گروه خبری اقتصادی

زلزله نسبتا شدیدی بیرجند را لرزاند


به گزارش دنیای اقتصاد زلزله نسبتا شدید در خراسان جنوبی؛ لحظاتی پیش بیرجند را لرزاند.

اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال خواهد شد

 

محسن هاشمی: بیش از 70 نفر در مسکن مهر سرپل ذهاب جان باختند


--> رئیس شورای شهر تهران از کشته شدن بیش از هفتاد نفر در مجتمع شیرودی مسکن مهر سرپل ذهاب خبر داد.

به گزارش ایلنا، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در کانال رسمی تلگرامی خود عکس‌هایی در مورد بازدید از مجتمع شیرودی مسکن مهر در کرمانشاه منتشر کرده و با اشاره به تخریب هشتاد درصدی برخی خانه‌ها نوشته است: واحدها از 30 تا هشتاد درصد تخریب شده‌اند و به گزارش مسوولان محلی بیش از هفتاد نفر در مجتمع شیرودی مسکن مهر کرمانشاه جان خود را از دست داده‌اند. 

 

شکست رکورد گران‌ترین اثر نقاشی جهان


--> آخرین اثر به جای مانده از «لئوناردو داوینچی» به قیمت رکوردشکن 450 میلیون دلار در یک حراجی به فروش رفت و گران‌ترین اثر نقاشی جهان نام گرفت.
شکست رکورد گران‌ترین اثر نقاشی جهان

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، در حراجی کریستیز نیویورک، نقاشی «لئوناردو داوینچی» از حضرت مسیح (ع) با عنوان «سالواتور موندی» با فروش 450 میلیون دلاری، رکورد گران‌ترین اثر نقاشی که تاکنون در یک حراجی به فروش رفته را بیش از دوبرابر افزایش داد.

برای این نقاشی که اخیرا پیدا شده و در اختیار مجموعه‌داران خصوصی بود، پیش از شروع حراجی قیمت حدودی 100 میلیون دلاری تخمین زده شده بود اما یک خریدار ناشناس با بیش از چهار برابر ارزش تخمینی این اثر هنری را خرید تا رکورد پیشین گران‌ترین اثر هنری را که با 179.4 میلیون دلار در اختیار نقاشی «زنان الجزایر» از «پابلو پیکاسو» بود را با اختلاف فراوان جا به جا کند.

نقاشی «داونیچی» توسط یک خریدار ناشناس و از طریق تلفن و پس از 20 دقیقه رقابت در خانه حراج نیویورک به فروش رفت. دراین حراجی در مجموع 785.9 میلیون دلار اثر هنری فروخته شد که بیش از از، نیمی از آن به نقاشی «داوینچی» اختصاص داشت.

قدمت نقاشی «سالواترو موندی» (ناجی جهان) به سال 1500 میلادی بازمی‌گردد و یکی از حدود 20 نقاشی به جای مانده از «داونیچی» نقاشی نامدار رنسانس است.

در این نقاشی حضرت مسیح (ع) با لباسی آبی با نوارهای قرمز و در حالی که گوی بلورینی در دست دارد به تصویر کشیده شده است. این اثر نقاشی اولین‌بار به سفارش مجموعه شخصی پادشاه چارلز اول کشیده شد و در سال 1973 چوب حراج خورد اما پس از آن تا سال 1900 ناپدید شد. این نقاشی در سال 1958 در حراجی ساتبی به یک مجموعه‌دار آمریکایی فروخته شد و مجددا در سال 2005 در اختیار کنسرسیوم آثار هنری قرار گرفت و مرمت‌های فراوانی روی آن صورت گرفت.

 

«لئوناردو داوینچی» متولد سال 1452 میلادی در فلورانس ایتالیا بود و در مدت 67  سال از عمر خود، صدها اثر هنری را که مشهورترین آن‌ها تابلوی «مونالیزا» یا «لبخد ژکوند» است، خلق کرد.

هرچند بیشتر شهرت «داوینچی» به‌دلیل خلق دو شاهکار نقاشی جهان، یعنی «شام آخر» و «مونالیزا» است اما او علاوه‌ بر تبحر در نقاشی در مجسمه‌سازی، طراحی و مهندسی بناهای تاریخی نیز یک استاد بود.

 

آخرین وضعیت گازرسانی مناطق زلزله زده


--> سخنگوی شرکت ملی گاز ایران آخرین وضعیت گازرسانی به مناطق زلزله زده را تشریح کر

 

به گزارش ایسنا، مجید بوجارزاده ، از وصل شدن گاز 500 منزل در سرپل ذهاب خبر داد و گفت:همچنین تاکنون گاز 800 منزل در ثلاث باباجانی وصل شده است.

وی با بیان اینکه گاز همه روستاهای کرمانشاه وصل شده است، افزود:به مردم اعلام شده به گازبانها مراجعه و درخواست خود را برای وصل شدن گاز اعلام کنند که تاکنون درخواستی نشده است.

سخنگوی شرکت ملی گاز ادامه داد:گاز 23 نانوایی در سر پل ذهاب و مکانهای اداری و دولتی سالم وصل شده است

 

صدور قرار یک میلیاردی برای پیمانکار بیمارستان سرپل ذهاب


--> یک وکیل پایه یک دادگستری از صدور قرار یک میلیارد تومانی برای پیمانکار بیمارستان سرپل ذهاب خبر داد.

 

به گزارش ایلنا،محمدصالح نیک‌بخت به مناطق زلزله‌زده غرب کشور، در رابطه با پیمانکار بیمارستان سرپل ذهاب گفت: دادستانی قراری یک میلیارد تومانی برای پیمانکار بیمارستان سرپل ذهاب صادر کرده است.

وی ادامه داد: ما امروز از طریق دوستان خودمان در کانون وکلای کرمانشاه از این موضوع مطلع شدیم. این در حالی است که این بیمارستان با هزینه 50 میلیارد تومانی آن هم در زمانی که دلار هزار تومان بود، ساخته شده است. وقتی برای یک خبرنگار به‌خاطر نوشتن یک گزارش یا یک جمله قرار 200 یا 300 میلیونی صادر می‌شود چگونه برای این فرد که در بیمارستانی که ساخته حداقل پنج نفر کشته شده‌اند چنین قراری صادر می‌شود.

این وکیل پایه یک دادگستری اضافه کرد: ‌این قرار نوعی مسامحه به مقصود است یعنی دادستانی هم قرار صادر کرده و هم خیلی آسان گرفته است. وقتی در یک بیمارستان به دلیل زلزله پنج نفر کشته می‌شوند یا اینکه اصلا در شرایط بحران از دسترس خارج شده و این چنین قراری برای آنها صادر می‌شود نشان از این دارد که در کشور ما جان مردم ارزش ندارد.

نیکبخت درخصوص حضور خود در منطقه زلزله‌زده اظهار داشت: پس از وقوع زلزله وکلای کرد مقیم مرکز به من مراجعه کردند و خواستار حمایت و کمک به مردم این مناطق بودند. ما هم به کانون وکلای مرکز رفتیم و خوشبختانه دیدیم که قبل از حضور ما هیات‌رئیسه تصمیم گرفته 150 میلیون تومان از محل دارایی کانون به این مردم کمک کند و اعضای هیات رئیسه هر کدام نیز یک میلیون تومان به صورت شخصی که در مجموع 18 میلیون تومان می‌شود به این امر اختصاص دادند.

وی ادامه داد: همچنین تصمیم بر این شد که من به اتفاق دکتر بلوری برای هزینه این مبلغ و نیازسنجی به منطقه اعزام شویم ضمن آنکه موکلان ما نیز اقدام به اهدای دو هزار تخته پتو کردند که امروز با نظارت جمعی از وکلای کرد بین مصدومان توزیع شد.

این عضو کانون وکلا افزود: خوشبختانه مواد غذایی، آب، چادر و پتو به اندازه کافی موجود است و در حال حاضر مهم‌ترین نیازها برای مردم لباس گرم نو، کفش، پلاستیک و اسباب‌بازی و وسایل سرگرم‌کننده برای بچه‌هاست. 

 

درخواست بقایی و جوانفکر از رهبر انقلاب


--> حمید بقایی، علی‌اکبر جوانفکر و حبیب‌الله خراسانی در اطلاعیه‌ای از رهبر انقلاب کمک خواستند.

به گزارش ایسنا این سه یار محمود احمدی‌نژاد که چند روزی است در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) بست نشسته‌اند، در اطلاعیه شماره 2 خود از مقام معظم رهبری درخواست کردند که آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی را برای رسیدگی به ادعاها و اتهامات مربوط به آنها مامور کنند.

 

>