امام‌جمعه خرمشهر با تأکید بر اینکه امت اسلامی ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن حماسه دیگری را خلق کردند، گفت: تشکر عملی ما مسؤولان این است که خادم واقعی مردم و به دنبال رفع مشکلات آن‌ها باشیم.

به گزارش رهیاب، حجت‌الاسلام سید نبی موسوی امام‌جمعه خرمشهر طی پیامی از حضور حماسی و تماشایی مردم ایران اسلامی به‌ویژه مردم خرمشهر در راهپیمایی ۲۲ بهمن تشکر و قدردانی کرد.

در پیام امام‌جمعه خرمشهر آمده است:

 امت اسلامی ما مانند سال‌های گذشته هرکجا که احساس کردند که حضورشان درصحنه‌های گوناگون انقلاب نیاز است، باشکوه‌تر حضور پیدا می‌کنند، امسال نیز مردم ایران اسلامی به‌ویژه مردم خرمشهر و آبادان حماسه دیگری را خلق کردند، زبان ما از تشکر و قدردانی الکن است، تشکر عملی ما مسؤولان این است که خادم واقعی مردم و به دنبال رفع مشکلات آن‌ها باشیم، بنده به سهم خود از حضور باشکوه مردم عزیز تشکر و قدردانی می‌کنم.

انتهای پیام/
طبق قانون شهرداری‌ها و وزارت راه و شهرسازی هرساله باید حداقل ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده احیا شوند اما آیا این قانون در اهواز اجرا می شود؟
به گزارش رهیاب: بافت فرسوده شهری به عرصه‌هایی از محدوده قانونی شهرها اطلاق می‌شود که به دلیل فرسودگی کالبدی، عدم برخورداری مناسب از دسترسی سواره، تأسیسات و خدمات و زیرساخت‌های شهری آسیب‌پذیر بوده و از ارزش مکانی، محیطی و اقتصادی نازلی برخوردارند؛ بافت‌های فرسوده به سبب فرسودگی در کلیت با یکدیگر ویژگی‌های مشترکی دارند.

همچنین این بافت‌ها به دلیل فقر ساکنان و مالکان آن‌ها امکان نوسازی خودبه‌خودی را نداشته و نیز سرمایه‌گذاران انگیزه‌ای جهت سرمایه‌گذاری در آن را ندارند.

بافت، محدوده‌ای از شهر است که با اتصال چند بلوک ایجاد می‌شود؛ فرسودگی نیز به محدوده‌هایی اطلاق می‌شود که دارای سه ویژگی‌ ریزدانگی، نفوذناپذیری و ناپایداری باشند. ریزدانگی به قطعات زیر ۲۰۰ متر و کمتر از آن اطلاق می‌شود.

نفوذناپذیری به محدوده‌هایی اطلاق می‌شود که دارای معابر کم‌عرض باشد و ساختمان‌های ناپایدار، به بناهای با قدمت بیش از ۳۰ سال و فاقد استحکام اطلاق می‌شود. در شهر اهواز بر اساس کمیسیون ماده پنج، هزار و ۴۱۷ هکتار بافت فرسوده مصوب شده است. این بافت‌ها در هسته مرکزی شهر، مناطق حصیرآباد، منبع آب، نهضت آباد، عامری، سیاحی و کوی علوی قرار دارد و در حال حاضر طرح‌هایی تحت عنوان طرح تفصیلی برای این بافت‌های فرسوده تهیه‌شده است.

۱۳۰۰ هکتار بافت فرسوده

شیوه مداخله در بافت‌های فرسوده شامل بهسازی، نوسازی و بازسازی است. در بهسازی بافت‌های فرسوده، ترمیم و مرمت ابنیه داخل بافت صورت می‌گیرد. در نوسازی هم تخریب و ساخت مجدد بخشی از واحدهای درون بافت و در بازسازی مناطقی که به‌طور کامل مخروبه هستند، تخریب و دوباره ساخته می‌شوند. یک عضو شورای شهر اهواز دراین‌باره می‌گوید: اگر مساحت اهواز را ۱۹ هزار و ۵۰۰ هکتار بدانیم، حدوداً یک‌هزار و ۳۰۰ هکتار آن بافت فرسوده است که جدا از بافت‌های حاشیه‌ است.

محمدهادی قنوات می‌افزاید: در اجلاس هیئت‌رئیسه کلان‌شهرهای ایران که در مشهد و شیراز برگزار شد، دو عامل را در رونق ساخت‌وساز در این مناطق شناسایی کردیم.

وی با بیان اینکه در تهران برای رونق ساخت‌وساز در بافت فرسوده، پروانه ساخت به‌صورت رایگان صادر می‌شود، عنوان می‌کند: در اهواز فقط ۵۰ درصد پروانه ساخت‌وساز رایگان است و یکی از علل عدم استقبال مردم در این حوزه می‌تواند این باشد که ما بسته تشویقی در نظر نگرفته‌ایم.

لزوم ترغیب سرمایه گذاران

عضو شورای شهر اهواز درباره راهکارهای ترغیب سرمایه‌گذاران برای ساخت‌وساز در بافت فرسوده بیان می‌کند: کاهش عوارض ساخت‌وساز، موافقت با ساخت‌ طبقه‌های اضافه و ارائه تسهیلات ارزان قیمت در این حوزه می‌تواند مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه یک سری از اقدامات لازم برای احیای بافت فرسوده جزو وظایف شهرداری به شمار می‌آید، می‌گوید: در کمیسیون عمران شورای شهر در حال بررسی این موضوع هستیم تا علاوه بر استفاده از تجربیات دیگر شهرها، بسته‌های تشویقی برای ماه‌های مختلف سال در نظر بگیریم.

ناهماهنگ بانک‌ها با سیاست‌های دولت

قنوات با انتقاد از ناهماهنگی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات برای احیای بافت فرسوده می‌افزاید: دولت ظاهراً با پرداخت تسهیلات با ۶ درصد سود موافقت کرده اما بانک مسکن هنوز تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد سود پرداخت می‌کند و بانک‌ها باید در این زمینه همگام باسیاست‌های دولت گام بردارند.

وی با بیان اینکه دولت باید مبالغی را برای شهرداری‌ها جهت ارائه تخفیفات در نظر بگیرد، عنوان می‌کند: شهرداری‌ها تخفیفاتی را برای سرمایه‌گذاری اشخاص ارائه می‌دهند که دولت باید این مبالغ را به شهرداری‌ها بازگرداند. متأسفانه دولت در موضوع احیای بافت‌های فرسوده به تعهدات خود عمل نمی‌کند.

ناکارآمدی و کاهش کارایی یک بافت نسبت به کارآمدی سایر بافت‌های شهری است که به سبب قدمت و یا فقدان برنامه توسعه و نظارت فنی بر شکل‌گیری آن بافت به و جود می‌آید.

طبق قانون شهرداری‌ها و وزارت راه و شهرسازی هرساله باید حداقل ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده احیا شوند. در تبصره این قانون اعتبارات موردنیاز در قالب بودجه‌های سنواتی باید پیش‌بینی و پرداخت شود.

در قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و سیاست‌های کلی، بحث پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از سرانه طبیعی و بهسازی بافت‌های فرسوده حداکثر تا ۱۰ سال پیش‌بینی‌شده است. در این مقوله چندوجهی مشارکت شهروندان، حضور بخش خصوصی و  همه دستگاه‌های اجرایی در محدوده‌های شهری لازم است، در غیر این صورت با این میزان از وسعت بافت‌های فرسوده قطعاً این تکالیف قابل انجام نخواهد بود.

نائب کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به احتمال افزایش نرخ بنزین در کشور اظهارداشت: دولت در سال ۹۶ قصد افزایش ۶۰ درصدی نرخ بنزین در کشور را داشت که این امر با مخالفت صریح مجلس تحقق نیافت.

به گزارش رهیاب: هدایت الله خادمی، نائب کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به احتمال افزایش نرخ بنزین در کشور اظهارداشت: دولت در سال ۹۶ قصد افزایش ۶۰ درصدی نرخ بنزین در کشور را داشت که این امر با مخالفت صریح مجلس تحقق نیافت.

 وی در ادامه اضافه کرد: دولت قصد افزایش نرخ بنزین را دارد و احتمال زیاد در نیمه اول سال جاری ۱۰ تا ۱۵ درصد نرخ بنزین در کشور را افزایش دهد ، این امر نیازی به اجازه و صدور مجوز از سوی مجلس نمی باشد چرا که مجلس در درصد های بالا اعمال نفوذ می کند و چون این افزایش قیمت جزئی است مجلس در آن دخالتی نمی کند.

  نائب کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: دولت از سال گذشته زمزمه افزایش نرخ بنزین را داشت و به احتمال زیاد تا پایان سال بین ۱۰ تا ۱۵ درصد در این بخش افزایش قیمت خواهیم داشت ، منتها تاکنون بحثی از سوی دولت در این باره مطرح نشده است.

دانا

فرمانده انتظامی استان خوزستان از کشف ۱۴ میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در شهرستان اندیمشک خبر داد.
به گزارش رهیاب: سردار "حیدر عباس زاده" ضمن تاکید بر عزم جدی پلیس در برخورد با قاچاق کالا و ارز، اظهار داشت: در راستای مبارزه با قاچاق کالا و همچنین تحقق شعار "حمایت از کالای ایرانی"، ماموران ایست وبازرسی "پل زال" شهرستان اندیمشک با کنترل محسوس و نامحسوس خودروهای عبوری پنج دستگاه تریلر حامل کالای قاچاق را شناسایی و متوقف کردند.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: در بازرسی از خودروهای توقیف شده، پنج محموله رینگ آلمینیوم خودرو، اسباب بازی، ابزار فلزی کابینت و لوازم تحریر فاقد هرگونه مجوز گمرکی کشف و ضبط شد.

سردار عباس زاده اظهار داشت: کارشناسان ارزش کالاهای قاچاق کشف شده را ۱۴ میلیارد ریال برآورد کردند.

فرمانده انتظامی استان خوزستان در پایان با بیان اینکه در این رابطه پنج متهم دستگیر و راهی مرجع قضائی شدند، اذعان کرد: عملکرد قاچاقچیان مغایر با اقتصاد مقاومتی بوده و تلاش پلیس جهت مبارزه با اخلالگران اقتصادی کماکان با قاطعیت ادامه دارد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه استان خوزستان گفت: این اتفاقاتی که در سیاست خارجه ما اتفاق افتاده است خود یک درس عبرت است اگر در سیاست خارجه ما براساس قرآن عمل کنیم خیلی از مشکلات ما حل خواهد شد.

به گزارش رهیاب: حجت الاسلام سیدمحمد طباطبایی با تبریک ماه مبارک رمضان اظهار کرد: ماه رمضان ماه نزول قرآن است و قرآن کتابی است که خداوند متعال بر آخرین پیامبر خود نازل کرد. اگر انسان‌ها قرآن کریم را سرمشق و سرلوحه‌ی زندگی خود قرار بدهند سعادتمند در دنیا و آخرت خواهند شد.

وی افزود: برپایی نمایشگاه قرآن و عترت در اهواز در واقع برای نشان دادن راه است. قرآن کریم راه را به ما نشان داده است و ما باید به سمت قرآن هدایت و حرکت کنیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه استان خوزستان گفت: تنها راه نجات بشریت و جامعه‌ی اسلامی و جمهوری اسلامی ایران تبعیت از قرآن و حرکت در مسیر قرآن است.

طباطبایی با بیان اینکه امروز قرآن در مهجوریت قرار گرفته است، بیان کرد: قطعا مهجوریت قرآن کریم با نمایشگاه برگزار کردن رفع نمی‌شود. زمانی مهجوریت قرآن برطرف خواهد شد که شما تجسم قرآن را در جامعه ببینید. مردم باید تمام زندگی خود را بر مدار قرآن قرار بدهند.

وی افزود: این اتفاقاتی که در سیاست خارجه ما اتفاق افتاده است خود یک درس عبرت است. قرآن کریم راه را به ما نشان داده است. وقتی از قرآن فاصله می‌گیریم این اتفاقات رخ می‌دهد. قرآن به ما می گوید: « وَلَن تَرضى? عَنکَ الیَهودُ وَلَا النَّصارى? حَتّى? تَتَّبِعَ مِلَّتَهُم ». اگر در سیاست خارجه ما براساس همین آیه قرآن عمل بکند خیلی از مشکلات ما حل خواهد شد.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن