرداخت شود.

سخنگوی انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی با اشاره به اینکه باید مابه‌التفاوت تمامی مواد اولیه و قطعات ثبت سفارش شده از 21 فروردین‌ماه تا زمان ابلاغ بخشنامه ارزی دوم دولت پرداخت شود گفت: باید مابه‌التفاوت قیمت ارز در بازار ثانویه نسبت به دلار 4200 تومانی تامین شده در بسته ارزی اول توسط تولیدکنندگان پرداخت شود؛ بنابراین حتی شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

غزنوی با بیان اینکه چنین اقدامی موجب کاهش تولید خواهد شد اظهار کرد: پرداخت مابه‌التفاوت قیمت ارز نیازمند این است که سرمایه در گردش تولیدکنندگان دو برابر شود و این مساله موجب گران شدن قیمت و کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان خواهد شد و در نهایت رکود تورمی دامن بازار لوازم خانگی را خواهد گرفت و تنها راهکار این است که دولت در تصمیم اتخاذ شده خود بازنگری کند.

11 مرداد ماه سال جاری بود که ستاد تنظیم بازار مصوب کرد در پی افزایش 40 درصدی لوازم خانگی و بروز دیگر مشکلات مانند فروش قطره چکانی در این بازار، کارگروهی برای کنترل و رصد وضعیت بازار لوازم خانگی تشکیل خواهد شد و به تولید کنندگان برای تامین و بهبود این وضعیت 15 روز مهلت می‌دهد.

>