تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

انتشار آمار سه ماهه در انتهای فصل‌بعد


معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه اعلام آمار رشد اقتصادی متوقف نشده است، گفت: بنا بر تقویم آماری این بانک، ارقام مربوط به نرخ رشد اقتصادی هر فصل(سه ماهه) در هفته آخر فصل بعد منتشر می‌شود.
انتشار آمار سه ماهه در انتهای فصل‌بعد

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل ازپیمان قربانی در گفت وگو با ایبِنا در پاسخ به پرسشی مبنی بر انتشار اخباری در خصوص توقف اعلام آمار رشد اقتصادی توسط بانک مرکزی، اظهار داشت: شفافیت و نظم در انتشار آمارها یکی از دستاوردهای مهم بانک مرکزی بوده و جناب آقای دکتر همتی رییس کل بانک مرکزی نیز تاکید ویژه ای بر این امر دارند.
وی ادامه داد: همانطور که قبلا و بارها اعلام شده است، آمار رشد اقتصادی هر فصل در هفته پایانی فصل بعد محاسبه و انتشار می یابد و در این زمینه هیچ‌گونه تاخیری ایجاد نشده است.
آمار رشد اقتصادی بهار 97 در هفته پایانی تابستان محاسبه و اعلام خواهد شد
معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: با تلاش همکاران اینجانب در مدیریت کل آمارهای اقتصادی و اداره حساب‌های اقتصادی بانک مرکزی، امور مربوط به تهیه آمارهای حساب‌های ملی بطور منظم در جریان بوده و طبق روال قبلی آمار رشد اقتصادی بهار 97 در هفته پایانی تابستان محاسبه و اعلام خواهد شد.
وی از اصحاب رسانه درخواست کرد از انتشار اخبار حاشیه ای و ناصحیح اجتناب کرده و درصورت بروز هرگونه سوالی مراتب را از مراجع رسمی جویا شوند.
وی تاکید کرد:بانک مرکزی حسب وظیفه ذاتی و قانونی خود تمام امور مربوط به تولید و انتشار آمار را با کیفیت مطلوب و مطابق استانداردهای بین المللی و بطور منظم ادامه خواهد داد.
یادآور می شود، برخی از رسانه ها اخباری مبنی بر توقف انتشار آمار رشد اقتصادی منتشر کرده و مدعی شده‌اند بانک مرکزی از ابتدای امسال بعنوان نهاد محاسبه آمار رشد اقتصادی، اعلام آمار این حوزه را متوقف کرده و تاکنون که نیمه اول سال رو به اتمام است، هنوز هیچ نرخی اعلام نشده است.

انتشار مستند پروتکل وب‌سرویس تبادل تسویه پرداخت‌یاری


«مستند پروتکل وب‌سرویس ارسال و دریافت پاسخ مربوط به درخواست‌های تسویه با پذیرندگان پشتیبانی شده شرکت‌های پرداخت یار» منتشر شد.
انتشار مستند پروتکل وب‌سرویس تبادل تسویه پرداخت‌یاری

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایبِنا، مستند پروتکل وب سرویس ارسال و دریافت پاسخ مربوط به درخواست های تسویه با پذیرندگان پشتیبانی شده شرکت های پرداخت یار با هدف ارائه روشی یکپارچه به منظور پیاده سازی وب سرویس مورد نیاز جهت انجام عملیات تسویه با پذیرندگان پشتیبانی شده شرکت های پرداخت یار منتشر شد.
بر اساس این گزارش، این وب سرویس برای ارسال انتقال وجوه از حساب پرداخت یار نزد بانک، به حساب شاپرک نزد بانک مرکزی، پیگیری درخواست انتقال وجوهی که از سوی شاپرک به بانک های ارائه دهنده خدمات حساب ویژه ی پرداخت یاری ارسال شده است و دریافت صورتحساب از بانک های ارائه دهنده خدمات حساب ویژه ی پرداخت یاری مورد استفاده قرار می گیرد.
افزون بر این، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری که متقاضی شرکت در پروژه پرداخت‌یار و ارائه خدمت افتتاح حساب ویژه پرداخت‌یاری هستند می‌توانند پس از پیاده‌سازی وب‌سرویس مطابق با این مستند، درخواست انجام آزمون فنی با شرکت شاپرک را به واحد نظارت این شرکت ارائه دهند.

تامین مالی 11 طرح صنعتی لرستان توسط بانک صنعت و معدن


بانک صنعت و معدن از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون 11 طرح صنعتی استان لرستان را با بیش از 500 میلیون یورو تسهیلات ارزی و 90 میلیارد تومان تسهیلات ریالی تامین مالی کرده است.
تامین مالی 11 طرح صنعتی لرستان توسط بانک صنعت و معدن

به گزارش دیوان اقتصاد ، نیمی از این طرحها به اتمام رسیده و در حال تولید است و نیمی دیگر مراحل اجرایی خود را می گذراند.
ایجاد 2500 نفر اشتغال مستقیم و دهها هزار اشتغال غیر مستقیم نتیجه این سرمایه گذاریها است که اثرات اجتماعی قابل توجهی برای منطقه داشته است.
گفتنی است تسهیلات یادشده تنها شامل عملکرد ستاد این بانک بوده و دربرگیرنده تسهیلات شعب نیست.

اختلاف ارز مسافرتی در بانک و صرافی‌ 600 تومان شد


اختلاف قیمت ارز مسافرتی بانکی و بازار آزاد بار دیگر زیاد شد؛ به طوری که اکنون هر یورو در صرافی با بانک حدود 600 تومان تفاوت قیمت دارد.
اختلاف ارز مسافرتی در بانک و صرافی‌ 600 تومان شد

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایسنا، امروز (دوشنبه) در بازار آزاد ارز هر یورو تا 16 هزار و 400 تومان و دلار تا 14 هزار و 300 تومان معامله می‌شود. این نرخ در صرافی‌هایی که اقدام به توزیع ارز خدماتی از جمله ارز مسافرتی می‌کنند نیز در همین حد بوده و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

اما از حدود دو هفته پیش، پرداخت ارز مسافرتی در بانک‌ها آغاز شده، اما تنها با ارز یورو. آخرین گزارش دریافت شده از شعب بانک‌ها از این حکایت دارد که برای امروز قیمت هر یورو حدود 15 هزار و 800 تومان تعیین شده و مسافران می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند. بر این اساس اکنون اختلاف قیمت بین ارزی که در صرافی‌ها به مسافر ارائه می‌شود با آنچه که در بانک‌ها پرداخت می‌شود حدود 600 تومان در هر یورو اختلاف قیمت دارد. این در حالی است که قبل از شروع به کار بانک‌ها برای ارائه‌ ارز مسافرتی و همزمان با اجرای بسته جدید ارزی دولت از نیمه مردادماه این ارز  در صرافی‌ها هم قیمت بازار شده بود و حداقل این‌که هیچ رانتی به همراه نداشت.

این در شرایطی است که در سیاست اول ارزی بانک مرکزی که از 20 فروردین‌ماه سال جاری به مرحله‌ اجرا درآمد و ارز با نرخ 4200 تومان در هر دلار و حدود 5000 تومان در هر یورو برای واردات کالا و همچنین ارز مسافرتی(در بانک‌ها) اختصاص پیدا می‌کرد، اختلاف قیمت بالایی را با بازار آزاد که برای هر دلار تا بیش از 10 هزار تومان و یورو تا 12 هزار تومان می‌رسید ایجاد و با رانت قابل توجهی همراه شده بود. از این رو در بسته جدید ارزی، ارز یارانه‌ای برای مسافران حذف و آنها برای تامین نیاز خود به صرافی‌ها و بانک‌ها روانه شدند که در ابتدای امر ابتدا در صرافی‌ها عرضه شد، اما به مرور بانک‌ها نیز وارد شدند که البته در چند روز اول اختلاف قیمت چندانی با بازار ازاد نبود ولی اکنون بیشتر شده است. این اختلاف نرخ گرچه زمینه ساز رانت خواهد بود ولی از سویی دیگر نرخ پایین‌تر بانک مرکزی می‌تواند به نوعی نشانه مثبتی برای بازار باشد؛ هر چند که در مجموع نرخ‌ها بالا و قابل مقایسه با چند هفته گذشته نیست.

شرایط پرداخت ارز مسافرتی در بانک‌ها نیز به گونه‌ای است که برای کشورهای همسایه حدود 500 یورو و کشورهای دورتر تا 1000 یورو تامین می‌شود و مسافر در هنگام خروج از کشور می‌تواند در فرودگاه آن را دریافت کند، در صرافی‌های ارائه‌کننده ارز خدماتی نیز با ارائه مدارک سفر تا حدود 5000 یورو پرداخت انجام شده و در محل صرافی تحویل می‌شود.

افتتاح فضای کار اشتراکی مرکز توسعه فن‌آوری‌های نوین مالی بانک‌انصار


فضای کار اشتراکی مرکز توسعه فن‌آوری‌های نوین مالی بانک انصار در راستای حمایت از کسب‌وکارهای نوین مالی کشور راه‌اندازی شد.
افتتاح فضای کار اشتراکی مرکز توسعه فن‌آوری‌های نوین مالی بانک‌انصار

به گزارش دیوان اقتصاد، در مراسم افتتاحیه این فضا  با حضور فعالان صنعت بانکی و اکوسیستم فینتک کشور، مدیر مرکز یادشده هدف از افتتاح این فضا را برگزاری رویدادهای مرتبط با فین تک و کارگاه‌های آموزشی، در اختیارگذاری فضا برای فعالیت تیم‌های سرمایه‌گذاری شده توسط بانک، استقرار و فعالیت تیم‌های همکار با بانک و دسترسی تیم‌ها به مشاوران و سرویس‌های بانکی برای رسیدن به محصول نهایی ارزشمند، عنوان کرد.

مصطفی ثابتی همکاری نزدیک با فینتک ها را در راستای تأمین نقاط تماس جدید در مدل بانکداری دیجیتال و به‌منظور ایجاد ارزش برای مشتریان دانسته و تصریح کرد: فینتک سنتر انصار به دنبال تسهیل دسترسی به بازار و مشتریان فینتکی،سرمایه‌گذاری و مشارکت غیر نقدی، مشاوره و انتقال تجربه، ارائه محل و فضای کار اشتراکی، تسهیل رگولاتوری و برگزاری دوره‌های آموزشی است.

براساس این گزارش، در این مراسم ولی‌الله فاطمی اردکانی بنیان‌گذار شرکت توسن در خصوص اهمیت و نقش فینتک ها در GDP بانک‌ها و ایجاد ارزش‌افزوده، سهم بازار و اهمیت اعتمادسازی در بین مردم و استفاده از ابزارهای جدید برای تصمیم‌گیری در نظام بانکی سخن گفت و تأکید کرد: بانک‌ها باید با عزم جدی و برنامه دقیق به حمایت از فینتک ها روی آورده و با سرمایه‌گذاری مناسب از آنان حمایت کنند.

شایان ذکر است فضای کار اشتراکی مرکز توسعه فن‌آوری‌های نوین مالی بانک انصار واقع در جنوب شرقی تهران بزرگ‌راه بعثت و در فضایی بالغ بر 300 متر مربع راه اندازی و تجهیز شده است.

 

تجدیدنظر در اعطای مجوز بانک‌های خصوصی


وزیر اسبق اقتصاد با اشاره به سه عامل رشد نقدینگی در کشور گفت: باید دقیت بیشتری در اعطای مجوز به بانک‌های خصوصی صورت گیرد تا بنگاه‌های اقتصادی در بانک ذینفع نباشند.
تجدیدنظر در اعطای مجوز بانک‌های خصوصی

به گزارش دیوان اقتصاد،داوود دانش جعفری در گفتگو با ایبِنا، درباره دلایل رشد نقدینگی در کشور اظهار داشت: سه ریشه افزایش نقدینگی را از نظر اصول بانکداری می‌توان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، بدهی دولت به سیستم بانکی و بانک مرکزی و دارایی‌های خارجی از جمله افزایش درآمد نفتی عنوان کرد.

وی افزود: در دهه‌های گذشته در مقاطعی ریشه افزایش نقدینگی در تبدیل دارایی‌های خارجی به ریال بوده به اینصورت که در دوره رونق نفتی درآمدهای دولت افزایش یافته و نقدینگی را در کشور بالا برده است.

دانش ‌جعفری با بیان اینکه در مقاطعی نیز بدهی دولت به سیستم بانکی ریشه اصلی افزایش نقدینگی بوده است، تصریح کرد: اما در سال‌های گذشته ریشه اصلی رشد نقدینگی افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بوده است.

وزیر اسبق اقتصاد خاطرنشان کرد: نکته مهم این است با وجود آنکه تعداد این بانک‌های خصوصی زیاد نیست اما 60 درصد افزایش نقدینگی که از ناحیه بدهی بانک‌ها صورت گرفته از طرف بانک‌ها خصوصی بوده است، بنابراین موتور اصلی افزایش نقدینگی در سال‌های اخیر از ناحیه افزایش بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی و در مرحله دوم از ناحیه بدهی بانک‌های دولتی بوده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره راه‌حل مقابله با افزایش بدهی بانک‌ها و رشد نقدینگی گفت: بانک مرکزی باید بر سرمایه‌گذاری بانک‌ها و تسهیلات اعطایی آنها نظارت کند که توجیه اقتصادی داشته و اعتبارسنجی مشتری به درستی انجام شده باشد.

وی با بیان اینکه علت اینکه افزایش بدهی در بانک‌های خصوصی اتفاق افتاده نیاز به تحلیل دارد، ادامه داد: انتظاری که از بانک‌های خصوصی در همه دنیا می‌رود این است که دقت بیشتری نسبت به بانک‌های دولتی داشته باشند چرا که با کوچکترین اشتباهی ورشکست می‌شوند؛ بنابراین اینکه چرا بانک‌های خصوصی ما این دقت را ندارند، سوالی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

دانش جعفری افزود: بانک مرکزی می‌تواند در این زمینه تحقیق کند اما شاید دلیل آن این باشد که بانک‌های خصوصی ما بانک‌هایی هستند که سهامدارانشان بنگاه‌های بزرگ اقتصادی بوده‌اند و بانک باید رضایت این سهامداران را کسب کند که حرکت در راستای خواسته‌های این سهامداران بانک را از مسیر درست منحرف می‌کند.

این اقتصاددان تاکید کرد: بانک باید بر بنگاه تسهیلات‌گیرنده نظارت کند و اگر بنگاهی ذینفع باشد و بانک بر بنگاه نظارت لازم را نداشته باشد، موجب اختلال خواهد شد که باید نظارت بر این موضوع صورت گیرد.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟