تبلیغات در تلکسیران

چگونه تبلیغات چاپی را با تکنولوژی جدید تلفیق کنیم / 15 نمونه موفق از تبلیغات تعاملی برای تکمیل کمپین برندمان

چگونه تبلیغات چاپی را با تکنولوژی جدید تلفیق کنیم / 15 نمونه موفق از تبلیغات تعاملی برای تکمیل کمپین برندمان

شاید در عصر کنونی بسیاری از افراد تبلیغات چاپی را اتلاف وقت تلقی کنند. با این حال بررسی های کارشناسانه خلاف این امر را اثبات می کند. در حقیقت بسیاری از برندها راهکارهای نوینی برای توسعه تبلیغات فیزیکی و دیجیتال شان از طریق مجلات و نشریه های مختلف پیدا کرده اند.

تبلیغات چاپی گونه ای از تبلیغات فیزیکی است که در رسانه های چاپی درج می شود. هدف از چنین کاری نیز دسترسی به مخاطب های تبلیغاتی در نشریه های مختلف است. در دهه های قبلی تبلیغات چاپی بهترین گزینه برای خلق تبلیغات خلاق محسوب می شدند. با این حال پس از توسعه تکنولوژی و ورود اصطلاح تبلیغات دیجیتال به عرصه کسب و کار بسیاری حکم به مرگ تبلیغات چاپی دادند. به این ترتیب اکنون تبلیغات چاپی را با صفت هایی نظیر گران، بی فایده و نامناسب با فضای رسانه توصیف می کنند.

آیا به راستی عصر تبلیغات دیجیتال پایان یافته است؟ نگارنده این مقاله عقیده ای عکس بسیاری از کارشناس ها دارد. بر این اساس به نظر من هنوز هم تبلیغات چاپی از جایگاه مهمی در عرصه کسب وکار برخوردار هستند. در ادامه این مقاله به 15 مورد از تبلیغات موفق چاپی در عصر دیجیتال اشاره خواهم کرد. شاید با مشاهده این کمپین ها نسبت به کاربرد واژه «سنتی» در ارتباط با تبلیغات فیزیکی تجدیدنظر نمایید.

15 تبلیغ چاپی که هنوز هم خلاقانه قلمداد می شوند

1. گلاسیال

اگر تا به حال به فکر افزایش سرعت فرآیند خنک کردن نوشیدنی های تان افتاده اید، به خوبی ماهیت و هدف آگهی تبلیغاتی برند گلاسیال را درک خواهید کرد. بر این اساس کافی است برگه تبلیغاتی این برند را از مجله موردنظر جدا کرده، آن را به دور نوشیدنی تان پیچیده و در یخچال بگذارید. جنس کاغذ تبلیغاتی این برند از نوعی نمک خاص است. خاصیت این نمک افزایش چشمگیر فرآیند خنک سازی است. به این ترتیب شما در کمترین زمان ممکن نوشیدنی خنک و گوارایی خواهید داشت.

مطلب مرتبط: بهترین کمپین های تعاملی خاورمیانه در سال 2016

2. نیوآ

این تبلیغ جالب برنده جایزه Mobile Grand Prix در سال 2014 شده است. این آگهی دارای دستبندی جانبی برای خریدار مجله موردنظر بود. بر این اساس آن را بر روی دست کودک مان بسته و با خیال راحت او را به مکان های دیدنی نظیر ساحل می بریم. نکته جالب این دستبند اعلام میزان فاصله دارنده دستبند از گوشی هوشمند شماست. به این ترتیب اگر کودک تان بیش از حد از شما دور شود، بر روی گوشی تان پیام خطر نقش می بندد.

3. UTEC

UTEC به عنوان یک دانشگاه معتبر در زمینه مهندسی و تکنولوژی در تلاش برای جذب دانشجویان بیشتری به کلاس های خود بود. بر این اساس آنها به جای درج چهره خندان فارغ التحصیل های خود بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی به سراغ طرحی جالب تر رفتند. آنها در تیزرشان شهر بیابانی لیما را به تصویر کشیدند. در این شهر به دلیل آب وهوای بیابانی آب منبع بسیار مهم و کمیابی محسوب می شود. شاید باور نکنید، اما بیلبوردهای دانشگاه UTEC از رطوبت هوا آب تولید می کند. بر این اساس مردم شهر بسته به تمایل شان به نزدیکی این بیلبوردها رفته و آب آشامیدنی مصرف می کنند. بی شک چنین بیلبوردهایی علاوه بر جلب توجه مردم تغییری اساسی در ماهیت تبلیغات فیزیکی نیز به حساب می آید. شعار تبلیغاتی دانشگاه UTEC نیز بسیار جالب است: ما به تغییر دنیا از طریق مهندسی ادامه خواهیم داد.

4. موتورولا

به طور معمول ما در تبلیغات چاپی با یک نوع مشخصی و ثابت از تصویر مواجه هستیم. برخلاف دنیای دیجیتال امکان تغییر صفحه تبلیغاتی یک مجله وجود ندارد. با این حال اندکی صبر کنید. آیا نسبت به عدم تغییر صفحه تبلیغات مجلات مطمئن هستید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، تبلیغ جدید برد موتورولا نظر شما را به طور کلی تغییر خواهد داد. بر این اساس آنها در تبلیغ جدیدشان برای محصول Moto X صفحه تبلیغاتی شان را به گونه ای طراحی کردند که مخاطب با لمس طیف های رنگی مختلف پایین صفحه قادر به مشاهده آن رنگ ها بر روی بدنه موبایل موتورولا باشد. چنین پیشرفتی در زمینه تبلیغات چاپی حقیقتا شگفت انگیز است. بر این اساس دیگر با صفحه ای بی تغییر در مقابل مان مواجه نیستیم.

5. کنتور ریکودز

هدف کنتور ریکودز از طراحی این تبلیغ جلب توجه افراد حرفه ای به برند و محصولاتش بود. بر این اساس آنها به جای ارسال ایمیلی حاوی مطالب مختلف پیرامون طرح های جدیدشان برای کارآفرینان دست به خلاقیت ستودنی زدند. بر این اساس آنها نسخه ای چاپی از طرح جدیدشان را برای کارآفرینان موردنظر ارسال کردند. این برگه در ابتدا بسیار ساده به نظر می رسید. با این حال ویژگی آن بیان جزییات پس از اسکن اش با گوشی های آیفون بود. به این ترتیب مخاطب با ترکیبی از تبلیغات جذاب و ساده مواجه می شد. در حقیقت ایده برند کنتور ریکودز تلاقی میان تبلیغات سنتی و مدرن به حساب می آید.

6. پژو

این تبلیغ پژو نیز در دسته خلاقانه ترین ها جای دارد. در این تبلیغ مخاطب با نمای جلوی کابین یکی از خودروهای پژو مواجه می شود. در ذیل این تبلیغ از مخاطب درخواست عجیبی شده است:«به آگهی ضربه بزنید». پس از ضربه به صفحه یک ایر بگ بسیار کوچک از درون فرمان ماشین به بیرون می جهد. این امر به گونه ای جالب و خنده دار بیانگر ایمنی خودروهای پژو است.

7. لکسوس

در سال 2013 برند لکسوس یکی از تبلیغات جذاب خود را به نمایش در آورد. بر این اساس با قرار دادن یک دستگاه آی پد در زیر این تبلیغ انواع ویژگی های مدل جدید لکسوس به صورت کاملا پویا به نمایش در می آمد. اینکه یک صفحه ثابت بدل به ویدئویی جالب شود، برای همه مخاطب ها جذاب خواهد بود. آگهی ترکیبی لکسوس در آن زمان جوایز بسیار زیادی را از آن خود کرد.

8. برند روشنایی یادرو

چرا باید آگهی ساده را به مخاطب عرضه کرد، درحالی که می توان یک آگهی مبدل شونده به لامپ را در اختیارشان قرار داد؟ بر این اساس برند روشنایی یادرو تبلیغ خود را مانند کتاب های اوریگامی طراحی کرد. مخاطب با مطالعه راهنمای این آگهی به راحتی کاغذ را از مجله کنده، آن را بدل به قالب زیبای لامپش می کند. نکته جالب امکان طراحی گونه های مختلف لامپ از طریق این آگهی است.

مطلب مرتبط: ایستگاه تبلیغات / نخستین تبلیغ چاپی تعاملی جهان

9. فورد

به منظور نمایش توانایی ها و ویژگی های منحصر به فرد مدل فورد اکسپلورر، این برند آمریکایی سه نسخه تبلیغ چاپی با المان های تعاملی طراحی کرد. بر این اساس مخاطب با اسکن کد QR هر کدام از آگهی ها امکان مشاهده طرح سه بعدی خودروی جدید فورد را پیدا می کرد. بی شک مشاهده محصول یکی از بزرگ ترین خودروسازهای جهان حتی از قاب گوشی های هوشمند هم جذاب خواهد بود.

10. فولکس واگن

فولکس واگن در این آگهی از سه صفحه در کنار هم استفاده کرده است. به این ترتیب مخاطب با دانلود اپ مخصوص فولکس واگن امکان حضور در یک آزمون رانندگی را پیدا می کرد. علاوه بر این اپ کاربردی شرکت به شما در هنگام رانندگی نیز کمک می کند. بر این اساس اگر از لاین خود انحراف پیدا کنید، این اپ با لرزش گوشی تان شما را از این انحراف آگاه خواهد کرد. همچنین ترافیک احتمالی و مسیریابی نیز از طریق این اپ قابل بررسی است.

11. سونرا

برند ارتباطاتی سونرا در جدیدترین آگهی خود سرعت اینترنت 4G خود را به رخ رقبا و مخاطب کشیده است. بر این اساس با قرار دادن یک دستگاه آیفون در وسط این آگهی شما امکان انجام یکی از بازی های دونفره آیفون به صورت تعاملی و فیزیکی را خواهید داشت. در حقیقت صفحه آگهی در اینجا نقش صفحه بازی را ایفا می کند.

12. C&A

فروشگاه حوزه پوشاک و مد C&A آگهی تعاملی زیبایی را در برخی از مشهورترین مجلات مد و پوشاک منتشر کرد. بر این اساس خوانندگان امکان اتصال مستقیم به اکانت فیس بوک شان برای مشاهده لباس های مختلف این فروشگاه بر تن خود را داشتند. در حقیقت نرم افزار فیس بوکی این برند با اسکن عکس های مختلف هر کاربر وی را در قالب لباس های مختلف شبیه سازی می کرد.

13. نیوآ

این دومین تبلیغ موفق برند نیوآ در زمینه تبلیغات چاپی است. بر این اساس آنها در صفحه تبلیغ شان از پنل های خورشیدی استفاده کردند. مخاطب با قرار دادن پنل در زیر نور خورشید امکان شارژ کردن گوشی خود را پیدا می کرد. به همین راحتی برند نیوآ میزان توانایی خود در هماهنگی با فناوری حفاظت از محیط زیست را به نمایش گذاشت.

14. شیکون و بنیوی

شرکت تولید انرژی شیکون و بنیوی تبلیغ خود را به منظور توسعه استفاده و رویکرد به سوی انرژی سبز روانه بازار کرد. در نگاه نخست این آگهی یک برگه سیاه و سفید ساده با متنی معمولی بود. با این حال اگر آن را در زیر نور خورشید می گرفتیم، متن آن به صورت رنگی نمایان می شد. در حقیقت برند شیکون و بنیوی برای نمایش قابلیت های انرژی خورشیدی چنین تبلیغ خلاقانه ای را روانه بازار کرد.

مطلب مرتبط: تکنیک های تازه تبلیغاتی برای نفوذ بیشتر در مصرف کنندگان

پس از موفقیت نسخه نخست آگهی برند شیکون و بنیوی آنها به سراغ معرفی نمونه های متعدد رفتند. بر این اساس هر ساله شمار بالایی از تبلیغات این چنینی آنها در مجلات مختلف به چاپ می رسد.
15. CW Network

برند CW این آگهی چاپی را در نمایشگاه سرگرمی هفتگی سال 2012 به نمایش در آورد. این آگهی در بردارنده یک رشته LCD کوچک بود که به طور ویدئویی برخی از توییت های جذاب شرکت را برای مخاطب به نمایش در می آورد. در آن مراسم سرگرمی هفتگی آگهی CW به عنوان برترین آگهی سال و آگهی الهام بخش مورد تقدیر قرار گرفت.

اکنون بیش از یک دهه است که محتوای دیجیتالی گزینه ای استراتژیک برای بازاریاب ها به حساب می آید. با این حال چنین امری به معنای انقراض آگهی های چاپی نیست. در حقیقت اکنون برندها برای ارائه تبلیغات جذاب چاپی نیاز به تلفیق آن با دستاوردهای نوین تکنولوژی دارند. به این ترتیب خروجی آنها باب میل طیف وسیع تری از مخاطب ها قرار خواهد گرفت.

شماره 1167 روزنامه فرصت امروز

شماره 1167 روزنامه فرصت امروز

ثبت سفارش های غیرقانونی خودرو در صورت استعفای وزیر صنعت از بین می رود؟

ثبت سفارش های غیرقانونی خودرو در صورت استعفای وزیر صنعت از بین می رود؟

روز گذشته بسیاری از رسانه ها و مردم در انتظار تکمیل خبری بودند که یکشنبه گذشته با تایید و تکذیب های برخی نمایندگان مجلس و حتی وزارت صمت مواجه شد.

به گزارش پدال نیوز، انتشار خبر استعفای محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت آن هم در شرایطی که قرار بود استیضاح وی در نشست هفته جاری کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح شود، یکشنبه گذشته از سوی یکی از نمایندگان مجلس رسانه ای شد؛ این در حالی است که بسیاری از فعالان بازار خودرو و همچنین مشتریان از مدت ها پیش در انتظار پاسخگویی وی در مورد تخلف گسترده در واردات خودرو بودند. هرچند چندین هفته از تعیین ضرب الاجل 15 روزه حسن روحانی، رئیس جمهور به محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت برای افشای جزییات تخلف در ثبت سفارش های غیرقانونی می گذرد، اما ابهامات این تخلف همچنان پابرجاست و وزیر و معاونان وی با توجه به وعده ای که به حسن روحانی داده بودند هنوز در این زمینه پاسخ قانع کننده ای نداده اند.

پس از افشای تخلف گسترده در واردات خودرو و به دنبال دریافت گزارش هایی در این زمینه حسن روحانی به وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داد ظرف 15روز موضوع را بررسی و هرگونه تخلف را صریحا به مردم و دستگاه قضایی اعلام کند. در این فاصله رئیس جمهور از وزارت اطلاعات، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بازرسی ریاست جمهوری هم خواسته بود تا گزارش هایی در این زمینه ارائه کنند.

پیرو این دستور رئیس جمهوری، محمد شریعتمداری نیز وعده داد که به زودی از جزییات کشف فساد در واردات خودرو با مردم سخن خواهد گفت. هرچند وی در یک برنامه تلویزیونی جزییات نه چندان قانع کننده ای از کشف فساد خودرویی برملا کرد اما در نهایت بر این نکته تاکید داشت که این تخلف در نیمه اول سال 96 و قبل از آغاز به کار دولت دوازدهم آغاز شده است و مشکلات آن به دولت وی سرایت کرد. در هر صورت آنچه مشخص است وزیر صنعت و برخی معاونان وی که از دولت دوازدهم همچنان در این وزارتخانه در پست خود باقی ماندند، باید در مقام پاسخگویی در برابر تداوم توقف ثبت سفارش در دولت دوازدهم و همچنین عدم گزارش تخلفات صورت گرفته به قوه قضاییه پاسخگو باشند.

این انتظار در شرایطی در بین فعالان بازار خودرو به خصوص وارد کنندگان که از همان تیرماه سال گذشته نسبت به توقف سایت ثبت سفارش هشدار داده بودند، قوت گرفت که امیدوار بودند در جلسه استیضاح وزیر صنعت تا حدودی به این پرسش ها پاسخ داده شود با این حال خبر تاییدنشده استعفای وی، شفافیت در واردات غیرقانونی خودرو را تحت الشعاع قرار داد، اما یکشنبه گذشته اخبار مربوط به استعفای شریعتمداری ساعتی پس از انتشار آن، ازسوی نماینده ای که آن را اعلام کرده بود، توسط خود وی تکذیب شد و پس از آن پایگاه اطلاع رسانی دولت نیز به نقل از وزارت صنعت آن را تکذیب کرد.

البته خبر تکذیب نیز از خروجی سایت وزارت صنعت حذف شد. به این ترتیب انتشار این خبر به این شکل توسط یکی از نمایندگان و سپس تایید و تکذیب های متوالی آن این سوال را در اذهان عمومی ایجاد کرد که آیا شریعتمداری برای اینکه از پاسخگویی به برخی ابهامات از جمله تخلف در واردات خودرو از استیضاح مجلس در امان باشد، استعفا کرده است؟

سهل انگاری و کم کاری در حمایت از کارآفرینان پذیرفتنی نیست

سهل انگاری و کم کاری در حمایت از کارآفرینان پذیرفتنی نیست

معاون اقتصادی استانداری قزوین گفت با واگذاری اختیارات بیشتر به استان ها هیچ گونه کم کاری و سهل انگاری در حمایت از تولید و کارآفرینان پذیرفته نیست و با آن برخورد می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر حبیبی در جلسه کارگروه اشتغال که روز دوشنبه در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: با دادن اختیارات بیشتر در خصوص پرداخت تسهیلات اشتغال زایی به مسئولان استانی شرایط بهتری برای تصمیم گیری ایجاد شده است که باید از آن استفاده کنیم.

وی افزود: با داشتن اختیارات بیشتر دیگر هیچ گونه سهل انگاری و کم کاری از سوی مسئولان قابل قبول نیست و باید تلاش ما بیشتر شود تا کارها با سرعت بهتری انجام شود.

معاون اقتصادی استانداری قزوین تصریح کرد: با کمک بانک ها و دستگاه های اجرایی ذی ربط باید نحوه پرداخت تسهیلات با روش های روان تری در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

حبیبی یادآورشد: با توجه به شرایط حساس کشور باید عزم همه مسئولان حمایت جدی از کارآفرینان باشد تا هیچ متقاضی کارآفرینی احساس نکند بانک مانع فعالیت انهاست.

وی اظهارداشت: امروز هر کسی که برای اشتغال و تولید و کارآفرینی در کشور تلاش می کند باید با جدیت حمایت شود و به عنوان رفع تکلیف تلقی نشود.

5 برند موفق در بازاریابی و تبلیغات مبتنی بر پلتفرم های اجتماعی کدامند / درس هایی از برندهای موفق در شبکه های اجتماعی

5 برند موفق در بازاریابی و تبلیغات مبتنی بر پلتفرم های اجتماعی کدامند / درس هایی از برندهای موفق در شبکه های اجتماعی

امروزه همه افراد از اهمیت فعالیت در شبکه های اجتماعی آگاه هستند. به همین خاطر اغلب برندها و سلبریتی ها اکانت های رسمی در پلتفرم های مختلف دارند. در این میان برخی از آنها بسیار موفق تر از سایرین عمل می کنند. به گونه ای که صدای فعالیت موفقیت آمیز آنها همه جا را پر می نماید. اگرچه برای کاربران عادی کمپین های جذاب در شبکه های اجتماعی نوعی سرگرمی محسوب می شود، اما برای اهالی کسب و کار نقش درس هایی برای الگوبرداری و تجربه موفقیت مشابه را دارد. بی شک کمپین های موفق برندهای بزرگ درس های زیاد در حوزه خلاقیت و تحول دنیای تکنولوژی برای هر فرد علاقه مندی دارد، بنابراین اجازه دهید به پنج مورد از برترین کمپین های چند وقت گذشته بپردازیم.

1. اسپاتیفای: استفاده از داده های مکانی برای تولید تبلیغات مرتبط با نیاز کاربران

یکی از ابزارهای مهم طراح های تبلیغاتی در دنیای امروز اطلاعات جانبی شبکه های اجتماعی در مورد کاربران است. به این ترتیب همه ما به راحتی از سلیقه و پسند مخاطب های مان فقط با چند کلیک ساده آگاه خواهیم شد. در نتیجه به هنگام ساخت آگهی به خوبی مخاطب هدف مان را تشخیص خواهیم داد.

شاید در نگاه نخست استفاده از داده های مکانی برای بهینه سازی تبلیغات اوج خلاقیت یک برند باشد، با این حال اسپاتیفای در کمپین «مرسی 2016، تو خیلی عجیب و غریب بودی» پا را از این هم فراتر گذاشته است. در این کمپین پلتفرم پخش آنلاین موسیقی اسپاتیفای با تهیه مشخصات مکانی کاربران اقدام به ارائه تبلیغات خاص و شخصی سازی هر تبلیغ براساس سلیقه مخاطب ها کرد.

مطلب مرتبط:چگونه شبکه های اجتماعی به رشد برند شما کمک می کنند / تأثیر شبکه های اجتماعی در حوزه برندسازی

بی شک چنین اقدامی نیازمند اخذ مجوز از کاربران برای دسترسی به مشخصات مکانی شان است. در غیر این صورت حجم انتقادات و نارضایتی ها در عمل یک برند را به خاک سیاه خواهد نشاند. خوشبختانه اسپاتیفای در این زمینه به خوبی عمل کرده است. با اخذ مجوز از کاربران آنها به ایده خلاقانه خود جلوه قانونی و صحیح نیز بخشیده اند.

آنچه از این کمپین می آموزیم: استفاده از اطلاعات برای بهبود نحوه تعامل با مشتریان و افزودن جذابیت به کمپین تبلیغاتی مان همیشه یک ایده جذاب محسوب می شود. همچنین در زمین طراحی استراتژی بازاریابی نیز در صورت داشتن اطلاعات وسیع در مورد مخاطب های مان فرآیند جذاب سازی کمپین بسیار راحت تر خواهد شد. در هر صورت مخاطب با مشاهده تبلیغی دقیقا مطابق سلیقه و نیازش دیدگاه بسیار جذابی نسبت به برند شما پیدا خواهد کرد. این امر در زمینه تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان وفادار برندمان نیز تاثیر بالایی دارد.

2. داو: فعالیت در راستای تعهدات و پاسخگویی به مخاطب ها

داو به عنوان یک برند فعال در زمینه تولید صابون و محصولات بهداشتی فعالیت قابل توجهی در شبکه های اجتماعی داشته است. بر این اساس برخی از محتوای آنها در جشنواره های مهم بازاریابی و تبلیغات برنده جایزه های مختلف نیز شده است. کمپین های این برند به طور معمول در زمینه تقویت دیدگاه مثبت مخاطب، افزایش اعتماد به نفس و ستایش زیبایی طبیعی طراحی می شود. به همین دلیل بسیاری از مجلات معتبر مانند نیویورک تایمز از آنها برای ترویج احترام به زیبایی طبیعی تقدیر کرده اند.

کمپین «زیبایی طبیعی» برند داو اکنون بیش از یک دهه به عنوان نماد این شرکت در معرض نمایش است. پرسش اصلی در اینجا نحوه تناسب این کمپین نسبتا قدیمی با شیوه فعالیت فعلی داو است. پاسخ بسیار ساده و در عین حال حلقه گم شده بسیاری از برندها در حوزه تعامل با مشتریان است: وفاداری به تعهدات.

کمپین #نیازی به لایک نیست، بخشی از پروژه اعتماد به نفس برند داو است. بر این اساس آنها برای تقویت روحیه و انگیزه زنان جوان اقدام به ابهام زدایی نسبت به زیبایی کاذب در دنیای امروزی می کنند. یکی از بخش های جذاب این پروژه مصاحبه با افراد تاثیرگذار در جهان و رهبران دنیای تجارت است. به این ترتیب آنها با ظاهری کاملا معمولی بیانگر نکته ای مهم هستند: موفقیت در زندگی نیازمند پیروی از الگوی مد و زیبایی رایج نیست. در کنار چنین مصاحبه هایی برند داو مقاله های متعددی برای معلم ها، والدین و فرزندان در زمینه مشکلات زیبایی و سلامت تهیه کرده است. به این ترتیب افراد به راحتی نسبت به جو کاذب زیبایی در حوزه مد آگاه خواهند شد.

آنچه از این کمپین می آموزیم: در زمینه بازاریابی و تبلیغات همیشه داستان سرایی کارساز نیست. گاهی اوقات باید قلم را زمین گذاشته و دست به عمل بزنیم. به این ترتیب با فعالیت تان به مخاطب نشان دهید که برای سلامت و وضعیت روحی اش اهمیت قائل هستید. این نوع فعالیت در دنیایی که اغلب برندها فقط به جنبه ظاهری ماجرا توجه دارند، برگ برنده شما محسوب می شود.

مطلب مرتبط: برای ایجاد یک برند در سال 2018 چه اقداماتی لازم است؟

3. هَریز: به چالش کشیدن مردانگی از طریق بازاریابی محتوایی

هریز، برندی مشهور و پرطرفدار در زمینه تولید لوازم اصلاح صورت و مراقبت از موی آقایان است. نکته جالب در مورد این برند فروش محصولاتش به صورت آنلاین و از طریق برخی از فروشگاه های منتخب است. به این ترتیب آنها تصویری ویژه از خود در دنیای سلامت و زیبایی ارائه کرده اند.

یکی از اهداف این برند تبدیل فرآیند اصلاح صورت به فعالیتی لذت بخش و مرتبط برای همه افراد است. در این زمینه آنها بر روی گزینه مردانگی دست گذاشته اند. برند هریز مردانگی را براساس تعریف سنتی اینگونه بیان کرده است: داشتن قدرت فیزیکی، عدم توجه به احساسات و ناتوانی در درخواست کمک از دیگران.

به طور معمول مقالات سایت رسمی هریز جنبه علمی دارند. بر این اساس آنها در زمینه شیوه های تجربه اصلاح ساده تر و بهتر صورت توصیه های فراوانی را بر روی سایت شان قرار داده اند. اگر سری به کانال رسمی آنها در یوتیوب بزنید، محتوای هرچه مرتبط تر با کسب وکار این برند را مشاهده خواهید کرد. به عنوان مثال «شیوه های مراقبت پیشرفته از مو» و «چگونه با آرایشگر خود حرف بزنیم» از جمله ویدئوهای پربازدید این سایت است.

شاید در نگاه نخست هیچ بخش ویژه ای در فعالیت برند هریز وجود نداشته باشد. با این حال مخاطب آنها در ویدئوهای تبلیغاتی، مقالات و پست های شبکه های اجتماعی فقط مردها نیستند. درست اینجاست که هنرنمایی برند هریز مشخص می شود. آنها به خوبی از استفاده زنان از محصولات شان نیز آگاه هستند. به این ترتیب به هنگام تعامل با مشتریان آنها را نیز در یاد دارند. این توجه به طیف زنان و عبور از مردسالاری به مذاق بسیاری از مشتریان این برند و البته گروه های فمنیستی خوش آمده است. به همین خاطر آنها بسیاری از جوایز مربوط به احترام به حقوق برابر مردان و زنان را در سال های اخیر به دست آورده اند.

آنچه از این کمپین می آموزیم: داستان برندتان را در قالب محتوایی جذاب و بی طرف بیان کنید. در اینجا منظور من از بی طرفی عدم تمایل به نادیده انگاری گروهی خاص در تبلیغات تان است. به این ترتیب دامنه مخاطب های شما هرچه وسیع تر خواهد شد. اشتباه بسیاری از برندها عدم توجه به این نکته و حذف خودکار بسیاری از مشتریان بالقوه شان است. براساس مطالعه ای از سوی موسسه Demand Metric مخاطب ها نسبت به مشاهده محتوای برندهای بی طرف در بحث های تبعیض آمیز و فعال بر ضد آنها علاقه بیشتری از خود نشان می دهند.

4. باربیز: جذب افراد کهنسال با تبدیل شدن به تاثیرگذاری واقعی در اینستاگرام

محبوب ترین برند تولید عروسک به مانند بسیاری از ما در شبکه های اجتماعی حضور دارد. با این حال آنها به جای فعالیت بازاریابی در راستای جذب مخاطب هدف شان یعنی والدین، بچه ها و کلکسیونرها به شبکه های اجتماعی به مثابه ابزاری برای جلب نظر افراد کهنسال توجه دارند. به این ترتیب در اینجا شاهد تغییر سبک یک برند با مخاطب کاملا متفاوت هستیم. پشت این تغییر عمده نیز Mattel به عنوان شرکت مادر باربیز قرار دارد.

براساس مطالعه برند Mattel افراد کهنسال مایل به هدیه اسباب بازی هایی که بیانگر معنایی خاص اند، به فرزندان و نوه های شان هستند. بر این اساس برای جذب این بازار بالقوه برند باربیز شروع به تغییر جلوه برندش در کنار فعالیت برای جلب رضایت مشتریان ثابتش کرد. اگر اخیرا از مشاهده اسباب بازی هایی با محوریت اهمیت ازدواج برابری های جنسیتی و دیگر مباحث اجتماعی در کمپین های باربیز تعجب کرده اید، با آگاهی از تغییر استراتژیک آنها در زمینه ورود به بازاری تازه دیگر متعجب نخواهید بود.

با مشاهده تصاویر برند باربیز در اینستاگرام اسباب بازی های مشهور این برند را در موقعیت های کاملا واقعی مشاهده خواهیم کرد. چنین اقدامی به باربیز فرصت خلق موقعیت های کاملا متفاوت نسبت به جلوه سنتی اش را می دهد. در حقیقت با این کار باربیز فرصت نمایش مشکلات اجتماعی در قالب موقعیت های خلاقانه با اسباب بازی هایش را پیدا کرده است.

مطلب مرتبط: موفقیت در شبکه های اجتماعی چیست؟

آنچه از این کمپین می آموزیم: در هر کسب وکاری که باشیم، هنر، جامعه و مسائل روز باید در اولویت مان باشند. به این ترتیب با بازنمایی آنها فرصت جلب نظر طیف وسیع تری از مخاطب ها را خواهیم داشت. در اینجا هدف فقط افزایش فروش نیست، بلکه معرفی برندمان به عنوان شرکتی دغدغه مند در حوزه جامعه و مشکلات جاری است.

5. شیسیدو: موفقیت با به اشتراک گذاری ویدئوهای بسیار کوتاه و به یاد ماندنی

شیسیدو یک شرکت تولید لوازم آرایشی و بهداشتی ژاپنی است. تخصص آنها در تولید و فروش محصولات فوق حرفه ای مراقبت از زیبایی و آرایش است. در اینجا شعار آنهاست که برای شان موفقیت به بار آورده: «توسعه نوآوری در زمینه زیبایی با احترام به اصول زیبایی سنتی ژاپنی.»

این برند به خوبی به اصول زیبایی اصیل ژاپنی در فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی اش وفادار مانده است. به این ترتیب با مشاهده پست های این برند در شبکه های اجتماعی و به ویژه اینستاگرام با بسیاری از المان های هنری و زیبایی سنتی فرهنگ ژاپن مواجه خواهید شد. جالب اینکه تمام این ویدئوها بسیار کوتاه هستند. اگرچه این کوتاهی به هیچ وجه جلوه ماندگار آنها را خدشه دار نمی کند.

آنچه از این کمپین می آموزیم: ویدئوهای کوتاه در عصر جدید مزیت مهمی برای برندها در حوزه بازاریابی و تبلیغات به حساب می آیند. اگر مایل به پیروی از الگوی برند شیسیدو هستید، هرگز ویدئوهای تان را طولانی تر از 60 ثانیه طراحی نکنید. مزیت اصلی ویدئوهای کوتاه علاوه بر سهولت بارگذاری در شبکه های اجتماعی علاقه بیشتر مخاطب به تماشای آنهاست.

دومین فراخوان پذیرش مبادی معرفی شرکت های خلاق منتشر شد

دومین فراخوان پذیرش مبادی معرفی شرکت های خلاق منتشر شد

رویدادها، جشنواره ها و برنامه های معتبر ملی و بین المللی مرتبط با حوزه فعالیت برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق، به عنوان مبادی معرفی، پذیرفته می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، سید محمدحسین سجادی نیری دبیر کارگروه برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق بیان کرد: به موجب آیین نامه برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق شرکت های مرتبط با حوزه های خلاق و صنایع فرهنگی که از سوی مجموعه های تخصصی که اصطلاحاً «مبادی» نامیده می شوند، به دبیرخانه شرکت های خلاق معرفی شوند، به عنوان شرکت خلاق پذیرفته شده و می توانند از مزیت ها و خدمات موضوع برنامه بهره مند شوند.

وی افزود: شرایط لازم برای جشنواره ها و رویدادهای ملی برای همکاری به عنوان مبادی عبارت اند از مرتبط بودن رویداد با حوزه شرکت های خلاق؛ دارای مجوز از مرجع ذی صلاح؛ دارای نظام ارزیابی مستند و قابل ارائه؛ دارای حداقل سه دوره سابقه برگزاری؛ حضور نماینده دبیرخانه در هیات داوران و معرفی حداکثر سه برگزیده اول در هر حوزه به عنوان شرکت خلاق.

سجادی نیری حوزه های تخصصی زیر مشمول برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق را مطابق آئین نامه ابلاغی، کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، صنایع دیداری و شنیداری (پویانمایی، فیلم و سینما، موسیقی)، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، طراحی و معماری، نشر، چاپ و کتابخانه، گیاهان دارویی و طب سنتی عنوان کرد.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟