گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

کافئین؛ کالری پوچ در تغذیه کودکان

 1. صفحه اصلی
 2. اخبار سبک زندگی

آیا می دانستید علت بی خوابی، مشکلات دهان و دندان، اضافه وزن، افسردگی و بسیاری از بیماری های کودکان مصرف مواد غذایی کافئین دار است ؟؟؟

عوارض مصرف کافئین در کودکان

اگر شما اهل نوشیدن چای یا قهوه باشید، حتماً می دانید کافئین موجود در این نوشیدنی ها، دارای اثرات تحریک کننده ای همچون افزایش هوشیاری، انرژی و تمرکز است. در واقع، این خاصیت اصلی ترین عاملی است که سبب شده بزرگسالان از این نوشیدنی ها استفاده نمایند. اما اثرات کافئین در کودکان می تواند برعکس باشد و به کاهش توانایی انجام برخی اعمال از قبیل توانایی های محاسباتی، احتساب دقیق زمان و یا عدم هماهنگی بین عضلات بینجامد.

معمولاً توصیه می شود در کودکان زیر 12 سال از مصرف کافئین پرهیز یا حداقل میزان آن محدود شود.

 کافئین؛ کالری پوچ در تغذیه کودکان

کافئین بسیار سریع جذب بدن کودکان می شود و سپس به دستگاه اعصاب مرکزی راه می یابد. در دوزهای پایین، کافئین سبب کاهش اشتها، افزایش ادرار، تحرک بیش از حد و بدخوابی می گردد. اگر به ازای هر3/1 کیلوگرم وزن بدن، 5/4 میلیگرم کافئین به کودک خورانده شود( هر341 میلی لیتر قهوه، حداقل 100 میلیگرم کافئین دارد) علائم مسمومیت خفیف مانند تهوع ، گرفتگی عضلات، تشنج و اضطراب بروز پیدا می کند. مسمومیت های شدیدتر می توانند به بیهوشی و افزایش و ناهماهنگی ضربان قلب منجر شوند.

البته میزان حساسیت هر کودک به کافئین متفاوت است. به عبارت دیگر، ممکن است دو کودک به یک میزان کافئین مصرف نمایند ، ولی یکی از آنها در مقابل عوارض ناشی از کافئین از خود مقاومت بیشتری نشان دهد.

برای کودکان 12 ساله، مصرف روزانه یک یا دو بار چای، قهوه، کاکائوی داغ، نوشیدنی های حاوی کولا و دیگر نوشیدنی های کافئین دار اشکال ندارد. ولی نباید فراموش کرد که چه کودکان و چه بزرگسالان، هنگام مصرف هر نوع نوشیدنی یا غذا باید به یکسری نکات نیز توجه نمایند.

تاثیر کافئین در کودکان

کافئین محرکی است که همان گونه که بر بزرگسالان تأثیر می گذارد بر کودکان نیز تأثیر می گذارد. کافئین دارویی است که به طور طبیعی در برگ ها و دانه های بسیاری از گیاهان تولید می شود. کافئین به صورت مصنوعی تهیه می شود و به بعضی از غذاها اضافه می شود. کافئین نوعی داروست؛ زیرا محرک دستگاه عصبی مرکزی است. در دوز پائین، کافئین فرد را هوشیارتر و پرانرژی تر می کند.

مصرف کافئین در کودکان باعث 

 1. دلهره و عصبی شدن
 2. دل درد
 3. سردرد
 4. مشکل تمرکز
 5. مشکل خواب
 6. ضربان قلب بالا
 7. فشار خون بالا

به خصوص در کودکان کم سن تر، لازم نیست کافئین زیاد باشد تا نشانه های فوق را مشاهده کنید.

دلایل محدود کردن کافئین در کودکان

دلایل دیگری که برای محدود کردن مصرف کافئین در کودکان می توان آورد عبارتند از:

 • کودکانی که 355 میلی لیتر نوشیدنی شیرین در روز مصرف می کنند، احتمال اینکه اضافه وزن بیابند، 60 درصد بیشتر است.
 • نه تنها نوشیدنی های کافئین دار کالری پوچ کمتری دارند (کالری پوچی به کالری ای گفته می شود که هیچ ماده مغذی ندارد)، بلکه کودکانی که این نوشیدنی ها مصرف می کنند، ویتامین ها و مواد معدنی لازم را از منابع سالم دریافت نمی کنند و در نتیجه ریسک کمبودهای غذایی در آنها بیشتر است. به ویژه کودکانی که نوشابه های گازدار زیادی می نوشند کلسیم لازم برای تقویت دندان ها و استخوان ها را که باید از شیر بگیرند، دریافت نمی کنند.
 • نوشیدنی های کافئین دار و شیرین منجر به پوسیدگی های دندان می شود که دلیل آن مقدار قند زیاد این نوشیدنی ها و فرسایش مینای دندان از اسیدیته ناشی از آنها است.
 • کافئین ادرارآور است و باعث می شود که بدن آب را دفع کند و در نتیجه بدنتان دچار کم آبی می شود. اینکه مقدار کافئین نوشیدنی ها برای کم آب شدن بدن کافی است یا خیر مشخص نیست. این بستگی دارد به اینکه فردی که آن را می نوشد به کافئین عادت دارد یا خیر و آن روز چقدر کافئین مصرف کرده است. برای احتیاط، بهتر است که از مصرف کافئین اضافی در آب و هوای گرم اجتناب کنید و مواظب باشید که فرزندتان در چنین آب و هوایی کافئین مصرف نکند.
 • توقف ناگهانی در مصرف کافئین باعث می شود که نشانه های ترک از جمله سردرد، درد عضله، افسردگی موقت و بدخلقی به سراغتان بیاید، به خصوص آنهایی که عادت دارند کافئین زیاد مصرف می کنند.
 • کافئین می تواند مشکلات قبلی و اختلالات عصبی را بدتر کند و بعضی از کودکان در واقع آگاه نیستند که کافئین چه ریسک هایی دارد.

غذاها و نوشیدنی های کافئین دار کدامند ؟

با آنکه کودکان بیشترین مقدار کافئین را از نوشیدنی های گازدار دریافت می کنند، ولی کافئین در قهوه، چای، شکلات و بستنی ها و ماست های با طعم قهوه نیز یافت می شود، مسکن ها و داروهای بدون نسخه نیز کافئین دارند.

در زیر منابع کافئین را مشاهده می کنید و می توانید آنها را با هم مقایسه کنید:

 • کوکاکولا (340 گرم): 71.2 میلی گرم کافئین
 • نوشابه رژیمی (340 گرم): 45 میلی گرم کافئین
 • پپسی (340 گرم): 38 میلی گرم کافئین
 • سون-آپ (340 گرم): 0 میلی گرم کافئین
 • قهوه (140 گرم): 115 میلی گرم کافئین
 • آیس تی (340 گرم): 70 میلی گرم کافئین
 • شکلات سیاه (28 گرم): 20 میلی گرم کافئین
 • شکلات شیری (28 گرم): 6 میلی گرم کافئین
 • نوشیدنی شکلاتی (140 گرم): 4 میلی گرم کافئین

چگونه کافئین را ترک کنیم ؟

بهترین راه برای کاهش دریافت کافئین اضافی این است که به تدریج آن را کم کنید. در غیر این صورت فرزندتان سردرد خواهد گرفت و احساس افسردگی خواهد کرد. فردی که کافئین را ترک می کند، احساس خستگی می کند. اگر احساس می کنید که به استراحت بیشتری نیاز است، اشکالی ندارد، این کار را بکنید، سطح انرژی بدن دوباره به حالت نرمال برخواهد گشت.

آیا می توان کودکان را از کافئین دور نگه داشت؟

قطعاً همینطور است. بهترین راه برای ترک کافئین (و شکر و قند اضافی) این است که نوشیدنی ها گازدار را از زندگی تان خارج کنید. به جای آن، آب، شیر و آبمیوه های 100 درصد طبیعی فراوان بنوشید. سعی کنید برای بچه ها بطری آب بگذارید تا بتوانند در صورت نیاز آنها را بنوشند. البته سرو کردن چای یا نوشابه بدون کافئین به طور گهگاه برای کودکان اشکالی ندارد. همیشه مواد درج شده روی بطری نوشیدنی ها را بخوانید و چک کنید.

نکات مورد توجه

1) کافئین 6 ساعت دربدن می ماند( در برخی افراد این زمان بیشتر است). از مصرف کافئین پیش از زمان خواب بپرهیزید؛ زیرا این ماده در همه افراد باعث بدخوابی و در کودکان باعث شب ادراری می شود.

2) کافئین میزان ادرار را افزایش می دهد؛ بنابر این در هوای گرم، مصرف آن را محدود کنید تا بدنتان دچار کمبود آب نگردد.

3) اگر فردی مضطرب یا عصبانی هستید، به میزان کافئین مصرفی خود در مواد غذایی مختلف از قبیل شکلات، بیسکویت، کیک و نوشیدنی ها دقت نمایید و در صورت لزوم میزان مصرف آن را کنترل کنید.

4) از نوشابه های کافئین دار استفاده نکنید.

مأخذ: مجله اینترنتی دلگرم

مرضیه ملایریaddup.center