آیین اختتامیه مسابقات غواصی ارتش‌های جهان برگزار شد+ تصاویر


آیین اختتامیه مسابقات غواصی ارتش‌های جهان با حضور مقامات ارشد نظامی در نوشهر برگزار شد.
آیین اختتامیه مسابقات غواصی ارتش‌های جهان برگزار شد+ تصاویر

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، آیین اختتامیه مسابقات غواصی ارتش‌های جهان با حضور امیر دریادار «حبیب‌الله سیاری» رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش، در بندر نوشهر برگزار شد.

در این مراسم امیر دریادار «حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ «محمدحسن باقری» معاون آموزش و پژوهش ستاد کل نیروهای مسلح و امیر دریادار «حمزه‌علی کاویانی» معاون هماهنگ کننده نداجا نیز حضور داشتند.

در پایان این مراسم از تیم‌ها و نفرات برتر مسابقات غواصی ارتش‌های جهان تجلیل بعمل آمد.

آیین اختتامیه مسابقات غواصی ارتش های جهان برگزار شد+ عکس

آیین اختتامیه مسابقات غواصی ارتش های جهان برگزار شد+ عکس

براساس این گزارش، رقابت‌های غواصی بین‌المللی نظامی 2018 به میزبانی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور شرکت کنندگانی از هشت کشور جهان به مدت یک هفته از 10 مرداد تا 17 مرداد در رشته‌های غواصی عمیق، عبور از موانع زیر آب، جوشکاری قطعات زیر آب و فلنچ در بندر نوشهر واقع در استان مازندران برگزار شد که در پایان تیم ایران با کسب بالاترین امتیاز مقام قهرمانی این مسابقات را کسب کرد.

این مسابقات از پنج سال گذشته به ابتکار کشور روسیه همه ساله برگزار می‌شود که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی تاکنون در سه دوره از این مسابقات شرکت کرده و دو سال پیاپی نیز موفق به کسب مقام دوم شده‌اند.

انتهای پیام/ 221

نشست هم‌اندیشی خبرنگاران با مسئولان ارتش برگزار شد


نشست هم‌اندیشی و تجلیل از خبرنگاران و عکاسان حوزه دفاعی صبح امروز با حضور معاون هماهنگ کننده و رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار شد.
نشست هم‌اندیشی خبرنگاران با مسئولان ارتش برگزار شد

نشست هم‌اندیشی خبرنگاران با فرماندهان ارتش برگزار شدبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، نشست هم‌اندیشی و تجلیل از خبرنگاران و عکاسان حوزه دفاعی صبح امروز با حضور امیر دریادار «حبیب الله سیاری» معاون هماهنگ کننده ارتش و حجت‌الاسلام والمسلمین «عباس محمدحسنی» رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار شد.

در این مراسم سردار سامینی رئیس مرکز ارتباطات و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح و امیر تقی‌خانی سخنگوی ارتش نیز حضور داشتند.

خبرنگاران و عکاسان در این مراسم به بیان نظرات و ایده‌های خود پرداختند.

انتهای پیام/ 211

دشمن به دنبال «تسلط فرانو» است


معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه دشمن به دنبال «تسلط فرانو» است، گفت: در این نوع تسلط دشمن بر فکر و ذهن تصمیم‌گیران در کشور اثر می‌گذارد.
دشمن به دنبال «تسلط فرانو» است

دشمن به دنبال «تسلط فرانو» استبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، امیر دریادار «حبیب‌الله سیاری» معاون هماهنگ کننده ارتش در آیین اختتامیه هجدهمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه خواهران و خانواده‌های کارکنان آجا که صبح امروز در دانشگاه علوم پزشکی ارتش برگزار شد، با تبریک سالروز ورود آزادگان به کشور، اظهار داشت: همانگونه که در پایان جنگ تحمیلی پیروز شدیم، آزادگان عزیز نیز در جبهه آزادگی، پیروز شدند، چرا که دشمن بعثی نتوانست بر تفکر اسرا غلبه کند.

وی افزود: انقلاب اسلامی که به پیروزی رسید، دشمنی دشمنان با ما نیز آغاز شد؛ چرا که آن‌ها نمی‌خواستند کشورمان امن باشد و برای به دست آوردن منافع از دست‌رفته‌شان نا‌امنی‌ها را به وجود آوردند.

امیر سیاری ادامه داد: در همین راستا منافقین 17 هزار نفر از مردم را ترور کردند اما نتیجه‌ای برایشان به همراه نداشت. همچنین دشمنان برای تسلط بر این کشور جنگ تحمیلی به راه انداختند.

وی با اشاره به اینکه پیروزی در دفاع مقدس نشان داد که می‌توان در برابر شرق و غرب ایستاد و به پیروزی هم رسید، تصریح کرد: تهدیدات امروز با شدت بیشتری دنبال می‌شود، چون نمی‌توانند تحمل کنند که ایران تحت کنترل و سلطه‌شان نباشد؛ به همین جهت سه نوع تهدید نظامی، فرهنگی و اقتصادی را در دستور کار قرار داده‌اند.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه اگر فکر و ذهن تصمیم‌گیران در خط دشمن باشد، به آن «تسلط فرانو» می‌گویند، عنوان کرد: در تهدید نظامی که همواره وجود دارد، اگر آمادگی دفاعی نباشد دشمنان قطعاً به ما حمله خواهند کرد؛ ولی اینکه تاکنون حمله نکرده‌اند به دلیل توان بازدارندگی ما بوده است. ما باید توان بازدارندگی خود را ارتقا دهیم که در کنار این امر تقویت بعد معنوی نیروهای مسلح نیز مورد توجه است.

وی تصریح کرد: تهدید دوم جنگ نرم است که از دو دهه قبل آغاز شده و تاکنون ادامه دارد. دشمن در جنگ نرم با ما همچنان درگیر است اما برای مقابله با این تهدید دشمن تنها نسخه‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد، استفاده از مفاهیم قرآنی و حرکت در خط ولایت است.

امیر سیاری ادامه داد: تهدید بعدی تهدید روز یعنی تحریم اقتصادی است؛ برای اثرگذاری بر جامعه ما تحریم‌ها را آغاز کردند که اگر اثر بگذارد، آسیب‌پذیری‌مان در برابر دشمن افزایش می‌یابد ولی چنانچه در خط ولایت حرکت کنیم و همت را بالا ببریم پیروزی در تهدید فعلی نیز به دست می‌آید و این هم لازمه‌اش این است که با بصیرت باشیم و تحت تاثیر عملیات روانی دشمن قرار نگیریم.

انتهای پیام/ 231

اعلام آمادگی بسیج برای همکاری با سازمان تعزیرات حکومتی


جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین از آمادگی بسیج برای همکاری با سازمان تعزیرات حکومتی خبر داد.
اعلام آمادگی بسیج برای همکاری با سازمان تعزیرات حکومتی

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، سردار سرتیپ پاسدار «محمدحسین سپهر» جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین اظهار داشت: بسیج آمادگی هرگونه همکاری با سازمان تعزیرات حکومتی را دارد.

وی ضمن تشکر از اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی عنوان کرد: بسیج آمادگی دارد در هر عرصه‌ای که نیاز باشد به دولت کمک کند. در بحث احتکار و ماموریت‌های سازمان تعزیرات چنانچه ساز و کارهای همکاری اعلام شود، آمادگی کامل داریم.

انتهای پیام/ 211

سرلشکر موسوی از تیپ 38 زرهی و یگان پدافند هوایی تربت‌جام بازدید کرد


فرمانده کل ارتش با حضور در تیپ 38 زرهی و یگان پدافند هوایی تربت‌جام از بخش‌های مختلف این یگان‌ها بازدید کرد.
سرلشکر موسوی از تیپ 38 زرهی و یگان پدافند هوایی تربت‌جام بازدید کرد

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، امیر سرلشکر «سید عبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در تیپ 38 زرهی تربت جام، توان عملیاتی و میزان آمادگی این یگان را مورد ارزیابی قرار داد.

وی در جمع کارکنان این تیپ با ابراز رضایت از نظم و انضباط موجود در این یگان، ویژگی تیپ 38 زرهی را شادابی و روحیه رزمی کارکنان خواند و افزود: صمیمیت وشادابی، انگیزه به دیگران منتقل می‌کند و این موضوع، ویژگی بارزی برای کارکنان این تیپ است.

وی «مناعت طبع» را از دیگر خصوصیت کارکنان تیپ 38 زرهی عنوان کرد و گفت: امروز من مناعت طبع شما را دیدم، وظیفه دارم این خصوصیت را ارج بنهم و به حفظ، ارتقا و توسعه این خصیصه ارزشمند کمک کنم.

همچنین سرلشکر موسوی در  بازدید از پدافند هوایی تربت جام  آمادگی رزمی این یگان را مورد ارزیابی قرار داد.

گفتنی است امیر حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش و امیر صباحی‌فرد فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در این بازدید‌ها، فرمانده کل ارتش را همراهی می‌کردند.

انتهای پیام/ 211

توسعه «دیپلماسی دفاعی» راه مقابله با «دیپلماسی فشار» آمریکا/ ضرورت گسترش مذاکرات با همسایگان در خصوص «خلیج فارس»


معاون دانش و پژوهش نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه توسعه «دیپلماسی دفاعی» راه مقابله با «دیپلماسی فشار» آمریکا است، گفت: ایران باید با استفاده از دیپلماسی فعال سیاسی همراه با توان بالای دفاعی در جهت بازدارندگی، دیپلماسی دفاعی خود را در منطقه ارتقاء بخشد.
توسعه «دیپلماسی دفاعی» راه مقابله با «دیپلماسی فشار» آمریکا/ ضرورت گسترش مذاکرات با همسایگان در خصوص «خلیج فارس»

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، موضوع «دیپلماسی دفاعی» از گذشته در دستور کار نیروهای مسلح قرار داشت؛ اما اخیراً توجه بیشتری نسبت به آن صورت گرفته و تلاش شده تا با استفاده از این ظرفیت به حل مخاصمات و کاهش تنش‌ها پرداخته و در جهت تقویت صلح و دوستی با کشورهای مختلف از جمله همسایگان گام برداشته شود.

گرچه «دیپلماسی دفاعی» موضوعی مهم در روابط بین الملل است؛ اما تاکنون در محافل علمی و دانشگاهی به خوبی به آن پرداخته نشده است. خبرگزاری دفاع مقدس در نظر دارد در گفت‌وگو‌هایی با کارشناسان حوزه بین‌الملل و مسائل نظامی به تبیین چرایی این نوع دیپلماسی و تاثیر آن در روابط کشورها بپردازد.

در شماره نخست پرونده «دیپلماسی دفاعی» به سراغ ناوسالار «نقی پوررضایی» معاون دانش و پژوهش نیروی دریایی سپاه رفتیم موضوع دیپلماسی دفاعی و نقش آن در امنیت خلیج فارس را بررسی کنیم که در ادامه می‌خوانید:

دفاع پرس: ابتدا در خصوص مفهوم «دیپلماسی دفاعی» و تاریخچه آن بفرمایید.

دانش روابط میان سیاست‌مداران، دولتمردان و سران کشورها را دیپلماسی می‌گویند؛ اما دیپلماسی یک مفهوم جدید در ادبیات سیاسی و مباحث راهبردی است. امروزه این واژه و این مفهوم یکی از روش‌های مقایسه با تهدیدات بکار گرفته می‌شود. جایی که دیپلماسی است، دیگر جنگ و نزاع نخواهد بود و بالعکس، البته عده‌ای هم معتقدند این ساز و کار جدید هم نیست و ریشه در گذشته دارد، جایی که «سن‌تزو» استراتژیست چینی، 2400 سال قبل از دیپلماسی یاد کرده است و حتی از مفهوم دیپلماسی در حوزه دفاعی و نظامی بکار برده است.

امروزه دیپلماسی دفاعی مفهوم وسیع‌تر و جامع‌تری پیدا کرده است. در واقع این مدل به روابط بین دولت‌ها و نظام‌ها در حوزه دفاعی با تاکید بر تعامل و جلوگیری از تنش تاکید دارد. دیپلماسی دفاعی به دنبال ثبات و تعامل طرفین است و می‌تواند زمینه مناسبی برای انجام اقدامات مشترک و آگاهی از وضعیت دفاعی طرفین باشد؛ البته برای این واژه و این مفهوم تعاریف مختلفی ارائه شده که همه آن‌ها در جای خود قابل قبول است ولی برآیند همه تعاریف از دیپلماسی دفاعی ایجاد ثبات در روابط سیاسی و عدم بکارگیری خشونت، جنگ و نزاع در تعاملات است. مهمترین اثر دیپلماسی دفاعی می‌تواند بازدارندگی فعال باشد.

دیپلماسی دفاعی هر کشور ناشی از سیاست دفاعی است

دفاع پرس: چه ارتباطی بین دیپلماسی رسمی، سیاست خارجه و دیپلماسی دفاعی وجود دارد؟

سیاست خارجی در واقع راهبرد بلند مدت یک نظام و یا یک دولت برای رفتار با دیگر دولت‌ها و ملت‌ها در راستای اهداف و منافع ملی یک کشور است. بنابراین مجموعه برنامه‌های یک دولت برای انجام روابط با سایر کشورها را سیاست خارجی می‌گویند. همانطور که اشاره شد دیپلماسی امروزه یک دانش و هنر برای برقراری روابط مسالمت‌آمیز بین دولت‌هاست. دیپلماسی یک مدل برای اجرای سیاست خارجی هر کشور جهت تحقق برنامه‌ها و اهداف سیاسی است و به اعتقاد اینجانب دیپلماسی دفاعی از سیاست دفاعی هر کشور ناشی می‌شود. گرچه با هم ارتباط دارند ولی دیپلماسی دفاعی پشتوانه دیپلماسی سیاسی و سیاست خارجی است.

سیاست دفاعی یک کشور در واقع خطوط کلی و اقدامات اصلی و کلیدی و فعالیت‌های دفاعی یک کشور را مشخص می‌کند و چارچوبی است که راهبردهای نظامی در سطوح ملی را شکل می‌دهد. سیاست دفاعی بر پایه سیاست‌ها، راهبردها و برنامه‌ها طراحی و تدوین می‌شود. با این وجود سیاست دفاعی شامل فعالیت‌های نظامی، برنامه‌ها و دکترین‌های دفاعی برای هماهنگ کردن همه ابزارهای سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی یک کشور در جهت دفع تهدیدات و ایجاد ثبات در یک کشور است.

اگر بخواهیم اهداف کلی سیاست دفاعی را بشماریم می‌توانیم بگوییم سیاست دفاعی دفع تهدیدات و پیشگیری از جنگ‌ها (بازدارندگی)، قدرت‌سازی، انسجام‌بخشی درون نظام، تعامل و... است. با این تعاریف می‌توان نتیجه گرفت که دیپلماسی دفاعی می‌تواند از مولفه‌های سیاست دفاعی باشد؛ البته باید روابط تعریف شده‌ای با موضوع سیاست خارجی و دیپلماسی خارجی در هر کشور برای این موضوع تنظیم کرد.

چهره جمهوری اسلامی ایران باید صلح‌طلب معرفی شود

دفاع پرس: دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران بر پایه چه اصول سیاسی و اعتقادی شکل گرفته است؟

منابع سیاست دفاعی و دیپلماسی دفاعی از چند عامل مهم شامل انگیزه‌های دینی، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تدابیر و رهنمودهای حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و همچنین سند چشم‌انداز بیست ساله سرچشمه می‌گیرد؛ اما اصولی که ما در دیپلماسی دفاعی از آن استفاده می‌کنیم با توجه به مبانی سیاست دفاعی شامل پایبندی به آرمان‌های اسلامی-ایرانی، عدالت اجتماعی، پیروی از ولایت فقیه، مبارزه با استکبار جهانی، گسترش روابط با جهان، ترویج الگوی ایرانی و اسلامی، استقلال‌گرایی، هم‌گرایی بین کشورهای منطقه، ارتقاء عوامل وحدت‌آفرین، مشارکت جمعی کشورها، دفاع مشروع و بومی‌سازی دفاعی است.

در مجموع دستگاه دیپلماسی چه در حوزه سیاسی و چه در حوزه دفاعی باید بتواند چهره جمهوری اسلامی ایران را معرفی کند. به تعبیر مقام معظم رهبری، دستگاه دیپلماسی بخش اصلی سیاست‌ خارجی کشور و نمای بیرونی نظام جمهوری اسلامی ایران است؛ لذا در دیپلماسی دفاعی نیز ما با این چهره مواجه می‌شویم که جمهوری اسلامی ایران نباید یک چهره جنگ‌طلب بلکه باید صلح‌طلب داشته باشد.

توسعه «دیپلماسی دفاعی» راه مقابله با «دیپلماسی اجبار» آمریکا/ ضرورت گسترش مذاکرات با همسایگان در خصوص «خلیج فارس»

دیپلماسی دفاعی راه مقابله با دیپلماسی اجبار آمریکا

دفاع پرس: دیپلماسی دفاعی کشورهای حاشیه خلیج فارس را تا چه حد نسبت به جمهوری اسلامی ایران مهم می‌دانید؟

جمهوری اسلامی ایران در محیط منطقه‌ای و جهانی با تهدیدات متعددی مواجه است. در محیط ایدئولوژیک این پیچیدگی بیشتر است. دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در محیط منطقه‌ای بر مبنای هم‌گرایی بین کشورهای منطقه است و این موضوع بارها توسط مقامات سیاسی کشور مطرح شده است؛ اما به‌دلیل رویکرد فرامنطقه‌ای برخی از دول عرب منطقه، این موضوع به چالش در روابط بین این کشورها با ایران تبدیل شده است.

متاسفانه با تبلیغات منفی برخی از کشورهای معاند جمهوری اسلامی ایران پروژه ایران‌هراسی در حال پیگیری است تا جمهوری اسلامی ایران دچار انزوای سیاسی شود؛ اما این واقعیت وجود دارد که تنش و بحران در روابط کشورهای حوزه خلیج فارس به نفع و مطلوب هیچ کشوری نخواهد بود. با این وجود دیپلماسی دفاعی دولت‌های منطقه برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت برخوردار است؛ چرا که 8 کشور حوزه خلیج فارس به دلیل قرابت جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی نیاز به همکاری با یکدیگر دارند  و علیرغم مشکلات سیاسی و نگاه بیرونی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به مسئله امنیت، وجود دیپلماسی فعال با این کشورها از الزامات مهم محسوب می‌شود.

در بهترین شرایط نیز می‌توان دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران را در منطقه راهکاری جهت مقابله با دیپلماسی اجبار و فشار آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برشمرد؛ البته در حین دیپلماسی باید از توان کافی برای حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی تلاش کرد. اخیراً مقام معظم رهبری از واژه دیپلماسی ایدئولوژیک یا دیپلماسی انقلابی یاد کردند؛ لذا در حوزه دیپلماسی دفاعی نیز باید از این واژه استفاده کرد.

توسعه «دیپلماسی دفاعی» راه مقابله با «دیپلماسی اجبار» آمریکا/ ضرورت گسترش مذاکرات با همسایگان در خصوص «خلیج فارس»

لزوم ارتقای دیپلماسی دفاعی در حوزه خلیج فارس

دفاع پرس: دیپلماسی دفاعی تا چه حد در تنش‌زدایی منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس نقش دارد؟

اتخاذ دیپلماسی دفاعی فعال می‌تواند بسیار موثر باشد؛ زیرا کارکردهای دیپلماسی دفاعی در حوزه‌های آموزشی، فنی و دفاعی، تبادل هیئت‌های نظامی در قالب اعزام مستشاران و نیروهای متخصص، زمینه پیمان‌های منطقه‌ای و معاهدات دوستی را می‌تواند فراهم کند.

خلیج فارس در  چند دهه اخیر یک منطقه پر تنش بوده و مداخلات قدرت‌های فرامنطقه‌ای در خلیج فارس فضای تنش را تشدید کرده است. این منطقه از اهمیت راهبردی برخوردار بوده و ژئوپیلتیسین‌های دنیا بر این امر معتقدند که امروزه مناطق ژئوپلیتیک بر مناطق ژئواکونومیک منطبق هستند و خلیج فارس یکی از آن مناطق است که دارای چهار ویژگی ژئوپلیتیک، ژئواستراتژیک، ژئواکونومیک و ژئوکالچرال می‌باشد و به همین دلیل در طول تاریخ مورد توجه قدرت‌های بزرگ قرار گرفته است.

در حال حاضر ایالات متحده آمریکا به عنوان یک قدرت استکباری و هژمون منافع خود را در اختلاف سیاسی و دیپپلماتیک کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس با ایران می‌بیند تا حضور خود را در این منطقه تداوم بخشد و از سیاست‌های ایران هراسی جهت واگرایی بین این کشورها با ایران استفاده می‌کند؛ لذا باید جمهوری اسلامی ایران با استفاده از دیپلماسی فعال سیاسی همراه با توان بالای دفاعی در جهت بازدارندگی، دیپلماسی دفاعی خود را در منطقه ارتقاء بخشد؛ بطوری‌که همواره دیپلماسی دفاعی تقویت کننده دیپلماسی سیاسی خواهد بود. با توجه به اینکه دونالد ترامپ رئیس دولت جدید آمریکا، دیپلماسی فشار و اجبار خود را علیه جمهوری اسلامی ایران در منطقه با کمک عربستان سعودی افزایش داده است، برای مقابله با این ترفند باید از دیپلماسی دفاعی و سیاسی تواماً در ارتباط با کشورهای حوزه خلیج فارس استفاده کرد.

می‌توانیم تمام مشکلات‌مان را با دنیا در خلیج فارس حل کنیم

دفاع پرس: نقش دیپلماسی دفاعی ایران در منطقه خلیج فارس در برابر دیپلماسی اجباری که بدان اشاره کردید، چقدر موثر می‌دانید؟

دیپلماسی اجبار که توسط دولت ترامپ شکل جدی و عملیاتی به خود گرفته در دوره‌های گذشته به شدت کمتری نیز وجود داشته است. اگر نگاهی به دولت‌های گذشته آمریکا بیاندازیم در خلال سال‌های 2001 تا 2006 آمریکایی‌ها، 11 راهبرد علیه جمهوری اسلامی ایران عملیاتی کردند. در سال‌های 2006 تا 2007 اوج تقابل بین ایران و آمریکا بود. اتخاذ استراتژی چیکن توسط آمریکایی‌ها کار به جایی نبرد و ما توانستیم راهبردهای آمریکا را علیه جمهوری اسلامی ایران نظیر چماق و هویج (تهدید وفریب)، مکانیسم کلت و ماشه (کلت روی شقیقه) و چیکن (نشان‌دهنده شجاعت یا ترس) را پشت سر بگذرایم.

اعتقاد بنده این است که راه برون‌رفت در برابر فشارهای آمریکا اتحاد و همبستگی در نظام داخلی و اتخاذ یک مدیریت صحیح در شرایط تحریم است؛ چرا که ملت ایران در هر شرایطی قوی عمل کرده است و پشتوانه قوی برای سیاست خارجی و دیپلماسی بوده است. لذا در سیاست دفاعی نیز می‌توان با تکیه بر اراده و مقاومت ملت و همچنین ایستادگی برای آرمان‌های جمهوری اسلامی موفق عمل کرد. همچنین با اتخاذ راهبردهای موثر همراه با گرفتن زمان از حریف و دشمن می‌توان از بحران‌ها عبور کرد.

در مورد خلیج فارس ما معتقدیم آنقدر این منطقه برای غرب و آمریکا مهم است که ما می‌توانیم تمام مشکلات‌مان را با دنیا در خلیج فارس حل کنیم. رئیس جمهور تندروی آمریکا حرف‌ها و ادعاهایش برخلاف جامعه علمی و آکادمیک آمریکاست. ترامپ بابرخی مسائل خرد سعی در مطرح کردن آمریکا دارد اما نخبگان آمریکا نظرشان در مورد خلیج فارس چیز دیگری است. ما در سیاست دفاعی و خارجی در حوزه بیرونی مشکلی نداریم اما باید مسائل داخلی را تقویت و آن را پشتوانه سیاست دفاعی وسیاست خارجی کنیم.

انتهای پیام/ 211

>