تفاهم بانک مرکزی و وزارت ارتباطات برای امنیت USSD
وزیر ارتباطات گفت: بر اساس تفاهمی که میان رگولاتوری و بانک مرکزی برای تضمین امنیت سرویس کدهای دستوری صورت گرفت، پیشنهاد شده است که با قرار دادن اپلت روی سیم‌کارت‌، امنیت بستر USSDتضمین شود.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایبِنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید از نمایشگاه جانبی سومین همایش اینترنت اشیاء در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار ایبِنا در خصوص راهکار اپراتورها به منظور ایجاد امنیت در بستر کدهای دستوری اظهار داشت: فعال‌سازی بستر USSD و استفاده از کدهای دستوری تلفن همراه، پیرو مقررات‌گذاری و پیوست مقرراتی تنظیم‌شده میان رگولاتوری بانک مرکزی و رگولاتوری وزارت ارتباطات انجام شده است.

وی تصریح کرد: مطابق با توافق صورت‌گرفته میان سازمان تنظیم مقررات رادیویی و بانک مرکزی، مقرر شد تا با مکانیزم امنیتی، امنیت این روش تراکنشی تضمین شود.

جهرمی تصریح کرد: مطابق تفاهم نامه که در جلسه ای با حضور مدیران بانک مرکزی و سازمان تنظیم مقررات رادیویی همچنین اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های پرداخت الکترونیک (PSP) صورت گرفت، پیشنهاد شد مدل امنیتی برای تراکنش‌ها با قرار دادن یک اپلت روی سیم‌کارت صورت تضمین شود تا ملاحظات بانک مرکزی برای امنیت این روش پرداخت الکترونیک محقق شود.

وی خاطر نشان کرد: این راهکار هم اکنون از سوی رگولاتوری بانک مرکزی در دست بررسی است.

آمریکا 31 هواپیمای ایرانی را تحریم کرد
دولت آمریکا در اقدامی علیه ۴ ایرلاین ایرانی، تحریم های جدیدی را علیه چند شرکت ایرانی و ترک و تعدادی از هواپیماهای متعلق به ایرلاین های ایرانی وضع کرد.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از تسنیم، بنابر ادعای وزارت خزانه داری آمریکا، شرکت های هدف تحریم های جدید، با شرکت های ماهان ایر و معراج ایر مرتبط بوده اند. همچنین دولت آمریکا تعدادی از هواپیماهای این ۲ شرکت و هواپیماهایی متعلق به شرکت های کاسپین و پویا ایر را نیز هدف تحریم قرار داده است.
بر اساس ادعای وزارت خزانه داری آمریکا، شرکت ماهان ایر نقش مهمی در ارسال نیرو و تجهیزات به سوریه جهت کمک به حکومت بشار اسد ایفا کرده است.
شرکت ماهان ایر در سال ۲۰۱۱ نیز به بهانه حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفته بود.
استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا گفت:«کشورها و شرکت های سراسر جهان باید ریسک های مرتبط با اعطای اجازه فرود و ارائه خدمات هوانوردی به ایرلاین های ایرانی که در صدور تروریزم به منطقه نقش دارند را مد نظر قرار دهند.»
همچنین گفته شده شرکت های اضافه شده به فهرست تحریم ها، در تامین قطعات و خدمات مورد نیاز ۴ ایرلاین ایرانی ماهان، کاسپین، معراج و پویا نقش داشته اند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا ۳۱ فروند هواپیمای متعلق به شرکت‌های هواپیمایی ماهان، معراج، کاسپین و پویا ایر را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است. ۵ فروند از این هواپیماها متعلق به معراج، ۹ فروند متعلق به کاسپین، ۵ فروند متعلق به پویا ایر و ۱۲ فروند متعلق به ماهان هستند.

مذاکره با تلگرام مخفیانه نبوده است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تایید مذاکره دولت یازدهم با پیام‌رسان تلگرام، گفت: این مذاکرات مخفی نبوده است و مسئولان مرتبط با این مساله در داخل کشور از آن آگاه بودند.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، اظهار کرد:‌ در زمان دولت یازدهم مذاکراتی با تلگرام در حیطه رعایت الزامات فرهنگی کشور انجام شده است که البته توافق‌هایی هم به دست آمده است و تلگرام ملاحظات ما در مورد کانال‌های غیراخلاقی یا کانال‌های مرتبط با تروریسم را لحاظ کرده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پهنای باند ویژه‌ای به تلگرام داده شده بود؟ بیان کرد: این صحبت اشتباه است و پهنای باند ویژه‌ای در اختیار تلگرام قرار داده نشده است.

آذری جهرمی تاکید کرد: مذاکرات با تلگرام با اطلاع دادستان وقت و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه انجام گرفته است و مساله محرمانه و پوشیده‌ای نیست.

سازمان ها رمز عبور پیچیده برای رایانامه خود انتخاب کنند
مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای کشور ضمن هشدار نسبت به افزایش شدید حملات به سمت سرویس دهنده‌های ?ایمیل سازمانی بر ضرورت انتخاب رمزعبور پیچیده برای رایانامه ها تاکید کرد.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایرنا، مرکز ماهر با صدور اطلاعیه ای نسبت به افزایش حمله به سرویس دهنده‌های ایمیل سازمانی هشداری فوری داد.

مرکز ماهر اعلام کرد: بر اساس گزارش های رسیده از سطح کشور،‌ حمله ها به سمت سرویس دهنده‌های ?ایمیل سازمانی افزایش شدیدی داشته است و این حملات در قالب بروت فورس( brute force) روی رمز عبور از طریق پروتکل‌های imap و pop۳ و نیز حمله داس (DOS‌) از طریق ارسال دستورهای پی ‌در ‌پی imap و pop۳ صورت گرفته است.

حملات بروت فورس که یکی از رایج ترین حملات برای بدست آوردن پسوردها است با ارسال هزاران و حتی میلیاردها نام کاربری (Username) و رمز عبور(Password) روی صفحه قفل وب سایت ها، صفحه قفل رایانامه و انواع صفحاتی که برای ورود به حساب کاربری هستند، انجام می شود و هکر با این روش همه عبارت های ممکن را بررسی می کند تا پسورد کاربر را بدست آورد.

مرکز ماهر توصیه کرد تا مدیران سیستم نسبت به بررسی وضعیت امنیتی سرورهای ایمیل خود و اجبار کاربران در انتخاب رمزهای عبور مناسب و پیچیده اقدام کنند.

بر این اساس، لازم است سیاست مسدودسازی حساب کاربری در صورت چندین بار تلاش با رمز عبور موفق (account lockout) فعال باشد و مدیران سیستم ضمن نظارت بر رویدادنماهای ثبت شده در سرور ایمیل، در صورت مواجه با اختلال های مشابه موضوع را به اطلاع مرکز ماهر برسانند.

سروری که سرویس ارسال و دریافت نامه های الکترونیکی (Email) را برای کاربران و سازمان ها ارائه می دهد، سرور ایمیل (Mail Server) گویند؛ همه وبسایت های ارایه دهنده سرویس پست الکترونیکی از جمله «هات میل»، «یاهو» و «جی میل» یک ایمیل سرور به شمار می روند.

بازآفرینی شهری نیازمند 1میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی است
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از موافقت بانک مرکزی برای اختصاص یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به برنامه این برنامه خبر داد و گفت: استفاده از این منابع پس از طی فرآیند قانونی آن عملی خواهد شد.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، هوشنگ عشایری در چهل و دومین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری افزود: برنامه اصلی ستاد ملی باز آفرینی توسط کارگروه‌های هفتگانه این ستاد تهیه و در اختیار وزیر راه و شهرسازی قرار گرفته تا به نمایندگی از ستاد ملی، نزد رهبر معظم انقلاب گزارش شود.
معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه موافقت بانک مرکزی با برداشت از منابع صندوق توسعه ملی به اطلاع کمیسیون عمران مجلس نیز رسیده است، افزود: انتظار می رود در صورت موافقت رهبر معظم انقلاب با اختصاص این منابع، این موضوع در دستور کار مجلس قرار گیرد.
عشایری اعلام کرد: با توجه به دستور رئیس جمهوری در ۱۹ بهمن‌ ماه سال ۹۶ که فرمان اجرایی برنامه بازآفرینی شهری را در کشور صادر کرد، کارگروهی با هدف تدوین ابزارهای حقوقی و مالی به ریاست معاون اقتصادی رئیس جمهوری تشکیل و بحث‌های جدی با توسعه ‌گران و تمامی اقشار مداخله ‌گر در برنامه انجام شده است.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران بیان کرد: برنامه ملی بازآفرینی تلاش دارد تا ضمن حمایت از توسعه‌گران، هزینه تمام شده ساخت را در بافت‌های ناکارآمد شهری ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش دهد.
وی گفت: در صورت تحقق این اقدام می‌توان گفت جریان‌ سازی خوبی در این حوزه اتفاق افتاده و نوید خوبی برای بانک مسکن خواهد بود چرا که این پول به عنوان وجوه اداره شده در اختیار بانک قرار گرفته و پس از پایان دوران ساخت به عنوان افزایش سرمایه بانک برای جبران کسری سود تسهیلات از ۸ به ۶ درصد محسوب خواهد شد.
به گزارش ایرنا، هیات وزیران با هدف اجرای برنامه بازآفرینی شهری عصر دیروز، بانک مرکزی را موظف کرد پس از تصویب شورای پول و اعتبار، نسبت به فراهم کردن تمهیدات لازم جهت کاهش سود تسهیلات خرید مسکن (صندوق یکم) در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری از ۸ درصد به ۶ درصد و کاهش مدت سپرده گذاری از ۶ ماه به ۵ ماه و نیز افزایش دوره بازپرداخت از ۱۲ سال به ۱۵ سال اقدام کند.
بر این اساس و به منظور تسریع در نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، تمامی وزارتخانه ها و موسسات و شرکت های دولتی مکلف شدند نسبت به واگذاری رایگان اراضی در اختیار خود در محدوده ها و محله های دارای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند.
برنامه یاد شده شامل طرح‌های بازآفرینی شهری پایدار در محدوده اراضی دارای مالکیت خصوصی و اراضی دولتی است.
دولت برای ایجاد مشوق های لازم برای تسهیل در فرآیند بازآفرینی شهری پایدار، تمامی دستگاه های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار را موظف کرد حداقل ۳۰ درصد از اعتبارات بودجه های سنواتی مربوط به فعالیت­ های خود در شهرها را به برنامه اجرایی بازآفرینی محدوده‌ها و محله های هدف، اختصاص دهند.
همچنین میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسکان موقت در اراضی مشمول این طرح را در کلانشهرها به ازای هر واحد مسکونی تولید شده به ترتیب ۵۰۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون ریال و در سایر شهرها نیز سقف تسهیلات یاد شده را به ترتیب ۴۰۰ میلیون و ۱۵۰ میلیون ریال تعیین شده است.
به گزارش ایرنا، صندوق توسعه ملی یک صندوق بین نسلی است که منابع آن از محل درآمد حاصل از فروش نفت و فرآورده های نفتی تامین می شود؛ میزان تخصیص این منابع در بودجه امسال از ۲۰ به ۳۰ درصد افزایش یافته است.
این منابع به صورت تسهیلات از طریق بانک های عامل به سرمایه گذاران بخش های اقتصادی پرداخت می شود و استفاده آن از سوی دولت ممنوع است مگر آنکه دولت اذن ولی فقیه را برای برداشت از منابع آن دریافت کند؛ سال گذشته با دریافت اذن رهبر معظم انقلاب ۱.۵ میلیارد دلار از منابع این صندوق برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در مناطق محروم، روستایی و کمتر توسعه یافته اختصاص یافت.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن