تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

خرید و فروش حواله خودروهای سایپا غیر قانونی است

رئیس اداره اطلاع رسانی و ارتباط با رسانه های گروه خودروسازی سایپا هرگونه خرید و فروش حواله خودروهای پیش فروش شده این شرکت در سایت ها، فضای مجازی و غیره را کاملاً غیرقانونی اعلام کرد.
قاسم خاکی جوان افزود: یکی از شرایط شرکت سایپا در پیش فروش اخیر خودرو، عدم برخورداری خودروها از قابلیت صلح و انتقال آنها به نام شخص دیگری بود.
خاکی جوان بیان داشت: با این حال در روزهای اخیر شاهدیم بازار خرید و فروش حواله خودروهای این گروه داغ شده، اما باید گفت هیچ ربطی به سایپا ندارد و این شرکت با شرط در نظر گرفته شده، خودروها را به نام فرد دیگری صلح نمی کند.
خاکی خاطرنشان کرد: این روزها سفته بازی در بازار خودرو متاثر از موضوع نقدینگی های سرگردان باب شده و عده ای با هدف کسب درآمد بیشتر به آن متمایل شده‌اند، اما سایپا برای جلوگیری از این موضوع، شرط نبود قابلیت صلح را به شرایط پیش خرید فروش اضافه کرد. وی توضیح داد: در پیش فروش های سری های قبل وقتی خودرو توسط مشتری پیش خرید می شد، می توانست قبل از تحویل خودرو به هر دلیل آن را به فرد دیگری واگذار کند و شرکت نیز قرارداد پیش خرید را منتقل می‌کرد، اما در دوره جدید ثبت نام ها این قضیه منتفی شده است و از نظر این شرکت، حواله ها در مرحله پیش خرید قابلیت انتقال ندارد.
متقاضیان در طرح پیش فروش سایپا 50 هزار دستگاه خودرو ثبت نام کردند.
به گزارش ایرنا، طرح پیش فروش سایپا از ساعت 10 صبح چهارشنبه (چهاردهم شهریور) آغاز شد و تا ساعت 13 و 45 دقیقه پنجشنبه همان هفته (پانزدهم شهریور) ادامه یافت.
در این طرح، خودروهای سایپا 131 و 132، تیبا، تیبا2، ساینا، وانت سایپا151 و وانت نیسان به فروش رفت.
29 درصد ثبت نام کنندگان از استان های تهران و البرز بیشترین خودروها را پیش خرید کردند و پس از آن متقاضیان استان های خراسان رضوی،‌ اصفهان و فارس به ترتیب با 9، هشت و هفت درصد در رده های بعدی قرار داشتند. 47 درصد متقاضیان از سایر استان ها موفق به خرید خودرو شدند.
63 درصد خریداران مرد و 37 درصد هم زن بودند.
روند تولید شرکت خودروسازی سایپا نشان می دهد، پارسال 615 هزار و 370 خودرو سواری و 46 هزار و 350 دستگاه وانت تولید شد.

از آمریکا به دلیل تحریم‌های جدید تشکر می کنم

از آمریکا به دلیل تحریم‌های جدید تشکر می کنم

رییس‌جمهوری ونزوئلا از آمریکا به دلیل وضع تحریم‌های جدید علیه مقام‌های این کشور تشکر کرد.
به گزارش رویترز، نیکلاس مادورو رییس‌جمهوری منزوئلا تحریم شدن توسط آمریکا را مایه افتخار دانسته و از «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری ایالات متحده به دلیل وضع این تحریم‌ها تشکر کرد.
وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز-سه‌شنبه- تحریم‌های جدیدی علیه مقام‌های ونزوئلا و همسر رییس‌جمهوری این کشور وضع کرد.
واشنگتن اعلام کرد همسر رییس‌جمهوری ونزوئلا، معاون رییس‌جمهوری و وزیر دفاع این کشور در میان 6 نفری که تحریم شدند، قرار دارند.

شاخص کل بورس منفجر شد!

شاخص کل بورس منفجر شد!

رشدهای ادامه دار شاخص بورس این روزها به بالاترین سطح خود در تاریخ 50 ساله بازار سرمایه رسیده و هر روز رکوردهای عجیب و غریبی در تالار شیشه ای برای سهامداران شکل می گیرد.
به گزارش اقتصاد ملی به نقل از ایبِنا، آمار معاملات بورس در پایان دیروز نشان می دهد که اوضاع به قدری در این بازار با افزایش نماگرها مواجه شده که باعث رشد بیش از 3 درصدی همه شاخص ها شده است.

صعود شاخص ها
بر اساس آمارهای معاملاتی، دیروز شاخص های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با 5993 واحد رشد معادل 3.55 درصد به 174 هزار 618 واحد، شاخص قیمت «وزنی – ارزشی» با 1751 واحد افزایش معادل 3.55 درصد به 51 هزار 35 واحد، شاخص کل «هم وزن» با 1070 واحد رشد معادل 3.65 درصد به 30 هزار و 417 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با 756 واحد افزایش، معادل 3.65 درصد به 21 هزار و 497 واحد، شاخص آزاد شناور با 6547 واحد صعود، معادل 3.64 درصد به 186 هزار و 367 واحد، شاخص بازار اول با 4479 واحد افزایش معادل 3.60 درصد به 128 هزار 797 واحد و شاخص بازار دوم با 11627 واحد صعود معادل 3.47 درصد، به 347 هزار و 30 واحد رسید.

نمادهای تاثیر گذار
از سویی دیگردیروز 7 نماد «فارس با 505 واحد، فولاد با 471 واحد، کگل با 309 واحد، فملی با 286 واحد، پارس با 227 واحد، تاپیکو با 224 واحد و اخابر با 209 واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

افزایش شاخص صنایع
این گزارش می افزاید، دیروزهمه شاخص های صنایع تالار شیشه ای با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «لاستیک با 2236 واحد صعود معادل 6.97 درصد به 34 هزار و 345 واحد، اداره بازارهای مالی با 7 واحد افزایش معادل 6.56 درصد به 113 واحد، کانه غیر فلزی با 266 واحد صعود معادل 6.41 درصد به 4 هزار و 415 واحد، سرمایه گذاری ها با 180 واحد رشد معادل 5.59 درصد به 3 هزار و 401 واحد، ماشین آلات با 1476 واحد افزایش، معادل 5.36 درصد به 29 هزار و 9 واحد، کانه فلزی با 2352 واحد افزایش معادل 4.93 درصد به 50 هزار و 73 واحد، چند رشته ای صنعتی با 872 واحد رشد معادل 4.91 درصد به 18 هزار و 630 واحد» رسید.

بیشترین افزایش قیمت ها
در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی دیروز بازار سهام مشخص می کند: قیمت سهام نمادهای «ونیرو، بنیرو، وساخت، سهگمت، لابسا، بورس و غشان» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «کدما، سبهان، چکاران، خپوش، سصفها، سخزر و سخوز» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند.

توقف و بازگشایی نمادها
در همین حال، طی معاملات دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های «فرآورده‌های نسوز ایران، صنایع خاک چینی ایران، سیمان هگمتان، ایران یاساتایر و رابر، سرمایه‌گذاری شاهد، سیمان ارومیه، توکافولاد، بورس اوراق بهادار تهران، مهندسی نصیر ماشین، توسعه صنایع بهشهر، صنایع غذایی مینوشرق، سرمایه‌گذاری صنایع و معادن فلات ایران، سامان‌گستر اصفهان، گروه صنعتی بارز، سخت‌ آژند، توریستی و رفاهی آبادگران ایران، صنایع شیمیایی فارس، قند نیشابور، شکر شاهرود، فنرسازی زر، سیمان مازندران، فرآورده‌های غذایی و قند پیرانشهر، کارخانجات قند قزوین، کاغذسازی کاوه، سرمایه‌گذاری توکافولاد، سیمان شرق، گروه صنعتی سپاهان، پارس‌مینو، صنایع پتروشیمی دهدشت، لامپ پارس شهاب، گروه صنعتی پاکشو، ایران ترانسفو، کیمی‌دارو، سرمایه‌گذاری پردیس، داروسازی اکسیر، سرمایه‌گذاری پارس توشه، کشتی‌رانی ج. ا.ا، مخابرات ایران و کاشی تکسرام» از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های «سرمایه‌گذاری مسکن شمال‌شرق، سرمایه‌گذاری نیرو و حق تقدم خرید سهام آن، گروه صنعتی سپاهان، شیشه و گاز، آبسال، محورسازان ایران خودرو، سرمایه‌گذاری البرز، کارخانجات تولیدی شیشه رازی، توسعه صنایع بهشهر، سیمان هگمتان، سرمایه‌گذاری صنعت و معدن، پاکسان، گروه صنعتی بوتان، تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا، سیمان سپاهان، سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، ‌سرمایه‌گذاری توکافولاد، سیمان شرق، حمل‌ونقل پتروشیمی، فرآورده‌های نسوز ایران، بیمه سامان، شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه، شیر پاستوریزه پگاه فارس، توسعه خدمات دریایی و بندی سینا، فرابورس ایران، نیرو ترانس، کنترل‌خوردگی تکینکو، شیشه همدان، تولیدی چدن‌سازان، البرز دارو، لبنیات پاک، گلوکزان، گروه دارویی برکت، فنرسازی زر، داروسازی امین، بیسکویت گرجی، سخت آژند، معادن بافق، قند نیشابور، پمپ‌سازی ایران، شکر شاهرود، ایران‌تایر، پتروشیمی آبادان، توریستی و رفاهی آبادگران ایران، سامان‌گستر اصفهان، گروه صنعتی بارز، حق تقدم خرید سهام البرز دارو، کی‌بی‌سی‌، ایران ارقام، سیمان آرتااردبیل، فراورده‌های غذایی و قند پیرانشهر، قند قزوین، گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند، صنایع شیمیایی فارس، صنایع سرماآفرین ایران، قند شیروان قوچان بجنورد، گروه دارویی برکت، پشم‌بافی توس، تابانیرو سپاهان، گروه صنایع کاغذ پارس، صنایع پتروشیمی زنجان، قاسم ایران، فرابورس ایران، هتل پارسیان کوثر اصفهان، نفت پاسارگاد، سرمایه‌گذاری وثوق امین، بورس تهران، ریخته‌گری تراکتورسازی ایران، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، شیر پاستوریزه پگاه خراسان، سایپا شیشه، سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا، قند هگمتان، اقتصادی و خودکفایی آزادگان، گروه سرمایه‌گذاری سایپا» بازگشایی شدند. به این ترتیب، در پایان معاملات دیروز بورس، در 273 هزار و 618 نوبت معاملاتی، 4 میلیارد و 943 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش 17 هزار و 316 میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به 666 هزار و 138 میلیارد تومان رسید.

سرمایه‌گذاران با بازار مسکن قهر کرده‌اند

سرمایه‌گذاران با بازار مسکن قهر کرده‌اند

رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن گفت: در نیمه نخست امسال قیمت مسکن 60 تا 70درصد افزایش داشته است و اگر دولت سیاست‌های خود را در این بخش تغییر ندهد به حتم در نیمه دوم سال شاهد افزایش 200 تا300درصدی قیمت مسکن خواهیم بود.
مجتبی بیگدلی در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره وضعیت بازار در 6ماهه نخست سال افزود: زمانی که فضا به شدت به سمت رکود حرکت می‌کند و رکود وجود دارد ،‌دولت باید کاری انجام دهد تا در شرایط فردای رکود که معمولا دچار کمبود هستیم بتوان قیمت‌ها را کنترل کرد؛‌ همیشه فردای رکود در کشور ما مواجه شده با شوکی که از سوی دولت و به صورت عمدی ایجاد می‌شود.
وی توضیح داد: یعنی دولت این شوک را به بازار می‌دهد و با گران کردن دلار سعی می‌کند مشکلات ریالی خود را حل کند که این کار به سونامی موجود در بازار دامن می‌زند.
وی تصریح کرد: متاسفانه اکنون به این سونامی دامن‌زده شده و شرایط عادی در بازار حاکم نیست و از یک سو نیازهای تلنبار شده 3 تا 4سال گذشته وجود دارد و از سوی دیگر شاهد حرص و هجوم از سوی مردم در فردای رکود هستیم که این موارد سبب شده تا قیمت‌ها به شدت در حال افزایش باشد.

دولت برنامه‌ای برای ساخت مسکن ندارد
این فعال بخش خصوصی گفت:‌اکنون شرایط به گونه‌ای است که می‌توان گفت متاسفانه دولت حتی یک واحد مسکونی در قالب هیچ‌کدام از طرح‌های مسکن اجتماعی، ‌حمایتی، امید، احیای بافت‌های فرسوده و… نساخته و این طرح‌ها تنها در قالب حرف باقی‌مانده‌اند و به نظر می‌رسد دولت برنامه‌ای هم ندارد. وی تاکید کرد:‌ با توجه به ازدواج سالانه یک میلیون زوج می‌توان گفت به همین میزان نیز مسکن نیاز داریم در حالی‌که در سال‌های اخیر کاری انجام نشده و باید گفت تمام این موارد دست به دست هم داده و به سونامی بازار مسکن به شکل وخیمی دامن خواهد زد.

افزایش 200تا300درصدی قیمت مسکن در نیمه دوم سال
بیگدلی درباره میزان افزایش قیمت مسکن در نیمه نخست سال 97 گفت: 60 تا 70درصد افزایش قیمت در بازار مسکن اتفاق افتاده و اگر دولت برنامه‌ای برای این بخش نداشته باشد به حتم شاهد افزایش 200تا300درصدی قیمت مسکن در 6ماه آینده خواهیم بود.

هزینه ساخت هر متر مربع مسکن چقدر است؟‌
وی درباره میانگین هزینه ساخت هر متر مربع مسکن عنوان کرد: با توجه به نوسانات قیمت مصالح و … در بازار،‌ میانگین ساخت هر متر مربع مسکن حدود یک میلیون و 500هزار تومان است.رییس انجمن انبوه‌سازان درباره تاثیر افزایش 75درصدی قیمت آهن و فولاد در صنعت ساخت و ساز توضیح داد: این مساله از یک سو در قیمت تمام شده مسکن تاثیر دارد و از سوی دیگر تاثیر شدید روانی در بازار خرید و فروش صنعت مسکن و ساختمان خواهد داشت و مشکلاتی که شرح دادم را رقم می‌زند و بازار را به سمت بحران عمیقی هدایت می‌کند. بیگدلی گفت: در اصل بازار واقعی نخواهد بود و بازاری کاذب است؛‌ پول‌های سرگردان و نقدینگی که از 400تا 500هزار میلیارد تومان اکنون به هزار و 600هزار میلیارد تومان رسیده و در بازار وجود دارد.

آمارهای غیرواقعی از خرید و فروش دربازار مسکن
وی درباره تاثیر حضور نقدینگی و سرمایه‌های سرگردان در بازار ساخت و ساز بیان کرد: این موارد ظاهری و نمایشی بوده و باید گفت شرایط اصلا عادی نیست و اسم این مورد را نمی‌توان رونق گذاشت بلکه شرایط بحرانی است و در این شرایط افراد دست به آب و آتش می‌زنند تا فقط کار را جلو ببرند و شرایط از روی ناچاری است؛‌ در شرایط رکود به صورت طبیعی مردم به خاطر احتمال از دست رفتن سرمایه‌های خود مجبور می‌شوند با چنگ و دندان کار خود را پیش ببرند که این اوضاع شکوفایی اقتصادی و رونق نیست بلکه شرایط جنگی در عرصه اقتصاد نام دارد.این فعال بخش خصوصی درباره مقایسه بازار مسکن و میزان خرید و فروش به نسبت سال گذشته اظهار کرد: برخی مسوولان آمارهایی را اعلام می‌کنند که واقعی نیست، در ماه‌های ‌مردم برای خرید سه مقوله هجوم برده‌اند که شامل سکه، ارز و مسکن است و باید گفت این اقدام آنها از سر ناچاری بوده است زیرا می‌دانند ارزش پول و سرمایه‌ها در حال از دست رفتن است،‌ ارایه چنین آمارهایی برای جلوگیری از تشنج بازار و آرام نگه داشتن آن است و این اعداد و ارقام خنده‌دار به نظر می‌رسد. بیگدلی درباره اقداماتی که دولت برای ترغیب سازندگان به ساخت و ساز و رونق بازار مسکن انجام دهد،‌ گفت: دولت باید در زمینه اعطای مشوق‌ها اقدام کرده و این کار را تسهیل کند؛ آب،‌ برق،‌ گاز،‌ خدمات اداری، ‌مالیات و دارایی و… را برای سازندگان تسهیل کند.

قهر سرمایه‌گذاران از بازار مسکن
وی ادامه داد:‌ دولت باید مشوق‌های در حد رایگان به سازندگان اعطا کند؛ زمانی‌که سرمایه‌گذار قهر کرده و به حضور در بازار رغبتی ندارد باید با اعطای تسهیلات و مشوق‌ها زمینه‌های حضور سرمایه‌گذار را فراهم کرد. وی عنوان کرد:‌ دولت باید قیمت مصالح ساختمانی را برای سازنده تثبیت کند و با اعطای وام و تسهیلات ارزان نوسان این قیمت‌ها را همانند سایر اقتصادهای شبیه کشور ما جبران کند. وی توضیح داد: دولت باید وام ارزان قیمت و متناسب بدهد زیرا در تمام دنیا 105درصد از تولید مسکن را تسهیلانت می‌دهند به این معنا که 100درصد تسیهلات ساخت و 5تا 10درصد نیز برای تجهیز مبلمان و … اختصاص می‌دهند چراکه این بخش،‌اشتغالزاترین صنعت است بنابراین دولت باید حداقل 60تا70درصد تسهیلات ارایه دهد که تاکنون این مساله اتفاق نیافتاده است. بیگدلی گفت:‌ سقف وام باید افزایش یابد و تسهیلات ارزان به بخش مسکن ارایه دهند و از سوی دیگر به فعالان و کارآفرینان بخش مسکن با توجه به اینکه 70درصد اشتغال کشور در این بخش بوده و بیش از یک هزار و 200گروه شغلی را می‌چرخانند،‌ تسهیلاتی ارایه دهند تا افراد تشویق به حضور در این بخش شوند که در نهایت منجر به شکوفایی واقعی خواهد شد.

اعضای هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودرو مسخص شدند

اعضای هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودرو مسخص شدند

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن گفت: 15 نفر از نمایندگان به عنوان اعضای هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی کشور انتخاب شدند.
ولی ملکی در گفت و گو با خانه ملت، در تشریح نشست دیروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: دستور کار اول در خصوص انتخاب اعضای هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودرو بود که در این نشست مشخص شدن.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: 5نفر از نمایندگان شامل آقایان نجفی، فتحی، میرزایی نیکو، مقدسی و قاضی پور به عنوان درخواست کنندگان تحقیق و تفحص و 10 نفر دیگر از نمایندگان از جمله آقایان علیزاده، نورقلی‌پور، ملکی، سبحانی‌فر، عزیزی، یوسف‌نژاد، زرآبادی، باستانی، گرمابی و رضیان به‌عنوان اعضای تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی کشور انتخاب شدند.
نماینده مردم مشکین شهر با اشاره به اینکه دستور کار بعدی کمیسیون در خصوص اعمال ماده 236 آیین‌نامه داخلی مجلس در زمینه صنعت آلمینیوم به ویژه آلمینیوم المهدی بود، ادامه داد: اعمال ماده 236 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به درخواست آقای کریمی نماینده مردم اراک به کمیسیون صنایع و معادل ارایه شده بود.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، در پایان خاطرنشان کرد: با رای نمایندگان اعمال ماده 236 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در زمینه صنعت آلمینیوم به ویژه آلمینیوم المهدی تصویب شد و به صحن علنی مجلس ارجاع داده می‌شود..

گوشی موبایل ارزان نمی شود

گوشی موبایل ارزان نمی شود

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشی تلفن همراه با بیان اینکه قیمت گوشی به نرخ ارز مرتبط است، گفت: نباید توقع داشت که با ورود گوشی های تازه وارد، گوشی در بازار ارزان شود.
ابراهیم درستی درباره آخرین وضعیت گوشیهای ترخیص شده با ارز دولتی از گمرک و زمان توزیع آن در بازار، اظهار داشت: شنیده ها حاکی از آن است که ظرف یک هفته این گوشی ها در کمیته قیمتگذاری، تعیین تکلیف شده و وارد بازار شود.
وی با بیان اینکه وزرای ارتباطات و صنعت در کمیته ای دراین باره تصمیم گیری خواهند کرد، به مهر گفت: ورود این تعداد گوشی به بازار و نیز گوشیهای توقیف شده می تواند تا حدودی وضعیت نابسامان بازار گوشی را بهتر کند اما این به معنای آن نیست که قیمتها ارزان شود. چرا که نرخ گوشی به ارز وابسته است و بسیاری از گوشیهایی که هم اکنون در بازار هستند با ارز آزاد وارد شده اند.
رئیس اتحادیه فروشندگان گوشی تلفن همراه با اشاره به اینکه ثبت سفارش برای گوشی هایی که با ارز آزاد وارد کشور می شوند، آزاد شده است، ادامه داد: منتظر قیمتگذاری گوشی هایی که با ارز دولتی وارد شده اند هستیم تا این گوشی به سرعت به دست فروشندگان برسد و منافع مصرف کننده نیز در آن دیده شود.
درستی تاکید کرد: قرار است قیمت گوشی موبایل برمبنای ارز ثانویه محاسبه و قیمتگذاری شود و مازاد ارز دولتی 4200 تومانی، از صندوق دولت پرداخت شود. براین اساس باید در انتظار لیست قیمتها و نحوه توزیع گوشی های ترخیص شده برای ورود با بازار در هفته آینده باشیم.
با وجودی که اواخر هفته گذشته وزیر ارتباطات در توئیتی از موافقت هیات دولت با ترخیص 600 هزار گوشی مانده در گمرک، خبر داد اما هنوز این گوشی ها به بازار تزریق نشده است و نحوه ورود و قیمتگذاری آنها در بازار مشخص نیست.
هم اکنون نرخ گوشی در بازار با افزایش صعودی همراه است و برخی مدلهای جدید برندهای پرطرفدار، حدود 10 تا 15 میلیون تومان قیمت داده می شود.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟