گروه خبری اقتصادی

بخشودگی 4 هزار و 800 پرونده جرائم دیرکرد تسهیلات زیر 100 میلیون


مدیر شعب بانک کشاورزی در استان بوشهر از بخشودگی 4هزار و 800 پرونده جرائم دیرکردتسهیلات زیر صد میلیون تومان خبر داد.
بخشودگی 4 هزار و 800 پرونده جرائم دیرکرد تسهیلات زیر 100 میلیون

به گزارش دیوان اقتصاد ، محمد حسن رزاقی منش در نشست خبری درباره میزان تسهیلات پرداختی شعب بانک کشاورزی در استان بوشهر، اظهار داشت: جمع کل تسهیلات پرداختی از سوی شعب این بانک در سال 95، 15 هزار و 73 فقره تسهیلات به ارزش 4، 880، 784 میلیون ریال و همچنین تعداد 11هزار و 749 فقره به ارزش 3، 655، 727 میلیون ریال تا دی ماه سال جاری بوده است.
وی افزود: در بخش تسهیلات ازدواج زمان انتظار متقاضیان به یک روز کاهش یافته و طی ده ماهه امسال 1629 فقره تسهیلات به ارزش 168، 600 میلیون ریال به زوجین متقاضی پرداخت شده است.
مدیر شعب بانک کشاورزی در استان بوشهر در ادامه با اشاره به اینکه طولانی ترین مرز آبی در استان بوشهر قرار دارد، گفت: بزرگترین منابع نفت و گاز در استان بوشهر قرار دارد و این استان، پایتخت انرژی نیز نامیده می شود.
رزاقی منش ادامه داد: عمده ترین تولیدات استان بوشهر گندم، نخیلات، میگو و گوجه فرنگی فرنگی خارج از فصل است.
وی با تاکید براینکه عمده ترین تولیدات استان حول محور این چهار محصول است، افزود: البته پرورش مرکبات هم در این استان داریم که بسیار محدود است.
این مقام مسئول اظهار داشت: در کشت گوجه فرنگی خارج از فصل، حدود 13 هزار هکتار گوجه فرنگی کشت و حدود 600 هزار تن گوجه فرنگی در سال صادر می شود.
وی افزود: 240 واحد مرغداری در استان در حال فعالیت هستند و تولید مرغ به دلیل شرایط جوی و آب و هوا بسیار حساس است و تولید این مرغداری ها حدود 31 هزار تن است.
وی با اشاره به اینکه 60 درصد میگو پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می شود، توضیح داد: امسال 13 هزار و 500 تن میگو پرورشی در استان تولید شده که 80 درصد آن به کشور های دیگر با واسطه صادر می شود و ارز آوری 60 میلیون دلاری برای کشور خواهد داشت.
مدیر شعب بانک کشاورزی در استان بوشهر با اشاره به اینکه قدمت بانک کشاورزی به سال 1342 در برازجان و بوشهر برمی گردد، افزود: در حال حاضر 35 شعبه در استان در حال فعالیت هستند.
وی با اشاره به طرح پرورش ماهی در قفس گفت: بزرگترین مرکز ماهی در قفس در استان بوشهر قرار دارد، این طرح دارای بخش تکثیر، پرورش و بسته بندی است که ارزش این طرح 650 میلیارد ریال است.
رزاقی منش در ادامه درباره فعالیت های الکترونیک بانک‌، توضیح داد: بانک کشاورزی در حوزه بانکداری الکترونیک از بانک های پیشرو است و بررگترین سیستم بانکداری جامع یا Core banking را در سیستم بانکی دارد. در حاضر بانک کشاورزی با 51 دستگاه خودپرداز و 4189 هزار فقره تراکنش و همچنین 10 هزار دستگاه پایانه فروش با ثبت 29 میلیون تراکنش در ده ماهه سال جاری حضور چشمگیری در بازار استان دارد.
وی درباره مسئولیت اجتماعی بانک گفت: سال 94 حدود یک میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج به نوعروسان تحت پوشش کمیته امداد پرداخت شد و در سال 95 نیز 90 میلیون تومان جهت آزادی زندانیان جرائم غیرعمد به ستاد دیه استان پرداخت شد و بسیاری دیگر از فعالیت ها که در قالب مسئولیت اجتماعی بانک انجام شده است.
رزاقی منش درباره بخشودگی جرائم دیرکردتسهیلات زیر صد میلیون تومان گفت: سال گذشته 4هزار و 800 پرونده تعیین تکلیف شد و امسال نیز این اقدام ادامه دارد. همچنین سال گذشته نیز 440 میلیارد ریال به بنگاه های نیمه تعطیل پرداخت شد و امسال نیز 170 میلیارد ریال به 32 طرح پرداخت شده است.

همتی چوب جادو ندارد!


برجام که امضا شد اولین واکنش مردم شادی و رقص در خیابان بود. خیلی‌ها در دستان خود یک دلاری و یک‌هزار تومانی داشتند؛ آن روزها دلار بالای 3هزار تومان قیمت داشت.
همتی چوب جادو ندارد!

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از اخبار پول،اما عده‌ای هم به این امر به خوبی واقف بودند که این خواسته مردم با اما و اگرهای زیادی مواجه است و قطعا گشایش مالی یکباره و ناگهانی رخ نمی‌دهد. همان زمان هم کارشناسان مرتب این نکته را گوشزد می‌کردند که مشکلات اقتصادی داخلی و خارجی ما آن‌قدر پیچیده است که ناگهان طی یک هفته همه مشکلات به کلی رفع نمی‌شود.

مدیران ارشد کشور نیز این نکته را بارها ذکر کردند که حل مشکلات یک شبه امکان‌پذیر نیست و از طرفی بخشی از مشکلات ما در داخل کشور است و اصولا ربطی به برجام ندارد. کمااینکه با خروج آمریکا از برجام و به تبع آن وعده اعمال تحریمها از 15مرداد، منجر به اعلام خروج شرکتهای خارجی از ایران شد.

اما در شرایط کنونی کشور با اخبار ناگواری که هرروز از وضعیت وخیم اقتصاد کشور می‌خوانیم، همه نگرانیم. دلار و طلا با صعود ناگهانی قیمت و به تبع آن چندبرابر شدن قیمتها در بازار، همه را نگران کرده است.

کار به جایی رسیده است که کودکان و نوجوانان هم مدام نرخ ارز و طلا را چک می‌کنند!

در این شرایط وخیم، با پایان یافتن دوره ریاست ولی‌اله سیف بر بانک مرکزی، دیروز مراسم تودیع وی و معارفه عبدالناصر همتی در بانک مرکزی برگزارشد.

شاید به جرات بتوان گفت همتی با شرایط بسیار دشوار حتی سخت‌تر از چالشی که در بانک ملی پس از خاوری داشت، روبه‌روست.در حال حاضر توقعات همه اقشار جامعه از او بالاست و به نوعی چشم امید همه به اوست که معجزه‌ای برای اقتصاد کشور کند.

اما بیایید کمی واقع‌بین باشیم.

همتی دکترای اقتصاد دارد. درمان اقتصاد زمان‌بر است. همتی پزشک نیست که نبض بیمار را بگیرد، دارو بنویسد و یک هفته بعد بیمار سالم وسلامت شود. همتی چوب جادو هم ندارد که وردی بخواند و از فردا یک اقتصاد به اصطلاح “گل و بلبل” داشته باشیم!

همانطور که تجربه برجام و خروج از تحریم‌ها اثبات کرد، هیچ رونقی «ناگهانی» رخ نمی‌دهد. ما مشکلات بسیار ریشه‌ای داریم که باید آرام آرام جراحی شود و این امر باید بر عهده یک تیم اقتصادی قوی باشد.

در شرایط کنونی، ما نیازمند یک تیم اقتصادی هستیم که روی مشکلات کار کند، برای حل آن راهکار بدهد و این راهکارها در کشور به درستی اعمال شود. در این میان همتی فقط یکی از ارکان مهم این تیم است و همه آن قطعا نیست.

وقتی یک عضو مثلا قلب درست کار نکند باقی اعضا هم به رنج خواهند افتاد. در واقع فقط قلب شخص بیمار است اما همه اعضای او یارای حیات ندارند.

برهمین اساس، باید از مسئولان رده بالای کشور بخواهیم همتی را برای کار مستقل بگذارند. چرا که او در تمام سالهای کاری‌اش ثابت کرده می‌تواند خوب کار کند. کمااینکه یک بانک بحران زده بعد از خاوری را همچنان بر اوج نگه داشت. از مردم هم بخواهیم اندکی صبوری کنند، توقع معجزه ناگهانی نداشته و واقع بین باشند؛ به سرعت ناامید و دلزده نشوند تا برون رفتی از این بحران فعلی داشته باشیم.

واحدهای بانک ملی ایران، مویرگی ارزیابی می شوند


واحدهای بانک ملی ایران، مویرگی ارزیابی می شوند مدیرعامل بانک ملی ایران گفت: استراتژی بانک به صورت هدفمند طراحی شده و نحوه حرکت واحدها در چارچوب آن به صورت مویرگی با شاخص های مدون ارزیابی می شود.
واحدهای بانک ملی ایران، مویرگی ارزیابی می شوند

به گزارش دیوان اقتصاد، محمد رضا حسین زاده با بیان این که در دوران جدید، ارزیابی و گزارش دهی کلی نفعی به حال سازمان ها ندارد، گفت: سازمان ها از واحدهای کوچک تشکیل شده اند که هر کدام اثر خود را بر عملکرد نهایی دارند، بنابراین هر واحد بانک شامل واحدهای ستادی، شعب و حتی باجه می تواند در عملکرد بانک موثر باشد.
وی با اشاره به این که بر همین اساس، استراتژی بلند مدت بانک تدوین و نقش هر بخش در آن به طور دقیق مشخص شده است، اظهار کرد: برای هر یک از شعب و ادارات ستادی بانک در دوره زمانی مدنظر، یک هدف مشخص تعیین و نقشه راه رسیدن به آن هدف نیز تبیین شده است.
به گفته حسین زاده، نحوه عملکرد هر کدام از این واحدها در دوره های زمانی مشخص رصد و علل احتمالی عدم تحقق کامل آن اهداف بررسی می شود تا موانع پیش رو برطرف شود.
مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان این که بدنه بانک کاملا با استراتژی تدوین شده همراه است، گفت: تیم های برنامه ریزی از میان کارکنان بانک در سراسر کشور به منظور پیاده سازی این اهداف آموزش دیده اند و به کارکنان بانک در تحقق استراتژی کمک می کنند.
حسین زاده تاکید کرد: ارزیابی مویگری عملکرد واحدها باعث تسریع در رسیدن به اهداف و شناخت چالش ها می شود، بنابراین بانک می تواند در کوتاهترین زمان و با حداکثر کیفیت، اهداف خود را محقق کند.

سیف: ترجیح دادیم ذخایر ارزی کشور حفظ شود


رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ورود بانک مرکزی به حوزه فعالیت موسسات غیرمجاز و خروج این غده از اقتصاد کشور رویدادی ماندگار است،گفت:ترجیح دادیم ذخایر ارزی کشور را برای رفع التهابات بازار هزینه نکنیم.

به گزارش دیوان اقتصاد، ولی الله سیف در مراسم تودیع و معارفه رییس کل بانک مرکزی که با حضور اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رییس جمهور برگزار شد، با مرور عملکرد بانک مرکزی در دوره 5 ساله ریاستش بر این بانک اظهار داشت: از همه اقشار می‌خواهم که این عملکرد را مورد نقد قرار دهند.
وی همچنین با در خواست اینکه نقدها بیشتر در حوزه نقد باشد تا برای آیندگان مورد استفاده قرار گیرد، افزود: ساماندهی موسسات غیرمجاز از جمله این عملکردها بود در حالی که حضور این موسسات پیشینه چندین ساله داشته و رشد فزاینده آنها از درجه نفوذ برخوردار بود که دولت‌های گذشته با آن برخورد نداشتند بلکه زمینه پیشرفت آنها را فراهم کرده بودند.
رییس کل سابق بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بی تردید ورود بانک مرکزی به این حوزه و خروج این غده از اقتصاد کشور رویدادی ماندگار است، افزود: حفظ تورم پایین و بهبود معنادار رشد اقتصادی در سایه هماهنگی و همراهی رییس جمهور دیگر دستاورد نظام بانکی بوده است.
وی با اشاره به ثبات بازار ارزی که تا فصل سوم سال گذشته ادامه داشت، گفت: مجموعه رویدادهای داخلی و خارجی بازار ارز را ملتهب کرد، اگرچه صاحب‌نظران و تحلیلگران اقتصادی تحلیل‌هایی انجام داده‌اند که بخشی از آن درست و عادلانه است اما به اعتقاد من جامعیت ندارد.
سیف تصریح کرد: بانک مرکزی می توانست با استفاده از ذخایر ارزی این التهابات را مهار کند اما ترجیح دادیم که ذخایر محافظت شود. رییس کل سابق بانک مرکزی اظهار داشت: ارتقای نظارت و شفافیت اطلاعات مالی از اقدامات برجسته این دوره است در سال مالی 1394 مطالبات مشکوک‌الوصول مورد رصد قرار گرفت و با ابلاغ استاندارهای صورت‌های مالی یا IFRS تلاش شد این استانداردها در نظام بانکی رعایت شود که این اقدامات زمینه‌ساز برقراری ارتباطات بین‌المللی است.
وی با بیان اینکه اگرچه اعداد نشان می‌دهد متوسط نرخ رشد نقدینگی از بلندمدت متوسط آن بیشتر است، افزود: بسیاری از نقدها توسط جامعه و رسانه‌ها در این ارتباط به بانک مرکزی وارد شد اما این در شرایطی قابل قبول است که بانک مرکزی مستقل باشد در حالی که چند سالی است هیچ تجدید نظر معناداری در قوانین برای استقلال این بانک صورت نگرفته است.
وی اظهار داشت: استقلال واقعی بانک مرکزی مستلزم قانون مناسب، اختیارات کافی و نیروی انسانی مناسب است که خود مستلزم ایجاد نظام انگیزشی و معنوی است. رییس کل سابق بانک مرکزی با اشاره به اجرای IFRS اظهار داشت: این طرح در جلسه فرادستگاهی بررسی شد و به این نتیجه رسیدیم که ناترازی ترازنامه بانک ها به شکلی بود که اگر اصلاح نشود مشکلاتی در پی خواهد داشت.
به گفته وی، نرخ سود بانکی با چسبندگی بالا به دلیل عدم اجرای IFRS در نظام بانکی بوده است. سیف با بیان اینکه مبارزه با فساد در کشور واقعیت تلخی است که عرصه را بر بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد و نظام پولی تنگ کرده است گفت: این امر به تهدیدی جدی برای نظام بانکی تبدیل شده است.

وی در پایان گفت: چهار دهه در این نظام خدمت کردم و همپای شما عزیزان بودم، اما در چند سال اخیر نگران بودم که تغییر رفتار من که به دلیل جایگاهم بود، رابطه قدیمی را از بین بُرده باشد اما پیام های زیادی در این چند روز دریافت کردم که نگرانی من را از بین برد.

بازار سکه تا یک ربع دیگر هم قابل پیش‌بینی نیست!


عضو اتحادیه طلا و جواهر ضمن اعلام افزایش افزایش 110 هزار تومانی قیمت سکه از صبح تا ظهر امروز، گفت: شرایط بازار سکه و طلا به گونه‌ای شده که حتی تا یک ربع دیگر هم قابل پیش‌بینی نیست.

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایسنا، نوسان بازار سکه و ارز مدت‌هاست که به روال عادی تبدیل شده و مخاطبان بازار بیش از انتظار برای ثبات به طبیعی بودن نوسان بازار عادت کرده‌اند. امروز (شنبه) بازار سکه و ارز با روندی افزایشی کار خود را آغاز کرد. هر چند که پیش ‌بینی می‌شد با توجه به اینکه امروز مراسم تودیع و معارفه رئیس کل بانک مرکزی انجام و این می‌تواند موجب ثابت ماندن قیمت‌ها حداقل تا زمان انجام این مراسم باشد، اما بازار همچنان در نوسان بود. این در حالی است که در بازار ارز قیمت دلار از حدود 9350 تومان در ابتدای روز تا حدود 9600 تومان افزایش داشته است و در سوی دیگر بانک مرکزی نرخ رسمی ارز را با افزایش حدود 4403 تومان اعلام کرد و به دنبال آن نوسان در بازار طلا و ارز نیز ادامه داشته و قیمت سکه افزایشی پیش رفت.

آن طور که محمد کشتی آرای - عضو اتحادیه طلا و جواهر - در تحلیل بازار سکه و ارز عنوان کرده است، افزایش قیمت دلار موجب رشد قیمت سکه و طلا نیز شد، در حالی که قیمت در بازارهای جهانی به دلیل تعطیلی ثابت مانده بود.

افزایش 110 هزار تومانی قیمت سکه از صبح تا ظهر!

بنا بر توضیحات وی، قیمت سکه در ابتدای صبح کمی افزایشی بود اما در مقطعی کاهش پیدا کرد و دوباره در روند صعودی قرار گرفت؛ به طوری که در حال حاضر قیمت سکه تمام بهار آزادی حدود سه میلیون و 610 هزار تومان، نیم سکه یک میلیون و 783 هزار تومان، ربع سکه 887 هزار و یک گرمی 471 هزار تومان معامله می‌شود. این قیمت‌ها از صبح با افزایش مواجه بوده است؛ به گونه‌ای تمام سکه حدود 110 هزار تومان، نیم سکه 42 هزار تومان ربع سکه 18 هزار تومان و یک گرمی 10 هزار تومان گران شده است.

اما جریان دیگری که امروز در بازار سکه اتفاق افتاد این بود که بورس کالا اعلام کرد که معاملات آتی سکه را متوقف و دلیل آن را تاثیرپذیری بازار از قیمت‌های سکه آتی اعلام کرد. به هر حال در هفته‌های اخیر سکه‌های آتی تحویل دی ماه تا چهار میلیون تومان نیز قیمت خورده بود که برخی معتقد بودند افزایش نرخ این سکه‌ها موجب انتظاراتی در بازار شده و قیمت‌ها را افزایش می‌دهد.

این در حالی است کشتی آرای در رابطه با اثر توقف معاملات سکه آتی در بازار می‌گوید به هر حال این توقف موجب حرکت سرمایه از این بازار به سمت بازار روز سکه و طلا شده و حداقل امروز تا حدی بر افزایش قیمت موثر است. اما اینکه در آینده چه تاثیری بر کاهش قیمت سکه خواهد داشت باید منتظر واکنش بازر بود، هر چند که می‌تواند اثر مثبت داشته و قیمت‌ها را تا حدی تعدیل کند.

دلار 5 رقمی شد


بازار ارز امروز نرخ تاریخی 10 هزار تومان را برای دلار ثبت کرد.

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایسنا، در ادامه نوسانات بازار ارز و قیمت‌هایی که مشخص نیست بر چه اساسی هر روز برای دلار ثبت و معامله می‌شود، امروز (یکشنبه) و در حالی که بازارهای جهانی تعطیل است، دلار در بازار ارز ایران تا 10 هزار تومان و حتی بیشتر قیمت خورده است.

ماجرای پرحاشیه ارز حدود یک سال پیش شروع شده و تاکنون نیز بازار آرامشی به خود ندیده است. دلار از حدود 3800 تومان در شهریور 1396 تا بیش از 10 هزار تومان تا به امروز افزایش قیمت داشته و پیش بینی هم برای زمان پیش رو وجود ندارد. این در حالی است که در سال جاری با وجود اینکه دولت در سیاست ارزی خود تغییراتی ایجاد کرد اما به هر حال پاسخگوی شرایط موجود نبود و به گونه‌ای سیاستگذاری کرد که کارشناسان از همان ابتدای امر آن را شکست خورده و بی‌نتیجه دانسته بودند. زمانی که دلار تا مرز 6000 تومان پیش رفت، به یکباره و طی یک سیاست دستوری آن را تک نرخی و با قیمت 4200 تومان برای واردات و صادرات اعلام کرده و در سویی دیگر بازار ارز را به رسمیت نشناخت.

کارشناسان و تحلیلگران بازار ارز معتقد بودند همین که بانک مرکزی دیگر صرافی‌ها را از معاملات دلار ممنوع کرده و بازار ارز را امنیتی و به رسمیت نمی‌شناسد، به زودی می‌تواند التهابات ارزی را در شرایطی که معاملات غیرشفاف و زیرزمینی انجام می‌شود، تشدید کند. البته همین طور هم شد و به مرور بازار ارز از نوسان بیشتری برخوردار شده و قیمت‌ها صعودی پیش رفت. در حالی آینده بازار ارز تکلیف مشخصی ندارد که بارها کارشناسان از دولت خواسته‌اند در سیاست موجود تجدیدنظر کنند به هر حال این اتفاق چندان نیفتاد تا اینکه اخیرا با تغییراتی که در ریاست بانک مرکزی اتفاق افتاد، ظاهرا رئیس کل جدید بانک مرکزی برنامه‌هایی برای تغییر رویه موجود دارد. آن طور که همتی می‌گوید برنامه‌های او در راستای حفظ ذخایر ارزی و از بین بردن رانت بزرگی است که این روزها در بازار ارز در نتیجه اجرای سیاست ارزی دولت در چند ماه گذشته ایجاد شده است. 

نظر همتی و سیف در مورد جریان بازار ارز

اما اینکه چرا بازار ارز به این سمت پیش رفته در کنار مسائلی که کارشناسان به آن اشاره می‌کنند، دیدگاه ولی الله سیف -رئیس کل سابق بانک مرکزی- و همچنین عبدالناصر همتی -رئیس کل جدید بانک مرکزی- در این مورد قابل توجه است. سیف در زمانی که در ریاست بانک مرکزی بود، دلایل تاثیرگذار بر شرایط و تحولات بازار ارز را از سال گذشته تاکنون این گونه تحلیل کرد که تحولات نرخ ارز در بازار آزاد تا نیمه اول سال گذشته در مسیری سازگار با متغیرهای بنیادی اقتصادی قرار داشته اما به دنبال التهاب‌آفرینی‌های آمریکا نسبت به برجام همراه با تزریق انتظارات منفی در بازار ارز توسط برخی عوامل داخلی بازار دچار التهاب شد و در نهایت با توجه به شرایط حاکم بر آن و نیز لزوم کاهش آسیب پذیری در مقابل تکانه‌های ناشی از التهاب‌آفرینی‌های خارجی بوده که سیاست جدید ارزی اجرا شده است.

سیف معتقد بود که در کنار انتظارات و عوامل روانی، علل اقتصادی نیز بر تحولات بازار ارز اثرگذارند و در این رابطه تقویت انضباط پولی و مهم تر از آن تقویت انضباط مالی، مدیریت رشد نقدینگی، تقویت تولید داخلی و ارتقای سلامت و حل مشکل انجماد دارایی‌ها از عوامل مهم در ایجاد آرامش در اقتصاد و بازار ارز هستند.

رئیس کل سابق بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود در مراسم تودیع و معارفه به ایجاد ثبات در بازار ارز در ابتدای حضورش در دولت یازدهم در بانک مرکزی به عنوان دستاوردهای خود اشاره کرد و البته توضیح داد که در ادامه مجموعه‌ای از رویدادهای خارجی و داخلی این روند را معکوس و بازار را ملتهب کرده است. وی تاکید داشت که انباشت برخی تعادل‌های موجود در اقتصاد کلان طی سال های قبل و اصرار برای ثبات نرخ ارز طی این سال‌ها زمینه ساز تشدید التهاباتی شد که اکنون در بازار ارز و جود دارد.

اما در سویی دیگر همتی، نظر دیگری در رابطه با التهابات بازار ارز داشته و در اولین اظهاراتش در جایگاه رئیس کل بانک مرکزی این مسائل را به صراحت بیان کرد. او معتقد است که وضعیت کنونی بازار ارز محصول عدم تعادل ترازنامه نظام بانکی، بی تدبیری در استفاده از ابزارهای سیاست پولی و سردرگمی در اعمال سیاست‌های ارزی است. دلیل اصلی ایجاد نابسامانی در بازار ارز از نگاه او عدم کنترل و هدایت جریان نقدینگی، خلق نقدینگی بی‌ضابطه توسط شبکه بانکی و نبود ابزارهای جایگزین مناسب برای دارایی‌هایی مانند ارز و سکه و طلا و همچنین القای جو بدبینی و انتظارات نقدی توسط دشمنان با هدف ایجاد تصویری نامطمئن از آینده در ذهن مردم است.

با این حال رئیس جمهوری و معاون اول وی در زمان صدور حکم ریاست بانک مرکزی برای همتی تاکید داشتند که مسائل ارزی و حفظ ذخایر و همچنین کنترل شرایط ارز در اولویت کاری وی قرار گیرد. رئیس کل بانک مرکزی البته تاکید دارد که برنامه‌های خاصی برای بازار ارز داشته و حفظ قدرت ارزی را در صدر برنامه‌هایش قرار داده است. بر این اساس مجموعه مردم به ویژه فعالان اقتصادی منتظرند تا رئیس کل جدید بانک مرکزی به زودی برنامه‌ها و راهکارهای خود برای ساماندهی شرایط ارزی را اعلام کرده و ثبات به بازار ارز برگردد، چرا که این روزها عدم تعادل در نرخ ارز و بی ثباتی موجود مانع از هر گونه برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری از سوی فعالان اقتصادی شده است.

>