گروه خبری سیاسی

عدم مراجعه نماینده خاطی مجلس به دادگاه بعد از 4 بار احضار|


پرونده درگیری قانون‌گذار با مجری قانون نزدیک به یکسال است که راه به جایی نبرده و نماینده خاطی علیرغم آنکه 4 بار احضار شده، اما تاکنون خود را به دادگاه معرفی نکرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نهم مرداد سال گذشته بود که خبر ضرب و شتم یکی از ماموران پلیس راهور مستقر در فروگاه مهرآباد توسط یکی از نمایندگان مجلس سرتیتر اخبار رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها شد؛ خبری تلخ که حاکی از آن بود که یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هنگامی که قصد ورود به منطقه ویژه فرودگاه را داشت به دلیل عدم ارائه مدرک شناسایی معتبر با ممانعت پلیس مواجه شده و مامور پلیس راهور را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد؛ به گونه‌ای که بینی مامور مذکور دچار شکستگی می‌شود.

درست یک هفته بعد از وقوع این حادثه، سردار منتظرالمهدی سخنگوی ناجا از شکایت پلیس از نماینده ضارب خبر داد و گفت: باید سازوکارهای قانونی برای مقابله با رفتارهای تند و پرخاشگرانه و نامعقولی که با ماموران ناجا سر می‌زند، ایجاد شود تا دیگربار اینگونه رفتارها مجال تکرار پیدا نکند. 

این رفتار ناصحیح و عجولانه نماینده مجلس بازتاب‌های فراوانی در رسانه‌ها و فضای مجازی داشته است؛ پیگیری مردم در این خصوص نیز همواره ادامه داشته و دارد؛ مردم منتظرند تا بدانند قانون با نماینده خاطی چه می‌کند؛ نکند به دلیل آنکه ضارب نماینده مجلس بوده است از جرم وی چشم‌پوشی شود؟ 

پیگیری‌های خبرگزاری فارس، درخصوص این پرونده از لحظه‌ وقوع تاکنون ادامه داشته است و همواره وضعیت این پرونده از فرمانده ناجا و رئیس پلیس راهور گرفته تا رئیس اداره حقوقی راهور ناجا مورد سوال قرار گرفته است.

در آخرین پیگیری سرهنگ محمد ترحمی رئیس اداره حقوقی راهور ناجا در این خصوص اظهار داشت: قریب به یکسال از این موضوع می‌گذرد و بارها نماینده محترم توسط بازپرس دعوت شده است اما متاسفانه علی‌رغم اینکه همگان در برابر قانون اساسی یکسانند و هر کسی حق دارد در دادگاه صالحه دادخواهی کند لیکن مشارالیه از حضور در محکمه خودداری کرده است.

رئیس اداره حقوقی راهور ناجا تصریح کرد: این نماینده با علم واضح به اینکه تعرض به مامور و ضرب و جرح وی در زمان انجام وظیفه به هیچ وجه از وظایف نمایندگی محسوب نمی‌شود این اقدام را انجام داده است و ما نیز خواستار این هستیم تا مجلس شورای اسلامی نسبت به معرفی نام برده اقدام لازم را انجام دهد.

وی گفت: با عنایت به اینکه جرم تعرض عمدی به تمامیت جسمانی هر انسان از جمله جرائم غیرقابل گذشت است احقاق حقوق حقه مامور یاد شده مورد پیگیری قرار دارد و پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی نیز مصمم به دادخواهی است. 

سرهنگ ترحمی اظهار امیدواری کرد: متهم مذکور هرچه سریعتر خود را به دستگاه قضایی معرفی کند تا حسب رسیدگی عادلانه اقدام شود و  احساس مصونیت افراد خاص از تعرض به قانون از ذهنیت جامعه پاک شود. 

این مقام ارشد اداره حقوقی پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در پاسخ به پرسش فارس درخصوص اینکه نماینده مجلس چند بار احضار شده است، اعلام کرد: این فرد ۴ بار احضار شده اما تاکنون خود را به دستگاه قضایی معرفی نکرده است. 

سرهنگ ترحمی در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت عدم معرفی و حضور متهم بعد از احضار به دادگاه، طبق قانون برای نماینده خاطی مجلس نیز همانند مردم عادی، حکم جلب صادر می‌شود یا نه،‌ گفت: طبق قانونی که مجلس وضع کرده عملکرد یک نماینده وقتی مورد شکایت قرار بگیرد هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس نسبت به بررسی عملکرد نماینده اقدام لازم را خواهد کرد. 

وی گفت: در صورتی که رفتار نماینده در راستای وظایف خاص نمایندگی نباشد مراتب برای رسیدگی قضایی حسب آیین دادرسی پیگیری شده و به دستگاه قضایی اعلام می‌شود. 

این مقام ارشد پلیس راهور تاکید کرد: در این پرونده، مامور پلیس با توجه به شرایط امنیتی محل خدمت و وظیفه خود، ورود افراد به مسیر VIP را منوط به ارائه مجوز دانسته و از ورود بدون مجوز ایشان جلوگیری می‌کند اما این نماینده با اصراربر خواسته‌های شخصی خود با مامور قانون برخورد کرده و وی را مورد ضرب و جرح قرار می‌دهد به طوری که صدمات وارده توسط پزشکی قانونی تایید شده و دوربین‌های مداربسته فرودگاه نیز چگونگی تعرض به مامور را ضبط کرده است؛ مسلما این عملکرد در حدود وظایف یک نماینده نیست. 

رئیس اداره حقوقی راهور ناجا  با بیان این مطلب که منتظر اعلام نظر هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستیم، خاطرنشان کرد: مصونیت پارلمانی نمایندگان مجلس فقط در حدود وظایف قانونی‌شان است نه امور شخصی. 

وی تاکید کرد: پلیس مصرانه این مساله را تا اخذحکم و دادنامه پیگیری خواهد کرد.

منبع: فارس

ضرورت تغییر تیم اقتصادی که 60 تن طلا را هدر داد|


یک روزنامه حامی دولت می‌گوید برخی اعضای تیم اقتصادی کابینه فاقد صلاحیت حضور در اتاق فرماندهی و مقابله با جنگ اقتصادی دشمن هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روزنامه تعادل نوشت: روزی نیست که اخبار یا شایعه‌ای از این تغییر و تحولات در تیم اقتصادی دولت منتشر نشود. یک روز نام رئیس جدید بانک مرکزی در پیامک‌ها یا کانال‌های خبری می‌چرخد و روز دیگر نام وزیر دیگری برای استیضاح بر زبان‌ها جاری می‌شود. اما همه اینها بر در بسته دولت می‌خورد و باز هم یأس و ناامیدی بر چهره‌های مردم که منتظر تغییر هستند می‌نشیند. واقعاً دوستی تا کی؟

اگر کابینه اقتصادی دولت را متشکل از معاونت اقتصادی رئیس‌جمهوری، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی، وزیران امور اقتصادی و دارایی، صنعت و تجارت، راه و شهرسازی و کار و امور اجتماعی بدانیم، در این صورت باید سهم هر کدام از این نقص‌های سیاستی اقتصادی را آن هم در زمانه‌ای که فشارهای اقتصادی بر مردم بیشتر شده است مشخص کنیم؛ در این وضعیت است که معلوم می‌شود چه کسی باید برود حتی اگر رئیس‌جمهور با او دوستی و مودت دیرینه داشته باشد.

در حال حاضر اقتصاد وارد برهه‌ای شده که می‌توان آن را شبیه جنگ مجازی دانست. هیچ ارتش و نیروی نظامی وارد صحنه نبرد نشده جز سیاست‌های اقتصادی. در اتاق جنگ آمریکا، ژنرال‌های چهار ستاره و فرماندهان نظامی ننشسته‌اند بلکه طراحان و سیاست‌گذاران اقتصادی نشسته‌اند، آنها با توجه به تجربه تحریم‌های گذشته نقشه‌های جنگی جدید را می‌ریزند، اما در مقابل اتاق جنگ اقتصادی ما که باید پاتک‌های مقابل را بزند چه کسانی هستند؟

در طول هفت ماهی که نشانه‌های حمله اقتصادی از سوی آمریکا به ایران می‌رفت متأسفانه سیاست‌هایی به عنوان پاتک اتخاذ شد که بیشتر از آنچه آرامش برای مردم به‌وجود آورد، آب به آسیاب رانت‌خواران و فرصت‌طلبانی ریخت که به خوبی از فضای به وجود آمده بهره‌های اقتصادی خود را بردند؛ بهتر است مشخص شود که این پاتک‌ها از سوی چه کسی طراحی و توسط چه کسی اجرا شد که نتیجه آن فقط از یک جنبه هدر دادن حدود ۶۰ تن طلا در قالب فروش ۷/۶ میلیون سکه بوده است. بدهی بزرگی که بر دوش دولت و مردم ماند اما نه آرامشی ایجاد شد و نه از قیمتی کاسته شد. از همین نوع سیاست‌ها را می‌توان در بخش‌های دیگر اقتصادی هم دید، واردات، خودرو، قیمت‌گذاری‌ها، مسکن و... که فقط و فقط فشار آن بر مردم وارد شده است. بدون شک اتاق جنگ اقتصادی که باید در کابینه اقتصادی دولت شکل گیرد نیازمند افراد باهوش و زیرکی است که ساختارهای جدید اقتصادی ایران و جهان را بشناسند و بدانند که سیاست‌های کهن گذشته در ساختار جدید نه تنها کاربردی ندارد بلکه می‌تواند به اقتصاد و مردم هم آسیب بزند. افرادی که بتوانند از خطاهای گذشته درس بیاموزند و آن را تکرار نکنند و مهم‌تر آنکه افرادی که براساس دوستی انتخاب نشوند بلکه برمبنای شایستگی و لیاقت منصوب شوند.

منبع: کیهان

سهم اصلاح‌طلبان و اصولگرایان از دولت|


80 درصد پست‌های کلیدی کشور در دست اصلاح‌ طلبان است. بیایند برای مردم بگویند چرا نتوانستند کاری انجام دهند؟ سهم اصولگرایان از دولت روحانی فقط 50 قلم ناسزا در ازای نقدهای مشفقانه بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدکاظم انبارلویی تحلیلگر مسایل سیاسی در یادداشتی نوشت:

با موضع‌گیری‌های انقلابی رئیس جمهور کشورمان علیه آمریکا و اروپا و عزم او مبنی بر ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های غرب به عنوان کسی که رئیس جمهور تمام ملت است، یک همصدایی در کشور پدید آمده است.

منتقدین دیروز روحانی با موضع‌گیری‌های صریح در رسانه ملی و رسانه‌های مکتوب و مجازی حمایت خود را از ایستادگی دولت در برابر شرارت‌های آمریکا و اروپا اعلام کرده‌اند.

این فضا از آنجایی پدید آمد که رئیس جمهور در همایش هم‌اندیشی مسئولین دولت، دست کمک به سوی ملت دراز کرد و گفت: «من دست احزاب و گروه‌ها را می‌بوسم. امروز روز وحدت و اتحاد علیه دشمنان اسلام است.»

در وسط این معرکه و همصدایی، آقای مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس جمهور دولت یازدهم و عضو مجمع روحانیون مبارز در گفتگو با ایران، ارگان دولت، منتقدین مشفق روحانی را خطاب قرار می‌دهد و می‌گوید: «آنها از رئیس جمهور مطالباتی دارند که مردم آنها را رد کرده‌اند.»

رئیس جمهور غرب را تهدید می‌کند و می‌گوید اگر قرار باشد نفتی نفروشیم هیچ کس حق ندارد از منطقه نفتی بفروشد. این موضع روحانی مورد حمایت منتقدین و رقبای وی قرار می‌گیرد! نام این موضع انقلابی را «مطالبه» از رئیس جمهور گذاشتن چه معنی می‌دهد؟ کسی که این موضع را می‌گیرد جان خود را در دست گرفته و می‌خواهد سینه به سینه تفنگداران آمریکایی و قارون‌های منطقه بجنگد. مردم کجا در انتخابات گفتند اگر آمریکا زور گفت ما نمی‌خواهیم با آنها بجنگیم؟!

منتخب آنها که می‌گوید می ایستم و به کمک مردم، آمریکا را به زانو در می‌آورم، آقای انصاری این وسط چه کاره است که مطالبه واقعی مردم و رئیس جمهور را وارونه ترجمه می‌کند؟

دولت خبیث آمریکا در وزارت خزانه‌داری این کشور اتاق جنگ تشکیل داده و برخلاف عهد و پیمان خود در برجام هر روز بر شمار تحریم‌ها و فشار اقتصادی می‌افزاید. مردم هم مثل کوه ایستاده‌اند. رئیس دولت هم به نمایندگی از ملت اعلام کرده است او هم در برابر شرارت آمریکا می‌ایستد. آن‌وقت آقای انصاری در مصاحبه با ایران می‌گوید: «بسیاری از مشکلات کنونی اقتصاد کشور منشأ سیاسی دارد ولی در مجلس، رسانه‌ها و انظار عمومی از تیم اقتصادی دولت راه حل طلب می‌کنند.»

یکی نیست به ایشان و جماعت اصلاح طلب بگوید؛ پس مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟ آیا مشکل اقتصادی را باید تیم ملی فوتبال حل کند؟! رئیس دولت هم بی وقفه در جلسات شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا و نیز در هیئت دولت و نشست‌های اقتصادی با تیم اقتصادی خود مشغول حل آنهاست. ممکن است در پیدا کردن راه‌حل‌ها دیر و زود شود اما ربطی به مشکلات سیاسی کشور، آن هم وقتی تمام احزاب و گروه‌ها و حتی منتقدین به کمک دولت آمده‌اند، ندارد.

مجید انصاری در این مصاحبه ادامه می‌دهد: «مسببان بحران‌های کشور حالا طلب‌کار شده‌اند.» اولا در کشور ما بحران نداریم تا چه رسد به بحران‌ها! کافی است آقای انصاری رجوع کند به یک لغت‌نامه، معنای کلمه بحران را یک بار بازخوانی کند.

ملت طی ۴۰ سال گذشته به دلیل اینکه پنجه در پنجه قدرت‌های جهانی انداخته همیشه با مشکلاتی روبه‌رو بوده که با درایت و عزم ملی، آنها را از پیش پا برداشته است. دولت‌ها هم طی همین دوران در کنار ملت برای برون رفت از مشکلات تلاش‌هایی داشته‌اند. اینکه آقای انصاری مشکلات را به یک جماعت مجعول و مجهول حوالت دهد و دست خیانتکار آمریکا را در اخلال نظام اقتصادی نبیند و مشکل را بحران معنا کند، حیرت انگیز است!

در این مصاحبه او یک کلمه از مقاومت اصلاح طلبان در برابر شرارت آمریکا به میان نیاورده است. با پراندن تیر در تاریکی، آدرس غلط به مردم می‌دهد تا مردم از شلیک به سیبل مقابل که همانا دشمنان نظام و آمریکا می باشند، دور شوند. آقای انصاری وسط مصاحبه یادش می‌آید که علت مشکلات اقتصادی را مطرح کند و بگوید: «هماهنگی لازم بین تیم اقتصادی دولت وجود ندارد.» وی فراموش می‌کند که اول مصاحبه مشکلات را سیاسی تلقی کرده و آن را هم گردن رقبای دولت انداخته بود! مهم‌ترین بخش مصاحبه طرح دو مسئله برای حل مشکلات است. او می‌گوید؛ ۱ـ از ظرفیت آقای خاتمی باید استفاده شود. ۲ـ اصلاح‌ طلبان برای حل مشکلات کشور طرح و برنامه دارند.

این ظرفیت آقای خاتمی چیست و کجاست که تا حالا از آن استفاده نشده است؟ در جریان شرارت دشمنان نظام علیه اسلامیت و جمهوریت نظام در حوادث سال ۸۸ این ظرفیت چه می‌کرد و کجا بود؟ در حالی که منافقین، سلطنت‌طلب‌ها و بهایی‌ها و ضد انقلابیون در فتنه ۸۸ فریاد می‌زدند؛

ـ انتخاب بهانه است، اصل نظام نشانه است

ـ مرگ بر اصل ولایت فقیه

آقای خاتمی با همه ظرفیت خود در کدام سوی حادثه حاضر بود؟!

وقتی عکس امام (ره) را پاره کردند و آتش زدند، ده ها نفر را به خاک و خون کشیدند و نمایندگان جنبش سبز به پارلمان اتحادیه اروپا و و کنگره آمریکا رفتند و تقاضا کردند با تحریم‌های فلج کننده، ایران را به زانو درآورند، آن‌وقت آقای خاتمی کجا بود؟ و ظرفیت او در اختیار چه کسانی بود؟ او در فتنه ۸۸ کمکی به نظام نکرد، الان چه کمکی می‌تواند بکند؟ اساسا برای کمک کردن به نظام کسی که واقعا تعلق به نظام دارد معطل اذن کسی است؟

آقای انصاری می‌گوید؛ «اصلاح‌طلبان برای مشکلات کشور طرح و برنامه دارند.» در این ۵ سال اصلاح طلبان در دولت حضور داشتند و پست‌های کلیدی اقتصادی را هم در اختیار داشتند و حقوق‌های نجومی هم گرفتند اما چرا نتوانستند مشکلات اقتصادی را حل کنند؟

۸۰  درصد پست‌های کلیدی کشور در دست اصلاح‌ طلبان است. بیایند برای مردم بگویند چرا نتوانستند کاری انجام دهند؟ سهم اصولگرایان از دولت روحانی فقط ۵۰ قلم ناسزا در ازای نقدهای مشفقانه بوده است. اصولگرایان به این سهم هم راضی هستند.

اکنون اصولگرایان اعلام کرده‌اند اگر دولت و رئیس آن حال ایستادگی در برابر آمریکا را دارد مثل کوه در پشت سر او و در کنار او ایستاده‌اند و بی‌مهری‌ها را به خاطر مصالح و منافع ملی فراموش می‌کنند. اما اصلاح‌طلبان با پررویی در همه مناصب حضور دارند و حاضر نیستند ذره‌ای از هزینه ایستادگی در برابر دشمنان اسلام را تقبل کنند. هنوز آنها از آمریکا و اروپا دل نکنده‌اند و منتظرند دستی برآید و مشکلات را حل کند! آنها ۵ سال است فرصت‌های طلایی جهش‌های اقتصادی کشور را از دست داده‌اند، ۵ سالی که می‌توانستند بر اساس تحکیم زیرساخت‌های تولید، در برابر تحریم‌ها بایستند. ما معتقدیم هنوز دیر نشده است. ظرفیت‌های عظیم مردمی وجود دارد که می‌تواند آنچنان سیلی به آمریکا بزند تا ۵۰ سال دیگر هوس رویارویی با ملت را به ذهن خود خطور ندهد.

اکنون آمریکا ضرب شست رزمندگان اسلام و مقاومت را در سوریه، لبنان، غزه و یمن دیده و در برابر ناکارآمدی تحریم‌ها در برابر ملت ایران در حال زانوزدن است. اصلاح‌طلبان نباید منشأ امید آمریکا باشند. طرح دیدگاه‌هایی مثل دیدگاه آقای انصاری برای مواضع کنونی دولت، سمّ است. او باید از این سموم فکری فاصله بگیرد.

متأسفانه جریان مقهور غرب که اصلاح‌طلبان آن را در ایران نمایندگی می‌کنند بعد از بدعهدی اوباما و ترامپ و تداوم سیاست‌ اسلام هراسی و ایران ستیزی، به بیراهه روی خود ادامه می‌دهند و حاضر نیستند اعتراف کنند آمریکا دشمن اصلی ملت است، لذا مدام به ملت آدرس غلط می‌دهند و رقیب هراسی می‌کنند.

آنها در مدیریت کشور به دلیل زیاده‌خواهی برای خود و دیگران حرفی برای گفتن ندارند و به مرز «ما نمی‌توانیم»! رسیده‌اند، به همین دلیل به بیهوده‌گویی روی آورده‌اند. مواضع مجید انصاری، آن هم در ارگان دولت، نمونه بارز این بیراهه روی و بیهوده ‌گویی است.

ایران توان برقراری رابطه فعال با سایر قدرت‌ها را دارد/ وضعیت بحرانی آب در آذربایجان‌شرقی|امام جمعه تبریز:


امام جمعه تبریز گفت: مردم فساد و تبعیض را تحمل نکرده و به شدت گله‌مند هستند، از این‌رو مسوولان سه قوه باید دست در دست دهند تا عدالت تحقق یافته و فقر و فساد ریشه‌کن شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم ظهر امروز در خطبه‌های عبادی ـ سیاسی نماز جمعه در مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز با اشاره به سفر مشاور رهبری به روسیه اظهار کرد: سفر آقای ولایتی به عنوان مشاور رهبری به روسیه در هفته اخیر حامل پیام بزرگی بود، به طوری که یکی از مهم‌ترین تحولات این هفته در منطقه پیامدهای این سفر است.

وی افزود: بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران این سفر را سفر راهبردی و تاریخی ارزیابی کردند، چراکه این سفر اولین گام برای راهبردی‌سازی رابطه بین سه قدرت مهم روسیه، چین و هند است.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه ایران انگیره و توان برقراری رابطه فعال با سایر قدرت‌ها را دارد، افزود: این سه قدرت در موضوعات مطرح شده، متفق‌القول عقیده داشتند که ایران نقش مهم در مثلث امنیت منطقه دارد.

آل هاشم تأکید کرد: امیدواریم مسؤولان ایران مخصوصاً مسؤولان بین‌المللی سفرهای مشابهی برای تقویت نظام انجام داده و بهره‌برداری خوبی از این سفرها داشته باشیم. 

 تأکید مقام معظم رهبری بر ریشه‌کنی فقر و فساد 

خطیب نماز جمعه تبریز با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در ماه‌های گذشته ملاقات‌های زیادی با مسوولان کشور در بحث اقتصاد و ریشه‌کنی فقر و فساد داشته است، تصریح کرد: ایشان ریشه‌کن کردن فقر و فساد را اولویت درجه اول جامعه دانسته و برخورد قاطع با فساد و مفسدان اقتصادی را یک مسأله بسیار مهمی دانسته‌اند.

وی ادامه داد: البته رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند که به حرف مردم گوش دهید، چراکه مردم از فساد شکایت دارند؛ مردم فساد و تبعیض را تحمل نمی‌کنند و گله مند هستند، از این‌رو مسؤولان سه قوه باید دست در دست دهند تا مسئله عدالت تحقق بافته و فقر و فساد رفع شود.

امام جمعه تبریز با تأکید بر مقابله با توطئه اقتصادی دشمن گفت: توده‌های مردم باید از مسأله اسراف غافل نبوده و آن را انجام ندهند، از زیاده‌روی و ولخرجی دوری کنند، چراکه رعایت آن به نفع مردم و مستضعفان خواهد بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌شرقی خطاب به افرادی که دارای امکانات مالی و نقدینگی هستند، گفت: باید تقدینگی خود را به سمت تولید هدایت کنید تا آن نقدینگی به چرخه افتاده و جامعه از آن استفاده کند همچنین زمینه برای کارآفرینان فراهم شود تا آن پول‌ها در خدمت تولید قرار گیرد.

آل‌هاشم اضافه کرد: البته افرادی که در تجارت بیرون مرزی هستند هم مراقب باشند تا خدایی ناکرده جنسی که در داخل کشور تولید می‌شود و امکان فراهم شدن آن وجود دارد را وارد کشور نکنند .

لایحه جنجالی و نژادپرستانه موسوم به یهود در پارلمان رژیم صهیونیستی

وی در ادامه تصویب روز گذشته لایحه جنجالی و نژادپرستانه موسوم به یهود در پارلمان رژیم صهیونیستی را مورد اشاره قرار داد و گفت: این لایحه به رأی گذاشته و تصویب شد و طبق آن تمام سرزمین فلسطین کشوری برای صهیونیست اعلام شد، همچنین ساکنان این کشور از تمام حقوق انسانی و شهروندی محروم شدند.

نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان شرقی ادامه داد: طبق این لایحه زبان عربی از تمام مدارس و دروس فلسطین حذف شده و زبان عبری به عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود و حتی براساس این قانون شهر قدس پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام شده است.

وی متذکر شد: طرح این لایحه موجب اعتراضات زیادی در داخل خود رژیم نیز شده است، به طوری که ۶۲ رأی موافق در مقابل ۵۵ رأی مخالف مصداق و نشانگر است.

جهان اسلام در موضوع فلسطین همچنان پویا بوده و هرگز تن به سازش نخواهد داد

امام جمعه تبریز ادامه داد: سران آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی از حکام سازش&zwnj کار عرب تعیین‌کننده سرنوشت قدس قبله اول مسلمانان شدند در حالی که جهان اسلام در موضوع فلسطین همچنان پویا بوده و هرگز تن به سازش نخواهد داد.

وی با استناد به فرمایش رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر اینکه این سیاست شیطانی موسوم به معامله قرن به یاری خداوند هرگز محقق نخواهد شد، تصریح کرد: قدس شریف قبله مسلمین بوده و همه مسلمانان نسبت به این موضوع حساسیت داشته و اجازه هرگونه زیاده‌روی در این خصوص را به احدی نخواهیم داد.

وضعیت بحرانی آب در آذربایجان‌شرقی/ مردم مسئله آب را جدی بگیرند

وی با اشاره به اهمیت صرفه‌جویی در مصرف انرژی گفت: وضعیت بحرانی آب در استان برای آینده حاد اعلام شده است به طوریکه به دلیل کمبود شدید بارندگی، با بحران آب مواجه هستیم و چهار سد اصلی تامین‌کننده آب شرب در استان با کاهشی به میزان ۵۰ درصد روبه‌رو شده است.

امام جمعه تبریز ادامه داد: میزان بارش استان از ابتدای سال‌جاری ۱۰۰ میلی‌متر اعلام شده که اگر مدیریت مصرف آب را در همه بخش‌ها جدی نگیریم، قطعا سال آینده با بحران آب مواجه خواهیم شد.

 تأکید به جداسازی آب شرب از مصارف دیگر

وی با تأکید به جداسازی آب شرب از مصارف دیگر گفت: ترویج فرهنگ صرفه‌جویی مصرف آب میان خانواده‌ها و آگاه‌سازی مردم از تبعات جدی بحران آب از جمله راهکارهاست که نقش رسانه‌ها بسیار زیاد است. 

امام جمعه تبریز متذکر شد: اگر موضوع آب به یک دغدغه عمومی و ملی تبدیل شود، می‌توان فرهنگ صرفه‌جویی را جاری کرد.

خطیب نماز جمعه تبریز در اعلام مناسبت‌های تقویمی هفته نیز اعلام کرد: در آستانه ولادت ثامن‌الحجج قرار گرفته‌ایم و خدمت خدام امام رضا(ع) که در نماز جمعه تبریز حاضر هستند، به همگی خیرمقدم می‌گوییم.

وی ادامه داد: امیدواریم خداوند زیارت امام رضا(ع) قسمت همگی کند و البته دفتر آستان قدس رضوی در استان اعزام زیارت‌ اولی‌ها  را دارد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی با تاکید به اینکه امام رضا(ع) القاب زیادی داشته، امای رضا معروف‌ترین لقب ایشان است، گفت: همه به این امام ارادت ویژه دارند.

وی با بیان اینکه سیر و سلوک متمایز امام رضا(ع) از جمله ویژگی ایشان بود، توضیح داد: معرفی سبک زندگی اسلامی، معرفی و شناساندن جایگاه ارزشمند و متعالی و اجتماعی امام رضا(ع)، اقدامات اساسی در پاسخ به سؤالات و شبهات از دیگر ویژگی‌های این امام هُمام بود که باید این ویژگی در جامعه مطرح شده و الگو گیری شود.

انتهای پیا

خط قرمزهای جعلی در برخورد با مفسدین مورد قبول نیست/باید بی‌محابا با فساد برخورد شود|آیت‌الله خاتمی در نماز جمعه تهران:


خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: خط قرمز جعلی بعضی‌ها در برخورد با مفسدین مورد قبول نیست و فقط قانون محور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت‌الله سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه گفت: دهه کرامت دهه بزرگی است که امروز میلاد شاهچراغ و چهارشنبه هفته آینده میلاد امام رضا (ع) است.

وی در خصوص جایگاه امامزاده شاهچراغ گفت: شیراز سومین حرم اهل بیت است، بیش از هزار و ۴۰۰ امامزاده در این استان آرام گرفته اند که نشان دهنده استقبال خوب مردم این استان از امامزادگان است.

امام جمعه موقت تهران اظهارداشت: امام کاظم (ع) حضرت شاهچراغ را خیلی دوست داشت و بعد از امام کاظم (ع) عده ای آمدند تا با ایشان به عنوان امام بعدی بیعت کنند اما ایشان اعلام کردند امام من هم امام علی بن موسی الرضا (ع) است.

خاتمی تصریح کرد: حضرت شاهچراغ خط خوبی داشت، هزار قرآن نوشت و هر قرآن را می فروخت و با پولش یک برده آزاد می کرد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: جناب علی بن حمزه فرزند حضرت حمزه که در شهرری مدفون است نیز در شیراز به شهادت رسیدند.

وی تاکید کرد: این امامزادگان ذخایر و ثروت های معنوی و مبلغان خاموش هستند. آن زمان که زنده بودند، مبلغان گویا بودند و بعد از شهادتشان، مرقدشان محل نور و معرفت است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار داشت: در هفته گذشته مقام معظم رهبری دو دیدار داشتند که در هر دو دیدار مطالب بسیار مهمی فرمودند؛ دیدار اول با رئیس‌جمهور و هیأت دولت بود و دیدار دوم نیز با کارگزاران حج برگزار شد.

وی ادامه داد: در این دیدارها مقام معظم رهبری مشخصاً راهکارها برای برون‌رفت از مشکلات کنونی را بیان کردند و نقشه راه اقتصاد باثبات، تقویت بخش خصوصی، ضرورت برخورد قاطع با متخلفان، اشراف و اعمال قدرت دولت بر مبادلات مالی، جدی گرفتن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اقدام پیش از علاج، حرف زدن رودررو با مردم و تحرک بیشتر و احساس مسئولیت مضاعف کارگزاران، هماهنگی همه دستگاه‌ها با تیم اقتصادی دولت، انتقال تصویر درستی از اقدامات و فعالیت‌ها توسط صدا و سیما، نشان دادن اقتدار نظام در مقابل بیگانگان بخصوص آمریکا و جدی گرفتن کارها با استفاده از امکانات و توانمندی‌های داخلی را مد نظر قرار دادند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در خصوص مبارزه با فساد ۷ نکته را تشریح کرد: اول آنکه فساد خوره‌ی هر نظام است؛ بین نظام حق و باطل هم فرقی ندارد، حتی اگر در نظام باطل هم خوره‌ی فساد پیدا شود، آن نظام را متلاشی می‌کند. یادم هست در اردیبهشت سال ۵۷ در مدرسه عالی شهید مطهری، آیت‌الله بهشتی تأکید کرد «بزرگترین عامل سقوط رژیم شاه، فساد اداری است»؛ باید مراقب بود این خوره به جان انقلاب نیفتد.

خاتمی افزود: دوم آنکه فساد کار غیرقانونی است و بدترین شکل فساد، دور زدن قانون است. اینکه افراد کار غلط انجام دهند و توجیه و پوشش قانونی برای آن درست کنند؛ مانند کاری که بنی‌اسرائیل کرد. قرار بود شنبه‌ها ماهی نگیرند؛ کلک زدند. شنبه شب راه رفتن ماهی‌هایی که به گودال‌هایی وارد شده بودند، می‌بستند و روز یکشنبه راحت ماهی‌ها را می‌گرفتند و به خیال خودشان خلاف نکرده بودند.

وی تصریح کرد: این افراد گناه کرده و اقدام خود را توجیه می‌کردند؛ این کار به معنای فساد است.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: سوم آنکه باید هر نوع فسادی مبارزه شود، بخصوص دست انداختن به بیت‌المال که بدترین نوع فساد است و باید جدی‌ترین برخورد با این افراد صورت گیرد.

خاتمی گفت: نهج‌البلاغه ۷۹ نامه دارد، ۶ نامه در رابطه با مجازات غارتگران بیت‌المال است. در این ۶ نامه حضرت علی (ع) قاطع‌ترین برخورد را با غارتگران بیت‌المال دارد.

وی اظهار داشت: چهارم آنکه برای برخورد با مفسدان، ملاک فقط قانون است؛ مفسد هر که هست، در هر جایگاهی که حضور دارد و هر نسبتی که با مقامات دارد، مهم نیست؛ باید با این افراد قاطعانه برخورد شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تأکید کرد: خط‌ قرمز جعلی بعضی‌ها مورد قبول نیست؛ فقط و فقط قانون است که محور است.

خاتمی افزود: پنجم آنکه برای مبارزه با فساد، نظارت یک ضرورت است؛ هم نظارت علنی که اعلام شود بازرس سرکشی می‌کند و هم نظارت مخفی که حضرت علی (ع) این نظارت‌ها را نیز اعمال می‌کرد. در نامه ۳۳ حضرت علی (ع) تأکید می‌کند که بازرس مخفی از کشور مغرب گزارشی داده است.

وی خاطرنشان کرد: ششم آنکه باید گزارش شفاف و صریح به مردم ارائه کرد، مردم صاحب این انقلاب و نظام هستند. حضرت علی (ع) نیز می‌فرماید «اگر دیدید که رعیت سؤال دارد، آشکارا به آنها گزارش بدهید». مقام معظم رهبری نیز تأکید داشتند که صدا و سیما این گزارش‌ها را پخش کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: هفتم آنکه نباید در این عرصه مبالغه کرد و حق خدمتگزاران پاک را ضایع کرد. بدنه‌ی اداره‌ی نظام، بدنه‌ی قضایی و قانونگذاری نظام دارای انبوه کارگزاران پاک است که دارای رفتار صالح هستند؛ نبایدطوری برخورد کرد که انگار فساد همه جای کشور را گرفته است، این خلاف واقع و سیاه‌نمایی است. باید با فساد بی‌مهابا و بی‌ملاحظه و به صورت قاطعانه برخورد کرد.

خاتمی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در مورد تلاش‌های دیپلماتیک گفت: مقام معظم رهبری تأکید داشتند که به جز موارد معدودی همچون آمریکا، روابط ایران با شرق و غرب هر چه بیشتر تقویت شود و فعالیت هدفمند دیپلماسی ادامه پیدا کند.

وی اظهار داشت: اصل ۱۵۲ قانون اساسی اعلام می‌کند که دیپلماسی خارجی ما ۶ پایه دارد؛ اولین پایه‌اش نفی هرگونه سلطه و سلطه‌پذیری است. بر اساس این اصل، جمهوری اسلامی با همه دنیا به جز آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی رابطه دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: رژیم صهیونیستی، رژیمی جعلی و غاصب است. با آمریکا نیز تا زمانی که آدم نشده است، رابطه نخواهیم داشت، چرا که تا الان آدم نشده است.

خاتمی گفت: شعار «نه غربی، نه شرقی» به این معناست که شرق و غرب حق سلطه بر ایران را ندارند؛ بنابراین ارتباط با کشورهای دنیا، متن قانون اساسی است. بر همین اساس است که مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور پِیک ویژه به روسیه می‌فرستند.

وی تأکید کرد: مراودات اقتصادی ایران با چین و هند، رفتاری بر اساس قانون اساسی است. اگر آمریکا و اروپا بدانند که ما در بن‌بست هستیم، فشار خود را بر ایران افزایش می‌دهند. سیاست عزت، حکمت و مصلحت می‌گوید ما با همه دنیا بر این اساس که به هیچ‌کس زور نمی‌گوییم و اجازه نمی‌دهیم کسی نیز به ما زور بگوید، رابطه برقرار می‌کنیم؛ این سیاست، سیاست حق و سیاست نظام جمهوری اسلامی است.

مجموعه رهنمودها و بیانات رهبر انقلاب در موضوع دانشگاه منتشر شد|


کتاب افسران جنگ نرم مجموعه رهنمودها و بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوع دانشگاهها، دانشجویان، اساتید و تشکلهای دانشجویی منتشر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ این کتاب از مجموعه رهنمودها و بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوع دانشگاهها، دانشجویان، اساتید و تشکلهای دانشجویی تهیه شده است. رهبری انقلاب از دانشجویان با عنوان « افسران جنگ نرم» یاد کرده اند، به همین جهت کتاب با این عنوان منتشر شده است.

در این کتاب امیدها،انتظارات، نگرانی‌ها و ویژگی‌های مورد نظر و مطالبه رهبری از دانشگاهها و دانشجویان، بررسی شده است.

کتاب در ۱۵ فصل و ۴ پیوست، تنظیم و ارائه شده است. زیر نویسهای متعددی در کتاب برای توضیحات لازم در زمینه اصطلاحات، حوادث و اشخاصی که رهبری از آنها نام برده اند ارائه شده و از این لحاظ مجموعه کامل شده است.

عناوین برخی از فصلها عبارتند از: پیشینه دانشگاه، لوازم ایفای نقش مثبت دانشگاهها، ویژگیهای مثبت و منفی دانشجویان، جنبش دانشجویی و نقاط مثبت و منفی آن، تولید علم و تحقیق و پژوهش در دانشگاهها، ارتباط صنعت و دانشگاه، دانشگاه مورد انتظار انقلاب.

 کتاب افسران جنگ نرم در قطع رقعی و با قیمت سی هزار  تومان توسط انتشارات قدر ولایت روانه بازار نشر شده است.

انتهای پیام/ط


بستن