گروه خبری سیاسی

جسد امیر انتظام به پزشکی قانونی منتقل شد|برای تعیین علت تامه فوت


جسد عباس امیرانتظام برای تعیین علت تامه فوت به سازمان پزشکی قانونی منتقل شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با دستور بازپرس ویژه قتل تهران جسد عباس امیرانتظام سخنگوی دولت موقت به سازمان پزشکی قانونی منتقل شد.

علت انتقال جسد انتظام این بوده است که بیمارستان محل فوت حاضر به صدور جواز فوت نبوده و به همین دلیل برای صدور گواهی فوت جسد این فرد به پزشکی قانونی منتقل شده است.

عباس امیرانتظام عضو دولت بازرگان که بعد از تسخیر لانه جاسوسی اسناد ارتباطش با سازمان سیا به دست دانشجویان پیرو خط امام افتاد، صبح امروز (پنجشنبه ۲۱ تیر) به علت ایست قلبی در ۸۶ سالگی درگذشت.

وی از آذر ماه ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۵ به جرم جاسوسی در زندان بود. دادگاه انقلاب اسلامی عباس امیرانتظام معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت موقت و سفیر سابق ایران در کشورهای اسکاندیناوی را برای جرائم: شرکت در توطئه انحلال مجلس خبرگان در مقابله با ولایت فقیه، تعهد در تفریق بین مسلمین و جدا کردن برادران انقلابی فلسطین و لیبی از حمایت نهضت اسلامی ایران، فراری دادن سران رژیم فاسد گذشته و ماموران سیاسی سفارت رژیم شاه در اسرائیل و مقامات عالیرتبه مجلس سنای طاغوت و سرمایه‌داران صهیونیست تحت تعقیب، انجام ملاقات‌ها و تماس‌های سرّی و دادن اطلاعات و آگاهی به دشمنان انقلاب و نهضت اسلامی در اره مسائل و مشکلات داخلی و اوضاع سیاسی کشور مجرم شناخته و او را به حبس ابد محکوم کرده بود.

انتهای پیام/ط

 

حجاج با سر لوحه قرار دادن بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی حج با عظمتی را رقم بزنند / حج بدون برائت مفهوم ندارد|ائمه جمعه سراسر ایران اسلامی:


ائمه جمعه کشور به پیروی حجاج از بیانات مقام معظم رهبری برای برگزاری با شکوه تاکید کرده و افزودند حج واقعی برائت مسلمین از مشرکان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ گزیده ای از خطبه های برخی مراکز استانی به شرح ذیل است:

 

امام جمعه اراک: اتحاد و مدیریت راهکار اصلی مقابله با تحریم‌ها

 آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی، نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک در خطبه‌های این هفته نماز عبادی سیاسی جمعه اراک که در مصلی این شهر بر گزار شد با تاکید بر اینکه حجاج بایستی با سر لوحه قرار دادن بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی حج باشکوه و با عظمتی را رقم بزنند، به حادثه منا اشاره کرد و افزود: آل‌سعود باید پاسخگوی این جنایت باشد و مسئولان هم باید مسئله دیه شهدای منا را پیگیری کنند.
 
وی به جنایت هایی که آل سعود در منطقه انجام داده اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه شاهد هستیم که آل سعود منابع حاصل از بزرگترین ذخایر نفت دنیا را برای کشتار مسلمان و به خاک و خون کشیدن کشورهای یمن، سوریه و... استفاده می‌کند.
 
 
دری نجف‌آبادی با اشاره به اینکه ایام مرداد ماه هم هوای گرمی را پیش رو خواهیم داشت، افزود: همه باید با صرفه جویی و قناعت در حوزه های مختلف کمک کنند تا این شرایط را هم به خوبی پشت سر بگذاریم.
 
وی اضافه کرد: مدیران هم باید با برنامه‌ریزی لازم زمینه را به گونه‌ای فراهم کنند تا از منابع آب، خاک، انرژی، ارز و... در کشور به درستی استفاده شود تا شاهد مشکلاتی در این بخش ها نباشیم.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی با تاکید بر اینکه مدیریت ارز کشور یکی از مهمترین مسائلی است که باید مورد توجه دولتمردان قرار بگیرد، گفت: در این راستا ارز کشور بایستی در بخش‌ها و برای واردات کالاهای مورد نیاز صرف شود و از هزینه کرد این منابع ملی در بخش‌های غیرضرور نظیر سفرهای خارجی، واردات خودرو، کالاهای لوکس و ... اجتناب کرد.
 
 
امام جمعه اراک با تاکید بر اینکه مشکلاتی بیشتر از آنچه که امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم را با همت ملت ایران پشت سر گذاشته‌ایم، اظهار کرد: امروز هم می‌توانیم با همت بالا از این مشکلات عبور کنیم.
 
وی به دشمنی دشمنان اشاره کرد و گفت: دشمنان همواره به دنبال ضربه زدن به نظام هستند، می توانیم در داخل با دست به دست هم دادن و مدیریت صحیح تحریم ها را پشت سر بگذاریم.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی خاطرنشان کرد: همه در قبال مشکلات موجود مسئول هستند بنابراین باید همه تلاش خود را به کار بگیریم و امید داشته باشیم که خدا با ما است، خداوند با هر ملتی باشد آن ملت پیروز خواهد شد.
 
امام جمعه ارومیه: مفهوم حج واقعی برائت از مشرکین است
 

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ارومیه، با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین نعمت برای دولت، حمایت رهبری و پشتیبان بودن ایشان از عملکرد دولت‌ها است، گفت: رهبرانقلاب در عرصه‌های مختلف ضمن انتقاد از عملکرد و مواضع نادرست دولت‌ها، همیشه بزرگترین حامی دولت‌ها بوده‌اند و مسئولان دولت نیز باید توجه کنند که بیانات و فرامین ایشان سرلوحه اقداماتشان باشد.

حجت الاسلام قریشی، ادامه داد: سپردن امورات به بخش خصوصی و نیز مبارزه با قاچاق کالا جزو اصلی ترین دغدغه‌ها و خواسته‌های رهبر است که باید در سطح استانی هم پیگیری شود.

وی، بیان داشت: داشتن روحیه قوی در دولتمردان باید همیشگی بوده و در این زمینه باید با قدرت به امورات خود رسیدگی کنند. همچنین زبان گویا و دلی نترس جزو ضروریات یک مسئول است که دولتمردان هم باید با بهره‌گیری از این شرایط در برابر دشمنان ایستادگی کنند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی، ایستادگی در برابر فساد را خواسته دیگر رهبری از دولت برشمرد و خاطرنشان کرد: مسئولین مرتبط باید در این زمینه اسامی متخلفان و نوع تخلف را شفاف و روشن برای مردم بیان کنند تا به این ترتیب از گسترش فساد در جامعه جلوگیری شود.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، حج واقعی را برائت مسلمین از مشرکان دانست و تاکید کرد: حج بدون برائت مفهوم ندارد و باید حجاج بیت الله الحرام در این مقوله توجه ویژه و جدی داشته باشند.

بیان نکاتی در مورد معاد و قیامت از دیگر موارد مطرح شده توسط حجت الاسلام قریشی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه ارومیه بود.

 

امام جمعه بندرعباس: دولت با مفسدان اقتصادی در عمل برخورد کند
 
آیت الله نعیم آبادی، نماینده ولی فقیه در هرمزگان در خطبه های نماز جمعه بندرعباس با اشاره به اینکه در مقابل تمام گناهان نهی از منکر وجود دارد، اظهار کرد: محبوب ترین بندگان خداوند افراد با تقوا هستند که فکر و زبانشان کنترل می کنند و هر حرفی را به زبان نمی آوردند.
 
نعیم آبادی با بیان اینکه حج کانون قوت اسلام است، تصریح کرد: حج نقش بسزایی به لحاظ عرفانی دارد و سفرحج هم به عنوان یک سفر روحی ومعنوی در انسان آثار عمیق و با برکتی به جا می گذارد.
 
نماینده ولی فقیه در هرمزگان با اشاره به گرانی اجناس خطاب به دولت گفت: چرا دولت بر روی قیمت های بازار نظارت نمی کند،قیمت تمام اجناس چند برابر شده و اینکه تحریم ترامپ به هنداوانه، خربزه چه ارتباطی دارد و چرا باید چایی ایرانی از چایی خارجی گران تر باشد.
 
امام جمعه بندرعباس با بیان اینکه دولت در این زمینه نظارت و با گران فروشان برخورد کند،خاطر نشان کرد: دولت نه در شعار بلکه در عمل باید با مفسدان اقتصادی برخورد کند و اگر دولت با این مفسدان برخورد کنند مردم خوشحال و دلگرم می شوند.

 

امام جمعه تبریز: در مصرف آب مدیریت نکنیم، سال آینده با بحران روبرو می‌شویم

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه تبریز از احتمال وقوع بحران آب در آذربایجان‌شرقی در صورت ادامه روند فعلی خبر داد و تصریح کرد: میزان بارندگی‌ها نشان از کاهش ۲۴ درصدی بارش‌ها در سطح استان دارد و ۴ سد تامین‌کننده آب آذربایجان‌شرقی نیز از وضعیت خوبی برخوردار نیستند، لذا کمبود آب مشهود است.

وی اذعان داشت: در واقع چنانچه مسئله را جدی نگیریم و مردم و ادارات در مصرف آب صرفه‌جویی نکنند و این نعمت الهی را صحیح مصرف ننماید سال آینده با بحران روبرو می‌شویم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی به سفر علی‌اکبر ولایتی به مسکو اشاره و یادآور شد: در این سفر پیام رهبر معظم انقلاب به پوتین تحویل داده شد و بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران این سفر را راهبردی می‌نامند چراکه رابطه بین سه قدرت روسیه، چین و هند در این سفر صورت گرفته است.

وی به دغدغه‌ی رهبری در حوزه فقر و مبارزه با فساد اشاره کرد و با بیان اینکه امام خامنه‌ای در جلسات مکرر با مسئولان نظام به این موارد اشاره داشته‌اند، در رابطه با مشکلات اقتصادی موجود گفت: در وهله‌ی اول عموم مردم باید از ولخرجی پرهیز نمایند و در گام دوم آنانکه نقدینگی در دست دارند پول خود را به سمت تولید هدایت کنند تا چرخ زندگی مردم با تولید بچرخد.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم خواهان پرهیز تاجران از واردات اجناس مشابه داخلی شد و از مردم خواست برای آبادی کشور و ادامه اشتغال کارگران و توسعه‌ی صنایع داخلی، جنس ایرانی بخرند.

 

امام جمعه زاهدان: تیم اقتصادی دولت برای رفع مشکلات اقتصادی مردم تلاش کند

آیت الله عباسعلی سلیمانی در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه در مصلی قدس زاهدان ضمن تبریک ایام به مناسبت ولادت باسعادت حضرت امام رضا(ع) و دهه کرامت اظهار کرد: سنت و خصلتی که از  امامان باید به ارث ببریم فقط صبر و استقامت است.

وی در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: ما در حدی امامان خود را بالا و والا میدانیم که حتی حضرت عیسی در روز قیامت پشت سر امامان ما راه خواهد رفت واین عقیده ما است نه تنها ما بلکه اهل سنت به این عقیده ایمان دارند.

آیت الله سلیمانی ادامه داد: با پیروی از سیره و اخلاق امام رضا(ع) به مثل رازداری، بردباری و صبر می توان راه این امام معصوم و پیشوا شیعیان را به درستی ادامه داد.

امام جمعه زاهدان خاطر نشان کرد: در روز یک شنبه جلسه هیأت دولت در دفتر مقام معظم رهبری برگزار شد و حضرت آقا راه اقتصادی را به رئیس جمهور و هیأت وزیران نشان دادند و فرمودند که هیأت دولت باید برای تلاش مضاعف در پیشرفت کشور تلاش کند؛ ایشان از تیم اقتصادی دولت خواسته بیشتری داشتند تا با مشورت با اقتصاد دانان برای رفع اقتصاد و درد مردم تلاش کنند، ایشان صداوسیما را برای تصویرسازی درست و عملکرد دولت و مسئولان فراخواند البته فرمودند انتقاد درست و اصولی هیچ اشکالی ندارد.

وی تصریح کرد:همه استانها و همه مسئولین استانها وظیفه دارند تا به دردهای مردم را گوش دهند، مقام معظم رهبری به دولت فرمودند که باید مسئولین نظام روابط دیپلماسی را گسترش دهند.

خطیب نماز جمعه زاهدان بیان کرد: مقام معظم رهبری در پایان فرمایشات خود فرمودند امیدواریم دولت مردان با تلاش بتوانند جلوی یاس و نامیدی مردم را که دشمن به وجود آورده را ناکام بگذارند که رئیس جمهور هم در آن جلسه قول دادند تا با تمام تلاش و با پشتوانه ملت و رهبر معظم انقلاب از این مشکلات سربلند بیرون آیند.


امام جمعه زنجان: عملیات افتخار آفرین مرصاد طومار منافقین را برای همیشه پیچید 

آیت الله علی خاتمی امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به سالروز عملیات افتخار آمیز مرصاد اشاره و ابراز کرد: این عملیات یکی از افتخار آمیز‌ترین عملیاتی است که در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار شده است.

امام جمعه زنجان عنوان کرد: عملیات مرصاد که در تاریخ پنجم مرداد ماه سال ۶۷ در منطقه چهارزبر کرمانشاه، با ایستادگی رزمندگان اسلام در برابر منافقان کوردل پیروزی تاریخی را برای ایران اسلامی به ارمغان آورد.

وی با بیان اینکه عملیات مرصاد به دشمنان ثابت کرد که ایران مانند همیشه پایبند به ارزشهای نظام جمهوری اسلامی و ولایت است، گفت: رزمندگان اسلام با جانفشانی خود نشان دادند که همواره در برابر هرگونه نفاق و کفری که نظام الهی را تهدید کند، با جان و مال خود می‌ایستند و تا ریشه کن کردن واقعی آن از پا نمی‌نشینند.

امام جمعه زنجان بیان کرد: آمریکا در اهداف با کمک به صدام نتوانست کاری از پیش ببرد و تجهیز کردن منافقان خواست به هدف نهایی خود که همان از بین بردن انقلاب بود برسد ولی رزمندگان انقلاب مانع رسیدن آمریکا به هدف شومش شدند.

وی در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران حج عنوان کرد: مقام معظم رهبری در این دیدار فرمودند« حج یک میدان عملی است که آمیختگی دین و سیاست، دنیا و آخرت، و معنویت و مادیت را نشان می‌دهد.»

وی در ادامه عنوان کرد: مقام معظم رهبری در بیات خود به مشکلات فعلی کشور اشاره کردند و فرموند «مطمئن هستم همه مشکلات قابل حل است و اراده ملت ایران در برابر دشمن همیشه پیروز است و دولت با داشتن عزم راسخ? تلاش‌های شبانه‌روزی مسئولان و روحیه جهادی و با همراهی آهاد مردم و تصمیم جدی از جمله مواردی است که سبب حل مشکلات در کشور می‌شود».

امام جمعه زنجان بیان کرد: همچنین مقام معظم رهبری تاکید کردند رسانه‌های کشور و تریبونهای عمومی در اتتقال تصویر درست از اقدامات دولت کوشا باشند.

وی در پایان تبعیض و مسئله فساد از جمله مواردی عنوان کرد که برای مردم ناخوشایند است گفت: مقام معظم رهبری در فرمایشات خود به مسئله فساد و برخورد با آن را تاکید فرمودند.

 

امام جمعه ساری: مردم منتظر برخورد با متخلفان اقتصادی و محتکران هستند

حجت‌الاسلام محمد قاسمی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه ساری با اشاره به آغاز مناسک حج تمتع گفت: قرار است امسال از ایران ۸۵ هزار زائر به مکه مشرف شوند که ۳ هزار نفر آن از مازندران عازم مکه مکرمه خواهند شد.
 
وی با بیان اینکه این سفر معنوی است و در این مدت حاجی باید برای خود توشه جمع کند و در ذهنش غیر از اعمال چیزی در ذهن نداشته باشند، گفت: حاجیان در بازارهای مکه و مدینه حضور نیابند و این‌ها سفیران جمهوری اسلامی هستند و زرق و برق بازارها آنها را فریب ندهند.
 
امام جمعه موقت ساری افزود: با توجه به اینکه امسال شعار حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شد از کالاهای بازارهای عربی خریداری نشوند بلکه در این مدتی که عازم خانه خدا هستند مشغول راز و نیاز باشند.
 
قاسمی با بیان اینکه چندماهی است وضعیت اقتصادی کشور به هم ریخته است و اقلامی که قیمت عادی داشت با گزاف‌گویی رئیس جمهور کم عقل آمریکا به هم ریخت، اضافه کرد: اگر قرار است از این گذرگاه هولناک عبور کنیم مردم و مسؤولان باید به فرامین مقام معظم رهبری گوش فرا دهند.
 
امام جمعه موقت مرکز مازندران اظهار کرد؛ خواسته ما از رئیس جمهور و کابینه دولت این است به فرامین مقام معظم رهبری گوش دهند و قیمت کالاها را کاهش دهند و ملت توقع دارند دولت‌مردان حواس خود را جمع کنند.
 
این مسؤول با بیان اینکه وقتی کسی دو تن سکه جمع کرد و یا واردات بی‌رویه خودرو داشته‌ مردم منتظر برخورد هستند تا مردم امیدوار باشند، اظهار کرد: کشور ما ناخدا دارد و ناخدای آن با خدا است دشمنان بدانند با ایران اسلامی در افتادن کار سختی است.
 
قاسمی ادامه داد: دشمنان بدانند ملت ما زیربار حرف زور نمی‌رود و خودجوش بر ضداستکبار شعار می‌دهد.
 
وی درباره آتش‌سوزی مسجد جامع ساری گفت: شناسنامه ساری مسجد جامع است و تقاضا داریم هرچه سریع‌تر ساخته شود.
 
 
امام جمعه مشهد: مسئولان در رسیدگی به مشکلات معیشتی از آستان قدس الگو بگیرند
 
 آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز‌جمعه مشهد با اشاره به اینکه ماه ذی‌القعده ماه امام رضا(ع) است اظهار داشت: ابتدای این ماه ولادت باسعادت خواهرشان و یازدهم این ماه ولادت خود آن حضرت و سپس روز زیارتی خاص امام رضا(ع) و سپس روز دحوالارض است و روز آخر ماه نیز سالروز شهادت جانگذار میوه دلشان است.
 
 
وی با بیان اینکه برنامه فرهنگی قابل توجهی که مقام و موقعیت زن را نشان می‌دهد در این ایام صورت می‌گیرد ادامه داد: این حرکت همان جایزه جهانی گوهرشاد است. بانوان برجسته و زنان فرهیخته‌ای بوده‌اند که در دنیای امروز در عرصه اسلام و در جریان ولایت مداری به عنوان یک زن نمونه کم نظیر مطرح هستند و در جایزه جهانی گوهرشاد مطرح و معرفی می‌شوند و در حقیقت نقش اسلام را در تربیت زن و عظمت بخشی زن و بالا بردن مقام زن ثابت می‌کند.
 
 
آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اینکه آستان قدس نمایشگاه دستاورد انقلاب ۴۰ ساله برای ما‌ست، ادامه داد: وضعیت آستان قدس قبل از انقلاب را ببینید که حرم مطهر در سه هکتار بود و اکنون به بیش از ۵۰ هکتار رسیده است. مرحوم آیت‌الله طبسی در یک پهنه ۳۰ ساله مدیریت، این تحول را ایجاد کرد و بعد از رحلت ایشان مقام معظم رهبری با منشوری که صادر کردند، رهنمونی دادند که نتیجه اجرا و عملیات آن، ایجاد بیش از ۲۰۰۰ اشتغال بوده و محرومیت‌زدایی نیز در دستور کار قرار گرفته است.
 
وی بیان کرد: جریان محرومیت‌زدایی در سراسر ایران و حتی جهان صورت گرفته و آستان قدس با این تحول اخیر خود از یک مدیریت حرم مطهر به مدیریت عظیم محرومیت‌زدایی و اشتغال در پهنه کشور درآمده و خوب است که عزیزان مسئول ما حرکات آستان قدس را در عرصه اشتغال و محرومیت زدایی را مدنظر داشته باشند و در رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم از این الگو استفاده کنند.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی گفت: آستان قدس در عین فشار اقتصادی محرومیت‌زدایی و اشتغال موفق شد و اگر در پهنه عظیم کشور مسئولان دست به این حرکات بزنند مشکلات معیشتی برطرف می‌شود؛ این بهتر از این است که چشم به دروازه غرب بدوزیم. ۵ سال این کار را ادامه دادیم و آخر آقایانی که گفتند آب خوردن ما با برطرف‌شدن تحریم برطرف می‌شود به این نتیجه رسیدند باید تکیه به داخل داشته باشیم.
 
آیت‌الله علم‌الهدی عنوان کرد: مدیریت نااهلانه اقتصاد کشور و غیرمتناسب با عدالت اجتماعی ممکن است سبب محرومیت شود. در فاصله ۳ ماه یک آدم از دل این محرومیت ۲ تن سکه استخراج کرده ‌و ارز فراوان به‌دست عده‌ای می‌افتد و این یا مدیریت خائنانه است و یا مدیریت سفیهانه. اقتصاد کشور باید این گونه مدیریت شود؟ دل آدم کباب می‌شود وقتی یک زن ضعیف و پریشان به آدم می‌گوید فرزندش از وی سئوال پرسیده که تو گیلاس خورده‌ای؟ مزه‌اش چگونه است؟
 
وی ادامه داد: ۳۰ میلیون دلار این مملکت به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود. این خوراک چه کسی است؟ چه کسی قرار است این را بخورد و لذت ببرد؟ مگر فقیر پول میوه خارجی دارد؟ این ۳۰ میلیون‌دلار متعلق به تمام مملکت است. مدیریت اقتصادی و تیم اقتصادی باید به این مسائل توجه داشته باشد. حالا که بناست تیم اقتصادی کابینه تغییر کند باید سه خصوصیت داشته باشد. اول اینکه فراجناحی باشد و روی قدرت‌یابی یک جناح تکیه نکنید و خصلت دوم این باشد که بدانند آمریکا و اروپا دشمن ما هستند و مانند یک سرباز در جبهه جنگ اقتصادی وارد شوند و با طرح و برنامه مشکل مردم را حل کنند و خصوصیت سومی که باید داشته باشند این است که حتما این‌ها در حل مشکلات توانمندی‌ها را ببینند.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: عنوان شد چند صد‌میلیون ارز از افراد گرفته شده و مردم گفتند این برگردد مشکلات حل است اما خبری نشد. مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است. آمریکا با ما جنگ اقتصادی دارد. آدمی که اخلال اقتصادی می‌کند ستون پنجم دشمن است و در هر کشوری اگر به وی دست پیدا کنند او را محاکمه صحرایی می‌کنند. این مردم را راضی کنید. باید دشمن را ناامید کنیم نه مردم خودمان را, امیدواریم در این تغییر و تبدیل، این جهات را حتما در نظر بگیرند.
 

امام جمعه همدان: اسراف شایسته یک جامعه مسلمان نیست

امام جمعه موقت گفت :در پوشاک و خوراک اسراف داریم و این شایسته یک جامعه مسلمان نیست ، مقداری باید در تفریح و دکوراسیون منزلمان باید صرفه جویی کنیم .

امام جمعه موقت همدان در خطبه ها گفت : مسلم و شبعه و غیره و غیره براداران و خواهران یکی از آیاتی که اسلام مبارزه سخت داشته از اول تا الان مصرف اسراف است یعنی زیاده روی کردن که در بسیاری از مسایل زندگی من و شما نمازگزار وجود دارد .

وی ادامه داد :مخصوصا که حالا زمین و آسمان صدا می زند از اسراف دست بردارید در آب خیلی اسراف داریم و دور ریزی زیاد داریم ،در حالی که بعضی یک لیوان آب خوردن پیدا نمی کنند بعضی مترها معکب آب را هدر می دهیم .

حجت الاسلام جوادی بیان داشت: برق هم بدین صورت است و به محض اینکه رادیو و تلویزیون روشن می شود اعلام می کنند اگر حتی یک لامپ خاموش شود نیاز ما از برق برطرف می شود و با قطعی مواجه نمی شویم .

 

امام جمعه یاسوج: امروز باید مرگ بر شایعه پراکنان و دروغ گویان سر داده شود

حجت الاسلام سید علی صالح موسوی اعظم خطیب موقت جمعه مرکز استان در خطبه های نماز جمعه یاسوج گفت:دهه کرامت دهه ای پر ازنور و برکت و نورانیت برای امت اسلامی است.

وی با تبریک میلاد باسعادت حضرت احمد بن موسی گفت:این حضرت والامقام همانند پدر بزرگوارشان شجاع و دوست دار امام رضا بود.

امام جمعه موقت شهر یاسوج یکی از راه های سعادت را سیره انبیا و بهره بردن از ان برای زندگی دانست و گفت:سیره انبیا باعث خواهد شد که راه سعادت در زندگی هموار شود.

موسوی اعظم ادامه داد: متاسفانه امروز تعصبات؛ تعصبات دینی و اسلامی نیست و هرکدام به نوعی تعصب سیاسی خود را دنبال میکند که این موضوع نمی تواند برای جامعه اسلامی خوب باشد.

وی تصریح کرد:نه تنها امروز بلکه همه روزها برای مومنان واقعی عید است و ان هم عیدبندگی.

خطیب موقت جمعه یاسوج نماز جمعه را ستونی استوار برای دین دانست و گفت:نماز جمعه باعث صلابت مومنان و نزدیکی بیشتر امت اسلامی به هم دیگر می شود.

موسوی اعظم به اهمیت نماز اول وقت اشاره داشت و گفت:نماز اول وقت یکی از خصایص مومن است.

وی ادامه داد:مرگ برانگلیس و مرگ بر اسرائیل و امریکا از شعارهای حماسی این ملت است و پاک نخواهد شد و امروز باید مرگ بر شایعه پراکنان، دروغ گویان و هم چنین کسانی که به دنبال تضعیف این انقلاب هستند بدهیم.

 
امام جمعه یزد: دلال ها و واسطه ها عامل اصلی تلاطم بازار
 
آیت الله ناصری در خطبه های این هفته نمازجمعه یزد با یادآوری دیدار اخیر فرستاده ویژه رهبری با رئیس جمهور روسیه، اذعان داشت: فرستادن نمایندگانی از کشورمان به روسیه اقدام هوشمندانه ای بود که در جهت خنثی کردن توطئه های اقتصادی آمریکا و غرب صورت گرفت.
 
نماینده ولی فقیه در استان یزد تصریح کرد: مقابله در برابر کشورهای غربی و آمریکا که مغرورانه خود را صاحبان دنیا و قدرت مطلق می‌دانند نیازمند ایجادتشکلی از کشورهای مستقل و توانمند برای پاسخ به این عربده کشی هاست.
 
وی ادامه داد: اقدام پیشدستانه مسئولان و دولتمردان برای برقراری ارتباط هدفمند با سایر کشورها و خنثی کردن توطئه‌ها و تحریم‌های آمریکایی‌ها قطعا مؤثر واقع خواهد شد.  
 
خطیب این هفته نماز جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت مبارزه با مفاسد اقتصادی و افزایش نظارت‌ها تأکید کرد و بیان داشت: دولتمردان و نهادهای نظارتی و ذی‌ربط باید با جدیت مانع بروز فساد و رانت در فرآیند واردات کالا، خصوصی‌سازی‌ها و فروش شرکت‌ها و اموال دولتی شوند.
 
ناصری، واسطه‌ها و دلال ها در فرآیند واردات و توزیع کالا  را عامل ایجاد تلاطم در بازار دانست و خاطرنشان کرد: دولت باید تلاش کند تا شرکت‌های بزرگ واسطه‌ای و دلالان بازار را از سر راه بردارد، چراکه این مهم، آرامش و ثبات بازار را به دنبال خواهد داشت.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی برای حل معضلات اقتصادی کشور، عنوان کرد: تعالی و پیشرفت کشور در عرصه‌های گوناگون درگرو تکیه به توان داخلی و ظرفیت‌های بی‌نظیر گروه‌های مردمی است.
 
گرامیداشت دهه کرامت و اشاره به فضائل و کرامات امام رضا (ع) از دیگر محور های خطبه های ایراد شده توسط آیت‌الله ناصری در نماز جمعه این هفته شهر یزد بود.

انتهای پیام/

 

سهم اصلاح‌طلبان و اصولگرایان از دولت|


80 درصد پست‌های کلیدی کشور در دست اصلاح‌ طلبان است. بیایند برای مردم بگویند چرا نتوانستند کاری انجام دهند؟ سهم اصولگرایان از دولت روحانی فقط 50 قلم ناسزا در ازای نقدهای مشفقانه بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدکاظم انبارلویی تحلیلگر مسایل سیاسی در یادداشتی نوشت:

با موضع‌گیری‌های انقلابی رئیس جمهور کشورمان علیه آمریکا و اروپا و عزم او مبنی بر ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های غرب به عنوان کسی که رئیس جمهور تمام ملت است، یک همصدایی در کشور پدید آمده است.

منتقدین دیروز روحانی با موضع‌گیری‌های صریح در رسانه ملی و رسانه‌های مکتوب و مجازی حمایت خود را از ایستادگی دولت در برابر شرارت‌های آمریکا و اروپا اعلام کرده‌اند.

این فضا از آنجایی پدید آمد که رئیس جمهور در همایش هم‌اندیشی مسئولین دولت، دست کمک به سوی ملت دراز کرد و گفت: «من دست احزاب و گروه‌ها را می‌بوسم. امروز روز وحدت و اتحاد علیه دشمنان اسلام است.»

در وسط این معرکه و همصدایی، آقای مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس جمهور دولت یازدهم و عضو مجمع روحانیون مبارز در گفتگو با ایران، ارگان دولت، منتقدین مشفق روحانی را خطاب قرار می‌دهد و می‌گوید: «آنها از رئیس جمهور مطالباتی دارند که مردم آنها را رد کرده‌اند.»

رئیس جمهور غرب را تهدید می‌کند و می‌گوید اگر قرار باشد نفتی نفروشیم هیچ کس حق ندارد از منطقه نفتی بفروشد. این موضع روحانی مورد حمایت منتقدین و رقبای وی قرار می‌گیرد! نام این موضع انقلابی را «مطالبه» از رئیس جمهور گذاشتن چه معنی می‌دهد؟ کسی که این موضع را می‌گیرد جان خود را در دست گرفته و می‌خواهد سینه به سینه تفنگداران آمریکایی و قارون‌های منطقه بجنگد. مردم کجا در انتخابات گفتند اگر آمریکا زور گفت ما نمی‌خواهیم با آنها بجنگیم؟!

منتخب آنها که می‌گوید می ایستم و به کمک مردم، آمریکا را به زانو در می‌آورم، آقای انصاری این وسط چه کاره است که مطالبه واقعی مردم و رئیس جمهور را وارونه ترجمه می‌کند؟

دولت خبیث آمریکا در وزارت خزانه‌داری این کشور اتاق جنگ تشکیل داده و برخلاف عهد و پیمان خود در برجام هر روز بر شمار تحریم‌ها و فشار اقتصادی می‌افزاید. مردم هم مثل کوه ایستاده‌اند. رئیس دولت هم به نمایندگی از ملت اعلام کرده است او هم در برابر شرارت آمریکا می‌ایستد. آن‌وقت آقای انصاری در مصاحبه با ایران می‌گوید: «بسیاری از مشکلات کنونی اقتصاد کشور منشأ سیاسی دارد ولی در مجلس، رسانه‌ها و انظار عمومی از تیم اقتصادی دولت راه حل طلب می‌کنند.»

یکی نیست به ایشان و جماعت اصلاح طلب بگوید؛ پس مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟ آیا مشکل اقتصادی را باید تیم ملی فوتبال حل کند؟! رئیس دولت هم بی وقفه در جلسات شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا و نیز در هیئت دولت و نشست‌های اقتصادی با تیم اقتصادی خود مشغول حل آنهاست. ممکن است در پیدا کردن راه‌حل‌ها دیر و زود شود اما ربطی به مشکلات سیاسی کشور، آن هم وقتی تمام احزاب و گروه‌ها و حتی منتقدین به کمک دولت آمده‌اند، ندارد.

مجید انصاری در این مصاحبه ادامه می‌دهد: «مسببان بحران‌های کشور حالا طلب‌کار شده‌اند.» اولا در کشور ما بحران نداریم تا چه رسد به بحران‌ها! کافی است آقای انصاری رجوع کند به یک لغت‌نامه، معنای کلمه بحران را یک بار بازخوانی کند.

ملت طی ۴۰ سال گذشته به دلیل اینکه پنجه در پنجه قدرت‌های جهانی انداخته همیشه با مشکلاتی روبه‌رو بوده که با درایت و عزم ملی، آنها را از پیش پا برداشته است. دولت‌ها هم طی همین دوران در کنار ملت برای برون رفت از مشکلات تلاش‌هایی داشته‌اند. اینکه آقای انصاری مشکلات را به یک جماعت مجعول و مجهول حوالت دهد و دست خیانتکار آمریکا را در اخلال نظام اقتصادی نبیند و مشکل را بحران معنا کند، حیرت انگیز است!

در این مصاحبه او یک کلمه از مقاومت اصلاح طلبان در برابر شرارت آمریکا به میان نیاورده است. با پراندن تیر در تاریکی، آدرس غلط به مردم می‌دهد تا مردم از شلیک به سیبل مقابل که همانا دشمنان نظام و آمریکا می باشند، دور شوند. آقای انصاری وسط مصاحبه یادش می‌آید که علت مشکلات اقتصادی را مطرح کند و بگوید: «هماهنگی لازم بین تیم اقتصادی دولت وجود ندارد.» وی فراموش می‌کند که اول مصاحبه مشکلات را سیاسی تلقی کرده و آن را هم گردن رقبای دولت انداخته بود! مهم‌ترین بخش مصاحبه طرح دو مسئله برای حل مشکلات است. او می‌گوید؛ ۱ـ از ظرفیت آقای خاتمی باید استفاده شود. ۲ـ اصلاح‌ طلبان برای حل مشکلات کشور طرح و برنامه دارند.

این ظرفیت آقای خاتمی چیست و کجاست که تا حالا از آن استفاده نشده است؟ در جریان شرارت دشمنان نظام علیه اسلامیت و جمهوریت نظام در حوادث سال ۸۸ این ظرفیت چه می‌کرد و کجا بود؟ در حالی که منافقین، سلطنت‌طلب‌ها و بهایی‌ها و ضد انقلابیون در فتنه ۸۸ فریاد می‌زدند؛

ـ انتخاب بهانه است، اصل نظام نشانه است

ـ مرگ بر اصل ولایت فقیه

آقای خاتمی با همه ظرفیت خود در کدام سوی حادثه حاضر بود؟!

وقتی عکس امام (ره) را پاره کردند و آتش زدند، ده ها نفر را به خاک و خون کشیدند و نمایندگان جنبش سبز به پارلمان اتحادیه اروپا و و کنگره آمریکا رفتند و تقاضا کردند با تحریم‌های فلج کننده، ایران را به زانو درآورند، آن‌وقت آقای خاتمی کجا بود؟ و ظرفیت او در اختیار چه کسانی بود؟ او در فتنه ۸۸ کمکی به نظام نکرد، الان چه کمکی می‌تواند بکند؟ اساسا برای کمک کردن به نظام کسی که واقعا تعلق به نظام دارد معطل اذن کسی است؟

آقای انصاری می‌گوید؛ «اصلاح‌طلبان برای مشکلات کشور طرح و برنامه دارند.» در این ۵ سال اصلاح طلبان در دولت حضور داشتند و پست‌های کلیدی اقتصادی را هم در اختیار داشتند و حقوق‌های نجومی هم گرفتند اما چرا نتوانستند مشکلات اقتصادی را حل کنند؟

۸۰  درصد پست‌های کلیدی کشور در دست اصلاح‌ طلبان است. بیایند برای مردم بگویند چرا نتوانستند کاری انجام دهند؟ سهم اصولگرایان از دولت روحانی فقط ۵۰ قلم ناسزا در ازای نقدهای مشفقانه بوده است. اصولگرایان به این سهم هم راضی هستند.

اکنون اصولگرایان اعلام کرده‌اند اگر دولت و رئیس آن حال ایستادگی در برابر آمریکا را دارد مثل کوه در پشت سر او و در کنار او ایستاده‌اند و بی‌مهری‌ها را به خاطر مصالح و منافع ملی فراموش می‌کنند. اما اصلاح‌طلبان با پررویی در همه مناصب حضور دارند و حاضر نیستند ذره‌ای از هزینه ایستادگی در برابر دشمنان اسلام را تقبل کنند. هنوز آنها از آمریکا و اروپا دل نکنده‌اند و منتظرند دستی برآید و مشکلات را حل کند! آنها ۵ سال است فرصت‌های طلایی جهش‌های اقتصادی کشور را از دست داده‌اند، ۵ سالی که می‌توانستند بر اساس تحکیم زیرساخت‌های تولید، در برابر تحریم‌ها بایستند. ما معتقدیم هنوز دیر نشده است. ظرفیت‌های عظیم مردمی وجود دارد که می‌تواند آنچنان سیلی به آمریکا بزند تا ۵۰ سال دیگر هوس رویارویی با ملت را به ذهن خود خطور ندهد.

اکنون آمریکا ضرب شست رزمندگان اسلام و مقاومت را در سوریه، لبنان، غزه و یمن دیده و در برابر ناکارآمدی تحریم‌ها در برابر ملت ایران در حال زانوزدن است. اصلاح‌طلبان نباید منشأ امید آمریکا باشند. طرح دیدگاه‌هایی مثل دیدگاه آقای انصاری برای مواضع کنونی دولت، سمّ است. او باید از این سموم فکری فاصله بگیرد.

متأسفانه جریان مقهور غرب که اصلاح‌طلبان آن را در ایران نمایندگی می‌کنند بعد از بدعهدی اوباما و ترامپ و تداوم سیاست‌ اسلام هراسی و ایران ستیزی، به بیراهه روی خود ادامه می‌دهند و حاضر نیستند اعتراف کنند آمریکا دشمن اصلی ملت است، لذا مدام به ملت آدرس غلط می‌دهند و رقیب هراسی می‌کنند.

آنها در مدیریت کشور به دلیل زیاده‌خواهی برای خود و دیگران حرفی برای گفتن ندارند و به مرز «ما نمی‌توانیم»! رسیده‌اند، به همین دلیل به بیهوده‌گویی روی آورده‌اند. مواضع مجید انصاری، آن هم در ارگان دولت، نمونه بارز این بیراهه روی و بیهوده ‌گویی است.

ایران توان برقراری رابطه فعال با سایر قدرت‌ها را دارد/ وضعیت بحرانی آب در آذربایجان‌شرقی|امام جمعه تبریز:


امام جمعه تبریز گفت: مردم فساد و تبعیض را تحمل نکرده و به شدت گله‌مند هستند، از این‌رو مسوولان سه قوه باید دست در دست دهند تا عدالت تحقق یافته و فقر و فساد ریشه‌کن شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم ظهر امروز در خطبه‌های عبادی ـ سیاسی نماز جمعه در مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز با اشاره به سفر مشاور رهبری به روسیه اظهار کرد: سفر آقای ولایتی به عنوان مشاور رهبری به روسیه در هفته اخیر حامل پیام بزرگی بود، به طوری که یکی از مهم‌ترین تحولات این هفته در منطقه پیامدهای این سفر است.

وی افزود: بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران این سفر را سفر راهبردی و تاریخی ارزیابی کردند، چراکه این سفر اولین گام برای راهبردی‌سازی رابطه بین سه قدرت مهم روسیه، چین و هند است.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه ایران انگیره و توان برقراری رابطه فعال با سایر قدرت‌ها را دارد، افزود: این سه قدرت در موضوعات مطرح شده، متفق‌القول عقیده داشتند که ایران نقش مهم در مثلث امنیت منطقه دارد.

آل هاشم تأکید کرد: امیدواریم مسؤولان ایران مخصوصاً مسؤولان بین‌المللی سفرهای مشابهی برای تقویت نظام انجام داده و بهره‌برداری خوبی از این سفرها داشته باشیم. 

 تأکید مقام معظم رهبری بر ریشه‌کنی فقر و فساد 

خطیب نماز جمعه تبریز با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در ماه‌های گذشته ملاقات‌های زیادی با مسوولان کشور در بحث اقتصاد و ریشه‌کنی فقر و فساد داشته است، تصریح کرد: ایشان ریشه‌کن کردن فقر و فساد را اولویت درجه اول جامعه دانسته و برخورد قاطع با فساد و مفسدان اقتصادی را یک مسأله بسیار مهمی دانسته‌اند.

وی ادامه داد: البته رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند که به حرف مردم گوش دهید، چراکه مردم از فساد شکایت دارند؛ مردم فساد و تبعیض را تحمل نمی‌کنند و گله مند هستند، از این‌رو مسؤولان سه قوه باید دست در دست دهند تا مسئله عدالت تحقق بافته و فقر و فساد رفع شود.

امام جمعه تبریز با تأکید بر مقابله با توطئه اقتصادی دشمن گفت: توده‌های مردم باید از مسأله اسراف غافل نبوده و آن را انجام ندهند، از زیاده‌روی و ولخرجی دوری کنند، چراکه رعایت آن به نفع مردم و مستضعفان خواهد بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌شرقی خطاب به افرادی که دارای امکانات مالی و نقدینگی هستند، گفت: باید تقدینگی خود را به سمت تولید هدایت کنید تا آن نقدینگی به چرخه افتاده و جامعه از آن استفاده کند همچنین زمینه برای کارآفرینان فراهم شود تا آن پول‌ها در خدمت تولید قرار گیرد.

آل‌هاشم اضافه کرد: البته افرادی که در تجارت بیرون مرزی هستند هم مراقب باشند تا خدایی ناکرده جنسی که در داخل کشور تولید می‌شود و امکان فراهم شدن آن وجود دارد را وارد کشور نکنند .

لایحه جنجالی و نژادپرستانه موسوم به یهود در پارلمان رژیم صهیونیستی

وی در ادامه تصویب روز گذشته لایحه جنجالی و نژادپرستانه موسوم به یهود در پارلمان رژیم صهیونیستی را مورد اشاره قرار داد و گفت: این لایحه به رأی گذاشته و تصویب شد و طبق آن تمام سرزمین فلسطین کشوری برای صهیونیست اعلام شد، همچنین ساکنان این کشور از تمام حقوق انسانی و شهروندی محروم شدند.

نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان شرقی ادامه داد: طبق این لایحه زبان عربی از تمام مدارس و دروس فلسطین حذف شده و زبان عبری به عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود و حتی براساس این قانون شهر قدس پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام شده است.

وی متذکر شد: طرح این لایحه موجب اعتراضات زیادی در داخل خود رژیم نیز شده است، به طوری که ۶۲ رأی موافق در مقابل ۵۵ رأی مخالف مصداق و نشانگر است.

جهان اسلام در موضوع فلسطین همچنان پویا بوده و هرگز تن به سازش نخواهد داد

امام جمعه تبریز ادامه داد: سران آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی از حکام سازش&zwnj کار عرب تعیین‌کننده سرنوشت قدس قبله اول مسلمانان شدند در حالی که جهان اسلام در موضوع فلسطین همچنان پویا بوده و هرگز تن به سازش نخواهد داد.

وی با استناد به فرمایش رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر اینکه این سیاست شیطانی موسوم به معامله قرن به یاری خداوند هرگز محقق نخواهد شد، تصریح کرد: قدس شریف قبله مسلمین بوده و همه مسلمانان نسبت به این موضوع حساسیت داشته و اجازه هرگونه زیاده‌روی در این خصوص را به احدی نخواهیم داد.

وضعیت بحرانی آب در آذربایجان‌شرقی/ مردم مسئله آب را جدی بگیرند

وی با اشاره به اهمیت صرفه‌جویی در مصرف انرژی گفت: وضعیت بحرانی آب در استان برای آینده حاد اعلام شده است به طوریکه به دلیل کمبود شدید بارندگی، با بحران آب مواجه هستیم و چهار سد اصلی تامین‌کننده آب شرب در استان با کاهشی به میزان ۵۰ درصد روبه‌رو شده است.

امام جمعه تبریز ادامه داد: میزان بارش استان از ابتدای سال‌جاری ۱۰۰ میلی‌متر اعلام شده که اگر مدیریت مصرف آب را در همه بخش‌ها جدی نگیریم، قطعا سال آینده با بحران آب مواجه خواهیم شد.

 تأکید به جداسازی آب شرب از مصارف دیگر

وی با تأکید به جداسازی آب شرب از مصارف دیگر گفت: ترویج فرهنگ صرفه‌جویی مصرف آب میان خانواده‌ها و آگاه‌سازی مردم از تبعات جدی بحران آب از جمله راهکارهاست که نقش رسانه‌ها بسیار زیاد است. 

امام جمعه تبریز متذکر شد: اگر موضوع آب به یک دغدغه عمومی و ملی تبدیل شود، می‌توان فرهنگ صرفه‌جویی را جاری کرد.

خطیب نماز جمعه تبریز در اعلام مناسبت‌های تقویمی هفته نیز اعلام کرد: در آستانه ولادت ثامن‌الحجج قرار گرفته‌ایم و خدمت خدام امام رضا(ع) که در نماز جمعه تبریز حاضر هستند، به همگی خیرمقدم می‌گوییم.

وی ادامه داد: امیدواریم خداوند زیارت امام رضا(ع) قسمت همگی کند و البته دفتر آستان قدس رضوی در استان اعزام زیارت‌ اولی‌ها  را دارد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی با تاکید به اینکه امام رضا(ع) القاب زیادی داشته، امای رضا معروف‌ترین لقب ایشان است، گفت: همه به این امام ارادت ویژه دارند.

وی با بیان اینکه سیر و سلوک متمایز امام رضا(ع) از جمله ویژگی ایشان بود، توضیح داد: معرفی سبک زندگی اسلامی، معرفی و شناساندن جایگاه ارزشمند و متعالی و اجتماعی امام رضا(ع)، اقدامات اساسی در پاسخ به سؤالات و شبهات از دیگر ویژگی‌های این امام هُمام بود که باید این ویژگی در جامعه مطرح شده و الگو گیری شود.

انتهای پیا

خط قرمزهای جعلی در برخورد با مفسدین مورد قبول نیست/باید بی‌محابا با فساد برخورد شود|آیت‌الله خاتمی در نماز جمعه تهران:


خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: خط قرمز جعلی بعضی‌ها در برخورد با مفسدین مورد قبول نیست و فقط قانون محور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت‌الله سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه گفت: دهه کرامت دهه بزرگی است که امروز میلاد شاهچراغ و چهارشنبه هفته آینده میلاد امام رضا (ع) است.

وی در خصوص جایگاه امامزاده شاهچراغ گفت: شیراز سومین حرم اهل بیت است، بیش از هزار و ۴۰۰ امامزاده در این استان آرام گرفته اند که نشان دهنده استقبال خوب مردم این استان از امامزادگان است.

امام جمعه موقت تهران اظهارداشت: امام کاظم (ع) حضرت شاهچراغ را خیلی دوست داشت و بعد از امام کاظم (ع) عده ای آمدند تا با ایشان به عنوان امام بعدی بیعت کنند اما ایشان اعلام کردند امام من هم امام علی بن موسی الرضا (ع) است.

خاتمی تصریح کرد: حضرت شاهچراغ خط خوبی داشت، هزار قرآن نوشت و هر قرآن را می فروخت و با پولش یک برده آزاد می کرد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: جناب علی بن حمزه فرزند حضرت حمزه که در شهرری مدفون است نیز در شیراز به شهادت رسیدند.

وی تاکید کرد: این امامزادگان ذخایر و ثروت های معنوی و مبلغان خاموش هستند. آن زمان که زنده بودند، مبلغان گویا بودند و بعد از شهادتشان، مرقدشان محل نور و معرفت است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار داشت: در هفته گذشته مقام معظم رهبری دو دیدار داشتند که در هر دو دیدار مطالب بسیار مهمی فرمودند؛ دیدار اول با رئیس‌جمهور و هیأت دولت بود و دیدار دوم نیز با کارگزاران حج برگزار شد.

وی ادامه داد: در این دیدارها مقام معظم رهبری مشخصاً راهکارها برای برون‌رفت از مشکلات کنونی را بیان کردند و نقشه راه اقتصاد باثبات، تقویت بخش خصوصی، ضرورت برخورد قاطع با متخلفان، اشراف و اعمال قدرت دولت بر مبادلات مالی، جدی گرفتن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اقدام پیش از علاج، حرف زدن رودررو با مردم و تحرک بیشتر و احساس مسئولیت مضاعف کارگزاران، هماهنگی همه دستگاه‌ها با تیم اقتصادی دولت، انتقال تصویر درستی از اقدامات و فعالیت‌ها توسط صدا و سیما، نشان دادن اقتدار نظام در مقابل بیگانگان بخصوص آمریکا و جدی گرفتن کارها با استفاده از امکانات و توانمندی‌های داخلی را مد نظر قرار دادند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در خصوص مبارزه با فساد ۷ نکته را تشریح کرد: اول آنکه فساد خوره‌ی هر نظام است؛ بین نظام حق و باطل هم فرقی ندارد، حتی اگر در نظام باطل هم خوره‌ی فساد پیدا شود، آن نظام را متلاشی می‌کند. یادم هست در اردیبهشت سال ۵۷ در مدرسه عالی شهید مطهری، آیت‌الله بهشتی تأکید کرد «بزرگترین عامل سقوط رژیم شاه، فساد اداری است»؛ باید مراقب بود این خوره به جان انقلاب نیفتد.

خاتمی افزود: دوم آنکه فساد کار غیرقانونی است و بدترین شکل فساد، دور زدن قانون است. اینکه افراد کار غلط انجام دهند و توجیه و پوشش قانونی برای آن درست کنند؛ مانند کاری که بنی‌اسرائیل کرد. قرار بود شنبه‌ها ماهی نگیرند؛ کلک زدند. شنبه شب راه رفتن ماهی‌هایی که به گودال‌هایی وارد شده بودند، می‌بستند و روز یکشنبه راحت ماهی‌ها را می‌گرفتند و به خیال خودشان خلاف نکرده بودند.

وی تصریح کرد: این افراد گناه کرده و اقدام خود را توجیه می‌کردند؛ این کار به معنای فساد است.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: سوم آنکه باید هر نوع فسادی مبارزه شود، بخصوص دست انداختن به بیت‌المال که بدترین نوع فساد است و باید جدی‌ترین برخورد با این افراد صورت گیرد.

خاتمی گفت: نهج‌البلاغه ۷۹ نامه دارد، ۶ نامه در رابطه با مجازات غارتگران بیت‌المال است. در این ۶ نامه حضرت علی (ع) قاطع‌ترین برخورد را با غارتگران بیت‌المال دارد.

وی اظهار داشت: چهارم آنکه برای برخورد با مفسدان، ملاک فقط قانون است؛ مفسد هر که هست، در هر جایگاهی که حضور دارد و هر نسبتی که با مقامات دارد، مهم نیست؛ باید با این افراد قاطعانه برخورد شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تأکید کرد: خط‌ قرمز جعلی بعضی‌ها مورد قبول نیست؛ فقط و فقط قانون است که محور است.

خاتمی افزود: پنجم آنکه برای مبارزه با فساد، نظارت یک ضرورت است؛ هم نظارت علنی که اعلام شود بازرس سرکشی می‌کند و هم نظارت مخفی که حضرت علی (ع) این نظارت‌ها را نیز اعمال می‌کرد. در نامه ۳۳ حضرت علی (ع) تأکید می‌کند که بازرس مخفی از کشور مغرب گزارشی داده است.

وی خاطرنشان کرد: ششم آنکه باید گزارش شفاف و صریح به مردم ارائه کرد، مردم صاحب این انقلاب و نظام هستند. حضرت علی (ع) نیز می‌فرماید «اگر دیدید که رعیت سؤال دارد، آشکارا به آنها گزارش بدهید». مقام معظم رهبری نیز تأکید داشتند که صدا و سیما این گزارش‌ها را پخش کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: هفتم آنکه نباید در این عرصه مبالغه کرد و حق خدمتگزاران پاک را ضایع کرد. بدنه‌ی اداره‌ی نظام، بدنه‌ی قضایی و قانونگذاری نظام دارای انبوه کارگزاران پاک است که دارای رفتار صالح هستند؛ نبایدطوری برخورد کرد که انگار فساد همه جای کشور را گرفته است، این خلاف واقع و سیاه‌نمایی است. باید با فساد بی‌مهابا و بی‌ملاحظه و به صورت قاطعانه برخورد کرد.

خاتمی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در مورد تلاش‌های دیپلماتیک گفت: مقام معظم رهبری تأکید داشتند که به جز موارد معدودی همچون آمریکا، روابط ایران با شرق و غرب هر چه بیشتر تقویت شود و فعالیت هدفمند دیپلماسی ادامه پیدا کند.

وی اظهار داشت: اصل ۱۵۲ قانون اساسی اعلام می‌کند که دیپلماسی خارجی ما ۶ پایه دارد؛ اولین پایه‌اش نفی هرگونه سلطه و سلطه‌پذیری است. بر اساس این اصل، جمهوری اسلامی با همه دنیا به جز آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی رابطه دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: رژیم صهیونیستی، رژیمی جعلی و غاصب است. با آمریکا نیز تا زمانی که آدم نشده است، رابطه نخواهیم داشت، چرا که تا الان آدم نشده است.

خاتمی گفت: شعار «نه غربی، نه شرقی» به این معناست که شرق و غرب حق سلطه بر ایران را ندارند؛ بنابراین ارتباط با کشورهای دنیا، متن قانون اساسی است. بر همین اساس است که مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور پِیک ویژه به روسیه می‌فرستند.

وی تأکید کرد: مراودات اقتصادی ایران با چین و هند، رفتاری بر اساس قانون اساسی است. اگر آمریکا و اروپا بدانند که ما در بن‌بست هستیم، فشار خود را بر ایران افزایش می‌دهند. سیاست عزت، حکمت و مصلحت می‌گوید ما با همه دنیا بر این اساس که به هیچ‌کس زور نمی‌گوییم و اجازه نمی‌دهیم کسی نیز به ما زور بگوید، رابطه برقرار می‌کنیم؛ این سیاست، سیاست حق و سیاست نظام جمهوری اسلامی است.

مجموعه رهنمودها و بیانات رهبر انقلاب در موضوع دانشگاه منتشر شد|


کتاب افسران جنگ نرم مجموعه رهنمودها و بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوع دانشگاهها، دانشجویان، اساتید و تشکلهای دانشجویی منتشر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ این کتاب از مجموعه رهنمودها و بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوع دانشگاهها، دانشجویان، اساتید و تشکلهای دانشجویی تهیه شده است. رهبری انقلاب از دانشجویان با عنوان « افسران جنگ نرم» یاد کرده اند، به همین جهت کتاب با این عنوان منتشر شده است.

در این کتاب امیدها،انتظارات، نگرانی‌ها و ویژگی‌های مورد نظر و مطالبه رهبری از دانشگاهها و دانشجویان، بررسی شده است.

کتاب در ۱۵ فصل و ۴ پیوست، تنظیم و ارائه شده است. زیر نویسهای متعددی در کتاب برای توضیحات لازم در زمینه اصطلاحات، حوادث و اشخاصی که رهبری از آنها نام برده اند ارائه شده و از این لحاظ مجموعه کامل شده است.

عناوین برخی از فصلها عبارتند از: پیشینه دانشگاه، لوازم ایفای نقش مثبت دانشگاهها، ویژگیهای مثبت و منفی دانشجویان، جنبش دانشجویی و نقاط مثبت و منفی آن، تولید علم و تحقیق و پژوهش در دانشگاهها، ارتباط صنعت و دانشگاه، دانشگاه مورد انتظار انقلاب.

 کتاب افسران جنگ نرم در قطع رقعی و با قیمت سی هزار  تومان توسط انتشارات قدر ولایت روانه بازار نشر شده است.

انتهای پیام/ط


بستن