مراسم بزرگداشت «شهدای حله» در اهواز برگزار می‌شود


مراسم بزرگداشت «شهدای حله» جمعه 27 بهمن‌ماه در اهواز برگزار می‌شود.
به گزارش رهیاب، مراسم بزرگداشت «شهدای حله» جمعه 27 بهمن‌ماه ساعت 7 صبح با حضور خانواده‌های شهدا در اهواز برگزار می‌شود.

این آئین معنوی با سخنرانی حجت‌الاسلام صادقی و همراه با قرائت دعای ندبه در حسینیه آل مبارک واقع در منطقه کیانپارس خیابان 18 غربی، انجام می‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در حادثه تروریستی حله که در تاریخ 5 آذرماه سال 1395 برای زائران اربعین حسینی در شهر حله عراق رخ داد، جمع زیادی از شهروندان خوزستانی به شهادت رسیدند.

انتهای پیام/

قصه پر غصه تلف شدن حیات حیوانات در بحران آب


شوری آب باعث شده اخیراً شاهد تصاویر بسیار تلخی از سوختن بدن گاومیش ها و تلف شدن حیوانات باشیم.
به گزارش رهیاب ؛ چند سالی است که خشکسالی های پیاپی موجب کمبود آب در کشور شده و این موضوع امسال به بحران جدی تبدیل شده است.

استان خوزستان یکی از پرآب ترین استان های کشور است اما در دهه اخیر، سیاست های سدسازی و انتقال آب بین حوزه ای، موجب کمبود شدید آب در شهرهای خوزستان شده است.

شوری آب یکی از بدترین پیامدهای کمبود آب برای روستاهای خوزستان است که اکثر اهالی آنها کشاورز و دامپرور هستند.

اخیراً تصاویر دلخراشی از سوختن گاومیش ها منتشر شده و شوری آب موجب کوری و تلف شدن دام ها شده است.


کور شدن دام ها بر اثر شوری آب

موالی زاده، با اشاره به مساله خشکسالی که امسال با شدت بیشتری گریبانگیر این شهرستان شده، گفت: تعدادی از دام‌ها در هویزه بر اثر آب شور کور شدند و تعدادی نیز به دلیل کمبود آب تلف شدند.

وی افزود: روستاییان از روی ناچاری اقدام به حفر چاه در عمق صحرا می‌کنند تا آب دام‌های خود را تامین کنند، اما به دلیل اینکه در پایین دست استان قرار داریم آب این چاه‌ها شور است و این شوری آب سبب کور شدن دام ها شده است.


تلف شدن ماهیان پرورشی خوزستان

موسوی، رئیس اتحادیه آبزی پروران خوزستان گفت: متاسفانه بیش از یکماه است که حتی یک قطره آب وارد بسیاری از استخرهای پرورش ماهی در استان نشده است. با توجه به گرمای شدید و تبخیر بالای آب در این استخرها، شاهد افزایش شوری و غلظت آب در استخرهای پرورش ماهی استان هستیم.

وی افزود: این شرایط به وجود آمده در استخرهای پرورش ماهی در استان خوزستان، باعث کمبود اکسیژن و در نتیجه تلفات بسیاری از ماهیان پرورشی در استان شده است.


به گزارش رهیاب ؛ تداوم وضعیت بحرانی آب و در پی آن شوری آب تامین کننده حیات حیوانات سبب شده، روزانه خبرهایی از تلف شدن بسیاری از دام های روستاییان خوزستان به گوش برسد.


این تاثیرات شوری آب بر حیوانات درحالی است که بسیاری از نخیلات شهرهای جنوب غربی خوزستان به همین دلیل، از بین رفته اند و زندگی هزاران نفر از روستائیان دچار مشکل شده است.

مسئولان نیز برای حل این مشکل، وعده های انتقال آب شیرین به تمامی روستاها داده اند که البته تاکنون عملی نشده است.

برد شیرین فولادی ها/ تساوی دربی/ تک امتیاز ارزشمند در آزادی


در پایان هفته چهارم لیگ برتر، نمایندگان خوزستان به دو تساوی و یک برد دست یافتند.
برد شیرین فولادی ها/ تساوی دربی/ تک امتیاز ارزشمند در آزادی
به گزارش رهیاب ؛ هفته چهارم لیگ برتر فوتبال کشور، روزهای پنجشنبه و جمعه با انجام 8 بازی پیگیری شد.

در روز نخست تنها فولاد به مصاف نساجی رفت و دیگر بازی های نمایندگان خوزستان، روز جمعه برکزار شد که در پایان یک برد و دو تساوی، حاصل کار خوزستانی ها در پایان هفته چهارم بود.


فولاد خوزستان 2 - نساجی مازنداران 1

دو تیم فولاد خوزستان و نساجی، روز پنجشبه ساعت 20:30 در ورزشگاه غدیر به مصاف یکدیگر رفتند.

شاگردان جواد نکونام خیلی زود و در دقیقه 10 این بازی موفق به باز کردن دروازه فولادی ها شدند.

اما در نیمه دوم، فولاد بازی را در دست گرفت و موفق شد در دقیقه 66 توسط لوسیانو پریرا از روی نقطه پنالتی و در دقیقه 72 توسط حسن بیت سعید، دو گل را به ثمر برساند تا فولادی ها بازی باخته را با برد به پایان برسانند.


پرسپولیس 0 - نفت مسجدسلیمان 0

نفتی ها مسجدسلیمان روز جمعه میمهان شاگردان برانکو در ورزشگاه آزادی بودند.

پرسپولیسی ها که هفته گذشته مقابل دیگر حریف خوزستانی یعنی استقلال خوزستان متوقف شده بودند، برای انتقام از مسجدسلیمانی ها وارد زمین شدند.

شاگردان ویسی نیز با ارائه یک بازی فکر شده و به دور از احساسات، موفق به حفظ دروازه خود تا پایان دیدار شدند تا بازی با نتیجه تساوی بدون گل به پایان برسد.


نفت آبادان 2 - استقلال خوزستان 2

دربی خوزستان این هفته میان طلایی پوشان آبادانی و آبی های خوزستانی به میزبانی نفت بود.

ابتدای این دیدار و دقیقه 26 وحید خشتان که این روزها گل های خوبی برای استقلالی ها به ثمر می رساند، موفق شد تک گل نیمه نخست را برای استقلال خوزستان وارد دروازه نفت کند.

اما 37 دقیقه بعد و در دقیقه 63 نیمه دوم، میلاد جهانی موفق به زدن گل تساوی برای آبادانی ها شد.

تنها 3 از گل میلاد جهانی گذشته بود که بازهم وحید خشتان موفق به گلزنی برای استقلال شد.

اما این پایان بازی نبود و کرار جاسم بازیکن عراقی نفت آبادان، گل تساوی را وارد دوازده شاگردان داریوش یزدی کرد تا بازی با نتیجه تساوی 2 بر 2 به پایان برسد.جدول لیگ برتر در پایان هفته چهارم

میزگرد خاطره گویی جمعی از آزادگان در اهواز


به مناسبت 26 مردادماه، سالروز بازگشت آزادگان جنگ در سال 69، جمعی از آزادگان اهوازی در میزگردی، خاطران دوران اسارت خود را بازگو کردند.
میزگرد خاطره گویی جمعی از آزادگان در اهواز

اهواز چگونه شهر بدون گدا می شود؟


بهترین راهکار برای کاهش این معضل در شهر اهواز، استفاده از ظرفیت مردم در سازمان های مردم نهاد و موسسات خیریه در کنار اقدامات دستگاه های زیربط دولتی خواهد بود.
به گزارش رهیاب ؛ تکدی گری یکی از معضلات موجود در شهرهای مختلف جهان است و علاوه بر زشت جلو دادن چهره شهر، آسیب های بسیار زیادی اجتماعی و فرهنگی در پی دارد.

یکی از مهمترین دلایل بروز و شیوع این معضل اجتماعی، فقر است، به ویژه اکنون که کشور در بحران اقتصادی به سر می برد.

اما در این میان، نام یک شهر از کشورمان، در حل این معضل، جهانی شده و آن شهر بدون گدای تبریز است.

با کنار هم قراردادن علت اصلی تکدی گری که همان فقر است و شهری به نام تبریز در ایران، شاید این ذهنیت برای شما ایجاد شود که تمامی تبریزی ها افراد ثروتمندی هستند و یا دربهای این شهر بر روی فقرا بسته است. اما واقعیت امر اینگونه نیست.

با مطالعه دلایل اشتهار تبریز به عنوان شهر بدون گدای ایران، ردپای فعالیت های اجتماعی خودجوش مردم این شهر به میان می آید.

موسسه های خیریه در تبریز و برای مثال موسسه حمایت از مستمندان این شهر، سالهای گذشته با شعار تبریز بدون گدا فعالیت خود را آغاز کرد و با هماهنگی دستگاه های مربوطه، اقدام به شناسایی، جمع آوری و ساماندهی هدفمند متکدیان کرده است، اقدامی که باعث شده، شعار ابتدای فعالیت آنها، امروز محقق شود.

شهرام دبیر، رئیس شورای چهارم شهر تبریز در این باره گفته: با نگاهی که به موسسات خیریه فعال در این زمینه داشتیم، بخشی از درآمد شهرداری را برای ساماندهی متکدیان جمع آوری شده از سطح شهر، به این موسسات اختصاص دادیم که تصمیم هوشمندانه بود.


اما در مرکز استان خوزستان و کلانشهر اهواز، معضل تکدی گری دقیقاً آن روی سکه است. شهری که روز به روز بر تعداد متکدیان آن افزوده می شود و به بهترین شهر برای تکدی گری تبدیل شده است.

به همین دلیل است که کلانشهر اهواز به عنوان یکی از مهاجر پذیرترین شهر ایران برای متکدیان خارجی است، متکدیانی از کشورهای مختلف که به دلایلی از جمله جنگ و فقر، ساکن این شهر شده اند.

احمد سراج معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز در این خصوص عنوان می کند: متکدیانی از کشورهای مختلف جهان در اهواز وجود دارند و متاسفانه پس از جمع آوری و دیپورت به کشورهایشان توسط اداره اتباع بیگانه، زودتر از اتوبوسی که آنها را به مرز برده، به اهواز باز می گردند زیرا بهترین مکان برای کسب درآمد، همین شهر است.

وی برای مثال می گوید: کودکان متکدی در اهواز وجود دارند که درآمدهای میلیونی در روز به جیب می زنند.

سراج از معتاد بودن بیش از 50 درصد متکدیان در اهواز خبر می دهد و می افزاید: دل رحمی و خون گرمی مردم اهواز باعث شده که این شهر بهترین مکان برای تکدی گری باشد و شاهد گسترش روزانه این معضل در شهر باشیم.

بنا بر این گزارش؛ مطمئناً الگوبرداری از شهری به نام تبریز که به موفقیت هایی در این زمینه دست پیدا کرده است، امری الزامی است و بهترین راهکار برای کاهش این معضل در شهر اهواز، استفاده از ظرفیت مردم در سازمان های مردم نهاد و موسسات خیریه در کنار اقدامات دستگاه های زیربط دولتی خواهد بود.

شهرداری و معاونت فرهنگی آن می توانند با الهام از تصمیمات تبریزی ها، درصدی از بودجه فرهنگی اجتماعی شهر را به سمت توانمدسازی موسسات خیریه سوق دهند تا بتوان به کمک مردم این معضل در اهواز کاهش یابد زیرا سرمایه گذاری در این موسسات، می تواند بسیاری از هزینه های شهرداری که برای جبران آسیب های اجتماعی ناشی از این معضل به وجود می آید را کاهش دهد.

هوا بازهم گرم می شود


اداره کل هواشناسی خوزستان از افزایش دمای هوای این استان تا ابتدای هفته آینده خبرداد.
به گزارش رهیاب ؛ دو روزی است که هوای خوزستان کمی خنک تر شده اما هواشناسی از افزایش مجدد دما تا ابتدای هفته آینده خبرداد.

محمد سبزه زاری با اعلام این خبر گفت: از فردا (پنجشنبه) تا روز شنبه هفته آینده با تقویت الگوی تابستانی افزایش دو تا چهار درجه ای دمای هوا در استان خوزستان پیش بینی می شود.

وی افزود: بنابراین طی این ایام وقوع دماهای 49 و بعضا بالاتر در خوزستان مورد انتظار است.

سرپرست اداره کل هواشناسی خوزستان عنوان کرد: در شبانه روز گذشته شوش با 47 و ایذه با 22 درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان خوزستان بودند. تغییرات دمای هوای امروز اهواز نیز بین 32 و 45 درجه سانتی‌گراد در نوسان خواهد بود.
>