ایران بیانیه 11 ماده ای سازمان همکاری اسلامی را محکوم کرد|از سوی وزارت امور خارجه؛


وزارت امور خارجه با رد مفاد بیانیه 11 ماده ای نشست نمایندگان دائم سازمان همکاری اسلامی در جده، اتهامات وارده به کشورمان را شدیدا محکوم کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  سخنگوی وزارت امور خارجه با رد مفاد بیانیه 11 ماده ای نشست نمایندگان دائم سازمان همکاری اسلامی در جده، اتهامات وارده به کشورمان را شدیدا محکوم کرد. 

بهرام قاسمی اظهار داشت: نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم صدور ویزا از سوی عربستان سعودی امکان حضور در نشست های سازمان همکاری اسلامی در جده را ندارند و لذا اینگونه بیانیه ها با اعمال فشار عربستان سعودی و به صورتی غیرمنصفانه و یکجانبه تهیه و منتشر می شود.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: کشورهای متجاوز به یمن که مسئول بحران انسانی بیش از چند ساله و کشتار روزانه مردم بی دفاع یمنی با پیشرفته ترین خریدهای نظامی و ویرانی زیرساخت های این کشور هستند، برای سرپوش گذاشتن به جنایات خود و انحراف افکار عمومی منطقه و جهان، دست به صدور اینگونه بیانیه های بی ارزش و سوء استفاده از نهادها و سازوکارهای منطقه ای و بین المللی می زنند.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم صدور اینگونه بیانیه ها به نام و با سوء استفاده از اعتبار سازمان همکاری اسلامی، علاوه بر ایجاد بی اعتمادی در میان اعضای آن، اتلاف سرمایه ها و ظرفیت های کشورهای عضو، ناکارآمد کردن سازمان در موضوعات و مسائل اصلی مبتلا به جهان اسلام را به دنبال دارد و موجب تضعیف جایگاه این سازمان در سطح بین المللی می شود.

انتهای پیام/ن

منبع: دانا

مظنون حمله به سفارت آمریکا در ترکیه دستگیر شد|


ترکیه فرد مظنون به حمله به سفارت آمریکا در آنکارا را دستگیر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ خبرگزاری آناتولی ترکیه اعلام کرد که فرد مظنون به حمله مسلحانه به سفارت ایالات متحده در آنکارا دستگیر شده است.

صبح دوشنبه، چند مهاجم مسلح با خودرویی سفید در هنگام عبور از مقابل سفارت آمریکا در آنکارا 6 گلوله کلت شلیک کردند که البته به کسی آسیب نرسید.

به گفته دفتر فرمانداری آنکارا، سه گلوله به در آهنی و پنجره های کیوسک نگهبانی سفارت آمریکا اصابت کرده اند.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با محکومیت این حمله گفت که این یک اقدام برای ایجاد هرج و مرج در کشور است.

به گفته کالین، ترکیه یک کشور امن است و همه نمایندگان خارجی در این کشور، تحت قانون در امنیت به سر می‌برند.

منبع: تسنیم
منبع: دانا

چهره‌های سینمایی و هنری بریتانیا بمب‌باران اسرائیل را محکوم کردند|


شخصیت‌های سینمایی و تئاتری بریتانیا از جمله فیلیدا لیود کارگردان مرد آهنی بمب باران مرکز فرهنگی غزّه توسط رژیم اشغالگر قدس را محکوم کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هالیوود ریپورتر، شخصیت‌های سینمایی و تئاتری بریتانیا از جمله «فیلیدا لیود» کارگردان «مرد آهنی» بمب باران مرکز فرهنگی غزّه توسط رژیم اشغالگر قدس را محکوم کردند.

هجدهم فوریه حدود 150 کودک سنین بین 8 تا 15 سال از اردوگاه پناهجویان برای تماشای فیلم به تنها مرکز فرهنگی و اکران فیلم «سید المیشل» در نوار غزّه برده شدند. حالا این تنها مرکز فرهنگی که تجربه واقعی از سینما را برای کودکان رقم می زد توسط بمب‌افکن‌های اسرائیلی با خاک یکسان شده است.

حدود ساعت 6 و نیم بعد از ظهر نهم آگوست به دنبال تنش بین رژیم اشغالگر قدس و حماس، ساختمان مرکز فرهنگی «سید المیشل» مورد حمله 10 موشک شلیک شده توسط هواپیماهای اسرائیل قرار گرفت و در عرض چند ثانیه تمام 6 طبقه این ساختمان فروریخت.

ارتش اسرائیل ویدیویی از حمله هوایی به این ساختمان منتشر کرد و ادعا کرد که این مکان مورد استفاده برای اهداف نظامی سازمان حماس بوده است. بسیاری از منابع فلسطینی این ادعای رژیم اشغالگر قدس را به شدت رد کردند که در این میان حتی یک منبع اسرائیلی نیز وجود داشت. با این وجود که حمله هوایی به این ساختمان هیچ‌گونه تلفات جانی نداشت، خبر آن بلافاصله در تمام دنیا مخابره شد و بسیاری از مجامع بین‌المللی به آن واکنش نشان دادند. به خصوص پس از پیامی که مرکز سینمای کودکان غزّه با این مضمون منتشر کرد:"مرکز فرهنگی «سید المیشل» که فضایی سرگرم‌کننده برای تفریح کودکان و نوجوانان غزّه بود حالا با خاک یکسان شده است".

پس از انتشار این اخبار گروهی از نویسندگان و کارگردانان بریتانیا از جمله «فلیدا لیود» کارگردان «مامامیا» و «مرد آهنی»( که جایزه اسکار را برای مریل استریپ به همراه داشت) «رافاس نوریس» مدیر «تئاتر ملی بریتانیا» و «ویکی فدراستون» کارگردان هنری «تئاتر رویال کورت» که همگی نامه‌ای نوشته و ضمن محکوم کردن رژیم اشغالگر قدس و با امضاء، آن را در اختیار روزنامه انگلیسی زبان گاردین برای انتشار قرار دادند.

منبع: دانا

ترامپ در عراق به دنبال چیست؟|


یک کارشناس سیاسی عربی تأکید کرد نشست هتل بابل بغداد در پی دخالت های آمریکا برگزار شده بود و دونالد ترامپ به دنبال نخست وزیری در عراق است که وفادار به واشنگتن باشد و علیه منافع ایران عمل کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از المعلومه، «حافظ آل بشاره» کارشناس امور سیاسی تأکید کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا می خواهد نخست وزیری در عراق روی کار باشد که در راستای سیاست های او قدم برداشته و با ایران دشمنی کند.

وی در واکنش به تلاش های اخیر سفیر آمریکا در عراق و دیدارهایش با چهره های سیاسی این کشور گفت: این تلاش ها به برگزاری نشست هتل بابل و ائتلاف میان جریان نصر، سائرون، حکمت و الوطنیه منجر شده است.

آل بشاره در گفتگو با المعلومه گفت که جریان های سیاسی عراقی اگر فکر می کنند که بهترین نتیجه برای آنها مشارکت در تشکیل دولت و به دست آوردن کرسی های وزارتی است، سخت در اشتباه هستند. وی در ادامه گفت که فرستاده آمریکا در عراق اخیرا فعالیت زیادی داشته تا جریان های کُرد، سنی و شیعه را به حرکت به سوی سائرون و حکمت ملی تشویق کند.

وی در ادامه تأکید کرد که همه کشورها باید به حاکمیت عراق احترام گذاشته و بدون فشار وارد کردن به جریان های سیاسی به آنها اجازه تصمیم گیری بدهند زیرا این مسأله بسیار حساس است و برگزاری نشست هتل بابل نتیجه دخالت خارجی ها در امور داخلی عراق بوده است.

آل بشاره گفت که مشکلات ترامپ با دیگران به ویژه با ایران بر روند سیاسی عراق تأثیر گذاشته است و رئیس جمهوری آمریکا به دنبال روی کار آمدن نخست وزیری در عراق است که وفادار به آمریکا و به دنبال ضرر زدن به منافع ایران باشد.

منبع: مهر
منبع: دانا

واشنگتن مذاکره مستقیم با طالبان را رد کرد|


فرستاده ویژه آمریکا به جنوب آسیا گفت که هرگونه مذاکره صلح در افغانستان مستلزم حضور حکومت کابل است و ما هرگونه مذاکره مستقیم میان واشنگتن و طالبان را که خواسته این گروه بوده است، نمی پذیریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خبرگزاری فرانسه، «آلیس ولز» دوشنبه افزود: باید مذاکره میان دولت افغانستان و کابل انجام شود و ما هرگز جانشین هیچ طرفی نخواهیم شد.

فرستاده آمریکا به جنوب آسیا درباره جزئیات موضع گیری واشنگتن هم گفت: تنها می توانم اعلام کنم که ما آمادگی کامل داریم، تمامی طرف های درگیر در افغانستان را به پای میز مذاکره بکشانیم.

ولز باردیگر تاکید کرد، آمریکا به جای ملت و دولت افغانستان با طالبان مذاکره نخواهد کرد.

این اظهارات درحالی صورت می گیرد که «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا از توافق آتش بس اعلام شده از سوی رئیس جمهوری افغانستان با طالبان در ایام عید سعید قربان حمایت کرد و گفت که واشنگتن آمادگی کامل دارد مذاکره مستقیم میان طرف ها را تسهیل و از آن حمایت کند.

 

انتهای پیام/

منبع: دانا

غیبت مفتی اعظم عربستان پس از 35 سال|اتفاقی بی سابقه در خطبه‌های روز عرفه؛


عبد العزیز بن عبد الله آل الشیخ مفتی اعظم عربستان سعودی پس از 35 سال بدون ذکر علتی از خواندن خطبه روز عرفه خودداری کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «عبد العزیز بن عبد الله آل الشیخ» مفتی اعظم 75 ساله عربستان پس از 35 سال از قرائت خطبه روز عرفه بدون ذکر دلیلی، عذرخواهی کرده و فرد دیگری خطبه را به جا آورده است. 

خطبه روز عرفه یک روز پیش از حرکت حجاج به سمت صحرای عرفه در مسجد بزرگ «نَمِره» در جمع دهها هزار تن از حجاج خوانده می‌شود.

آل شیخ از سال 1402 قمری خطبه‌های روز عرفه را خوانده است اما امسال فردی به نام «حسین بن عبدالعزیز آل شیخ» به جای او خطبه خواند و در انتهای خطبه خود به تفصیل به تمجید و دعای پادشاه و ولی عهد سعودی پرداخت.

او در پایان خطبه خود، از خدا خواست تا به «محمد بن سلمان» برکت داده و او را یاری کند و سبب خیر امت اسلامی قرار دهد

در این میان، تغییرات گسترده‌ای نیز در برنامه نهاد «هیأت امر به معروف و نهی از منکر» به عنوان بازوی اجرایی وهابیت در عربستان رخ داده و این نهاد از گشت‌زنی در حرمین شرفین مکه و مدینه و اقدامات خشونت‌آمیز و دستگیری‌ها منع شده است. اعضای این نهاد دینی وهابی صرفا می‌توانند در دفاتر خود نشسته و بعضا تذکر زبانی دهند یا بروشورهای دینی و تبلیغاتی میان حجاج پخش کنند.

ولی‌عهد جوان سعودی در فرودین ماه گذشته در مصاحبه با نشریه آتلانتیک در پاسخ به سؤال مجری در خصوص اینکه «وهابیت چیست؟»؛ گفته بود: «وهابیتی وجود ندارد. ما معتقد نیستیم که وهابیت در عربستان وجود دارد. آن‌چه به آن معتقدیم این است که در عربستان سنی و شیعه داریم».

انتهای پیام/

منبع: دانا
>