گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری پزشکی

کارشناس و پژوهشگر آموزش و پرورش:خیلی از مدارس مشاور ندارند

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار پزشکی

کارشناس و پژوهشگر آموزش و پرورش بیان کرد: خیلی از مدارس در حال حاضر مشاور ندارند و این در حالی است که طبق قانون، هدایت تحصیلی باید در دوره اول متوسطه صورت بگیرد و نتیجه آن عدم هدایت مناسب دانش آموزان است.
برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع نگاهی به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و موضوع مشاوره در این سند و با حضور دکتر ابوالفضل کمالی کارشناس و پژوهشگر آموزش و پرورش به روی آنتن رفت.

ابوالفضل کمالی در آغاز با تصریح بر اینکه موضوع مشاوره در آموزش و پرورش جایگاه بسیار مهمی دارد، گفت: این جایگاه با توجه به تغییراتی که در سیستم آموزش و پرورش با تغییرات علمی رخ داده است، اهمیت بیشتری نیز یافته است زیرا در تغییرات جدید، مسئله هدایت تحصیلی و شناسایی دقیق استعداد و علایق واقعی دانش آموزان اهمیت بسزایی دارد.

وی تصریح کرد: متاسفانه یکسری از موارد در فرآیند آموزش و پرورش منجر می شود که علاقه و استعدادهای افراد منحرف می شود و به همین جهت باید از ابتدایی و حتی شروع سال تحصیلی به کشف این استعدادها توجه کند و این مهم با مشاوره و هدایت تحصیلی ممکن می شود.

کارشناس و پژوهشگر آموزش و پرورش در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش عنوان کرد: مسئله مشاوره در سند تحول خیلی خوب دیده شده است اما حقیقت آن است، جایگاه مشاور در آموزش و پرورش خیلی خوب نیست و اختلافات زیادی در آموزش و پرورش در این رابطه وجود دارد. به عنوان مثال هنوز مشخص نیست مشاور باید 30 یا 24 ساعت خدمت کند.

وی افزود: خیلی از مدارس در حال حاضر مشاور ندارند و این در حالی است که طبق قانون، هدایت تحصیلی باید در دوره اول متوسطه صورت بگیرد که این مسئله سبب ایجاد مشکلاتی برای اولیا و دانش آموزان شده است و نتیجه آن عدم هدایت مناسب دانش آموزان است.

کمالی با اشاره به اینکه هدایت تحصیلی و مشاوره مناسب در نتایج کنکور اثر می گذارد، اظهار کرد: اگر وضعیت آمار کنکور را بررسی کنیم، متوجه می شویم، یک معضل بزرگی در انحراف استعدادها و بیکاری و همچنین حاشیه نشینی و البته اتلاف عمر افراد داریم زیرا 65 درصد از دانش آموزان به رشته تجربی هدایت می شوند و تنها به دنبال رشته های برتر پزشکی هستند در حالی که تنها 8 هزار نفر امکان پذیرش وجود دارد که این باعث اتلاف عمر باقی افراد می شود.

کارشناس و پژوهشگر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: موضوع مشاوره تحصیلی در سند آموزش و پرورش بسیار مناسب است و در بندهای مختلف به آن اشاره کرد و اگر بخواهیم به سند عمل و آن را اجرا کنیم، همین بندها کافی است.


addup.center