گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

جزئیات خسارت سیل به یک میلیون هکتار زمین کشاورزی


معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: حدود یک‌میلیون هکتار از زراعت کشور با شدت و ضعف متفاوت، دچار آسیب ناشی از سیل شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس کشاورز در یک برنامه تلویزیونی افزود: بخشی از این آسیب، آبگرفتگی موقت است و در بخشی، محصول دچار خوابیدگی می‌شود سپس این عارضه مرتفع می‌شود، در بخشی هم، آبگرفتگی بیشتر است و موجب پوسیدگی محصول می‌شود و دربخش‌هایی نیز سیل، زمین یا باغ کشاورز را با خود برده است.

وی با اشاره به اینکه حدود 55 درصد این اراضی بین 25 تا 55 درصد آسیب دیده است، ادامه داد: بنابراین حدود 50 درصد زمین ها و محصولات کشاورزی آسیب دیده قابل برگشت است. حدود 250 هزار هکتار از محصولات کشاورزی و حدود 150 هزار هکتار باغ بر اثر سیلاب های اخیر از بین رفته است. وی گفت: در زمینه باغ، استان های خوزستان، مازندران و کرمانشاه و در زمینه زراعت استان های خوزستان، لرستان و گلستان، مازندران، ایلام و کرمانشاه، بیشترین خسارت را دیده اند. بیش از 6 هزار واحد مرغداری و حدود 100 واحد پرورش ماهی هم دچار خسارت شدند. معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: یکی از مشکلات در حوزه خسارت کشاورزی در مناطق کوهستانی مانند لرستان، ایلام و خوزستان این است که بخشی از مردم از طریق ایستگاه پمپاژ، کشاورزی می کردند و این ایستگاه ها آسیب دیدند که در اسرع وقت بازسازی خواهند شد. کشاورز گفت: 5 واحد کشت و صنعت نیشکر خسارت قابل توجهی دیدند و حدود 3 هزار میلیارد تومان از خسارت های اعلام شده به بخش کشاورزی متعلق به این واحدهاست. برای اینکه سیلاب به روستاها و مناطق مسکونی خسارت وارد نکند در برخی موارد، آب به مزارع این واحدها هدایت شده است. وی با بیان اینکه کشورمان وارد ترسالی نشده است ، افزود: میزان متوسط بارندگی کشور تاکنون حدود 265 میلی متر است. در سال های 76، 77، 85 و 86 هم به طور میانگین حدود 290 میلی متر بارندگی داشتیم. کشاورز با اشاره به اینکه در سال زراعی و آبی گذشته، میانگین بارندگی در کشور 167 میلی متر بود، اضافه کرد: اگرچه در خوزستان، گلستان و کرمانشاه آبگرفتگی داریم و خسارت زیادی دیدیم برآورد تولید گندم امسال برای کشت های پاییزه 5/ 15میلیون تن بود، اما با توجه به سیلاب های اخیر اکنون برآورد ما تولید حدود 5/ 14 میلیون تن است. انتظار داریم 12 تا 5/ 12 میلیون تن گندم خریداری شود، بنابراین در زمینه تامین گندم مورد نیاز کشور مشکلی نداریم.

میزان غرامت پرداخت شده به کشاورزان سیل زده

صندوق بیمه کشاورزی تا کنون بیش از 65 میلیارد و 413 میلیون تومان غرامت به کشاورزان خسارت دیده ناشی از سیل پرداخت کرده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی با اعلام این مطلب گفت: تا امروز از 17 استان کشور در 14 استان به کشاورزان خسارت دیده بر اثر سیل که زیر پوشش بیمه کشاورزی بودند، پس از تکمیل ارزیابی های این صندوق، غرامت پرداخت کرده ایم. محمد ابراهیم حسن نژاد با بیان اینکه از 15 فروردین سال جاری نخستین پرداخت غرامت برای جبران خسارت بیمه شدگان خسارت دیده در استان های گلستان و مازندران آغاز شد، اظهار کرد: درحال حاضر کشاورزان استان های گلستان، مازندران، خوزستان، لرستان، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ایلام، تهران، سمنان، چهارمحال و بختیاری و خراسان شمالی غرامت دریافت کرده اند. وی افزود: 153 مورد بیمه ای در بخش کشاورزی وجود دارد و پرداخت خسارت ها براساس میزان خسارت، ارزیابی ها و نوع محصولات صورت می گیرد. حسن نژاد، میزان خسارت پرداختی به بهره برداران آسیب دیده از سیل در استان گلستان را 20 میلیارد و 365 میلیون تومان عنوان و تصریح کرد: 33 مورد خسارت به واحدهای مرغداری، محصولات زراعی، دام و آبزیان این استان وارد شده است. وی با اشاره به پرداخت 7 میلیارد و 965 میلیون تومان غرامت به بخش کشاورزی استان مازندران و 36 میلیارد تومان به خوزستان از سوی صندوق بیمه کشاورزی اعلام کرد: در مازندران دو مورد آبزی پروری، شش مورد باغ، 582 راس دام، هشت واحد مرغداری، 2179 محصول باغی و 3486 محصول زراعی غرامت دریافت کرده اند. در خوزستان نیز به 183 راس دام و 3874 بیمه گذار خسارت دیده، غرامت پرداخت شده است.

وی مجموع خسارت پرداختی به بهره برداران آسیب دیده از سیل در استان ایلام را یک میلیارد و 654 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: 62 مورد به باغداران و 2040 مورد به زارعان غرامت پرداخت کرده ایم. حسن نژاد مجموع غرامت های پرداختی به کشاورزان آسیب دیده در استان لرستان را یک میلیارد و 900 میلیون تومان عنوان و اظهار کرد: تاکنون به 10 واحد آبزی پروری، 458 راس دام، 25 واحد طیور و 317 باغدار و 2690 زارع خسارت دیده از سیل از سوی صندوق بیمه کشاورزی غرامت پرداخت شده است.

وی اعلام کرد: در کل کشور تا کنون به 22هزار و 534 مورد خسارت در بخش کشاورزی غرامت پرداخت کرده ایم.addup.center