تبلیغات در تلکسیران

گذر از «دروازه‌غار»


-
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

قرار ساعت 8 صبح روز جمعه بود و بچه‌ها از یکی دو ساعت قبلش خودشان را رسانده بودند به سوله شهرداری؛ سوله ناحیه چهار منطقه 12 که دور تا دورش فنس‌کشی است؛ سوله‌ای در قلب دروازه‌غار. «مرتضی» و «سخیداد» با هم آمده بودند، پسران سبزی‌کار که روز تعطیل، جای دولا شدن روی زمین‌های کشاورزی، آمده بودند محله دروازه‌غار را دور بزنند و دور هم زدند، برای نخستین‌بار.


به گزارش شهروند، چشم‌ها زودتر از پاها می‌دوید؛ از روی صورت زنان و مردان معتادی که کنج دیوار کز کرده و سفیدی چشم‌هایشان به‌سختی دیده می‌شد، از روی در و دیوارهای سیاه از آتش بساط شب قبل، از چهره خسته و آفتاب‌سوخته اهالی که با چشم‌های گرد تعقیبشان می‌کردند. پاهایشان خط پایان را رد کرد اما خاطرشان، تصویر زنان و مردان وافور و زرورق به دست گوشه پارک و پیاده‌راه‌ها را رد نکرد.


مرتضی و سخیداد با هم دوستند، یکی کلاس سوم ابتدایی است و آن یکی چهارم. بلوچند و فقط یک‌ سال آموزش رسمی دیده‌اند، حالا دانش‌آموزان خانه ایرانی جمعیت هستند، هر دو ساکن شهرری.


مرتضی یک خواهر دارد و پنج برادر، در قلعه گبری سبزی‌کاری می‌کند: «قبلا عضو لیگ پرشین بودم، بازیکن نبودم، برای تشویق می‌رفتم.» مرتضی قبلا کریکت‌بازی می‌کرد و حالا دلش می‌خواهد عضو یکی از تیم‌های ورزشی باشد، یا دو و میدانی یا فوتبال: «دوست داشتم مسابقه بدهم، خودم را نشان بدهم، اول رفتم سمت فوتبال، بعد گفتند مسابقه دو قرار است برگزار شود، من هم با بچه‌های شهر ری آمدم.»


مرتضی و سخیداد قبلا یکی دو‌بار به دروازه‌غار آمده بودند، اما آن‌طور که روز جمعه محله را دیدند، قبلا ندیده بودند؛ آن همه معتاد، آن همه آدم‌هایی که با چشم‌هایی با تعجب تعقیبشان می‌کردند: «قبلا در یک مسابقه دو شرکت کرده بودم، اما این‌طور نبود که در خیابان بدویم، مسابقه داخل یک سالن برگزار شد، خودم خیلی ورزش را دوست دارم.»


پدر و مادر مرتضی درگیر اعتیاد نیستند اما او بارها اقوامشان را دیده که وافور به دستند و زرورق‌ها را کف دستشان پهن کرده‌اند. مرتضی از روز جمعه فهمیده که محله دروازه‌غار را «اعتیاد گرفته». آن همه معتاد کنار خیابان ناراحتش کرده: «دلم می‌خواست بهشان بگویم دست بکشید. بیایید با ما بدوید.»


مرتضی رتبه‌ای در مسابقه نگرفت، جزو نفرهای اول تا پنجم نشد، اما برایش مهم نبود، مهم نیست، مثل «سخیداد». برای سخیداد جالب بود که روز جمعه همه می‌پرسیدند: «اینها از کجا آمده‌اند؟» این بار اولی بود که سخیداد، کوچه پس کوچه‌های دروازه‌غار را می‌چرخید: «فکر نکنم جایی مثل دروازه‌غار این‌قدر معتاد داشته باشد.» هیاهوی بچه‌ها در روز جمعه حال‌و‌هوای معتادان را عوض نکرد، آنها مشغول خودشان بودند، گاهی چشم‌هایشان به صدایی باز می‌شد و دوباره سرجایش می‌نشست. پدر سخیداد اعتیاد دارد، نه مثل مردان این محله، اما به تلخی، هر چیزی که به مواد مخدر گره خورده است: «چند‌بار پدرم را کمپ بردیم، حالا قول داده از ماه دیگر ترک کند.» سخیداد دلش می‌خواهد محله‌های اعتیاد را بدود، نه فقط جایی که دود اعتیاد از آن بلند شده، حتی محله‌هایی که در آن کودکی آزار می‌بیند: «دوست دارم این مسابقه در همه محله‌های ایران که اعتیاد و کودک‌آزاری دارد، برگزار شود.»


استارت مسابقه از پاتوق معتادان دروازه‌غار بود
میثم واحدی مسئول کمیته ورزش جمعیت دانشجویی امام‌علی(ع) است و لیگ پرشین را خودش هدایت می‌کند؛ لیگی که اعضای تیمش کودکان و نوجوانان حاشیه‌نشین و تحت پوشش جمعیت امام‌علی است که اغلب کودکان کارند و در خانواده‌های آسیب‌دیده بزرگ شده‌اند.


حالا واحدی برای نخستین‌بار تجربه برگزاری مسابقه دو در یکی از معروف‌ترین محله‌های آسیب‌دیده تهران را هم در کارنامه‌اش دارد. روز جمعه برای اعضای جمعیت امام‌علی روز خاصی بود: «برای نخستین‌بار بود که ما به صورت عمومی مسابقه ورزشی برگزار می‌کردیم و کودکان و نوجوانان پسری که عضو جمعیت هستند یا حتی در همان محله‌های آسیب‌دیده زندگی می‌کنند، در این مسابقه شرکت کردند، حدود 100 نفری می‌شدند که در گروه سنی 11 تا 18‌سال در چهار رده سنی تقسیم شدند و با فاصله کمی از هم شروع به دویدن کردند.»


کودکان نزدیک به دو کیلومتر را در میان محله‌های دروازه‌غار و هرندی دویدند، هر کنج آن برایشان یادآور خاطره‌ای بود. پاهایشان در میان چاله چوله‌های پر از فیلتر سیگار و زروق پیچ می‌خورد، نفس‌هایشان با دیدن زنان و مردان سر در گریبان به شماره افتاد و حسرت یازده ساله، دوازده ساله و حتی هجده ساله‌شان را در هوا فوت می‌کردند. آنها بچه‌های همین محله‌ها هستند که حالا با هر قدمی که می‌برداشتند، سیاهی محله را رد می‌کردند. آنها بچه‌های کارند و پاهایشان به این قدم‌های تند و سریع عادت دارد.


واحدی می‌گوید که این مسابقه برگزار شد تا ورزش در این محله‌ها توسعه پیدا کند: «تاکنون ندیده بودیم که یک مجموعه‌ای پای کار باشد و مسابقه ورزشی را در محله‌ها هدایت کند؛ همین هم شد تا جمعیت امام‌علی، در راستای اهدافی که دارد، به این موضوع ورود پیدا کند و از بچه‌های تحت پوشش جمعیت که اغلب بچه‌های کار هستند، بخواهد در این مسابقه شرکت کنند، بیشتر این بچه‌ها از مناطق حاشیه‌نشین تهران و اطراف آن و همچنین استان البرز هستند که تعدادی از آنها عضو تیم‌های ورزشی هم هستند.


تعدادی از شرکت‌کنندگان هم قبلا هیچ سابقه ورزشی نداشتند، اما دلشان می‌خواست در این مسابقه شرکت کنند. همان روز جمعه هم پیش‌بینی شده بود که همان روز تعدادی از بچه‌ها به تیم اضافه شوند؛ این اتفاق هم افتاد.» خانه ایرانی جمعیت امام‌علی، 6 سالی می‌شود که در «دروازه‌غار» درش را به روی اهالی محله باز کرده و بچه‌های این محله و محله‌های همسایه، قبل یا بعد از کار، آن‌جا را خانه دومشان می‌دانند و روز جمعه همه می‌دانستند که کار، کار خانه ایرانی است.


صبح جمعه محله دروازه‌غار رنگ‌وبوی دیگری گرفته بود، نه این‌که دیوارهایش رنگ خورده باشد، یا زمین‌اش آبپاشی شده باشد و یا گُلی از جایی روییده باشد؛ نه. محله، همان محله قدیمی بود که پیاده‌راه‌ها و کوچه پس کوچه‌هایش از تجمع معتادان شب‌ها سیاه‌تر است و صبح که می‌شود دیوارهایش سیاه‌تر از شب‌های قبل. بساط معتادان در همه جای این محله پهن است، روز و شب هم ندارد. جمعه صبح اما بچه‌ها به خیابان ریختند، مسیرشان مشخص بود، قرار بود دو کیلومتر را بدوند، قرار بود فیلمی کوتاه در ذهنشان شکل بگیرد، فیلمی که روی دور تند تنظیم شده بود. گشتی 45 دقیقه‌ای در معروف‌ترین محله آسیب‌دیده تهران؛ دروازه‌غار.


واحدی که مسئول کمیته ورزش جمعیت امام علی(ع) است، می‌گوید که برگزاری این مسابقه باعث شگفتی اهالی محل شد، آنها برای نخستین‌بار بود که برگزاری چنین مسابقه‌ای را از نزدیک می‌دیدند، حتی برخی از معتادان هم آمده بودند به تماشا: «ما محل شروع مسابقه را زمین فنس‌کشیده‌شده شهرداری محله دروازه‌غار قرار دادیم، جایی که پاتوق معتادان است.» خیلی از معتادان شب را همان‌جا می‌خوابند. ساعت هشت صبح جای معتادان تنگ شده بود، آنها صبح را با هیاهوی بچه‌ها شروع کردند. واحدی می‌گوید: «حضور بچه‌ها در این مسابقه خیلی پرشور بود، نقطه شروع همان منطقه بود و نقطه پایان ضلع جنوب‌شرقی هرندی بود که بوستان زندگی نام دارد، درست کنار پارک هرندی.»


کودکان خودشان معتاد نبودند و نیستند اما درگیری‌شان با اعتیاد غیرمستقیم است، هر روز چشم‌شان را به روی همین آدم‌های فرتوت و سردرگریبان کنار خیابان‌ها باز می‌کنند، یا در خانه‌شان، همیشه بساطی به راه است. خیلی از آنها بچه‌های کارند، بچه‌های محروم از تحصیل، بچه‌های محروم. همان‌ها که روز تعطیل‌شان را به دروازه‌غارگردی گذراندند، نفر اول کفش ورزشی «تن‌تاک» هدیه گرفت، نفر دوم پوشاک ورزشی و نفرات سوم تا پنجم توپ فوتبال جایزه گرفتند.


جای ورزش، موادمخدر در دروازه‌غار فراگیر است
واحدی می‌گوید که اعتیاد در این منطقه فراگیر است؛ مسابقه برگزار شد تا گفته شود که به ‌جای فراگیرشدن مصرف موادمخدر، باید فضای ورزشی برای این کودکان فراگیر شود: «تجربه ثابت کرده که هیچ ابزاری مثل ورزش نمی‌تواند در پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی تأثیر بگذارد، برپایی چنین مسابقه‌هایی به بچه‌ها انگیزه می‌دهد، برایشان جالب است، آن‌قدر جالب که خیلی از بچه‌هایی که نتوانستند در مسابقه شرکت کنند، از چند و چون آن پرسیدند و این‌که چطور می‌توانند عضو تیم ورزشی ما شوند.»


بازی‌های بومی در محله‌ها بر پا می‌شود
حالا قرار است مسابقه‌های ورزشی در محله‌های دیگر هم برگزار شود، نه فقط دو که رشته‌های ورزشی دیگر هم: «فعلا این مسابقه در استان تهران و البرز متمرکز شده و برنامه‌هایی هم برای دختران در نظر داریم. قبل از این لیگ والیبال دختران را داشتیم و در برنامه بعدی می‌خواهیم آنها را هم وارد این مسابقه‌های عمومی کنیم. حتی برای ‌سال آینده هم می‌خواهیم بازی‌های بومی و فستیوال بازی‌های ورزشی را برگزار کنیم. قرار است بچه‌های تهران و اطراف تهران در این مسابقه‌ها شرکت کنند.»


بچه‌ها می‌خواهند دیده شوند و برگزاری این مسابقه‌ها فرصتی برای دیده‌شدن آنهاست، برای تخلیه هیجان‌هایشان. آنها منتظر برنامه‌های دیگر جمعیت امام‌علی هستند: «واقعا جای برگزاری این مسابقه‌ها در این محلات خالی است، در این محله‌ها آنچه در دسترس است، مواد‌مخدر و وسایل مصرفش است تا برنامه‌های ورزشی.»

وک - موبایل

اصغر حاجیلو سرپرست استقلال شد

اصغر حاجیلو سرپرست استقلال شد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

اصغر حاجیلو دفاع چپ متعصب استقلال در دهه 60 به عنوان سرپرست استقلال برگزیده شد.

به گزارش خبرآنلاین، حاجیلو که در دوره ناصر حجازی و یک سال با امیر قلعه نویی سرپرستی استقلال ر ا برعهده داشته برای بار سوم به نیمکت استقلال برمی گردد.

حاجیلو در دوره افشین قطبی سرپرست تیم ملی فوتبال ایران هم بوده است. با حضور حاجیلو در پست سرپرستی نصرالله عبداللهی به عنوان مشاور مدیرعامل در استقلال به کار ادامه خواهد داد.

رومیس د
رازیانه د

ردپای محمدرضا نعمت زاده، وزیر پیشین صنعت در برخی اختلالات بازار پتروشیمی دیده می‌شود

ردپای محمدرضا نعمت زاده، وزیر پیشین صنعت در برخی اختلالات بازار پتروشیمی دیده می‌شود
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رییس اتحادیه تعاونی‌های صنایع پائین‌دستی پتروشیمی گفت: از سوی انجمن کارفرمایان پتروشیمی با ما ارتباط برقرار کرده و اعلام کردند که ما پس از تضعیف بورس نظر شما را جلب می‌کنیم که موافقت نکردیم.

به گزارش مهر، این روزها شاهد برخی تحرکات در راستای تضعیف بازارهای رسمی هستیم؛ دولت که با رای بالای مردم و با شعار «به عقب برنمی گردیم» روی کار آمد، امروز در کمال تعجب از سرکوب قیمت ها و نرخ گذاری های دستوری سخن می گوید، ادبیاتی که متعلق به سه دهه گذشته و همه اقتصاددانان نیز به عقبگرد اقتصاد کشور در پی این گونه تصمیمات هشدار می دهند.

در همین ارتباط ، رئیس اتحادیه تعاونی های صنایع پائین دستی پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار مهر از ردپای محمدرضا نعمت زاده، وزیر پیشین صنعت در برخی اختلالات بازار پتروشیمی خبر داد؛ به طوری که شواهد بیانگر آن است که برخی افراد در صنایع بالادستی پتروشیمی درتلاش برای تضعیف بازار رسمی کشور در حوزه مبادلات کالاها یعنی بورس کالای ایران هستند.

مسعود میرزایی، رییس اتحادیه تعاونی‌های صنایع پائین‌دستی پتروشیمی در گفت و گو با مهر، در خصوص التهابات اخیر بازار پتروشیمی گفت: بورس کالا تنها بازار شفاف برای مبادلات محصولات از جمله مواد پتروشیمی است، اما امروز شاهد آن هستیم که به دلیل شرایط به وجود آمده در اقتصاد کشور برخی به بهانه هایی قصد تخریب بورس کالا را دارند؛ این در شرایطی است که مشکلات فعلی به خود بورس برنمی گردد و از عوامل خارج از بورس نشات می گیرد.

وی با بیان اینکه در راستای بهبود شرایط معاملات، هماهنگی میان بورس، اتحادیه‌ها و صنایع بالادست کمک کننده خواهد بود، ادامه داد: در شرایط فعلی برخی بورس کالا را مقصر حضور واسطه‌ها برای خرید محصولات پتروشیمی عنوان می کنند در شرایطی که مجوز خرید محصولات را بورس کالا صادر نمی کند و از طرف دیگر اساسا بورس نقشی در تعیین قیمت ها ندارد بلکه این بازار بستری شفاف برای قرار گرفتن عرضه و تقاضا در مقابل هم است؛ البته مشخص است که دوستان منتقد، از ریشه اختلاف قیمت ها و تلاش واسطه ها برای تصاحب مواد پتروشیمی به خوبی مطلع هستند.

میرزایی در ادامه به وجود برخی تحرکات همسو با نظرات وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: تلاش برای غیر شفاف شدن معاملات پتروشیمی ها که خواسته وزیر سابق صنعت بود همچنان در بازار پتروشیمی مشاهده می شود، این در حالی است که وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت برای خارج کردن عرضه پتروشیمی ها از بورس کالا قسم جلاله خورده بود، اما اینگونه رفتارها در گذشته با همکاری اتحادیه ها و انجمن‌های پتروشیمی و حمایت دولت و مجلس به کلی لغو شده و خواهد شد.

رییس اتحادیه تعاونی‌های صنایع پائین‌دستی پتروشیمی در ادامه به گفته های اخیر احمد مهدوی ابهری، دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: طبیعی است که ایشان به عنوان نماینده صنایع بالادست پتروشیمی، درصدد ناکارآمد جلوه دادن بورس کالا باشد اما این رویکرد غیر کارشناسی در میان مسوولان خریدار ندارد.

تلاش نافرجام برای جلب نظر صنایع پایین دستی

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صنایع پائین‌دستی پتروشیمی در پایان از تلاش احمد مهدوی ابهری، برای جلب نظر صنایع پایین دستی به منظور کسب موافقت آنها برای تضعیف بورس کالا در حوزه معاملات پتروشیمی پرده برداشت و گفت: در این راستا آقای مهدوی با ما ارتباط برقرار کرده و اعلام کردند که ما پس از تضعیف بورس نظر شما را جلب می‌کنیم؛ اما صنایع پایین دستی هیچ گاه با این موضوع موافقت نکرده‌است.

رومیس د
رازیانه د

محمود صادقی: شهردار تهران طبق قانون، باید برکنار شود / هیچ استثنایی در اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان نیست/ نمی‌توان به بهانه هایی، چون مشکلات پایتخت، شهردار تهران را از این قانون مستثنی کرد

محمود صادقی: شهردار تهران طبق قانون، باید برکنار شود / هیچ استثنایی در اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان نیست/ نمی‌توان به بهانه هایی، چون مشکلات پایتخت، شهردار تهران را از این قانون مستثنی کرد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

محمود صادقی گفت: هیچ استثنایی در اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان نیست.نمی توان به بهانه ها و دلایلی چون مشکلات پایتخت شهردار تهران را از این قانون مستثنی کرد.

محمود صادقی در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به تصویب کلیات طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان درمجلس، گفت: در این قانون برخی افراد مستثنی و تعدادی نیز مشمول آن شدند، طبق آمار کسب شده 1200 مدیر دولتی مشمول این قانون هستند. شهردار تهران نیز در دایره افرادی است که باید برکنار شوند، قرار می گیرد؛ البته باید شرایط هر فردی از جمله شهردار تهران را بررسی کرد.

وی گفت: این قانون برای شهردار تهران نیز باید اجرایی شود؛ ضمن اینکه نمی توان به بهانه ها و دلایلی چون مشکلات پایتخت شهردار تهران را از این قانون مستثنی کرد، زیرا اجرای قانون اولویت برافراد داشته و نمی توان دیگر استثنایی قائل شد.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران، با بیان اینکه در قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان به میزان کافی افراد مستثنی شده اند، تصریح کرد: نمی توان زمان اجرای قانون هم افراد و پست هایی را با مصلحت اندیشی هایی استثنا کرد، بدون اغماض برای هرپستی از جمله شهردار در صورت لزوم قانون را اجرا کرد؛ همانطور که برای بیشتر پست های مدیریتی از مدیران جوان باید استفاده کرد، برای شهرداری هم باید نیروی جوان دهه 60 و 50 استفاده کرد.

رازیانه د
رومیس د

«ربات اسبی» به بازار آمد / با هدف امداد و نجات انسان ها

«ربات اسبی» به بازار آمد / با هدف امداد و نجات انسان ها
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ربات اسبی یکی از جدیدترین محصولاتی است که اخیرا به بازار آمده است. رباتی که هنوز به بازار معرفی شنده، مخاطبانی پرتعداد جذب کرده است.

به گزارش سرویس آی تی انتخاب به نقل از ورج، این ربات اسبی، با دارا بودن 4 پا و 2  دست مزیت هایی ویژه نسبت به دیگر ربات ها دارد.

این ربات ایتالیایی، شباهت هایی ویژه با موجود افسانه ای نیمه انسان نیمه اسب یعنی «سانتورو» دارد. این ربات جدید جستجوگر و نجات دهنده است.

پژوهشگران طراح سانتورو موفق شده اند برای این ربات یک بدن فوق العاده کاربردی و ایده آل طراحی کنند که در هر شرایطی بتواند از قابلیت های خود به خوبی استفاده کند.

معمولا ربات ها ساختاری شبیه انسان دارند یعنی دارای دو پا و دو دست هستند اما تحقیقات جدید نشان می دهد که طراحی های هیبریدی دارای انعطاف پذیری بیشتری هستند.با داشتن 4 پای چرخ دار ، سانتورو دارای تعادل بیشتری نسبت به مدل های انسانی ربات ها است .

سانتورو دارای قد 1.5 متری است و وزن آن هم 93 کیلگرم است و از فلزهای سبک مانند آلومینیوم ساخته شده است.این ربات دارای یک باتری است که می تواند 2 ساعت و نیم فعال باشد و توسط اپراتور کنترل شود.

ویژگی برتر این ربات  انعطاف پذیری آن است.این ربات به دلیل داشتن 6 پا دارای قدرت مانور بالایی است. یکی از ویژگی های جالب این ربات حرکت عنکبوتی است.

 

رازیانه د
رومیس د

حمایت العبادی از معترضان و برکناری پنج مسئول انتخاباتی

حمایت العبادی از معترضان و برکناری پنج مسئول انتخاباتی
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

نخست‌وزیر عراق با تاکید بر اینکه 99 درصد از تظاهرات‌‌کنندگان رفتار مسالمت آمیز دارند، بر ضرورت عدم استفاده نیروهای امنیتی از اسلحه مقابل معترضان تاکید کرد.

به گزارش فارس، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق پس از دیدار با شماری از شیوخ و ساکنان استان «الدیوانیه»، طی بیانیه‌ای به نیروهای امنیتی کشور توصیه کرد که از سلاح علیه تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز مردمی استفاده نکنند.

به نوشته «اسپوتنیک»، وی اعلام کرد که رفتار 99 درصد از تظاهرات‌کنندگان که به بیکاری در جنوب عراق اعتراض دارند، مسالمت‌آمیز است اما برخی می‌خواهند همه چیز را به هم بزنند. این افراد نمی‌خواهند دولت عراق، دولتی قدرتمند باشد.

وی افزود: سازندگی در کشور نیازمند وحدت و مقابله با فاسدان است. مطالبات شهروندان عراقی؛ حقوقی قانونی است و ما به آن گوش می‌دهیم و تدابیر لازم برای اجرای آنها را اتخاذ می‌کنیم.

العبادی تاکید کرد: جوانان امید این جامعه و منبع قدرت آن هستند و ما برای ایجاد فرصت‌های شغلی برای بیکاران با ایجاد جهش در اقتصاد و فعالسازی آن و حمایت از بخش خصوصی تلاش می‌کنیم.

نخست وزیر عراق تاکید کرد که تظاهرات مسالمت‌آمیز حق شهروندان ماست و ما به مطالبات آنها گوش می‌دهیم و به نیروهای امنیتی دستور اکید داده‌ایم که علیه تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز از اسلحه استفاده نکنند. نیروهای امنیتی برای حمایت از شهروندان هستند و ما اجازه نمی‌دهیم که میان این نیروها و شهروندان درگیری روی دهد.

شهرهای جنوبی عراق از هفدهم تیر ماه در اعتراض به اوضاع نامناسب خدمات‌رسانی، بیکاری و وجود فساد در کشور شاهد تظاهرات‌های پراکنده بوده است و این تظاهرات همچنان ادامه دارد.

معترضان، مسئولان عراقی را به کوتاهی در انجام وظایف خود متهم کرده و خواستار رفع سریع مشکلات در بخش خدمات‌رسانی از جمله برق‌رسانی شدند.این تظاهرات‌ها تاکنون چندین کشته و زخمی به همراه داشته تاجایی که «قاسم الاعرجی» وزیر کشور از معترضان خواسته تا آرامش خود را حفظ کنند و به دولت فرصت دهند تا مطالبات آنها را پاسخ دهد.

از سوی دیگر با گذشت بیش از دو ماه از برگزاری چهارمین انتخابات پارلمانی در عراق، احزاب و ائتلاف‌های پیروز انتخاباتی هنوز موفق به تشکیل «فراکسیون اکثریت» که مقدمه‌ای برای توافق بر سر تشکیل دولت جدید است، نشده‌اند.

عبادی 5 مسئول در انتخابات عراق را برکنار کرد

«لیث جبر حمزة» سخنگوی کمیسیون عالی و مستقل انتخابات عراق نیز دیروز (شنبه 28 جولای) اعلام کرد که حیدر العبادی پنج تن از مسئولان انتخابات را به اتهام فساد در جریان انتخابات پارلمانی اخیر برکنار کرد.

به نوشته «اسپوتنیک» وی تصریح کرد که عبادی کمیته ویژه‌ای برای تحقیق درباره ادعاهای تقلب در انتخابات در مناطق مختلف تشکیل داد و دیروز به توصیه این کمیته مسئولان انتخابات در کرکوک، الأنبار و صلاح‌الدین و مسئولان دو دفتر رأی‌گیری برای عراقی‌های مقیم خارج در ترکیه و اردن را برکنار کرد.

این تصمیم یک روز بعد از درخواست آیت الله سید علی سیستانی مرجعیت عالی شیعیان در عراق از دولت برای مبارزه با فساد و تشکیل هرچه سریعتر دولت اتخاذ شد.

از سوی دیگر روزنامه کویتی «النهار» نیز از افزایش تحرکات احزاب و گروه‌های سیاسی عراق برای تشکیل فراکسیون اکثریت در راستای خواست مرجعیت و تشکیل هرچه سریعتر دولت آتی خبر داد.

شیخ «عبدالمهدی کربلایی» نماینده «آیت‌الله سید علی سیستانی»، مرجعیت عالی دینی عراق، در خطبه‌های نماز جمعه کربلاء خواستار تشکیل فوری دولت با ریاستی قوی، قاطع و دوراندیش شد.

رازیانه د
رومیس د
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟