گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری پزشکی

مسئول نساجی ستاد توسعه فناوری نانو:حدود 65 میلیون دلار صادرات نانو در سال 96 داشتیم

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار پزشکی

محسن عسکری درباره میزان پیشرفت فناوری نانو در کشور گفت: در سال 96 حدود 65 میلیون دلار صادرات نانو به کشورهای مختلف که حدود 50 کشور می شود، داشتیم.
محسن عسکری (مسئول نساجی در ستاد توسعه فناوری نانو در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه بسیار زود وارد فناوری نانو شدیم، عنوان کرد: تمرکز ما در حوزه تولید علم با مقالات شاخص در این حوزه ما را تبدیل به رتبه چهارم دنیا کرده است و به همین نسبت در بخش های کاربردی نانو از جمله صنعت نساجی، کارهای پژوهشی صورت گرفته است.

عسکری با ارائه آماری در خصوص پیشرفت نساجی کشور توضیح داد: بر اساس بعضی از گزارش های جهانی حدود سه و نیم درصد علم نانو در دنیا را انجام می دهیم که عدد قابل توجهی است. به طور طبیعی با جهت گیری نسبت به اینکه تولید علم تبدیل به فناوری شود، به تدریج وارد حوزه های کاربردی شدیم و محصولات مختلفی را در این حوزه به وجود آوردیم.

وی ادامه داد: در سطح تولید ماشین آلات صنعتی، دستگاه های الکترونیکی یا به کارگیری فناوری پلاسما به کمک ماشین آلات تولید شده در کشور، تولید الیاف و صنعت پوشاک فعالیت هایی انجام دادیم که در حال توسعه است.

مسئول نساجی در ستاد توسعه فناوری نانو یادآوری کرد: یکی از مواردی که موجب توسعه نانو شده، ورود فناوری در چهار سال اخیر به حوزه صادرات است که بخشی از آن به کمک شرکت های صنعتی و بخشی به کمک شرکت هایی که زیرساخت نانو را توسعه می دهند، انجام می شود و این زمینه خوبی برای توسعه بخشی از تکنولوژی است که آهنگ رشد آن در کشور کند باشد، چون فرصت رشد بین المللی پیدا می کند و سر ریز این رشد و توسعه به صنعت ما نیز کمک می کند.

وی در خصوص اینکه چه میزان از فناوری نانو به نساجی اختصاص یافته است، عنوان کرد: در سال 96 حدود 65 میلیون دلار صادرات نانو به کشورهای مختلف که حدود 50 کشور می شود، داشتیم. آمار دقیقی از اینکه چه بخش از فناوری مربوط به حوزه نساجی می شود، ندارم، اما توسعه صادرات کمک بسیار خوبی – بخصوص در دو سال اخیر که موفق شدیم ماشین آلات، ماسک، فیلتر و محصولات جدید صنعت نساجی را به چین صادر کنیم- به ما کرده است و این فرصت خوبی در آینده برای توسعه بازار فراهم می کند.

عسکری افزود: بخشی از این محصولات منسوجات عایق صوت یا امواج هستند که برای اولین بار در کشور برای تولید منسوجات صنعتی تولید شده اند. این محصولات در سطح محدودی وارد بازار شده اند و قطعا در سه سال آینده خیلی بیشتر از این جنس محصولات می شنویم. جدا از اینکه خود فناوری نانو به صنعت کمک می کند، برخی از اتفاقات به دلیل پیشرو بودن ما به حوزه های جدید صنعت کمک می کند.

مسئول نساجی ستاد توسعه فناوری نانو درباره منسوجات جدید گفت: یکی از بخش های جدید در صنعت نساجی حوزه منسوجات هوشمند است و ما نسل اول این منسوجات را به صورت تجاری در کشور در حوزه فناوری نانو داشتیم و پروژه هایی برای تولید محصولات جدیدتر در جریان است، اما تحقق تجاری سازی این محصولات می تواند به حوزه های غیر نانو نیز در صنعت نساجی کمک کند.

وی با اعلام این خبر که ظرف چندماه آینده در حوزه های غیر نانو در صنعت نساجی اتفاقات جدیدی می افتد، بیان کرد: سر ریز این اتفاقات به صورت فناوری در کشور شروع شده است و فکر می کنم اتفاق مبارکی برای ورود صنعت نساجی ما به حوزه های جدیدتر است.


addup.center