گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری آخرین اخبار

برنامه ریزی توسعه نیازمند رویکرد جدید

  1. صفحه اصلی
  2. آخرین اخبار

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: جمهوری اسلامی امروز به بحث مناطق کمتر توسعه یافته نگاهی ویژه دارد از اینرو ضرورت ایجاب می کند رویکرد متفاوتی به بحث برنامه ریزی توسعه در کشور ایجاد شود.
غلامحسین شافعی درگفتگو با رادیو اقتصاد در خصوص مفهوم توسعه متوازن افزود: توسعه مدنظر یکی از اصول اساسی تمامی کشورهای جهان است بدین معنا که با این نگاه بتوان از قابلیت ها و ظرفیت های داخلی هرکشوری به نحو احسن بهره جست.

وی همچنین بیان داشت: متاسفانه در ایران از دیرباز و از گذشته های خیلی دور علی رغم تنوع اقلیمی، طبیعی، قومیتی و همینطور وجود ظرفیت های قابل توجه در مناطق مختلف کشور چنین نگاهی به بحث توسعه وجود نداشته و هر نقطه ای از این آب و خاک که در دوران قدیم توسعه یافته مبتنی بر نفوذ افراد در سطح مباحث برنامه ریزی و سیاست گذاری مملکت بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: جمهوری اسلامی امروز به بحث توسعه مناطق کمتر توسعه یافته نگاهی ویژه دارد از اینرو ضرورت ایجاب می کند رویکرد متفاوتی به بحث برنامه ریزی توسعه در کشور ایجاد شود.

وی افزود: آنچه که هم اکنون با کمال تاسف در حال انجام است اینکه پایتخت نشینان علی رغم وجود تنوع در حوزه های مختلف اقلیمی، طبیعی و قومیتی بدون توجه به شرایط خاص مناطق مختلف برای تمامی نقاط ایران یک نسخه واحد می پیچند که بدون شک چنین رویکرد و نگاهی به توسعه همه جانبه مملکت کمکی نخواهدکرد.

شافعی در ادامه با بیان اینکه توسعه متوازن نیازمند پیوند برنامه های ملی و استانی است، اظهارداشت: دستیابی به این هدف دارای الزامات مختلفی می باشد که باید بیش از گذشته مورد توجه برنامه ریزان و سیاست گذاران مملکت قرار گیرد.

وی همچنین منطقه بندی کردن کشور را از جمله پیش نیازهای مد نظر برشمرد و گفت: این بحث در تمامی کشورهای توسعه یافته جهان به عنوان یک تجربه موفق امروز مطرح است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: بر اساس این روش می توان چند استان را در قالب یک منطقه در کشور مطابق اشتراکات طبیعی، جغرافیایی، قومیتی و سایر موارد نقش آفرین در توسعه طبقه بندی کرد.

وی اضافه کرد: جدا از این باید تمرکز قدرت را شکست و در بین مناطق مختلف کشور توزیع کرد تابا بالابردن ضریب اختیارات مقامات محلی بتوان آنان را در امر توسعه مشارکت داد.

شافعی تصریح کرد: برای تدوین برنامه های توسعه ایی در کشور باید تهیه برنامه های هر منطقه را به مسئولان، کارشناسان و برنامه ریزان همان منطقه واگذار و در نهایت برنامه های تهیه شده در مناطق مختلف را جهت اجرا با برنامه های ملی پیوندزد.

برنامه «نود و هشتی ها» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی «غلامرضا عزتی مهدی شیار» از شنبه تا پنجشنبه ساعت 17 به مدت 85 دقیقه با هدف اطلاع رسانی درباره موضوعات اقتصادی با جلب مشارکت و تعامل مخاطبان و ارتقای فرهنگ اقتصادی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی و ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.


addup.center