گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری پزشکی

پژوهشگر حوزه سیاست گذاری بیان کرد:لزوم توجه مسئولان به رسالت عملی مقام معظم رهبری در حوزه نخبگان

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار پزشکی

پژوهشگر حوزه سیاست گذاری بیان کرد: انتظاری که جامعه نخبگانی دارند و رسالتی که مقام معظم رهبری در حوزه نخبگان در عمل در حال تبیین هستند، موضوعی است که باید مورد توجه بقیه مسئولین نیز قرار گیرد.
برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با جوان نخبه و با حضور دکتر مصطفی زمانیان پژوهشگر حوزه سیاست گذاری روی آنتن رفت.

مصطفی زمانیان در آغاز با اشاره به دیدار جوانان نخبه با رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: ذات تشکیل این جلسه بدعت میمونی است که در واقع با ابتکار و همت شخص مقام معظم رهبری، هر سال در حال برگزاری است. این انتظاری که جامعه نخبگانی دارند و رسالتی که مقام معظم رهبری در حوزه نخبگان در عمل در حال تبیین هستند، موضوعی است که باید مورد توجه بقیه مسئولین نیز قرار گیرد و امیدواریم زمانی فرا برسد که دیدار جامعه نخبگانی و جامعه جوان فقط محدود به شخص نخست کشور نباشد و امیدوار هستیم بقیه مسئولین نظام و روسای قوا نیز از این ایده رهبر انقلاب الگو بگیرند و شاهد چنین برنامه هایی به صورت منظم باشند.

وی درباره مباحثی که در این جلسه مطرح کرد، عنوان کرد: نکته ای که بنده طرح کردم، ماحصل 15 سال تجربه کار راهبردی در موضوعات مختلف اولویت دار کشور بود. افتخار داشتم در طول این سال ها از منظر سیاست پژوهش به مسائل گوناگون کشور نگاه کردم و مورد بررسی قرار دادم.

پژوهشگر حوزه سیاست گذاری بیان کرد: آنچه خدمت مقام معظم رهبری ارائه دادم، تبیین انگاره های نادرست در مسیر پیشرفت ایران بود. بر این باور هستم، مسائل و مشکلاتی کشور از جنس نارکارآمدی، کمبود منابع و بی توجهی نیست.

وی با بیان اینکه برخی از نگاه ها در فضای سیاست گذاری کشور دچار مشکلاتی است، اظهار کرد: اساسا برخی از این انگاره ها از پایه مشکل است و بخش قابل توجهی از مشکلات و چالش های امروز کشور را به خودش اختصاص می دهد. بر این اساس یه انگاره نادرست را خدمت رهبر معظم انقلاب ارائه دادم؛ موضوع نخست، انگاره نادرستی به نام نخبه سروری بود. مدل و الگوی تعامل جامعه نخبگانی با حاکمیت اشتباه است و باید آن را اصلاح کرد.

زمانیان درباره انگاره نادرست دومی که مطرح کرد، گفت: فناوری های ثروت آفرین مسئله بعدی است که طرح شد. نظام توسعه فناوری کشور تنها اولویت راهبری خودش را افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان در تولید ناخالص ملی کشور می داند که این موضوع اشکال دارد.

پژوهشگر حوزه سیاست گذاری ابراز داشت: انگاره سوم تحت عنوان کفالت و صلاحیت معرفی شد که در واقع به این نکته می پردازد که فرض تعریف شده در ذهن پژوهشگران درباره لزوم پژوهش جدید در بعضی حوزه ها اشتباه است.


addup.center