گروه خبری اقتصادی

مهلت فروش اوراق گواهی سپرده بانک رفاه کارگران تمدید شد


مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری عام مرحله پانزدهم بانک رفاه کارگران تا روز چهارشنبه 27 تیر ماه سالجاری تمدید شد.
مهلت فروش اوراق گواهی سپرده بانک رفاه کارگران تمدید شد

به گزارش دیوان اقتصاد؛ مدت فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری عام مرحله پانزدهم با تاریخ انتشار ۹۷?۴?۱۱، از تاریخ ۹۷?۴?۲۳ لغایت ۹۷?۴?۲۷ به مدت ۵ روزکاری مطابق شرایط انتشار اوراق تمدید شد.
گفتنی است نرخ سود علی الحساب این اوراق سالانه ۱۶ درصد و سود اوراق به صورت ماهانه از طریق شعب بانک پرداخت خواهد شد.

بیانیه رسمی شرکت داده ورزی سداد به عنوان سهامدار اپلیکیشن بله


شرکت داده ورزی سداد به عنوان بزرگترین سهامدار اپلیکیشن بله پیرو برخی فضاسازی های رسانه ای و تردیدها درباره عدم حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از پیام رسان های داخلی بیانیه داد.
بیانیه رسمی شرکت داده ورزی سداد به عنوان سهامدار اپلیکیشن  بله

به گزارش دیوان اقتصاد، شرکت داده ورزی سداد ایجاد هرگونه انحصار و فیلترینگ پیام رسان های خارجی یا پوسته های غیر رسمی آنها را آسیب جدی به زیست بوم کسب و کاری پیام رسان های داخلی می داند و بر این باور است که رقابت با پیام رسان های خارجی باعث تقویت و ارتقای سطح کیفی پیام رسان های داخلی است.
تجربه سال های اخیر نشان داده است که استارت آپ های داخلی می توانند با ایجاد مزیت های رقابتی در ارائه خدمات بر اساس مدل های کسب و کاری سودآور و جذب سرمایه های بخش خصوصی روی پای خود بایستند و توان رقابت با رقبای مشابه خارجی خود را داشته باشند و از حمایت دولت صرفا در سطح قانونگذاری و ایجاد بسترهای رقابت سالم بهره ببرند.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف اجرای تکالیف قانونی سند مصوب شورای عالی فضای مجازی در قبال پیام رسان های داخلی شامل پرداخت تسهیلات، واگذاری امکانات تخصصی از جمله هم مکانی، پهنای باند اتصال به IXP و اینترنت و تعیین و اعمال تعرفه ترجیحی یک سوم تعرفه اینترنت، همکاری و حمایت مطلوبی داشته است که شایسته سپاس و قدردانی است.
اپلیکیشن بله از بدو شکل گیری تا کنون ماهیتی استارت آپی داشته که متکی به توانمندی های سخت افزاری و نرم افزاری خود، تمام تمرکزش بر ارائه مطلوب سطح گسترده ای از خدمات روی پلتفرمی اجتماعی است و با این رویکرد گام در مسیر توسعه گذاشته که بدون اتکای به دولت بتواند در زیست بوم رقابتی پیام رسان ها نقشی پُررنگ ایفا کند و از اینرو حمایت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را از جنس لطف می داند و نه وظیفه.
خدمت پیام رسانی یکی از قابلیت های متعدد پلتفرم بله و ابزاری برای تسهیل و تسریع فرآیند های کسب و کار دیجیتال و بانکداری اجتماعی است و یگانه غایت و هدف این پلتفرم نیست.
امید است با تکیه بر توانمندی های داخلی شاهد درخشش و اعتلای روز افزون محصولات با کیفیت ایرانی در تمام سطوح جامعه باشیم.

تدوین راهکارهای جمع‌آوری سرمایه‌های سرگردان


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه پیش فروش سکه راهکار مناسبی نیست، معتقد است برای ساماندهی وضعیت اقتصادی باید برنامه ریزی جامعی برای مدیریت نقدینگی ارایه شود.
تدوین راهکارهای جمع‌آوری سرمایه‌های سرگردان

به گزارش دیوان اقتصاد،محمد خدابخشی در گفت و گو با ایبِنا با نادرست خواندن اقدام بانک مرکزی مبنی بر پیش فروش سکه، گفت: با این اقدام حباب قیمت سکه کاهش نخواهد یافت، زیرا باز هم سکه ها به دست متقاضی اصلی نخواهد رسید.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت باید تقاضاهای شکل گرفته برای سکه را ساماندهی کند، تصریح کرد: تا زمانی که عده ای با خرید بیش از ۳۰ هزار سکه پیش قدم می شوند به طور حتم تقاضاها همچنان در این بازار وجود خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه عرضه سکه به صورت پیش فروش در شرایط فعلی از منطق درستی پیروی نمی کند، افزود: هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که بانک مرکزی در شرایط فعلی که منابع خود را باید حفظ کند آن را در غالب پیش فروش سکه به تعدادی سرمایه دار واگذار کند.

خدابخشی با بیان اینکه پیش فروش سکه در برهه فعلی تاثیری در رفاه اقتصادی مردم نخواهد داشت، گفت: این تصمیم هیچ تاثیری در مدیریت نقدینگی نداشته و بیشتر بر ایجاد بازار سیاه از سوی برخی افراد دامن می زند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه دولت برای ساماندهی وضعیت اقتصادی باید برنامه ریزی جامعی برای مدیریت نقدینگی ارایه کند، تصریح کرد: در برنامه دولت باید همه بازارها اعم خودرو، ارز، سکه، مسکن و غیره دیده شود تا با یک بسته پیشنهادی مدیریت سرمایه های سرگردان صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه در نظر گرفتن رشد فزاینده نقدینگی برای ساماندهی اقتصادی لازم است، گفت: هدایت نقدینگی به سمت و سویی که جهش قیمتی در بازارهای مختلف ایجاد نشود وظیفه تیم اقتصادی دولت است.

خدابخشی با انتقاد از عملکرد نظام برنامه ریزی در کشور، افزود: اگر نظام برنامه ریزی اصلاح شود به طور حتم بازارهای سکه و ارز درگیر حباب قیمتی نخواهند شد از اینرو باید نظام سیستمی جامع نگر در اقتصاد وجود داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: پیش فروش سکه با شرایط فعلی خرید آن را از سوی برخی سرمایه گذار در حجم بالا رقم می زند از این رو تغییری در نیاز جامعه رخ نخواهد داد. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پیش فروش سکه و اخذ مالیات تورمی به نفع سرمایه داران و به ضرر اقشار آسیب پذیر جامعه است، افزود: با پیش فروش سکه و تحمیل مالیات های تورمی به مردم دولت وضعیت زندگی برای اقشار آسیب پذیر و دهک های پایین جامعه را سخت تر می کند.

 

تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه


شنیده‌ها حاکیست بانک مرکزی در حال بازنگری در پرداخت ارز مسافرتی براساس نرخ توافقی بازار ثانویه ارزی است.
تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از فارس، ارز مسافرتی با سهمیه ۵۰۰ یورو برای مسافرت به کشورهای همسایه و سهمیه ۱۰۰۰ یورو برای سفر به کشورهای دور، از همان ابتدا با چالش‌ها و مسائلی مواجه شد.

کار به جایی رسید که برخی آژانس‌های مسافرتی تبلیغات مسافرت مجانی به کشورهای خارجی را می‌کردند با این قید که مسافر ارز را به قیمت رسمی به آژانس بفروشند. تفاوت شدید قیمت ارز رسمی و نرخ غیررسمی بازار چنین رانت بزرگی را برای مسافرت‌های خارجی به وجود آورد.

مدتی پیش سیاست‌گذاران ارزی و تجاری کشور با بازنگری در سیاست ارزی خود، کالاهای وارداتی را به ۴ گروه تقسیم کردند که براساس آن گروه اول و دوم که شامل کالاهای اساسی، واسطه‌ای و سرمایه‌ای است مشمول ارز رسمی شدند و همچنین گروه سوم کالایی باید تقاضای ارز خود را از بازار ثانویه که نرخ به صورت توافقی تعیین می‌شود، تامین خواهد شد.

در ادامه اصلاح سیاست‌های ارزی، خبرها حاکی از تجدید نظر بانک مرکزی در سیاست ارز مسافرتی دارد. گفته می‌شود به زودی تامین ارز مسافرتی براساس نرخ رسمی براساس نرخ بازار ثانویه انجام خواهد شد. این سیاست پس از نهایی شدن سازوکار آن، اعلام خواهد شد.

با حمایت بانک انصار هفتمین نمایشگاه اینوتکس 2018 برگزار شد


هفتمین رویداد  تخصصی بین‌المللی نوآوری و فناوری نمایشگاه اینوتکس 2018  در حوزه تکنولوژی و نوآوری در ایران با حضور مرکز توسعه فناوری های مالی بانک انصار  در محل نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران (بوستان گفتگو) برگزار شد.
با حمایت بانک انصار هفتمین نمایشگاه اینوتکس 2018 برگزار شد

به گزارش دیوان اقتصاد، مرکز فناوری های نوین بانک انصار با هدف معرفی بانک به عنوان یکی از بازیگران اکو سیستم نوآوری و حامی استارت آپ های حوزه فناوری های مالی (فین تک ها) اقدام به برپایی غرفه با حضور استاندار محترم تهران ، ریاست پارک فناوری ، دبیر اجرایی نمایشگاه ، اعضای نهاد ریاست جمهوری ، نراقیان مدیر کل اداره بازاریابی بانک انصار ، اعضای هیئت علمی دانشگاه های تهران ، امیر کبیر ، علامه طباطبائی و سایر اعضای سطح اول علمی و نوآوری کشور کرد .

در این گزارش آمده است ، این رویداد بزرگترین گردهمایی استارتاپ‌ها، سرمایه‌گذاران ، شتاب‌دهنده‌ها ، شرکت های دانش بنیان ، پارک های علم و فناوری و شرکت های داخلی و خارجی ارائه کننده فناوری های نوین است که با هدف تبادل نظر و هم‌افزایی میان فعالان حوزه نوآوری و فناوری برگزار می‌شود. 

گسترش چتر حمایتی بیمه برای کاهش هزینه‌های مردم


رییس کل جدید بیمه مرکزی گسترش چتر حمایتی بیمه برای کاهش هزینه های مردم را اولین برنامه خود اعلام کرد.
گسترش چتر حمایتی بیمه برای کاهش هزینه‌های مردم

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از  ایبِنا، غلامرضا سلیمانی امیری در پاسخ به این سوال که مهم ترین اولویت های شما  برای سکانداری بیمه مرکزی چیست و چه برنامه هایی دارید؟ گفت: رییس جمهوری در جلسه هیات دولت در بحث بیمه مسائل مهمی را مطرح کرد که براساس آن مسیر آینده به نوعی با تحول بیشتر و رشد فزاینده ای ترسیم شد.

غلامرضا سلیمانی امیری در جلسه هیات وزیران برای ریاست کلی بیمه مرکزی رای اعتماد گرفت و گسترش چتر حمایتی بیمه را اولین برنامه خود اعلام کرد. رییس شورای عالی بیمه خاطرنشان کرد: براین اساس یک بیمه قدرتمند و قوی لازم است که پوشش کاملی داشته باشد، بتواند هزینه های مردم را کاهش داده و به گسترش چتر حمایتی و همچنین شفافیت رقابت منجر شود.

سلیمانی امیری با بیان اینکه این مباحث، می طلبد که در مجموعه صندوق ها و شرکت های بیمه ای تلاش بیشتری انجام شود، افزود: البته طبیعی است که در چنین وضعیتی به یک مجموعه بیمه ای با توانگری بالا نیاز است تا با توانگری مالی بالا بتواند تعهدات آتی را قبول کند و ریسک پذیر باشد؛ لذا در چنین شرایطی بایستی حتما ضریب نفوذ بیمه را افزایش داد.

وی تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما ضریب نفوذ بیمه ۲.۳ درصد است، در حالی که در کشورهای پیشرفته، این ضریب نزدیک ۱۳ درصد است. سلیمانی امیری گفت: باید به سمت گسترش چتر حمایتی بیمه در کشور حرکت کرد؛ خوشبختانه مجموعه شرکت های بیمه ای در کشور از ظرفیت خیلی بالا همچون نیروی انسانی متخصص، جوان و تحصیل کرده برخوردار هست و هم از تجربه خیلی خوبی برخوردار است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که در شرایط جنگ اقتصادی پیش رو، بخش خصوصی چه وظیفه ای را می تواند ایفا کند، گفت: در جنگ اقتصادی اخیر که توسط دولتمردان آمریکا به خصوص ترامپ علیه ملت ایران شروع شده است، به نظر می رسد یکی از بهترین روش های مقابله، استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی است و شرکت های خصوصی بیمه در همین رابطه می توانند خیلی خوب عمل کنند.

رییس کل بیمه مرکزی اظهار داشت: شرکت های خصوصی در سطح کشور بخش خصوصی، اصناف و همچنین شرکت های تولیدی معمولا راهکارهایی پیدا می کنند که در سازمان های دولتی و وزارتخانه ها خیلی سخت است، چرا که معمولا در دستگاه های دولتی، قوانین و مقرراتی حاکم است که مسیر را خیلی سریع و روشن نمی تواند برای فعالیت های اقتصادی باز کند.

وی افزود: اینجاست که شرکت های خصوصی و بخش خصوصی خیلی راحت وارد می شوند و با طرف مقابل که آنها هم در کشورهای مختلف، معمولا شرکت های خصوصی هستند، با همکاری هم می توانند روش های نقل و انتقال کالا و پول را طی قراردادهایی به راحتی منعقد کنند، این مسیر می تواند تا حد زیادی جلوی تلاش آمریکایی ها را برای نابودی ملت ایران بگیرد.

سلیمانی در ادامه گفت: می توان همانطور که در زمان جنگ تحمیلی، بسیج به کمک ارتش و سپاه آمده بود، در این دوره هم باید بسیج اقتصادی داشته باشیم که این بسیج اقتصادی و بسیجیان اقتصادی همین شرکت های خصوصی هستند که علاقمند به کشورشان بوده و به راحتی می توانند این وضعیت مقابله و جنگ اقتصادی آمریکا را به نوعی به شکست علیه خودش تبدیل کنند.


بستن