تبلیغات در تلکسیران

چرا در محیط کار واکنش های افراطی نشان می دهیم؟

چرا در محیط کار واکنش های افراطی نشان می دهیم؟

بسیاری از واکنش های هیجانی و افراطی ما نسبت به افرادی که با آن ها در ارتباط هستیم، ریشه در احساسات و تجربیات گذشته ما دارد.

به یک مثال آشنا توجه کنید: یکی از کارمندان شرکت به نام دریک، از یکی از کارمندان ارشد جدید خود به نام جروم خواست که تعامل فعالانه تری با برخی از مشتریان داشته باشد، اما ناگهان جروم عصبانی شد و با واکنشی شدید و تدافعی، دفتر را ترک کرد. دریک در مورد آنچه که می دید، واقعاً گیج شده بود. از سمت دیگر، جروم نیز نمی دانست چرا چنین واکنشی نشان داده است. او معمولاً احساسات خود را تحت کنترل داشت. به هرحال، اظهارنظر دریک ناراحت کننده بود و او نیز بدون تفکر پاسخ داده بود.

اتفاقی که بین جروم و دریک رخ داده، زمانی قابل درک است که بدانیم مغز انسان الگوهای شناختی خاصی دارد. به طور خلاصه، مغز ما طبق دو الگوی انطباقی و تولیدکننده عمل می کند. زمانی که اتفاقات در این دو الگو قرار نمی گیرند، مغز چیزی را که می بیند، به اشکال آشنا مرتبط می کند. تجارب قبلی ما، به عنوان میانبرهایی برای درک و تفسیر اطلاعات جدید مورداستفاده قرار می گیرند. این امر کاملاً منطقی است: اگر یک ارتباط بین داده های جدید و قدیمی پیدا شود، مغز با استفاده از دانش ذخیره شده خود، وضعیت جدید را با هزینه بسیار کمتری پردازش می کند، تا اینکه بخواهد همه چیز را از نو درک کند.

مطلب مرتبط: رفتار حرفه‌ ای در محیط کسب‌ و کار

روابط ما با دیگران نیز پروسه معناسازی مشابهی را طی می کند. مغز، براساس «بانک داده های ارتباطی» فعلی، تجربیات جدید را به گونه ای پردازش می کند که با روابط قبلی ما سازگاری داشته باشد. به همین دلیل وقتی سعی می کنیم فردی را درک کنیم که او را به خوبی نمی شناسیم، مغز ما فرض را بر این می گذارد که رفتار این فرد، مشابه با سایر افرادی است که رابطه با آن ها را تجربه کرده ایم، بنابراین وقتی مخاطب، تداعی کننده یکی از افراد موردعلاقه ما است، نسبت به او احساس خوبی داریم. یا زمانی که مخاطب، یادآور فردی است که به ما آسیب زده، در برابر او گوش به زنگ و هشیار می مانیم. به همین ترتیب ما غالباً به طور ناخودآگاه و بدون تفکر، خصوصیاتی را به افراد مختلف نسبت می دهیم که واقعیت ندارند. ما می خواهیم براساس تجارب گذشته، با مخاطبان حال حاضر برخورد کنیم.

جروم پس از آرام شدن متوجه شد که رفتار دریک؛ او را به یاد پدربزرگ مغرور و سرکوبگرش می اندازد. هنگامی که دریک به میز چوبی بزرگ خود تکیه داد و از او خواست که فعال تر عمل کند، پدربزرگش را دید که به میز آشپزخانه تکیه داده و از او می پرسد چرا پسر زرنگ تری نیست. واکنش جروم در مقابل دریک، دقیقاً همان واکنشی بود که در مقابل پدربزرگش نشان می داد: عصبانی شدن و گریختن.

این ارتباط «نادرست» میان افراد، نخستین بار توسط فروید و در پرونده مشهور دورا مطرح شد. زمانی که فروید تلاش می کرد علت ناموفق بودن مداخلات درمانی- ارتباطی خود را با این بیمار بیابد، متوجه شد که دورا، احساسی را که نسبت به یکی از افراد گذشته خود دارد، به او منتقل می کند.

درواقع منابع اصلی واکنش های ارتباطی ما، افرادی هستند که در دوران کودکی نقش مهمی در زندگی ما داشته اند (مانند والدین، خواهر و برادر، سایر اطرافیان). به همین دلیل ما واکنشی را که نسبت به این اشخاص داشته ایم، به سایر افراد زندگی خود منتقل می کنیم، بنابراین پزشکان، معلمان، سلبریتی ها و اشخاص مقتدر، اولین گروهی هستند که این واکنش ها را در ما بیدار می کنند.

زمانی که با اولین دیدار، به کسی علاقه مند می شوید، او فردی را در ذهن شما تداعی کرده که در گذشته احساس خوبی به او داشته اید. درست مثل زمانی که فوراً به شخص مخاطب خود اعتماد می کنید، بدون اینکه متوجه باشید او یادآور فرد قابل اعتمادی در گذشته شما است. یا وقتی شیفته مدیری می شوید که یادآور مادربزرگ حامی و پشتیبان شما است. همچنین بلافاصله از فردی که تأثیرات منفی شخص دیگری را در گذشته شما تداعی می کند، بدتان می آید.

اگر تابه حال در تعامل با مخاطب خود، واکنش هیجانی شدیدی نشان داده اید، به احتمال زیاد یک واکنش انتقالی (Transference Reactions) را تجربه کرده اید. ازآنجاکه واکنش های انتقالی، اساساً احساسات و تجربیات گذشته ما هستند، بروز آن ها در زمان حال نامتناسب و عجیب به نظر می رسد.

واکنش های انتقالی در حد اعتدال، چالشی محسوب نمی شوند، اما زمانی که تبدیل به رفتارهای افراطی می شوند، می توانند واقعاً مشکل آفرین باشند و مانع از ارتباط مناسب با افرادی شوند که تأثیرات مهمی در زندگی ما خواهند داشت. اگر ما مستعد پذیرش واکنش های شدید و تکراری باشیم، بیشتر به خاطر مسائل عمیق تر یا کارهای نیمه تمام گذشته، به مشکل برمی خوریم.

واکنش های انتقالی ناخودآگاه، می توانند ما را گمراه کنند، اما آگاهی از آن ها به ما کمک می کند بسیاری از انگیزه های پنهان خود را بشناسیم. در این صورت یاد می گیریم که از وقوع اشتباهات تکراری جلوگیری کنیم و کنترل بیشتری روی زندگی خود داشته باشیم.

مطلب مرتبط: چالش هایی مهم در مسائل مربوط به محل کار و مدیریت

به الگوهای رفتاری که شما را به دردسر انداخته اند، فکر کنید. به زمان هایی فکر کنید که دیگران یا مسائل را بد قضاوت کرده اید. برای اینکه تحلیل بهتری از اتفاقات داشته باشید، این سؤالات را از خودتان بپرسید: چه افرادی باعث می شوند احساس عصبانیت، اضطراب، خشم، ناراحتی یا خوشحالی کنم؟ چه چیزی را در مورد این افراد دوست دارم یا دوست ندارم؟ این افراد، یادآور چه کسانی در گذشته من هستند؟ چه شباهت ها و تفاوت هایی دارند؟ کشف ارواح گذشته، اولین قدم در راه پایان دادن به سلطه آن ها در زندگی امروز ما است.

گاهی اوقات کنترل واکنش های انتقالی، چالشی است که به تنهایی نمی توانید از عهده آن برآیید. شاید بخواهید از یک مشاور یا روانشناس کمک بگیرید. با کمک این افراد تضادها، اختلافات، مشکلات و مسائل گذشته، به جایی برمی گردند که به آن تعلق دارند: گذشته.

شماره 1167 روزنامه فرصت امروز

شماره 1167 روزنامه فرصت امروز

سهل انگاری و کم کاری در حمایت از کارآفرینان پذیرفتنی نیست

سهل انگاری و کم کاری در حمایت از کارآفرینان پذیرفتنی نیست

معاون اقتصادی استانداری قزوین گفت با واگذاری اختیارات بیشتر به استان ها هیچ گونه کم کاری و سهل انگاری در حمایت از تولید و کارآفرینان پذیرفته نیست و با آن برخورد می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر حبیبی در جلسه کارگروه اشتغال که روز دوشنبه در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: با دادن اختیارات بیشتر در خصوص پرداخت تسهیلات اشتغال زایی به مسئولان استانی شرایط بهتری برای تصمیم گیری ایجاد شده است که باید از آن استفاده کنیم.

وی افزود: با داشتن اختیارات بیشتر دیگر هیچ گونه سهل انگاری و کم کاری از سوی مسئولان قابل قبول نیست و باید تلاش ما بیشتر شود تا کارها با سرعت بهتری انجام شود.

معاون اقتصادی استانداری قزوین تصریح کرد: با کمک بانک ها و دستگاه های اجرایی ذی ربط باید نحوه پرداخت تسهیلات با روش های روان تری در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

حبیبی یادآورشد: با توجه به شرایط حساس کشور باید عزم همه مسئولان حمایت جدی از کارآفرینان باشد تا هیچ متقاضی کارآفرینی احساس نکند بانک مانع فعالیت انهاست.

وی اظهارداشت: امروز هر کسی که برای اشتغال و تولید و کارآفرینی در کشور تلاش می کند باید با جدیت حمایت شود و به عنوان رفع تکلیف تلقی نشود.

5 برند موفق در بازاریابی و تبلیغات مبتنی بر پلتفرم های اجتماعی کدامند / درس هایی از برندهای موفق در شبکه های اجتماعی

5 برند موفق در بازاریابی و تبلیغات مبتنی بر پلتفرم های اجتماعی کدامند / درس هایی از برندهای موفق در شبکه های اجتماعی

امروزه همه افراد از اهمیت فعالیت در شبکه های اجتماعی آگاه هستند. به همین خاطر اغلب برندها و سلبریتی ها اکانت های رسمی در پلتفرم های مختلف دارند. در این میان برخی از آنها بسیار موفق تر از سایرین عمل می کنند. به گونه ای که صدای فعالیت موفقیت آمیز آنها همه جا را پر می نماید. اگرچه برای کاربران عادی کمپین های جذاب در شبکه های اجتماعی نوعی سرگرمی محسوب می شود، اما برای اهالی کسب و کار نقش درس هایی برای الگوبرداری و تجربه موفقیت مشابه را دارد. بی شک کمپین های موفق برندهای بزرگ درس های زیاد در حوزه خلاقیت و تحول دنیای تکنولوژی برای هر فرد علاقه مندی دارد، بنابراین اجازه دهید به پنج مورد از برترین کمپین های چند وقت گذشته بپردازیم.

1. اسپاتیفای: استفاده از داده های مکانی برای تولید تبلیغات مرتبط با نیاز کاربران

یکی از ابزارهای مهم طراح های تبلیغاتی در دنیای امروز اطلاعات جانبی شبکه های اجتماعی در مورد کاربران است. به این ترتیب همه ما به راحتی از سلیقه و پسند مخاطب های مان فقط با چند کلیک ساده آگاه خواهیم شد. در نتیجه به هنگام ساخت آگهی به خوبی مخاطب هدف مان را تشخیص خواهیم داد.

شاید در نگاه نخست استفاده از داده های مکانی برای بهینه سازی تبلیغات اوج خلاقیت یک برند باشد، با این حال اسپاتیفای در کمپین «مرسی 2016، تو خیلی عجیب و غریب بودی» پا را از این هم فراتر گذاشته است. در این کمپین پلتفرم پخش آنلاین موسیقی اسپاتیفای با تهیه مشخصات مکانی کاربران اقدام به ارائه تبلیغات خاص و شخصی سازی هر تبلیغ براساس سلیقه مخاطب ها کرد.

مطلب مرتبط:چگونه شبکه های اجتماعی به رشد برند شما کمک می کنند / تأثیر شبکه های اجتماعی در حوزه برندسازی

بی شک چنین اقدامی نیازمند اخذ مجوز از کاربران برای دسترسی به مشخصات مکانی شان است. در غیر این صورت حجم انتقادات و نارضایتی ها در عمل یک برند را به خاک سیاه خواهد نشاند. خوشبختانه اسپاتیفای در این زمینه به خوبی عمل کرده است. با اخذ مجوز از کاربران آنها به ایده خلاقانه خود جلوه قانونی و صحیح نیز بخشیده اند.

آنچه از این کمپین می آموزیم: استفاده از اطلاعات برای بهبود نحوه تعامل با مشتریان و افزودن جذابیت به کمپین تبلیغاتی مان همیشه یک ایده جذاب محسوب می شود. همچنین در زمین طراحی استراتژی بازاریابی نیز در صورت داشتن اطلاعات وسیع در مورد مخاطب های مان فرآیند جذاب سازی کمپین بسیار راحت تر خواهد شد. در هر صورت مخاطب با مشاهده تبلیغی دقیقا مطابق سلیقه و نیازش دیدگاه بسیار جذابی نسبت به برند شما پیدا خواهد کرد. این امر در زمینه تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان وفادار برندمان نیز تاثیر بالایی دارد.

2. داو: فعالیت در راستای تعهدات و پاسخگویی به مخاطب ها

داو به عنوان یک برند فعال در زمینه تولید صابون و محصولات بهداشتی فعالیت قابل توجهی در شبکه های اجتماعی داشته است. بر این اساس برخی از محتوای آنها در جشنواره های مهم بازاریابی و تبلیغات برنده جایزه های مختلف نیز شده است. کمپین های این برند به طور معمول در زمینه تقویت دیدگاه مثبت مخاطب، افزایش اعتماد به نفس و ستایش زیبایی طبیعی طراحی می شود. به همین دلیل بسیاری از مجلات معتبر مانند نیویورک تایمز از آنها برای ترویج احترام به زیبایی طبیعی تقدیر کرده اند.

کمپین «زیبایی طبیعی» برند داو اکنون بیش از یک دهه به عنوان نماد این شرکت در معرض نمایش است. پرسش اصلی در اینجا نحوه تناسب این کمپین نسبتا قدیمی با شیوه فعالیت فعلی داو است. پاسخ بسیار ساده و در عین حال حلقه گم شده بسیاری از برندها در حوزه تعامل با مشتریان است: وفاداری به تعهدات.

کمپین #نیازی به لایک نیست، بخشی از پروژه اعتماد به نفس برند داو است. بر این اساس آنها برای تقویت روحیه و انگیزه زنان جوان اقدام به ابهام زدایی نسبت به زیبایی کاذب در دنیای امروزی می کنند. یکی از بخش های جذاب این پروژه مصاحبه با افراد تاثیرگذار در جهان و رهبران دنیای تجارت است. به این ترتیب آنها با ظاهری کاملا معمولی بیانگر نکته ای مهم هستند: موفقیت در زندگی نیازمند پیروی از الگوی مد و زیبایی رایج نیست. در کنار چنین مصاحبه هایی برند داو مقاله های متعددی برای معلم ها، والدین و فرزندان در زمینه مشکلات زیبایی و سلامت تهیه کرده است. به این ترتیب افراد به راحتی نسبت به جو کاذب زیبایی در حوزه مد آگاه خواهند شد.

آنچه از این کمپین می آموزیم: در زمینه بازاریابی و تبلیغات همیشه داستان سرایی کارساز نیست. گاهی اوقات باید قلم را زمین گذاشته و دست به عمل بزنیم. به این ترتیب با فعالیت تان به مخاطب نشان دهید که برای سلامت و وضعیت روحی اش اهمیت قائل هستید. این نوع فعالیت در دنیایی که اغلب برندها فقط به جنبه ظاهری ماجرا توجه دارند، برگ برنده شما محسوب می شود.

مطلب مرتبط: برای ایجاد یک برند در سال 2018 چه اقداماتی لازم است؟

3. هَریز: به چالش کشیدن مردانگی از طریق بازاریابی محتوایی

هریز، برندی مشهور و پرطرفدار در زمینه تولید لوازم اصلاح صورت و مراقبت از موی آقایان است. نکته جالب در مورد این برند فروش محصولاتش به صورت آنلاین و از طریق برخی از فروشگاه های منتخب است. به این ترتیب آنها تصویری ویژه از خود در دنیای سلامت و زیبایی ارائه کرده اند.

یکی از اهداف این برند تبدیل فرآیند اصلاح صورت به فعالیتی لذت بخش و مرتبط برای همه افراد است. در این زمینه آنها بر روی گزینه مردانگی دست گذاشته اند. برند هریز مردانگی را براساس تعریف سنتی اینگونه بیان کرده است: داشتن قدرت فیزیکی، عدم توجه به احساسات و ناتوانی در درخواست کمک از دیگران.

به طور معمول مقالات سایت رسمی هریز جنبه علمی دارند. بر این اساس آنها در زمینه شیوه های تجربه اصلاح ساده تر و بهتر صورت توصیه های فراوانی را بر روی سایت شان قرار داده اند. اگر سری به کانال رسمی آنها در یوتیوب بزنید، محتوای هرچه مرتبط تر با کسب وکار این برند را مشاهده خواهید کرد. به عنوان مثال «شیوه های مراقبت پیشرفته از مو» و «چگونه با آرایشگر خود حرف بزنیم» از جمله ویدئوهای پربازدید این سایت است.

شاید در نگاه نخست هیچ بخش ویژه ای در فعالیت برند هریز وجود نداشته باشد. با این حال مخاطب آنها در ویدئوهای تبلیغاتی، مقالات و پست های شبکه های اجتماعی فقط مردها نیستند. درست اینجاست که هنرنمایی برند هریز مشخص می شود. آنها به خوبی از استفاده زنان از محصولات شان نیز آگاه هستند. به این ترتیب به هنگام تعامل با مشتریان آنها را نیز در یاد دارند. این توجه به طیف زنان و عبور از مردسالاری به مذاق بسیاری از مشتریان این برند و البته گروه های فمنیستی خوش آمده است. به همین خاطر آنها بسیاری از جوایز مربوط به احترام به حقوق برابر مردان و زنان را در سال های اخیر به دست آورده اند.

آنچه از این کمپین می آموزیم: داستان برندتان را در قالب محتوایی جذاب و بی طرف بیان کنید. در اینجا منظور من از بی طرفی عدم تمایل به نادیده انگاری گروهی خاص در تبلیغات تان است. به این ترتیب دامنه مخاطب های شما هرچه وسیع تر خواهد شد. اشتباه بسیاری از برندها عدم توجه به این نکته و حذف خودکار بسیاری از مشتریان بالقوه شان است. براساس مطالعه ای از سوی موسسه Demand Metric مخاطب ها نسبت به مشاهده محتوای برندهای بی طرف در بحث های تبعیض آمیز و فعال بر ضد آنها علاقه بیشتری از خود نشان می دهند.

4. باربیز: جذب افراد کهنسال با تبدیل شدن به تاثیرگذاری واقعی در اینستاگرام

محبوب ترین برند تولید عروسک به مانند بسیاری از ما در شبکه های اجتماعی حضور دارد. با این حال آنها به جای فعالیت بازاریابی در راستای جذب مخاطب هدف شان یعنی والدین، بچه ها و کلکسیونرها به شبکه های اجتماعی به مثابه ابزاری برای جلب نظر افراد کهنسال توجه دارند. به این ترتیب در اینجا شاهد تغییر سبک یک برند با مخاطب کاملا متفاوت هستیم. پشت این تغییر عمده نیز Mattel به عنوان شرکت مادر باربیز قرار دارد.

براساس مطالعه برند Mattel افراد کهنسال مایل به هدیه اسباب بازی هایی که بیانگر معنایی خاص اند، به فرزندان و نوه های شان هستند. بر این اساس برای جذب این بازار بالقوه برند باربیز شروع به تغییر جلوه برندش در کنار فعالیت برای جلب رضایت مشتریان ثابتش کرد. اگر اخیرا از مشاهده اسباب بازی هایی با محوریت اهمیت ازدواج برابری های جنسیتی و دیگر مباحث اجتماعی در کمپین های باربیز تعجب کرده اید، با آگاهی از تغییر استراتژیک آنها در زمینه ورود به بازاری تازه دیگر متعجب نخواهید بود.

با مشاهده تصاویر برند باربیز در اینستاگرام اسباب بازی های مشهور این برند را در موقعیت های کاملا واقعی مشاهده خواهیم کرد. چنین اقدامی به باربیز فرصت خلق موقعیت های کاملا متفاوت نسبت به جلوه سنتی اش را می دهد. در حقیقت با این کار باربیز فرصت نمایش مشکلات اجتماعی در قالب موقعیت های خلاقانه با اسباب بازی هایش را پیدا کرده است.

مطلب مرتبط: موفقیت در شبکه های اجتماعی چیست؟

آنچه از این کمپین می آموزیم: در هر کسب وکاری که باشیم، هنر، جامعه و مسائل روز باید در اولویت مان باشند. به این ترتیب با بازنمایی آنها فرصت جلب نظر طیف وسیع تری از مخاطب ها را خواهیم داشت. در اینجا هدف فقط افزایش فروش نیست، بلکه معرفی برندمان به عنوان شرکتی دغدغه مند در حوزه جامعه و مشکلات جاری است.

5. شیسیدو: موفقیت با به اشتراک گذاری ویدئوهای بسیار کوتاه و به یاد ماندنی

شیسیدو یک شرکت تولید لوازم آرایشی و بهداشتی ژاپنی است. تخصص آنها در تولید و فروش محصولات فوق حرفه ای مراقبت از زیبایی و آرایش است. در اینجا شعار آنهاست که برای شان موفقیت به بار آورده: «توسعه نوآوری در زمینه زیبایی با احترام به اصول زیبایی سنتی ژاپنی.»

این برند به خوبی به اصول زیبایی اصیل ژاپنی در فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی اش وفادار مانده است. به این ترتیب با مشاهده پست های این برند در شبکه های اجتماعی و به ویژه اینستاگرام با بسیاری از المان های هنری و زیبایی سنتی فرهنگ ژاپن مواجه خواهید شد. جالب اینکه تمام این ویدئوها بسیار کوتاه هستند. اگرچه این کوتاهی به هیچ وجه جلوه ماندگار آنها را خدشه دار نمی کند.

آنچه از این کمپین می آموزیم: ویدئوهای کوتاه در عصر جدید مزیت مهمی برای برندها در حوزه بازاریابی و تبلیغات به حساب می آیند. اگر مایل به پیروی از الگوی برند شیسیدو هستید، هرگز ویدئوهای تان را طولانی تر از 60 ثانیه طراحی نکنید. مزیت اصلی ویدئوهای کوتاه علاوه بر سهولت بارگذاری در شبکه های اجتماعی علاقه بیشتر مخاطب به تماشای آنهاست.

دومین فراخوان پذیرش مبادی معرفی شرکت های خلاق منتشر شد

دومین فراخوان پذیرش مبادی معرفی شرکت های خلاق منتشر شد

رویدادها، جشنواره ها و برنامه های معتبر ملی و بین المللی مرتبط با حوزه فعالیت برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق، به عنوان مبادی معرفی، پذیرفته می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، سید محمدحسین سجادی نیری دبیر کارگروه برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق بیان کرد: به موجب آیین نامه برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق شرکت های مرتبط با حوزه های خلاق و صنایع فرهنگی که از سوی مجموعه های تخصصی که اصطلاحاً «مبادی» نامیده می شوند، به دبیرخانه شرکت های خلاق معرفی شوند، به عنوان شرکت خلاق پذیرفته شده و می توانند از مزیت ها و خدمات موضوع برنامه بهره مند شوند.

وی افزود: شرایط لازم برای جشنواره ها و رویدادهای ملی برای همکاری به عنوان مبادی عبارت اند از مرتبط بودن رویداد با حوزه شرکت های خلاق؛ دارای مجوز از مرجع ذی صلاح؛ دارای نظام ارزیابی مستند و قابل ارائه؛ دارای حداقل سه دوره سابقه برگزاری؛ حضور نماینده دبیرخانه در هیات داوران و معرفی حداکثر سه برگزیده اول در هر حوزه به عنوان شرکت خلاق.

سجادی نیری حوزه های تخصصی زیر مشمول برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق را مطابق آئین نامه ابلاغی، کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، صنایع دیداری و شنیداری (پویانمایی، فیلم و سینما، موسیقی)، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، طراحی و معماری، نشر، چاپ و کتابخانه، گیاهان دارویی و طب سنتی عنوان کرد.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟