تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری فرهنگی

همایش شیرخوارگان در مصلی تهران برگزار شد


شیرخوارگان حسینی در مصلای تهران با امام حسین (ع) و امام زمان‌شان بیعت کردند.
همایش شیرخوارگان در مصلی تهران برگزار شد

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، هر سال در اولین جمعه ماه محرم مادران ایرانی شیرخوارگان خود را در آغوش می‌گیرند و به عشق طفل شش ماهه سالار شهیدان، خود را به مراسمی می‌رسانند که برای بزرگداشت مقام آن حضرت برپا می‌شود.

همایش شیرخوارگان حسینی امروز (23 شهریور ماه) در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) و پنج هزار و 300 نقطه کشورمان و 41 کشور دیگر مراسمی این چنین برپا شد؛ مراسمی که در آن مادران شیرخوارگان خود را نذر یاری امام زمانشان می‌کنند.

اجرای مراسم را هادی صلح‌جو بر عهده داشت و مراسم با کمی تاخیر، با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم آغاز شد. در ابتدای مراسم گروه تواشیح نوجوانان به اجرای قطعه‌ای پرداختند و هنرنمایی کردند‌. سپس فاطمه افشاریان (دختر شهید مدافع حرم) و  از شاعران آیینی کشورمان، شعری را در وصف حال گفت‌وگوی حضرت رباب با علی اصغر (ع) خواند.

در ادامه، عبدالباقی از کارشناسان مذهبی و علوم تربیتی طی سخنانی گفت: در قرآن خداوند آیاتی را به ما معرفی کرده است که بد نیست ما آن‌ها را در زندگی خود الگو قرار بدهیم. یکی از آن‌ها هدیه کردن فرزند خود در راه خداست. همانطور که مادر حضرت مریم (ع) بدون آنکه بداند فرزندش دختر است یا پسر، او را به خداوند هدیه کرد و حضرت عیسی (ع) از برکات این نذر و هدیه است.

وی در ادامه بیان کرد: اینکه شما امروز به فرزندانتان لباس سبز پوشاندید، هم یک نوع بخشش است که شما امروز از آن را پیروی کرده اید. در واقع اینکه شما می‌گویید من فرزندم را به راه ولایت و خدا هدیه می کنم، سالها بازتاب این هدیه را در زندگی خود و فرزندتان خواهید دید. برگزاری چنین مراسمی یک نوع مراقبت از تربیت نسل آینده است. البته هدایت تنها دست خداست؛ ولی مهم این است که ما در تربیت فرزندمان مراقبت کنیم تا آنها به وسیله تربیت ما جهنمی نشوند.

وی درباره تربیت قرآنی و دینی فرزندان اظهار کرد: اگر ما به فرزند خود بگوییم که دنیا قلیل است و گذرا، این حرف را صرفاً می شنود ؛اما اگر من مادر نگاهم دنیایی باشد و آن را عظیم ببینم، حرف من در فرزندم تاثیر ندارد. یکی از مسائل مهم تربیتی توجه به امر به معروف و نهی از منکر است. خدا کند ما هم یکی از اشاعه دهنده‌های این فرهنگ باشیم. ما همیشه دوست داریم فرزندمان در یک حاشیه امن باشد. برای همین گاهی از این فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر فاصله می‌گیریم. مثلا اگر روزی فرزندمان به سمت فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر برود، به دلیل آنکه او را دوست داریم، سرزنشش می‌کنیم و به او می‌گوییم که خودش را از خطرات حفظ کند و به دنبال دردسر نرود.

حاج عبدالباقی تاکید کرد: یادمان باشد که جهاد از دوش زنان برداشته شده است؛ اما امر به معروف و نهی از منکر از زنان برداشته نشده است. امر به معروف و نهی از منکر آنقدر مهم است که حتی ممکن است بانویی در راه ترویج و عمل به آن شهید شود. یکی از اصول مهم تربیت دینی فرزندان، مراقبت زبان از بیان تهمت، دروغ و غیبت و دیگری ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر است که باید آنها را سر لوحه تربیت فرزندان خود قرار بدهیم.

در ادامه مراسم، یکی از مداح‌های اهل بیت به مرثیه خوانی در رثای طفل شش ماهه حسین (ع) پرداخت. همچنین سید حمیدرضا برقعی شاعر اهل بیت (ع) سروده خود را پیرامون مقام حضرت علی اصغر(ع) خواند. پس از آن مرتضی طاهری به مرثیه خوانی پرداخت.

اما پایان بخش این مراسم سخنرانی حجت الاسلام ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران بود.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد در این مراسم گفت: از نگاه پیامبر اعظم انسان دارای مقام سیادت است. آقایان مقام مسئولیت خانواده را عهده دار هستند و باید در برابر خانواده پاسخگو باشند و از تمام توان و ظرفیت علمی، اخلاقی، مدیریتی و اقتصادی خود برای اعتلای خانواده خویش بهره بگیرند. مبادا که خانواده شما هیزم جهنم باشند. مسئولیت مشترک زن و شوهر آن است که راه را برای تربیت خانواده خود هموار کنند. بنا به فرموده پیامبر (ص) آقایان مسئولیت خانواده را بر عهده دارند و خانم ها مسئولیت خانه خویش را. خانم ها باید خانه خود را آنطور که مورد رضای خدای متعال است، سامان دهند.

وی در ادامه گفت: خواهران، مادران و بانوان جوان مدیریت خانه به دست شما سپرده شده است. خانه مهد تربیت اسلام است. جامعه اسلامی در سایه نظام خانواده و در پرتو یک خانواده آراسته به تعالیم دینی و اخلاقی به ثمر می‌رسد. خانه شما باید در رده خانه زهرا و زینب (س) باشد. از خدای متعال بخواهید که خانه خود را آن طور که مورد امضای قرآن کریم است. اصلاح بنمایید. راه تعالی خانواده و جامعه، خانه است و مسئولیت آن دست شما مادران است.

امام جمعه موقت تهران گفت: خانه در سایه محبت و عشق و علاقه به یک مدرسه انسان ساز تبدیل می شود. «جعل بینکم موده و رحمه»؛ باید در خانه دوستی و علاقه موج بزند. شما مادران از این توانایی برخوردارید که خانه خود را فضای محبت قرار داده و راه را برای استحکام بنیان خانه و خانواده فراهم کنید. یک زن وفادار و همسر شایسته از تمام توان و ظرفیت خود برای آراستگی به مودت و دوستی بهره می برد. در این راه شما از بالاترین ظرفیت برخوردارید. خانه خود را خانه محبت کنید تا این خانه از شر شیاطین در امان باشد. خانه در تراز قرآن، خانه نورانی به نور عقل است. انسان در سایه عقل به سعادت می رسد.

وی تاکید کرد: هر قدر می توانید به ظرفیت عقلانی و اندیشه خود بیفزایید. پیامبر (ص) می فرماید 70 سال عبادت در برابر یک ساعت تفکر. اگر می خواهید عاقل باشید و خردمند و خانه شما به نور حیات عقلانی منور شود، باید اهل اندیشه باشید. معضلات را بررسی، تحلیل و در سایه خرد و عقل با قلبی آراسته به محبت و مودت حرکت کنید. این خانه، خانه در تراز قرآن است. مادران هرچه می گویید باید مبتنی بر علم باشد. از خانم آراسته به حجاب انتظار می‌رود، از زبان او سخنی که پشتوانه علمی ندارد، جاری نشود. خانم‌ها فرزندانی که در آغوش دارید، تربیت نمی‌شوند مگر اینکه شما اهل علم و مطالعه باشید. خانه شما اینگونه خانه علم و معرفت می شود.

حجت الاسلام ابوترابی فرد اظهار کرد: آموزه های قرآن از شما انتظار دارد خانه‌ای بسازید که به مثابه مسجد باشد. باید توجه داشته باشیم که مسجد خانم ها، خانه آنهاست. همانگونه که مسجد از ویژگی های خاصی برخوردار است، مادران نیز از این توانایی برخوردار هستند که خانه خود را مثل مسجد آراسته کنند. امام خمینی (ره) ذکر می کند یکی از آثار مسجد آن است که انسان خواهر و برادر دینی خود را پیدا می کند و افراد با انسان های صالح آشنا می شوند. همچنین می فرمایند کسی که با مسجدی ها رفت و آمد دارد، به علم مزین می شود و با اهل علم آشنا می شود و بسیاری از مباحث تربیتی و علمی را فراخواهد گرفت و فرزندانی صالح را برای جامعه اسلامی تربیت می‌کند. دفاع مقدس مدیون قدم های شما مادران بود و این خانه شماست که راه را برای اصلاح جامعه هموار می کند. خواهران اگر آراسته به اخلاق و ایمان باشید، نور چشم همسر و فرزندان خواهید بود و فرزندان و همسر شما هم نور چشم شما خواهند بود. پشتوانه اسلام و انقلاب باشید و از سخنان رهبر انقلاب الگو بگیرید؛ و خانه خود را آنگونه که مقام معظم رهبری می‌خواهند آراسته و آن را به نور تقوا، قرآن و اسلام منور کنید.

انتهای پیام/ 131

فیلم‌های سخیف جز به حراج اخلاق و فرهنک نمی‌انجامد


یک تهیه‌کننده سینما با اعتراض به آثاری که تمدن‌سوز و فرهنگ ستیزند، گفت: فیلم‌های سخیفی که متاسفانه جزبه حراج اخلاق و فرهنگ نمی‌انجامد و متاسفانه فروش‌های گزاف دارد. اینها نشان تهی شدن جامعه از ارزش‌های دینی، تمدن و اخلاق است.
فیلم‌های سخیف جز به حراج اخلاق و فرهنک نمی‌انجامد

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌ پرس، «محمدرضا شرف‌الدین» مدیر عامل سابق انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و از تهیه کنندگان سینما متنی را به عنوان تکذیبیه یک مصاحبه، در اختیار این خبرگزاری قرار داد که به شرح زیر است:

«بسمه تعالی
اخیرا مصاحبه‌ای از اینجانب «محمدرضا شرف‌الدین» در یکی از رسانه‌ها پخش شده که چون احساس می‌کنم ویرایش و سمت و سوی آن غیر از آنچه که منظور من بوده است، می‌باشد لذا این یادداشت را ارائه می‌کنم تا مبادا خدای ناکرده سخن ناصواب موجب تضییع حقوق کسی شود و یا به شان و منزلت کسی لطمه وارد سازد که این امر مغایر با مبنای مصاحبه، یعنی «فرهنگ عاشورایی است».

لذا اکنون آنچه در نظر و نیت خود داشته‌ام را یک بار دیگر بازخوانی می‌کنم.

ابتدا تاکید می‌کنم که سمت و سوی انتقاد من وضعیت فرهنگی موجود در شئونات گوناگون جامعه، بخصوص سینما و سلبریتی‌ها و اشرافیت تحمیلی است.

از سخن استاد دکتر محقق وام می‌گیرم، چنانکه ایشان با بیان شعری از ناصرخسرو قبادیانی گفتند:

غره مشو بدان که همی گوید بهمان فقیه بلخ و بخارا شد
زیراکه علم دینی پنهان شد چون کار علم و دین به غوغا شد

نیز حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند: «عالمها ملجم و جاهلها مکرم»، من در سرزمینی زندگی می‌‌کنم که عالم را لگام زده‌اند و دهانش را بسته‌اند و نادان را گرامی می‌دارند.

من نه کارشناس دینی هستم و نه عالم و دانشمند اما مضعیت فرهنگ را می‌فهمم، بخصوص آنچه که به عنوان حرفه و تخصص، سالهاست در فضای آن حضور دارم، یعنی سینما.

امروز بیشتر آثاری که بر پرده سینما می‌بینیم، تمدن سوز و فرهنگ‌ستیزند، هر چند آثاری هستند که نشان فرهنگ دینی و ملی ما را در خود دارند و پدیدآورندگان آن آثار متعهدانه به رسالت خردمندانه خود عمل نموده‌اند. من تمام قد در مقابل آنها تعظیم می‌کنم اما روی صحبت من وضعیت غالب است.

فیلم‌های سخیفی که متاسفانه جزبه حراج اخلاق و فرهنک نمی‌انجامد و متاسفانه فروش‌های گزاف دارد. اینها نشان تهی شدن جامعه از ارزش‌های دینی، تمدن و اخلاق است.

و اما بعد، ضمن انتقاد از بعضی مدیران و مسوولین، مسوولیت این نقصان را متوجه کسانی می‌دانم که با تبختر و تفرعن بر کرسی فریختگی تکیه زده‌اند و آن جایگاه هدایت و رشادت توده مردم راغضب کرده‌اند و به پرکردن جیب خود با تحقیر و تحمیل ذلت به مردم و جامعه مشغولند، از آن جمله، به ادبیات امروز، لاکچری‌ها.

این انتقاد به این معنی نیست که کارآفرینی در سینما، تولید ثروت و رویکرد سینما به طنز و کمدی را زیر سوال ببرم که این هرسه لازمه یک جامعه پویا، هدف دار و سلامت محور است و لاجرم از اهداف رسانه‌ای سینماست.

من می‌دانم که حتی سخت‌ترین ممیزی‌‌ها هم تا زمانی که روح تعهد در افراد نباشد، نمی‌تواند کارساز باشد و مطمئنم که مسوولین ارشاد در این باره تمام تلاش خود را انجام می‌دهند.

بسیاری از مدیران حوزه فرهنگ و سینما را از نزدیک می‌شناسم و در تعهد و شایستگی آنها تردید ندارم. حوزه هنر و فرهنگ جائی نیست که با دستور و بخشنامه و ممیزی، سربه راه شود و میزان و تراز قرارگیرد. از کوزه همان برون تراود، که در اوست، عیب از جای دیگر است.

و اگر سخن از آتش به اختیار است، منظور این نیست که باید کوکتل مولوتوف ساخت و به سینماها حمله کرد و یا حیثیت افراد را به یک باره به آتش کشید. بلکه منظور این است که باید با چشم باز و فهم و هوشیاری و از همه مهمتر باسعه صدر به نقد و انتقاد مشفقانه پرداخت و کسانی را که عشوه ده و رشوت ستانند را شناساند و داروی تلخ نصیحت را به شهد ظرافت آمیخت تا نازک طبعان و نازنینان و نقاشان چیره دست طبیعت انسانی از این گفتار ملول نگردند.

با تقدم خالصانه‌ترین احترام به حضور عزیزانی که در این زمانه ابری، لباس خدمت و اخلاص به تن دارند.

محمدرضاشرف الدین
97/06/31»

انتهای پیام/ 121

پوستر چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی منتشر شد+ عکس


پوستر چهارمین جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی کانون با طرحی از نشان اصلی این رویداد که تکه‌ای از یک جورچین (پازل) است، طراحی و منتشر شد.
پوستر چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی منتشر شد+ عکس

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌ پرس، پوستر چهارمین جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی کانون با طرحی از نشان اصلی این رویداد که تکه‌ای از یک جورچین (پازل) است، طراحی و منتشر شد.

محمدرضا احمدی‌راد طراح این پوستر در توضیح این پوستر اظهار داشت: در این پوستر از لگوی اصلی سه دوره گذشته جشنواره به شکل حجمی و به عنوان دروازه‌ی ورودی این رویداد استفاده کردیم.

وی افزود: رنگ قرمز لگوی جشنواره ملی اسباب‌بازی در پوستر این رویداد نشان از هیجان، شادی و سرزندگی در فضایی با آسمان آبی و چمن سبز دارد که محیطی مطلوب و حال خوب را به افراد القا می‌کند.

احمدی‌راد گفت: وجود پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی به عنوان نماد ملی ایران به همراه تصویر برج‌های میلاد و آزادی تهران در این طراحی نشانه‌هایی برای آگاهی‌بخشی از محل برگزاری این رویداد است.

این گرافیست و طراح یادآور شد: تصویرهایی از خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان در حال حرکت و عبور از دروازه‌ برای ورود به محل برگزاری جشنواره اسباب‌بازی طراحی کردیم تا مخاطبان این رویداد ملی و فرهنگی را به جامعه معرفی کنیم.

چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی اسباب‌بازی با شعار «تمرین زندگی» طی روزهای 26 تا 30 آبان 1397 در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب تهران برپا می‌شود.

انتهای پیام/ 121

کارگاه داستان‌نویسی هیات هنر برگزار شد


کارگاه داستان‌نویسی با حضور داستان‌نویسان منتخب هیات هنر در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان برگزار شد.
کارگاه داستان‌نویسی هیات هنر برگزار شد

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌ پرس، در این کارگاه که به همت کارگروه ادبی هیات هنر و به مدت 2 روز برگزار شد، مهدی قزلی ابتدا مباحث مربوط به تکنیک‌های داستان‌نویسی را تدریس کرد. سپس در ادامه، از حاضران خواست تا داستان بنویسند و درباره ضعف و قوت داستان‌ها با ادب‌جویان صحبت کرد.

این گزارش می‌افزاید، پرداختن به واقعه کربلا و ظرفیت‌های داستانی آن، از بخش‌های دیگر این کارگاه دو روزه داستان‌نویسی بود.

بنا بر این گزارش، داستان‌های تولیدشده در این کارگاه پس از بازنویسی، در نشریه هیات هنر منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/121

«فقدان» بازیابی هویت زلزله‌زدگان سرپل ذهاب را بررسی می‌کند


مستند «فقدان» که روایتگر مواجهه یک زوج سرپل ذهابی با بحران زلزله سال گذشته است، مراحل تدوین را می‌گذراند و به زودی برای پخش از شبکه‌های سیما آماده می‌شود.
«فقدان» بازیابی هویت زلزله‌زدگان سرپل ذهاب را بررسی می‌کند

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، مستند «فقدان» که روایتگر مواجهه یک زوج سرپل ذهابی با بحران زلزله سال گذشته است، مراحل تدوین را می گذراند و به زودی برای پخش از شبکه های سیما آماده می شود.

فاطمه ذوالفقاری، کارگردان مستند با اشاره به انگیزه خود از ساخت این مستند اظهار داشت: فیلم درباره جستجوی خاطرات در زیر آوارهای یک ساختمان ویران شده است که هر لحظه امکان ریزش کامل آن وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به علاقه ام نسبت به شیوه مواجهه انسان ها پس از رویداد بحران، تحقیقاتی را از پیش انجام داده بودم و با این نیت به سرپل‌ذهاب رفتم و با جستجوی میدانی پس از چند روز در حالیکه از یافتن سوژه ناامید شده بودم در دقایق پایانی حضورم در شهر، کاراکترهای مورد نظرم را پیدا کردم.

این کارگردان مستند افزود: زلزله همه مناسبات شهر را بهم ریخته بود و من در کانکس خانواده های زلزله زده زندگی میکردم، و با این حال حس متفاوت کاراکترهای فیلم در مواجهه با بحران زلزله به من هم جرئت و جسارت حضور در زیر آوار و ثبت لحظه های آنها را داد.

ذوالفقاری در مورد شرایط روحی سوژه مستند خود اظهار داشت: اگرچه آن دو به دنبال بقایای وسایل منزل خود بودند و نشانه هایی از امید در رفتار آنها نمایان بود ولی عملا به دلیل فوت سه نفر از اعضای خانواده خود در زیر بقایای ساختمان، به نوعی با پیدا کردن وسایل به دنبال تسکین روحی خود بودند.

مستند 50 دقیقه ای «فقدان» به تهیه کنندگی مهدی مطهر، در خانه مستند انقلاب اسلامی تهیه شده است.

انتهای پیام/ 121

قطعه موسیقی «رفیق عزیز» منتشر شد+ صوت


همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، قطعه موسیقی «رفیق عزیز» با صدای «علیرضا بیرانوند» منتشر شد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، قطعه موسیقی «رفیق عزیز» منتشر شد.

این قطعه که نماهنگ آن نیز در روز‌های اخیر از رسانه ملی پخش شده با صدا و آهنگسازی «علیرضا بیرانوند»، شعری از «نفیسه‌سادات موسوی»، تنظیم و میکس و مسترینگ «حمیدرضا هادی»، نوازندگی گیتار «مهرداد معزی» و نوازندگی ویولن «حمیدرضا صدری» تولید شده است.

دانلود

انتهای پیام/ 112

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟