گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد:تصویب CFT شرایط را برای کشور سخت تر می کند

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: تصویب CFT شرایط را برای کشور سخت تر می کند زیرا FATF از این پس هر نوع معامله ای که ما انجام دهیم را رصد می کند.
برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو با موضوع بررسی ابعاد پیوستن ایران به CFT و با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر مجتبی ذوالنوری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری در آغاز با اشاره به برگزاری جلسه غیر علنی در مجلس گفت: آقایان عراقچی و ظریف در این جلسه بیانات مبسوطی داشتند و چهار نفر از نمایندگان نیز صحبت کردند و سوالات و ابهاماتی را مطرح کردند که وزیر امور خارجه کشورمان پاسخ دادند.

وی افزود: در جلسه غیر علنی اتفاق خاصی رخ نداد یعنی مطالبی که وزیر امور خارجه و معاون او مطرح کرد، مطالبی بود که به نحوی در جلسات علنی، مصاحبه ها و دیگر گفتگوها مطرح شده بود و مسئله جدیدی در این جلسه مطرح نشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: زمزمه هایی وجود دارد که ممکن است شورای نگهبان این کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم موسوم به CFT را رد کند و به مجلس برگرداند، وزیر امور خارجه و آقای عراقچی احساس نگرانی داشتند و استدلال ها به این صورت بود که اگر این لایحه به مجلس بازگشت، مجلس به این موضوع مجددا رای موافق دهد و بر نظر خودش اصرار کند تا به مجمع تشخیص برود.

وی با بیان اینکه تحریم خاصی رفع نشده است، گفت: کمیسیون FATF در اروپا اعلام کرده است ایران همچنان در لیست تعلیق تا بهمن ماه باقی می ماند تا سیر قانونی در مجلس و شورای نگهبان و اگر نیاز باشد در مجمع تشخیص مصلحت نظام طی شود.

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنور در ادامه از دو گزینه در مسیر تصویب CFT گفت و اظهار داشت: اگر این قانون در شورای نگهبان و مجمع تصویب شود، اتفاق خاص نمی افتد زیرا در حال حاضر در لیست سیاه نیستیم با تحریم های بانکی روبرو هستیم و اگر هم مجلس آن را تصویب نکند، باز هم اتفاق خاصی برای ایران نمی افتد و همانطور که تاکنون با کشورهای مختلف کار کرده ایم، باز هم همان وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: تصویب CFT شرایط را برای کشور سخت تر می کند زیرا FATF از این پس هر نوع معامله ای که ما انجام دهیم را رصد می کند.


addup.center