هشدار اردن درباره پیامدهای کاهش کمک به آوارگان فلسطینی


وزیر امور خارجه اردن درباره پیامدهای کاهش کمک به آوارگان فلسطینی هشدار داد.
هشدار اردن درباره پیامدهای کاهش کمک به آوارگان فلسطینی

به گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، ایمن الصفدی وزیر امور خارجه اردن درباره پیامدهای کاهش کمک به آوارگان فلسطینی هشدار داد.

الصفدی هشدار داد کسری شدید مالی سازمان امداد و اشتغال آوارگان فلسطینی «آنروا»، ممکن است تاثیر فاجعه باری بر زندگی میلیون ها آواره فلسطینی در منطقه داشته باشد.

وی پس از دیدار با کمیسر آنروا افزود: کسری بودجه آنروا باید پیش از پایان اعتبارات مالی آن جبران شود، در غیر اینصورت، این بحران ممکن است آوارگان را از خدمات اساسی آموزشی، درمانی و امنیت غذایی محروم کند.

انتهای پیام/

لیبرمن: به دنبال اختلاف‌افکنی بین اهالی غزه و حماس هستیم


مسئولان ارشد رژیم صهیونیستی نوار غزه را نظیر یک «بمب ساعتی» توصیف کرده و از نقشه خود برای اختلاف‌افکنی بین اهالی نوار غزه و جنبش حماس پرده برداشتند.
لیبرمن: به دنبال اختلاف‌افکنی بین اهالی غزه و حماس هستیم

لیبرمن: به دنبال اختلاف‌افکنی بین اهالی غزه و حماس هستیمبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس، متان فلنائی وزیر سابق امنیت داخلی رژیم صهیونیستی امروز جمعه نوار غزه را به «بمبی ساعتی» تشبیه کرد.

به گزارش الغدپرس، وی علت آن را اوضاع ناگوار اقتصادی و اجتماعی نوار غزه دانست.

این درحالی است که رژیم صهیونیستی با همدستی مصر نوار غزه را از 12 سال پیش تحت محاصره همه جانبه قرار داده است.

متان فلنائی درباره توافق آتش بس بین مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیلی ها نباید از توافق آتش بس با حماس نگران باشند زیرا چاره ای جز این نیست.

وی بدون اشاره به اینکه خود رژیم صهیونیستی عامل محاصره و اوضاع وخیم اقتصادی و اجتماعی نوار غزه است، تلاش کرد که تقصیر را به گردن حماس بیندازد. وی مدعی شد: آتش بس با حماس به فلسطینی ها اجازه خواهد داد تا از محاصره اقتصادی و وضعیت بد اجتماعی که ممکن است به فاجعه ای منجر شود، خارج شوند.

این مسئول سابق صهیونیست در همین راستا افزود: امضای توافق آتش بس با حماس در نوار غزه، حماس را از اوضاع ناگوار غزه نجات خواهد داد.

اختلاف افکنی در غزه؛ نقشه جدید اشغالگران

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی فاش کرد که تل آویو در تلاش برای شکاف و اختلاف افکنی بین ساکنان نوار غزه و جنبش حماس است.

روزنامه الاخبار لبنان با بیان این مطلب به نقل از آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نوشت: این گفته ها دلیل دیگری بر محدود بودن گزینه های رژیم صهیونیستی و امکانات عملی این رژیم در مقابله با حماس و گزینه مقاومت است که سودمندی خود را در مقابل شکست مفتضحانه گزینه سازش مبتنی بر امتیازدهی های دائم ثابت کرده است.

این روزنامه افزود: اینکه رژیم صهیونیستی می گوید در تلاش برای اختلاف افکنی و شکاف است و سپس آن را برملا و به آن اذعان می کند، به نوبه خود از کشمکش و تردید در موضع تل آویو حکایت دارد که از تسلیم شدن در برابر شکست گزینه اصلی نظامی و توسل به گزینه های جایگزین سرباز می زند.

به نوشته الاخبار، تلاش برای ایجاد شکاف و دودستگی به منزله ایجاد فتنه ای داخلی در بین فلسطینی ها و تحریک فلسطینی ها علیه گزینه مقاوم آنها است که سودمندی خود را با نزدیک شدن به برقراری آتش بس مبتنی بر کاستن از محاصره نوار غزه و ساکنانش ثابت کرده است.

لیبرمن با این گفته خود اهدافی داخلی را نیز دنبال و تلاش می کند که در برابر طرفدارانش از تبعات عقب نشینی میدانی در برابر نوار غزه بکاهد و بر آنچه آن را «مبارزه خود» با ابزارهای دیگری می خواند، تاکید کند.

در همین راستا بود که لیبرمن به شبکه سیزدهم رژیم صهیونیستی گفت: «هدف من سرنگون کردن حماس از طریق اختلاف افکنی بین آن و ساکنان غزه است».

او افزود: ما گزینه های نظامی را در گذشته آزمودیم و اکنون روی گزینه متقاعد کردن اهالی غزه به لزوم سرنگون کردن حماس کار می کنیم.

لیبرمن مدعی شد: من شبکه های اجتماعی در غزه را همواره دنبال می کنیم و به خوبی میزان کاهش مقبولیت حماس را درک می کنم.

صهیونیست ها پیمان شکن هستند

عبدالستار قاسم نویسنده و تحلیلگر عرب به از غیرقابل اطمینان بودن صهیونیست ها اشاره کرد و گفت: صهیونیست ها نه به آتش بس و نه به تفاهم پایبند نیستند. این را سیرت آنها از سال 1948 میلادی در قبال اعراب نشان داده است.

وی افزود: الان رسانه ها از فرصتی برای آتش بس بین مقاومت در غزه و رژیم صهیونیستی سخن می گویند. این سخن در شرایطی مطرح می شود که صهیونیست ها به علت راهپیمایی های بازگشت و توسعه توانمندی نظامی مقاومت و راهبرد جدید مقاومت در گلوله در برابر گلوله احساس تنگنا می کنند. این راهبرد صهیونیست ها را پریشان کرده است زیرا دیگر نمی توانند عملیاتی نظامی علیه غزه انجام دهند؛ بدون اینکه شهرک نشینان در اراضی اشغالی به پناهگاه ها سرازیر نشوند.

قاسم نوشت: صهیونیست ها توافقنامه های نانوشته را ترجیح می دهند و همواره خواهان تفاهم های شفاهی هستند زیرا نمی خواهند خود را پایبند کنند بلکه ترجیح می دهند که در تحرکات نظامی و امنیتی خود آزاد باشند. از سوی دیگر، آنها نمی خواهند طرفی در توافق با کسی باشند که به زعم خود آنها را «تروریست» می خوانند. در آن سو نیز طرف فلسطینی وارد توافقنامه های کتبی و امضا شده با صهیونیست ها نمی شود زیرا اساسا رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی شناسد. در این شرایط لازم است که مقاومت فلسطین رویکرد خود در قبال اجرای توافقنامه ها یا تفاهم نامه ها را تغییر دهد؛ به گونه ای برای پایبندی صهیونیست ها به اجرای آن تضمین شود لذا لازم است که کشورهایی که تفاهم یا توافقنامه زیر نظر آنها بسته می شوند، ملزم شوند که اقداماتی را علیه طرفی که پایبند نیست، اتخاذ کنند.

انتهای پیام/ 112

نیروهای یمنی با موشک بالستیک مواضع ائتلاف سعودی را هدف قرار دادند


نیروهای موشکی یمن با موشک بالستیک محل تجمع نیروهای ائتلاف سعودی و نیروهای مزدور طرفدار عربستان را در ساحل غربی یمن هدف قرار دادند.
نیروهای یمنی با موشک بالستیک مواضع ائتلاف سعودی را هدف قرار دادند

نیروهای یمنی با موشک بالستیک مواضع ائتلاف سعودی را هدف قرار دادندبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس به نقل از المسیره، یک منبع نظامی گفت که یک فروند موشک بالستیک میان برد به محل تجمع نیروهای یمنی و مزدوران در ساحل غربی شلیک کرد.

از سوی دیگر عربستان روستاهای پرجمعیت در شهرستان مرزی شدا از توابع استان صعده را هدف حملات خود قرار داد.

جنگنده‌های ائتلاف سعودی – آمریکا روز پنجشنبه گذشته، اتوبوس حامل دانش آموزان یمنی را در بازار صعده هدف قرار داد که بر اثر آن دست‌کم 51 نفر شهید و 79 نفر دیگر زخمی شدند.

عربستان از فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده‌خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

انتهای پیام/ 411

مسکو: آمریکا منطقه را بی‌ثبات می‌کند نه ایران


وزارت خارجه روسیه با رد اتهاماتی که غرب به ایران می‌زند، تأکید کرد، آمریکاست که با عدم اجرای صحیح توافقات بین‌المللی از جمله توافق هسته‌ای ایران، در حال بی‌ثبات کردن منطقه است.
مسکو: آمریکا منطقه را بی‌ثبات می‌کند نه ایران

به گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه دیروز چهارشنبه گفت: مسکو اظهارات اخیر سفیر آمریکا در لندن درباره توافق هسته‌ای ایران (برجام) را «اشتباه و نامناسب» تلقی می‌کند.

بنا بر گزارش شبکه «راشاتودی»، «رابرت وود جانسون» سفیر آمریکا در لندن اخیرا گفته است که انگلیس باید در رابطه با برجام طرف آمریکا را بگیرد نه بروکسل.

وی همچنین از لندن به عنوان «نزدیک‌ترین متحد واشنگتن» خواسته بود تا موضع خود درباره توافق هسته‌ای ایران را تغییر دهد.

جانسون در یادداشتی برای روزنامه انگلیسی «تلگراف»، انگلیس را برای «تنها گذاشتن همسایگان اروپایی خود در همچنان از توافق برای تجارت با ایران و پیوستن به آمریکا برای اجرای تحریم‌های سخت» علیه ایران به چالش کشیده بود.

بعد از آنکه سفیر آمریکا در لندن خواستار همراهی انگلیس با موضع واشنگتن در خروج از برجام شد، وزارت خارجه انگلیس گفت «لندن به توافق هسته‌ای (برجام) متعهد می‌ماند. همزمان، ما آماده هستیم برای همکاری با دولت و کنگره آمریکا درباره فعالیت ایران که برای هر دو طرف نگران‌کننده است، گفت‌وگو کنیم».

وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد که این کشور به شرایط برجام پایبند می‌ماند و قصد دارد شرکت‌هایی را که با ایران همکاری می‌کنند در مقابل تحریم‌های آمریکا حفظ کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پاسخ به اظهارات سفیر آمریکا تأکید کرد: «تهران نیست که منطقه را بی‌ثبات می‌کند بلکه کسانی این کار را انجام می‌دهند که به توافقات بین‌المللی اهمیتی نمی‌دهند بویژه توافقاتی در حوزه‌های اینچنینی نظیر امنیت هسته‌ای».

وی ادامه داد: «آمریکا در تلاش است تا از طریق تحریم‌های غیرقانونی اقتصادی و نیز فشار سیاسی، اوضاع ایران را بی‌ثبات کند».

ترامپ، 18 اردیبهشت‌ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام، کشورش را از این توافق خارج و سندی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران در دوره‌های 90 و 180 روز امضا کرد. رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه دوشنبه 15 مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد.

تصمیم ترامپ با مخالفت‌های زیادی رو به رو شده و اتحادیه اروپا، انگلیس، آلمان، فرانسه، عراق، سوریه و ... علیه آن موضع‌گیری کرده‌اند. اتحادیه اروپا نیز قوانین مسدودسازی را در مقابله با این تحریم‌ها از فردای همان رو به اجرا درآورده است.

انتهای پیام/ 112

روسیه تحریم‌های تازه آمریکا را تلافی می‌کند


معاون وزیر خارجه روسیه گفت مسکو در حال تدارک اقدامات تلافی‌جویانه علیه آمریکا به دلیل تحریم‌های اخیر مرتبط با کره‌شمالی است.
روسیه تحریم‌های تازه آمریکا را تلافی می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز (پنج‌شنبه) تأکید کرد، مسکو در حال کار روی اقدامات تلافی‌جویانه علیه آمریکا به دلیل وضع تحریم‌های جدید در ارتباط با کره شمالی است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه (24 مرداد) یک فرد و سه شرکت مرتبط با کره شمالی را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

بر اساس اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، شرکت «Profinet Pte Ltd» مستقر در روسیه و «واسیلی الکساندروویچ کولچانوف» مدیرکل این شرکت نیز از جمله افراد و شرکت‌های تحریم‌ شده هستند.

بنا بر این گزارش، این شرکت، آنطور که واشنگتن اعلام کرده، به دلیل ارائه خدمات بندرگاهی به کشتی‌های کره‌شمالی دست‌کم در 6 مورد خاص تحریم شده است.

معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به این تحریم‌های جدید آمریکا گفت، تصمیم نهایی درباره پاسخ به این اقدام را رهبری روسیه اتخاذ خواهد کرد.

منبع: فارس

نتانیاهو بدنبال افزایش بودجه نظامی رژیم صهیونیستی است


نخست وزیر رژیم صهیونیستی افزایش بودجه برای تمام نهاد‌های امنیتی و نظامی این رژیم را خواستار شد.
نتانیاهو بدنبال افزایش بودجه نظامی رژیم صهیونیستی است

نتانیاهو بدنبال افزایش بودجه نظامی رژیم صهیونیستیبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس به نقل از پایگاه خبری «عرب 48»، «بنیامین نتانیاهو» با استناد به مجموعه عوامل و شرایط از جمله افزایش تهدید‌های امنیتی ضمن عرضه دیدگاه امینتی 2030 افزایش بودجه امنیتی را خواستار شد.

وی با حضور در شورای وزیران امور سیاسی و امنیتی دیدگاه امنیتی اسرائیل برای سال 2030 را عرضه کرد.

این دیدگاه در 2 سال اخیر تدوین شده و در آن به تهدید‌های احتمالی و لزوم آمادگی برای مقابله با آن در دهه آینده اشاره شده است.

نتانیاهو بر این اساس به دنبال افزایش 0.2 و حتى 0.3درصدی بودجه نظامی است تا به هزینه‌های تمام نهاد‌های امنیتی شامل ارتش و سرویس امنیت عمومی شامل شاباک و موساد اختصاص داده شود.

این افزایش بودجه به تقویت توانمندی هجومی، بخش سایبری، بهبود سامانه موشکی و ادامه تلاش برای تقویت جبهه داخلی و تکمیل ساخت دیوار امنیتی در مرز‌های فلسطین اشغالی اختصاص داده می‌شود.

به زعم نتانیاهو با توجه به مساحت کوچک و تراکم بالای جمعیتی و تهدید‌های متعدد، نیاز‌های امنیتی «اسرائیل» بیش از دیگران است.

وی همچنین با ادعای این‌که اقتصاد اسرائیل قوی است و توان افزایش بودجه دفاعی را دارد، گفت: به موازات تضمین رشد اقتصادی باید توان نظامی و اقتصادی را با یکدیگر ادغام کنیم که این باعث تقویت قدرت دیپلماسی «اسرائیل» نیز می‌شود.

از سوی دیگر یعقوب عمیدرور رئیس سابق شورای امنیت ملی صهیونیستی گفت: مشکل واقعی نه غزه بلکه افزایش قدرت ایران در سوریه است به این معنی که توجه «اسرائیل» به غزه به ضرر آن تمام شده و سبب افزایش قدرت ایران در خاک سوریه شد.

انتهای پیام/ 441

>