نخستین موافقتنامه اصولی (HOA) بین المللی نفتی ایران پس از خروج آمریکا از برجام برای توسعه میدان نفتی کرنج با کنسرسیوم بین المللی پرگس انگلیس امضا شد.
گروه خبری اقتصادی

رویداد۲۴-نخستین موافقتنامه اصولی (HOA) بین المللی نفتی ایران پس از خروج آمریکا از برجام برای توسعه میدان نفتی کرنج با کنسرسیوم بین المللی پرگس انگلیس امضا شد.

موافقتنامه اصولی (HOA) بین المللی نفتی ایران برای توسعه میدان نفتی کرنج با کنسرسیوم بین المللی پرگس(Pergas) شامگاه امروز (چهارشنبه) با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت و مسوولان ارشد صنعت نفت و سفیر انگلیس در تهران، امضا شد.

این موافقنامه اصولی توسط «بیژن عالی پور» مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و «کالین رولی» مدیر کنسرسیوم بین المللی پرگس به امضا رسید.

در صورت نهایی شدن قرارداد توسعه این میدان، امکان دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۲۰۰ هزار بشکه و تولید تجمعی حدود ۶۵۵ میلیون بشکه در ۱۰ سال آینده با برآورد هزینه‌های سرمایه ای مستقیم معادل یک میلیارد و ۱۶۷ میلیون دلار و هزینه های غیرمستقیم معادل ۱۸۷ میلیون دلار وجود دارد.

به دنبال اعتراض بخشی از راننده‌های خودروهای سنگین در روزهای اخیر، در جلساتی که میان مقام‌های دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تصمیماتی برای بهبود شرایط این رانندگان اتخاذ و نهایی شد.
گروه خبری اقتصادی

رویداد۲۴-به دنبال اعتراض بخشی از راننده‌های خودروهای سنگین در روزهای اخیر، در جلساتی که میان مقام‌های دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تصمیماتی برای بهبود شرایط این رانندگان اتخاذ و نهایی شد.

در طول روزهای گذشته خبرهایی از اعتصاب و اعتراض راننده‌های کامیون در سراسر کشور مخابره شده که حاکی از تقاضای آنها برای بهبود شرایط کاری‌شان بود. در همین راستا در جلساتی که با حضور مقامات وزارت راه و شهرسازی و تعدادی از نمایندگان مجلس برگزار شد، طرفین به ارائه‌ امتیازهایی برای بهبود شرایط رانندگان خودروهای سنگین رسیدند که قرار شده بخش زیادی از آنها به زودی اجرایی شود.

نماینده مردم آباده در مجلس که در این جلسه با مسئولان سازمان راهداری حضور داشته در گفت‌وگو با ایسنا از سه برنامه حمایتی برای رانندگان خودروهای سنگین خبر داد که بخشی از آن از ابتدای سال جاری آغاز شده است.

به گفته رحیم زارع، در شرایطی که در جریان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بنا بود نرخ سوخت خودروهای سنگین از ۳۰۰ به ۴۰۰ تومان در هر لیتر افزایش پیدا کند، اما سرانجام در بودجه سال ۱۳۹۷ نرخ ثابت باقی ماند تا بدین وسیله از اعمال فشار بیشتر به رانندگان خودروهای سنگین جلوگیری شود.

وی از برنامه‌ریزی برای افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی نرخ کرایه کامیون‌ها خبر داد و گفت: در جریان بررسی‌های صورت گرفته از حدود دو هفته قبل افزایش نرخ کرایه‌ها نهایی شد که با طی شدن مراحل قانونی، اجرای آن در دستور کار قرار می‌گیرد که امیدواریم با این تصمیم شرایط رانندگان خودروهای سنگین قدری بهبود یابد.

زارع درباره‌ وضعیت بازنشستگی رانندگان خودروهای سنگین نیز اظهار کرد: با پیگیری‌های که مجلس انجام داده سختی کار رانندگان تصویب شده است و براساس طرحی که اجرای تبصره ماده ۸۲ قانون توسعه به شمار می‌رود، رانندگان وسائل نقلیه بین شهری با ۲۵ سال سابقه بیمه و حداقل ۵۵ سال سن رسما بازنشسته خواهند شد.

وی ابراز امیدواری کرد که با این طرح‌های حمایتی که به اتحادیه و نمایندگان رسمی کامیون‌داران ابلاغ خواهد شد، شرایط برای حضور آنها در عرصه‌های مختلف کشور فراهم شود.

وزیر نیرو گفت: وارد مدار شدن ۲۶ سد بزرگ با حجم ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب در دولت یازدهم از دستاوردهای نظام برای توسعه پایدار و استفاده بهینه از منابع آبی است.
گروه خبری اقتصادی

رویداد۲۴-وزیر نیرو گفت: وارد مدار شدن ۲۶ سد بزرگ با حجم ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب در دولت یازدهم از دستاوردهای نظام برای توسعه پایدار و استفاده بهینه از منابع آبی است. رضا اردکانیان روز پنجشنبه در آئین آغاز عملیات اجرایی سد خائیز تنگستان بوشهر گفت: همچنین در سال ۹۶ نیز ۱۷ سد بزرگ کشور آبگیری و مورد بهره بردرای قرار گرفت.

وی اظهار داشت: هرچند ایران کشور کم آبی است ولی تمدن بزرگی دارد و خیلی ها به موقعیت حساس کشورمان رشک می برند.
اردکانیان ادامه داد: وظیفه ما و مرزداران این است که با وجود کم آبی برنامه سازگاری با کم آبی را مورد توجه قرار دهیم.
وی یادآورشد: ممکن است با دمای بالا و کم آبی روبه رو باشیم اما باید امنیت غذایی کشور را تامین کنیم و اجازه ندهیم خدشه ای در این بخش به جامعه وارد شود.
وزیر نیرو با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جمع مسئولان کشور تاکید کرد: وظیفه داریم کارنامه جمهوری اسلامی را روشن نگاه داریم و با برخی کوتاهی ها اسیر بازیهای بزرگ و پیچیده دیگران درخارج از مرزها نشویم.
وی گفت: ۴۶هزار سد بزرگ دنیا در نیمه اول قرن ۲۰ ساخته شد و بعد از آن به سایر مسائل مهم توجه شد.
اردکانیان اضافه کرد: دراستان بوشهر پروژه های مهار آب دارای امنیت ویژه ای هستند و وزارت نیرو سعی دارد طرح های بزرگی در این استان از جمله سد دالکی، باغان، خائیز، دشت پلنگ و باهوش را اجرا کند.
استاندار بوشهر نیز گفت: برای اینکه اجرای پروژه سد خائیز در شهرستان تنگستان با مشکل روبه رو نشود۳.۵ میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات استانی به این پروژه تخصیص می یابد.
عبدالکریم گراوند افزود: مردم تنگستان نگران اجرای پروژه سد خائیز بودند که با تخصیص این میزان اعتبار تلاش می شود روند اجرای این پروژه به شکل مطلوبی دنبال و در زمان مقرر مورد بهره برداری قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر گفت: سد باهوش و خائیز از مطالبات دیرینه مردم تنگستان است که در سفر استانی دیماه ۹۳رئیس جمهوری به استان بوشهر مطرح و مصوب شد.
شاپور رجایی افزود: با وجود سختی های تامین بودجه اما با همت مسئولان استان از محل اعتبارات استانی اعتبار لازم برای اجرای این سد تامین شده است.
وی با بیان اینکه تامین بخشی از حقابه های شبکه آبیاری اهرم و تامین حقابه های زیست محیطی از اهداف اصلی اجرای پروژه سد خائیز است گفت: سد مخزنی خائیز بر روی سرشاخه موسوم به رودخانه شیرین (رودخانه اهرم) و در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر اهرم در شهرستان تنگستان ساخته می شود.
رجایی اضافه کرد: شبکه آبیاری اهرم با قدمتی بالغ بر ۱۳۵ سال نزدیک یکهزار و ۲۰۰ هکتار نخلستان ها را دربرمی گیرد که تنها محل امرار معاش ساکنان منطقه بوده و سد انحرافی و کانالهای آبیاری اصلی و فرعی شبکه یاد شده نیز بیش از ۲۰ سال قبل از سوی وزارت نیرو ساخته شده است.
وی ادامه داد: این سد از نوع خاکی با هسته رسی است که ارتفاع آن ۳۶متر و طول تاج ۶۱۰ متر با حجم ۱۶میلیون مترمکعب است که با ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات استانی و با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و استان انجام می شود.
رجایی گفت: تاکنون اقداماتی شامل جاده دسترسی، خاکبرداری پی، تجهیز کارگاه انجام شده و پیش بینی می شود به مدت ۳۶ ماه به بهره برداری برسد.
نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: پروژه سد خائیز با وجود کوچکی اما بعنوان بزرگترین پروژه شهرستان تنگستان است که با توجه به جمعیت ۷۰ درصدی روستائیان این شهرستان می طلبد با سرعت اجرا شود.
سید کمال الدین شهریاری افزود: اگر سد خائیز و باهوش احداث شود نخلستانهای تنگستان از بی آبی نجات و در غیر این صورت خشک می شوند.
وی یاداورشد: در سفر اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان بوشهر ۱۵۰میلیارد ریال اعتبار برای پروژه سد خائیز مصوب شد که انتظار می رود مسئولان استان نسبت به تامین اعتبار اقدام کنند. 

پس از فاش شدن برنامه جدید دولت ترامپ برای اعمال تعرفه بر واردات خودرو، بورس‌های آسیایی در معاملات امروز با ریزش به کار خود خاتمه دادند.
گروه خبری اقتصادی

رویداد۲۴-پس از فاش شدن برنامه جدید دولت ترامپ برای اعمال تعرفه بر واردات خودرو، بورس‌های آسیایی در معاملات امروز با ریزش به کار خود خاتمه دادند.بورس های آسیایی اتاق بازرگانی آمریکا دیروز اعلام کرد تحقیقات روی اعمال تعرفه بر وادارات خودرو را طبق ماده ۲۳۲ قانون ۱۹۶۲ آغاز کرده است، اقدامی که می تواند در ادامه اعمال تعرفه بر وادارات فولاد و آلمینیوم باشد.

بورس های آسیایی در واکنش به این خبر روندی نزولی داشتند: شاخص " ام اس سی ای" بورس های منطقه آسیا - اقیانوسیه به جز ژاپن ۰.۱ درصد کاهش یافت و در ژاپن نیز شاخص " نیک کی ۲۲۵" کار خود را با کاهش ۱.۲ درصدی به پایان برد. در کره جنوبی هم شاخص " کسپی" ۰.۳ درصد پایین تر آمد.

ترامپ در اقدام منفی دیگری برای بازارهای سهام جهانی، از روند مذاکرات تجاری با چین اعلام نارضایتی کرد و گفت خواهان ایجاد یک چارچوب متفاوت برای تجارت با چین است. وزارت بازرگانی چین در واکنش به اظهارات ترامپ در بیانیه ای اعلام کرد متعهد به کاهش مازاد تجاری این کشور با آمریکا نشده است. 

در چین شاخص " سی اس آی ۳۰۰" ۰.۱ درصد کاهش یافت. ترامپ هم چنین در خصوص برگزاری نشست با رهبر کره شمالی ابراز تردید کرده است. شان الیور- کارشناس اقتصادی ارشد موسسه " ای ام پی کپیتال" گفت: سر و صدای زیادی از طرف ترامپ شنیده می شود که تجارت با چین، تعرفه ها و نشست با رهبر کره شمالی روی معاملات بازار تاثیر گذاشته اند.

بازده اوراق دو ساله وزارت خزانه داری آمریکا رکورد جدیدی را به ثبت رساند و به ۲.۵۱۲۱ واحد رسید. با این حال بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله از سطح بالای سه درصد عقب نشست و به ۲.۹۸۲۵ واحد رسید. 

دلار نیز که در روزهای اخیر یکه تاز میدان بود با ۰.۶ درصد کاهش نسبت به ین به ۱۰۹.۴۴ ین رسید. یورو نیز در مبادلات امروز روندی افزایشی داشت و با ۰.۱ درصد افزایش به ۱.۱۷۰۹ دلار رسید. شاخص دلار در برابر سبدی از ارزهای مهم جهانی با ۰.۲ درصد کاهش به ۹۳.۸۳۹ واحد رسید.

به دنبال کاهش بهای مواد اساسی، بورس سیدنی استرالیا ۰.۲ درصد کاهش یافت اما شاخص " اس اند پی/ ان زد ایکس ۵۰" نیوزلند ۰.۷ درصد افزایش یافت. طلا برای تحویل فوری نیز در سطح ۱۲۹۴.۱۱ دلار در هر اونس معامله شد.

با حضور وزیر نیرو روز پنجشنبه در آئینی عملیات اجرایی سد خاکی خائبز در شهرستان تنگستان استان بوشهر آغاز شد.
گروه خبری اقتصادی

رویداد۲۴-با حضور وزیر نیرو روز پنجشنبه در آئینی عملیات اجرایی سد خاکی خائبز در شهرستان تنگستان استان بوشهر آغاز شد. وزیر نیرو گفت: این سد خاکی با حجم ۱۶ میلیون مترمکعب برای تامین بخشی از حقابه نخیلات منطقه و بهبود وضعیت کشاورزی در شهرستان تنگستان با ۶۲۰میلیارد ریال اعتبار اجرا می شود.

رضا اردکانیان افزود: همچنین امروز عملیات اجرایی سد خاکی بتنی دشت پلنگ با حجم مخزن ۱۵۰میلیون مترمکعب با هدف تامین بخشی از آب شهرستان دشتی و سایر شهرستانهای جنوبی و آب مورد نیاز صنعت استان آغاز می شود.
وی یادآورشد: اعتبار پیش بینی شده برای اجرای این سد خاکی بتنی ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال است.
وزیر نیرو ادامه داد: در این سفرعملیات اجرایی خط آبرسانی سد باغان به شهرستان جم با ظرفیت انتقال هشت میلیون مترمکعب آب در سال با خط لوله تامین آب شرب با طول ۲۷ کیلومتر برای شهرای ریز و انارستان و روستاهای منطقه آغاز می شود.
وزیر نیرو گفت:این طرح با ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار اجرا می شود.
وی اضافه کرد: در این سفرهمچنین برنامه بازدید از سد در دست ساخت دالکی در شهرستان دشتستان و نشستی با مدیران آب و برق استان بوشهر برای بررسی شرایط تابستان جاری وتامین آب و برق مطمئن و پایدار در این استان انجام خواهد شد.
در این سفر استاندار ، نمایندگان چهار حوزه انتخابیه استان بوشهر وزیر نیرو را همراهی می کنند.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن