تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

حمایت دولت بریتانیا از قرارداد توسعه میدان کرنج/ اولین قرارداد نفتی بعد از خروج از برجام


وزیر نفت از امضای اولین قرارداد نفتی بعد از خروج از برجام با یک شرکت انگلیسی پرگس خبر داد و گفت:آنها قول داده‌اند که کار خود را در این پروژه انجام دهند و حضور سفیر بریتانیا نشان می‌دهد که دولت این کشور از این پروژه حمایت خواهد کرد.

رویداد24-وزیر نفت از امضای اولین قرارداد نفتی بعد از خروج از برجام با یک شرکت انگلیسی پرگس خبر داد و گفت:آنها قول داده‌اند که کار خود را در این پروژه انجام دهند و حضور سفیر بریتانیا نشان می‌دهد که دولت این کشور از این پروژه حمایت خواهد کرد. بیژن نامدار زنگنه در مراسم امضای قرارداد توسعه میدان نفتی کرنج با شرکت پرگس که با حضور سفیر انگلیس، مدیرعامل شرکت پرگس، مدیرعامل شرکت نفت ایران و معاونان این شرکت، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، مدیرعامل شرکت مناطق نفتخیز جنوب برگزار شد، گفت: پس از یکسال و نیم زحماتی که شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و پرگس کشیدند، این مذاکرات طولانی به مرحله قرارداد رسید.

وی ادامه داد: در مناطق نفت‌خیز جنوب سال‌ها حساسیت داشته‌اند که قراردادها در قالب توسعه میادین منعقد شوند و اکنون با سخت‌کوشی و درک شرایط توانستند شاخه‌ای قرار IPC را به مرحله امضا برسانند.

وزیر نفت با بیان اینکه وقتی قرارداد امضا می‌شود یعنی به مرحله قابل‌قبولی رسیده‌ایم، اظهارداشت: دستاورد شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب این است که این اولین قرارداد تاریخی برای توسعه میدان نفتی را امضا می‌کند که این خود از عقد قرارداد و میزان تولید نفتی که دارند، کم‌ارزش‌تر نیست.

زنگنه با تاکید بر اینکه در راستای سرمایه‌گذاری و توسعه یک میدان مهمترین اصل مدیریت پروژه و انجام آن در زمان محدود است، تصریح کرد: حساسیت این میدان به خاطر آن است که یک میدان برون فیلد است زیرا ما تاسیسات تزریق داریم که کار را پیچیده‌تر از یک میدان گرین فیلد کرده است.

وی افزود: ما هرگز خود را به یک شکل قرارداد محدودیت نکرده‌ایم و شکل‌های مختلف را در IPC مدنظر قرار داده‌ایم.

وزیر نفت با بیان اینکه نحوه پرداخت‌ها در این قراردادها بستگی به عملکرد است، خاطرنشان کرد: ما افزایش تولید و افزایش بازیافت داریم که 18 تا 20 میلیارد دلار دارد اما کمتر از دو میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌شود.

زنگنه با بیان اینکه انعطاف و توانمندی‌های ما در انواع مدل قراردادی به کار بسته می‌شود، ابراز امیدواری کرد که پرگس در مرحله عملیاتی، عملکرد مناسبی داشته باشد و به موقع کار کند.

وی با تاکید بر اینکه بنده شب گذشته با مدیران این شرکت صحبت کرده‌ام و پرسیدم آیا در شرایط فعلی(خروج امریکا از برجام) مشکلی از لحاظ مالی و تجهیزات خواهند داشت یا خیر؟ بیان کرد: آنها قول داده‌اند که کار خود را در این پروژه انجام دهند و حضور سفیر بریتانیا نشان می‌دهد که دولت این کشور از این پروژه حمایت خواهد کرد.

وزیر نفت یادآور شد: از اروپا می‌خواهیم از شرکت‌های اروپایی حمایت کنند تا قراردادهای نفتی ایران را به انجام برسانند چراکه ایران در بخش انرژی قابل صرف‌نظر نیست.

زنگنه با بیان اینکه همیشه شرایط در یک روال نیست، عنوان کرد: امروز می‌بینیم برخی همسایگان ما از شرایط کنونی ما ابراز خوشحالی می‌کنند. آنها همان کسانی هستند که مدیون ما هستند. باید به آنها گفت زمستان می‌گذرد و روسیاهی به ذغال می‌ماند. ما از شرایط سخت‌تر از این هم گذر کرده‌ایم وگرنه تاریخ نداشتیم.

وی با بیان اینکه ما ملت با شعور و یک قدرت ملی داریم، گفت: کشورهای همسایه ایران بدانند این شرایط فراز و نشیب ممکن است روزی برای آنها هم اتفاق بیفتد. فراموش نکنند داعش تا پایتخت‌شان هم نفوذ کرده بود بنابراین از شرایط کنونی ایران خوشحال نشوند.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم که مشکلات حل شوند، اظهار داشت: ما ملت و دولت صلح‌جویی هستیم. پیمان‌شکن نیستیم و به قراردادهایمان وفاداریم. آنهایی که زورشان زیاد است باید متانت داشته باشند نه اینکه بلندتر عربده بکشند. ما می‌خواهیم با صلح زندگی کنیم و کشورمان را توسعه داده و ایجاد اشتغال کنیم. می‌خواهیم در منطقه هم صلح باشد و راه‌حل را نیز همیشه مذاکره می‌دانیم و به آنچه امضا می‌کنیم، متعهد هستیم.

زنگنه اضافه کرد: در بخش نفت از همه ظرفیت‌هایمان برای تولید و صادرات استفاده می‌کنیم و از گروه 1+5 منهای یک انتظار داریم پیمان‌شکنی امریکا را جبران کنند تا اطمینان کافی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های نفتی در ایران فراهم شود.

وی با بیان اینکه ما کار خودمان را می‌کنیم، تصریح کرد: ممکن است کارها کند شوند اما متوقف نمی‌شود. ضربه‌ای که ما را زمین نمی‌زند و نابود نمی‌کند، قوی‌ترمان خواهد کرد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه بعد از 30 روز ماه رمضان که بر ما فشار می‌آید، قوی‌تر در میدان تولید نفت جهان می‌شویم، خاطرنشان کرد: کسی نمی‌تواند ما را نادیده بگیرد. باید با تدبیر جلو برویم و از شعارزدگی و احساسات جلوگیری کنیم.

منبع: رویداد 24

«فولکس‌واگن» خبر توقف فعالیت خود در ایران را تأیید نکرد


شرکت بزرگ خودروسازی فولکس‌واگن آلمان از تایید سخنان سفیر آمریکا در آلمان مبنی بر توقف فعالیت فولکس‌واگن در ایران خودداری کرد.

رویداد24 به گزارش خبرگزاری فرانسه، «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان، چهارشنبه گذشته در گفت‌وگو با شبکه خبری بلومبرگ مدعی شده بود پس از هفته‌ها گفت‌وگو بین فولکس‌واگن و نمایندگان دولت آمریکا، این شرکت قرار است بیشتر رابطه تجاری خود با ایران را قطع کند.

این در حالی‌ است که یک سخنگوی فولکس‌واگن، روز گذشته اعلام کرد که موضع این شرکت همان موضع همیشگی «مراعات تمامی قوانین ملی و بین‌المللی و همچنین مقررات صادراتی» است.

وی در ادامه افزود که «ما همچنین به تأثیرات احتمالی بازگشت تحریم‌های ایالات متحده توجه می‌کنیم».

طبق گزارش بلومبرگ، ریچارد گرنل مذاکرات با شرکت فولکس‌واگن در مورد ایران را رهبری کرده‌ است.

در همین حال، یک منبع آشنا با مذاکرات این شرکت با آمریکا گفته است که فولکس‌واگن و دولت ایالات متحده هنوز در این مورد به توافق نهایی دست نیافته‌اند.

ریچارد گرنل همچنین در توئیتی با اعلام این‌که شرکت بزرگ پتروشیمی «بسف» و شرکت بزرگ بیمه «مونیخ ری» گفته‌اند از تحریم‌ها علیه ایران پیروی می‌کنند، از این خبر ابراز خوشحالی کرد.

یک سخنگوی بسف روز پنج‌شنبه تأکید کرد این شرکت «همچنان به کسب‌وکار در ایران ادامه می‌دهد و از تمام قوانین و مقررات نیز پیروی می‌کند».

وی افزود نیمی از حدود 80 میلیون یورو (93 میلیون و 500 هزار دلار) درآمدی که بسف در سال گذشته در ایران داشته از فعالیت در بخش‌های انرژی، خودرو و پتروشیمی به‌دست آمده و این بخش‌ها هم‌اکنون تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

منبع: رویداد 24

جدال بودجه‌های عمرانی با حقوق و دستمزد


در حالی عملکرد بودجه امسال نشان می‌دهد که فعلا بودجه‌ عمرانی توانسته سهم خود و حتی مازاد بر آن را دریافت کند که ادامه این روند تا حدی مبهم است. اگر قرار باشد دولت بار دیگر اقدام به افزایش حقوق کارکنان کند و اگر منابع پاسخگو نباشد، تحقق کامل سهم عمرانی مانند گذشته در سایه قرار خواهد گرفت.
جدال بودجه‌های عمرانی با حقوق و دستمزد

رویداد24 بودجه پروژه‌های عمرانی به عنوان بخشی از هزینه‌های دولت در بودجه سالانه به شمار می‌روند که در کنار هزینه‌های جاری، بخش‌های اصلی هزینه‌های بودجه سالانه را تشکیل می‌دهد. اما طی سال‌های گذشته همواره شرایطی بوده که عمده  منابع به‌ سمت هزینه‌های جاری که سهم بالای آن حقوق و دستمزد کارکنان است، سرازیر شد و بر این اساس پروژه‌های عمرانی اغلب بدون تحقق کامل منابع مصوب در بودجه سال را به پایان رسانده‌اند.

آخرین آمار از عملکرد بودجه سال جاری از این حکایت دارد که تا پایان تیرماه حدود 23 هزار و 400 میلیارد تومان بابت پروژه‌های عمرانی پرداخت شده است. این در حالی است که از مجموع 386 هزار میلیار د تومان منابع عمومی دولت 62 هزار میلیارد تومان برای بودجه‌های عمرانی تعیین شده بود که در چهار ماه نخست امسال باید 21 هزار میلیارد تومان پرداخت می‌شد، اما گزارش خزانه‌داری نشان می‌دهد که 3400 میلیارد تومان نیز مازاد بر رقم مصوب پرداخت شده است. در کنار بودجه‌های عمرانی هزینه‌های جاری قرار دارند که 293 هزار میلیارد تومان از مجموع منابع عمومی را مصرف می‌کند و حقوق و دستمزد کارکنان از این محل پرداخت می‌شود. در چهار ماه اول امسال با توجه به اینکه باید تا 99 هزار میلیارد تومان در این بخش هزینه می‌شد، ولی عملکرد نشان دهنده هزینه 85 هزار میلیاردی در بخش جاری برای دولت و تا حدی صرفه‌جویی در این بخش است.

در حالی حدود شش ماه تا پایان سال جاری باقی مانده و دولت باید بتواند منابع و مصارف را به صورت متوازن پیش ببرد که اکنون با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد و تورم ناشی از نوسان نرخ ارز، بحث افزایش مجدد حقوق کارکنان مطرح شده که این می‌تواند موجب افزایش هزینه‌های جاری دولت باشد. اگر منابع نتواند برای اجرای این سیاست پاسخگوی هزینه‌ای جاری باشد بعید نیست که بار دیگر از سهم بودجه‌های عمرانی کاسته شده و به سمت هزینه‌ها ی جاری روانه شود.

منبع: رویداد 24

بهای خودروهای داخلی کاهشی شد


گزارش امروز قیمت خودرو حکایت ازکاهش یک میلیون تومانی قیمت ساندرو استپ وی در بازار دارد.
بهای خودروهای داخلی کاهشی شد

رویداد24در معاملات امروز بازار خرید و فروش خودرو تعطیلات آخر هفته باعث توقف فروش و کاهش قیمت خودرو‌های داخلی شده است. از میان خودرو‌ها ساندرو استپ وی با کاهش یک میلیون تومانی با قیمت 125 میلیون تومان فروخته می‌شود.

سمند ال ایکس هم با افزایش 500 هزار تومانی با قیمت 53 میلیون و 500 هزار تومان، پژو 206 تیپ 5 با کاهش یک میلیون تومانی با قیمت 66 میلیون هزار تومان، پژو پارس ال ایکس با ثابت قیمت 73 میلیون تومان، دنا پلاس با قیمت 97 میلیون تومان، پژو 207 اتوماتیک با کاهش 500 هزار تومانی با قیمت 103 میلیون و 500 هزار تومان و پراید 111 با کاهش یک میلیون تومانی با قیمت 35 میلیون و 500 تومان فروخته می‌شود.

قیمت برخی از خودروهای داخلی در بازار امروز به‌‌شرح زیر است:

منبع: رویداد 24

واردات ارز به ایران قاچاق نیست


بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی، واردات ارز به کشور قاچاق نیست و اکنون گزارش‌های رسمی حکایت از شدت گرفتن ورود دلار از افغانستان به ایران دارد.
واردات ارز به ایران قاچاق نیست
رویداد24 سخی احمد پیمان گفت: با توجه به اینکه واردات کالاهای چهار گروه صنعتی از ایران به افغانستان در حال جریان است، حتی اگر آمریکا بخواهد فشارهای خود را بیشتر کند در عمل این اتفاق نخواهد افتاد چون ما جایگزینی برای آن نداریم.

در همین زمینه رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش در نامه ای به وزیر کشور، با توجه به مصوبه دولت خواستار تسهیل ورود ارز به کشور شده بود. عبدالناصر همتی ورود ارز بصورت اسکناس و طلا را به داخل کشور مجاز اعلام کرده و به دفعات به تقویت این بخش اشاره داشته است.
منبع: رویداد 24

بورس قرمز پوش شد/ افت 734 واحدی شاخص کل


شاخص کل قیمت و بازده بورس اوراق بهادار تهران در معاملات امروز با کاهش 734 واحدی به رقم 157 هزار و 337 واحد رسید.

 رویداد24ارزش معاملات بورس تهران امروز، 9 هزار و 536 میلیارد ریال را رد کرد.
شاخص کل قیمت و بازده بورس اوراق بهادار تهران در معاملات امروز سه شنبه 27 شهریور 97 امروز با کاهش 734 واحدی به رقم 157 هزار و 337 واحد رسید.

بر همین اساس، بورس تهران امروز شاهد دست به دست شدن 3 میلیارد و 619 میلیون سهم بود.

شاخص قیمت وزنی ارزشی با افت 214 واحدی، در کانال 45 هزار و 984 واحدی قرار گرفت.
شاخص کل هم‌وزن با افزایش 561 واحدی، رقم 27 هزار و 118 واحدی را به نمایش گذاشت و شاخص قیمت هم‌وزن نیز با رشد 397 واحدی در کانال 19 هزار و 166 واحدی قرار گرفت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افت 438 واحدی در کانال 168 هزار و 77 واحد ایستاد.

همچنین شاخص بازار اول نیز با کاهش 636 واحدی به رقم 116 هزار و 185 واحد دست‌یافت و شاخص بازار دوم با کاهش 1004 واحدی عدد 312 هزار و 42 واحد را به نمایش گذاشت.
امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش 21 واحدی بر روی رقم یک هزار و 858 واحد متوقف شد.

منبع: رویداد 24
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟