جامعه جهانی برای توقف حملات اشغالگران رژیم صهیونیستی وارد عمل شود


محمد بن عبدالرحمن آل ثانی خواهان مداخله جامعه جهانی برای توقف حملات اشغالگران صهیونیست علیه نوار غزه شد.
جامعه جهانی برای توقف حملات اشغالگران رژیم صهیونیستی وارد عمل شود

به گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس به نقل از اسپوتنیک، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در پست توئیتری خود نوشت: جامعه بین الملل باید به صورت فوری برای توقف حملات اشغالگران اسرائیلی به نوار غزه وارد عمل شود.

وی در ادامه افزود: ادامه یافتن حملات اشغالگران علیه منوار غزه باعث میشود تنش بیشتری به منطقه تحمیل شود.

محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطین روز پنجشنبه با امیر قطر دیدار کرده و در خصوص مسأله فلسطین و روند صلح آشتی ملی و افزایش حملات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی ها رایزنی کرد.

در این دیدار امیر قطر بر حمایت خود از مسأله فلسطین و تشکیل کشور فلسطین به مرکزیت قدس تاکید کرد.

واحد 200 نفره پلیس نظامی روسیه، سوریه را ترک کرد


یک واحد 200 نفره از پلیس نظامی روسیه پس از اتمام ماموریت خود در سوریه به پایگاهش در چچن بازگشت.
واحد 200 نفره پلیس نظامی روسیه، سوریه را ترک کرد

واحد 200 نفره پلیس نظامی روسیه، سوریه را ترک کردبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، یک واحد 200 نفره از پلیس نظامی روسیه بعد از اتمام موفقیت آمیز ماموریت خود در سوریه به پایگاهش در چچن بازگشت.

این خبر را وادیم آستافیوف، سخنگوی نظامی روسیه در منطقه چچن روز دوشنبه اعلام کرد.

انتهای پیام/

تهدید رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران تنها یک بلوف بود


روزنامه صهیونیستی هاآرتص در گزارشی نوشت: هدف تهدید‌های رژیم صهیونیستی در اواخر سال 2011 برای حمله به ایران، وادار کردن اوباما به اتخاذ مواضعی سختگیرانه‌تر در برابر تهران بود.
تهدید رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران تنها یک بلوف بود

اذعان هاآرتص: تهدید اسرائیل مبنی بر حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران تنها یک بلوف بودبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس، روزنامه صهیونیستی هاآرتص با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود، رویدادهای سال‌های 2011 و 2012 میلادی و تهدید اسرائیل مبنی بر حمله یکجانبه نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران را بررسی کرد و نوشت هدف رژیم صهیونیستی از این تهدیدات وادار کردن دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، به اتخاذ مواضع سختگیرانه تر در قبال ایران و در نتیجه تأمین منافع تل آویو بود.

در ادامه این گزارش به نقل از دنیل سوبلمن، استاد دانشگاه (در زمینه روابط بین الملل) در سرزمین های اشغالی، آمده است بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و ایهود باراک، وزیر جنگ سابق این رژیم، به طور عمدی با مطرح کردن سناریوی حمله نظامی به تأسیسات هسته ای ایران و ترساندن آمریکا –که بابت وقوع جنگ در منطقه و به خطر افتادن منافعش نگران بود– قصد داشتند قابلیت های چانه زنی خود را در برابر مقامات واشنگتن افزایش دهند.

سوبلمن در جریان تحقیق خود درباره رویدادهای مربوط به برنامه هسته ای ایران در آن سال‌ها (2011 و 2012 میلادی)، با شماری از مقامات آمریکایی و اسرائیلی مصاحبه کرده است. از جمله این افراد می توان به لئون پانه‌تا، وزیر دفاع سابق آمریکا، ایهود باراک وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی و تأمیر پاردو، رئیس سابق سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) اشاره کرد.

این گزارش می افزاید علی رغم اتحاد نزدیک میان واشنگتن و تل آویو، دو طرف در قبال موضوع ایران منافع کاملاً یکسانی ندارند. نگارنده مطلب همچنین مدعی شده است که: از سال 2011 میلادی، آمریکا و ایران با میانجی گری عمان تماس های محرمانه ای را برقرار کردند. اسرائیل با هدف بر هم زدن این گفتگوها، اقدام با افشای این تماس ها کرد. سوبلمن در ادامه به نقل از ایهود باراک می افزاید: ما کم و بیش از گفتگوهای غیررسمی و غیرمستقیم میان آمریکایی ها و ایرانی ها مطلع بودیم ... ما خیلی نگران بودیم که لحن آمریکا به اندازه کافی شفاف نبود تا ایرانی ها را به اتخاذ تصمیم (درباره فعالیت های هسته‌ای‌شان) وادار کند.

در ادامه گزارش با اشاره به افزایش تنش های میان واشنگتن و تل آویو و به اوج رسیدن آن در یک سال منتهی به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در 2012 میلادی که با پیروزی مجدد اوباما همراه بود، آمده است از یک طرف آمریکا نگران افتادن در تله اسرائیل و درگیر شدن در جنگ دیگری در خاورمیانه بود و از طرف دیگر، تل آویو نیز در تلاش بود تا از اوباما بابت جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای تعهد الزام آوری بگیرد. تل آویو برای رسیدن به این هدف خود و جلوگیری از انعطاف واشنگتن در قبال تهران، به حمله نظامی به (تأسیسات هسته ای) ایران تهدید کرد؛ اقدامی که مخالفت آمریکا را به دنبال داشت. یکی از مقامات دولت سابق آمریکا می گوید به جزء جو بایدن، معاون اوباما، که معتقد بود این تهدید تنها یک بلوف بزرگ است، بیشتر اعضای ارشد دولت سابق آمریکا و حتی خود اوباما نیز این تهدید اسرائیل را جدی تلقی کردند.

در ادامه گزارش نیز به نقل از ایهود باراک آمده است از آنجایی که سران اسرائیل می دانستند آمریکایی ها تهدید آنها را جدی گرفته بودند و اقداماتشان را تحت نظر داشتند، تحرکاتی را با هدف متقاعد کردن واشنگتن درخصوص جدی بودن تهدیدشان صورت دادند. باراک حتی اذعان می کند از آنجایی که برخی مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی با حمله یکجانبه و بدون مشارکت آمریکا مخالف بودند (و نتانیاهو و ایهود باراک به این موضوع که این افراد هر روز با مقامات آمریکایی در تماس بودند، آگاهی داشتند)، او و نتانیاهو در حضور این افراد درباره نیت اصلی خود به طور واضح سخن نمی گفتند و به همین دلیل افراد نزدیک به نخست وزیر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز درباره هدف اصلی آنها و جدی یا بلوف بودن تهدیدشان، اطلاعی نداشتند.

در بخش دیگری از این گزارش نیز به نقل از تأمیر پاردو که معتقد است تهدید اسرائیل درباره حمله نظامی به ایران تنها یک بلوف بوده، آمده است: «فریبکاری در این سطح مستلزم آن است که بیش از یک یا دو نفر [نتانیاهو و ایهود باراک] در حلق? این فریبکاری نباشند».

در حالی که سران رژیم صهیونیستی مدعی هستند تل آویو در تهدید خود جدی بوده است، گزارش هاآرتص به نقل از جیمز کلپر، اداره‌کننده سابق اطلاعات ملی آمریکا، می افزاید هدف اسرائیل از این تهدید تحت فشار قرار دادن آمریکا بود. کلپر این اقدام اسرائیل را یک «جنگ اطلاعاتی» می‌نامد. نگارنده مطلب سپس تصریح می کند با وجود این، تهدیدهای تل آویو بی ثمر نبود و دولت آمریکا را واداشت برای جلوگیری از به اصطلاح حمله اسرائیل به تأسیسات هسته ای ایران، به فکر چاره بیفتد. مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، نیز در آن زمان در واکنش به تهدید اسرائیل، اعلام کرد چنین حمله ای (در صورت وقوع) علاوه بر آنکه باعث بی ثباتی منطقه خواهد شد، قادر نخواهد بود برنامه هسته ای ایران را نابود کند، بلکه تنها آن را به تأخیر خواهد انداخت.

در ادامه این گزارش نیز آمده است: تهدیدهای اسرائیل برای حمله به ایران حوالی سپتامبر سال 2012 –پس از سفر ایهود باراک به واشنگتن و اطمینان بخشی وی به آمریکایی ها درخصوص اینکه دیگر از حمله بدون رضایت واشنگتن حمایت نمی کند– رنگ باخت. این اظهارات باراک با هماهنگی نتانیاهو نبود، اما نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در همان ماه طی سخنرانی خود در سازمان ملل متحد، به طور ضمنی اعلام کرد گزینه حمله نظامی فوری به ایران دیگر مطرح نیست. در تابستان سال 2013 میلادی نیز آمریکا و ایران به طور جدی درگیر مذاکرات هسته ای شده بودند و به همین دلیل تهدید اسرائیل برای حمله نظامی به تأسیسات ایران به طور کلی منتفی شد.

در ادامه گزارش به نقل از سوبلمن آمده است فشارهای اسرائیل به آمریکا نتیجه مهم دیگری داشت و آن هم افزایش تحریم های اقتصادی بین المللی علیه ایران تحت رهبری آمریکا، امضای یک موافقنامه موقت و در نهایت امضای توافقنامه هسته ای در سال 2015 میلادی بود. دنیس راس، سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی، نیز معتقد است فشارهای رژیم صهیونیستی بر رویکرد دولت اوباما در اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران مؤثر بود. ویلیام برنز، معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا، نیز معتقد است فشارهای رژیم صهیونیستی و ترس آمریکا از حمله نظامی این رژیم به تأسیسات ایران، باعث شد دولت اوباما در مدت یک سال بر سرعت وضع تحریم ها علیه ایران بیفزاید و همچنین روسیه، چین و اتحادیه اروپا را برای ملحق شدن به این تحریم ها تحت فشار قرار دهد.

سوبلمن همچنین چنین نتیجه گیری می کند که: در اواخر سال 2011 میلادی، اسرائیل عمداً به آمریکا قبولاند که قصد دارد به ایران حمله کند؛ سناریویی که نگرانی شدید دولت اوباما را به دنبال داشت. واشنگتن که در باتلاق جنگ های عراق و افغانستان گرفتار شده بود، از درگیر شدن در یک جنگ غیرضروری دیگر بیم داشت. این درست همان زمانی است که چانه زنی این دو متحد (آمریکا و رژیم صهیونیستی) آغاز شد. اسرائیل توانست آمریکا را به تشدید تحریم ها علیه ایران متقاعد کند. بر اساس این گزارش، لئون پانه‌تا، وزیر دفاع سابق آمریکا، همچنین اذعان می کند که تهدید اسرائیل به حمله نظامی باعث شد دولت اوباما فعالیت‌های دیپلماتیک خود را در زمینه برنامه هسته ای ایران، با شدت بیشتری انجام دهد و به دنبال راهکاری سیاسی برای جلوگیری از عملی شدن این تهدید باشد.

انتهای پیام/

محورهای رایزنی مسعود بارزانی با نماینده ترامپ


رهبر حزب دموکرات کردستان عراق در دیدار با نماینده ویژه دونالد ترامپ معادلات جدید در روند سیاسی عراق را مورد رایزنی قرار داد.
محورهای رایزنی مسعود بارزانی با نماینده ترامپ

محورهای رایزنی مسعود بارزانی با نماینده ترامپبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس به نقل از السومریه، مسعود بارزانی رهبرحزب دموکرات کردستان عراق با برت مک‌گورک نماینده ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، معادلات جدید در روند سیاسی عراق و آخرین تلاش ها انجام شده در زمینه تشکیل دولت عراق را مورد رایزنی قرار داد.

در این دیدار داگلاس سلیمان سفیر آمریکا در عراق و استیو فاکلن کنسول آمریکا در اربیل نیز حضور داشتند.

طرفین در این دیدار، آخرین رخدادهای سیاسی منطقه روند جنگ ضد داعش در سوریه و عراق، معادلات جدید در روند سیاسی عراق و آخرین تلاشهای انجام شده در زمینه تشکیل دولت جدید عراق را مورد رایزنی قرار دادند.

بارزانی در این دیدار تاکید کرد: اولویت و اهمیت طرفهای کُردی در زمینه تشکیل دولت جدید در عراق، پایبندی طرفهای عراقی به اصل مشارکت حقیقی در اداره کشور و تضمین و مشخص کردن سازوکارهای آشکار برای اجرای شراکت و توافقات است.

انتهای پیام/

روسیه در فروش «اس 400» به هند تخفیف می‌دهد


مدیر خدمات فدرال همکاری نظامی-فنی روسیه از تخفیف مسکو به دهلی نو در فروش سامانه موشکی اس 400 خبر داد.
روسیه در فروش «اس 400» به هند تخفیف می‌دهد

روسیه در فروش اس 400 به هند تخفیف می‌دهدبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس، «دیمیتری شوگایف» مدیر خدمات فدرال همکاری نظامی - فنی روسیه اعلام کرد که روسیه در قیمت «اس- 400» به هند تخفیف می‌دهد.

وی گفت: «هند برای روسیه شریک استراتژیک است. از این رو ما درخواست شرکای خود را در نظر می‌گیریم و بدون آنکه خود دچار ضرر بشویم سعی می‌کنیم تخفیف‌هایی در قیمت سامانه «اس- 400» برای آن‌ها قایل شویم. پایه و اساس کامل برای امضای قرارداد اس-400 آماده شده است. تمام جنبه‌های فنی و تجاری این قرارداد مورد توافق قرار گرفته‌اند و ما به امضای آن نزدیک می‌شویم».

اوایل ماه اوت گزارش شده بود که هند از تحریم‌های آمریکایی به دلیل خرید اس- 400 روسی در امان می‌ماند؛ اما به عقیده شوگایف، هند هم‌اکنون بدون شک زیر فشار شدیدی قرار دارد و این فشار همچنان ادامه دارد.

در ماه جولای، شورای دفاعی هند اصلاحیه در معامله با روسیه در خصوص خرید اس- 400 را به تصویب رساند و اواخر ماه مه ارزش کل قرارداد شش میلیارد دلار اعلام شد.

سامانه دفاع موشکی متحرک زمین به هوا اس 400 «تریومف» برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن همچون هواپیما‌های پارازیت انداز، هواپیما‌های رادار محور و کنترل هوایی، هواپیما‌های شناسایی و جاسوسی، هواپیما‌های استراتژیکی و جنگنده‌های شکاری، موشک‌های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی - عملیاتی، موشک‌های بالستیک میان‌برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر اهداف هوایی پیشرفته ساخته شده است.

انتهای پیام/ 241

طالبان با حمله به اتوبوس‌های مسافربری 150 نفر را ربود


نیرو‌های طالبان صبح امروز با حمله به سه اتوبوس مسافربری 150 نفر را ربودند.
طالبان با حمله به اتوبوس‌های مسافربری 150 نفر را ربود

طالبان با حمله به اتوبوس‌های مسافربری، 150 نفر را ربودبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس، شبکه طلوع افغانستان در خبری فوری از ربوده شدن دست‌کم 150 نفر از سوی نیرو‌های طالبان خبر داد.

طالبان با حمله به سه اتوبوس مسافربری، توانسته این افراد را برباید.

این وضعیت در حالی است که روز گذشته «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان، به مناسبت عید قربان در این کشور آتش‌بس اعلام کرد.

طالبان در هفته‌های اخیر حملات خود در افغانستان را افزایش داده به طوری که توانسته بر برخی از مناطق این کشور مسلط شود.

تحرکات طالبان در افغانستان در حالی است که در سال 2001 میلادی آمریکا به بهانه مبارزه و براندازی این گروه با ائتلافی بین‌المللی به افغانستان حمله کرد؛ اما همچنان با گذشت 17 سال، ائتلاف به رهبری آمریکا نتوانسته این گروه شبه نظامی را در افغانستان از بین ببرد.

انتهای پیام/ 441

>