گروه خبری اقتصادی

برنامه ریزی توسعه نیازمند رویکرد جدید


رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: جمهوری اسلامی امروز به بحث مناطق کمتر توسعه یافته نگاهی ویژه دارد از اینرو ضرورت ایجاب می کند رویکرد متفاوتی به بحث برنامه ریزی توسعه در کشور ایجاد شود.
غلامحسین شافعی درگفتگو با رادیو اقتصاد در خصوص مفهوم توسعه متوازن افزود: توسعه مدنظر یکی از اصول اساسی تمامی کشورهای جهان است بدین معنا که با این نگاه بتوان از قابلیت ها و ظرفیت های داخلی هرکشوری به نحو احسن بهره جست.

وی همچنین بیان داشت: متاسفانه در ایران از دیرباز و از گذشته های خیلی دور علی رغم تنوع اقلیمی، طبیعی، قومیتی و همینطور وجود ظرفیت های قابل توجه در مناطق مختلف کشور چنین نگاهی به بحث توسعه وجود نداشته و هر نقطه ای از این آب و خاک که در دوران قدیم توسعه یافته مبتنی بر نفوذ افراد در سطح مباحث برنامه ریزی و سیاست گذاری مملکت بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: جمهوری اسلامی امروز به بحث توسعه مناطق کمتر توسعه یافته نگاهی ویژه دارد از اینرو ضرورت ایجاب می کند رویکرد متفاوتی به بحث برنامه ریزی توسعه در کشور ایجاد شود.

وی افزود: آنچه که هم اکنون با کمال تاسف در حال انجام است اینکه پایتخت نشینان علی رغم وجود تنوع در حوزه های مختلف اقلیمی، طبیعی و قومیتی بدون توجه به شرایط خاص مناطق مختلف برای تمامی نقاط ایران یک نسخه واحد می پیچند که بدون شک چنین رویکرد و نگاهی به توسعه همه جانبه مملکت کمکی نخواهدکرد.

شافعی در ادامه با بیان اینکه توسعه متوازن نیازمند پیوند برنامه های ملی و استانی است، اظهارداشت: دستیابی به این هدف دارای الزامات مختلفی می باشد که باید بیش از گذشته مورد توجه برنامه ریزان و سیاست گذاران مملکت قرار گیرد.

وی همچنین منطقه بندی کردن کشور را از جمله پیش نیازهای مد نظر برشمرد و گفت: این بحث در تمامی کشورهای توسعه یافته جهان به عنوان یک تجربه موفق امروز مطرح است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: بر اساس این روش می توان چند استان را در قالب یک منطقه در کشور مطابق اشتراکات طبیعی، جغرافیایی، قومیتی و سایر موارد نقش آفرین در توسعه طبقه بندی کرد.

وی اضافه کرد: جدا از این باید تمرکز قدرت را شکست و در بین مناطق مختلف کشور توزیع کرد تابا بالابردن ضریب اختیارات مقامات محلی بتوان آنان را در امر توسعه مشارکت داد.

شافعی تصریح کرد: برای تدوین برنامه های توسعه ایی در کشور باید تهیه برنامه های هر منطقه را به مسئولان، کارشناسان و برنامه ریزان همان منطقه واگذار و در نهایت برنامه های تهیه شده در مناطق مختلف را جهت اجرا با برنامه های ملی پیوندزد.

برنامه «نود و هشتی ها» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی «غلامرضا عزتی مهدی شیار» از شنبه تا پنجشنبه ساعت 17 به مدت 85 دقیقه با هدف اطلاع رسانی درباره موضوعات اقتصادی با جلب مشارکت و تعامل مخاطبان و ارتقای فرهنگ اقتصادی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی و ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

عرضه محصولات فولاد مبارکه با اعتبار اسنادی


مدیر پشتیبانی فروش و بازاریابی مجموعه فولاد مبارکه از عرضه محصولات این شرکت بصورت اعتبار اسنادی به مشتریان خبرداد.
محمد تاج میرریاحی در برنامه «فولاد ایرانی» رادیو اقتصاد افزود: مشتریان فولاد مبارکه برای پرداخت نقدی کالای خریداری همواره با مشکل رو به رو بودند.

وی همچنین اظهارداشت: خوشبختانه شرکت مزبور در چند سال گذشته با یادگیری و نوآوری از روش های بین المللی اقدام به پیاده سازی اعتبار اسناد داخلی در ایران کرد.

مدیر پشتیبانی فروش و بازاریابی مجموعه فولاد مبارکه گفت: در حال حاضر بیش از 90 درصد کالاهای تولیدی شرکت مزبور ازطریق اعتبار اسنادی به مشتریان ارائه تا مشکل نقدینگی مصرف کنندگان این محصولات به حداقل ممکن برسد.

وی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: این حرکت رضایتمندی روز افزون مشتریان را به همراه داشته است.

تاج میرریاحی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته در پایان سال 1396 نشان می دهد میزان رضایتمندی مشتریان داخلی و خارجی شرکت فولاد مبارکه نسبت به سال 1395 به میزان دو درصد افزایش داشته است.

وی به رادیو اقتصاد گفت: این روند طی سال های گذشته بین یک تا دو درصد همواره رو به رشد بوده است.

مدیر پشتیبانی فروش و بازاریابی مجموعه فولاد مبارکه افزود: با توجه به نظرسنجی که از مشتریان انجام می شود خواسته ها و انتظارات آنان در خصوص کیفیت شناسایی و همه سال پروژه های بهبود کمی و کیفی محصولات در این مجموعه تعریف تا کیفیت مورد نظر مشتریان تامین شود.

وی همچنین از تولید بیش از 8.6 درصدی تولید طی سال گذشته در این مجموعه خبرداد و اظهارداشت: امسال نیز با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته این میزان به 9.4 میلیون تن خواهد رسید.

تاج میر ریاحی در ادامه یادآورشد: شرکت فولاد مبارکه به عنوان یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی کشور محصولات متنوعی را با کیفیت بالا برای مصرف صنایع مختلف تولید می کنند.

برنامه «فولاد ایرانی» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که روزهای چهارشنبه هر هفته ساعت 16 به مدت 25 دقیقه به تهیه کنندگی «فرزانه صادقیان» بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند

تامین 100 درصد مواد تولید لوستر در داخل


مدیرعامل مجموعه تولیدی فورژسازان و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوستر گفت: تمامی مواد اولیه مورد نیاز تولید لوستر در ایران وجود دارد.
محمدرضا فراهانی در برنامه « کالای ایرانی » رادیو اقتصاد افزود:بیشترین فلزات مورد مصرف در صنعت لوستر شامل برنج، آلومینیوم، آهن،مس، زاماک و چدن است که به وفور در کشور یافت می شود.

وی ضمن اشاره به اینکه طراحی و خلاقیت در صنایع کالاهای تزئینی حرف اول را می زند، اظهارداشت: صنعتگران چینی از فلز برنج برای تولید محصولات تزئینی خود استفاده نمی کننداما خلاقیت، طراحی و نوآوری آنان باعث شده یک بازار بزرگ انتخاب برای مصرف کنندگان ایجاد شود.

مدیرعامل مجموعه تولیدی فورژسازان و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوستر از تولیدکنندگان عرصه تولید لوستر خواست برای حفظ و ماندگاری در این بازار باید به بحث خلاقیت و نوآوری بیش از گذشته توجه داشته و بر اساس شرایط روز و سلیقه مصرف کنندگان کالا تولید و به بازار مصرف عرضه کنند.

وی در ادامه این مصاحبه رادیویی افزود: بدون شک با تکنولوژی، ایده ها و خلاقیت های 20 ساله قبل نمی توان جوابگوی نیاز امروز جامعه بود بلکه باید همپای تغییر و تحولات روز جامعه به سمت جلو حرکت کرد.

مدیرعامل مجموعه صنایع لوستر فلک نیز دربرنامه کالای ایرانی رادیو اقتصاد گفت: هرکس می تواند وارد عرصه لوسترسازی شود ولی ضرورت ایجاب می کند افراد قبل از ورود توانایی خود را مورد سنجش و آزمایش قرار دهند تا معلوم شود آیا می توانند لوستر ساز شوند یا خیر؟

حسن فلک افزود: متاسفانه امروز کسانی بدون داشتن تجربه، آگاهی، دانش، مهارت و توانایی های لازم وارد عرصه تولید لوستر می شوند که بی تردید فعالیت این گونه افراد اعتبار و آبروی صنعت لوستر کشور را خدشه دار خواهد کرد.

وی تصریح کرد: این افراد با استفاده از مواد اولیه نامرغوب و تولید کالای غیر استاندارد و بی کیفیت ضمن رونق انداختن بازار فروش داخلی، تولیدات با کیفیت را نیز زیر سئوال می برند بنابراین باید مرجعی باشد که اجازه ندهد افراد ناتوان از تولید بهینه در این حوزه عرض اندام کنند.

برنامه «کالای ایرانی» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10 صبح به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی و الهام مصطفوی» با هدف معرفی، ترویج، و تبلیغ کالای ایرانی، تولید داخلی و حمایت ازتولید کنندگان داخلی و مقابله با مصرف بی رویه کالای خارجی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

ثبات اقتصادی شرط رونق صنعت


عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران گفت: بطورکلی برای رونق صنعت ثبات اقتصادی، سیاسی و سیاست گذاری مسئله بسیار مهمی است.
مصطفی رناسی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: آینده اقتصادی کشور باید برای تمامی فعالان اقتصادی و بنگاه های تولیدی پیش بینی پذیر باشد تا بر اساس واقعیت های جامعه بتوانند در راستای تحقق اهداف مدنظر خود برنامه ریزی و تصمیم گیری کنند.

وی ادامه داد: حال و روز صنعت ایران این روزها بواسطه التهاب بازار ارز و رشد بی رویه نرخ دلار مساعد نیست.

عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به این جمله که هر نوع التهاب در بازار مانع توسعه کسب و کار است، گفت: در حال حاضر بازارهای داخلی بواسطه افزایش نرخ ارز بسیار متلاطم هستند.

وی افزود: ای کاهش دولت تدبیر و امید از همان ابتدای فعالیت خود اجازه می داد مصوب مجلس شورای اسلامی در رابطه با تسعیر نرخ سالیانه ارز به میزان ما به تفاوت تورم داخلی و کشورهای هدف تجاری بصورت شیب ملایم افزایش تا امروز بازار دچار حباب و جهش نمی شد.

رناسی تصریح کرد: جهش ارز به هیچ وجه برای بنگاه های اقتصادی اعم از کوچک، متوسط و بزرگ مناسب نبوده بلکه موجب ورشکستگی بنگاه ها می شود.

وی در ادامه یادآورشد: انتظار بر اینکه دولت با برنامه ریزی و سیاست گذاری مناسب ثبات اقتصادی را در کشور حاکم تا تولیدکنندگان، صنعتگران و کار آفرینان بتوانند با انگیزه بیشتر و امید به آینده در جامعه به کار و تلاش بپردازند.

برنامه «نود و هشتی ها» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی «غلامرضا عزتی مهدی شیار» از شنبه تا پنجشنبه ساعت 17 به مدت 85 دقیقه با هدف اطلاع رسانی درباره موضوعات اقتصادی با جلب مشارکت و تعامل مخاطبان و ارتقای فرهنگ اقتصادی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی و ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

کاهش عملکرد پسته واقعیت غیر قابل انکار


رئیس پژوهشکده پسته ایران گفت: کاهش عملکرد محصول پسته در واحد سطح یک واقعیت غیر قابل انکار در کشور است.
علی اسماعیل پور در برنامه «چالش» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به دلائل کاهش عملکرد این محصول در ایران افزود: پسته به عنوان یکی از محصولات مهم صادراتی و ارزآور مملکت است.

وی اظهارداشت: یکی از عوامل مهم توسعه کشت درختان پسته در مناطق مستعد و غیر مستعد به سبب ارزآوری و درآمدزا بودن نسبت به دیگر محصولات بوده است.

رئیس پژوهشکده پسته کشور گفت: بسیاری از مناطق به لحاظ شرایط آب و هوایی به هیچ وجه مساعد کشت پسته نبوده بنابراین عملکرد تولید در چنین مناطقی نسبت به مناطق مستعد بسیار کمتر خواهد بود.

وی در ادامه افزود: وضعیت فعلی منابع آبی کشور از نظر مقدار و کیفیت نسبت به یک دهه گذشته بسیار متفاوت است.اسماعیل پور تصریح کرد: روزگاری باغات پسته به ازای هر 15 تا 16 روز یکبار آبیاری می شد که این روند به تدریج به 30، 40 و هم اکنون به 60 و حتی 90روز نیز رسیده است.

وی به رادیو اقتصاد یادآورشد: بدون شک با آبیاری کمتر به درختان پسته محصول کمتری عاید کشاورز خواهد شد.

فریدون گل افرا سردبیر مجله کشاورز، کارشناس و پیشکسوت در حوزه کشاورزی نیز در برنامه «چالش» رادیو اقتصاد در خصوص اینکه امسال ایران با افت 90 درصدی تولید پسته مواجه است در حالیکه طی سال گذشته گوی سبقت را درتولید از اقتصاد بزرگ جهان یعنی آمریکا ربود حال چگونه می شود در مدت یک سال 90 درصد این محصول ارزشمند با افت مواجه شود، اذعان داشت: بخشی از کاهش تولید پسته به اقلیم و بخش دیگر به سوء مدیریت ها در حوزه آب و دیگر مسائل ربط پیدا می کند.

یک عضو هیئت مدیره انجمن ملی پسته ایران نیز در این برنامه ضمن اشاره به افت بی سابقه تولید محصول پسته در کشور گفت: امسال سال نیاور پسته بود.

علی قاسم علیزاده افزود: امسال بر اساس برآورد انجمن پسته بایستی 150 تا 170 هزار تن پسته در کشور تولید می شد.

وی اظهارداشت: افت تولید محصول پسته در سال جاری جدا از سال نیاور به مواردی همچون سرمای شدید در اسفند ماه سال گذشته و فروردین ماه امسال و کم آبی مربوط می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن ملی پسته ایران از وجود 400 هزار هکتار باغ پسته در کشور خبرداد و گفت: تولید این محصول در سال 1386 به بالاترین سطح خود یعنی 280 هزار تن (هکتاری 700 کیلوگرم ) رسید.

وی افزود: ایران با این میزان تولید به هیچ وجه حرفی برای گفتن در سطح بازارهای بین المللی ندارد.

علیزاده تصریح کرد: بیشترین صدمه باغات پسته امروز از ناحیه کم آبی و آفات است از اینرو ضرورت ایجاب می کند برای پایداری تولید و صادرات این محصول راهکارهای مناسبی در حوزه مزبور اتخاذ شود.

وی در ادامه یادآورشد: امسال تغییرات اقلیمی بیشترین صدمه را به محصول پسته زده به نوعی که دستکم در شش تا هفت دهه گذشته چنین افت تولیدی در مملکت سابقه نداشته است.

برنامه «چالش» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هرهفته ساعت 15 به مدت 75 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی، الهام مصطفوی و حمیده رضا سلطانی» با هدف تضارب آرا و نظرهای متفاوت و گاهی اوقات متضاد میان کارشناسان و مسئولان نهادها، سازمان‌ها و بخش‌های مختلف با موضوعات مختلف کسب و کار، کشاورزی، صنعت، بازرگانی، اقتصادی و جامعه بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

بازار میوه با گرانی مواجه است نه گرانفروشی!


رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران گفت: بازار میوه امروز به دلیل کمبود تولیدات باغی در کشور متاثر از سرمایه زدگی باغات طی ابتدای سال بیشتر با گرانی مواجه است تا گرانفروشی!.
اسد الله کارگر در برنامه «روز از نو» رادیو اقتصاد افزود: بحث گرانی و گرانفروشی دو مقوله جدا از هم هستند.

وی همچنین اظهارداشت: امسال برخی ازمیوه ها نسبت به سال گذشته 25 تا 50 درصد افزایش قیمت داشته است.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران گفت: سود خرده فروشان میوه در سطح شهر باید 35 درصد نرخ عمده فروشی باشد در غیر این با عاملان افزایش قیمت میوه به شدت برخورد خواهد شد.

وی تصریح کرد: فروشندگان میوه و سبزی از طریق سه نهاد تحت نظارت قرار دارند که این نهادها در صورت تخلف و گرانفروشی با متخلفان برخورد خواهند کرد.

کارگر در ادامه با بیان اینکه اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران، اتاق اصناف و تعزیرات حکومتی بر کار فروشندگان میوه نظارت دارند، یادآورشد: مردم می توانند در صورت مشاهده تخلف و گرانفروشی از سوی واحدهای سطح شهر با شماره تلفن 55662380 تماس حاصل و موارد تخلف را به این اتحادیه گزارش دهند.

برنامه «روز از نو» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه به تهیه کنندگی «لیلا امیدیگانه و مهدی شیار» با هدف فراهم ساختن لحظات شاد و مفرح صبحگاهی توام با افزایش سطح آگاهی اقتصادی شنوندگان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.
>