تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

برخورد سریع، دقیق و قاطع با اخلالگران اقتصادی/نمی‌گذاریم سرپنجه‌های اصلی فساد فرار کنند|دادستان تهران:


دادستان تهران با اشاره به این مطلب که در برخورد با اخلالگران اقتصادی سه موئلفه سرعت، دقت، و قاطعیت را سرلوحه قرار داده‌ایم گفت: نمی‌گذاریم سرپنجه‌های اصلی فساد از چنگ قانون فرار کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران امروز مهمان تلفنی رادیو اقتصاد بود.

در این مصاحبه مجری برنامه با اشاره به این مطلب که ما از ابتدای هفته در حال دسته بندی نظرات مردم هستیم در خصوص اینکه آنها مبارزه با فساد را چطور می بیند و به نظرشان اولین گام برای مبارزه با فساد چه می باشد گفت: از مجموع پیامک های مخاطبان 26 درصد خواسته بودند که مفسدان اقتصادی در اولین گام اعدام شوند. 22 درصد جدی شدن مجازات تحمیلی و جریمه های مالی را خواسته بودند 17 درصد حذف خودشان یا همدستانشان از پست های انتسابی که دارند چه در مکان های دولتی یا صدور مجوز های بعدی 13 درصد خواستار اصلاح قوانین در این خصوص بودند 11 درصد تغییر ساختارهای اداری و افزایش بازرسی ها و نظارت ها را مد نظر داشتند هشت درصد گسترش اخلاقیات و تقوا پیشگی را در جامعه و تمرکز را در این موضوع مورد نظرشان بوده و سه درصد هم سایر پاسخ هایی را در این رابطه داشته اند شما به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تهران با توجه به این مقدمه ای که من گفتم نظرتان چیست و واقعا فکر میکنید که برای مبارزه با فساد چه کار جدی و عملیاتی می شود انجام داد.

دادستان تهران گفت: اولا باید بدانیم مبارزه با فساد به یک عزم ملی نیاز دارد یعنی اگر ما بخواهیم در مبارزه با فساد موفق شویم حتما باید سه قوه با هم در این خصوص همکاری کنند و توپ را در میدان هم نیندازند یعنی مبارزه با فساد مستلزم همکاری هر سه قوه است و یک قوه به تنهایی نمی‌تواند با فساد مبارزه کند هرچند امروز عزم قوه قضاییه جدی تر از گذشته شده است و هماهنگی های بهتری بین سه قوه در موارد مربوط به مبارزه با فساد ایجاد شده است این یک گام مثبت و خوبی است.

جعفری دولت آبادی ادامه داد: نکته دوم  این است که بخشی از فساد در بر بستر تصمیمات و اقدامات دستگاه اجرایی شکل می‌گیرد یعنی ما باید منافذ فساد را در دستگاههای اجرایی و یا سایر دستگاها بخشکانیم شما ببینید در همین بحث مسئله خودرو یا ارز تصمیمات دستگاه‌های اجرایی منجر به این مسائل و مشکلات شده است بنابراین نقطه شروع برای مبارزه با فساد در بستر تصمیمات است اگر تصمیمات مدبرانه اتخاذ شود و هوشمندانه اتخاذ شود حتما تاثیر گذار است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: نکته سوم پشگیری است ما در بخش پیشگیری از فساد متأسفانه هزینه‌های کمی مصرف می کنیم امروز دنیا  به سمت سیستم‌هایی رفته است که همه چیز را برای  مسئولان دولت و ملت شفاف می‌کند شما ببینید در مسئله واردات کالا چه مشکلاتی  وجود دارد وزارت بازرگانی به گردن گمرک می‌اندازد و گمرک به گردن بانک مرکزی می اندازد هیچ کس حاضر نیست پاسخگوی اقدامات خودش در واردات کالا باشد در حالی که وزارت بازرگانی بانک مرکزی گمرک چه بسا که اگر سیستم های شان به هم متصل باشد همه باید ببینند چه کالایی وارد شده چگونه کالایی توزیع و چگونه فروخته شده است این اقدامات پیشگیرانه کم رخ میدهد ما فکر میکنیم راه های مهم مبارزه با فساد تمرکز و پیشگیری است.

دولت آبادی در پاسخ به این سوال که پاسخگوی مصرحی در خصوص فسادی صورت می‌گیرد ما نمی بینیم و هیچ دستگاهی نمی‌آید به صراحت بگوید من مسئول این فساد هستم و باید در قبال آن پاسخگو باشند این را ناشی از وضع قوانین میدانید که دچار ابهام هست آیا این ها به دلیل خلأ قانونگذاری نیست گفت: در مبارزه با فساد الان قوانین خوبی در بخش قضایی داریم من واقعش همین قانون مجازات اخلالگران نظام اقتصادی که در سال 1369 در اوج برخی از فسادهای مالی در کشور تصویب شده است و راهکارهای بسیار خوبی برای این قانون پیش بینی شده است را مفید ارزیابی می‌کنم ولی یادمان باشد که هماهنگی بین سه قوه  باید بیشتر شود و دستگاه‌های اجرایی مسئولیت فساد را در بخش‌های تنظیمات بپذیرند و اگر اشتباهی کردند پاسخگو باشند نباید فرافکنی کنند.

وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر که سه قوه عزم جدی دارند و در کنار هم هستند برخوردها چگونه شده است گفت: الان دستگاه قضایی به خاطر همین اتفاقاتی که در بخش ارز، سکه و موبایل رخ داده با تشکیل شعب ویژه و استفاده از قضات باتجربه و با توجه به سه نکته؛ سرعت دقت و قاطعیت به تمام مواردی که اکنون در بین جامعه التهاب ایجاد کرده اقدام کرده است و شب گذشته آخرین وضعیت پرونده ها را از رسانه ها شنیده اید.

وی افزود: دستگاه قضایی امروزه جدی است که با مفاسد مبارزه کند منتها ما دست همکاری را به سوی قوا دراز می کنیم نمی شود دستگاه اجرایی بستر تصمیم باشد و از قوه قضاییه انتظار داشته باشیم باید پس از این بخش اجرایی و بخش تقنینی بیایند و کمک کنند ما در بخش قوانین چیزی که الان نیاز داریم به بخشی از موانعی است که بعضا دست و پا گیر می شود مثل موارد رسیدگی موارد اعتراض این ها را انتظار داریم دستگاه تقنینی به ما کمک کند که سرعت بگیرد دادرسی امروز با قضات مجرب ای که منسوب کردیم و به کار گرفته ایم سرعت خوبی داریم امیدواریم دادگاه ها هم زود رای بدهند اما این کامل نمی‌کند این بخشی از مبارزه است.

دولت آبادی در پاسخ به این سوال که اگر ما فرض را بر این بگیریم که بخش تقنینی در کشورمان شاید اولویتشان این نباشد یا حساسیت لازم را نداشته باشند این پیگیری ها از طرف خود دستگاه قضایی می‌تواند صورت بگیرد یا خیر؟ گفت: بله ما پیگیری ها را انجام داده ایم در جلساتی که اخیراً تشکیل شده است این مباحث مطرح شده است منتها یکی از نکات دیگری که در بخش فساد باید به آن توجه کرد  مبارزه با عوامل اصلی و سرپنجه های فساد است ما افرادی را در کشور  داریم که اینها سالها مانده است در پیچ و خم.

وی ادامه داد: این افراد با دانش بالا از مقررات خودشان را نجات داده اند اینها سرپنجه ها و عوامل اصلی در کشور هستند یعنی با توجه به قوانین که در کشور حاکم است اینها راه های دور زدن قانون را یاد گرفتند و با لابی ها و استفاده از رانت های اطلاعاتی در بزنگاه ها کارهایشان را انجام میدهند.

دادستان تهران در پاسخ به اسن سوال که شما وجود خلأ قانونی را به این صورت قبول دارید و تایید می کنید گفت: بله من عرض کردم عده ای هستند که سر پنجه ها ی اصلی فساد هستند  اما این پنجه ها الزاماً در دستگاه‌  قضایی نیست بخشی از رانت های اجرایی استفاده می کنند ببینید در همین بخش واردات خودرو  برای مثال این ها می دانستند که ثبت سفارش واردات خودرو مسدود می شود و با همین آگاهی شروع کردند به ثبت سفارش های زیاد و با استفاده از رانت های اطلاعاتی در دستگاه های اجرایی و عواملی که در برخی از دستگاه ها داشتند.

وی تصریح کرد: اساسا این بحث در دستگاه قضایی شکل نگرفته بوده است که ما بگوییم چرا دستگاه قضایی کوتاهی کرده است  اتفاقاً تا چند وقتی اینها از دید مردم پنهان می شده است وقتی که دستگاه‌های نظارتی ورود کردند آقای رئیس‌جمهور وارد میدان شد اینها برملا شد. من می خواهم بگویم که این مبارزه با فساد زمانی به نتیجه نهایی می‌رسد که دستگاه‌های اجرایی اول از خودشان شروع کنند ما باید این را متمرکز کنیم حراست ها دستگاه های نظارتی با کمک دستگاه‌های اجرایی با انتصاب مدیران شایسته با انتصاب مدیران با کفایت واقعا اجازه ندهد این فسادها شکل بگیرد و بعد به دستگاه قضایی برسد.

دولت آبادی در پاسخ به این سوال که این افراد اصلی که می فرمایید  که سال ها در واقع مشغول این کار هستند قوه قضاییه زورش میرسد به اینکه اینها را بالاخره تکلیفشان را مشخص کند گفت: بله ما آقای مه‌آفرید خسروی و  بابک زنجانی را محاکمه کردیم اینها افراد مهم و بزرگی بودند اما عده ای هستند که اینها با برخی از روابط و برخی از رانت‌های اطلاعاتی کارهایی انجام می‌دهند.

دادستان در پاسخ به این سوال که آیا این افارد همان افراد اصلی بوده اند گفت: بله، اینها با رانت های اطلاعاتی که در سیستم دارند پشت این عوامل پنهان می شوند اینها عوامل شان را می فرستند  ببینید در موضوع استفاده از کارت‌های ملی که برای خرید ارز استفاده کردند اتفاقا آدم های فقیری را آوردند و از کارتهای شان استفاده کردند عوامل اصلی پنهان ماندن ما می‌گوییم در اینجا بانک مرکزی باید نظارت کند اجازه ندهد که صرافی ها با کارت ملی دیگران بتوانند عرض را جابجا کنند.

وی افزود: اگر در بسترهای سیستم‌های سامانه ای ارز جابه جا می شد هیچ وقت کسی نمی توانست با کارت ملی فرد بیکار  و اجاره ای ارز را جابجا کند یا در بخش حسابهای بانکی ما الان داریم میبینیم که عده ای از این عوامل اصلی رفتن توسط زن، بچه، عمو، خاله، دایی و سایر بستگان حساب بانکی باز کرده اند  با حساب های آنها دارند کار می‌کنند و ما به آن بانک اعتراض می‌کنیم و می‌گوییم چرا شما اجازه می دهید یک زن خانه داری این همه گردش مالی در حساب هایش داشته باشد اینها برای اینکه مشتریانشان را از دست ندهند حساب باز میکنند برای دیگران این باعث می شود که مشکلاتی ایجاد شود.

دولت آبادی در پاسخ به این سوال که حالا با توجه به مطالبی که بیان کردید به نظر می‌رسد که محرز است  برای شما الان در مورد سوء استفاده کنندگان از ارز دولتی مشخص است برای شنوندگان بگویید که چه اقداماتی انجام شده است گفت: ما ظرف این یک ماه گذشته حدود 53 نفر از متهمان در حوزه اخلال ارزی و واردات موبایل را تحت تعقیب قرار داده ایم  و برای 24 نفر از آنها کیفرخواست صادر کرده ایم.

دادستان تهران گفت: استناد ماهم قانون مجازات اخلالگران نظام اقتصادی است این قانون برای اخلالگران واردات ارز و سایر مصادیق هفت گانه اش  5 تا 20 سال حبس و شلاق در انظار عمومی ضبط مال پیش بینی کرده است و من دیشب هم به این شرکت‌ها هشدار دادم که اگر بخواهند ارزهای دولتی که از دولت گرفته اند در بازار آزاد بفروشند و یا کالا وارد نکنند این بار ما اینها را در بحث گرانفروشی و تعزیرات تعقیب نخواهیم کرد اینها را با این عنوان تعقیب خواهیم کرد چرا که این کار گران فروشی کلان و احتکار عمده است بنابراین الان بیشتر این رویکرد ما  قاطعیت در مجازات ها رسیدگی سریع توأم با دقت بیشتر و امیدواریم که دستگاه‌های اجرایی در این بخش به ما کمک کنند دستگاه های نظارتی امنیتی اطلاعاتی پلیس که الان هماهنگی خیلی خوبی در این زمینه فراهم است.

انتهای پیام/

منبع: دانا

دادن نمره قبولی به دختر وزیر بهداشت با استفاده از امتیاز ژن خوب؟! +عکس|


لیستی که در فضای مجازی منتشر شده نشان می‌دهد احتمالا دختر وزیر بهداشت از امتیاز ژن خوب در یک آزمون برخوردار شده است!
دادن نمره قبولی به دختر وزیر بهداشت با استفاده از امتیاز ژن خوب؟! +عکس|

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به تازگی انتشار لیستی از ریز نمرات آزمون بورد تخصصی در رشته روانپزشکی در فضای مجازی منتشر شده است که نام «مریم قاضی زاده هاشمی» ، دختر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت نیز به چشم می‌خورد.

این آزمون در دو مرحله کتبی و شفاهی برگزار شده و مجموعا 176 داوطلب در آن شرکت کرده‌اند. نکته قابل توجه در این لیست نمرات کسب شده دختر وزیر بهداشت است که با وجود کسب کمترین نمره کتبی (دست کم در میان 15 نفر اول) بالاترین نمره شفاهی (در میان همان 15 نفر اول) را به دست آورده و توانسته است با میانگین نمره نهایی، رتبه هشتم این آزمون را به خود اختصاص دهد.

اما این سوال مطرح می‌شود که چگونه دختر وزیر بهداشت که در بخش کتبی آزمون عملکردی ضعیف نسبت به سایر شرکت کنندگان داشته اند، در بخش شفاهی نمره‌ای بسیار بالاتر (حتی از نفر اول) کسب کرده است. آیا باز هم پای امتیازات ویژه برای یک ژن خوب در میان است؟ مشرق آمادگی دارد توضیحات وزیر محترم بهداشت یا برگزارکننده این آزمون را برای تنویر افکار عمومی منتشر کند.

 

منبع:مشرق

منبع: دانا

مبارزه با رشوه یکی از درس‌های کربلا است/ اجازه ندهید پیاده نظام آمریکا رزق مردم را احتکار کند|در مراسم عبادی-سیاسی نماز جمعه سراسر کشور مطرح شدِ؛


آیین عبادی-سیاسی نماز جمعه این هفته با حضور اقشار مختلف مردم در سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیین سیاسی عبادی نماز جمعه این هفته با حضور اقشار مختلف مردم در سراسر کشور برگزار شد.

 

در نماز جمعه این هفته کشور که یک روز پس از عاشورای حسینی برگزار شد ائمه جمعه سراسر کشور ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به موضوعات روز سیاسی کشور و جهان پرداختند. مشروح بیانات ائمه جمعه سراسر کشور به شرح زیر است. 

استان تهران 

 

حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه امروز (30 شهریور 97) تهران ضمن توصیه خود و عموم مردم به رعایت تقوای الهی اظهار داشت: جامعه اسلامی هنگامی طعم شیرین امنیت در حوزه‌های مختلف را می‌چشد که پیشوا و الگوی صالح را انتخاب کند و در کنار او قدم بردارد. هیچ جامعه‌ای بدون شناخت امام و مقتدای صالح به امنیت مطلوب دست نخواهد یافت.

وی با بیان اینکه عاشورا منطق عملی چگونه زیستن است، ادامه داد: ما با دو حوزه اندیشه و عمل مواجه هستیم و اسلام هم تاکید ویژه‌ای بر حوزه عمل دارد. خداوند هم در قرآن می‌فرماید که سرنوشت انسان محصول اعمال اوست.

خطیب موقت جمعه تهران تاکید کرد: حرکت امام حسین(ع) نوعی حرکت اجتماعی کاملا سیاسی بود. ایشان این حرکت سیاسی را از آغاز حرکتشان از مدینه اعلام کردند. هنگامی که حاکم مدینه حضرت را به بیعت با یزید دعوت کرد، سیدالشهدا(ع) فرمودند “ما اهل بیت پیامبر و جایگاه فرود رحمت خداوند هستیم. یزید هم فردی فاسق است و بدانید که شخصیتی چون من با فردی چون یزید هرگز بیعت نمی‌کند. ما صبح می‌کنیم و شما هم صبح می‌کنید و مشخص می‌شود که کدامیک از ما مستحق حکومت هستیم”.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در ادامه افزود: یزید از کمترین صلاحیت برای حاکمیت برخوردار نبود. در مسیر حرکت‌ امام بزرگوار جمع کثیری به حضرت ملحق شدند چرا که تصور می‌کردند که امام حسین(ع) بر مسند قدرت قرار می‌گیرند.

وی به خطبه‌های امام حسین(ع) پس از شهادت حضرت مسلم(ع) اشاره کرد و گفت: ایشان فرمودند “هر که می‌خواهد از من جدا بشود از من فاصله بگیرد”. در روایات آمده که افراد زیادی در همان جا از حضرت جدا شدند. مورخین و محققین هدف حضرت از ایراد سخنان صریح را جداسازی اهل بصیرت از سیاهی لشکرها می‌دانند.

خطیب موقت جمعه تهران یادآور شد: کسانی که در سپاه یزید حضور داشتند، دنیاطلب بودند و گندم ری را می‌خواستند. امام حسین(ع) راه را برای حرکت‌های انقلابی باز کردند که انقلاب بزرگ اسلامی ایران از جمله آن‌ها بود.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد به تبیین پیام‌های عاشورا پرداخت و مطرح کرد: دفاع مقدس محصول مقاومت مادران شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران است. نقش شما در دفاع مقدس محوری بود و امروز هم همین‌طور است.

وی ادامه داد: همسر زهیر بود که از او پرسید که چرا دعوت فرزند پیامبر را جواب نمی‌دهد و همین حرفش باعث شد تا زهیر بلند شود و به همسرش بگوید “تو آزادی. با برادرت راه کوفه را پیش بگیرید چرا که من راه حسین را انتخاب کرده‌ام”.

خطیب موقت جمعه تهران خطاب به بانوان یادآور شد: امروز هم شما می‌توانید نظام خانواده را استحکام ببخشید. همسران شما در جامعه کارگری و کارمندی تحت فشار هستند و شما نقش تعیین‌کننده‌ای دارید. شما با حضور در مغازه‌ها و خرید کالای مورد نیاز و نه اضافه، به فروشندگان بیاموزید که آن‌ها هم انصاف را رعایت کنند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با تاکید بر لزوم اصلاح الگوی مصرف برای هموار کردن مسیر برای آیندگان ادامه داد: دفاع مقدس به جبهه قدرتمند عراق در سپاه بدر درس مقاومت داد. منطق عملی عاشورا در دفاع مقدس تکرار شد و امروز نیز بار دیگر باید تکرار شود.

وی به سابقه مقاومت ملت ایران در صحنه‌های مختلف اشاره کرد و خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: ترامپ! تو با ملتی مواجه هستی که تجربه چهار دهه گذشته آن پیش روی توست. میان آنان و ورودشان به آبشخور مرگ هیچ چیزی حائل نمی‌گردید.

آقای ترامپ! خاورمیانه از دستت رفته است. خطیب موقت جمعه تهران با بیان این جمله مطرح کرد: سخن نتانیاهو این است که اگر در برابر حرکت کوبنده و پرقدرت کشورهای اسلامی کوتاه بیاییم، باید با رژیم اشغالگر خداحافظی کنیم. آقای نتانیاهو! سرویس‌های اطلاعاتی شما خوب می‌دانند که زمان خداحافظی فرا رسیده است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد خطاب به نخست وزیر رژیم صهیونیستی تصریح کرد: خوب می‌دانید که امروز مردم غیور غزه و فلسطین در چه جایگاهی از قدرت قرار دارند. مدیران هم امروز باید از عاشورا اولا درس سلوک عملی مبتنی بر معرفت را بیاموزند و در راه دانش و علم قدم بردارند.

وی بر همین اساس ادامه داد: از عاشورا باید درس مقتداشناسی و ثابت قدم بودن در کنار وی چون زهیر بگیریم. ما باید امروز کلام زهیر مبنی بر “اگر دنیا همیشگی و جاودان و یاری و پشتیبانی تو موجب جدایی از دنیا بود، ما شهادت در رکاب تو را بر دنیای ابدی ترجیح می‌دهیم” را زمزمه کنیم چرا که این حرف، سخن جبهه مقاومت است.

خطیب موقت جمعه تهران به لزوم تداوم راه عاشورا برای رسیدن به آزادی و عدالت تاکید کرد و گفت: در سایه آزادی است که وحدت ملی و مردم‌سالاری دینی حاصل می‌شوند. آزادی از عبودیت دیگران و هوای نفس نیز از درس‌های مهم عاشوراست.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد به جنبه‌های مختلف عدالت اجتماعی هم اشاره کرد و یادآور شد: باید با تحکیم وحدت و نقد منصفانه و ناصحانه در راه دستیابی به عدالت اجتماعی قدم برداریم. عدالت اجتماعی ثمره امنیت اعتقادی است.

وی هم‌چنین در اظهارات پایانی‌اش خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی راهش را با رابطه امت و امام
آغاز کرد و باید این راه را تداوم ببخشید. اگر تاکنون در برابر دنیای استکبار ایستاده‌ایم، در سایه چنگ زدن به این اصول بوده و آموزه‌های عاشورا در این عرصه فراوان است.

 

استان کهگیلویه و بویراحمد

آیین نماز سیاسی عبادی و دشمن شکن جمعه در سراسر استان کهگیلویه و بویراحمد این هفته با حضور مردم ولایتمدار استان برگزار شد.

 

امام جمعه موقت یاسوج: امروز نیاز جامعه اسلامی نیازمند تفکر بسیجی است

 

حجت الاسلام سید امان الله حسینی صدر در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته مرکز استان با اشاره به ماه محرم گفت: در تاسوعا و عاشورای حسینی و صدای یا حسین در عمه جای دنیا برپاشده است در قلب آمریکا و اروپا و پاکستان و اقصی نقاط دنیا این شور به شعور تبدیل شود و مسائل اسلام را در دنیا اصلاح کند.

وی افزود: عمل به اسلام و اهداف والای یاران امام حسین(ع) در کربلا زبان زد دنیا است که از بدو شروع کاروان تا رسیدن به کربلا لحظه ای شک به خود راه نداند.

خطیب جمعه موقت یاسوج تصریح کرد: هرچه محاصره اقتصادی سیاسی تنگ تر می شود او مصمم تر می شود که رهبر باید اینگونه باشد و امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی تربیت شده در این مکتب هستند.

وی تاکیدکرد: می شد که برای آزادی از این محاصره نجات یابند با دشمن صلح نمود اما حسین(ع) این کار را انجام نداد بلکه مصمم تر شد.

حسینی صدرگفت: وقتی عمق این قیام را بفهمیم با دشمن مذاکره نمی کنیم و درس هایی از عاشورا گرفته ایم که فراموش شدنی نیست و اقتدار یکی از دین درس هاست.

امام جمعه موقت یاسوج خاطرنشان کرد:  نیروی های مسلح ما در بدترین شرایط بودند اما باور کردند که می توانند با دشمن مقابله کنند. در دفاع مقدس به این نتیجه رسیدیم که می توانیم در برابر ابرقدرت ها بایستیم، امام راحل فرمود: ما شاخ ابرقدرت ها را در جنگ شکستیم.

وی تاکیدکرد: فرماندهی این جنگ به عهده یک عالم و یک مدجع تقلید بود که هیچ آشنایی با تجهیزات جنگی نداشت و فرماندهانی تربیت کرد که کشورهای منطقه را این فرماندهان و تربیت یافتگان اداره می کنند.

حسینی صدر گفت: یکی دیگر از برگ های زرین تاریخ ایران تقسیم مواد اصلی و نیاتی در جنگ بود. کدام کشور را سراغ دارید که مردم ان کشور اینگونه پشت جبهه رزمندگان انان را حمایت کنند.

وی گفت: مبارزه جدی با اسراف گرایی یکی از کارهای مجرب فرهنگی بود که باید به درستی در جامعه تبیین شود.

خطیب جمعه موقت یاسوج گفت: دیپلماسی داخلی و خارجی دشمن هرچه تلاش کرد نظام جمهوری اسلامی را شکست دهد نتوانست.

حسینی صدر تاکیدکرد: امروز نیاز جامعه اسلامی نیازمند تفکر بسیجی است. اگر می خواهید از بن بست های اقتصادی رهایی پیدا کنید از تفکر بسیجی استفاده کنید همان گونه که امام راحل فرمود: اگر تفکر بسیجی بر کشوری طنین انداز شود چشم بدخواهان از ان دور خواهد شد.

وی در ادامه گفت:  در عراق و انتخابات خود هنوز به این تواقق نرسیده اند که یک نفر را به عنوان نخست وزیر معرفی کنند. آمریکا در مبارزه جدی با حشت الشعبی است که بیشترین شهید را این گروه داده اند.

امام جمعه موقت یاسوج تاکیدکرد:حشت الشعبی یعنی همان بسیجیان دوران دفاع مقدس است که امام راحل می فرمود: عزاداری هایی که در این کشور وجود دارد یعنی پشتیبانی از نظام و رهبری است.

وی گفت: بازگشایی مدارس را پیش رو داریم، شکست حصر آبادان یکی از برگ های رزین ایران است. امام فرمودند که نصر ابادان باید شکسته شود و رزمندگان این فرمایش امام را عملی نمودند.

امام جمعه لنده: راز و رمز موفقیت در دفاع مقدس تبعیت از ولایت فقیه بود

حجت الاسلام سید هدایت محمودی اصل در خطبه های نماز عبادی سیاس یجمعه این هفته شهرستان لنده با اشاره به جنایت های رژیم سعودی در یمن گفت: از هر چهار کودک یمنی سه کودک نیاز فوری به درمان دارند ولی این رویه از سوی عربستان و کشورهای مدعی حقوق بشر به طور صریح نقض می شود.

وی اظهارکرد: خیلی از خواص ازمون خود را عاشورا بس دادند و این در همین کشور ما هم صدق می کند ولی هستند خواص بی بصری که همگام به ملت بصیرت ملت ها حرکت نکردند و این درحالی بود که گاهی موقعیت‌های زیادی برای نشان دادن بصیرت خود داشتند ولی چندان توجه نکردند.

امام جمعه لنده گفت: همه ما اعتقاد داریم اگر به وصایای رهبری در خصوص مسائل مختلف توجه می کردند امروز این وضعیت کشور اینگونه نبود.

وی تاکیدکرد: دولت مردان موظف به اجرای سیاست راهبردی برای رفع مشکلات مردم و بهبود وضعیت معیشتی مردم هستند.

محمودی اصل گفت: از همه مردمی که مجالسی عزاداری سیدالشهداء  را به بهترین شکل ممکن برگزارکردند باید قدردانی کنیم و انتظار داریم این مراسمات تا دهه صفر به صورت خانگی برپا باشد.

وی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس یکی از بهترین خاطرات برای تمامی ملت ایران است که به یاد شهدا و ارمان های انقلاب و امام شهدا به درستی گرامی داشته می شود.

وی گفت: امروزعدای  هستند که می خواهند ارزش های دفاع مقدس را بد جلوه دهند ولی باید مراقب این رفتار ها باشیم و باید فرهنگ جهاد و شهادت در جامعه به درستی منتقل شود.

خطیب جمعه لنده تاکیدکرد: راز و رمز های موفقیت های دفاع مقدس به خصوص تبعیت از ولایت فقیه است که باید برای نسل جوان تبیین شود و اگر کسی کوتاهی کند بخشیده نخواهدشد.

وی گفت: دفاع مقدس ما امروز محدود به ایران نیست بلکه با مجاهدت مدافعان حرم به دفاع منطقه ای پرداختیم.

امام جمعه لنده خاطر نشان کرد: باید نتایج دفاع مقدس برای مردم به خصوص نسل جوان تبیین شود و روحیه اسلام خواهی و وطن خواهی و معنویت تقویت شود.

وی گفت: بازگشایی مدارس و شروع آموزش و‌پرورش و باز شدن باب علم و پرورش و آغاز رشد علمی دانش آموزان است.

محمودی اصل گفت: آمورش و پرورش باید هم از ناحیه دولت و هم از ناحیه مردم  مورد حمایت واقع شود چرا که آموزش و پرورش زمینه ساز تربیت نسلی علمی، پرورش یافته در جامعه می باشد.

وی تاکیدکرد: پیوند اولیا و مدارس می تواند نقش مهمی در تحقق این حوزه هم باشد ولی باید حواسمان به دانش آموزان بی بضاعت باشد و از همه کسانی که تمکن مالی دارند باید برای تحقق این مهم(رفع نیاز افراد بی بضاعت)حمایت شود.

امام جمعه شهر لیکک:اجرای کامل FATF یعنی قطع حمایت ایران از جبهه های مقاومت/دفاع مقدس عامل شکوفایی استعداد های زیادی در کشور شد

 حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی در خطبه های امروز ابتدا با تسلیت ایام سوگواری محرم، از کلیه گردانندگان مراسم عزاداری دهه اول محرم در شهرستان بهمئی تقدیر و تشکر کرد.

حجت الاسلام افروغی در ادامه گفت:متاسفانه در جامعه کنونی بر اثر عوامل مختلف غیرت مردم نسبت به مال از غیرت نسبت به ناموس بیشتر شده است.

امام جمعه شهر لیکک تصریح کرد:زنان و مردان ما باید در جامعه نسبت به پاسداشت غیرت دینی در جامعه تلاش کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه الگوی شهدای ما در دفاع مقدس،شهدای قیام عاشورا بود، خاطرنشان کرد:خون شهدای دفاع مقدس انقلاب اسلامی ما را بیمه کرد.

وی با بیان ارزش و جایگاه هفته دفاع مقدس و تاکید بر برگزاری برنامه های با شکوه برای گرامیداشت این هفته،گفت:استعداد های زیادی در حوزه های مختلف در دفاع مقدس شکوفا شد.

امام جمعه شهر لیکک با اشاره به اشتباه دولت در اجرای برنامه FATF تصریح کرد:اگر ایران این برنامه را به کلی اجرا کند نمی تواند پیمان های پولی غیر از دلار در دنیا اجرا کند.

وی افزود:کلیه جبهه های مقاومت در جهان در لوایح این قانون تروریست بوده و حمایت از آنها باید قطع شود.

حجت الاسلام افروغی ادامه داد:طبق این قانون باید از سپاه قدس و حزب الله لبنان و دیگر جبهه های های مقاومت حمایت نکنیم.

امام جمعه شهر لیکک با گرامیداشت ایام بازگشایی مدارس ، گفت:باید کیفیت مدارس به‌خصوص مهد کودک ها بالا رود و اصلاحات لازم در این راستا انجام شود.

وی افزود:والدین و مدیران مدارس در ورود و خروج دانش آموزان نظارت کامل داشته باشند، به خصوص خواهران دانش آموز با سرویس های معتبر خانم به مدرسه بروند.

امام جمعه شهر لیکک در فرازی دیگر از خطبه های امروز گفت:نهاد رهبری در دانشگاههای مرکز استان بسیار ضعیف است.

وی با اشاره به ظلم و ستم به نیروهای شرکتی در استان و شهرستان، گفت:مسئولین باید پیگیر حقوق این نیرو ها باشند.
 

امام جمعه گچساران: با سوادانی تربیت کنیم که زنجیروار اختلاس نکنند

حجت الاسلام سید امین الله حجازی ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی این هفته با دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار کرد: براداران و خواهران ایمانی عزاداران ابا عبداله حسین (ع) خود و شیعیان اهل بیت را توصیه و تقوای الهی دعوت می‌کنم و انشالله خداوند توفیق دهد تا بتوانیم در طول عمرمان تقوای الهی را پیشه کنیم چرا که تقوا تنها راه رسیدن به خدای متعال است.

امام جمعه گچساران با عرض تسلیت به مناسبت ایام ماه محرم در خصوص ویژگی‌های زیارت عاشورا بیان کرد: زیارت عاشورا نشان از جایگاه والای امام حسین(ع) است چنانکه ایشان به مقامی رسیده است که خداوند بر او سلام می‌فرستد.

امام جمعه گچساران با بیان اینکه خداوند می‌فرماید یا ابا عبدالله مصیبت شما برمن نیز سنگین است ، گفت: این حدیث قدسی است و عرش عظیم الهی عزادار شد.

وی ادامه داد: این که توصیه می‌شود آن چه که جامعه را استوار نگاه می‌دارد امام است و اگر تمام مردم در پشت سر امام حرکت کنند اگر تمام دنیا متحد شوند به جایی نخواهند رسید.

حجازی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند چرا رهبری این مشکلات را حل نمی‌کند، اذعان کرد: اشکال کار در عدم تبعیت از رهبری و خود بزرگ بینی است و تبعیت نکردن از رهبری مشکلات را فراهم می‌کند.

خطیب جمعه گچساران ابراز کرد: برخی جیره خوار هستند و با بیرون در ارتباط هستند و به دنبال آن هستند تا بگویند با دین نمی‌شود مشکلات را حل کرد.

وی افزود: کسی که با نان حرام بزرگ شود نمی‌تواند از ولی فقیه تبعیت کند و نمی‌تواند در مسیر حق قرار بگیرد.

امام جمعه گچساران عنوان کرد: در حال حاضر شاهد اختلاس‌‌ هایی در کشور هستیم که علل آن این است که به صورت زنجیروار است و تشکر می‌کنم از حجت الاسلام اژه‌ای که در حال حاضر اسم اختلاس گران را می‌برد که متوجه می‌شویم در پشت اینها چه کسانی هستند.

حجازی با اشاره به روز آزادگان گفت: امروز امنیت خود را مرهون خون شهدا، جانبازان و آزادگان و سربازان مخلص بی‌ادعای امام زمان (عج) و مدیریت مدبرانه و حکیمانه مقام معظم رهبری هستیم.

وی ادامه داد: آزادگان برگردن ما حق دارند چرا که برای امنیت امروز ما تازیانه خوردند و بر خود وظیفه می‌دانم از یکایک آنها تقدیر و تشکر کنم چنان که مقام معظم رهبری فرمودند، آزادگان ما نامشان تا ابد ماندگار خواهد ماند.

امام جمعه گچساران با اشاره به روز 31 شهریورماه و آغاز هفته دفاع مقدس اظهار کرد: همه دشمنان دست در دست هم دادند تا ایران اسلامی پیروز نشود و به حول قوه الهی پیروزی از آن ما بود.

حجازی در ادامه با اشاره به شهادت بزرگانی از ایران اسلامی در دهه 60 گفت: دهه شصت هیچ گاه فراموش نخواهد شد.

وی ابراز کرد: دشمن نمی‌دانست چنان که آن روز صدام اعلام کرد تا چند روز دیگر در تهران سخنرانی خواهد کرد اما این آرزو را به گور برد.

خطیب جمعه گچساران با اشاره به نخست وزیر جدید عراق خاطرنشان کرد: مشاهده کردیم آمریکایی‌ها اعلام کردند برنامه‌های ما به هم ریخت.

وی ادامه داد: امروز ایران اسلامی در اوج عزت و سربلندی در زیر چتر ولایت فقیه در امنیت و اقتدار کامل به سر می‌برد.

حجازی در ادامه به بازگشایی مدارس در اول مهرماه اشاره و اظهار کرد: علم به قلب انسان قوت می‌بخشد و به انسان حیات می‌دهد لذا باید تلاش کنیم فرزندانمان را عالمی، اخلاقی و اسلامی به بار بیاوریم و با سوادانی با تقوا تربیت کنیم تا نتوانند زنجیروار اختلاس کنند.

امام جمعه گچساران افزود: اگر باسوادانی با تقوا تربیت کنیم مملکت از همه مشکلات نجات پیدا خواهد کرد و دچار مشکلات امروزی نخواهد شد.

وی با اشاره به یکی از مشکلات روز جامعه و شهرستان در خصوص برگزاری مراسمات فاتحه برای درگذشتگان تصریح کرد: دو سال است دنبال این موضوع هستیم و هر چه تلاش کردیم به نتیجه نرسیدیم و امروز از تریبون نماز جمعه در این خصوص از تمام مردم درخواست همکاری داریم.

حجازی با بیان اینکه ما در آموزه‌های دینی‌مان آمده است که اگر شخصی فوت کرد صاحب عزا تا سه روز به زحمت نیفتد و این با آموزه‌های دینی ما منافات دارد، بیان کرد: افرادی فقیر هستند و مجبور می‌شوند برای برگزاری مراسم فاتحه از دیگران قرض کنند.

وی خاطرنشان کرد: خواهش می‌کنم به کلی بحث پخت و پز را برداریم و من از شمامومنین خواهش می‌کنم و از علما و روحانیون و اصحاب رسانه درخواست دارم در منبر و سخنرانی‌ها و خبرهایتان این موضوع را انعکاس دهید.

 

استان سیستان وبلوچستان

آیت الله عباسعلی سلیمانی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه در محل مصلی قدس زاهدان برگزار شد با اشاره به حادثه عاشورا اظهار کرد: مردم ایران اسلامی در دهه اول محرم در ماتم از دست دادن بزرگ مردی اشک ریختند که به همراه 72تن از یارانش در صحرای کربلا، با لب تشنه و در غربت به شهادت رسید.
امام جمعه زاهدان افزود: استان ادلب در کشور سوریه آخرین نقطه ای است که تروریست های جنایتکار در آنجا مستقر هستند و اگر دولت ترکیه نیز کمی حساسیت به خرج دهد شاهد خواهیم بود که به زودی تمامی نیروهای داعش که دست شان به خون هزاران انسان بیگناه آغشته است نابود شوند.
وی به شرایط موجود در کشور افغانستان نیز اشاره کرد و ادامه داد: این کشور با توجه به شرایط ناامنی و چند دستگی هایی که دارد به بستری امن برای فعالیت گروه های تروریستی تبدیل شده است و داعش در این کشور نیز مستقر شده است و به دنبال تحقق سه هدف اصلی در این کشورهستند.
نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: داعشی ها ابتدا به دنبال تسخیر خراسان بزرگ هستند و سپس قصد دارند که سیاست این کشور را در دست خود بگیرند و در نهایت با به قدرت رسیدن کامل اهداف شوم و پلید خود را به مرحله اجرا دربیاورند که بسیار خطرناک است و همه کشورها باید در برابر این اقدام غیرقانونی واکنش نشان دهند.
وی همچنین گفت: داعشی ها در خیال خام رویای تصاحب ایران را در سر دارند و می خواهند تا شرایطی را به وجود بیاورند که بین دولت های ایران و سوریه اختلاف افکنی کنند که در این راه از کمک های برخی دولت های غربی نیز بهره مند هستند.
وی تاکید کرد: مدتی است که نیروهای نظامی آمریکا در خاک کشور افغانستان استقرار یافته اند که این اقدام غیرقانونی و غیرقابل توجیح است مگر اینکه بخواهند با حضور نظامی خود در این کشور، به دنبال پرورش داعش و دشمن تراشی برای ایران اسلامی باشند و این دولت همواره ایران را به حمله نظامی تهدید می کند که هرگز این اتفاق رخ نخواهد داد.
عضوخبرگان رهبری با اشاره به خالی شدن پاسگاه های مرزی افغانستان بیان کرد: یکی از عمده ترین دلایل این امر که به خواست آمریکا انجام شده ایجاد آرامش خاطر برای تروریست ها است که بتوانند با خیال راحت تر دست به عملیات های خرابکارانه بر علیه ایران بزنند که سعودی ها نیز حامی این قبیل تحرکات هستند.
وی اظهار کرد: هر چند که آمریکا و سعودی ها با کمک های نظامی و پرداخت دلارهای فراوان به دنبال ناامن کردن ایران هستند اما به فضل الهی شاهد بودیم که نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی استان دست در دست هم شرایطی را به وجود آوردند که مردم سیستان وبلوچستان در بهترین شرایط به عزاداری مشغول شوند و هیچ حادثه ای در دهه اول محرم به وجود نیاید که جای دارد از تلاش همه این عزیزان جان بر کف قدردانی کرد.

پیروزی مقابل دشمن با تفکر عاشورایی در دفاع مقدس
حجت الاسلام مجتبی بامری نیز در خطبه های عبادی ‌ سیاسی نماز جمعه سراوان با اشاره به اینکه امروز مصادف با آغاز اسارت خاندان اهل بیت پیامبر (ص) است، گفت: کاروان کربلا مصیبت های زیادی را شاهد بود و با توجه به اینکه حرکت و نگاه نهضت عاشورا، الهی بود، به خوبی مقابل مشکلات ایستادگی کردند.
وی با بیان اینکه امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) می توانند بهترین الگو برای انسان ها باشند، افزود: امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) با پا فشاری روی هدف خود، به خوبی هدف از نهضت امام حسین (ع) را بیان کردند و یزید را در شام و ابن زیاد را در کوفته رسوا کردند.
امام جمعه سراوان با بیان اینکه حضرت زینب (س) پیام آور نهضت عاشورا و شخصیت بی نظیر بود، ادامه داد: حضرت زینت (س) با توجه به اینکه در تمام مسیر اسارت محنت ها، رنج ها و غم های فراوان کشید، اما با صبر و بردباری و با تمام قدرت رسالت و وظیفه خود در بیان نهضت عاشورا را انجام داد.وی همچنین نسبت به فراهم شدن فضایی امن و آرام برای عزاداران حسینی که در نقاط مختلف استان توسط نیروهای نظامی و امنیتی به وجود آمد قدردانی کرد.
حجت الاسلام بامری با اشاره به شهادت امام سجاد (ع)، اضافه کرد: امام سجاد (ع) دارای خصوصیات جامع و بارز بود و همچنین در مردانگی، گذشت، تقوا، عبادت، بندگی خداوند، کمک به فقرا، اخلاق، صبر، بردباری و تلاوت قرآن بی نظیر بود.
وی با اشاره به سالروز آغاز جنگ تحمیلی و دفاع مقدس خاطر نشان کرد: در دفاع مقدس افراد زیادی زیر چتر ولایت و دوستی با ولایت و با ایثارگری ها و جان فشانی ها خوش درخشیدند.
امام جمعه سراوان اظهار کرد: دفاع مقدس گویای این است که در این عصر نهضت عاشورا به خوبی در ذهن و دل ها منعکس شده و انسان هایی با تأسی از پیام قیام امام حسین (ع) با ظلم و فساد مقابله کردند.
حجت الاسلام بامری با بیان اینکه در دفاع مقدس، با تفکر عاشورایی مقابل دشمن ایستادیم، ادامه داد: عاشورا یک حادثه نیست بلکه تفکر است، عاشورا تاریخ نیست بلکه تاریخ ساز است.
وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس چراغ روشن و نهضت جدید برگرفته است نهضت عاشورا بود، گفت: ایران در زمان جنگ تحمیلی مقابل پست ترین انسان به اسم صدام حسین که تمام جنایت کاران عالم پشت سر وی بود، ایستادگی کرد.
امام جمعه سراوان در تکمیل مطلب فوق اضافه کرد: راه شیطانی و پلید که اربابان وی طراحی کرده بودند، به بن بست کشیده شد و انقلاب و دفاع مقدس نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مسیر مقاومت را در سراسر عالم ترویج داد.
حجت الاسلام بامری با اشاره به قرار گرفتن در آستانه بازگشایی مدارس و دانشگاه ضمن توصیه به خرید لوازم التحریر ایرانی، از مسیولین دانشگاه ها و مسیولین که در حوزه تعلیم و تربیت مشغول به خدمت هستند خواستار روشنگری و بصیرت افزایی میان جوانان در خصوص جنگ اقتصادی و تبلیغات سوء که توسط دشمن برای ناامید کردن ملت ایران در حال انجام است، شد.

 

استان همدان

آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی در خطبه‌های نماز عبادی – سیاسی آخرین جمعه تابستان امسال، خواستار حفظ و پایداری فرهنگ عاشورا شد و اظهار کرد: با توجه به این مهم باید مداحان و روحانیان تبلیغ و ترویج فلسفه قیام امام حسین(ع) را در اولویت قرار دهند.

وی با بیان اینکه محرم و صفر بهترین فرصت برای بیان فلسفه و فرازهای مختلف قیام امام حسین(ع) است، گفت: روحانیان و سخنرانانی که در این ایام به منبر می‌روند باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند.

امام جمعه همدان در توصیه به مداحان و منبریان، بیان کرد: مداحان و منبریان باید با آشنایی به مقتضیات زمان از بیان مطالب و مباحثی که بهانه به دست دشمنان داده و مذهب شیعه را سست جلوه می‌دهد، پرهیز کنند.

وی با تأکید بر اینکه عقل و دین حکم می‌کند، آیین‌ها و مجالس عزاداری امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) خالی از کم و کاستی و نقص باشد، افزود: در این صورت این مجالس بیشترین اثر بخشی را در بین مردم ایجاد می‌کند.

طه‌محمدی برگزاری عزاداری‌های ایام محرم امسال را در همدان، خوب دانست و تصریح کرد: شور و اشتیاق نوجوانان و جوانان برای برپایی مجالس روضه و ایستگاه‌های صلواتی و اطعام و توزیع نذری قابل تقدیراست.

وی با بیان اینکه محتوای مجالس روضه، تعظیم و تکریم اباعبدالله(ع) نیازمند بازنگری و تقویت است، ادامه داد: تحقق این مهم موجب بالندگی و عزت روزافزون مکتب عاشورا می‌شود؛ از بیان اشعار کم ارزش و بی محتوا در مجالس عزاداری خودداری شود.

امام جمعه بهار: برپا کردن نماز و احیای امر به معروف و نهی از منکر مهمترین پیام‌ عاشورا و قیام امام حسین (ع)

حجت‌الاسلام حبیب‌الله حاتم‌نیا نیز در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر بهار ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبداالله‌الحسین (ع) و یاران باوفایش، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین پیام‌های عاشورا و قیام امام حسین (ع) برپا کردن نماز و احیای امر به معروف و نهی از منکر بود.

وی با بیان اینکه عاشورا درس بردباری، استقامت و پایداری به ملت آموخت، یادآور شد: مردم ایران نیز با پیروی از عاشورا انقلاب کرده و تا کنون در مقابل کفار ایستادگی کرده است.

امام جمعه نهاوند: پیام عاشورا بصیرت، ولایتمداری و مقابله با ظلم است

حجت‌الاسلام عباسعلی مغیثی در خطبه های نماز جمعه این هفته نهاوند  با تأ کید بر اینکه قیام عاشورا پیام‌های بسیار ارزشمندی برای بشریت دارد که باید تبیین شود، اظهار کرد: مردم در عزاداری امسال نشان دادند، فرهنگ عاشورا در جامعه زنده است و تا ابد مردم به یاد امام‌حسین(ع) عزاداری خواهند کرد.

 وی گفت: دشمنان اسلام با هزینه‌های زیاد و طراحی‌های گسترده در صدد کمرنگ کردن فرهنگ عاشورا و ارزش‌های اسلامی هستند اما ملت هوشیار و دوستار اهل بیت (ع) ایران اسلامی این توطئه‌ها را خنثی می‌کنند.

امام جمعه نهاوند پیام قیام امام ‌حسین(ع) را احیای امر به معروف و نهی از منکر، مقابله با ظلم و ولایت‌مداری دانست و بیان کرد این پیام‌ها برای همیشه تاریخ است؛ بصیرت یاران امام حسین(ع) در روز عاشورا با وجود آگاهی  بر شهادت در این راه، مثال زدنی و نشان از ولایتمداری و ارادت به امام‌حسین(ع) است.

 

استان خراسان رضوی

در خطبه های این هفته نماز جمعه استان خراسان رضوی بر فعالیت و مدیریت جهادی مسئولان و برخورد با محتکران تاکید شد.

 

اجازه ندهید پیاده نظام آمریکا رزق مردم را احتکار کند

آیت الله سیداحمد علم الهدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور امام هشتم شیعیان و در جمع زائران و مجاوران اظهار کرد: سخن امروز درباره اسارت اهل بیت(ع) است که یک جریان انفعالی از سوی دشمن و خود اهل بیت(ع) نبود؛ اهل بیت(ع) با مسئله اسارت یک برخورد انفعالی نداشتند و هم اهل بیت(ع) و هم دشمن برای این جریان برنامه داشتند.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: دشمن پس از اسارت اهل بیت امام حسین(ع) عنوان کرد این اسراء، اسرای معمولی نیستند و خانواده پیامبر و رسول الله(ص) هستند؛ دشمن گفت ما در این اسارت باید سه هدف را دنبال کنیم: هدف اول تحقیر تباری اینهاست و باید با اینها به نحوی برخورد کنیم که تبار خود را فراموش کنند و از وابستگی تباری خود متنفر شوند و هیچوقت به این تبار افتخار نکنند تا چه رسد به اینکه درصدد انتقام باشند. هدف دوم دشمن در این اسارت تحقیر شخص پیامبر و هیبت رسول الله(ص) بود و قصد داشت عظمت پیامبر تنازل پیدا کند و مردم ایشان را به عنوان یک عنصر باعظمت در راس امت نبینند و هدف سوم دشمن این بود که اسارت را در شکلی نمایش دهد و به صورتی درآورد که برای همه مخالفان بنی امیه و دستگاه حکومت یک عبرت شود تا کسی درصدد مخالفت با یزید برنیاید.

 

آیت الله علم الهدی با اشاره به اینکه دشمن در راستای این سه هدف و برنامه، برنامه ریزی کرده بود گفت: برای مثال وقتی اهل بیت(ع) به کوفه رسیدند به آنها صدقه دادند و صدقه دهندگان ماموران عبیدالله بن زیاد بودند که نان و خرما آورده بودند و گفتند این صدقه است تا هیبت این‌ها ریخته شود.

 

خطیب جمعه مشهدمقدس با اشاره به اینکه به نحوی با اهل بیت(ع) برخورد می‌کردند تا آنها از وضع موجود مستاصل شوند خاطرنشان کرد: برای مثال زن‌ها و بچه‌ها را با آهن بسته بودند. برای حرکت اهل بیت(ع) کجاوه و محمل ترتیب نداده بودند تا آنها به مشکل بیفتند. اهل بیت(ع) را با آهن به تخته پاره بسته بودند و شما تصور کنید که یک کودک چقدر می‌تواند این شرایط را تحمل کند؟

 

آیت الله علم الهدی با اشاره به اینکه دشمن با برنامه این کار را صورت می‌داد و برنامه اهل بیت(ع) نیز مقاومت و ایستادگی در خط انقلابی سیدالشهدا(ع) بود تاکید کرد: اسارت از نگاه اهل بیت(ع) نیز برنامه داشت و این گونه نبود که اینها منفعلانه برخورد کنند؛ برنامه خود اهل بیت(ع) این بود که اندیشه انقلاب را از مسیر عاطفه و احساس در درون جان مردم، جای دهند. اهل بیت(ع) سکوت نکردند و حرف می‌زدند. غیر از حضرت زینب(س)، فاطمه کبری و ام کلثوم نیز سخنرانی می‌کردند و این سخنرانی‌ها در مجامع عمومی بود.

 

وی ادامه داد: این سخنرانی‌ها در محضر امام چهارم(ع) بود تا اندیشه از راه احساس و عاطفه در درون مغزها جای داده شود و در برابر هر خطبه‌ای اجتماع متحول می‌شد و مردم زیر و رو می‌شدند حتی مردمی که در قتل سیدالشهدا(ع) حضور داشتند نیز زیر و رو می‌شدند؛ آنچه در سرنوشت و سرگذشت کربلا گفته شده بیشتر متمرکز بر جنبه عاطفی قضیه بوده و امروز هم در مجالس عزاداری و روضه خوانی سعی بر این است که روضه خوانده شود و چند قطره اشک ریخته شود و در بیان جریان و آنچه در کربلا گذشته فقط به نقطه عاطفی که دلها را بسوزاند و اشک را جاری کند توجه و تکیه شده در حالی که اصل جریان شکل دیگری بود.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: اگر قرار است اشکی ریخته شود باید توام با معرفت شناسی باشد؛ رسالت انقلابی از سوی اهل بیت(ع) در جریان اسارت فراموش نشده بود. اهل بیت از سوی سیدالشهدا(ع) حساب شده وارد جریان کربلا شده بودند و اینها ماموریت و رسالت داشتند. دختران امام حسین فاطمه کبری حضرت سکینه و فاطمه صغری و دختر سوم فاطمه صغیره است که بین راه کربلا به عنوان رقیه لقب گرفت. وقتی رقیه وارد گوی قتلگاه شد فقط سه سال داشت.

 

آیت الله علم الهدی در ادامه با تصریح این نکته که موج عزاداری سیدالشهدا(ع) در این ایام و در این موقعیت حساس در مسئله ارزشگذاری انقلاب اسلامی ما در دورن مغزها اثری فوق العاده داشت اظهار داشت: مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیر خود مکرر کلمه شرایط و موقعیت حساس است را اعلام کردند و این حساسیت به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی نیست بلکه به دلیل نوع شگرد و فتنه و توطئه‌ای است که دشمن نسبت به اساس نظام و انقلاب دارد.

 

وی افزود: برخی تصور می‌کنند این مشکلات معیشتی امروز ما قوت دشمن و ضعف ماست در حالی که این گونه نیست و از آثار قوت نیست و مسئله تحریم اقتصادی دشمن دلالت بر ضعف و زبونی دشمن ما دارد. دشمنی که ناوگانش دل اقیانوس‌ها را می‌شکافد و در نقطه نقطه دنیا حضور مقتدر نظامی دارد در مقابل ما آنقدر ضعیف است که جز با توطئه و شیطنت قدرت مقابله ندارد.

 

وی بیان کرد: علت اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند شرایط و موقعیت حساس است این است که دشمن دیده یک انقلاب در استکبارستیزی و مبارزه با این دشمن شروع شده و 40 سال عمر کرده و همه توطئه‌ها را از میان برده و از روز نخست قدرتمندتر است و دشمن امروز از روز اول این انقلاب، ضعیف تر و ذلیل‌تر است و دنبال این است که کاری کند که مردم ما در این حرکت جلویشان بسته شود و نتوانند رشد را ادامه دهند.

 

آیت الله علم الهدی با اشاره به اینکه با این قدرت انقلاب به زودی سفره استکبار دشمن جمع شده است گفت: دشمن می‌خواهد جلوی ما را سد کند و درصدد است برای ما و نسل جوان ما که تجربه پیروزی انقلاب را ندارند ثابت کند راه رفته ما در این 40 سال اشتباه بوده؛ وقتی بنا شد آدم‌ها و جوانترها که گذشته را درست تجربه نکردند و آن را به روایت صدا و تصویر در دست دارند و امروز با مشکلات اقتصادی جامعه را سر در گریبان ببینند ممکن است بگویند انقلاب اشتباه بوده و هدف دشمن نیز همین است.

 

وی تصریح کرد: دشمن با دو جنگ به سراغ ما آمده که یکی جنگ اقتصادی و دیگری جنگ رسانه‌ ای است؛ در جنگ اقتصادی هدف معیشت ماست تا جوان ما فکر کند از روز نخست فقیر و مستاصل بوده‌ایم و همه این‌ها به دلیل گفتن شعار "مرگ بر آمریکا" بوده است؛ دشمن جریان اقتصاد را هدف گرفته و در جنگ رسانه‌ای نیز به عناوین مختلف و با جریان‌های اطلاع رسانی سراسر جهان دائم تلقین کرده و ما را به اوضاع بدبین می‌کند و با این نومیدی و بدبینی انقلاب ما بعد از 40 سال ادامه پیدا نکند و مقام معظم رهبری فرمودند اکنون موقعیت حساسی است که گرفتار توطئه دشمن شده‌ایم.

 

آیت الله علم الهدی افزود: این‌ها به معنای تائید سوءتدبیر مجلس و دولت نیست و به معنای این نیست که وضع اقتصادی مردم برای رهبری نامعلوم است، در این مملکت آن کس که از همه بیشتر به جزئیات احوالات مردم آگاهی دارد مقام معظم رهبری است؛ ایشان به سوء تدبیرها واقف هستند و اعتراض و انتقاد ایشان از همه بیشتر است اما حمایت از دولت و مجلس و جریان کارگزاری نظام به دلیل این است که در این شرایط حساس قرار داریم. اشتباه نکنیم که دشمن از این اشتباه ما در جنگ رسانه‌ای خود به آن استشهاد دهد. دشمن می‌خواهد از کوچک‌ترین کلمات ما در جنگ رسانه‌ای خود استفاده کند.

 

وی بیان کرد: از برکات عشق به اهل بیت پیامبر(ص) و برکات تاسوعا و عاشورا و علی دوستی  این است که خداوند متعال بر ما منت گذاشته و سایه میوه دل پیامبر بر ما پرتوافکن است و مسائل دقیق رصد شده و انقلاب به پیش می‌رود و از تمامی مشکلات نیز بیرون خواهیم رفت.در دوران دفاع مقدس اوضاعی به مراتب پیچیده‌تر داشتیم اما مردم مقاومت کردند و دشمن برای همیشه به عقب رانده شد. روزی در این مملکت بود که 1500 کیلومتر خاک این دشمن زیر پای این دشمن بود اما اکنون این جبهه در کنار دریای مدیترانه تشکیل شده است. مردم مقاومت کنند و مسئولان نیز وارد فعالیت و مدیریت جهادی شوند و کنار نایستند و تماشا کنند که یک سودجو و پیاده نظام آمریکایی با سودجویی و احتکار، رزق مردم را از آنها بگیرد.

 

آیت الله علم الهدی گفت: از سوی دیگر در میدان جنگ رسانه‌ای، باید به دشمن ثابت کنیم که همه ما یک صدا هستیم؛ دولت و مجلس و مردم ما یکی هستند و در یک صف مقابل دشمن ایستاده‌اند. تدبیری که در حل مشکلات معیشتی مردم دارند مراقب باشید ما را به دست دشمن ندهند. این کنوانسیون FATF رئیسش وزیر خزانه داری آمریکاست و فرمانده مطلق جنگ با ما و جنگ اقتصادی با ما این‌ها هستند. چه چیزی را قرار است تصویب کنید؟ قرار است ما را دوباره به دشمن بدهند و ملت را در محاصره دشمن قرار دهند؟ مسائل را دقیق ببینید و تاریخ این کنوانسیون را ببینید. با یک تهدید دشمن فکر نکنند ما خود را در چنگ دشمن قرار دهیم. یک بار با ارز و سکه تدبیر کردید و این وضعیت را برای مردم پیش آوردید. فکر این مردم باشید. دشمن سیلی خورده و درصدد جبران این سیلی است.

 

رژیم صهیونیستی خیال خام حمله به لبنان را از سر خود بیرون کند

حجت الاسلام محمدحسین ایروانی، خطیب جمعه درگز در خطبه های نماز جمعه این هفته که در مصلی الغدیر برگزار شد، ضمن توصیه نمازگزاران به تقوا و عبادت الهی اظهار کرد: مراقب باشید دلبستگی به دنیا شما را از عمل خیر و کارهای صالح و پسندیده باز ندارد.

 

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به واقعه عظیم عاشورا گفت: دهه دوم محرم آغازگر مرحله دوم قیام امام حسین (ع) است که این رسالت ابلاغ پیام عاشورا، به عهده امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) بود؛ این دو بزرگوار با رهبری هوشمندانه و ایراد خطبه های کوبنده و آتشین در میان حاکمان ظالم، حقیقت و هدف قیام امام را بیان نموده و حکومت وقت را رسوا کردند.

 

امام جمعه درگز تشریح کرد: کاروان به ظاهر اسیر اهل بیت علیهم السلام، دشمن را چنان اسیر خود کرد که یزید ناچار شد دستور قتل امام حسین (ع) را انکار کرده و گناه آن را به گردن عبیدالله بن زیاد بیندازد؛ قیام مختار نتیجه روشنگری و بیداری مردم توسط حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) بود.

 

حجت الاسلام ایروانی ضمن بیان اینکه سخنان قاطع سید حسن نصر الله، بیانگر مسائل بسیار مهمی در روز عاشورا بود گفت: امروز یمن کربلای دیگری است؛ زنان و کودکان بی گناه بسیاری در یمن توسط وهابی های جنایتکار کشته می شوند اما مدعیان حقوق بشر دنیا خم به ابرو نیاورده و کاری جز سکوت انجام نمی دهند.

 

وی افزود: این جنگ کینه توزانه وهابیت علیه مقاومت، نتیجه شکست های مفتضحانه آمریکا در منطقه است که عقده های آن بر سر مردم مظلوم یمن خالی می شود.

 

امام جمعه درگز تاکید کرد: هدف آمریکا از تحریم ها و محاصره های اقتصادی فراوانی که علیه ملت ایران وضع می کند، ناامید کردن مردم نسبت به نظام است؛ لذا دبیر کل حزب الله لبنان تمام ملت مسلمان منطقه را به دفاع از ایران در برابر زیاده خواهی های آمریکا دعوت کرده و از آنان خواستار شد در برابر زورگویی های این جرثومه فساد ایستادگی کنند.

 

حجت الاسلام ایروانی تشریح کرد: رژیم صهیونیستی باید خیال خام حمله به لبنان را از سر خود بیرون کند چرا که امروز قدرت موشکی حزب الله به اندازه ای زیاد شده که کاخ های پوشالی این رژیم جعلی را با خاک یکسان کرده و آنها را از این اقدام خود پشیمان خواهد کرد.

 

وی با اشاره به فرارسیدن بهار آموزش و تربیت گفت:  مدارس و دانشگاههای کشور ما امروز به عنوان پایگاههای مهم تربیت نیروهای مومن، متعهد و متخصص انقلابی هستند؛ وجود 14 میلیون دانش آموز و بیش از 3 میلیون دانشجو در کشور ظرفیت بالایی است که باید برای رشد و بالندگی این قشر از جامعه برنامه ریزی بسیار دقیق و هوشمندانه ای صورت گیرد.

 

امام جمعه درگز در پایان خاطر نشان کرد: اگر این حجم از دانش آموز و دانشجو با خرید کالای ایرانی از تولید داخلی حمایت کنند، قطعا در جنگ اقتصادی امروز موفقیت های زیادی را به دست خواهیم آورد.

 

مراکز علمی فرزندان کشور را بر اساس نظام دینی تربیت کنند

حجت الاسلام محمدرضا عصمتی در آئین خطبه های این هفته نماز جمعه تربت حیدریه اظهار کرد: امروز نظام اسلامی نیازمند تربیت فرزندانی است که بتوانند کشور را در عرصه علم و دانش به مقدار نیاز تامین و در ادامه آن را بروز رسانی کنند.

 

وی از جهت دار بودن این علم و دانش بعنوان دومین مولفه پرورش استعدادهای کشور در مراکز علمی یاد کرد و افزود: این بدان معناست که کشور نیازمند متخصصین متعهدی است که ضمن تعهد به حاکمیت نظام دینی ظلم ستیز و استکبار ستیز باشند چرا که تنها راه نجات بشریت در مبارزه با نظام سلطه است.

 

عصمتی افزود: اینکه گفته می شود ما هیئت سکولار نداریم بدان خاطر است که تمام حرکت حضرت سیدالشهدا علیه السلام از بدو تا انتها سیاسی و اجتماعی بود، لذا هیئتی که جدای از حاکمیت و سیاست باشد آن هیئت عزادار واقعی نیست، چرا که اصل قیام امام را درک نکرده است.

 

رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی به آغاز هفته دفاع مقدس اشاره کرد و بیان داشت: دوران 8 سال جنگ تحمیلی این تلنگر را به امت اسلامی وارد کرد که باید بنیه دفاعی و نظامی خود را تقویت کند تا هیچ کس جرات تعرض به حاکمیت نظام را نداسته باشد.

 

امام جمعه تربت حیدریه یکی از اهداف مهم گرامیداشت ایام دفاع مقدس را تقویت روحیه انقلابی، خود باوری، ایثار و مقاومت عنوان کرد و گفت: ما در این هشت سال جنگ تحمیلی با عطمت اسلام و امت اسلامی ابهت پوشالی استکبار جهانی را شکست دادیم‌.

 

باید با مراقبه جلوی نفوذ دشمن را بگیریم/ دفاع مقدس نمایشگاهی از حضور انسان های مومن و متعهد است

حجت‌الاسلام علیرضا ارژنگ در خطبه‌های این هفته نماز جمعه سرخس با اشاره به عظمت پیاده‌روی اربعین بیان کرد: دشمنان به دنبال این هستند تا پیاده‌روی اربعین امسال کمرنگ شود اما طبق آیه « وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ» اربعین امسال نیز مانند عزاداری‌های این ایام پر شور برگزار می‌شود.

 

امام‌جمعه سرخس با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس یک نمایشگاه است و باید آموزش‌وپرورش در یک برنامه مدون نیروهای مؤمن و متعهدی تربیت کند.

 

ارژنگ بابیان اینکه «مراقبه» برای همه لازم است، گفت: باید جلوی نفوذ دشمن را بگیریم و مراقبت کنیم که دشمن نفوذ نکند همان‌گونه که در دفاع مقدس رزمندگان جلوی نفوذ دشمن را گرفتند و به دشمن اجازه ندادند وارد خاک کشورمان شوند.

 

وی اضافه کرد: طبق آیات قرآن دائم باید مراقبت کرد تا از نفوذ دشمن غافلگیر نشویم و یکی از راه‌های مراقبه تربیت نیروهای مؤمن و انقلابی در مدارس است.

 

خطیب جمعه سرخس اظهار کرد: یکی از راه‌های دیگر برای مراقبه و جلوگیری از نفوذ دشمن، منابری است که در این ایام برپا بود، منبرها یک نوع مرزبانی است و جلوی نفوذ دشمن را به ذهن و افکار می‌گیرد.

 

ارژنگ بابیان اینکه طبق آیه 246 سوره بقره مرزبانی باید دائمی باشد، خاطرنشان کرد: اطاعت از حجت خدا برای پیروزی شرط لاینفک است و طبق این آیه اگر ما بخواهیم جلوی جالوت های زمان بایستیم باید امتحان شویم و در این امتحان باید از رهبرمان اطاعت کنیم.

 

وی با اشاره به آیه « کَم مِن فِئَهٍ قَلیلَهٍ غَلَبَت فِئَهً کَثیرَهً بِإِذنِ اللَّهِ» گفت: کسانی که به آیات الهی ایمان ندارند می‌گویند در مقابل جنگ نظامی، رسانه‌ای و روانی دشمن شکست می‌خوریم و توان ایستادگی نداریم درحالی‌که امروز گروه کوچکی مانند حزب‌الله لبنان در مقابل ماشین جنگی رژیم صهیونیستی ایستاده است و به اذن خداوند متعال با صبر و استقامت گروه اندک بر گروه کثیری پیروز می‌شود.

 

امام‌جمعه سرخس تأکید کرد: باید در مقابل زورگویان ایستاد تا جلوی فساد گرفته شود و در این جنگ رسانه‌ای و روانی دشمن که علیه اسلام و دفاع مظلوم و امام حسین علیه‌السلام است طبق وعده الهی اگر صبر و استقامت داشته باشیم از این شرایط گذر خواهیم کرد و پیروز می‌شویم.

 

ارژنگ عنوان کرد: تا وقتی این مردم برای فرزند پیغمبر گریه می‌کنند مطمئناً در این شرایط سخت باقی نمی‌مانیم و از این پیچ تاریخی با سربلندی عبور خواهیم کرد و سیاهی برای زغال و انسان‌های بزدل، بی‌ایمان و کسانی که دل ملت را خالی می‌کردند و می‌ترساندند می‌ماند.

 

وی در پایان تأکید کرد: برای مقابله با جالوت زمان باید با طالوت زمان همراه شد و گوش‌به‌فرمان رهبری بود تا بتوانیم از مشکلات عبور کنیم.

 

ضعف دستگاه های پرورشی در ساختار دانشگاه ها و مدارس مشهود است

حجت الاسلام علی ناهیدی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه شهرستان خلیل آباد ضمن گرامیداشت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها اظهار داشت: نقش مدارس و دانشگاه ها در پرورش نیروهای انقلاب بسیار حائز اهمیت است.

 

وی با بیان اینکه مهرماه نوید بخش تزریق شور و نشاط بیشتر در جامعه با بازگشایی مدارس و دانشگاه ها است، خاطرنشان کرد: دانشگاه ها و مدارس یک چهارم جمعیت فعال کشور را به خود اختصاص می دهد.

 

خطیب جمعه خلیل آباد با تاکید بر اینکه ایران اسلامی دارای بیش از 3 میلیون دانشجو و 4 میلیون دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی است، تصریح کرد: مهمترین عرصه های جنگ اسلامی با سران استکبار عرصه اقتصاد است.

 

وی همچنین در ادامه اذعان کرد: با آغاز سال تحصیلی جدید، نیازهایی نظیر پوشاک مدارس و لوازم التحریر به وجود می آید و با توجه به مشکلات اقتصادی که در جامعه وجود دارد، نهادهای فرهنگ ساز می تواند در راستای تبلیغ مصرف کالای ایرانی اقدام کنند.

 

ناهیدی با بیان اینکه عملیات روانی دشمن در سال های اخیر با رشد شبکه های اجتماعی تاثیر بیشتری بر نا آرامی های جامعه داشته است، عنوان کرد: دشمنان به دنبال این هستند که با شروع سال تحصیلی جدید نا آرامی های دیگری را در جامعه به راه بیاندازند.

 

وی با تاکید بر اینکه حضور مسئولان در بین دانش آموزان و دانشجویان می تواند گامی موثر در جهت خنثی کردن توطئه های دشمنان باشد، تشریح کرد: باید بتوانیم از نزدیک به شبهات دانش آموزان و دانشجویان در عرصه های مختلف جواب بدهیم.

 

امام جمعه خلیل آباد با اشاره به اینکه ضعف دستگاه های پرورشی و تربیتی در ساختار دانشگاه ها و مدارس کاملا مشهود است، بیان کرد: یکی از ابزار هایی که دشمن می تواند به کشور ضربه بزند همین ضعف دستگاه های پرورشی و تربیتی در دانشگاه و مدارس است.

 

وی همچنین در ادامه تاکید کرد: پدیده مدرک گرایی در جامعه ما چندسالی است که شروع شده و افزایش تعداد دانشجویان کمکی به ارتقاء میزان اشتغال نداشته است.

 

حجت الاسلام ناهیدی ضمن تقدیر و تشکر از مجموعه هیئت های مذهبی و حضور باشکوه مردم در عزاداری سید و سالار شهیدان، خاطرنشان کرد: در سال جاری بیشتر به مسائل بهداشتی و مذهبی و اعتقادی هیئت های مذهبی توجه می شد که جای تقدیر دارد.

 

استان هرمزگان

 

ائمه جمعه هرمزگان با تسلیت روز یازدهم محرم، روز اسارت خاندان پیامبر(ص)در کربلای حسینی اظهار کردند: نهضت عاشورا، جریان عزت و ذلت ناپذیری می باشد و همچنان که شعار قرآن شعار عزت است و پدیده هایی مانند حزب الله، حسد الشعبی و انصار الله و…..از برکات دفاع مقدس است.

بندرعباس: مبارزه با رشوه یکی از درس‌های کربلا است/ باید با عوامل خارجی و داخلی گرانی برخورد شود

آیت‌الله غلامعلی نعیم‌آبادی، امام جمعه بندرعباس در خطبه‌های نمازجمعه این هفته با گرامیداشت آغاز هفته دفاع‌مقدس، اظهار کرد: باید همه تلاش کنیم که راه شهدا در جامعه ادامه داشته باشد و این راه به فراموشی سپرده نشود.

امام جمعه بندرعباس با اشاره به هفته دفاع‌مقدس گفت: 250 هزارشهید، جانباز و اسیر در دفاع‌مقدس دادیم و در دوران دفاع‌مقدس به غیر از دو کشور، مابقی کشورها برعلیه ما بودند و در آن شرایط ماندیم و دفاع کردیم باید راه شهدای دفاع‌مقدس را ادامه دهیم.

نعیم‌آبادی تصریح کرد: در حادثه عاشورا، غفلت نقش مهمی داشت و این غفلت در موضوعات امروزی هم اتفاق می‌افتد و در کربلا دشمن را نشناختند و به جنگ با امام حسین(ع) پرداختند.

وی گفت: غفلت نابودکننده و ویرانگر در امورسیاسی، دینی، فرهنگی و... است که فرد و جامعه را قربانی می‌کند و باید به موضوع رشوه توجه ویژه‌ای شود و رشوه‌گیر و رشوه‌دهنده وجود دارند که بایستی شناسایی شوند.

امام جمعه بندرعباس ادامه داد: ندادن حق مردم، زمینه‌ساز رشوه است و بایستی امورات اداری و... مردم به درستی انجام شود تا فرصت رشوه از بین رود و البته هیچ دلیلی، رشوه را حق نمی‌کند و کسی نمی‌تواند بگوید چون اموراتم را انجام نمی‌دهند، باید رشوه دهم.

نعیم‌آبادی بیان کرد: درحادثه عاشورا ردپای رشوه را هم می‌توان دید. یکی از درس‌های کربلا، مبارزه با رشوه است و در موضوع جمع کردن دو تن سکه طلا، دست‌هایی وجود داشت که بایستی شناسایی شوند.

نعیم‌آبادی افزود: در انتخابات آینده، مراقب رشوه‌دهنده‌ها باشید و رشوه‌های میلیاردی داده می‌شود‌ و اما این افراد برای ساخت مسجد مشارکت نمی‌کنند و نباید اجازه داد چنین افرادی در انتخابات به هدف‌شان برسند و بایستی آنها را کنار زد و نباید با وعده‌ کباب رای داد و نباید اجازه داد پولدارها اطراف کاندیدها باشند.

وی با تسلیت شهادت امام‌سجاد(ع) تصریح کرد: کنگره امام سجاد(ع) نیز برگزار می‌شود و در چند استان و کشور همزمان جلساتی باموضوع امام سجاد(ع) برگزار می شود و این کنگره از چند سال قبل در استان در حال برگزاری و هرمزگان پرچمدار این کنگره و صحیفه سجادیه است و یکی از دانشمندان مسیحی که در راهپیمایی اربعین شرکت کرده است؛ امسال میهمان و سخنران کنگره است.

امام جمعه بندرعباس با انتقاد از گرانی‌ها در کشور، گفت: عوامل استکبار نیز در این گرانی‌ها بی‌تأثیر نیستند و بازار را خالی و احتکار می‌کنند و آنچه امروز می‌گذرد، تب است و سرطان نیست و تب گوشت و برنج فروکش کرده و اکنون این کالاها اندکی ارزانتر شده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: از دولت می‌خواهیم که آنچه در سفره مردم نیاز است، کمبودها را برطرف کند و بایستی با عوامل خارجی و داخلی گرانی برخورد شود.

پارسیان: ذلت ناپذیری در مکتب حسینی تیغ سلاح تحریم آمریکا را کندتر کرده 

حجت الاسلام میرزایی، امام جمعه پارسیان در خطبه های این هفته نمازجمعه با تسلیت روز یازدهم محرم، روز اسارت خاندان پیامبر(ص)در کربلای حسینی گفت: نهضت عاشورا، جریان عزت و ذلت ناپذیری است همچنان که شعار قرآن شعار عزت است.

میرزایی ادامه داد:جریانی که در طول تاریخ پیروان مکتب اهل بیت را به نماد عزت مبدل ساخته است این بود که به ملت عاشورایی ما آموخت که هیچ ذلتی را بر این ملت نمی توانند تحمیل کنند و این همان غیرت دینی و روحیه دفاع از دین است که سیدالشهدا در طول مسیر نهضت از آن دم می زد.

امام جمعه پارسیان، با اشاره به عزم لازم برای ایستادگی در برابر سیاستهای آمریکایی تصریح کرد:ذلت ناپذیری در مکتب حسینی تیغ سلاح تحریم آمریکا را کندتر از هر زمان دیگری کرده است.

خطیب نماز جمعه پارسیان، همچنین، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار سران برخی کشورها از جمله روسیه با معظم له در خصوص مهار آمریکا گفت: بیست کشور دنیا در فکر تشکیل بلوک اقتصادی و سیاسی جدید هستند که نتیجه آن سقوط نظام سلطه است که نکته مهم در این بلوک اقتصادی جدید این است که از کشوری شیعه مثل ایران تا ترکیه و برخی کشورهای غیر مسلمان مانند چین و روسیه هم حضور دارند و دیگر به فضا سازی های رسانه ای آمریکا هم اجازه نمی دهد تا جمهوری اسلامی را به تشکیل هلال شیعه متهم کند.

حجت الاسلام میرزایی، به تجربه ایجاد بلوک دفاعی و نظامی با محوریت مقاومت و شکست تروریست های آمریکایی اشاره و اظهار کرد:دولت جمهوری اسلامی می تواند در تشکیل بلوک اقتصادی و سیاسی جدید نقش مهمی را ایفا کند به شرطی که سیاست مقاومت را جایگزین سیاست انفعال در برابر آمریکا قرار دهد.

وی ادامه داد:مسئولین باید نگاه خود را تغییر دهند و با استفاده از تمام ظرفیت های موجود به این مرحله از درک برسند ، که تعامل با جهان فقط به معنای رابطه با آمریکا و چند کشور اروپایی نیست.

رئیس شورای فرهنگی شهرستان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت:دستاوردهای دفاع مقدس عامل مهم تداوم انقلاب اسلامی است و بیان دستاوردهای دفاع مقدس موقعیت مردم انقلابی برای ادامه مبارزه با نظام سلطه و گسترش روحیه مقاومت ضروری است.

امام جمعه پارسیان، به برکات دفاع مقدس در خارج تز مرزهازتشتزه و تاکید کرد: پدیده هایی مانند حزب الله، حسد الشعبی و انصار الله و…..از برکات دفاع مقدس است که امروزه جغرافیای غرب آسیا را پوشش داده و باعث ترس و وحشت آمریکا و رژیم صهیونیستی شده است و حیات خود را در خطر می بینند.

حجت الاسلام میرزایی آغار سال تحصیلی جدید را گرامی و برای دانش آموزان و معلمان سال با برکتی در زمینه آموزش و پرورش از خداوند متعال درخواست کرد.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان با یادآوری سالروز شکست حصر آبادان در عملیات ثامن الائمه در سال 60 گفت:شکست حصر آبادان نقطه عطفی در تعیین راهبرد جنگ توسط امام راحل بود.

خطیب نماز جمعه پارسیان، از برگزاری مراسمات منظم عزای حسینی مخصوصا دو تجمع بزرگ و با شکوه تاسوعا و عاشورا از همه مردم و عزاداران و حافظان نظم و امنیت تشکر کرد.

کبش:خودباوری اصل مهم شکوفایی اقتصادی است/ آقای وزیر، یک بار برای همیشه تکلیف آموزش و پرورش کیش را مشخص کنید

حجت الاسلام احمد حسن زاده امام جمعه کیش در خطبه های عبادی سیاسی این هفته نمازجمعه با توصیه به رعایت تقوی الهی در تمام شئون زندگی اظهار کرد: تقوی الهی از چنان اهمیتی برخوردار است که امام حسین(ع) در صبح عاشورا و در آخرین لحظه های زندگی یاران خود و همه مردم را به تقوی الهی دعوت سفارش می کند.

وی با اشاره به اهمیت واقعه کربلا و درس هایی که از این رویداد عظیم و شکوهمند تاریخی می توان گرفت از مردم سراسر ایران اسلامی و جزیره کیش برای برپایی هر چه باشکوهتر این مراسم تقدیرکردافزود: حضور پرشکوه مردم ایران اسلامی و جزیره کیش نشان داد مردم تحت تاثیر تبلیغات سوء دشمن قرار نگرفته و هیچ فشاری چه سیاسی و چه اقتصادی نمی تواند آنان را از امام حسین(ع) و اسلام جدا کند و مردم با همه هجمه ها به اهل بیت رسول اکرم(ص) وابسته تر و دلبسته تر می شوند.

خطیب جمعه کیش حرکت عظیم عاشورایی مردم در جزیره کیش را محصول همت و هماهنگی همه نهادها و ارگان های امدادی،، هیئت های مذهبی و هیئت امنای مساجد، روحانیون جزیره کیش و روحانیون میهمان، مسئولان نظم و امنیت، نیروهای نظامی و انتظامی، سازمان منطقه آزاد کیش، صدا و سیمای مرکز کیش وتمامی اصحاب رسانه در کیش و مردم با فرهنگ و شیفتگان و عاشقان اهل بیت دانست و افزود: این حضور و انعکاس مراسم عزاداری کیش در کشور نشان از واقعیت های جزیره و مردم این جزیره مرجانی است و جای تقدیر و تشکر دارد.

وی با تقدیر از عزاداران حسینی جزیره کیش و تشکر از فعالیت های صورت گرفته جهت ساخت مصلای کیش از مسئولان درخواست کرد که با تلاشی مضاعف نسبت به تکمیل پروژه مصلا اقدام کنند تا عزاداری های محرم در سال آینده در شرایط مناسب تری برگزار شود.

امام جمعه کیش با تبریک فرا رسیدن سالروز هفته دفاع مقدس به دلیر مردان 8 سال دفاع از میهن اسلامی تاکید کرد: دفاع مقدس یکی از نعمت های بزرگ و برکات الهی بود که موجب خودباوری و اتکا جوانان ایرانی به توانمندی های خود و شکوفایی آن ها شد.

وی با تاکید براینکه در این دوران یاد گرفتیم که با تکیه برتوانمندیهای خود کشور را اداره کنیم افزود: امروز در فضای جنگ اقتصادی این خودباوری می تواند تاثیر گذار باشد و سربازان اقتصادی کشور می توانند با تکیه بر دانش و توانایی های خود اقتصاد کشور را شکوفا کنند.

حجت الاسلام حسن زاده با تصریح براینکه دشمن اقتصادی ما را نمی سازد بلکه مخرب اقتصاد ما است افزود: این ما هستیم که باید با اعتماد به نفس قوی و خودباوری همانگونه که در 8 سال دفاع مقدس از کشور دفاع کرده و را مدیریت کردیم امروز هم در مقابل هجمه های دشمن ایستاده و در جنگ اقتصادی پیروز شویم.

وی در فراز دیگری از خطبه های این هفته نماز جمعه با تبریک بازگشایی مدارس و آغاز بهار تعلیم و تربیت به دانش آموزان، دانشجویان و طلاب به برگزاری شورای آموزش و پرورش در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: در این نشست که با حضور مسئولان جزیره و معاون وزیر آموزش و پرورش برگزار شد مسائل و مشکلات آموزش و پرورش کیش مطرح شده، تصمیم هایی گرفته و وعده هایی از سوی مسئولان داده شد که امید است به آن ها عمل شود.

خطیب جمعه کیش تصریح کرد: از آقای وزیر می خواهم که یکبار برای همیشه مشکل آموزش و پرورش کیش را حل کند معنا ندارد که هر روز مردم از مشکلات آموزش و پرورش فرزندانشان بنالند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش در کیش هم تراز اقتصاد کیش رشد نکرده است خاطرنشان کرد: باید آموزش و پرورش جزیره کیش هم تراز پیشرفت های اقتصادی در جزیره رشد کند و ما امروز خیلی عقب هستیم.

تبریک سالروز شکست حصر آبادان در عملیات ثامن الائمه از دیگر مواردی بود که امام جمعه کیش در خطبه های این هفته نماز کیش به آن اشاره کرد.

نماز جمعه این هفته کیش به امامت حجت الاسلام حسن زاده و با حضور مردم و مسئولان جزیره کیش در مصلا برگزار شد.

 

استان کرمان

 

 آیین نماز عبادی- سیاسی جمعه این هفته نیز با حضور گسترده مردم مومن و انقلابی دیار کریمان در نقاط مختلف استان کرمان برگزار شد که مشروح خطبه ها را در زیر می خوانید:

 

امام جمعه کرمان: جناحی که حرکتش علوی نیست باید اصلاح شود

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان کرمان با اشاره به برخی از آیات قرآن که آمده است نباید هوا و هوس در حکومت تداخل داشته باشد و شرایط کسانی که حاکمیت را بدست می‌گیرند، گفت: بنابراین باید دقت کنیم به چه کسانی مسئولیت داده‌ایم و آنها را امتحان کنیم تا مشخص شود توان به عهده‌گیری مسئولیت را داشته باشند و از افراد دارای تجربه و باحیا استفاده کنیم.

امام جمعه شهر کرمان ادامه داد: نباید به صورتی باشد که حاکمیت دست افراد بی‌دین و اجرای احکام دست افرادی باشد که حلال و حرام برای وی مهم نباشد جامعه به تباهی کشیده می‌شود.

وی عنوان کرد: این افراد زمانی که حاکم می‌شوند بیت‌المال را مال خود می‌دانند و رانت‌ها را به ویژه‌خواران و افراد سودجو می‌بخشند و مردم را غلام ‌خود می‌دانند؛این اتفاقات شکل گرفت که حادثه کربلا رخ داد و در برخورد انسان‌های عادل با ظالم، انسان‌های عادل ترد‌ می‌شوند.

این مقام مسئول با بیان اینکه بهترین راه حفاظت از انقلاب پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری است، ابراز کرد: باید بسیار احتیاط کنیم تا انقلابی را که برای آن خون‌های بسیار داده‌ایم، بدست دشمنان ندهیم.

حجت الاسلام و المسلمین با تأکید بر اینکه بازگشایی مدارس از اتفاقات مهم یک جامعه است و باید ارکانی دست به دست هم دهند که این امر مهم شکل گیرد، اظهار کرد: یک رکن مهم در تربیت فرزدان خانواده‌ها هستند و باید خانواده کودکان را تربیت کند چرا که بخشی از شخصیت کودک در خانه ساخته می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان گفت:معلمان بخش دیگر شخصیت دانش‌آموزان را می‌سازند و این امر بسیار مهم است و باید در آن دقت لازم شود.

این مقام مسئول با ااشره به جنگ هشت ساله دفاع مقدس تصریح کرد:از اهداف این جنگ تقسیم‌کردن ایران بود و خواستار این بودند که اگر جنگ نیز موفقیت‌آمیز نبود جغرافیای انقلاب اسلامی را خراب کرده  و مانع صدور انقلاب اسلامی شوند.

حجت الاسلام و المسلمین علیدادی سلیمانی در پایان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در زمینه اینکه هئیت سکولار نداریم، خاطر نشان کرد:هر جناحی که می‌بیند حرکتش با حرکت علوی یکسان نیست باید خود را اصلاح کند.

امام جمعه رفسنجان:حرکت امام حسین(ع) سیاسی است / نظام جمهوری جز پوست و گوشت و استخوان این ملت اسلامی است

حجت الاسلام رمضانی پور در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر رفسنجان با توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهای ، حدود و مقررات و اصلاح ذات البین و با عرض تسلیت شهادت سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) ، در آغاز سخنان خود به ذکر مصبیتی از روز پس از روز عاشورا و به اسیری رفتن حضرت زینب(س) و حضرت سجاد(ع) و اهل بیت پاک پیامبر(ص) و ورود کاروان اسرا به کوفه پرداخت.

وی در ادامه ضمن قدردانی از فعالیت مساجد حسینیه ها، وعاظ ، مداحان و هیاتها در ایام دهه اول محرم بیان داشت: اکثر هیاتها کار عزاداری را سیاسی اسلام می دانند و آن را جدا از سیاست نمی دانند رهبر فرزانه انقلاب نیز بیان فرمودند عزاداری ها سیاسی اسلام و نه سیاست زده باشد آن سیاستی را که اسلام می خواهد.

رمضانی پور ادامه داد: خطبای ارجمند و برخی مداحان این مسئله را رعایت کردند اما برخی هیاتها خلاف انتظار را عمل کردند و برخی مساجد و حسینیه ها اگر سخنران اسمی ار مسائل سیاسی برده است آن هیات امنا جلوی ان را گرفته و گفته اند اینجا مسائل سیاسی نبادی مطرح بشود؛ هیات امنا اینقدر اختیار ندارد بلکه برای برای نظم دادن به امور خدمات ست و در حیطه وظیفه اسشنیست که به مداح و سخنران بگوید چه بگوید و چه نگوید قطعا با چنین رفتاری برخورد خواهد شد و ان هیان امنا کنار برود وافراد ارزشی و انقلابی بر سر کار آیند.

وی تصریح کرد: مساجد و حسینیه ارث کسی نیست یکی از مشکلات برخی مساجد و حسینیه همین هیات امنا هستند که نمی گذارند مسائل ارزشی مطرح شود خیال می کنند ملک طفل آنان است؛ با صراحت بیان می کنیم و اقدام خواهیم کرد افراد تخطی کردند و دخالت بیجا کردند و توهین به سخنران و مداح کردند .

خطیب جمعه رفسنجان بیان داشت: حرکت امام حسین(ع) سیاسی بوده است و نظام و انقلاب ما چیزی جز سیاسیت ندارد بعد اصلی آن بعد سیاسی است اگر قبول ندارید به جان بخرید،اینطور نیست هرکسی هرکار دلش خواست انجام دهد.

رمضانی پور در ادامه ضمن گرامیداشت آغاز هفته دفاع مقدس اظهار داشت: مقاومت در دنیای اسلام نشات گرفته از دفاع مقدس ماست و اگر در لبنان، غزه ،یمن ،عراق و سوریه و دیگر بلاد انقلاب هایی صورت گرفته است و ذستاوردهای مهم پیروزی مقاومت الگویشان هشت سال دفاع مقدس بود جوانان بی سلاح اما با سلاح محکم ایمان و مقاومت توانستند جلوی پیشرفت دشمن را بگیریم.

وی خاطر نشان کرد: دفاع از اسلام بایستی جانانه و پرانگیزه باشد و نیروی تربیت شده زیاد است باز هم زیاد شود و افتخار کنیم که در قالب بسیجی بتوانیم خدمتی کنیم.

امام جمعه رفسنجان با گرامیداشت آغاز سال تحصیلی مدارس و دانشگاهها تصریح کرد: فصل جدیدی در آموزش آغاز می شود و فرهنگیان خواهر و بردار با انگیزه قوی و امادگی و اعتماد راسخ نسبت به تعلیم و تربیت فرزندان جامعه که در اختیار انان قرار میگیرد وارد کلاسها خواهد شد.

وی تصریح کرد: تربیت نیروهای انقلابی و حماسه ساز که بتوانند مقابله کنند با هر تهدیدی از همین مدارس و دانشگاهها بلند می شود امروز اگر نیروهای کارآمد اقتصادی که هست ولی استفاده نشده است ، بکار گرفته میشد از پس جنگ اقتصادی که دشمن براه انداخته است برمی آمدند.

رمضانی پور به ابلاغ مصوبه مجلس بر ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان اشاره کرد و گفت: این موضوع بارها از همین تریبون اعلام شد که ظلم به جامعه است که بازنشستگان بکار گرفته شوند ، اجازه دهند فرزندان خودشان به سر کار بروند تا شاهد اشتغال های دیگر و برسرکار آمدن افراد توانمند و انقلابی و کسانی که می توانند کار جهادی انجام دهند باشیم.

وی خاطر نشان کرد: دشمن در این 40 سال موفق نبوده و نخواهد بود و به شرط آنکه شما مردم پیرو ولایت فقیه باشید و مقاوم و استوار در همین راه امامت و ولایت بمانیم.

رمضانی پور در پایان بیان داشت: توصیه به نمایندگان محترم مجلس دارم که لوایح مرتبط به برنامه اف ای تی اف که غربی ها دیکته می کنند که حمایت از تروریسم را نداشته باشند دقت کنند، این در حالی است که اروپایی ها خودشان کمک می کنند به تروریست به داعش کمک می کنند به جریانات منافقین کمک می کنند ، اینها خیال می کنند با این حمایتها می تواند نظام را ساقط کنند اینها در واقع ریسمان پوسیده ای هم نیست ؛ نظام جمهوری جز پوست و گوشت و استخوان این ملت اسلامی است .

امام جمعه رفسنجان همچنین سانحه دلخراش آزادراه کاشان نطنز و کشته شدن جمعی از هم استانی ها عزیز و 5 رفسنجانی در این سانحه را به خانواده های بزرگوارشان تسلیت گفت و امروز را که روز عزای عمومی برای این سانحه اعلام شده است را گرامی داشت.

امام جمعه ریگان:در جنگ اقتصادی مدیریت باید به جوانان سپرده شود/رزمایش های نظامی محاسبات دشمن را برهم می زند

حجت الاسلام علی رنجبر ماهانی در خطبه های این هفته نماز جمعه ریگان با اشاره به فرا رسیدن هفته دفاع مقدس ،اظهار داشت:امروز جنگ نظامی نیست ،جنگ جنگ اقتصادی است،در دوران دفاع مقدس از جهات مختلفی مثل نظامی، امنیتی و اقتصادی ما ضعیف بودیم چندین کشور بسیج شده بودند علیه یک کشور اما با الگو گیری از پیام عاشورا در مقابل دشمن تا دندان مسلح ایستادگی کردیم و پیروز شدیم و زیر بار ذلت نرفتیم.

وی ادامه داد:امروز ما به مراتب قوی تر از دوران دفاع مقدس هستیم ،دشمن هرگز توان رویارویی با ما در جنگ نظامی را ندارد لذا دنبال جنگ تبلیغاتی و رسانه ای خواهد بود.

خطیب جمعه ریگان تصریح کرد:یکی از پیروزی های ما در جنگ هشت ساله دفاع مقدس این بود که ایران صحنه نبرد را صرفا به ارتش منظم دولتی محدود نکرد و توانست صحنه جنگ را به حوزه مردمی و مدل غیر ارتشی از جنگ نا منظم سوق بدهد و این مدل جنگ و دستاورد فقط در آن زمان نبود.

وی افزود:در آستانه چهل سالگی انقلاب این مدل نبرد و جنگ را در صحنه منطقه ای و در دل نبردهای چریکی علیه نظام سلطه توانستیم پیروز شویم و این یکی از دستاوردهای پیروزی دفاع مقدس بود ،یکی از پیروزی هایی که ما در جنگ نظامی بدست اوردیم مدیریت جنگ بدست فرماندهان جوان بود.

رنجبر ماهانی در ادامه خاطر نشان کرد:ما در جنگ نظامی جوانان را باور داشتیم و پیروز هم شدیم و مدیریت جنگ را هم به آنها دادیم در جنگ اقتصادی مدیریت اقتصادی باید به جوانان سپرده شود، قانون منع بکارگیری بازنشسته ها را دولت صرفا ابلاغ نکند بلکه در مرحله عمل هم اجرا و عملیاتی کند.

امام جمعه ریگان بیان داشت:امروز رزمایش های نظامی و نمایش دستاوردهای نظامی همه اینها تصویری از تقویت اقتدار دفاعی کشور است که هم محاسبات دشمن را برهم می زند و هم وسیله ای است برای مهار کردن آمریکا در منطقه ،تقویت همکاری های منطقه ای یکی از راه های مهار آمریکاست.

وی افزود:ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون توانسته است همکاری های چند جانبه در منطقه فراهم کند و این به مهار آمریکا در منطقه کمک و مساعدت خاصی کرده است.

این مقام مسئول عنوان کرد:بیش از 600 هیئت تجاری که به کشور ما سفر کرده است فقط سه میلیارد دلار قرارداد امضاء میشود که اینها هم بعد از خروج آمریکا از برجام این قراردادها دستخوش عقب نشینی سرمایه داران اروپایی می شود.

خطیب جمعه ریگان درپایان گفت:امروز شرکت های اروپایی به بهانه سرمایه گذاری به دنبال کسب اطلاعات و جاسوسی به کشورهای بیگانه هستند و حتی برخی از ناظران و بازرسان سازمان های بین المللی که سالهای اخیر پایشان به کشور باز شده به دنبال کسب اطلاعات برای دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی بیگانگان بوده است و بهترین راه برای مهار آمریکا این است که ما زمینه ی نفوذ ، بروز و ورود سرمایه گذارانی که به دنبال کسب اطلاعات برای بیگانگان در کشور هستند را ببندیم.

 

استان اصفهان 

 

 آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه اصفهان با اشاره به واقعه عاشورا اظهار کرد: حرکت امام حسین(ع) یک حرکت معمولی نبود چراکه انسان اگر احتمال بدهد در جنگ شکست می‌خورد آن جنگ را انجام نمی‌دهد.

وی افزود: آنچه در چنین روزهایی بیشتر مطرح می‌شود، تبیین فلسفه قیام عاشوراست، امام حسین (ع) به آنچه واقع شد یقین داشت، در این راستا اینگونه مطرح می‌شود که سیدالشهدا (ع) چگونه با علم به این موضوع قیام کرد.

وی با بیان اینکه پاسخ این سوال در امامت ایشان، شناخت مردم کوفه، حضور در کانون سیاست و شناخت کامل ایشان از اوضاع بود، تصریح کرد: امام حسین (ع) در پاسخ به کسانی که ایشان را نهی می‌کردند می‌فرمودند برخی مرگ‌ها به خصوص مرگ در راه خدا زیباست، ایشان راه را می‌دانست، از شهادت و اسارت آگاه بود اما هدفشان حفظ دین بود.

وی بیان کرد: درست است که گریه کردن برای سیدالشهدا(ع) ثواب دارد و این اشک در روز قیامت دستگیر انسان است اما علت قیام سیدالشهدا(ع) چیز دیگری است، در روز عاشورا موقع نماز ظهر شد حضرت اقامه نماز کردند، امام حسین(ع) و قیام او دستورالعملی برای همه است، حضرت سیدالشهدا(ع) با قیام خود ظلم دستگاه طاغوتی را نشان داد.

وی با اشاره به روایاتی درباره سوگواری در غم شهادت امام حسین(ع) اذعان کرد: امام رضا (ع) می‌فرمایند کسی که در این دنیا برای امام حسین (ع) عزاداری کرده باشد خداوند روز قیامت را روز سرور او قرار می‌دهد.

طباطبایی‌نژاد با بیان این که مردم با اقتدا به حضرت سیدالشهدا(ع) باید اگر انحرافی در جامعه دیدند ولو تا شهادت، باید پای کار بیایند و این انحراف را اصلاح کنند، مطرح کرد: اگر قوم و گروهی خواستند اسلام را منحرف کنند باید برای جلوگیری از انحراف به میدان آمد، حفظ جان واجب است اما نه جایی که حرف از حفظ اسلام باشد، از همین رو امام خمینی(ره) فرمودند حفظ انقلاب اسلامی از اوجب واجبات است.

امام جمعه اصفهان گفت: عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) در طول تاریخ سد راه دشمنان اسلام بوده است و نمونه‌های بسیاری در این زمینه مشاهده شده است. دشمن نیز خود خوب می‌داند این عزاداری‌ها چه نیرویی به مسلمانان می‌بخشد و همواره از این موضوع نگران است، ما با این نیرو برابر هر دشمنی خواهیم ایستاد.

وی ادامه داد: درست است که مردم کوفه خطا کردند و راه را بر حسین بن علی(ع) بستند اما طبق گفته حضرت زینب(س) هیچ کجا شام نمی‌شود چرا که شام از همان ابتدا محل دشمنی با امیرالمؤمنین(ع) و فرزندانشان بود، فردا سالروز ورود کاروان اسرا به کوفه و سالروز دفن حضرت سیدالشهدا است و امام سجاد(ع) اجساد مطهر شهدای کربلا را که 2 روز روی زمین مانده بود با کمک بخشی از طایفه بنی‌اسد دفن کردند.

وی با اشاره به مناسبت تدفین پیکر امام حسین (ع) اظهار کرد: در روز دوازدهم محرم، برحسب مقاتل، امام سجاد (ع) به کمک گروهی از طایفه بنی اسد ابدان شهدا و امام حسین (ع) را به خاک سپردند.

آیت الله طباطبایی‌نژاد همچنین با تسلیت شهادت امام سجاد (ع)، بیان کرد: این امام بزرگوار همواره در سختی و مشکلات زندگی کرده‌اند بنابراین همواره در گفت‌و‌گو و راز و نیاز با خداوند بودند، ایشان در دعاهای فراوان علوم والایی را به ما آموخته‌اند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان در ادامه با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس و سالروز آغاز جنگ تحمیلی ابراز کرد: رشادت رزمندگان اسلام در 8 سال دفاع مقدس باعث شد که امروز دشمن مجددا جرأت حمله نظامی نداشته باشد، در حالی که در آن زمان امکانات امروز هم نداشتیم، نیروهای مسلح پس از جنگ بیکار نبودند و برای خود ساز و برگ جنگی فراهم کردند.

وی در پایان با اشاره به نقل قولی از رهبر معظم انقلاب، با بیان اینکه دشمن هیچ جنگ نظامی علیه ما نخواهد داشت چراکه یک بار جنگ با رزمندگان اسلام آن هم با دست خالی را تجربه کرده است، تاکید کرد: باید هفته دفاع مقدس و رشادت رزمندگان اسلام را گرامیداشت.

دشمن از جاودانگی درس عاشورا ترسیده است

حجت الاسلام علیرضا قاسمی در خطبه های این هفته نماز جمعه با قدردانی از برگزارکنندگان همایش شیرخوارگان حسینی در سطح بخش امامزاده، اظهار کرد: این همایش جهانی یک حرکت ضد استکباری بود که در آن کودکان و نوزادانی حضور داشتند که در آینده و با تاسی از درس عاشورا، ملازم رکاب امام زمان (عج) خواهند شد و در زمان ظهور یار و فدایی امامت می شوند.

امام جمعه بادرود با تسلیت ایام تاسوعا و عاشورای حسینی از برگزار کنندگان مراسم های عزاداری در منطقه در دهه اول محرم قدردانی کرد و افزود: در تاریخ انقلاب های زیادی به ثبت رسیده است اما هیچ کدام از این انقلاب ها به مانند عاشورا این همه جاودانگی نداشته است.

وی گفت: نهضت عاشورا یک پیام داشت و آن دفاع از مظلوم، مبارزه با ظلم، پشتیبانی از ولایت و ایستادگی در برابر جور بود و البته یک پیامد هم داشت و آن این که واقعه عظیم عاشورا بعد از 14 قرن همچنان در راه سازندگی جامعه الگو گرفته می شود و بسیاری از مسلمانان و غیرمسلمانان را متحول می کند.

خطیب جمعه بادرود با تاکید بر این که دشمن از همین جاودانگی های درس عاشورا ترسیده است، بیان کرد: عشق و علاقه به امام حسین (ع) تمام نمی شود و دوستان و حتی دشمنان نیز به این قضیه اقرار کرده اند که مجالس عزای سرور و سالار شهیدان هر سال باشکوه و عظمت بیشتر و خاص تری نسبت به سال های قبل برگزار می شود که مهم ترین آن خواست و اراده الهی است.

وی هفته دفاع مقدس را گرامیداشت و با اشاره به رشادت ها و جانفشانی های اقشار مختلف مردم، بسیج، سپاه و ارتش در جتگ تحمیلی، تصریح کرد: در طول هشت سال جنگِ چندین کشور جهان علیه جمهوری اسلامی و با وجود تحریم های متعدد و متفاوت در حوزه های گوناگون، رزمندگان اسلام ایستادند و پیروز شدند.

حجت الاسلام قاسمی تاکید کرد: شعار «ما توانستیم» در جنگ تحمیلی امروزه راحت تر محقق می شود چرا که قدرت جمهوری اسلامی در حال حاضر قابل مقایسه با زمان جنگ نیست، البته به شرطی که هر کس در هر مسندی قرار دارد بتواند به وظیفه خود در قالب اهداف انقلاب و جمهوری اسلامی عمل کند.

وی همچنین روز تجلیل از اسرا و مفقودان را گرامیداشت و اضافه کرد: مردمی که در زمان جنگ از جان و مال خود گذشتند و به اسارت دشمن بعثی درآمدند، توانستند با تبعیت از کاروان اسرای کربلا، در اسارت نیز درس آزادگی بیافرینند و این مایه مباهات و افتخاری برای جمهوری اسلامی است.

امام جمعه بادرود فصل بازگشایی مدارس را به فعالان عرصه آموزش و پرورش تبریک گفت و خاطر نشان کرد: فرهنگیان باید خود را در صف اول مبارزه با جهل و خرافات ببینند تا دانش آموزان را در این جنگ روانی و رسانه ای دشمنان از آسیب ها حفظ کنند.

هیچ کس را یارای مقابله با ملتی با تفکر عاشورایی نیست

حجت الاسلام ابوالفضل مجیدی تبار در خطبه های امروز نماز جمعه با تسلیت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان (ع) اظهار کرد: ولایت پذیری، عزم راسخ برای ایستادگی در برابر دشمنان، شجاعت و تحمل سختی هایی که از عهده هر کسی بر نمی آید و تسلیم بودن در برابر اراده الهی از ویژگی های بارز یاران امام حسین (ع) بود.

امام جمعه موقت نطنز از اقشار مختلف مردم و مسئولان و به خصوص جوانان و مادحین که در برگزاری مراسم های عزاداری و تعزیه خوانی در سطح شهر نطنز بسیار خوب درخشیده و آسیب ها را از این مراسم ها دور کردند، قدردانی کرد.

وی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، بیان کرد: ملت ایران یک ملت عاشورایی و پرورش یافته مکتب امام حسین (ع) است، مانند حضرت علی اکبر (ع) فکر می کنند و به مثل حضرت قاسم (ع) تصمیم می گیرند بنابر این از دفاع و تهاجم در برابر توطئه های دشمن نخواهند ترسید.

خطیب موقت جمعه نطنز تصریح کرد: دستاوردهای جنگ تحمیلی و دفاع مقدس در پیش برد اهداف انقلاب نقش داشته است و مهم ترین درسی که همچنان تداوم داشته و از آن الگوبرداری شده است ایستادگی با گذشتن از جان و مال است.

وی تاکید کرد: تقدیم بیش از 300 هزار شهید و چندین هزار مجروح و اسیر در جنگ تحمیلی خود شاخصی برای این است که نشان دهد مردم ایران یک ملت عاشورایی است و هیچ کس را یارای مقابله با ملتی با این تفکر نیست کما این که در چندین فتنه سال های اخیر این موضوع را به خوبی به تصویر کشیده است.

حجت الاسلام مجیدی تبار اضافه کرد: دشمن در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی نقشه می کشد تا با ترفندهای روانی و رسانه ای، یک جنگ اقتصادی را علیه ملت راه بیاندازد، اما جامعه ای که ثانیه به ثانیه جنگ هشت ساله را برای فرزندان خود تجزیه، تبیین و تحلیل می کند آن ها را برای مبارزه و ایستادگی نیز آماده کرده و خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: ذلت ناپذیری برگرفته از فرهنگ عاشورا به نسل های چهارم انقلاب هم منتقل شده است و این موضوع با مقاومت در برابر جبهه ضد انقلابی و ضد اسلامی نیز به اثبات رسیده است.

لزوم بازنگری در فروش پساب فولادشهر/ FATF به حکایت 20 دقیقه ای تصویب برجام تبدیل نشود

حجت الاسلام مسعود سرافراز ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه فولادشهر اظهار کرد: روزی که گذشت، جنایتکاران، بزرگترین جنایت تاریخ را آفریدند و مرتکب بزرگترین گناهان شدند.

وی با بیان اینکه عاشورای امام حسین(ع)، دارای درس‌ها، پیام‌ها و عبرت‌هایی است که تا روز قیامت می‌تواند برای ابنای بشر آموزنده، جهت‌دهنده و راهگشا باشد، خاطرنشان کرد: استکبارستیزی و تن به ذلت ندادن و ایستادگی در برابر ظالم و ستمگر، یکی از پیام‌های اصلی عاشورا است.

امام جمعه فولادشهر با تاکید بر اینکه یکی از ابعاد روحیه عاشورایی، روحیه استکبارستیزی است، یادآور شد: از افتخارات ملت ایران، نهادینه‌ سازی روحیه استکبارستیزی است و عاشورا عامل اصلی نهادینه شدن این روحیه در ملت ایران است.

وی با توجه به در پیش بودن هفته دفاع مقدس تصریح کرد: حضرت امام خمینی(ره) فرمودند، جنگ در عین حال که ناگوار بود و شهرهاى ما را خراب کرد، ولى برکاتى داشت و اسلام به دنیا معرفى شد.

خطیب جمعه فولادشهر افزود: یکى از بزرگ‏ترین فوائد این جنگ و دفاع هشت‏ ساله حفظ و تقویت روحیه انقلاب و حرکت، در نسل جوان ما و جامعه ما بود و جنگ تحمیلى ثابت کرد که ابرقدرت‏ ها از اسلام مى‏ ترسند.

وی داشتن بصیرت و شناخت روش های نفوذ دشمن در کشور را لازمه آحاد جامعه به ویژه کشورهایی اسلامی دانست و متذکر شد: امروز نباید از مکر و حیله دشمنان و تلاش آنها برای نفوذ در کشور، غافل باشیم چرا که دشمن در فضای کنونی به دنبال نفوذ در ایران اسلامی و بسط سلطه خویش در کشور و حضور در تصمیم ‏گیری‏ ها و از میان بردن استقلال و آزادی کشور است.

سرافراز با اشاره به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم تصریح کرد: نمایندگان مجلس باید متوجه وظیفه خطیر خود در بررسى دقیق و کارشناسى لوایح مرتبط با FATF باشند تا خدای ناکرده این ماجرا به حکایت 20 دقیقه ای تصویب برجام تبدیل نشود.

وی با تاکید بر لزوم بازنگری در فروش پساب فولادشهر به صنایع همجوار، خاطرنشان کرد: توصیه می کنم دست اندرکاران و تصمیم گیرندگان بیشتر بررسی و آینده نگری کنند و جوانب کار را دقیق بسنجند، مبادا تصمیمی بگیرید که مردم و آیندگان شما را مواخذه کنند و دیگر پشیمانی سودی نداشته باشد.

مسئولان طوری عمل کنند که نقص‌ها به نظام نسبت داده نشود

حجت الاسلام ابوالفضل سلیمانی در خطبه های نماز جمعه این هفته چادگان اظهار کرد: نباید در مقابل گناه غفلت کرد و کوتاه آمد، ائمه و بزرگان وقتی عبادت می کردند پایشان از ترس خدا می لرزید ولی ما فراموش کرده ایم.

امام جمعه چادگان با طرح این سوال که راز ماندگاری این عزاداری ها که هر سال از لحاظ کمی و کیفی گسترده تر می شود چیست و این چه حادثه ای است که این همه حیات دارد؟ بیان کرد: نور خدا و اراده خدا در آن است، خدا برای بیدار کردن مردم به دنبال محرک است و این حادثه عاشورا محرک بود تا کسانی که می خواستند نور خدا را خاموش کنند موفق نشوند و اراده خدا غالب شد.

وی تصریح کرد: امام حسین(ع) فرمود: صبح کردم در حالی که خدا بالای سرم بود و جهنم پیش رویم، من در گرو عملم بودم و مرگ مرا می طلبید.

حجت الاسلام سلیمانی با اشاره به این که در آستانه بازگشائی مدارس و دانشگاه ها هستیم گفت: مدارس و دانشگاه ها از اهمیت بالائی برخوردارند که باید روی مسائل اخلاقی و تعهد، کار کرد و در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری جنک اقتصادی است، کالای ایرانی را توصیه کنید.

خطیب نماز جمعه چادگان در ادامه به سالروز عملیات ثامن الائمه(ع) اشاره کرد و افزود: امام خمینی (ره) در این عملیات غرور آفرین، دستور شکست حصر آبادان را دادند و نقش رهبری و ولایت فقیه در آنجا مشخص شد.

وی با بیان اینکه مسئولان نباید طوری عمل کنند که نقص ها به نظام نسبت داده شود و اگر نظام اشکال داشت چهل سال دوام نمی آورد، اظهار کرد: نباید پشت دولت را خالی کرد و مقام معظم رهبری در عین تذکر به دولت، از دولت هم حمایت کرده اند.

امام جمعه چادگان در این خصوص تصریح کرد: قطعا در این جنگ هم پیروز خواهیم شد، چون ملتی با آرمان های بزرگ، دشمنانی بزرگ و رهبری بزرگ داریم و این مؤلفه ها ما را پیروز خواهد کرد.

اگر امنیتی را در عزاداری‌ها شاهدیم به برکت نظام اسلامی است

حجت الاسلام حسن دهشیری در خطبه های نماز جمعه این هفته مسجد جامع اردستان ضمن اشاره به واقعه عاشورا و تسلیت گفتن به محضر حضرت مهدی (عج) و نیز با اشاره به نامگذاری 11محرم به نام روز تجلیل از اسرا و جانبازان اظهار کرد: 12محرم نیز شهادت امام زین العابدین(ع) است که بیش از 30 سال بعد از حادثه کربلا اتفاق افتاده و ایشان بعد از شهادت امام حسین(ع) رسالت سنگینی را بر عهده داشته اند.

امام جمعه اردستان گفت: با توجه به اینکه در آستانه هفته دفاع مقدس و نیز بازگشایی مدارس قرار داریم بهتر بود تا برگزارکنندگان برنامه های هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی جدید در نماز جمعه نمود بیشتری پیدا می کردند.

حجت الاسلام دهشیری با بیان اینکه چهار میلیون دانشجو و 24میلیون دانش آموز در کشور داریم، تصریح کرد: باید از این مغزهای آماده استفاده کنیم تا آیندگان بتوانند خدمت بیشتری به جامعه بکنند.

خطیب جمعه اردستان تاکید کرد: حقوق قشر فرهنگی خیلی اندک است، اما فرهنگیان ما هوشیار بوده و تن به دسیسه های دشمن نخواهند داد.

وی با تشکر از همه عزاداران شهرستان اردستان که تذکر مسئولان را گوش دادند و عزاداری سالمی را برگزار کردند، تصریح کرد: اگر امنیتی را شاهد هستیم همه به برکت نظام جمهوری اسلامی و نیروهای انتظامی و امنیتی است که با همکاری مردم آن را ایجاد می کنند.

امام جمعه اردستان متذکر شد: عزاداری ها باید به سمت مطلوب برود و جوانان و مردم این مقدار که برای عزاداری مایه می گذارند انتظار است تا در نماز جماعت و نماز جمعه هم حضور چشمگیری داشته باشند.

خُلف وعده مسئولان و عدم رسیدگی به اوضاع اقتصادی از تحریم بدتر است

حجت الاسلام امیر حجتی فرد در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر اژیه، ضمن بیان تسلیت به مناسبت شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش، اظهار کرد: قیام حضرت اباعبدالله حول دو محور اعم از شعار و  عمل است و همه باید به این مهم توجه جدی داشته باشند.

امام جمعه شهر اژیه افزود: شعار هیهات منا الذله نمونه بارز شعار و صبر و استقامت نشانی از عمل است که در قیام امام حسین(ع) دیده می شود.

وی با اشاره به درس های جامانده از واقعه عاشورا، تاکید کرد: پرهیز از ذلت در برابر یزید و یزیدیان زمان یکی از مهمترین دروس به جامانده از واقعه عاشورا است و صبر و بردباری و تحمل در این راه سخت و دشوار به امید فتح و پیروزی کامل از نمونه های دیگر درس های واقعه عاشورا است.

حجت الاسلام حجتی فرد با تشکر از هیئت های مذهبی به دلیل اجرای هماهنگ برنامه های این دهه، گفت: هیئت های مذهبی با هماهنگی کامل به برگزاری مراسم عزاداری و زنده نگهداشتن قیام امام حسین(ع) اقدام کردند که جای تشکر دارد زیرا فرهنگ عاشورایی باید از نسلی به نسل های اینده منتقل شود.

وی در بخش دیگر خطبه ها به وظیفه شناسی مسئولان به عنوان اولویت های جدی اشاره کرد و افزود: مسئولان باید از مردم الگو بگیرند و در صحنه حضور فعال داشته باشند زیرا مردم هر کجا لازم بود به صحنه آمدند تا نظام استوار بماند.

امام جمعه شهر اژیه با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، تصریح کرد: شهدا به ما نشان دادند که باید در میدان مبارزه با دشمن، استقامت داشت و این مبارزه امروز در جنگ اقتصادی با پایداری و استقامت به دست می آید.

وی ادامه داد: نابودی کامل دشمنان اسلام با تلاش و همت جهادی، صبر و بردباری مردم و مسئولان و هوشیاری و زیرکی تمام آحاد جامعه در برخورد با ترفندهای دشمن حاصل می شود.

حجت الاسلام حجتی فرد به هوشیاری کامل برای مقابله با دشمن اشاره کرد و گفت: نمایندگان مجلس در مبحث FATF و تصویب آن در مجلس باید هوشیار باشند زیرا بیشترین مبارزه با تروریسم را ایران داشته ولی به زعم آمریکا تروریسم متفاوت است زیرا آنها دشمن مظلومان جهان هستند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه از تحریم ها بدتر خواهد بود؛ خلف وعده مسئولان در عمل به وعده هایشان و عدم رسیگی به اوضاع و احوال اقتصادی مردم است نه پیگیری مذاکرات و بررسی کنوانسیون های دشمنان اسلام و الحاق ایران اسلامی به معاهداتی که هیچ نفع وسودی به کشور اسلامی و مردم عزیزمان ندارد.

دشمن هرگز توان رویارویی با ما در جنگ نظامی را ندارد

حجت الاسلام سید علی سجادی در خطبه های نماز جمعه نایین در رواق فاطمیه امامزاده سلطان سیدعلی(ع) اظهار کرد: مقام معظم رهبری فرمودند، جنگ تحمیلی برای این اتفاق افتاد که دشمن در ما احساس ضعف کرد اگر دشمن بعثی و محرکینش خاطر جمع نبودند که سر چند روز به تهران خواهند رسید این جنگ انجام نمی گرفت.

وی عنوان کرد: امروز دیگر جنگ نظامی وجود ندارد بلکه جنگ اقتصادی است و اگر دشمن در جنگ اقتصادی نیز از ما ضعف ببیند موجب تشدید دشمنی ها و باعث فشار و تحریم اقتصادی بیشتر خواهد شد.

امام جمعه نایین تصریح کرد: ما در دوران دفاع مقدس از نظر نظامی، امنیتی و اقتصادی ضعیف بودیم و چندین کشور علیه یک کشور بسیج شده بودند اما با الگوگیری از پیام عاشورا در مقابل دشمن تا دندان مسلح ایستادگی کرده و پیروز شدیم و زیر بار ذلت نرفتیم.

وی بیان کرد: ما امروز به مراتب قویتر از دفاع مقدس هستیم و دشمن هرگز توان رویارویی با ما در جنگ نظامی را ندارد.

سجادی افزود: مردم قهرمان این سرزمین در کنار نیروهای مسلح از این آب و خاک دفاع کردند و تاریخ هیچگاه هشت سال مقاومت این مردم را فراموش نمی کند.

امام جمعه نایین بیان کرد: برخی ها می خواهند این ایثار و مقاومت مردم و نیروهای مسلح در دوران دفاع مقدس را کم رنگ جلوه دهند این درحالی است که تنها در این دوران بود که حتی یک وجب از خاک کشور به دشمن واگذار نشد.

وی گفت: دشمن به دنبال ایجاد جنگ تبلیغاتی و رسانه ای، ایجاد ترس و وحشت در مردم است.

سجادی در بخش دیگری ضمن تشکر از حضور مردم وهیات های عزادار به ایام سوگواری سالار و سرور شهیدان امام حسین (ع) اشاره و خاطرنشان کرد: تاسوعا و عاشورای حسینی را پشت سر گذاشتیم و روز شنبه نیز به دلیل حرکت کاروان اسرای عاشورا به کوفه ، به تجلیل از اسرا و مفقودان نامگذاری شده که این روز را گرامی می داریم.

وی همچنین به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: حدود 14 میلیون دانش آموز و نزدیک به چهار میلیون دانشجو سال تحصیلی جدید را آغاز می کنند و انتظار داریم دانشگاه های ما دانشجویانی را وارد عرصه جامعه کنند که کارآفرین باشند.

 

استان آذربایجان غربی

 

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در سراسر شهرستانها و بخشهای آذربایجان غربی برگزار و ائمه جمعه مطالبی را درباره مباحث روز مطرح کردند که به شرح ذیل است:

دفاع مقدس جلوه اقتدار ملت ایران در سایه رهبری امام راحل(ره) بود

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه افزود: امام راحل با رهبری انقلاب اسلامی، دین و اقتدار را برای کشور به ارمغان آورد و توانست کشوری مقتدر را با اقتدا به رسم حکومتی انبیا پایه ریزی کند.
وی ادامه داد: حفظ تمامیت ارضی در طول جنگ تحمیلی از افتخارات انقلاب اسلامی بود و در آن دوران هشت ساله به دنیا ثابت کردیم که مقتدرانه حضور داریم و از کشورمان دفاع می کنیم.
وی بیان کرد: تمام این اقتدار در سایه دین اسلام است و تنها با اقتدا به امیرالمومنین علی (ع) به دست می آید.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی اضافه کرد: نسل های آینده باید بدانند و متوجه باشند که مردم از جان خود گذشتند تا این مملکت و دین اسلام حفظ شود.
حجت الاسلام والمسلمین قریشی افزود: دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران اقتدار خود را در طول سال های متمادی به اثبات رسانده و در تمامی صحنه های حساس کشور حضور داشته اند.
وی افزود: مردم نیز همراهی مقتدرانه ای را در طول هشت سال جنگ تحمیلی داشتند و مملکت را از دست اجانب حفظ کردند.
وی بیان کرد: حضور باشکوه مردم در مراسم عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) باعث شد که عزاداری ها بسیار منظم و باشکوه برگزار شود و مسوولان هیات ها دقت داشته باشند که نقاط قوت و ضعف را برای سال های بعد شناسایی کنند.

انتقاد امام جمعه میاندوآب از فضاسازی ضعیف دهه اول محرم در میاندوآب/ دفاع مقدس باید الگوی ما در جنگ اقتصادی باشد

حجت الاسلام والمسلمین حمید حسن زاده در خطبه های نماز جمعه این هفته میاندوآب با بیان اینکه مشکلات اقتصادی داریم، اظهار کرد: ما نیز از جنس همین مردم هستیم و مشکلات اقتصادی را لمس کرده و آن را کتمان نمی کنیم ولی این مشکلات راه حل دارد.

وی با اشاره به اینکه همه از این مشکلاتی مانند گرانی ناراحت و گله مند هستند، افزود: باید این را در نظر داشت که مشکلات اوایل انقلاب و جنگ هشت ساله خیلی سخت تر از مشکلات کنونی بود و ما آنها را با موفقیت پشت سر گذاشتیم و در جنگ هشت ساله در حالی که نیروی نظامی سازمان یافته نداشتیم، حتی یک وجب خاک به دشمن ندادیم و امروز نیز قطعا می توانیم این مشکلات را حل کنیم.

امام جمعه میاندوآب گفت: تلاش و کار مثل دوران جنگ که رزمندگان اسلام برای گذر از یک معبر چندین شب نمی خوابیدند، یکی از راه حل هاست و ما نیز اگر بخواهیم از مشکلات اقتصادی گذر کنیم باید مانند رزمندگان در جنگ اقتصادی شب و روز نشناسیم.

حسن زاده با بیان اینکه رزمنده جبهه اقتصادی آن است که برایش مردم مهم باشند نه حضور در جام جهانی، تصریح کرد: رزمندگان جبهه اقتصادی باید مانند رزمندگان جبهه نظامی و جنگی، دارای مدیریت و روحیه جهادی و انقلابی داشته و شبانه روز تلاش کنند.

وی با تاکید بر توجه به حفظ بیت المال، گفت: همه وظیفه داریم به حفظ بیت المال توجه داشته و مانند آن رزمنده ای باشیم که در دوران دفاع مقدس وقتی می خواست روی مین برود، پوتین اش را که از تدارکات گرفته بود، از پا در می آورد تا با شهادتش از بین نرود.

امام جمعه میاندوآب اظهار کرد: باید همه محافظ بیت المال باشیم نه اینکه بیت المال را گوشت قربانی کرده و در پاسخ هم بگوییم بیچاره فقط واردات و صادرات می کند.

حسن زاده افزود: مسئولان و آنهایی که در جبهه اقتصادی تلاش می کنند، باید محافظ جدی بیت المال باشند تا از این پیچ مشکل اقتصادی عبور کنیم.

وی با بیان اینکه توکل برخدا و اعتماد به قدرت و نصرت الهی از عوامل گذر از مشکلات است، گفت: در دوران دفاع مقدس یاد ائمه و استعانت از خداوند تبارک و تعالی و ائمه اطهار(ع) مشکل گشا بودند و این را در خاطرات و زندگی شهدا و ایثارگران به راحتی می توانیم ببینیم.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه رزمندگان اسلام در دوران هشت سال دفاع مقدس، چشم امید به آسمان و خداوند تبارک و تعالی و ائمه اطهار (ع) داشتند، تصریح کرد:چشم رزمندگان اسلام به امدادهای غیبی و توسل به ائمه اطهار(ع) بود و امروز نیز ما باید توکل به خداوند تبارک و تعالی و ائمه اطهار(ع) داشته باشیم نه اینکه چشم به بیگانگان و دشمنان خارجی بدوزیم.

حسن زاده گفت: نباید ناامیدی ایجاد کرد و باید به این یقین داشته باشیم که همه مشکلات راه حل دارند و به حول قوه الهی از این مشکلات نیز گذر خواهیم کرد.

امام جمعه میاندوآب در ادامه با اشاره به کم کاری برخی مسئولان در امر فضاسازی فرهنگی در شهر به مناسبت ماه محرم، اظهار کرد: متاسف و متاثر هستیم برای آنهایی که در فضاسازی محرمی شهر وظیفه داشتند و با اینکه در جلسه ای نیز به آنها تذکر داده شد ولی متاسفانه شاهد کم کاری بودیم.

وی با بیان اینکه با یک جرعه آب ریختن نمی شود برکه ایجاد کرد، تصریح کرد: از شهر مراغه که رد می شود از همه جا رنگ عزا و مصیبت در ماه محرم جلوه گر می شود ولی متاسفانه در میاندوآب اینگونه نبود و جای تشکر دارد که خود  مردم و هیئت های عزاداری که در منطقه خود اقدام به فضا سازی کردند.

حسن زاده گفت: در ایام عید باید شهر را چراغانی کرد و در ایام عزا  و مصیبت هم باید شهر حال و هوای ماتم گرفته و سیاه پوش شود.

وی هم چنین به سالروز تجلیل از اسرا و نیز آغاز هفته دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: در دوران دفاع مقدس، ما در مقابل دنیا و بیش از 40 کشور ایستادیم و یک وجب از خاک خود را به دشمن ندادیم.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه برخی از اعمال مانند مهره کلیدی در دین بوده و قفل های متعدد و عیب را برطرف می کند، اظهار کرد: نماز یکی از این مهره های کلیدی است و مربی خوب و معلم خوب آن است که بتواند مهره های کلیدی را یاد دهد.

حسن زاده توسل به اهل بیت را دیگر مهره کلیدی در دین معرفی کرد و افزود:  اهل روضه، اهل گریه و اهل زیارت امام حسین(ع) بودن دیگر مهره کلیدی است.

مصیبت امام حسین (ع) بالاترین مصیبت ها است/ فرزندانمان را برای خرید کالای ایرانی تشویق کنیم

حجت الاسلام والمسلمین وحید طالبی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه پلدشت ضمن تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) گفت: مصیبت امام حسین (ع) بالاترین مصیبت ها است و در سخت ترین شرایط از دین اسلام حفاظت کرد.

وی تصریح کرد: شهادت امام حسین (ع) نشان داد دین به اندازه ای از اهمیت برخوردار است که اباعبدالله الحسین (ع) تمام دارای خود را برای حفظ آن داد.

امام جمعه پلدشت با اشاره به خصوصیت های دین اسلام افزود: فطری بودن، محکم و استوار بودن ، کامل بودن و نداشتن سختی در دین از ویژگی های دین اسلام است.

طالبی با اشاره فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان گفت: برخی رفتار های شتاب زده از سوی جامعه نشان می دهد که افکار عمومی کشورمان تحت تاثیر جنگ روانی دشمنان است.

وی تصریح کرد: دشمن می خواهد از طریق جنگ نرم بر کشورمان فشار وارد کرده و ملت را دلسرد کند.

خطیب نماز جمعه پلدشت افزود: کسی منکر مشکلات اقتصادی نیست ولی استکبار این مشکلات را وارونه و بیش از حد بزرگ جلو می دهد تا یاس و ناامیدی را در جامعه تزریق کند.

وی اظهار کرد: هر کسی که توانایی روشنگری و آگاهی بخشی به مردم را دارد باید نسبت به آن اقدام کرده و از این طریق نقشه های شوم دشمنان را نقش برآب کنند.

طالبی با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با رییس جمهوری روسیه گفت: نقطه مشترک هر دو کشور ایستادگی در برابر استکبار است.

وی اظهار کرد: قدرت آمریکا روز به روز در حال کاهش است و حامیان تروریست در حال احیای داعش در افغانستان هستند و اگر این کشور فکری به این موضوع نکند دچار مشکل می شود.

وی تصریح کرد: جنگ رسانه ای یکی از راهبردهای استکبار بر علیه کشورمان است و در این زمینه شبانه روز تلاش می کنند تا به اهداف شوم خود دست یابند.

امام جمعه پلدشت با اشاره به روز حرکت اسرا کربلا افزود:  حضرت زینب (س) تبلیغ گر خون شهدای کربلا بود.

طالبی گفت: باید فرهنگ سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین را بیش از پیش ترویج دهیم.

وی با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس تصریح کرد: خون شهیدان در 8 سال دفاع مقدس در امتداد خون شهدای کربلا است، جوانان با شجاعت در برابر دشمن ایستاده و آنها را شکست دادند.

امام جمعه پلدشت  باتاکید به حمایت از کالای ایرانی افزود: مهرماه آغاز سال تحصیلی جدید است و مهمترین مسئله این است که فرزندانمان را برای خرید کالای ایرانی  تشویق کنیم.

شـکـسته شـدن اُبهـت پـوشـالی ابرقدرت‌ها از دستاوردهای دفاع مقدس است  

حجت‌الاسلام سید رضی موسوی شکوری ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان با اشاره به 31 شهریور آغاز سالگرد دفاع مقدس اظهار داشت: به وجود آمدن اعتمادبه‌نفس و خودباوری در ملت ایران، شکوفایی و به فعلیت رسیدن استعداد و خلاقیت جوانان، تولد تفکر ناب بسیجی در سطح منطقه، تثبیت اقتدار نظام اسلامی در جهان، شکسته شدن طرح‌های آمریکایی و صهیونیستی در منطقه و شـکـسته شـدن اُبهـت پـوشـالی ابرقدرت‌ها از جمله دستاوردهای داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی هشت سال دفاع ملت شجاع ایران هستند.

وی در ادامه  با تبریک اول مهر و آغاز بازگشایی مدارس به عموم معلمان، مربیان، اولیا و دانش آموزان افزود: در روایات اهل‌بیت(ع) موضوعات متعددی تحت عنوان آداب علم‌آموزی و رموز موفقیت در تحصیل علوم همچون داشتن اخلاص، رعایت اولویت‌ها، فراهم ساختن زمینه‌های تحصیل، فهم و درک دانش، نوشتن و پرسیدن دانش، مذاکره و مباحثه‌ی‌ دانش در تحصیل مطرح‌ شده است.

امام‌جمعه خوی با اشاره به 11 محرم روز تجلیل از اسرا و مفقودان تصریح کرد: در چنین روزی خاندان پیامبر(ص) و حرم اباعبدالله الحسین (ع) به اسارت رفتند که امام عصر(عج) مصائب و شیئه این اسارت را چنین بیان فرموده که خانواده تو چون بردگان به اسیری رفتند و به غل و زنجیر آهنین کشیده شدند، بر فراز چارپایان نشانده شدند و آفتاب نیم روز چهره‌هایشان را می‌سوزاند و در صحراها و بیابان‌ها کشیده می‌شدند و دست‌هایشان به گردن‌ها زنجیرشده بود و در بازارها گردانده می‌شدند.

 وی بیان کرد: در عین‌ حال آنان در طول این اسارت از طریق خطبه و سخنرانی و احتجاج تمامی اقشار و کسانی که فاجعه عاشورا را به وجود آوردند از قبیل مردم بی‌وفای کوفه، مردم ضد اهل‌بیت شام، عبیدالله بن زیاد والی یزید در کوفه و خود یزید را در کاخ نکبت خویش به محاکمه کشیده و افشا کردند و درنهایت حماسه عاشورا را بیمه کردند.

وحدت راه مقابله با تهدیدات و شیطنت‌های استکبار جهانی است

 ماموستا سهرابی امروز در خطبه‌های نماز جمعه شهر مهاباد، با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی پیش آمده در کشور، قسمتی از این معضل را مربوط به اقدامات استکبار جهانی در بخش اقتصاد کشور دانست و اظهار داشت: هدف بزرگ غرب و حامیان تروریسم در جهان به زانو در آوردن ملت بزرگ و شهیدپرور ایران اسلامی در برابر خواسته‌های نامعقول امریکا و برخی کشورهای هم‌پیمانش است.

وی ادامه داد: اینان تلاش دارند تا با ایجاد بحران اقتصادی و نارضایتی مردمی از نظام مردم را رودرروی انقلاب قرار دهند که البته اگر مسئولان هوشیار نباشند این ترفند می‌تواند برخی افراد ساده‌لوح را گمراه کند و در مسیر خواسته‌های دشمنان نظام قرار دهد.

ماموستا سهرابی تاکید کرد: نیاز به وحدت در کشور در حال حاضر مهمترین مسئله‌ای است که اگر به آن به موقع و با جدیت توجه شود، می‌تواند پل‌های عبوری دشمنان ملت و نظام را تخریب کند و این از خدا بی‌خبران را به قعر دره‌های مرگ سوق دهد.

امام جمعه مهاباد افزود: رهبر معظم انقلاب همواره وحدت را عاملی مهم در برابر تهدیدات دشمنان دانسته اند و اکنون فرصت آن است که مسئولان کشور با همراهی مردم ولایت‌مدار به طور جد و عملا به این خواسته رهبری جامع عمل بپوشانند، زیرا که ایشان با بصیرت بالای خویش، دورنمای آینده کشور و انقلاب را بهتر از هر شخص دیگری می‌بینند و درک می کنند.

وی خاطر نشان کرد: اقتصاد کشور به یک بیماری مبتلا شده و تنها راه نجات این اقتصاد از این بیماری، از میان برداشتن اختلافات برخی مسئولان با یکدیگر و حرکت به سمت پویایی اقتصادی است، زیرا که در صورت بهبود نیافتن این بیماری به طور حتم ملت ایران دچار مشکلات فراوان مالی خواهند شد.

 

استان چهارمحال و بختیاری

 

ائمه جمعه چهارمحال و بختیاری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته استان ضمن سفارش نمازگزاران به تقوای الهی، حضور مردم در عزاداری‌های دهه اول محرم را بسیار پرشور و باشکوه عنوان کردند و حضور مردم را مشتی محکم بر دهان آن‌هایی دانستند که می‌خواهند راه امام حسین (ع) را از یادها ببرند.مشروح این خطبه ها را در زیر می‌خوانید:

 
 
 
دستاوردهای انقلاب اسلامی نتیجه درس‌های قیام عاشورا است/جنگ تحمیلی تنها نمونه‌ای از فتنه‌های دشمنان است

 

حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری در خطبه‌های نماز جمعه شهرکرد که در مصلی بزرگ این شهر برگزار شد اظهار کرد: سخنان بسیاری درخصوص دفاع مقدس وجود دارد.

وی دستاوردهای انقلاب اسلامی را نتیجه درس‌هایی دانست که از قیام عاشورا گرفته شده است و تاکید کرد: از همین‌رو است که دشمن به دنبال کم‌رنگ کردن این قیام است و با همه قدرت، تلاش می‌کند تا به مردم بقبولاند واقعه عاشورا  1400 پیش رخ داده و دیگر تمام شده است.

نکونام خاطرنشان کرد: مردم ایران و همه مسلمانان باید هوشیار باشند و اجازه ندهند دشمنان به اهداف خود دست یابند، باید پیام عزاداری امام حسین (ع) زنده بماند.

امام جمعه شهرکرد برگزاری اجتماع‌های بزرگ مردمی را تنها راه ارسال پیام حادثه عاشورا و امام حسین (ع) به دنیا عنوان و بیان داشت: خدا را شکر امسال شاهد حضور باشکوه هیئت‌های عزاداری بودیم.

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری به 31 شهریورماه سالروز آغاز جنگ تحمیلی علیه ایران در سال 59 اشاره و گفت: این جنگ که علیه ایران تحمیل شد فقط یک ورق از مجموعه  فتنه‌هایی است که طی سال‌ها علیه مردم ایران شده است اما بحمدالله نتیجه این دشمنی‌ها باعث شد تا ملت ایران تبدیل به یک امت مقاوم و مستحکم شود.

 
دوران دفاع مقدس به ما فرهنگ چگونه فکر کردن و چگونه عمل کردن را آموخت

 

حجت الاسلام تاج زاد امام جمعه لردگان در خطبه های نماز جمعه لردگان ضمن سفارش به رعایت تقوای الهی گفت: پیامبر اکرم (ص) فرمودند: اگر می خواهید در قبر سختی نکشید سخن چینی نکنید گاهی یک سخن چین در جامعه باعث درگیری‌های زیاد و حتی کشت و کشتار می گردد.

وی، از هیئات مذهبی و مردم بپاس بر گزاری مراسمات عزاداری در دهه اول محرم تشکر کرد و گفت: امام حسین (ع) برای همیشه است نه برای محرم تنها، لذا همه باید از هدف قیام امام حسین (ع) درس بگیرند.

امام جمعه لردگان، با اشاره به شهادت امام سجاد (ع) گفت: اگر نبود امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) قیام امام حسین (ع) در سکوت می ماند لذا امام سجاد (ع) چند نقش کلیدی داشت، بیان قیام عاشورا، تبعین معارف اسلامی و شاگردپروری و کادرسازی از نقش‌های کلیدی امام سجاد (ع) بود.

دوران دفاع مقدس برای ما فرهنگ چگونه فکر کردن و چگونه عمل کردن را آموخت

تاجزاد در ادامه به هفته دفاع مقدس اشاره کرد و بیان داشت: یکی از مقاطع مهم کشور ما دفاع مقدس است، این دفاع برای ما یک فرهنگ است، فرهنگ چگونه با دوست و دشمن بر خورد کردن؛ تجربه ثابت کرد اگر توکل بر خداوند و و خود باوری را داشته باشیم در دنیا موفق خواهیم بود.

وی افزود: در دوران دفاع مقدس عناصری از قبیل ایمان، استقامت و توکل به خداوند باعث شد که در مقابل دنیا بایستیم و پیروز شویم، لذا اگر این عناصر در زندگی ما بوجود آمد امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

تاج زاد بیان داشت: روحانیون، دانشگاهی ها و اساتید و فرهنگیان وظیفه دارند این فرهنگ دفاع مقدس را برای نسل های آینده بیان کنند.

وی گفت: پایدارى و بردبارى، دو ویژگى مهم ایثارگران و به‌ویژه آزادگان جنگ تحمیلى است که همچون اسراى دشت کربلا همواره باید با بیان خاطرات آنان براى نسل‌هاى امروز جاودانه بماند.

نقش مدارس و دانشگاه‌ها در پرورش نیروهاى انقلاب‌و مقابله با جنگ اقتصادى و روانى دشمن‌

امام جمعه لردگان در بخش دیگر سخنان خود گفت: همه ‌ساله آغاز مهرماه، نویدبخش فرا رسیدن بهار آموزش و تربیت است، مدارس و دانشگاه‌هاى کشور به‌عنوان پایگاه‌هاى تربیت مهم‌ترین عناصر انقلاب اسلامى یعنى نیروى انسانى مومن، متعهد و متخصص، در این روزها فرایند آموزشى و پرورشى خود را از سر مى‌گیرند.

وی افزود: بنا به گزارش مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزى آموزش عالى وزارت علوم، نزدیک 4 میلیون دانشجو و حدود 14 میلیون دانش آموز دختر و پسر در مقاطع مختلف تحصیلى در مدارس کشور مشغول تحصیل هستند. این آمارها که به زبان دیگر از حضور بیش از یک چهارم جمعیت فعال کشور در این قشر حکایت دارد به خودى خود؛ اهمیت غیرقابل انکار برنامه‌ریزى و احساس مسؤولیت در این حوزه را ضرورى‌ می‌سازد.

تاج زاد بیان داشت: از سویى با لحاظ کردن شرایط زمینه‌اى و اقتضائات امروزِ ایران، و بنا به فرموده‌ى رهبر معظم انقلاب، وجود سطوح مختلفى از جنگ با دشمنان و سلطه‌طلبان، موضوع آموزش و پرورش و آموزش عالى ابعاد جدید و مهم‌ترى مى‌یابد که نیازمند کنش‌گرى مسؤولین و مردم در سطوح مختلف است.

جنگ اقتصادى و خرید لوازم آموزشى ایرانى‌

خطیب جمعه لردگان گفت: مهم‌ترین عرصه‌ى جنگ نظام اسلامى با سران استکبار، عرصه اقتصاد است، با آغاز سال تحصیلى جدید، نیازهایى از قبیل پوشاک، لوازم‌التحریر، کیف و کفش و... در این جمعیت از محصلین و دانشجویان براى خرید مایحتاج تحصیلى شان به‌وجود مى‌آید. در این مورد، جمعیت فرهنگیان و اساتید دانشگاهى نیز شریک هستند و براى آن‌ها نیز این نیازها به‌وجود مى‌آید. این گروه از کالاها به شکلى است که تولیدات داخلى در آن‌ها حرف براى گفتن دارند. لذا اگر در تریبون‌ها و نهادهاى فرهنگ‌ساز مانند شهردارى‌ها و... دست به تبلیغات بزنند مى‌تواند اقدام مؤثرى براى رونق بازار کالای ایرانی به‌حساب بیاید.

جنگ روانى و ضرورت حضور در بدنه دانشجویان‌

طى سال‌هاى اخیر و با رشد شبکه‌هاى اجتماعى در فضاى مجازى و حقیقى، عملیات روانى دشمن و استفاده از عناصر نرم براى تأثیرگذارى بر فضاى داخلى کشورها و ایجاد ناآرامى و ...، مورد توجه جدى قرار گرفته است. ناظر به شرایط کنونى وضعیت اقتصادى و اجتماعى در کشور و همزمان با آغاز سال تحصیلى، این امکان وجود دارد که بخشى از این طیف فعال و کم‌تر محافظه‌کار کشور یعنى دانشجویان و مسامحتاً دانش‌آموزان، محل طمع دشمنان و منافقین غرب قرار گیرند و در این بین به بازیچه‌ى جریان‌هاى خارج کشور مبدل شوند. ازاین‌رو جدى گرفتن و اهتمام نسبت به امور دانشجویان، حضور مسؤولین در دانشگاه و پاسخگویى به دغدغه‌ها و مسائل این قشر فعال جامعه، می‌تواند تا حدى به کاهش تأثیر هجمه‌هاى رسانه‌اى و عملیات روانى دشمن کمک نماید.

 

برجام اجرا شد تا تحریم‌ها لغو شود/ وضع اقتصادی مردم بدتر از قبل شده است

 

حجت‌الاسلام محسن ملک پور امروز در خطبه‌های نماز جمعه شهر فارسان با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اظهار داشت: به‌ احتمال‌ زیاد هفته اول مهرماه آغاز بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم در مجلس شورای اسلامی باشد که مجلس شورای اسلامی وظیفه خطیری در بررسى دقیق و کارشناسى لوایح مرتبط با FATF دارد.

وی افزود: بعد از اجرایى شدن برجام، روابط بانکى ایران على‏‌رغم وعده‏‌ها و انتظارات به حالت قبل از تحریم‏‌ها بازنگشت؛ و این چهار پنج سال معطلی برای برجام طبق وعده‌ها رفتن تحریم‌ها بود و برجام اجرایی شد این هم وضع ما، این هم وضع اقتصاد و مشکلات و سخت‌تر و غیرقابل‌ تحمل‌تر از این، دزدی‌ها و چپاول بیت‌المال است و بعضی از مسئولان بانکى و اقتصادى کشور دلیل رفع نشدن تحریم‌ها را مشکلات بانکى و عدم تطابق استانداردهاى بانکى با استانداردهاى جهانى بیان کردند.

وی تصریح کرد: حالا این سوال پیش می‌آید که چرا به مردم وعده دادید و فشار آوردید و برجام را تحمیل کردید و پیشرفت‌های هسته‌ای کشور را نابود کردید و  رفع این مشکل وزیر اقتصاد در اقدامى فراتر از اختیارات خود تعهدات مهمی به یک‌نهاد بین‌المللی با نام گروه ویژه اقدام مالى یا FATF براى اجراى استانداردهاى این نهاد ارائه داد.

ملک پور افزود: خرداد 95 بود که این نهاد وضعیت ایران را از لیست سیاه به حالت تعلیق درآورد مشروط به این‏که ایران تمامى تعهدات 41 گانه خود را طبق «برنامه اقدام» انجام دهد. بخشى از این تعهدات مربوط به حوزه اجرا بود که به نظر مى‌‏رسد از سوى دولت انجام‌گرفته است، بخشى دیگر نیازمند تصویب از سوى مجلس است بررسى این لوایح در مجلس با موجى از بحث و انتقاد در میان نخبگان و مردم همراه شد.

وی بیان داشت: به دلیل تعهدات جدید و زیادى که براى کشور ایجاد مى ‏کند و از طرف دیگر چالش ‏هاى بنیادین با تعاریف پایه‏ اى آن وجود دارد، بیشتر موردتوجه قرار گرفته است این مباحث و اظهارنظرها و خصوصاً مخالفت‏ هاى اجتماعى و مردمى در زمان بررسى لایحه الحاق ایران به این کنوانسیون، مجلس تصمیم گرفت تا دو ماه بررسى این لایحه را به تعویق بیندازد.

ملک پور به سخنان مقام معظم رهبری اشاره داشت و گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار با نمایندگان مجلس در 30 خردادماه امسال، نظر خود را این‌طور بیان کردند، ((بعضى از این معاهدات بین‏‌المللى و کنوانسیون‌‏ها مواد مفیدى دارند. بنده هم در مورد همین چیزهایى که اخیراً در مجلس مطرح شد در این چند ماه اخیر، گفتم مجلس مستقلاً خودش قانون بگذراند. فرض کنیم [موضوع‏] مبارزه‏ى با تروریسم یا با پول‌شویی است؛ خیلى خوب، مجلس شوراى اسلامى یک مجلس رشید و عاقل و بالغى است و پشتوانه‏هاى کاریِ خیلى خوبى هم دارد؛ بنشینند یک قانون بگذرانند؛ این قانون، قانون مبارزه‏ى با پول‌شویی است، هیچ مشکلى هم ندارد، شرایط زیادى‏ هم ندارد و همان کارى که خود شماها مى‏خواهید بکنید، در این قانون مندرج است؛ این مهم است. هیچ لزومى ندارد که ما برویم چیزهایى را که نمى‏دانیم تَه آن چیست یا حتّى می‏دانیم که مشکلاتى هم دارد، به خاطر آن جهاتِ مثبت و جنبه‏هاى مثبت، قبول بکنیم)).

وی اظهار داشت: هرچند بیانات رهبر معظم انقلاب در رد کنوانسیون‏ ها و باز کردن مسیر قوانین داخلى صریح و شفاف بود اما بعد از جلسه ابهامات متعددى از سوى جریان‏ هاى حامى دولت مطرح شد. در نتیجه این جریان ‏ها قرار شده است لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالى تروریسم در مجلس بررسى شود. ضرورى است نمایندگان محترم مجلس توجه ویژه و دقت نظر لازم براى بررسى این لایحه داشته باشند تا دوباره کلاه سرمان نرود.

 

ایستادگی در مقابل زورگویان و ظالمان پیام بزرگ دفاع مقدس/دشمنی آمریکا با ایران در دفاع مقدس کاملا آشکار شد

 

حجت الاسلام مهرداد بهرامی امام جمعه شهر اردل در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر اردل ضمن دعوت خود و نمازگزاران به تقوای الهی با اشاره به خطبه 203 نهج البلاغه"إنّما الدُّنیا دارُ مَجازٍ ، و الآخِرةُ دارُ قَرارٍ ، فَخُذُوا مِن مَمَرّکُم لِمَقَرِّکُم" اظهار داشت: شرح و ترجمه این خطبه این است که اى مردم، این دنیا سرایى است که گذرگاه شماست و آخرت، سرایى است پایدار. پس از این سراى که گذرگاه شماست براى آن سراى که قرارگاه شماست، توشه برگیرید.

حجت السلام بهرامی فرمود: امام علی(ع) در این خطبه کوتاه و پرمعنا به نکاتی چون دنیا گذرگاهى بیش نیست و جایگاه اصلى انسان سراى آخرت است و باید از این گذرگاه براى منزلگاه حقیقى بهره گیرى کرد، انسان باید روح خود را از دنیا بیرون فرستد پیش از آنکه جسم او بیرون مى رود، دنیا دار امتحان و صحنه آزمون است، هنگام خروج انسان از دنیا مردم به اموالى که از خود باقى گذاشته مى نگرند و فرشتگان به اعمالى که از پیش فرستاده اند اشاره می‌کند.


وی افزود: بسیارى از مشکلات از اینجا ناشى مى شود که انسان دنیا را سراى باقى مى نگرد، از این رو به اندوختن مال و ثروت، از هر طریق و به هر قیمت مى پردازد و در صرف آن براى مقاصد خیر بخل مى ورزد و بر این اساس مرتکب اعمال خلاف فراوانى مى شود و توبه را به تأخیر مى اندازد.

ایستادگی در مقابل زورگویان و ظالمان پیام بزرگ دفاع مقدس/دشمنی آمریکا با ایران در دفاع مقدس کاملا آشکار شد

امام جمعه شهر اردل در بخش دیگر خطبه های نماز جمعه این هفته شهر اردل با اشاره به در پیش بودن سالروز آغاز جنگ تحمیلی افزود: هفته دفاع مقدس را پیش رو داریم که نشان دهنده هشت سال دفاع همه جانبه اقوام مختلف ایران اسلامی علیه دشمن بعثی بود که سرانجام پیروز شدیم.

بهرامی گفت: حمایت آمریکا از رژیم بعثی عراق در جنگ علیه ایران روند تدریجی و رو به فزونی داشته که با ایستادگی و جانفشانی های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس اهداف شوم این رژیم جنایتکار برملا شد.

وی بیان کرد: زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و ایثار جانبازان، آزادگان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و انتقال فرهنگ مقاومت که همان فرهنگ عاشورایی است به نسل های امروز از وظایف عمده ما در شرایط کنونی است.

امام جمعه شهر اردل ادامه داد: همچنین طی هفته آینده و در روز پنجم مهرماه سالروز شکست حصر آبادان را پیش رو داریم که یکی از عملیات های ویژه ایران در دوران دفاع مقدس بشمار می رود که همه جهانیان از این عملیات متعجب شدند.

بهرامی با اشاره به فرا رسیدن آغاز سال تحصیلی جدید افزود: مدارس بهترین فرصت برای آموختن درس ایثار و فداکاری به دانش آموزان است.

 

استان لرستان 

 

آیت‌الله سیداحمد میرعمادی ظهر امروز در خطبه‌های نمازجمعه در مصلای الغدیر خرم آباد با اشاره به رسالت سنگین امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) در دوران اسارت گفت: این دو عزیز بعد از واقعه عاشورا از هر فرصتی برای افشاگری ظلم یزید و بنی‌امیه و همچنین  روشنگری مظلومیت امام حسین(ع استفاده می‌کردند.

 

وی با اشاره به یازدهم محرم و روز تجلیل از اسرا و مفقودین گفت: آزادگان دوران دفاع مقدس با الگوگیری از اسرای کربلا با صبر، بردباری، ایستادگی و مقاومت ضمن حفظ عزت نفس خود توانستند با تحمل سخت‌ترین شکنجه‌ها پای ولایت و رهبری ایستادگی کنند.

 

خطیب‌جمعه خرم‌آباد با اشاره به 31شهریورماه سالروز آغاز جنگ تحمیلی اظهارداشت: مقاومت و ایستادگی در برابر متجاوزان از دستاوردهای بزرگ دفاع مقدس است که امروز سبب تداوم مبارزه علیه نظام سلطه و استکبار جهانی شده است.

 

به گفته آیت‌الله میرعمادی حضور مردم در صحنه، تحکیم موقعیت مردمی انقلاب اسلامی و تقویت قدرت و موقعیت برتر ایران در منطقه از دستاوردهای دوران دفاع مقدس است که می توان بر با استفاده از همه ظرفیت ها بر مشکلات اقتصادی نیز غلبه کرد.

 

وی دوران دفاع مقدس را گنجینه پرثمری دانست که مقاومت‌های حزب‌الله لبنان، حشدالشعبی، حماس، جهاد اسلامی، انصارالله، لشکر زینبیون و فاطمیون و مقاومت‌ جانانه سربازان سوریه در برابر تروریست‌های تکفیری‌ نتیجه و تجربه هشت سال دفاع مقدس ایران اسلامی است.

 

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به ضرورت مهار آمریکا که رهبرمعظم انقلاب در دیدار با رئیس جمهور روسیه بر آن تاکید کردند، گفت: آمریکا با زورگویی می‌خواهد در منطقه نقش‌آفرینی کند که باید این خطر فزون‌خواهی و قدرت‌طلبی آمریکا در منطقه مهار شود.

 

آیت الله میرعمادی با تأکید بر این که زورگویی، فزون‌خواهی و تعدی‌گری‌ رئیس جمهور آمریکا خطر بزرگی برای بشریت است، تصریح کرد: رئیس جمهور آمریکا فردی مغرور، خودخواه و عهدشکن است که پایبند به هیچ معاهده بین‌المللی نیست لذا تمام کشورهای مستقل و آزادی‌خواه باید جلوی فزون‌خواهی و تعدی‌گری آمریکا را بگیرند.

 

به گفته وی توطئه های آمریکا در طول 40سال انقلاب اسلامی ایران همواره با شکست مواجه شده است که از جمله آن ها می توان به طرح خاورمیانه بزرگ، کدخدابودن، دهکده جهانی، پرورش تروریست‌های تکفیری و راه‌اندازی جنگ نیابتی اشاره کرد.

 

ایجاد اختلاف بین مردم ایران و عراق از توطئه های خصمانه دشمن است

حجت الاسلام سید علی حسینی امام جمعه بروجرد در خطبه های این هفته نماز جمعه بروجرد گفت: مسلمانان ارادت و عشق خاصی به سید الشهدا(ع) دارند و هر ساله عزاداری های این ماه با شور و شکوه خاصی برگزار می شود و این عزاداریها مشت محکمی برای دشمنان بود که در تبلیغات مختلف سعی داشتند به اهداف خود برسند. وی اضافه کرد: عشق اهل بیت(ع) ، اسلام و قرآن در دل مردم قرار دارد و هیچ کسی با هیچ برنامه ای نمی تواند این عشق و علاقه را از بین ببرد.

 

 حجت الاسلام حسینی اظهار داشت: امام حسین(ع) در روز عاشورا نماز اول وقت را فراموش نکردند که این نشان دهنده اهمیت نماز اول وقت است و خوشبختانه نماز ظهر عاشورا در شهرستان بروجرد به خوبی و با حضور هیات های عزاداری برگزار شد.

 

به گفته وی دشمن در تلاش است تا بتواند با توطئه ها بین ملت ایران و عراق اختلاف ایجاد کند اما دشمنان بدانند هیچ دشمنی نمی تواند اختلاف ایجاد کند و توطئه های آنان نقش بر آب خواهد شد.

 

 وی با اشاره به ایستادگی ملت یمن افزود: مدتهاست که دشمن در سرزمین یمن مردم بی گناه و مظلوم این کشور را به خاک و خون کشیده اما مردم مومن و شجاع یمن در برابر دشمن زورگو مقاومت و ایستادگی کرده اند و همین سبب شده تا دشمن به زانو درآید.

 

خطیب جمعه بروجرد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ارتباط مناسب بین والدین و فرزندان گفت: ارتباط مناسب والدین با فرزندان و دانش اموزان باعث می شود تا مانند دوست با هم باشند و این سبب می شود تا فرزندان به دام شیطان نیفتند.

 

وی در بخش دیگری با اشاره به شکست حصر آبادان بیان کرد: رزمندگان اسلام با دستان خالی موفق شدند پیروزی بزرگی را کسب کنند و شکست حصر آبادان نقطه عطفی در تاریخ ایران اسلامی است.

 


حجت الاسلام علی سپهوند، امام جمعه ازنا گفت: اشاره ای به دیدار رهبری با خبرگان کنیم که چه اتفاقی می افتد که یک وضعیتی برای دشمن پیش میاید که کلامش برای مردم جامعه اسلامی ما مورد قبول است.وی به سیاه نمایی و غلو هایی که انجام می‌شود اشاره کرد و افزود: گاهی بزرگنمایی ها برای مردم ما تاثیر گذار تر است.

 


امام جمعه ادامه داد: اگر ما به دنبال حذف رقیب باشیم و شرایط زمان و مکان را درک نکنیم ضربه بزرگی بر پیکره اسلام خواهد بود.سپهوند خاطر نشان کرد: بنای تذکرات باید رسیدن به سرچشمه فیض کلام رهبری باشد اگر بزرگنمایی ها، خروجی اش در سبد دشمن باشد این مضر است.امام جمعه ازنا گفت: ما یک رهبری میخواهیم که آن چیزی که ما در ذهنمان است را پیاده کند، این اشتباه است، پس ولایتمداری مان کجاست، بصیرتمان چه می‌شود.


وی افزود: اگر قرار است مجموعه ای مذهبی داشته باشید، مداحی و سخنرانی مان باید خروجی مثبت و در خط ولایت مداری باشد.خطیب نماز جمعه ازنا تصریح کرد: ولایتمداری به معنای این است که ذهنمان را در اختیار ولی فقیه بگذاریم، چرا که خدای متعالی که جهان از آن اوست اجازه داده که پیامبری باشد، اجازه داده که امامت و ولایتی باشد و خودش دستور داده که تابع صد در صد باشیم.وی با اشاره به بهانه جویی های دولت گفت: اگر گاهی دستگاه های دولتی عنوان می‌کنند دستگاه های حاکمیتی نمی‌گذارند ما کار کنیم این اشتباه و خطا است.سپهوند افزود: دولتی که دستگاه اجرایی است و اجراییات دست اوست اگر تنبلی و کاهلی خود را به گردن فلان تشکیلات حکومتی بیاندازد این زیاده گویی و اشتباه محض است.امام جمعه ازنا تصریح کرد: ما در شرایط کنونی یک رییس جمهوری، رییس دستگاه قضا و رییس مجلسی میخواهیم که بصورت شبانه روزی خدمت کند چرا که این وادی، وادی ایثار و از خودگذشتگی است، وادی استفاده از امکانات و رانت نیست.


وی در تذکری در خصوص اقدام اخیر اروپا گفت: اقدامی که اروپا قرار است بدهد به محوریت سه کشور انگلیس و آلمان و فرانسه، میخواهند تحریم ها را دور بزنند تا ما از برجام خارج نشویم.وی ادامه داد: یک ساز و کاری مثل بورس تشکیل دادند که مثلا اگر نفت را به آلمان فروختیم و قرار بود تجهیزاتی از شرکت فرانسوی خریداری کنیم این تشکیلات قرار است واسطه بشود و پول آلمان را تضمینی بجای آن قرار دهد.

 

استان بوشهر

 

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه بوشهر اظهار داشت: در دهه اول محرم شاهد برگزاری منظم برنامه‌های سوگواری سرور و سالار شهیدان بودیم که حضور گسترده مردم و به ویژه جوانان از نکات برجسته آن بود.

وی شناخت راه و کلام سید و سالار شهیدان، بهره‌جستن از آموزه‌ها و ادامه راه شهدای کربلا از اهداف برنامه‌های محرم دانست و اضافه کرد: یکی از موضوعاتی که باید به صورت جدی مورد توجه باشد،‌ سبک زندگی اسلامی و حسینی است.

امام جمعه بوشهر در ادامه به آغاز هفته دفاع مقدس اشاره کرد و با تقدیر از رشادت‌ها و جانفشانی‌های رزمندگان و شهدا و ایثارگران ادامه داد: جهان استکبار برای توقف این نظام و انقلاب از هر راهی استفاده می‌کند که یکی از اقدامات آنها جنگ نظامی بود.

وی با اشاره به اینکه کشورهای استکباری در دوران دفاع مقدس کشور عراق را تقویت می‌کردند، افزود: جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق با هماهنگی و پشتیبانی تمام جهان شرق و غرب به وقوع پیوست.

صفایی بوشهری به حماسه‌آفرینی‌های جوانان ایرانی در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در گذشته در تعرض نظامی به ایران بخشی از خاک ایران جدا می‌شد ولی با مقاومت و حماسه رزمندگان در جنگ هشت ساله تحمیلی یک وجب از خاک ایران جدا نشد.

وی با تاکید بر اینکه این حماسه‌های ماندگار برای همیشه در تاریخ می‌ماند، بیان کرد: رزمندگان دوران هشت سال دفاع مقدس با اندک تجهیزات نظامی در مقابل صدام تا دندان مسلح چنان حماسه‌ای آفریدند که همیشه پایدار و جاویدان است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با اشاره به آغاز سال جدیدی تحصیلی، خاطرنشان کرد: همه باید در راستای بازسازی، نوسازی و تجهیز مدارس و آماده‌سازی نهادهای اآموزشی تلاش ویژه‌ای داشته باشند.

وی با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن سند تحول بنیادین در آموزش وپرورش تصریح کرد: نهادهای آموزشی باید نگاه و توجه ویژه‌ای به تعمیق در رشد علمی، فرهنگی و دینی دانش‌آموزان داشته باشند.

دفاع مقدس الگو قرار گیرد

حجت الاسلام سیدعلی حسینی در خطبه های نمازجمعه این هفته بندر دیر با تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) و سالروز شهادت امام سجاد(ع) و گرامیداشت روز تجلیل از اسراء و مفقودین اظهار داشت: اگر حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) مجاهدت و تبیین و افشاگری نکرده بودند و حقیقت فلسفه عاشورا و هدف حسین علی(ع) و ظلم دشمن را بیان نمی کردند واقعه عاشورا تا امروز جوشان و زنده و مشتعل زنده باقی نمی ماند.

وی افزود: ملت مسلمان ایران در دوران انقلاب و دفاع مقدس با الهام از امام حسین(ع) و نهضت خونین او درس ایثارگری و فداکاری در راه هدف آموخت و از امام سجاد(ع) و حضرت زینب(ع) و کاروان تبلیغاتی ابا عبدالله درس صبر و استقامت و پایداری و بردباری و پیام رسانی خون شهیدان را گرفت.

امام جمعه بندر دیر با بیان اینکه اسراء سخت ترین شکنجه ها را در زندان های رژیم بعثی تحمل کردند، بیان کرد: تاریخ هشت ساله دفاع مقدس مبارزات غرورآفرین آزادگان سرافراز را همچون اسرای دشت کربلا در خود حفظ کرده و برای نسل های بعد به یادگار گذاشته است.

وی با تقدیر از برگزاری باشکوه مراسمات عزاداری دهه اول محرم عنوان کرد: انقلاب و دفاع مقدس ما برگرفته از همین مراسمات عزای حسینی است لذا دشمنان بدنبال کمرنگ کردن این برنامه ها هستند.

حسینی ادامه داد: بعضی از برنامه ها باید آسیب شناسی و آسیب زدایی شود تا واقعه عاشورا مصون بماند و برنامه ها به تناسب همان روز برگزار شود و تحریفی صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه قیام امام حسین(ع) برای احیاء نماز در جامعه بوده است، خاطرنشان کرد:هر اقدامی که روزعاشورا باعث کمرنگ شدن نماز ظهر عاشورا شود با هدف حسین بن علی(ع) منافات دارد.

خطیب جمعه دیر با بیان اینکه باید با تمام وجود هفته دفاع مقدس را پاس بداریم ،افزود: بزرگداشت دفاع مقدس درواقع بزرگداشت رشادت ها، ایثارگری ها ملتی است که در اوج تنهایی در مقابل یک دنیا دشمن ایستاد و با دفاع مقدس خود سیلی محکمی بر آنها نواخت و با سربلندی به پیروزی رسید.

وی با تأکید بر لزوم تقویت فرهنگ دفاع مقدس در جامعه گفت: امروز هم برای غلبه بر دشمنان به عوامل پیروزی دفاع مقدس که اتحاد، وحدت کلمه و اطاعت از رهبری بود نیاز داریم.

حسینی اضافه کرد: دفاع مقدس ریشه های انقلاب ما را محکم و آن را به جهان صادر کرد به‌گونه‌ای که امروز جوانان سوریه، یمن، بحرین و سایر کشورها درس ایستادگی در مقابل دشمنان را از ما فرا گرفته‌اند.

خطیب جمعه دیر با تبریک بازگشایی مدارس یاد آور شد: از مربیان و معلمان می‌خواهیم تا فرهنگ ایثار و شهادت‌طلبی را در مدارس زنده نگه دارند و دانش آموزانی مؤمن، شجاع و معتقد به ارزش های اسلامی به جامعه تحویل دهند.

وی با بیان اینکه امروز نسل جوان از یک سو با جنگ روانی و از سویی با جنگ فرهنگی مواجه اند تأکید کرد: بسیاری از دانش آموزان برای تهیه ملزومات مدرسه با مشکل مواجه هستند که باید همگان برای تحصیل این عزیزان کمک کنند.

امام جمعه دیر با اشاره به سفر رئیس جمهور به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصریح کرد: حضور در این اجلاس عمومی باید از یک سو در جهت ابلاغ مظلومیت و از سویی بازگو کننده اقتدار واستقامت ملت ایران باشد.

وی با اعلام اینکه ما نیازی به مذاکره با آمریکایی ها نداریم، تأکید کرد: رئیس جمهور محترم در این نشست باید سخنگوی ملتی باشند که هشت سال مظلومانه در مقابل یک دنیا دشمن ایستاده است.

برخورد قاطع با مفسدین اقتصادی

حجت الاسلام مصطفی ارتفاعی در نماز جمعه امروز آبدان اظهار داشت: امام علی در خطبه 193 نهج البلاغه نشانه های متقین را بر می شمارد. متقین کسانی هستند که در دین داری نیرومند، نرم خو و دوراندیش هستند. ایمانی پریقین دارند در کسب دانش حریص و در علم بردبار، در عبادت فروتن هستند. پرهیز از طمع دارند.

وی اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم در راستای نهضت حسینی اشاعه فرهنگ حسینی است. فرهنگ زیربنای هر جامعه است و تا فرهنگ حاکم نباشد جامعه رشد پیدا نمی کند. همه چیز زیر مجموعه فرهنگ است. سیاست و اجتماع و خانواده تحت الشعاع فرهنگ است. فرهنگ موتور متحرک رشد و تعالی جامعه است. بهترین نسخه برای فرهنگ ناب را باید از مکتب اصیل اسلام و سیره ائمه برگرفته شود.

امام جمعه موقت آبدان گفت: نکته اول فرهنگ حسینی در جهت اقامه نذر، باید از امام الگو گرفت. باید برای خدا باشد، برای تبرک و شفا باشد. چرا ما نتظار داریم سفره امام حسین باید رنگارنگ باشد؟ برخی نکات مغفول مانده است. مجالس باید عادت داد به عشق به روضه امام حسین، نه خوردن غذا. باید عظمت روضه حفظ شود که مردم برای تبرک به روضه امام حسین حاضر شوند. نباید در مجالس برای غذا دادن چشم و هم چشمی و رقابت باشد.

وی تصریح کرد: امسال با وجود مشکلات اقتصادی شور مردم در مراسم امام حسین بیش از سال های قبل بود. زیر مردم به این درک رسیده اند. برخی فکر نکنند با نبودن آنها مجلس روضه امام حسین بر پا نمی شود. قبل از ما بوده و بعد از ما هم بر پا خواهد شد، زیر قیام امام حسین برای خدا بود. ما باید سعی کنیم باعث زینت امام حسین باشیم.

ارتفاعی ادامه داد: نکته دوم ترویج نماز حسینی است. همه مراجع می فرمایند که اقامه نماز جماعت از عزاداری امام حسین بالاتر است. باید در زمان نماز همه کارها از جمله موکب و عزاداری تعطیل شود.

وی افزود: نکته دیگر ترویج سیره امام حسین در تربیت خانوادگی است. امام حسین فرمود: به خدا قسم دوست دارم در خانه ای زندگی کنم که سکینه و رباب در آن هستند. وقتی امام حسین شهید شد، رباب که شاعر بود امام حسین را مانند کوه محکمی می دانست.

امام جمعه موقت آبدان خاطرنشان کرد: امروز مدیریت خانه و مسئولیت پذیری توسط والدین لازم است. کارشناسان می گویند خانوداه به سمتی می روند که فضای ارتباط صمیمی در خانه ضعیف می شود. ارتباط نامشروع زیاد شده است. ریشه خانواده دارد از همه می پاشد و علت همه این مشکلات وجود فضای مجازی آلوده و ماهواره است. لذا به همه عرض می کنم سعی کنید ارتباط و تربیت را با سیره امام حسین در زندگی داشته باشید.

حجت الاسلام ارتفاعی ادامه داد: یکی از اهداف دشمن از این جنگ به گفته کارشناسان ساقط کردن نظام بود. چند روز پیش وزیر خارجه اسبق امریکا گفت منظور از مذاکره این است که حاکمیت نظام ایران از بین برود. دومین هدف جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه بود. می دانستند امام با انقلاب چه طوفانی به پا کرده است. هدف دیگر ایجاد نا امنی در منطقه برای رسیدن به اهداف خود بود. جدا کردن برخی استان ها و شهرها از کشور بود.

وی تصریح کرد: ایجاد تفرقه بین مذاهب اسلامی هدف دیگر انها بود. جریانات اخیر عراق هم در همین راستا است. با رشادت نیروهای نظامی و مردمی ما با قدرت دفاع کردیم و ایستادیم و نگذاشتیم حتی یکی وجب از این خاک مقدس از دست برود.

امام جمعه موقت آبدان ادامه داد: امروز باید مسئولین دوران دفاع را مرور کنند، امروز روحیه سازش پذیری و خیانت به کشور معنا ندارد. باید هر مسئولی تشنه خدمت باشد، نه تشنه قدرت. به گفته کارشناسان تحریم ها اثر بسیار کمی بر اقتصاد ما داشته، مشکل اصلی داخل است. باید برنامه ریزی بهتری انجام شود. همه مسئولین دقت داشته باشند، باید پاسخ شهدا را بدهند. اول اینکه باید دولت و مجلس و قوه قضاییه، فرامین رهبر انقالب را در مسائل اقتصادی عملیاتی کنند. دوم اینکه آنروز وقتی به امام خبر دادن آبادان محاصره شده، فرمود باید این حصر شکسته شود، همین طور شد. امروز هم ولایت فقیه مسئولی پا به رکاب باشد. و محاصر اقتصادی را بشکند.

وی اضافه کرد: بعید است که از اروپا چیزی بدست آید، باید مشخص کنند که چکاری می خواهند انجام دهند. احتکار امروز حرام شرعی است. چیزی که مردم نیاز دارند چرا باید احتکار شود. گران کردن جنس چرا باید باشد. این بی انصافی است، حرام است. جلسات پیگیری مسائل اقتصادی عملی شود، گره گشایی شود.

وی اظهار داشت: دولت پیگیر مسائل اقتصادی باشد. چرا کالاهایی که نیاز نیست وارد می شود. در خبرها دیدم کرکره وارد می کنند. چه نیازی به این کالاها وجود دارد. مجلس هم باید نظارت بهتری داشته باشد. قوه قضاییه وقتی می بیند که کسی مفسد اقتصادی است چرا سریع عمل نمی کند. بزرگترین مبارزه با آمریکا خدمت به مردم است و باید همه مسئولین طوری عمل کنند که کسی از انقلاب نا امید نشود. شهدای دفاع مقدس به تکلیف الهی خود عمل کردند. مسئولین امروز نوبت شماست که باید به تکلیف خود عمل کنید، تا خون شهدا هدر نرود.

ارتباط قلبی مردم با عاشورا

حجت‌الاسلام علی زاهددوست در خطبه‌های امروز نماز جمعه دلوار با بیان اینکه تحلیل عوامل زمینه ساز حادثه عاشورا مایه عبرت جامعه اسلامی و نظام دینی است اظهار داشت: عبرت آموزی از حادثه عاشورا به این معناست که انسان همواره تاریخ عاشورا را مطالعه کند و درس ها، پیام‌های آن را استخراج کنند و جامعه امروز خود را با آن مقایسه کند تا بداند در چه وضعیتی قرار دارد و از عوامل زمینه ساز حادثه کربلا عبرت بگیرد و وظیفه خود را بشناسد.

وی اضافه کرد: یکی از عوامل زمینه‌ساز حادثه عظیم کربلا راه انداختن جریان ولایت ستیزی در جامعه بود یعنی با ولایت ستیزی و امامت زدائی توانستند امام حسین (ع) را به عنوان چهره ای که خودشان می خواستند معرفی کنند و جامعه را به این نتیجه برسانند که حسین باید کشته شود.

امام جمعه دلوار با بیان اینکه دومین عامل زمینه ساز که باید مورد عبرت امروز ما هم باید تحریف باورهای دینی بود خاطرنشان کرد: جریان تحریف باورهای دینی پس از رحلت پیامبر(ص) آغاز شد و در دوران حکومت بنی امیه به اوج خود رسید بگونه ای که با سوء استفاده از قدرت و ثروت حکومتی مردم را نسبت به آن اعتقادات و  باورهای دینی خود سست و دلسرد کردند. مقام معظم رهبری در خصوص خطر تحریف باورهای دینی و ارزش‌های انقلاب اسلامی مکرر تذکر داده‌اند.

وی با اشاره به هفته بزرگداشت دفاع مقدس، ادامه داد: هفته دفاع مقدس، یادآور مجاهدت‌ها و افتخار آفرینی‌های ایثارگران و رزمندگانی است که برای حفظ دین، نظام اسلامی و استقلال کشور، با لبیک به فرمان امام راحل (ره) در سخت ترین شرایط در مقابل دشمنان ایستادگی و استقامت کردند و بهترین حماسه‌ها را آفریدند.

زاهددوست تصریح کرد: در تاریخ دو قرن اخیر ایران، تنها در هشت سال دفاع مقدس است که حتی یک وجب از خاک ایران از دست ندادیم و این به خاطر باور عمیق ملت و خصوصا جوانان ما به جهاد و شهادت بود که به برکت انقلاب اسلامی این باور در جامعه اسلامی تقویت شد.

وی گفت: امنیت امروز جامعه را مدیون ایثارگری شهدا، جانبازان و آزادگان هشت سال دفاع مقدس هستیم، باید دستاوردهای دفاع مقدس را برای نسلی که امروز در زیر چتر امنیت زندگی می کنند، بازگو کرد تا بدانند چگونه و با چه مجاهدت هایی به امنیت امروز رسیده ایم.

امام جمعه دلوار افزود: تکلیف امروز همه ما الگو گرفتن از شهدا است، باید با الگو گرفتن از مجاهدت شهدا و ایثارگران و اطاعت از منویات رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی، تلاش کنیم تا همچنان که شهدا و ایثارگران در جنگ سخت، دشمنان را به زانو درآوردند، ما هم آن‌ها را در جنگ نرمی که دشمن بر علیه نظام اسلامی به راه انداخته‌است، ناکام و مغلوب کنیم.

وی با اشاره به آغاز مهر و بازگشایی مدارس بیان کرد: بازگشایی مدارس و شروع فصل تعلیم و تربیت نویدبخش پیشرفت، توسعه و بالندگی برای کشور است و مدارس نقش مهمی در پیشرفت، رشد و توسعه جوامع دارند و اگر در هر جامعه‌ای آموزش پرورشی پویا و سر زنده داشتیم تمام مشکلات آن جامعه برطرف می شود.

زاهددوست تاکید کرد: تقارن آغاز مهر و هفته دفاع مقدس در حقیقت فرصتی برای تبیین ارزش‌های دفاع مقدس، دوران جنگ تحمیلی، رشادت‌ها و فداکاری‌های بی نظیر ملت ایران برای نوجوانان و جوانانی است که جنگ را ندیده‌اند.

وی افزود: هم باید اهداف دشمن از تهاجم به ایران و هم ارزش‌های برجسته این دوران و ایستادگی ملت در برابر دشمن در دوران دفاع مقدس و حتی ایستادگی ملت در سالیان بعد از دفاع مقدس تا امروز را برای نسل جوان بیان کرد.

امام جمعه دلوار اضافه کرد: خیرین و نیکوکاران نیز می توانند لطف خود را در آغاز سال تحصیلی جدید شامل حال خانواده های نیازمند کنند ادامه داد: در این صورت فشاری بر خانواده هایی که از لحاظ مالی در مضیقه هستند و برای خرید مایحتاج تحصیلی فرزندانشان مشکل دارند، وارد نمی شود.

وی ادامه داد: به لطف الهی و عنایت سیدالشهدا امسال هم موکب فرزندان شهید رئیسعلی دلواری در مسیر پیاده روی کربلا برپا می شود و امیدواریم مردم هم  همکاری و کمک های خودشان و نذورات خود را دریغ نخواهند کرد و بنده از دست اندرکاران و کسانی که با جان و دل برای برپایی این موکب که آبرویی برای دیار شهید رئیسعلی دلواری است، تلاش کرده اند تشکر می کنم.

زاهددوست با بیان اینکه زیارت اربعین امام حسین (ع) به‌ قدری مهم بوده که حضرات اهل‌بیت علیهم الاسلام بر این موضوع اهتمام و سفارش موکد داشته‌اند افزود: حضور میلیون‌ها مسلمان در اجتماع اربعین امام حسین (ع)، وحدت مسلمانان را صدچندان می‌کند و این وحدت خار چشم دشمنان ماست.

وی اظهار داشت: از مدت ها قبل با ایجاد جنگ روانی سعی در تضعیف اجتماع میلیونی اربعین کرده اند اما به فضل الهی امسال هم حضور ده‌ها میلیونی از مسلمانان در اجتماع اربعین توطئه‌های دشمنان را خنثی و امت اسلام خصوصا جهان تشییع را تقویت خواهد نمود.

مشکلات صیادان پیگیری شود

حجت‌الاسلام سید علی هاشمی‌نژاد در خطبه‌های امروز نماز جمعه عسلویه اظهار داشت: انبیای الهی هرکدام به شکلی و نوعی برای مسایل دردناک سیدالشهدا عزاداری کرده و گریسته اند.

وی با نقل دو مورد از حضرت ابراهیم به گریه آن حضرت برای امام حسین (ع) اشاره کرد و ادامه داد: حضرت آدم هم هم از پیامبرانی بود که برحسین گریه کرد وبه واسطه توسل به پنج وجود مقدس به ویژه امام حسین (ع) از سوی خدابخشیده شد.

امام جمعه عسلویه درخطبه دوم با نقل سخنانی از شهید دستغیب به ویژگی های خاص مقام معظم رهبری از نگاه ایشان پرداخت که گفته اند این شخص مقام نمی خواهد و مقام هم بر روی او اثر نمی گذارد ودرهر پستی بوده خودرا نشان داده است.

هاشمی نژاد با گرامیداشت 31 شهریور و آغاز هفته دفاع مقدس یاد و خاطره شهدا به خصوص شهدا 8 سال دفاع مقدس افزود: فضای جامعه نباید از فرهنگ ایثار وشهادت فاصله بگیرد اگر چنین شد ما ضرر می‌کنیم تاکنون با این فرهنگ مقدس به اینجا رسیده ایم و رو به جلو حرکت می کنیم و همین مقاومت وایستادگی خواهیم داشت.

وی اول مهر و آغاز سال تحصیلی  جدید را تبریک گفت و اضافه کرد: به مسئولین آموزش و پرورش نکته ای را متذکر می شوم که برای بهتر آموزش دادن فرزندانمان برنامه مدون ارائه کنند که فرزندان محصل ما ضرر نکنند که مثل برخی سال‌ها اتفاق نیفتد که چند ماه بگذرد معلم درس و کلاس مشخص نشده باشد.

امام جمعه عسلویه به پنجم مهر سالروز شکست حصر آبادان در عملیات ثامن الائمه اشاره کرد و این روز را تبریک گفت و افزود: حضرت امام(ره) از پشت بام جماران ندا دادند محاصره این شهر باید شکسته شود و رزمندگان اسلام گوش به فرمان امام دراین عملیات حصر آبادان را شکستند به روح شهدا غرورآفرین این عملیات درود می فرستیم.

وی به موضوع مشکل گمرکات کشور اشاره و افزود: امروز گمرکات کشور مشکلاتی دارند و گمرکات شهرستان ما هم مشکل دارد. نوسانات ارز وپرداخت هزینه سوخت دولتی برای لنج داران مشکل درست کرده و گزارشاتی که رسیده حاکی است در عسلویه بیش از 25 لنج فروخته شده است که بیش از 100 خانوار به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بیکار شده اند و معیشت آنان با مشکل مواجه شده است. مسئولان مجدانه این موضوع را پی گیری کنند.

اول مهر و جنگ فرهنگی دشمن

حجت الاسلام سیدحسین رکنی حسینی در خطبه های این هفته بردخون اظهار کرد: وظایف دولتمردان نسبت به مردم در راستای جلوگیری از افزایش مشکلات، فقر، بی عدالتی و آسیب های اجتماعی سنگین است.

وی افزود: یکی از وظایف مسئولان در این شرایط خاص برای کاهش فشار بر مردم تدبیر و برنامه ریزی است یعنی با تدبیر، آینده نگری و برنامه به استقبال مشکلات بروند و با تصمیمات عاقلانه مانع بروز مشکلات شوند.

رکنی حسینی با بیان اینکه مسئولان از مرزهای اقتصادی حراست نکردند، اضافه کرد: دشمن بیدار است و متاسفانه ما خواب بودیم و آنان به خوبی ضعف ها را پیدا کردند و به راحتی وارد مرزهای اقتصادی شدند.

امام جمعه بردخون آثار تدبیر را برشمرد و گفت: جلوگیری از اشتباه و لغزش، بررسی زمینه فعالیت های اداری وبررسی جوانب کار، هزینه کرد به اندازه توان بدون چشم و هم چشمی رویارویی با تهدیدها، برنامه ریزی همیشگی، استفاده از منابع و امکانات موجود به نحو احسن، شناسایی به موقع چالش ها و فرصت ها و ماندگاری و پایداری دولت ها و خانواده ها و جلوگیری از چالش ها از آثار مثبت تدبیر است.

وی بی تدبیری را هم تراز تبهکاری و خیانت دانست و ابراز داشت: رمز پیروزی و ماندگاری حادثه عاشورا تدبیر وبرنامه ریزی سالار شهیدان بود چرا که شهادت امام حسین کورکورانه و بی هدف نبود و همه اقدامات امام برنامه ریزی شده و حرکت او حساب شده بود و خطبه های آتشین حضرت زینب و امام سجاد یزیدیان را رسوا کرد.

خطیب جمعه بردخون گفت: امروز یکی از نگرانی های جامعه اشتغال جوانان و کاهش ارزش پول ملی است که مسئولان باید شبانه روز کار و فعالیت کنند و فکری اساسی کنند زیرا بی کاری و فقر عامل آسیب های اجتماعی است.

رکنی حسینی ادامه داد: امروز در جبهه اقتصادی به افراد عاشق خدمت نیاز داریم که دولتمردان باید در این شرایط حساس افرادی در تیم اقتصادی خود انتخاب کنند که به  نظام و مردم و کشور عشق بورزند و اگر چنین افرادی داشتیم امروز شاهد مشکلات نبودیم.

وی بیکاری را ام‌الفساد خواند و افزود: متاسفانه دولتمردان آمارهایی می دهند که با واقعیت ها مطابقت ندارد و اگر آمارهای واقعیت داشت امروز هیچ بی کاری در کشور نداشتیم و افراد تحصیلکرده بی کار نبودند یا در مشاغل پایین که ربطی به رشته تحصیلی آنان ندارد مجبور به کار نبودند.

امام جمعه بردخون تصریح کرد: در همه دانشگاه ها باز شد اما فکری برای آینده تحصیل‌کردگان نکردند که باید کار جهادی کنند و شب و روز بکوشند تا مشکلات و کمبودها رفع شود.

رکنی حسینی با گرامیداشت روز اسرا و مفقودان و تجلیل از مشقات آنان، به دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: دشمنان با همه ادوات و ابزار نظامی به کشور ما حمله کردند و امروز دم از رابطه دوستانه می زنند که دروغ است و مواضع آنان قابل اعتماد نیست.

خطیب جمعه بردخون با اشاره به آغاز سال تحصیلی و تقدیر از همه دست اندرکاران تعلیم و تربیت، اظهار داشت: رسالت آموزش و پرورش در این زمان سنگین تر از زمان های دیگر است و رسالت والدین نیز مهم است زیرا دشمن با همه توان به جنگ فرهنگی آمده که تقویت باورهای دینی دانش آموزان مهم ترین رسالت است.

وی با تأکید بر پاسداری از مرزهای اعتقادی، اضافه کرد: دشمن برای تخریب و تضعیف باورهای دینی جوانان تلاش می کند و می کوشد اسلام را عامل انزواطلبی و امری شخصی معرفی کند و نسل جوان را با اهداف خود همراه کند.

امام جمعه بردخون گفت: ارائه الگوهای غربی مانند نوع لباس، نوع آرایش، بی حجابی و کم حجابی و موجه نشان دادن روابط نامشروع بنیان خانواده را سست می کند و افزایش آمار طلاق و از هم پاشیدگی خانواده ها و تخریب باورهای دینی از نتایج ضعف عملکرد متولیان فرهنگی است.

رکنی حسینی با بیان اینکه آموزش و پرورش و دانشگاه ها بر تعلیم تأکید دارند، اضافه کرد: بر خلاف فرمایشات دینی پرورش در دانشگاه‌ها و مدارس کمرنگ شده که این خطر بزرگی است که نسل آینده را تهدید می‌کند زیرا همه توجه والدین و متولیان فرهنگی به سمت مادیات مانند ارز و پول رفته و از فرهنگ خبری نیست.

وی گفت: فرهنگ ما تحت‌الشعاع اقتصاد قرار گرفته که به رئیس اداره آموزش و پرورش و همه فرهنگیان منطقه توصیه می‌کنم فرهنگ نماز به بهترین صورت در مدارس اجرا شود زیرا مناسب نیست دانش آموزان با همه اطلاعات از نماز ندانند که باید فرهنگ نماز و انس با قرآن در مدارس نهادینه شود و دانش آموزان با عشق به نماز و خدا و اهلبیت رشد کنند.

نظارت بر بازار

حجت الاسلام سید عبدالهادی رکنی حسینی در خطبه های این هفته نماز در جمع نمازگزاران با اشاره به فرارسیدن 31 شهریور آغاز هفته دفاع مقدس با گرامیداشت رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: عزت، صلابت و سرافرازی امروز جامعه ما مدیون از خودگذشتگی‌ها، فداکاری و رشادت‌های همه رزمندگان و ایثارگران و پیشکسوتان جهاد و شهادت در طول دوران دفاع مقدس است.

وی افزود: این عزیزان همه هستی خود را در طبق اخلاص گذاشته و با خون خود از شجره طیبه و نوپای انقلاب اسلامی صیانت و نگهداری کردند.

امام جمعه گناوه اظهار داشت: اگر مقاومت، استقامت و فداکاری‌های مردم نبود دشمنانی که با سیاست  نقشه‌های شوم برای تصرف کشور ما داشت و  تا بتواند یک هفته تهران را تصرف کند  به اهداف خود نزدیک می شد.

وی گفت: در دوران جنگ همه ابرقدرت‌ها و دشمنان نظام مقدس اسلامی از رژیم بعث حمایت کردند و همه آمدند تا با وجود مشکلات داخلی و خارجی آن دوران این انقلاب نوپا را از پا درآورند.

وی گفت: اگر وحدت، یکپارچگی و همدلی همه اقشار مردم و حضور جوانان و نوجوانان نبود تمام بخش های تصرف شده میهن اسلامی در اوایل جنگ امروز زیر چکمه اشغالگران بعث بود.

وی افزود: تنها جنگی که همه دشمنان طراحی کردند و به خاک ما حمله کردند ولی نتوانستند حتی یک وجب از خاک مقدس ما را تصرف کنند همین دفاع مقدس است.

وی گفت: مردم در طول دوران دفاع مقدس، هشت سال جانانه در برابر همه توطئه های دشمنان ایستادند و تمام مشکلات و فشارها از سوی دشمنان را تحمل کردند و سرافرازانه از این میدان بیرون آمدند و با رشادت های خود توانستند پوزه دشمن را به خاک بمالند. 

وی گفت: هفته دفاع مقدس، بهانه‌ای برای یادآوری و ماندگاری رشادت های مردان پرافتخار انقلاب و نظام مقدس اسلامی است.

امام جمعه گناوه با تبریک پیشاپیش فرارسیدن آغاز سال تحصیلی جدید به همه دانش آموزان و معلمان و همه خانواده ها گفت: خانواده ها در ایجاد ارتباط تنگاتنگ و مستمر بین خانه اول و خانه دوم دانش آموزان یعنی دو نهاد تربیتی مدرسه و خانواده بکوشند که این ارتباط می تواند به طور چشمگیری محصلان را در مسیر صحیح و پیشرفت قرار دهد.

وی با اشاره به گلایه‌مندی مردم از گرانی‌های اخیر و عدم نظارت صحیح و مستمر بر قیمت‌ها  گفت: نهادهای نظارتی و ادارات مربوطه بر قیمت‌ها نظارت بیشتری داشته باشند تا افراد فرصت طلب از این موقعیت‌ها سوء استفاده نکنند و موجبات رضایتمندی بیش از پیش مردم فراهم شود.

حجت الاسلام رکنی حسینی با تقدیر و تشکر از مردم شهرستان گناوه روحانیون، وعاظ، مسئولان و نیروهای امنیتی و انتظامی در برپایی آیین های باشکوه دهه اول محرم و سوگواری سید و سالار شهیدان گفت: تبلیغات سوء دشمنان که از قبل از ماه محرم آغاز شده بود که حضور مردم  امسال با توجه به مشکلات کشور در ایین های محرم کمرنگ خواهد بود.

وی گفت: امسال به برکت امام حسین (ع) مجالس بسیار پرشورو شعورتر، باشکوه تر و پررونق تر برگزار شد و باز این کربلا و نام حسین(ع) است که ما را در برابر توطئه های دشمنان پیروز میکند و درس عزت و صلابت باید از محضر آن حضرت آموخت.

استان قم

 

آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه  بیان کرد: با محوریت سالار شهیدان جمع بزرگی از زنان و مردان در  یک خانواده بزرگ و نورانی از بنی‌هاشم در جبهه عاشورا حضور داشتند، در این مسیر پدران و مادران بسیاری از فرزندان خود گذشته و آنها را تقدیم عاشورا و اسلام کردند و در کربلا شاهد این نیستیم که عشق و محبت خانوادگی مانع از انجام وظیفه شود و این یکی از نکات مهم عاشورا است.

امام جمعه قم با اشاره به اینکه در عاشورا چند پدر داریم که از فرزندان خود در مسیر اسلام گذشتند، گفت: همچنین در عاشورا شاهد حضور زنان قهرمان بزرگی هستیم که در قربانی کردن فرزندان خود پیشگام بودند.

وی با اشاره به اینکه در روز یازدهم محرم بعد از اینکه زنان و فرزندان باقیمانده با مشکلات و سختی‌ها دست و پنجه نرم کرده و اموال ایشان به غارت رفت لحظه سخت دیگری رقم خورده است، بیان کرد: آغاز سفر اسارت آل الله از دیگر بخش‌های سخت و زجرآور عاشورا است.

اعرافی با بیان اینکه ولایت ائمه اطهار شاهراهی است که انسان را به اوج تقوا می‌رساند، افزود: عاشورا و ابراز محبت به خاندان پیامبر(ص) وسیله‌ای است که ما را به تقوا خواهد رساند و رسیدن به قله‌ها و پیدا کردن راه‌های رسیدن به قله‌ها کافی نیست بلکه در مسیر تقوا نیاز به مجاهدت، مقاومت، ایستادگی و صبوری است.

وی با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان بیان کرد: در این ایام در اقصی نقاط ایران و جهان پرچم عاشورا را برافراشتند و در این مناسبت شیعه و سنتی سوگواری کردند؛ در عاشورا برای همه راه‌های نجات قرار دارد و در این میان پیروان اهل بیت(ع) از اظهار محبت افزون تری برخوردارند.

وی با تقدیر از همه کسانی که بر شکوه و فروغ عزای حسین(ع) می افزایند بیان کرد: مردم شریف قم پیشگام عزای حسین(ع) و درس‌های عاشورای (ع) حسین هستید و امیدواریم که این مکتب الهام بخش عاشورا هر سال زنده تر شده و مایه حیات و بیداری ملت‌ها و انسجام امت اسلام در برابر دشمنان قرار گیرد.

امام جمعه قم با گرامیداشت آغاز سال تحصیلی و شروع حرکت علمی دانش آموزان و دانشجویان و حوزه‌های علمیه اضافه کرد: چشم ملت به نهادهایی است که باید نیروهای عالم، فرهیخته و خادم تربیت کنند دوخته شده است. دانشگاه ما باید دانشگاه اسلامی پیشرو و تولید کننده علم و دانش و پیش برنده کشور در مسیر سعادت باشد. آموزش و پرورش مسؤولیت سنگینی دارد و سند تحول آموزش و پرورش یگانه سند راهنمایی است که باید در این نهاد مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: حوزه‌های علمیه نیز مسؤولیت سنگینی برعهده دارند و امیدواریم همه این نهادها در مسیر خدمت به ملت موفق و موید باشند.

اعرافی با گرامیداشت فرارسیدن هفته دفاع مقدس تصریح کرد: دفاع مقدس یک راهنمای بزرگ برای امروز و فردا است؛ ملت ایران در دفاع مقدس یک جنگ نابرابر به تمام معنا را تجربه کرد و در شرایطی که کشور تازه انقلاب را پشت سر گذاشته و نیروهای مسلح ما آمادگی لازم را نداشتند درگیر چنین جنگی شد.

امام جمعه قم با بیان اینکه تبلیغات جهانی همه همراه دشمن ما بود و قدرت‌های عالم از دشمن ایران پشتیبانی می‌کردند، خاطرنشان کرد: ایران در جنگ هشت ساله با دست خالی در برابر دشمنی مجهز با پشتیبانی همه قدرت‌های دنیا ایستاد و آنها نتوانستند بر عظمت و شکوه ایمان این ملت غلبه کنند و ایمان عاشورایی ملت همه این دسیسه‌ها را نقش بر آب کرد.

وی مدیریت جهادی جنگ، ابتکارات در تاکتیک‌های جنگی و تکیه بر مدیریت جوانان را از الگوهای مهم دوران دفاع مقدس دانست و گفت: پایه ریزی صنایع دفاعی و نظامی مستقل در ایام دفاع مقدس صورت گرفت و بسیج سرافراز که الگویی جدید از مقاومت در برابر دشمن است خلق شد.

اعرافی با بیان اینکه جنگ ما دفاع مشروع بود و در برابر ما دشمنان بیشمار قرار داشتند تاکید کرد: امروز الگوی مقاومت و پایداری در راه خدا و عقب ننشستن در برابر هجوم دشمنان در فلسطین، لبنان، یمن،عراق و سوریه خود را نشان داده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مردم در تامین زندگی با مشکلات متعددی روبرو هستند گفت: قوای سه گانه و مسؤولان باید بیش از آنچه که امروز وجود دارد در گشودن گره و حل مشکلات تلاش کنند.

امام جمعه قم توجه به اقتصاد مقاومتی و تامین نیازهای اولیه مردم را مورد تاکید قرار داد و افزود: مردم باید در این مسیر همراهی و همکاری داشته باشند.

وی با اشاره به قتل یک روحانی آمر به معروف در مشهد تصریح کرد: روحانیت و حوزه همیشه در کنار مردم بوده و در کنار مردم خواهد ماند و ما هیچگاه از ملت جدا نخواهیم شد؛ چنین حوادثی نمی تواند ملت، جوانان، حوزه و دانشگاه ما را از پا در بیاورد. این حوادث نمی‌تواند هراسی در دل جبهه ملت ایجاد کند و مسؤولان هم نسبت تحکیم پایه‌های امنیت اهتمام بورزند و امیدواریم نقایص در این زمینه جبران شود.

وی با اشاره به هزارمین روز حصر شیخ زکزاکی خاطرنشان کرد: امیدواریم که دولت نیجریه بر اساس قوانین به خواسته بخش بزرگی از ملت خود توجه کرده و این عالم فرهیخته را به میان ملت بازگرداند.

 

استان سمنان

 

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته سمنان با حضور جمعی از مردم در مصلی این شهر و به امامت حجت الاسلام محمدباقر عبدوس امام جمعه موقت سمنان برگزار شد.

عبدوس در بخشی از خطبه نماز جمعه این هفته با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب مبنی امیدواری به جوانان گفت: نسل جوان ما، عهدشکنی‌ها، خباثت‌ها و رذالت‌های آمریکا و اذناب او، اروپا، برخی از کشورهای رذل عربی و نیز اقدامات ناجوانمردانه محتکران اقتصادی و بی‌تدبیری‌های مسئولان را می‌بینند، تجربه می‌کند و خود به میدان می‌آید.

وی با بیان این که جوانان ما ادوار مختلفی از سیاست را پشت سر گذاشته‌اند گفت: بی‌تردید جوانان در آینده بر تمامی عرصه‌ها مسلط خواهند شد و یقینا با کمک همین جوان‌ها و به واسطه عمل به اصول اقتصاد مقاومتی پیروز خواهیم شد.

امام جمعه موقت سمنان با استناد به سخن دیگری از رهبر معظم انقلاب با این مضمون که خواصِ اهل دنیا، امام حسین(ع) را به مسلخ بردند، گفت: روزی که قداست ارزش‌ها از میان برود، حتی اگر سینه‌زنی‌ها، عزاداری‌ها و انفاق‌ها پابرجا باشد، روز حسین‌کشی است.

عبدوس در تبیین معنای لعن به «اول، ثانی، ثالث و رابع» در زیارت عاشورا به سخنی از شیخ طوسی در ارتباط با قداست‌زدایی و قبح‌شکنی اشاره کرد و گفت: شیخ طوسی می‌گوید مقصود از «اول» قابیل، «ثانی» عاقر شتر صالح پیامبر، «ثالث» قاتل یحیی پیامبر و «رابع» ابن‌مجلم است که اولی قبح برادرکشی، دومی قبح مخالفت با آیت خدا، سومی قبح‌ پیامبرکشی و چهارمی قبح ترور امام معصوم را شکستند.

استان خراسان شمالی
 
 

حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی، امام جمعه بجنورد امروز در خطبه های نماز جمعه با تصریح بر این مطلب که بازاریان انصاف داشته باشند، اظهار کرد: برخی از بازاریان جنس و کالا دارند اما برای اینکه با چندین برابر قیمت به فروش برسانند صبر می کنند که این امر یک نوع دزدی است.

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی در ادامه با بیان اینکه در بسیاری از روایت ها آمده است که در آشفته بازار، پول زیاد کسب نکنید زیرا که بدترین ثروت است، خاطر نشان کرد: پیغمبر اکرم (ص) نیز فرموده اند مواظب باشید در زمان گرانی ها به مردم فشار وارد نشود.

وی همچنین با تصریح بر این مطلب که کسب سود بیشتر در آشفته بازار ثروت حلالی نیست گفت: در معامله باید بسیار دقت شود تا حرام و حلال زندگی به هم آمیخته نشود.

وی در ادامه به قیام امام حسین (ع) نیز اشاره و اظهار کرد: آنهایی که به جنگ امام حسین (ع) آمده بودند نیز حرام خورده بودند زیراکه آنان قرآن می خوانند، نماز تلاوت می کردند و خدا را هم قبول داشتند.

امام جمعه بجنورد گفت: همه باید مواظب باشیم زیرا حرام خواری انسان را به سوی لشکر یزید می کشاند.

وی همچنین افزود تصریح کرد: تا دیروز کاروان امام حسین (ع) رسالت جهاد را بر عهده داشت اما از امروز این کاروان شمشیری در دست ندارد بلکه همچون رسانه ای فعال شده تا حق و ناحق را تفسیر کند و به گوش جهانیان برساند.

وی عنوان کرد: زینب (س) و امام زین العابدین (ع) کاروان حسینی (ع) را ادامه دادند تا غفلت زدگان را بصیرت ببخشند و عقب ماندگان را بیدار کنند و سنگر به سنگر تفسیر خون کردند.

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی گفت: امروز باید از این کاروان درس بگیریم تا قدرت و عزت اسلام را به رخ جهانیان بکشانیم، میلیون ها عاشق راه آنان را بازخوانی خواهند کرد.

وی در خاتمه نیز گفت: آیین عزاداری در بجنورد مرکز استان به شکل تجمعی نیست که این امر باید مورد توجه قرار گیرد و برای سال های آینده برنامه ریزی شود.

امام جمعه بجنورد از بی نظمی هیات ها در آیین تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) در بجنورد انتقاد کرد و افزود: تصمیم بگیریم که در چنین روزی طبل ها را کنار بگذاریم همه در کنار هم یک صدا به عزاداری بپردازیم.

استان مازندران

 

حجت‌الاسلام یوسف یوسف‌پور در خطبه‌های نماز جمعه ساری با تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت امام حسین (ع) و یاران‌شان درس عاشورا را تقویت روحیه مقاومت در برابر ظلم برشمرد و اظهار کرد: عاشورا درس فراهم کردن شرایط ایستادگی در برابر ظالمان زمانه است.

وی افزود: برای ما شیعیان فرهنگ عاشورا فقط به ذکر مصیبت این روز بلکه پیام این روز عدم سکوت در برابر ظالمان زمانه است.

امام جمعه موقت ساری تصریح کرد: سفارش‌های رهبر معظم انقلاب برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را بکار بندیم.

این مسؤول از انسجام و اتحاد هرچه بیشتر بین مردم و مسؤولان به عنوان یکی از تاکیدات رهبر معظم انقلاب یاد کرد و ادامه داد: برای موفقیت در حل مشکلات باید از هرگونه تفرقه و تنگ‌نظری پرهیز کنیم.

یوسف‌پور گفت: با توجه به مشکلات مردم در نوسان بی‌سابقه ارز و گرانی‌های سرسام‌آور مسؤولان باید در مجازات مفسدان اقتصادی اقدام شایسته‌ای داشته باشند.

وی یادآور شد: باید بدانیم که هرگونه اختلاف، تفرقه و تنگ‌نظری موجب عدم موفقیت مسؤولان و در نتیجه دلسردی مردم می‌شود.

امام جمعه موقت ساری از رسانه‌ها خواست تا ضمن یاری دادن به مردم و مسؤولان، روحیه انقلابی‌گری و تاثیرات مثبت آن را برای جوانان احیا کنند.

این مسؤول ادامه داد: جمهوری اسلامی در طول چهار دهه عمر خود همواره با دشمنی آمریکا و سایر جهان‌خواران مواجه بود اما به دلیل روحیه انقلابی در نهایت آنها را شکست داد.

یوسف‌پور اضافه کرد: امروز نیز آمریکا به خیال خام خود می‌تواند با تحریم اقتصادی ایران اسلامی را به زانو در آورده و وادار به مذاکره کند در حالی که با وجود این مردم ولایی و انقلابی این خواسته دشمنان هرگز برآورده نمی‌شود.

وی از عموم مردم برای برگزاری مراسم باشکوه عاشورا قدردانی و خاطرنشان کرد: دانش‌آموختگان مکتب امام حسین(ع) هرگز با آمریکا و همپیمانانش دست دوستی نخواهد داد.

امام جمعه موقت ساری با اشاره به سالگرد جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران، از دفاع مقدس به عنوان افتخار پر شکوه ایرانیان یاد کرد و گفت: این فرهنگ باید توسط نظام آموزشی و رسانه‌ها برای فرزندانمان تبیین شود.

این مسؤول ادامه داد: آنان باید بدانند که صدام حسین با پشتیبانی 80کشور دنیا به نظام نوپای جمهوری اسلامی یورش برد و اینگونه وعده داد که در عرض سه روز الا یک هفته خوزستان را از خاک ایران جدا کرده و نظام مردمی را ساقط می‌کند.

یوسف‌پور تصریح کرد: اما جهان شاهد بود که این جنگ نابرابر هشت سال بطول انجامید و نتیجه جانفشانی‌ها و شهادت طلبی‌های جوانانمان به پیروزی نظام الهی منجر شد.

وی گفت: هم اینک نیز جوانان ما به رغم تلاش دشمنان در تهاجم فرهنگی، عاشقانه حامی و پشتیبان ولایت فقیه و ارزش‌های دینی هستند. 

 

انتهای پیام/

منبع: دانا

غریب آبادی خواستار فشار بر اسرائیل شد|


نماینده دائم کشورمان در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: فشار مداوم بر رژیم اسرائیل برای پیوستن به معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، از راه‌های حفظ صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین در جلسه کنفرانس عمومی که به موضوع «خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای» اختصاص داشت، خلع سلاح هسته‌ای را به عنوان یکی از اهداف اساسی معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای عنوان کرد که علیرغم اینکه همچنان جزو بالاترین اولویت جامعه جهانی است، متأسفانه در طول 50 سال گذشته شاهد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نبوده است.

سفیر کشورمان با اشاره به اقدامات بی سرانجام بعمل آمده در طول سال‌ها و دهه‌های گذشته اعم از قطعنامه‌های اجماعی پی در پی مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سال 1980 تاکنون برای ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته ای، ابراز داشت که عوامل بروز شکست در گذشته شامل فقدان اراده لازم برای اجرای تصمیمات بین المللی مایه نگرانی است.

غریب آبادی تأکید کرد که تلاش برای ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای نباید به عنوان جایگزینی برای اقدامات عدم اشاعه‌ای و پادمانی، یا امحای کامل سلاح‌های هسته‌ای در جهان مطرح گردد؛ با این وجود، ایجاد چنین منطقه‌ای در خاورمیانه، که فعالیت‌های هسته‌ای گستاخانه و لجام گسیخته رژیم اسرائیل منطقه و ورای منطقه را تهدید می‌کند، ضروری است.

نماینده دائم کشورمان با اشاره به عضویت جمهوری اسلامی ایران در کلیه معاهدات مربوط به منع سلاح‌های کشتار جمعی، بر اعتقاد راسخ کشورمان به پایبندی جهان‌شمول بر معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و اعمال فراگیر و جهانی پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی، به ویژه در منطقه خاورمیانه، به عنوان تضمینی مؤثر برای ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای تأکید نمود.

در این راستا، غریب آبادی ابراز امیدواری کرد که پیوستن فلسطین به عنوان یک عضو معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و گام‌های اولیه برداشته شده برای رسیدن به توافقی با آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با پادمان جامع، توافقنامه پادمان جامع در سراسر سرزمین‌های اشغالی تسری یابد.

وی با اشاره به گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این رابطه ابراز داشت: مایه تأسف عمیق است که صرفاً به دلیل گروگان‌گیری رژیم اسرائیل از این موضوع در قبال نگرانی‌های امنیتی غیرمشروعش، مدیرکل آژانس نیز نتوانست پادمان جامع آژانس را بر همه فعالیت‌های هسته‌ای منطقه اعمال نماید.

غریب آبادی بازی سیاسی شورای امنیت سازمان ملل متحد در طول چندین دهه نسبت به رسیدگی به برنامه سلاح هسته‌ای مستند رژیم اسرائیل را موجب جسور شدن این رژیم در پذیرش ضمنی در اختیار داشتن سلاح‌های هسته‌ای و حتی تهدید کردن همسایگانش به استفاده از چنین سلاح‌هایی دانست.

وی حمایت کورکورانه قدرت‌های بزرگ از این رژیم در موارد متعد را به عنوان یکی از موانع مهم و کلیدی در این مسیر مورد تأکید قرار داد و افزود: حفظ وضعیت موجود دیگر نمی‌تواند به عنوان گزینه‌ای مورد پسند جامعه جهانی واقع گردد و بر همین اساس، ضروری است که چنین حمایت‌هایی قطع گردد. راه حفظ صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه، اجتناب از گنده‌گویی، عملگرایانه فکر کردن و فشار مداوم بر رژیم اسرائیل برای پیوستن به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و تحت پادمان قرار دادن فوری و بدون‌شرط همه فعالیت‌ها و تأسیسات هسته‌ای آن تحت پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان یک عضو غیرهسته‌ای است.

 

منبع:ایسنا

منبع: دانا

گستاخی مجدد جاسوس فراری از کشور؛ این بار به عزاداران حسینی(ع)/ نقش کاوه مدنی در پرونده جاسوسان محیط زیست چه بود؟|دانا گزارش می‌دهد:


شاید بهتر باشد کاوه مدنی به جای دلسوزی برای چند کبوتر در ایران درباره علت فرارش از کشور و رابطه اش با جاسوسان هسته ای توضیح بدهد؛ اگر مدنی به فکر محیط زیست ایران است چرا با باندی که کارشان قاچاق حیوانات ایران به کشورهای عربی بوده همکاری کرده است؟

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در شرایطی که کاوه مدنی با اتهام جاسوسی مواجه بود وی از کشور گریخته است از آن سوی مرزها برای محیط زیست ایران دل سوزانده و با انتشار فیلمی به عزاداران امام حسین توهین کرده است.

کاوه مدنی با انتشار فیلمی از تعزیه برای امام حسین، آتش زدن خیمه توسط عزاداران حسینی را مذمت کرده و عزاداران امام حسین را دیوانه و این اقدام آنها را جنون آمیز خطاب کرده است.

این در حالی است که اتفاقی که در این تعزیه رخ داده این بوده که به صورت ناخواسته تعدادی کبوتر در آتش خیمه گرفتار شده اند و این اتفاق یک اشتباه فردی بوده و ربطی به عزاداری امام حسین ندارد.

کاوه مدنی نامی است که بعد از انتشار تصاویر رقص و شراب‌خواری وی در یکی از ساختمان های مربوط به کشورمان در مالزی منتشر شد در رسانه ها بیشتر خودنمایی کرد.
 

چه کسی پای کاوه مدنی را به ایران باز کرد؟

26 شهریور 96 با حکم عیسی کلانتری، کاوه مدنی معاون سازمان محیط زیست شد و به این ترتیب زندگی خود در لندن را رها کرده و به ایران بازگشت؛ مدنی بعد از فارق التحصیل شدن در رشته مهندسی عمران در دانشگاه تبریز راهی کشور سوئد شد که در سال 1384 در رشته منابع آب از دانشگاه لوند فارغ‌التحصیل شد. او در سال 1388 مدرک دکترای خود را در رشته مهندسی عمران محیط زیست از دانشگاه کالیفرنیا، دیویس دریافت کرد. وی پس از آن دوره پسا دکتری خود را در رشته اقتصاد و سیاست محیط زیست دردانشگاه کالیفرنیا، ریورساید گذراند.

وی قبل از ورود به ایران بارها با رسانه‌های متعدد در خصوص وضعیت محیط زیست ایران گفت‌وگو کرده بود، همچنین سمینارهای مختلفی با مشارکت مدنی در ایران برگزار شده بود اما در نهایت کلانتری او را بدون داشتن هرگونه سابقه مدیریتی در داخل کشور به برگزاری سمینارهای مختلفی در ایران قبل از گرفتن پست معاون پرداخته است. وی بدون هیچ سابقه مدیرتی و همچنین فعالیت اجرایی در ایران معاون بین‌الملل، نوآوری و مشارکت فرهنگی - اجتماعی سازمان محیط زیست شد.

بعد از روی کار آمدن کاوه مدنی، رسانه های اپوزیسیون با ذوق زدگی از روی کار آمدن یک «جوان نخبه» در دولت روحانی سخن می گفتند؛ این جوان نخبه استاد دانشگاه انگلیس بود و تا پیش از مسئولیت خود در دولت یازدهم، ایران را به عنوان محلی برای زندگی خود انتخاب نکرده بود.

بعد از دستگیری کاووس سید امامی در بهمن ماه سال گذشته به اتهام جاسوسی به بهانه های محیط زیستی برای سرویس های خارجی، گمانه زنی ها درباره ارتباط سید امامی با برخی از فعالان محیط زیست شدت گرفت.

ابتدا اخباری مبنی بر دستگیری کاوه مدنی در راستای این پرونده منتشر شد اما در نهایت عصر روز بیست و دوم بهمن ماه محمود صادقی؛ نماینده حاشیه‌ساز مجلس از بازداشت کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد.

وی در حساب کاربری توییتری خود نوشت: «امروز صبح با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، برای اطلاع از علت بازداشت فعالان محیط زیست و اقدامات دولت تماس داشتم، ایشان گفتند کاوه مدنی را نیز دیروز بازداشت کرده‌اند.»

اما چند ساعت پس از این ادعاهای نماینده مردم تهران در مجلس، عکسی از کاوه مدنی در کنار عیسی کلانتری منتشر شد که نشان می‌داد این فرد در بازداشت به سر نمی‌برد.

تمامی حدس و گمان‌ها در روزهای اخیر ادامه یافت و سرانجام  کاوه مدنی؛ معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست در توییتی به بازداشت برخی فعالان زیست محیطی واکنش نشان داد اما سخنی از بازداشت و بازجویی خود به میان نیاورد.

شایعات در این باره ادامه یافت تا اینکه عیسی کلانتری؛ رئیس سازمان محیط زیست امروز در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره آخرین پیگیری‌های بازداشت فعالان محیط‌ زیست و کاوه مدنی اظهار کرد: وزارت اطلاعات پیگیر این موضوع است البته آقای مدنی بازداشت نشده و از پرونده مرحوم کاووس سید امامی نیز اطلاعاتی ندارم؛ این موضوع از طریق مراجع ذی‌صلاح در حال پیگیری است.

این موضوع اگرچه مسکوت ماند اما یکی از نمایندگان مجلس در جایی دیگر اعلام کرده بود که چند نفر دیگر به همراه کاووس سید امامی قرار بود بازداشت شوند اما در نهایت با فشارهایی که وارد شد تنها سید امامی بازداشت شد.

این شایعات در حالی بود که بعد از خروج کاوه مدنی از کشور، اژه ای سخنگوی دستگاه قضایی کشور در خصوص بازداشت جاسوسان محیط زیست گفته بود کاوه مدنی مظنون به جاسوسی بود و از همین رو از سوی دادستان ممنوع الخروج شد اما وی هیچگاه بازداشت نشده بود.

بعد از انتشار عکس های کاوه مدنی در فضای مجازی در حال رقصیدن در یک مجلس مختلط و همچنین شرابخواری، وی از کشور خارج شد و تا کنون به کشور باز نگشته است؛ اژه ای در توضیح خروج مدنی از کشور در حالی که ممنوع الخروج بوده این چنین گفت: اگرچه پرونده یا برای مدنی تشکیل نشد اما چون او در مظان اتهام قرار داشت ممنوع الخروج شد.

وی در ادامه توضیح داد که ممنوع الخروجی مدنی قبل از احضار او بوده است و وزارت اطلاعات کشور با انگیزه ای نامعلوم از دادستان درخواست لغو ممنوع الخروجی او را کرده و دادستان هم ممنوع الخروجی وی را لغو می کند.

قرار بود قوه قضاییه در ادامه رسیدگی به پرونده جاسوسان محیط زیست کشور اگر همچنان کاوه مدنی مظنون باشد، مدنی را برای حضور در دادگاه و ارائه توضیح احضار کند. اما هنوز با گذشت چند ماه از این پرونده این اتفاق رخ نداده و مشخص نشده نقش کاوه مدنی در پرونده جاسوسان محیط زیست چه بوده است.

شاید بهتر باشد کاوه مدنی به جای دلسوزی برای چند کبوتر در ایران درباره علت فرارش از کشور و رابطه اش با جاسوسان هسته ای توضیح بدهد؛ اگر مدنی به فکر محیط زیست ایران است چرا با باندی که کارشان قاچاق حیوانات ایران به کشورهای عربی بوده همکاری کرده است؟

مدنی که دوستار محیط زیست و حیات وحش ایران است چرا از کشور خارج شد و نماند تا در خدمت مردم بوده و به قول خود محیط زیست را از ورطه نابودی بیرون بکشاند.

انتهای پیام/ط

منبع: دانا

تأکید صالحی بر ایفای نقش انگلیس در پروژه نوسازی راکتور اراک|


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بر ایفای نقش موثر و فنی انگلیس در پروژه نوسازی راکتور اراک تأکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سرپرست هیات انگلیسی و نماینده انگلیس در گروه کاری بازطراحی و مدرن سازی رآکتور اراک، در حاشیه شصت و دومین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، با علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

لزوم احیاء و توسعه روابط بین دو کشور در حوزه های مختلف از جمله تجاری و اقتصادی، نقش انگلیس به عنوان جانشین آمریکا در پروژه مدرن سازی راکتور تحقیقاتی آب سنگین خنداب (اراک)، تبادل دانشجو و برگزاری کارگاه های آموزشی در حوزه دانش و فناوری هسته ای، از اهم موضوعات مورد بحث در این دیدار بود.  

در ابتدای این دیدار، صالحی بر لزوم احیای روابط دو کشور در تمام حوزه ها و به ویژه حوزه های علمی، دانشگاهی و اقتصادی تأکید کرد و از دولت انگلیس خواست تا از فرصتی که برجام فراهم کرده است برای گسترش و تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران استفاده کند، انتظار ایران از انگلیس برای ایفای یک نقش موثر و فنی در پروژه نوسازی راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک و لزوم تشویق شرکت های کوچک و متوسط انگلیسی برای وارد شدن به بازار ایران، به علاوه فراهم شدن امکان تبادل دانشجو و استاد، از دیگر نکات مطروحه در این دیدار بود.

در ادامه این دیدار، پروفسور رابین گرایمز با اشاره به اینکه انگلیس همچنان به برجام پایبند است، موافقت این کشور برای جانشینی آمریکا در پروژه نوسازی اراک را نشانه تداوم تعهد این کشور به برجام دانست.

ابراز خرسندی نسبت به گزارش های مثبت مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تأیید پایبندی ایران به برجام و تلاش برای گسترش همکاری دوجانبه در سایر حوزه ها، از دیگر نکات مطرح شده از سوی مقام انگلیسی بود.

منبع: فارس
منبع: دانا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟