بخشودگی 4 هزار و 800 پرونده جرائم دیرکرد تسهیلات زیر 100 میلیون
مدیر شعب بانک کشاورزی در استان بوشهر از بخشودگی ۴هزار و ۸۰۰ پرونده جرائم دیرکردتسهیلات زیر صد میلیون تومان خبر داد.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد ، محمد حسن رزاقی منش در نشست خبری درباره میزان تسهیلات پرداختی شعب بانک کشاورزی در استان بوشهر، اظهار داشت: جمع کل تسهیلات پرداختی از سوی شعب این بانک در سال ۹۵، ۱۵ هزار و ۷۳ فقره تسهیلات به ارزش ۴، ۸۸۰، ۷۸۴ میلیون ریال و همچنین تعداد ۱۱هزار و ۷۴۹ فقره به ارزش ۳، ۶۵۵، ۷۲۷ میلیون ریال تا دی ماه سال جاری بوده است.
وی افزود: در بخش تسهیلات ازدواج زمان انتظار متقاضیان به یک روز کاهش یافته و طی ده ماهه امسال ۱۶۲۹ فقره تسهیلات به ارزش ۱۶۸، ۶۰۰ میلیون ریال به زوجین متقاضی پرداخت شده است.
مدیر شعب بانک کشاورزی در استان بوشهر در ادامه با اشاره به اینکه طولانی ترین مرز آبی در استان بوشهر قرار دارد، گفت: بزرگترین منابع نفت و گاز در استان بوشهر قرار دارد و این استان، پایتخت انرژی نیز نامیده می شود.
رزاقی منش ادامه داد: عمده ترین تولیدات استان بوشهر گندم، نخیلات، میگو و گوجه فرنگی فرنگی خارج از فصل است.
وی با تاکید براینکه عمده ترین تولیدات استان حول محور این چهار محصول است، افزود: البته پرورش مرکبات هم در این استان داریم که بسیار محدود است.
این مقام مسئول اظهار داشت: در کشت گوجه فرنگی خارج از فصل، حدود ۱۳ هزار هکتار گوجه فرنگی کشت و حدود ۶۰۰ هزار تن گوجه فرنگی در سال صادر می شود.
وی افزود: ۲۴۰ واحد مرغداری در استان در حال فعالیت هستند و تولید مرغ به دلیل شرایط جوی و آب و هوا بسیار حساس است و تولید این مرغداری ها حدود ۳۱ هزار تن است.
وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد میگو پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می شود، توضیح داد: امسال ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن میگو پرورشی در استان تولید شده که ۸۰ درصد آن به کشور های دیگر با واسطه صادر می شود و ارز آوری ۶۰ میلیون دلاری برای کشور خواهد داشت.
مدیر شعب بانک کشاورزی در استان بوشهر با اشاره به اینکه قدمت بانک کشاورزی به سال ۱۳۴۲ در برازجان و بوشهر برمی گردد، افزود: در حال حاضر ۳۵ شعبه در استان در حال فعالیت هستند.
وی با اشاره به طرح پرورش ماهی در قفس گفت: بزرگترین مرکز ماهی در قفس در استان بوشهر قرار دارد، این طرح دارای بخش تکثیر، پرورش و بسته بندی است که ارزش این طرح ۶۵۰ میلیارد ریال است.
رزاقی منش در ادامه درباره فعالیت های الکترونیک بانک‌، توضیح داد: بانک کشاورزی در حوزه بانکداری الکترونیک از بانک های پیشرو است و بررگترین سیستم بانکداری جامع یا Core banking را در سیستم بانکی دارد. در حاضر بانک کشاورزی با ۵۱ دستگاه خودپرداز و ۴۱۸۹ هزار فقره تراکنش و همچنین ۱۰ هزار دستگاه پایانه فروش با ثبت ۲۹ میلیون تراکنش در ده ماهه سال جاری حضور چشمگیری در بازار استان دارد.
وی درباره مسئولیت اجتماعی بانک گفت: سال ۹۴ حدود یک میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج به نوعروسان تحت پوشش کمیته امداد پرداخت شد و در سال ۹۵ نیز ۹۰ میلیون تومان جهت آزادی زندانیان جرائم غیرعمد به ستاد دیه استان پرداخت شد و بسیاری دیگر از فعالیت ها که در قالب مسئولیت اجتماعی بانک انجام شده است.
رزاقی منش درباره بخشودگی جرائم دیرکردتسهیلات زیر صد میلیون تومان گفت: سال گذشته ۴هزار و ۸۰۰ پرونده تعیین تکلیف شد و امسال نیز این اقدام ادامه دارد. همچنین سال گذشته نیز ۴۴۰ میلیارد ریال به بنگاه های نیمه تعطیل پرداخت شد و امسال نیز ۱۷۰ میلیارد ریال به ۳۲ طرح پرداخت شده است.

تعیین تکلیف سپرده‌گذاران میلیاردی غیرمجازها سرعت گرفت
بعد از آنکه قرار بر این شد تا پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران کلان موسسات اعتباری غیرمجاز منحل شده مورد بررسی قرار گرفته و شرایط آن تعیین شود با آخرین تصمیمات اتخاذ شده بین نمایندگان سران سه قوا به احتمال زیاد از هفته آینده پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران تا سقف یک میلیارد تومان آغاز می‌شود.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایسنا، هر چند که تعیین تکلیف سپرده‌گذاران موسسات اعتباری که در دو تا سه سال اخیر منحل و کار آن‌ها به پایان رسیده بود به طور مرحله‌ای در دستور کار قرار گرفت، اما به هر حال اولویت با سپرده‌گذاران خرد بود و در این بین سپرده‌گذاران کلانی که با ارقام گاها چند میلیاردی در این موسسات سرمایه‌گذاری کرده و در نوبت بعدی قرار گرفتند، حتی در مواردی امید چندانی برای بازپرداخت تمامی مطالبات آن‌ها وجود نداشت، زیرا بانک مرکزی شرط اصلی پرداخت وجوه سپرده‌گذاران را شناسایی دارایی و اموال این موسسات تعیین کرده بود.

بر این اساس در مورد موسسات بزرگی همچون ثامن‌الحجج که امور آن به بانک پارسیان واگذار شد و یا مجموعه هشت تعاونی که در قالب موسسه کاسپین گرد آمدند و از سویی دیگر افضل توس، البرز ایرانیان و وحدت در مرحله اولیه پرداخت سپرده‌گذاران خرد انجام شد، ولی در ادامه با توجه به اینکه اموال و دارایی‌ها باید شناسایی شده و این امور با موانع و سختی‌هایی پیش می‌رفت پرداخت وجوه سپرده‌گذاران کلان تا حدی به تأخیر افتاد و با مشکل مواجه شد.

بانک مرکزی در اواخر سال گذشته اعلام کرده بود که با تغییر و تحولاتی که در هیأت تصفیه موسسات اعتباری غیرمجاز ایجاد شده و شرایط برای شناسایی اموال به طور مناسب‌تری پیش می‌رود، این امید وجود دارد تا بتوان در پایان نیمه اول امسال سپرده‌گذاران کلان را تا حد زیادی تعیین تکلیف کرد.

این در حالی است که از هفته گذشته در نتیجه جلسه‌ای که نمایندگان سران سه قوا برای تعیین وضعیت سپرده‌گذاران داشتند قرار بر این شد تا به زودی مطالبات سپرده‌گذاران تا سقف یک میلیارد تومان موسسات اعتباری پرداخت شود. چندی از این اعلام نگذشت که به تازگی در کمیته سران سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه این گونه سیاست‌گذاری شد تا از هفته آینده شرایط برای پرداخت سپرده‌های تا سقف یک میلیارد تومان مهیا شود.

بر اساس آخرین اطلاعات، این کمیته اعلام کرده است که حداکثر ظرف مدت یک ماه تمامی سپرده‌های تا سقف یک میلیارد تومان پرداخت می‌شود که البته شامل تمامی سپرده‌گذاران موسسات اعتباری که دچار مشکل شده‌اند، خواهد بود. قرار بر است تا بانک مرکزی به زودی نحوه مراجعه سپرده‌گذاران به موسسات مالی و اعتباری و همچنین اینکه به کد آن بانک برای دریافت سپرده خود مراجعه کنند را اطلاع‌رسانی کند.

در بین این موسسات به طور حتم فرشتگان که از پرحاشیه‌ترین آن‌ها در حدود دو سال گذشته به شمار می‌رود مورد هدف خواهد بود. این موسسه بزرگترین زیرمجموعه موسسه اعتباری کاسپین با حدود ۵۰۰ هزار سپرده‌گذار است. فرشتگان نزدیک به ۸۶۰۰ میلیارد تومان بدهی داشت که از این رقم ۵۰۰۰ میلیارد تومان سپرده و تا ۳۰۰۰ میلیارد تومان دیگر اموال محقق نشده بود. مدیران این تعاونی در زمان فعالیت آن بخش زیادی از سرمایه موسسه را در قالب املاک و دارایی‌هایی که اغلب مالکان آن مبهم بودند سرمایه‌گذاری کرده بود. از این رو شناسایی دارایی‌های فرشتگان در مواردی به کندی پیش رفته و با مشکلاتی همراه شد.

بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی اعلام کرد در فرایند مرحله‌ای پرداخت وجوه سپرده‌گذاران فرشتگان که تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان پیش رفته بود نزدیک به ۹۸ درصد سپرده‌گذاران آن تعیین وضعیت شدند.

با توجه به تصمیمی که برای پرداخت سپرده‌های تا سقف یک میلیارد تومان اتخاذ شده در کنار فرشتگان، سپرده‌گذاران تعاونی‌های البرز ایرانیان، وحدت و افضل توس که تاکنون تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کرده و سپرده‌گذاران کلان آن نیز تا همین رقم تعیین وضعیت شدند شامل دریافت تا سقف یک میلیارد خواهند شد.

در کنار این تعاونی‌ها باید ثامن‌الحجج را نیز اضافه کرد که حدود سه سال پیش بانک پارسیان متعهد پرداخت امور این تعاونی شده و تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان پیش رفته بود.

بازگشت طلا به بالای مرز 1300 دلار
طلا پس از اینکه موفق شد به بالای مرز ۱۳۰۰ دلار صعود کند در معاملات روز جمعه تحت تاثیر رشد ارزش دلار آمریکا، اندکی کاهش قیمت یافت.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۳۰۲ دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۳۰۱.۹۰ دلار ایستاد.

شاخص دلار آمریکا در برابر سبدی از شش ارز رقیب با ۰.۱ درصد افزایش، به ۹۳.۸۴۶ واحد رسید. دلار پس از اینکه در معاملات گذشته به پایین‌ترین حد دو هفته اخیر در برابر ین سقوط کرد، در معاملات روز جاری در برابر ارز ژاپن ۰.۲ درصد افزایش یافت.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۱۶.۶۱ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۰۱ درصد افزایش، ۹۱۰.۵۷ دلار معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۰۷ درصد کاهش یافت و به ۹۷۷ دلار رسید.

اعلام امادگی موسسه ملل برای سرمایه گذاری در گیلان
از ستاد اقتصاد مقاومتی استان به عنوان یک هسته مرکزی متشکل از دستگاه‌های اجرایی، دستگاه‌های نظارتی و دستگاه‌های قضایی در مسیر افزایش اطمینان سرمایه‌گذاران و تسهیل امور آنان بهره می‌گیریم.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد، نماینده عالی دولت در گیلان بیان کرد: از ستاد اقتصاد مقاومتی استان به عنوان یک هسته مرکزی متشکل از دستگاه‌های اجرایی، دستگاه‌های نظارتی و دستگاه‌های قضایی در مسیر افزایش اطمینان سرمایه‌گذاران و تسهیل امور آنان بهره می‌گیریم.
به گزارش موج ، مصطفی سالاری در بررسی طرح‌های پیشنهادی سرمایه گذاری موسسه ملل در استان که امروز در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد با اشاره به ظرفیت های بی‌نظیر گردشگری گیلان افزود: امنیت در سرمایه‌گذاری را از جمله اولویت‌های مهم برای سرمایه‌گذاران می‌دانم.
نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت: از ستاد اقتصاد مقاومتی استان به عنوان یک هسته مرکزی متشکل از دستگاه‌های اجرایی، دستگاه‌های نظارتی و دستگاه‌های قضایی در مسیر افزایش اطمینان سرمایه‌گذاران و تسهیل امور آنان بهره می‌گیریم.
تشکیل کمیته‌ امنیت سرمایه‌گذاری در استانوی خاطر نشان کرد: تشکیل کمیته‌ امنیت سرمایه‌گذاری در استان نقش مؤثری در کاهش دغدغه‌مندی آنان دارد.
سالاری ظرفیت‌ها و موقعیت‌های موجود در گیلان را بسیار مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: دریا، جنگل، آب و هوای خوب، مواهب طبیعی و تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته که نتایج آن در حال شکوفا شدن است باعث ایجاد جذابیت برای حضور سرمایه‌گذاران در این استان می‌شود.
تکمیل آزاد راه باعث کاهش مسافت و زمان حضور گردشگران در استان گیلانوی افزود: تکمیل آزاد راه باعث کاهش مسافت و زمان حضور گردشگران در استان گیلان شده که باید از این ظرفیت در مسیر افزایش سطح خدمات رسانی به مردم استفاده کنیم.
استاندار گیلان با اشاره به افتتاح قریب الوقوع راه آهن قزوین- رشت خاطر نشان کرد: با افتتاح این خط آهن به زودی شاهد افزایش گردشگران از سراسر نقاط کشور به استان خواهیم بود که در این خصوص باید برنامه‌ریزی مدون با نگاه کارشناسانه را دنبال کنیم.
وجود منطقه آزاد انزلی را یکی از مزیت‌های استان گیلان نسبت به استان‌های شمالیوی وجود منطقه آزاد انزلی را یکی از مزیت‌های استان گیلان نسبت به استان‌های شمالی دیگر عنوان کرد و اظهار داشت: این ظرفیت افزایش حضور گردشگران را دنبال دارد.
وی خاطر نشان کرد: باید تلاش کنیم هر یک از محصولات شهرستان‌ها که نمادی از فرهنگ آن منطقه است را برندسازی و معرفی کنیم.
استاندار گیلان وجود رودخانه های متعدد را از موهبت‌های استان قلمداد کرد و افزود: با ایجاد شناورهای دریایی در این بسترهای آبی و همچنین تالا‌ب‌ها و آب‌بندان‌ها می‌توان در جهت توسعه گردشگری گام‌های جدی برداشت.
ساخت مارینا در بستر دریا و تالاب را گام مثبتی در جذب گردشگرانوی ساخت مارینا در بستر دریا و تالاب را گام مثبتی در جذب گردشگران دانست و اظهار داشت: با افزایش ساخت این گونه فضاها می‌توانیم زمینه حضور گردشگران در شرایط جوی نامساعد را فراهم کنیم.
سالاری با اشاره به بهره‌برداری راه آهن آستارا- آستارا گفت: با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به منظور ایجاد بستر فرآوری محصولات و بسته بندی مواد غذایی و مرکبات می‌توان شرایط صادرات آن به کشورهای همسایه و حوزه CIS متناسب با نیاز آنان را فراهم آورده و به رونق اقتصادی و اشتغال کمک کرد.
در این نشست مدیر موسسه سرمایه گذاری ملل پیشنهادهای خود را در حوزه‌ سرمایه‌گذاری ارائه کرد.

یورو ارز مبنای صندوق توسعه ملی شود
مدیرعامل بانک توسعه صادرات پیشنهاد داد که صندوق توسعه ملی در قراردادهای خود با بانک ها به جای دلار از یورو استفاده کند.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد،علی صالح آبادی در گفت و گو با ایبِنا درباره تغییر ارز گزارشگری از دلار به یورو گفت: دلار تنها یک نام در گزارشگری بود زیرا به دلیل وجود تحریم های اولیه آمریکا با دلار نمی توانستیم کار کنیم؛ لذا دلیلی وجود ندارد تا دلار را مبنای مبادلات خود قرار دهیم.
وی ادامه داد: به نظر من می رسد که در تمامی اقتصاد کشور باید مفهومی به نام دلار کنار گذاشته شود و با یورو که واقعیت اقتصادی است، کار کنیم.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات تاکید کرد که در حال حاضر ذخایر ارزی کشور، ذخایر ارزی بانک ها و سپرده گذاری بانک های ایرانی در بانک های خارجی و همچنین تمامی نقل و انتقالات مالی کشور بر مبنای یورو است.
صالح آبادی اظهار داشت: وقتی که یورو نقشی اساسی در مبادلات اقتصادی ایران دارد، دلیلی ندارد که دلار را مبنای مبادلات خود قرار دهیم. وی با اشاره به قراردادهای صندوق توسعه ملی با بانک ها گفت: در این قراردادها پرداخت بر مبنای یورو است اما قرارداد بر مبنای دلار است و از آنجایی که بانک ها دسترسی به بازارهای مالی با دلار را ندارد، نمی توانند ریسک نوسانات را پوشش دهند؛ در حالی که دریافت و پرداخت به یورو انجام می شود.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات پیشنهاد داد در قراردادهای صندوق توسعه ملی مبنا بر استفاده از دلار قرار بگیرد زیرا در تمامی بخش های اقتصاد کشور لازم است تا مبنای گزارشگری براساس یورو قرار بگیرد.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن