حمله باج افزارها بیش از 21 میلیارد ریال خسارت زد
مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخداد های رایانه ای کشور (ماهر) از وقوع ۲۴ مورد حمله باج افزاری در هفته های اخیر به برخی دستگاهها خبر داد که خسارت ناشی از آنها به طور میانگین حدود ۹۰۰ میلیون ریال برای هر رخداد بوده است.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایرنا، باج افزار (Ransomware) نوعی بدافزار است که به مجرمان این امکان را می دهد بتوانند از طریق یک کنترل از راه دور، کامپیوتر قربانی را قفل کنند به طوری که کاربر نتواند از سیستم خود استفاده کند و تا در نهایت مجبور باشد برای رفع مشکل هزینه ای را به هکرها بپردازد.
براساس گزارش مرکز ماهر درخواست های متعدد امداد از مرکز ماهر و تحلیل حوادث بوجود آمده در بعضی از سازمان ها در روزهای اخیر نشان داده حملات باج ‌افزاری از طریق نفوذ به سرویس پروتکل دسترسی راه دور یا همان پروتکل RDP به شکل روز افزونی در حال افزایش است.
پروتکل RDP به معنی توانایی و قابلیت اتصال از راه دور یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر و کنترل دسکتاپ آنهاست، به شکلی که گویا کاربر پای همان سیستم نشسته است.
در ادامه گزارش مرکز ماهر آمده است: مشاهده می‌ شود که در بعضی از سازمان‌ها و شرکت‌ها، هنوز حفاظت کافی در استفاده از پروتکل (RDP) انجام نگرفته است و قربانیان این حمله مراکزی هستند که برای ایجاد دسترسی به منظور دریافت پشتیبانی برای نرم‌افزارهای اتوماسیون (اداری، مالی، کتابخانه، آموزشی) از این روش استفاده می کنند.
اطلاعیه مرکز ماهر آورده است: بررسی الگوی این حملات و مشاهدات به عمل آمده در امداد به ۲۴ مورد از رخدادهای باج‌افزاری اخیر که توسط پروتکل مذکور صورت گرفته است، نشان می دهد خسارت ناشی از آنها، بدون احتساب مبالغ احتمالی باج پرداخت شده توسط بعضی از قربانیان، به طور میانگین حدود ۹۰۰ میلیون ریال برای هر رخداد بوده است.
مرکز ماهر به همه سازمان‌ها، شرکت‌ها به خصوص مجموعه‌های پشتیبانی نرم‌افزارها توصیه کرد که استفاده از سرویس RDP بر بستر اینترنت بسیار پر مخاطره بوده و راه را برای انجام بسیاری از حملات، به خصوص حملات باج‌افزاری هموار می‌کند.

موافقت بانک مرکزی با استمهال بازپرداخت اقساط مسکن مهر
عضو هیأت مدیره بانک مسکن با اشاره به موافقت بانک مرکزی با استمهال بازپرداخت اقساط مسکن مهر تا سال ۱۴۰۱ گفت: اقساط وصولی صرف تزریق به صندوق پس‌انداز مسکن یکم و کاهش نرخ سود آن می‌شود.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد،نادر قاسمی ، در پاسخ به این سؤال که تاکنون چه میزان به پروژه مسکن مهر تسهیلات پرداخت شده است، ضمن اینکه شبهاتی در خصوص بازپرداخت این اقساط مطرح می‌شود، گفت: بانک مسکن تاکنون ۵۲۹ هزار میلیارد ریال از ۵۵۵ هزار میلیارد ریال خط اعتباری مسکن مهر را قرارداد منعقد و سهم‌الشرکه را پرداخت کرده است.

وی افزود: با توجه به موافقت بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار و دولت بازپرداخت اقساط خطوط اعتباری مسکن مهر از اواسط سال ۱۴۰۱ آغاز می‌شود و وجوه حاصل از وصول اقساط تسهیلات مسکن مهر به پرداخت باقی‌مانده تسهیلات و تزریق و کمک به نقدینگی صندوق مسکن یکم اختصاص می‌یابد.

قاسمی با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات تا سقف خط اعتباری مسکن مهر مبلغ زیادی نمانده است، اظهار داشت: به هر حال اقساط وصولی دو بخش است که یک بخش به تسهیلات متمم که همانا ۲۵ به ۳۰ و سپس از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت تزریق و یک بخش دیگر کمک به صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌شود.

نرخ سود صندوق پس‌انداز مسکن یکم در ابتدای راه‌اندازی خود در سال ۹۴ که ۱۴ درصد بود در ادامه با تغییراتی در پرداخت و موافقت شورای پول و اعتبار به ۱۱ درصد و در سال گذشته به ۹.۵ درصد و در سال جاری به ۸ درصد کاهش یافت. البته نرخ سود این تسهیلات در حال حاضر در بافت فرسوده ۶ درصد است.

اقساط وام ۸۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۸ درصد ۸۶۵ هزار تومان است و برای زوجین که می‌توانند ۱۶۰ میلیون تومان دریافت کنند یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اقساط پرداخت خواهند کرد.

قاسمی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود بانک مسکن منابع خود را در بازار بین‌بانکی تسهیلات می‌دهد، گفت: بانک مسکن اگر منابع اضافی که از سپرده‌گذاری جذب کرده طبیعی است که آن را نباید محبوس کند و باید آن را به چرخه در بیاورد.

وی افزود: بنابراین بانک مسکن خارج از مقررات بانک مرکزی در بازار ین بانکی اقدام به پرداخت تسهیلات نمی‌کند.

ضرب الاجل 3ماهه به اپراتورهای موبایل
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به اپراتورهای تلفن همراه سه ماه زمان داد که پایداری شبکه خود را افزایش داده و اشکالات موجود را رفع کنند.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مجید حقی معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری اعلام کرد: میزان پایداری شبکه اپراتورهای تلفن همراه پس از قطعی ناگهانی برق پائین‌تر از حد استاندارد است و اپراتورها موظف هستند طی سه ماه آینده این مشکل را رفع کنند.

وی با اشاره به بازدیدهای میدانی این سازمان از سایت‌های شبکه اپراتورهای تلفن همراه افزود: این سایتها از نظر قطعی برق و مدت زمان پایداری باطری‌های پشتیبان و سیستم تغذیه پائین‌تر از استاندارد قابل قبول هستند. این موضوع در زمان قطعی برق ناشی از وقوع حوادث غیرمترقبه مانند زلزله، بارش سنگین برف، پدیده ریزگردها و ... باعث عدم پایداری شبکه تلفن همراه و نارضایتی مشترکان می‌شود.

معاون رگولاتوری افزود: بررسی رگولاتوری نشان می‌دهد درصدی از سایتها حتی توانائی تامین برق تا ۲ ساعت را نداشته‌اند، درصورتی که براساس استاندارد پس از قطعی برق باید پایداری شبکه حداقل تا ۴ ساعت تامین شود.

حقی با اشاره به ضرورت تامین پایداری شبکه تلفن همراه اپراتورها تصریح کرد: براساس نتایج بررسی، تذکر لازم برای رفع اشکالات موجود به اپراتورها داده شده است تا طی سه ماه آینده شرایط استاندارد در سایتها را ارتقاء دهند. رگولاتوری نیز پس از پایان مهلت سه ماهه مجدداً سایت اپراتورها را به صورت میدانی ارزیابی می‌کند.

معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری تاکید کرد: همچنین به منظور ارزیابی دقیق‌تر پایداری شبکه اپراتورها پس از رفع اشکالات موجود، مانورهای عملیاتی منطقه‌ای و استانی از سوی رگولاتوری انجام خواهد شد و نتایج حاصل از آن نیز در ارزیابی اپراتورها مورد توجه قرار خواهد گرفت.

طبقات ضعیف از دریافت تسهیلات مسکن جا مانده اند
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، بر ضرورت تشکیل مثلثی از شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی برای سازگار کردن تسهیلات مسکن با قیمت منطقه تاکید کرد.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد،حسام عقبایی در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به اقدامات دولت در راستای خانه دار کردن مردم، گفت: یکی از اقدامات دولت ارایه تسهیلات بانکی بوده که اگر بگوییم وام کارا و موثر نبوده بی انصافی است زیرا مطمئنا در افزایش قدرت خرید مردم تاثیر به سزایی داشته است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، با تاکید بر ضرورت ایجاد تغییراتی در حوزه تسهیلات بانکی، افزود: افزایش رقم تسهیلات یکی از مهم ترین گام های دولت در راستای خانه دار کردن مردم است البته میزان و مبلغ تسهیلات نه به صورت یک فرمول برای تمام کشور بلکه متناسب با قیمت مسکن در کلانشهرها و شهرهای کوچک و روستاها باید متفاوت باشد.

ضرورت افزایش رقم تسهیلات متناسب با قیمت مسکن در مناطق مختلف

وی با بیان اینکه باید افزایش رقم تسهیلات متناسب با قیمت مسکن در مناطق مختلف کشور باشد، تصریح کرد: برای اثر گذاری بیشتر تسهیلات مسکن باید شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی با تشکیل مثلثی در راستای سازگار کردن این تسهیلات با قیمت منطقه تلاش کنند تا کارایی بیشتری از وام را شاهد باشیم.

عقبایی با تاکید بر ضرورت افزایش تعداد تسهیلات بانکی، گفت: تعداد تسهیلات اعطایی در بخش مسکن اکنون کم بوده از این رو باید با افزایش سرمایه بانک ها از حیث کمی این نوع وام ها افزایش یابد.

ارایه تسهیلات مسکن نباید به این شکل باشد که طبقات ضعیف از دریافت تسهیلات جا مانده و چند طبقه بالاتر امکان بهره برداری از این تسهیلات برایشان فراهم شود.

وی با بیان اینکه دهک های ضعیف جامعه از تسهیلات مسکن جا مانده اند، افزود: ارایه تسهیلات مسکن نباید به این شکل باشد که طبقات ضعیف از دریافت تسهیلات جا مانده و چند طبقه بالاتر امکان بهره برداری از این تسهیلات برایشان فراهم شود که این خود موجب هدایت افراد به سمت خانه دوم و سوم می شود.

کاهش نرخ سود وام مسکن لازم است

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور ادامه داد: علاوه بر ضرورت افزایش رقم تسهیلات مسکن و کاهش نرخ سود باید مدت بازپرداخت این نوع وام ها نیز بیشتر شود تا با توان مالی کارمندان و کارگران و دهک های ضعیف و متوسط جامعه سازگار و مطابق باشد.

عقبایی با بیان اینکه در کشورهای درگیر با رکود، مدت بازپرداخت تسهیلات بانکی حتی تا ۴ دهه افزایش می یابد، افزود: ما هنوز مدت بازپرداخت را از ۱۲ سال بیشتر نکرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات از ۱۲ سال به ۱۵ سال تنها در بافت فرسوده صورت گرفته است، گفت: لذا این مدت کم بوده و قاعدتا در وضعیت رکودی و شرایطی که هنوز توازن میان عرضه و تقاضا وجود ندارد مدت بازپرداخت وام بانکی باید حداقل برای مدت ۵ یا ۱۰ ساله افزایش یابد.

عقبایی با بیان اینکه موارد قانونی مانند مالیات های چندگانه می تواند از موانع تولید و ساخت مسکن در کشور باشد، تصریح کرد:حذف مقطعی این موانع از بازار مسکن می تواند شرایط بهتری را برای بازار رقم بزند.

گرانی مسکن افزایش قیمت

 نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، تاکید کرد: ارایه تسهیلات مسکن باید به نحوی باشد که دهک هایی تحت پوشش کمیته امداد و یا بهزیستی بتوانند از آن بهره برداری کرده و امکان استفاده برای آن ها فراهم شده باشد.

ارایه تسهیلات بانکی محصور به یک بانک نباشد

عقبایی با بیان اینکه ارایه تسهیلات مسکن از سوی چند بانک اقدام مثبتی است که می تواند رونقی در بازار ایجاد کند، گفت: دولت به ویژه بانک مرکزی و همچنین شورای پول و اعتبار باید با ایجاد تکلیف برای بانک های دیگر ارایه تسهیلات مسکن را تسهیل کند.

وی ادامه داد: متاسفانه بانک ها به قدری که علقه و علاقه برای ارایه تسهیلات خرید کالا یا خودرو دارند برای تسهیلا ت مسکن ندارند زیرا زمان بازپرداخت این نوع وام کمتر و سود بیشتری را عاید شبکه بانکی می کند.

مجلس مطالبه گر چرایی عدم اجرای طرح مسکن اجتماعی باشد

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، افزود: دولت باید با ترغیب یا ایجاد تکلیف از نظر کمی میزان ارایه تسهیلات مسکن را افزایش دهد تا شاهد کاراتر شدن بیشتر تسهیلات بانکی در این حوزه باشیم.

عقبایی با بیان اینکه از مجلس و به ویژه کمیسیون عمران آن می خواهیم که در حوزه مسکن اجتماعی که اصلی ترین شعار دولت یازدهم و دوازدهم بوده نظارت دقیق تری داشته و مطالبه گری کنند، تصریح کرد: اکنون نزدیک به ۶ سال از عمر دولت می گذرد هنوز استارتی در حوزه مسکن اجتماعی نخورده است باید ببینیم شعار دولت چه زمانی در حوزه تولید مسکن استیجاری و مسکن اجتماعی به سرانجام می رسد.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه حداکثر افزایش قیمت‌ها در بازار اجاره بهای مسکن ۱۵ درصد خواهد بود، گفت: چهار عامل افزایش قیمت مسکن، تورم، عدم توازن بین عرضه و تقاضا و کاهش نرخ سود بانکی در گرانی اجاره بهای مسکن اثرگذار هستند.

حسام عقبائی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به وضعیت بازار اجاره بهای مسکن در تابستان سال جاری اظهار داشت: افزایش قیمت اجاره بها قطعا در بازار مسکن تهران رخ خواهد داد.

وی با اشاره به دلایل افزایش قیمت اجاره بها در تابستان امسال اظهار داشت: یکی از دلایل اصلی تعیین نرخ اجاره بها شاخص قیمت مسکن است. ما شاهد افزایش قیمت مسکن از زمستان سال گذشته در بازار بودیم و اگر فرض کنیم افزایش قیمت خانه در بهار ۹۷ حباب بوده قطعا افزایش قیمت‌ها در زمستان سال گذشته اثر خود را در افزایش اجاره بها می‌گذارد.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به یکی دیگر از عوامل افزایش اجاره بها گفت: از دیگر دلایل اصلی افزایش اجاره در بازار مسکن نبود توازن بین عرضه و تقاضا است به طوری که تقاضا بیشتر از عرضه است و همین نبود عرضه و محدودیت در فایل‌های اجاره باعث افزایش قیمت اجاره بها می‌شود.

عقبائی ادامه داد: عامل دیگر در بالا رفتن قیمت اجاره مسکن سود بانکی است به طوری که با کاهش سود بانکی انتظار مالکان افزایش اجاره بها است و همواره مالک اجاره را با سود بانکی قیاس می‌کند. بنابراین این عامل هم در بالا رفتن اجاره‌ها اثرگذار خواهد بود.

عقبائی با بیان اینکه عامل چهارم در رشد قیمت اجاره بهای مسکن تورم عمومی است، گفت: احتمالا با افزایش نرخ تورم مواجه خواهیم بود که این هم در تعیین نرخ اجاره بهای مسکن تاثیر می‌گذارد.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه افزایش قیمت اجاره در بازار از خردادماه رخ می‌دهد، گفت: ‌پیش بینی می‌شود در شهرهای کوچک به دلیل توازن بین عرضه و تقاضا شاهد افزایش قیمت‌ها نخواهیم بود و اگر قیمت‌ها در شهرهای کوچک بالا برود بسیار جزئی خواهد بود.

وی افزود: همچنین در کلانشهرها افزایش اجاره بهای مسکن در حد تورم عمومی خواهد بود اما در کلانشهرهایی مثل تهران بین عدم توازن بین عرضه و تقاضا قیمت اجاره بها افزایش بیشتری خواهد داشت.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با پیش بینی درصد افزایش قیمت اجاره بهای مسکن در تابستان امسال گفت: حداکثر افزایش اجاره مسکن ۱۵ درصد خواهد بود.

عقبائی اظهار داشت: برخورد قضایی و قانونی برای افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن در قانون وجود ندارد اما اگر افزایش قیمت‌ها غیرمتعارف باشد بازار خودش را تنظیم می‌کند و بدترین برخورد با گرانفروشی‌ها این است که مردم به سمت معامله با این فایل‌های گران نروند.

باید از فناوری برای ترویج زبان فارسی استفاده شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ماموریت بنیاد سعدی، توسعه زبان و خط فارسی است که تکنولوژی می تواند در ترویج آن کمک کننده باشد.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی روز دوشنبه در حاشیه نشست بنیاد سعدی به مناسبت پاسداشت روز زبان و ادب فارسی در جمع خبرنگاران افزود: تاکنون فعالیت های مناسبی در زمینه آموزش فارسی شکل گرفته که یکی از محورهای قابل پیگیری استفاده از فناوری برای ترویج و آموزش زبان فارسی در جهان است.
وی با بیان اینکه امروز با حجم زیادی از علاقه مندان به ادب و زبان فارسی در جهان مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد برای سفر به ایران و بازدید از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و مذهبی کشورمان ابراز علاقه می کنند و مشتاق یادگیری زبان فارسی هستند تا بتوانند ضمن آشنایی بیشتر با شرایط ایران، با مردم نیز ارتباط مناسبی برقرار کنند.
آذری جهرمی افزود: این افراد با فراگیری زبان فارسی می توانند نیازمندی های خود را در کشور رفع کنند، پس لازم است تا آشنایی های اولیه با زبان و فرهنگ ایران پیدا کنند که با همت بنیاد سعدی این روند برای افراد خارجی تسهیل شده است.
وی اظهار داشت: مسیری در آموزش زبان فارسی آغاز شده که با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی، قابلیت توسعه دارد و معتقدیم با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فناوری اطلاعات می توان سرعت پیشرفت را افزایش داد.
وزیر ارتباطات در خصوص اختصاص چهار درصد فضای وب به زبان فارسی نیز تاکید کرد: در گام اول باید از زیرساخت های فناوری اطلاعات برای توسعه استفاده کنیم که به سرعت در حال انجام است و از سوی دیگر باید از سرویس هایی که فناوری اطلاعات را ترویج می دهند به ویژه خدمات در فضای مجازی بهره مند شویم.
وی خاطرنشان کرد: فعالیت های بخش خصوصی با حمایت دولت و بنیادهای فعال در این زمینه نیز به صورت متن باز (open source) در کشور و در سطح بین الملل برای خط و زبان فارسی آغاز شده و در سال های اخیر توسعه یافته است.
آذری جهرمی افزود: بسیاری خدمات طی سال های اخیر با واژگان آموزشی مورد نیاز برای پردازش ها از طریق ماشین ترجمه آنلاین انجام می شود و در سایت وزارت ارتباطات به صورت متن باز قرار دارد که باید در سراسر جهان مورد استفاده قرار بگیرد و این مسیر که در فضای مجازی آغاز شده، به سرعت توسعه پیدا کند.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن