گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اجتماعی

محرومیت افراد از مسئولیت‌ها با گزینش‌های کذایی‌

ستاره صبح-به گزارش ایلنا، محمدرضا عارف در  دیدار با فعالان دانشجویی، تشکل‌های دانشجویی را به حفظ سرمایه اجتماعی توصیه کرد و با انتقاد از رکود فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه، بی انگیزگی را آفت جنبش دانشجویی دانست و گفت: تشکل‌های دانشجویی نباید پاسخگوی عملکرد دولتها باشند بلکه باید مطالبه‌گر باشند و از مسئولان کشور در همه قوا بخواهند پاسخگوی عملکردشان باشند. متاسفانه دانشگاه‌های ما در جایگاه اصلی خود قرار ندارند.
رئیس فراکسیون امید نگاه نقادانه برای اصلاح وضع موجود را از خصلت‌های بارز تشکل‌های دانشجویی برشمرد و گفت: در این شرایط خاص و برای برون رفت از آن، دانشجویان و دانشگاهیان باید مسئولین را با نقد مشفقانه خود برای اصلاح امور و پاسخ به مطالبات بویژه در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی کمک کنند.
عارف حضور مختلف تشکل‌های مختلف دانشجویی با گرایش‌های مختلف را برای دانشگاه فرصت دانست و از مسئولان خواست در ارائه مجوزهای قانونی برای فعالیت تشکل‌های دانشجویی با آنها همراهی داشته باشند و با همه تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی صرفاً بر اساس قانون عمل کنند.رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با یادآوری فعالیت‌های هم‌نسلان خود در تشکل‌های دانشجویی قبل از انقلاب، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های اصلی فعالان دانشجویی مسلمان قبل از انقلاب پررنگ بودن فعالیت‌های مذهبی بود. متأسفانه بعد از انقلاب و بخصوص در دهه اخیر به دلیل اینکه تریبون‌ها عموماً در اختیار جریان مخالف اصلاحات بود و تبلیغات سویی که از طریق این تریبون‌ها صورت گرفت شائبه بی‌تفاوتی جریان اصلاحات به فعالیت‌های مذهبی در بخش‌های متدین جامعه ایجاد شد درحالی‌که اعتقاد، باور و پایبندی اصلاح‌طلبان به ارزش‌ها بیش از برخی مدعیان و صاحبان تریبون است.وی با تقبیح سوءاستفاده از ارزش‌ها برای حذف رقیب تأکید کرد: متأسفانه به نام دین و ارزش‌ها گزینش‌های کذایی راه انداخته بودند و افراد متدین و متخصص را از تصدی مسئولیت‌های مختلف محروم کردند.
عارف بابیان اینکه برای تشکل‌های دانشجویی اثرگذاری در فضای دانشگاه و جامعه  باید مهم باشد نه سروصدا در فضای مجازی، گفت: یکی از چالش‌های پیش روی کشور کمبود منابع انسانی متخصص است چراکه نسل اولی‌ها به دلیل اینکه تصور می‌کردند همیشه در قدرت خواهند بود به دنبال کادر سازی نبودند و از تربیت نیروی انسانی متخصص غفلت شد به همین دلیل زمانی که طرح عدم به‌کارگیری بازنشستگان تصویب شد عده‌ای نگران شدند که  با کمبود نیروی انسانی مواجه خواهیم شد.
وی با تأکید بر اینکه برای مقابله با چالش‌های پیش روی نظام، باید حاکمیت گفت‌وگوی ملی در همه سطوح و در میان نخبگان  و جریانات سیاسی را پذیرفت گفت: مسئولیت سنگینی در این مورد بر عهده جریان اصلاح‌طلبی  است و باید در این زمینه تلاش جدی توسط همه دلسوزان انقلاب انجام شود تا به راهکارهای اجماعی برای حل مشکلات و معضلات برسیم.
عارف تأکید کرد: جریان اصلاح‌طلبی باید به دنبال رویکرد جدیدی باشد و یک نوع پوست‌اندازی در این جریان نیاز است تا بهتر بتواند در خدمت انقلاب و مردم عزیز کشورمان و پاسخ به مطالبات به‌حق آن‌ها در همه زمینه‌ها باشد.addup.center