گروه خبری اقتصادی

کارآفرینی به مثابه مدلی از توسعه


نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس سازمان ملی کار آفرینی گفت: بطور کلی بحث کارآفرینی در بسیاری از کشورهای دنیا به مثابه یک مدل توسعه نگریسته شده است.
حسین سلاح ورزی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: برای مثال کشور های آسیایی جنوب شرقی با توسعه بنگاه های کوچک کارآفرین ضمن تضمین رشد اقتصادی موجب اشتغال افزایی و ایجاد ارزش نیز در جامعه شده اند.

وی همچنین اظهارداشت: ایجاد مشاغل مبتنی بر کار آفرینی و نوآوری می تواند به عنوان یک مدل توسعه تلقی شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس سازمان ملی کار آفرینی همچنین در خصوص تفاوت «آمایش سرزمین» و «توسعه متوازن» به رادیو اقتصاد گفت: طرفداران نظریه توسعه متوازن می گویند: «در فرآیند برنامه ریزی، توسعه، پیشرفت و آبادانی یک جامعه بطور همزمان سه بعد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی باید در کنار هم مورد توجه قرار گیرد.»

وی افزود: طرفداران نظریه توسعه غیر متوازن در برابر معتقد به این هستند که «چنین ضرورتی وجود ندارد بلکه به فراخور امکانات، منابع و سرمایه های موجوددر یک جامعه یا کشور باید به یکی از این ابعاد بصورت شاخص بیشتر توجه کرد.»

سلاح ورزی بیان داشت: بالاخره طرفداران این نظریه می گویند:« شاید منابع و امکانات یک جامعه یا کشور تکافوی اینکه سه بعد سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی بصورت همزمان مدنظر قرار گیرد وجود نداشته باشد.»

وی به رادیو اقتصاد گفت: آمایش سرزمین نوعی مطالعه است و می گوید بر اساس این مطالعه کارشناسان، برنامه ریزان و سیاست گذاران یک تصویر، برداشت و نگاه به ظرفیت ها، آمار و ارقام چگونگی فعالیت ها در بخش های مختلف یک منطقه یا جامعه را مدنظر داشته باشند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس سازمان ملی کار آفرینی افزود: آمایش سرزمین امروز مبنای انواع برنامه ها اعم از ملی و منطقه ای را تشکیل می دهد.

وی همچنین تصریح کرد: بسیاری در بحث توسعه متوازن حتی روی مبحث توسعه اقتصادی نیز که بصورت جزئی تر یا به عنوان زیرشاخه ای از توسعه متوازن مورد بحث و بررسی قرار می گیرد در این خصوص معتقدند که باید بین بخش های مختلف اقتصادی هم یک رشد متعادلی وجود داشته باشد اما در برابر تعدادی بر این باورند که چنین ضرورتی وجود ندارد چون امکان دارد در یک منطقه ای مزیتی مانند گردشگری، کشاورزی، صنعتی و غیره وجود داشته باشد از اینرو ضرورت ایجاب می کند با توجه به مزیت نسبی موجود برنامه ریزی در جهت رشد و توسعه هدف مدنظر صورت گیرد.

برنامه «نود و هشتی ها» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی «غلامرضا عزتی مهدی شیار» از شنبه تا پنجشنبه ساعت 17 به مدت 85 دقیقه با هدف اطلاع رسانی درباره موضوعات اقتصادی با جلب مشارکت و تعامل مخاطبان و ارتقای فرهنگ اقتصادی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی و ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

کانال رسمی رادیو اقتصاد در پیام رسان بله راه اندازی شد


رادیو اقتصاد در راستای حمایت از پیام رسان های داخلی کشور کانال رسمی خود را در پیام رسان بله راه اندازی کرد.
به گزارش روابط عمومی رادیو اقتصاد، شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های پیام رسان بسیار پر کاربرد و پر طرفدار می باشند که به منظور ترغیب بیشتر مخاطبان کشور می بایست امکان دسترسی مناسب و با کیفیت ارائه گردد.

رادیو اقتصاد همگام با سیاست های کشور در استفاده از پیام رسان های داخلی، کلیه اخبار، فایل های صوتی گفتگو های برنامه، نرخ به روز طلا و ارز ، را از کانال رسمی رادیو اقتصاد در پیام رسان بله به آدرس @radioeghtesad در اختیار مخاطبان خود قرار میدهد .

روزهای خوش بازار سرمایه


مدیر روابط عمومی سازمان بورس گفت: بازار سرمایه این روزها دوران بسیار خوشی را تجربه می کند.
یاسر فلاح در برنامه «روز از نو» رادیو اقتصاد افزود: سودآوری و صورت های مالی شرکت ها بیانگر اینکه اوضاع اقتصادی شرکت های حاضر در بورس و فرابورس از شرایط بسیار خوبی برخوردارند.

وی همچنین اظهارداشت: بازار سرمایه نیز طی پنج ماهه گذشته رونق مناسبی داشته به نحوی که این بازار ماهانه حدود 7.5 درصد بازدهی را نشان می دهد که در مقایسه با بازارهای موازی رشد خوب و قابل قبولی است.

مدیر روابط عمومی سازمان بورس گفت: شاخص بورس تهران در هفته ای که گذشت با رشد افزون بر هفت هزار و 970 واحدی به رقم 133 هزار و 584 واحد رسیده که این عدد در تاریخ بازار سرمایه کشور بی سابقه است.

وی در ادامه این مصاحبه رادیویی افزود: جدا از این بازدهی شاخص هم نسبت به ابتدای سال رشد36 درصدی را تجربه کرده است.

برنامه «روز از نو» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه به تهیه کنندگی «لیلا امیدیگانه و مهدی شیار» با هدف فراهم ساختن لحظات شاد و مفرح صبحگاهی توام با افزایش سطح آگاهی اقتصادی شنوندگان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

چرا توتال از ایران خارج می شود؟


یک کارشناس حوزه مدیریت قراردادهای بین المللی نفت در پاسخ به این پرسش که چرا شرکت توتال از قرارداد نفتی با ایران خارج می شود، گفت: بخشی از موضوع به سبب طبیعت قراردادهای بالا دستی صنعت نفت است.
حمیدرضا نیکوگفتار در برنامه «چالش» رادیو اقتصاد افزود: چرخه اکتشاف تا تولید در قراردادهای بالادستی نفت در اختیار شرکت های بین المللی قرار می گیرد.

وی همچنین اظهارداشت: طبق معمول شرکت های مزبور در این خصوص با دو چالش بزرگ رو به رو می شوند.

این کارشناس حوزه مدیریت قراردادهای بین المللی نفت گفت: چالش نخست اینکه قراردادها در بلند مدت ثمرات خود را نشان می دهند یعنی در یک دوره 20 تا 30 ساله عملیات مدنظر انجام گرفته و عواید اقتصادی مورد حصول به طرفین میزبان و شرکت بین المللی نفت واصل می شود و چالش دوم اینکه پروژه های مزبور به سرمایه گذاری بسیار سنگینی نیازدارند.

وی افزود: این دو عامل موجب می شود هرچقد قرارداد با توتال محکم بسته شود شرکت مزبور به جهت ریسک عظیم مالی که نمی خواهد در بلند مدت تحمل کند در صورت تنش های سیاسی مایل به خروج از قرارداد می شود.

نیکوگفتار اظهارداشت: حال جمهوری اسلامی به عنوان میزان مملکن است بخواهد قیودی را در داخل قرار داد درج تا این خروج سخت تر شود.

وی همچنین گفت: کارشناسان وزارت نفت به دو مانع در این رابطه اشاره می کنند نخست اینکه قرارداد یک توافق بوده و شرکت های بین المللی نفت با سخت گیری بیش از اندازه برای پوشش ریسک های سیاسی مانند تحریم موافقت نخواهند کرد.

این کارشناس حوزه مدیریت قراردادهای بین المللی نفت افزود: دو م اینکه بازار شرکت های بین المللی نفت یک بازار در هم تنیده است بنابراین سخت گیری بر شرکت های بین المللی نفت باعث می شود در روزی که کشور نیازمند بازگشت آنان جهت حفظ سطح تولید به بازار داخلی است جلب رضایت و توافق دوباره این شرکت ها بسیار سخت خواهد بود.

وی اضافه کرد: مذاکره کنندگان از این نظر در طول زمان همیشه به دنبال یک نقطه تعادلی بوده اند که هم بتوانند ریسک های سیاسی را پوشش دهند و هم ریسک نگهداشت طرف قرارداد را متعادل کنند.

نیکوگفتار بیان داشت: از این منظر سخت گیری در قراردادها امکان پذیر نیست چرا که توافق دو طرف را لازم دارد و در عین حال شرکت های بین المللی به سبب سرمایه گذاری سنگین در بلند مدت از تمایل به خروج در صورت تنش های سیاسی برخوردارند.

وی اذعان داشت: اینکه گفته می شود توتال از ایران خارج نخواهد شد ولو هر اتفاقی حادث یا تحریم با شدت بیشتری برگردد خیلی به لحاظ حرفه ای قابل قبول نیست.

این کارشناس حوزه مدیریت قراردادهای بین المللی نفت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قراردادهای بین المللی نفت و گاز در نسل های مختلف اعم از امتیازی، مشارکتی و پیمانکاری نتیجه ضعف صاحبان مخزن در سه حوزه مشخص فناوری، تامین مالی و مدیریت عملیات یکپارچه است.

وی افزود: این ضعف طی 100 سال گذشته همراه صنعت نفت ایران بوده و امروز نیز صنعت در سه حوزه مزبور به نسبت شرکت های بین المللی نفت مانند توتال احساس ضعف می کند.

نیکوگفتار در ادامه یادآورشد: همکاری با شرکت های بین المللی در کشور همواره قابل توجیه بوده و در دوران قبل و بعد از انقلاب نیز توسعه میادین نفتی ایران از سوی این شرکت ها انجام شده است.

برنامه «چالش» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هرهفته ساعت 15 به مدت 75 دقیقه به تهیه کنندگی «مطهره محرابی، الهام مصطفوی و حمیده رضا سلطانی» با هدف تضارب آرا و نظرهای متفاوت و گاهی اوقات متضاد میان کارشناسان و مسئولان نهادها، سازمان‌ها و بخش‌های مختلف با موضوعات مختلف کسب و کار، کشاورزی، صنعت، بازرگانی، اقتصادی و جامعه بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

خنثی سازی تحریم ها با حمایت از کالای ایرانی


دبیرکل اتاق اصناف ایران گفت: حمایت از کالاهای داخلی با کیفیت یکی از بهترین گزینه ها در بحث خنثی سازی تحریم ‌ها و محدودیت های بین المللی است.
علی عوض پوردر گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: بحث حمایت از تولیدی داخلی همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری و دیگر مسئولان نظام بوده است.

وی همچنین اظهارداشت: برای حمایت از کالای ایرانی همه باید پای کار باشند چرا که تحقق این شعار راهبردی از توان یک وزارتخانه، سازمان و نهاد خارج است.

دبیرکل اتاق اصناف ایران گفت: برای تحقق اهداف شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی سیاست های پولی و بانکی، بیمه ای، مالیاتی و غیره باید هم راستای این شعار باشد.

وی ضمن اشاره به تدوین لایحه اصلاح قانون نظام صنفی افزود: در این قانون به جهت حمایت تولید داخلی باید یکسری سیاست های تشویقی و ترغیبی وجود داشته باشد.

عوض پور اظهارداشت: سیاست های تشویقی فعلی در راستای حمایت از تولید داخلی سیاست های اثرگذاری نبوده بلکه باید دستخوش تغییر و تحول شود.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت: برای حمایت از کالای ایرانی باید اقدامات اساسی در حوزه اقتصاد کلان و حاکمیت صورت گیرد.
دبیرکل اتاق اصناف ایران افزود: جدا از این باید به دنبال ایجاد مزیت های نسبی رونق تولید و در عین حال فضا را برای رقابتی کردن تولیدات ساخت داخل مهیا کرد.

وی در ادامه نقش اصناف را در حمایت از کالاهای ایرانی بسیار پر رنگ برشمرد و یادآورشد: این مجموعه با در دست داشتن نظام توزیع کالا جایگاه محوری در راستای تحقق شعار سال دارد.

برنامه «نود و هشتی ها» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی «غلامرضا عزتی و مهدی شیار» از شنبه تا پنجشنبه ساعت 17 به مدت 85 دقیقه با هدف اطلاع رسانی درباره موضوعات اقتصادی با جلب مشارکت و تعامل مخاطبان و ارتقای فرهنگ اقتصادی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی و ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.م

همه جانبه نگری لازمه توسعه بخش کشاورزی


پدر علم ترویج و توسعه روستایی گفت: توسعه بخش کشاورزی باید مبتنی بر همه جانبه نگری باشد.
اسماعیل شهبازی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: فراموش نباید کرد از زمان آغاز آموزش و ترویج کشاورزی در ایران که نزدیک به یک قرن می گذرد همواره برای افزایش تولید در مملکت فعالیت شده است.

وی همچنین اظهارداشت: سال های سال در راستای حاصل خیزی خاک، تواید بذور مرغوب، ارائه ارقام مقاوم به تنش خشکی و شوری، مبارزه با آفات و بیماری ها و بسیاری موارد به منظور تولید بیش از پیش انواع محصولات کشاورزی در کشور تلاش شده و خوشبختانه امروز بخش قابل توجهی از نیازهای جامعه بصورت داخلی تامین می شود.

پدر علم ترویج و توسعه روستایی گفت: تمرکز مسئولان و دست اندرکاران حوزه کشاورزی بیشتر بر مقوله تولید استوار بوده در حالیکه بسیاری از اقدامات قبل و از پس از تولید در کشور به بوته فراموشی سپرده شده است.

وی افزود: افزایش تولید به تنهایی ثمره ای بصورت مادی برای زارع ندارد چرا که بار هزینه مراحل پس از تولید یعنی حمل و نقل، انبارداری، بازاررسانی، بازاریابی، فروش و دریافت وجه به قدری سنگین است که این رشد بطورکلی فراموش می شود.

شهبازی تصریح کرد: افزایش تولید این روزها برای کشور افتخار نیست بلکه نکته بسیار واجد اهمیت در این بین تامین زیرساخت های لازم برای بازاررسانی، بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی است.

وی به رادیو اقتصاد گفت: برای دستیابی به یک رشد پایدار در بخش کشاورزی اعم از تولید محصول و درآمد کشاورزان دولتمردان بایستی در جهت رفع مشکلات و چالش های مترتب بر کشاورز، مزرعه و روستاها توجهی ویژه داشته باشند.

پدر علم ترویج و توسعه روستایی افزود: برنامه ریزی، سیاست گذاری و حمایت ها در بخش کشاورزی باید به نحوی باشد که تولیدکنندگان ضمن انتفاع از نتیجه دسترنج خود درروستا ماندگار و با انگیزه بالا و امید به آینده به تولید محصولات کشاورزی مبادرت ورزد.

وی در ادامه یادآورشد: ایران در تولید انواع محصولات کشاورزی بسیار مستعد است از اینرو ضرورت ایجاب می کند با برنامه ریزی صحیح و همه جانبه نگر بتوان از منابع پایه تولید اعم از آب و خاک به نحو احسن استفاده کرد.

برنامه «نود و هشتی ها» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی «غلامرضا عزتی مهدی شیار» از شنبه تا پنجشنبه ساعت 17 به مدت 85 دقیقه با هدف اطلاع رسانی درباره موضوعات اقتصادی با جلب مشارکت و تعامل مخاطبان و ارتقای فرهنگ اقتصادی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی و ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.
>