گروه خبری اقتصادی

بازی عربستان در زمین آمریکا، عامل شکست اوپک


بازار نفت در روز های اخیر به طور عجیبی به اتفاقات سیاسی و تنش های روانی حساسیت نشان می دهد. بازاری که به صورت منطقی باید از عرضه و تقاضا تاثیر بگیرد، حالا به سخنرانی ها و پیش بینی ها و رجز خوانی های رجل سیاسی چشم دوخته است.
بازی عربستان در زمین آمریکا، عامل شکست اوپک

به گزارش دیوان اقتصاد، به این شکل که تحریم ونزوئلا قیمت را بالا می برد و خرید امارات از نفت آمریکا بازار را با سقوط رو به رو می کند.
بازار نفت که در روز های اخیر با یک روند کاهشی حدود 10 درصدی مواجه شد، تمام پیش بینی های موجود را تغییر داد.
پیش بینی های بازار نفت که از سوی بانک های بزرگ جهان ارائه می شود، طی یک ماه اخیر رویکرد خود را تغییر دادند و با وجود این که برآورد کرده بودند که بازار نفت در ماه های آتی افت خواهد کرد، تحلیل های خود را تغییر دادند و اعلام کردند که قیمت نفت با تکیه بر اقدامات اوپک و ادامه روند کاهش تولید، رشد خواهد یافت.
قیمت نفت در طول هفته گذشته حدود 9 درصد ریزش داشت که این میزان کاهش، بیشترین افت قیمت هفتگی از ژانویه 2016 تاکنون بوده است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان باور دارند که قیمت نفت در حال حاضر، بیش از حد از تاثیرات روانی تحت فشار است و این موضوع باعث شده است که کوچک ترین تغییری در پیش بینی های عرضه و تقاضا قیمت را به صورت جدی با تغییر رو به رو کند.
بازار نفت در حالی با کاهشی در حدود 10 درصد رو به رو شده است که عرضه و تقاضا هنوز هم می توانند به سطح توازن باز گردند. از این رو می توان دریافت که در عصر جدید این تنش ها و امید ها هستند که بازار را هدایت می کنند.
بر اساس گزارش های موجود، قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا نسبت به بالاترین رقم های اواخر ماه ژانویه بیش از 11 درصد کاهش یافته است. قیمت نفت برنت در این هفته حدود 9 درصد کاهش یافت در حالی نفت خام آمریکا افت قیمت 10 درصدی را تجربه کرد.
انتشار آمارهای قوی تر از حد انتظار از میزان عرضه جهانی نفت و افزایش غیرمنتظره حجم نفت عبوری از خط لوله فورتیز در دریای شمال که اوایل این هفته تعطیل شده بود عامل اصلی افت قیمت نفت بوده است. نوسانات در بورس وال استریت نیز تاثیر منفی بر قیمت نفت گذاشته است.
اما مساله این است که این عرضه بیش از حد چگونه به بازار تزریق شده است. یکی از مهم ترین عواملی که مطرح می شود، تولید نفت آمریکا است.
بر اساس آمار های موجود می توان دریافت که شرکت‌ های انرژی آمریکا با وجود عقبگرد نفت از بالاترین رکورد قیمت امسال، با انتظار برای قیمت‌ های بالاتر تولیدشان در سال 2018 شمار دکل ‌های حفاری را به بالاترین میزان در حدود سه سال گذشته رساندند.
شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز روز جمعه اعلام کرد شرکت ‌های انرژی آمریکا در هفته منتهی به نهم فوریه، 26 دکل جدید اضافه کردند و شمار دکل‌ های حفاری برای تولید نفت را به 791 حلقه رساندند که بالاترین میزان در حدود سه سال گذشته بود. افزایش دکل های حفاری در هفته گذشته، بیشترین افزایش هفتگی از ژانویه سال 2017 به شمار می ‌رود.
طبق اعلام بیکر هیوز، بیش از نیمی از این دکل ‌های حفاری نفت در منطقه پرمیان در غرب تگزاس و شرق نیومکزیکو قرار دارند که شمار دکل‌ های حفاری آن طی هفته گذشته 10 حلقه افزایش یافت و به 437 در رسید که بیشترین میزان از ژانویه سال 2015 بود.
طبق پیش بینی ‌های فدرال، این دکل ‌ها کمک می‌ کنند تولید نفت در پرمیان به رکورد 2.9 میلیون بشکه در روز صعود کند که حدود 30 درصد از مجموع تولید نفت آمریکا خواهد بود.
شماره دکل‌ های حفاری نفت آمریکا که معیاری برای ارزیابی تولید آینده به شمار می ‌رود، نسبت به 591 حلقه در مدت مشابه سال گذشته بسیار بالاتر است زیرا شرکت ‌های انرژی با مشاهده بهبود قیمت ‌های نفت از رکود دو ساله ‌شان، از اواسط سال 2016 به افزایش هزینه ادامه داده‌ اند.
مجموع دکل ‌های حفاری نفت و گاز طبیعی فعال در هفته منتهی به نهم فوریه، 975 حلقه بود که بالاترین رقم از آوریل سال 2015 است. به طور متوسط 876 دکل حفاری فعال در سال 2017 و 509 حلقه در سال 2016 و 978 حلقه در سال 2015 وجود داشت که اکثر این دکل ‌ها هر دوی نفت و گاز را تولید می ‌کنند.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا در فوریه پیش‌ بینی کرد تولید نفت این کشور در سال 2018 به طور متوسط به 10.6 میلیون بشکه در روز و در سال 2019 به 11.2 میلیون بشکه در روز در مقایسه با 9.3 میلیون بشکه در روز در سال 2017 صعود خواهد کرد. تولید فعلی آمریکا در حال حاضر به بالاترین رکورد در حدود 50 سال گذشته رسیده است.
به گفته جیم ریتر بوش، رئیس شرکت "ریتربوش اند آسوشیتس"، هرگز یک عامل بازاری مانند نفت را دچار ریزش قیمت نمی‌ کند بلکه عوامل متعددی دست به دست هم دادند.
طبق جدیدترین آمار هفتگی، تولید نفت آمریکا به 10.25 میلیون بشکه در روز رسیده که اگر تایید شود، رکوردی بالای جدید محسوب می شود. آمار بیکر هیوز نشان می‌ دهد که همچنان در ماه‌های آینده عرضه بیشتری در راه خواهد بود.
از این رو می توان دریافت که آمریکا با تمام توان خود تولید خود را افزایش می دهد تا در قیمت های مطلوب نفت خود را به فروش برساند.
با این حال سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی و رییس فعلی اوپک در مصاحبه با بلومبرگ در دوبی اظهار کرد: با در نظر گرفتن تقاضای قوی و پایبندی تولیدکنندگان به تعهدشان برای محدود کردن عرضه، بازار باید امسال تعادل مجدد خود را بازیابد. بخیت الرشیدی، همتای کویتی وی گفت: انتظار دارد مصرف نفت جهان امسال 1.6 میلیون بشکه در روز رشد کرده و تولید بیشتر از سوی ذخایر شیل آمریکا را جذب کند.
اما تقابل اوپک و آمریکا همچنان ادامه دارد و تحلیل گران بر این باورند که این تنش همچنان بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
در همین راستا سعید ساویز کارشناس حوزه نفت در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ما گفت: برای شناخت بهتر بازار باید نگاهی دقیق تر به تحولات سیاسی جهان داشت.
وی در ادامه اظهار کرد: عربستان پیش از توافق اوپک، مدت ها بر این باور بود که کاهش تولید می تواند باعث تحریک شیل اویل آمریکا شود که در نهایت قیمت نفت را با کاهش رو به رو می کند. اما این در حالی است که همزمان با تغییر سیاست های آمریکا برای تولید حد اکثری نفت، عربستان نه تنها خودش عاملی شد برای توافق کاهش تولید، بلکه کشور های غیر اوپکی را هم وارد بازی کرد که نهایتا این برنامه قیمت نفت را تا درجات کنونی افزایش داد.
این کارشناس نفت در ادامه گفت: بر این اساس می توان این تحلیل را ارائه داد که عربستان ممکن است تلاشش بر این باشد که علاوه بر رشد قیمت نفت سوداگری نفت آمریکا را نیز در بازار انجام دهد. چرا که کاهش عرضه در خاورمیانه مشتریان جدیدی برای آمریکا به ارمغان می آورد.
ساویز ادامه داد: این موضوع که امارات نفت آمریکا را خریده است، به خودی خود می تواند عاملی باشد برای این که کشور های عربی تلاش دارند که بازار را برای نفت آمریکا مهیا کنند.
وی در ادامه گفت: یکی از مهم ترین ترین اهداف عربستان حذف ایران از بازار جهانی نفت است که به همین دلیل هم به دنبال ایجاد یک اتحاد جدید نفتی بدون ایران است. در همین راستا تمام همکاری ها را با آمریکا انجام می دهد تا نقش ایران را در بازار کمرنگ کند، تا در نهایت بدون رقیب در منطقه بماند.
این کارشناس بازار نفت همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا نفت شیل در نهایت پیروز خواهد شد یا اوپک، گفت: به نظر می رسد که در دراز مدت نفت شیل پیروز شود. چرا که کشور های اوپک عمدتا به نفت وابسته اند و آن را یک دارایی ملی می دانند، از این رو به صورت جدی به پیشرفت آن نمی پردازند. اما نفت شیل کاملا خصوصی است و با تکیه بر علم و تکنولوژی فعالیت می کند. از این رو هزینه برداشت نفت در کشور های اوپک از آنجایی که عمر میادینشان در حال افزایش است روز به روز رشد می کند و هزینه برداشت نفت شیل با تکیه بر تکنولوژی کاهش می یابد. بر این اساس پیش بینی می شود نفت شیل در نهایت پیروز شود.
در نتیجه می توان دیافت که آمریکا با تکیه بر اقدامات چند گانه عربستان در آینده نزدیک به یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادرکنندگان نفت تبدیل خواهد شد.
با این حال مساله اصلی این است که بازی عربستان در زمین آمریکا باعث شده است که قیمت نفت در این روز ها با این تنش ها رو به رو شود، که این مساله می تواند نهایتا به فروپاشی اوپک در نبرد با شیل اویل آمریکا منجر شود.

ذخایر سدهای تهران250 میلیون مترمکعب کاهش یافت


وزارت نیرو حجم ذخیره آب سدهای پنجگانه استان تهران در روزهای پایانی مرداد را 742 میلیون مترمکعب اعلام کرد که کاهش 250 میلیون مترمکعبی ذخایر سدهای تهران نسبت به سال آبی گذشته را نشان می دهد.
ذخایر سدهای تهران250 میلیون مترمکعب کاهش یافت

به‌گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایرنا، بررسی آخرین وضعیت منابع آبی استان تهران، بیانگر کاهش 22 درصدی بارندگی این استان نسبت به سال گذشته است.

میزان نزولات جوی استان تهران نیز از ابتدای سال آبی (ابتدای مهر) تاکنون به 252 میلیمتر رسیده که در مقایسه با متوسط درازمدت نیز کاهش هشت درصدی دارد.

برپایه این گزارش، کاهش ورودی آب به سدهای استان، حجم ذخایر آب سدها نسبت به سال گذشته با افت 25 درصدی روبرو شده و مجموع آب ذخیره‌ شده در مخازن پنجگانه استان تهران که وظیفه تامین آب شرب استان را بر‌عهده دارند، به 742 میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال گذشته کاهش250 میلیون مترمکعبی داشته است.

بر اساس این گزارش،61 درصد از حجم مخازن سدهای استان تهران خالی از منابع آبی است که در سدی مانند لار این رقم به 93 درصد می‌رسد یعنی این سازه، بدترین وضعیت ذخیره آب در میان سدهای پنجگانه استان تهران را دارد.

افت بارندگی‌ها در سال آبی جاری نیز موجب شد تا حجم ورودی به سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، کرج، لتیان، ماملو) با افت 32 درصدی نسبت به سال گذشته روبرو شود.

کل حجم آب ورودی به سدهای استان نیز از ابتدای سال آبی تاکنون به یک میلیارد و 125 میلیون مترمکعب رسیده است.

اکنون حجم آب ذخیره شده در سد لار 70 میلیون مترمکعب، سد طالقان 313 میلیون مترمکعب، سد کرج 164 میلیون مترمکعب، سد لتیان 48 میلیون مترمکعب و سد ماملو 147 میلیون مترمکعب است.

وزیر نیرو: خاموشی‌ها پایان یافت


وزیر نیرو از 34 روز خاموشی در سال جاری در روزهای اوج مصرف خبر داد و گفت: با کاهش دما و همراهی مردم در مصرف برق خاموشی‌ها از روز جمعه پانزدهم مرداد ماه پایان یافت.

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایبِنا، رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به این که در 5 روز گذشته عدد خاموشی در کشور صفر شده است افزود: امسال در مجموع و در روزهای اوج مصرف 34 روز خاموشی داشتیم.
وی گفت: از روز جمعه با کاهش دما و همراهی مصرف کنندگان در بخش خانگی، صنعت وکشاورزی خاموشی ها پایان یافته است. وزیر نیرو افزود: با همراهی مردم و مصرف کنندگان رشد مصرف در روزهای اوج تقاضا 2/8 درصد بود در حالی که این عدد 5/2 درصد برآورد شده بود.

قیمت نفت به 74.2 دلار کاهش یافت


پس از 3 روز افزایش قیمت نفت به علت ادعای عربستان برای توقف صادرات نفت از طریق تنگه باب المندب و کاهش ذخایر نفت آمریکا، قیمت نفت امروز به 74.27 دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از فارس، قیمت نفت، در یک روز آرام مبادلات تجاری پس از 3 روز افزایش قیمت، کاهش یافت، اما افزایش قیمت ناشی از توقف صادرات نفت عربستان از طریق تنگه باب المندب، کاهش ذخایر نفت آمریکا و کاهش تنش‌های تجاری میان واشنگتن و اروپا را حفظ کرد.

هر بشکه نفت برنت با 27 سنت کاهش 74.27 دلار فروخته شد. این نوع نفت روز گذشته 0.8 درصد افزایش قیمت داشت و در آستانه ثبت افزایش قیمت نزدیک به 2 درصد طی هفته گذشته قرار دارد که نخستین افزایش هفتگی در 4 هفته گذشته به شمار می‌رود.

هر بشکه نفت آمریکا با 22 سنت کاهش 69.39 دلار فروخته شد. این نوع روز گذشته افزایش 0.5 درصدی را ثبت کرده بود. نفت متوسط سبک تگزاس غربی WTI در آستانه ثبت کاهش 1.3 درصدی طی هفته گذشته قرار دارد که چهارمین هفته کاهشی به شمار می‌رود.

عربستان اعلام کرد، پس از حمله نیروهای یمن به دو نفتکش این کشور، به طور متوقف صادرات نفت از طریق دریای سرخ و تنگه باب المندب را متوقف می‌کند.

هرگونه اقدامی برای مسدود کردن باب المندب که میان سواحل یمن و آفریقا در جنوب دریای سرخ قرار دارد، صورت بگیرد، حقیقتا ارسال محموله های نفتی از کانال سوئز و خط لوله سومد (خط لوله انتقال نفت میان دریای سرخ و دریای مدیترانه) را نیز متوقف می‌کند.

پیتر لی، تحلیلگر نفت و گاز آسیا در موسسه بیزینس مانیتور در سنگاپور گفت: «عوامل موثر بر بازار واقعا تغییری نکرده است. ما هر لحظه اخبار پراکنده ای از مناطق بی ثبات تر داریم، اما بازار هنوز با فزونی عرضه روبرو است.»

بنابر اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در سال 2016، روزانه 4.8 میلیون بشکه نفت و محصولات نفتی با عبور از تنگه باب المندب به مقصد اروپا، آمریکا و آسیا روانه شده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد، ذخایر نفت این کشور به کمترین میزان از سطح 2015 تاکنون رسیده است. ذخایر بنزین و فراورده‌های تقطیر شده نیز کاهش یافته‌اند.

به گزارش فارس، وزیر انرژی عربستان بامداد پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز مدعی شد، این کشور عبور تمامی نفت‌کش‌های سعودی از باب‌المندب را موقتاً به علت ناامنی متوقف کرده است.

البته هیچ کشور دیگری در برهه کنونی ناایمن بودن تنگه باب‌المندب را که روزانه بیش از 50 شناور از آن عبور می‌کند، تأیید نکرده است.

شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو در بیانیه‌ای ادعا کرد که در خلال جنگ این کشور با یمن، دو نفتکش آن که هر کدام حامل دو میلیون بشکه نفت بوده، هدف قرار گرفته است، اما ارتش یمن در بیانیه خود از هدف گرفتن کشتی نظامی وابسته به ائتلاف سعودی خبر داده است.

یمن تاکنون چندین کشتی نظامی و ناوچه‌های نظامی وابسته به ائتلاف سعودی را در آب‌های غربی خود هدف گرفته و تاکنون اعلام نکرده است که به نفتکش حمله کرده است.

اکثر صادرات از طریق خلیج عدن و از این منطقه به کانال سوئز منتقل و یا از طریق مجموعه‌ای از خط لوله از تنگه باب المندب عبور می‌کند.

سود تحریم نفت ایران در جیب عربستان است


نتایج نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان نشان می دهد افزایش درآمدهای نفتی چشم انداز بودجه ای و موازنه تجاری میان کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را تا حد زیادی بهبود خواهد بخشید، اما تاثیر چندانی در افزایش رشد اقتصادی این کشورها نخواهد داشت.
سود تحریم نفت ایران در جیب عربستان است

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از تسنیم، قیمت متوسط نفت برنت از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون 71 دلار و 60 سنت بوده، در حالی که این رقم در سال گذشته میلادی 55 دلار بود. به علاوه، کشورهای حاشیه خلیج فارس پس از توافق ماه گذشته اوپک و متحدانش، قرار است امسال نفت بیبشتری صادر کنند تا خلاء ناشی از کاهش صادرات نفت ایران را جبران کنند.

این اتفاق موجب رشد درآمدهای ارزی و مازاد تجارت خارجی کشورهای منطقه و به ویژه عربستان خواهد شد. بانک سرمایه گذاری جادوای عربستان پیش بینی کرده که درآمدهای نفتی این کشور امسال به 154 میلیارد دلار برسد، در حالی که دولت سعودی بودجه خود را روی درآمد نفتی 131 میلیارد دلاری بسته است.

پیش بینی 24 اقتصاددان به طور متوسط نشان می دهد که کسری بودجه دولت عربستان در سال جاری میلادی به 4.8 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور خواهد رسید، در حالی که در نظرسنجی قبلی این رقم 7.8 درصد برآورد شده بود.

کسری بودجه 4.8 درصدی، در صورت محقق شدن کمترین کسری بودجه این کشور از سال 2014 یعنی زمان آغاز افت قیمت نفت تاکنون خواهد بود. جدیدترین نظرسنجی رویترز نشان می دهد، کسری بودجه سال آینده عربستان نیز به جای 6.7 درصد، 4.5 درصد خواهد بود.

اما این بهبود وضعیت مالی دولت های حاضیه خلیج فارس، احتمالا تاثیر کمی بر افزایش رشد اقتصادی کشورهای منطقه خواهد داشت، زیرا بخش خصوصی این کشورها همچنان گرفتار اقدامات ریاضتی دولت ها نظیر افزایش مالیات ها و کاهش هزینه ها هستند و انتظار می رود دولت ها بخش عمده ای از افزایش درآمد خود را صرف کاهش کسری بودجه کنند و نه تحریک رشد اقتصادی.

بانک جادوا درباره عربستان نوشت: «درامدهای نفتی بیش از حد انتظار منجر به افزایش هزینه های دولت نخواهد شد، بلکه صرف پایین آوردن کسری مالی دولت خواهد شد

مجلس از پاسخ‌های وزیر نفت درباره واردات قانع شد


نمایندگان مجلس از پاسخ‌های وزیر نفت درباره واردات تجهیزات مورد نیاز وزارت نفت قانع شدند.
مجلس از پاسخ‌های وزیر نفت درباره واردات قانع شد

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایسنا، سه سوال نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب نمایندگان ارومیه و تهران از وزیر نفت در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مطرح شد. این سوالات شامل علت واردات بی‌رویه پمپ‌های صنعتی بی کیفیت از چین و عدم حمایت از شرکت‌های تولیدکننده داخلی، علت عدم نظارت وزارت نفت بر پالایشگاه‌ها جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان قیر و دلیل واردات لوله‌های گاز و به دنبال آن تعطیلی کارخانه‌های لوله‌سازی بود.

بعد از توضیحات مفصل قاضی‌پور نماینده سوال‌کننده و پاسخ‌های وزیر نفت در نهایت قاضی‌پور گفت که از پاسخ‌های وزیر قانع نشده است و این سوال را به رای مجلس می‌گذارد.

نمایندگان با 87 رای موافق، 89 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در مجلس، سوال را وارد ندانسته و از پاسخ‌های وزیر قانع شدند.

>