گروه خبری اقتصادی

عکس/ 2500 خودرو خارجی در پارکینگ ایران مال؟!|


تصویر زیر در شبکه های اجتماعی با عنوان 2500 خودرو کیا اپتیما در پارکینگ پروژه ایران مال منتشر شده است. مشرق مستقلا صحت این خبر را رد یا تایید نمی‌کند.
عکس/ 2500 خودرو خارجی در پارکینگ ایران مال؟!|

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ تصویر زیر در شبکه های اجتماعی با عنوان ۲۵۰۰ خودرو کیا اپتیما در پارکینگ پروژه ایران مال منتشر شده است. مشرق مستقلا صحت این خبر را رد یا تایید نمی‌کند. 

عکس/ نمایشگاه خودروهای کلاسیک|


ارومیه به عنوان دومین شهر پر خودرو ایران پس از تهران که به نسبت جمعیتش همه‌روزه هزاران خودرو روزانه خیابان‌ها می‌شود این روزها میزبان نمایشگاه خودروهای کلاسیک است.
عکس/ نمایشگاه خودروهای کلاسیک|

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛

 

 

پایان مهلت 48 ساعته دادستان به بانک مرکزی|


پس از 72 ساعت از مهلتی که دادستان کل کشور به رئیس‌کل بانک مرکزی برای تحویل لیست واردکنندگان با ارز دولتی داده بود هنوز وضعیت عمل به این دستور قضایی مشخص نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ غروب چهارشنبه ۲۷ تیرماه ۹۷ حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور که در جمع اساتید حوزه‌های علمیه سخنرانی می‌کرد از مهلت به رئیس کل بانک مرکزی برای تحویل لیست دریافت کنندگان ارز دولتی گفت.

دادستان کل کشور در این نشست گفت:

 

عده‌ای آمدند ارز دولتی با مبلغ ۴۲۰۰ تومان اخذ کردند نصف آن را تحویل گرفتیم اما کامل نبود. دیروز عصر جلسه شورای پول و اعتبار بود به رئیس بانک مرکزی گفتم ظرف ۴۸ ساعت باید لیست را کامل تحویل دهید. به دادستان تهران نیز سپردیم این لیست‌ها را به درستی مورد بررسی قرار دهد. ۱۴ هزار نفر کسانی هستند که ارز را با قیمت ۴۲۰۰ تومان خریداری کردند و بعد چپه کردند، باید تنبیه شوند.

 

در واقع با این بیان دادستان، بانک مرکزی باید نهایتا تا غروب روز پنج شنبه لیست ارزبگیران را تحویل می‌داد. حال پس از گذشت ۷۲ ساعت از زمان اولتیماتوم دادستان کل کشور به رئیس بانک مرکزی، نه تنها خبری از انتشار عمومی لیست دریافت کنندگان ارز دولتی نشد بلکه حتی خبری نیز در رابطه با تحویل این لیست به مقامات قضایی نیز منتشر نشد.

طی قریب به یک ماه اخیر، درخواست مردم برای شفاف سازی میزان ارز یارانه‌ای پرداختی برای واردات کالا به اهرم فشاری بر مسئولان تبدیل شد تا نسبت به انتشار آن اقدام کنند تا جاییکه حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز در سخنانی دستور انتشار لیست را داده بود.

اما وجود برخی تخلفات در واردات، گرانفروشی‌ها و همچنین رانت‌هایی که دریافت‌کنندگان ارز دولتی از آن استفاده کردند سبب شد تا این روند شفاف‌سازی به سختی پیش رود و مقاومت‌هایی در مسیر انتشار صورت گیرد.

به عنوان نمونه در لیست اولی که توسط وزارت ارتباطات منتشر شده بود مشخص شد شرکتی که تنها یک ماه از صدور مجوز وارداتش گذشته بود توانست بیشترین میزان ارز دولتی را دریافت کند و در مقابل کالایی را که به کشور وارد کرده بود با قیمتی بسیار بالاتر از نرخ معمول به فروش برساند.

 

همچنین در دفعات بعدی انتشار لیست‌های واردات با ارز دولتی هم مشخص شده بود بسیاری از شرکت‌ها، بدون این که در حوزه کاری خود نسبت به واردات اقلام اقدام کنند، ارز دولتی دریافت و در ازای آن کالاهایی غیر لازم و غیر مرتبط را وارد کشور کردند.

همچنین وجود اسامی برخی از نزدیکان مقامات کشور همچون پدر داماد رئیس‌جمهور و... در این لیست نیز از جمله انتقاداتی بود که توسط مردم مطرح شده بود.

 

اخیرا نیز دادستان کل کشور در همین سخنرانی خود که به بانک مرکزی مهلت داده بود اعلام کرد ۱۴ هزار نفر ارز دولتی دریافت کردند و نسبت به آن تخلف کردند که باید با آن‌ها برخورد شود.

 

عملکرد مبهم بانک مرکزی در شفاف سازی اقتصادی کشور در حالی طی مدت اخیر مورد انتقاد کارشناسان و رسانه‌ها قرار گرفته است که یکی از وعده‌های اساسی رئیس‌جمهور در دو انتخابات گذشته همواره تاکید بر شفافیت در فضای اقتصادی کشور بوده است.

حال باید منتظر ماند و دید  آیا بانک مرکزی اطلاع مردم از عملکرد خود در تخصیص ارز دولتی را به حفاظت از ارزبگیرانی که با دلار یارانه ای کالاهای بی ارزش وارد کردند و یا کالاهای وارد شده را گران تر فروختند و... ترجیح می‌دهد یا خیر؟

حتی یک ریال وام در 40 سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟|متکی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به سیف؛


از جنابعالی می خواهم ظرف روزهای آینده با ردیابی و پیگیری دو اتهام فوق نسبت به شناسایی این مقامات! و مجازات آنان و اعلام به افکار عمومی اقدام فرمایید. بدیهی است حق اینجانب در پیگیری حقوقی و تعقیب قانونی منتشرکنندگان چنین اکاذیبی محفوظ خواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ متکی خطاب به سیف نوشت: آیا فکر نمی کنید برخی از مقامات بانک مرکزی که این روزها امضایشان محفوظ است! به جای پاسخگویی در قبال ناکارآمدی های فاحش خود ـ که موجب بروز چنین وضع آشفته و تأسف‌باری برای نظام پولی و بانکی کشور شده ـ در محافل تیمی خود، اقدام به تشکیل اتاق جنگ روانی ـ تبلیغاتی کرده ا‌ند؟

متن نامه منوچهر متکی به شرح زیر است؛

بنام خداوند بخشنده مهربان

جناب آقای دکتر ولی‌الله سیف

ریاست محترم بانک مرکزی

باسلام و احترام

به دنبال درج خبر کذب «دریافت مبلغ ۱۲۴ میلیارد تومان» توسط اینجانب از مؤسسه مالی اعتباری ثامن الحجج در روزنامه شرق در تاریخ ۲۶/۴/۱۳۹۷، با مدیرمسئول این روزنامه تماس گرفته و خواستار تکذیب خبر مندرج در ارتباط با خود شدم. به ایشان گفتم که این تکذیب نه فقط برای ۱۲۴ میلیارد که برای ۱۰۰، ۵۰، ۱۰ و حتی یک میلیارد تومان است. اطلاع یافتم که در منتشر کردن گزارش مذکور بین سردبیر و مدیرمسئول روزنامه شرق اختلاف وجود داشته است. در نهایت آقای مدیرمسئول که شرمنده و متأثر به نظر می رسید به اینجانب گفت، از «بانک مرکزی» به ما گفته‌اند این گزارش را منتشر کنید.

به گزارش تابناک، متعاقب انتشار این مطلب در روزنامه شرق، در فضای مجازی خبر کذب دیگری به نقل از برخی مقامات بانک مرکزی با سرعت بدین مضمون منتشر شد که به آقای متکی گفته شده این پول ها را برگردانید و ایشان گفته اند که این پول شخصی من است! اینها و برخی موارد دیگر دلایل نگارش این نامه به شماست.

جناب آقای سیف

در بانک مرکزی چه خبر است؟! این مقامات بانک مرکزی که ظاهرا به جای محفوظ داشتن دین خود، صرفا امضایشان محفوظ است در پشت پرده اشاعه این اکاذیب چه اهدافی را دنبال می کنند؟

از جنابعالی می خواهم ظرف روزهای آینده با ردیابی و پیگیری دو اتهام فوق نسبت به شناسایی این مقامات! و مجازات آنان و اعلام به افکار عمومی اقدام فرمایید. بدیهی است حق اینجانب در پیگیری حقوقی و تعقیب قانونی منتشرکنندگان چنین اکاذیبی محفوظ خواهد بود.

جناب آقای سیف

جنابعالی و آحاد مردم عزیز ایران از اینجانب به خاطر مسئولیت هایی که به برکت نظام جمهوی اسلامی بر عهده داشتم شناخت اجمالی دارید اما لازم می بینم نکاتی را در این نامه برایتان بنویسم؛

اینجانب فرزند پدری هستم که به شهادت هم‌شهریانم، کوهی از طلا و تلی از خاک در نگاه او تفاوتی با هم نداشتند.
اینجانب در تمام چهل سال گذشته علیرغم مسئولیت های وکالت مجلس، سفارت و وزارت حتی یک متر مربع زمین و یا یک متر مربع ملک مسکونی از دولت ها و نهادهای مختلف کشور نگرفته‌ام.
در سال ۱۳۶۵ وزیر وقت مسکن و شهرسازی مرحوم مهندس کازرونی طی نامه ای رسمی به اینجانب مصوبه هیأت زمین شهری تهران مبنی بر واگذاری قطعه زمینی در خیابان ملاصدرا را ابلاغ نمود که اینجانب طی یادداشتی ضمن تشکر اعلام کردم که نیازی به زمین تخصیص یافته ندارم و این در حالی بود که طی سالهای نمایندگی مردم در دوره اول مجلس شورای اسلامی و در آن زمان در تهران مستأجر بودم و هیچگونه ملکی نداشتم.

جناب آقای سیف

در یک جستجوی ساده توسط همکاران شما در تمامی بانک های دولتی و غیر دولتی کشور آشکار می شود که اینجانب طی چهل سال گذشته حتی یک ریال وام از هیچ بانکی دریافت نکرده ام.

در تمام سال های خدمت و اشتغال در نظام جمهوری اسلامی از ۱۳۵۸ (اعاده به کار معلمی) تا ۱۳۸۹ (بازنشستگی از وزارت امور خارجه) در هیچ فعالیت اقتصادی شخصی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم مشارکت نداشته ام.

اینجانب و نیز فرزندانم که مدارج تحصیلی عالیه را طی کرده اند از بورس خارج یا داخل کشور استفاده نکرده‌ایم. همسرم با مدرک دکترای داروسازی از دانشگاه تهران فرزند معلم شهیدی است که اساتید و متخصصین بسیاری شاگردان تحصیلی و تربیتی او هستند.

بیان مراتب فوق صرفا بیان افتخار و وابستگی اعتقادی به دولت (نظام) کریمه ای است که نیاکان ما در دعاهایشان آرزو می کردند و علما و خطبا و مبارزین ما حقانیت چنین نظامی را فریاد می زدند.

جناب آقای سیف

آیا فکر نمی کنید برخی از مقامات بانک مرکزی که این روزها امضایشان محفوظ است! به جای پاسخگویی در قبال ناکارآمدی های فاحش خود که موجب بروز چنین وضع آشفته و تأسف‌باری برای نظام پولی و بانکی کشور شده است، در محافل تیمی خود اقدام به تشکیل اتاق جنگ روانی-تبلیغاتی کرده ا‌ند؟ به یاد عبارتی از مرحوم دکتر شریعتی افتادم که می گفت: همه چیز را گفتن برای نگفتن یک چیز!

مطالب گفتنی دیگری هست که بیان آنها را به فرصتی مناسب موکول می کنم.

توفیق جنابعالی را در مأموریت خطیری که به رسم امانت بر عهده شما گذاشته اند از خدای متعال آرزومندم.

خداوندا

ما به اسلام، امام راحل، ولایت و خدمت به ملت شریف و قهرمان ایران وفادار خواهیم ماند.

بنده خدا ـ منوچهر متکی

انتهای پیام/ن

بازداشت 3 نفر درباره واردات غیرقانونی 6400 خودرو|


عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته است که تاکنون 3 نفر در ارتباط با واردات غیرقانونی 6400 دستگاه خوردو به کشور بازداشت شده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نادر قاضی‌پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این کمیسیون پیگیری واردات ۶۴۰۰ دستگاه خودرو پس از بسته شدن سایت ثبت سفارش‌ها است، گفت: در این زمینه گزارشی در کمیسیون تدوین و در نوبت بررسی در صحن علنی پارلمان است.


وی با بیان اینکه در این گزارش که در غالب ماده ۲۳۶ آیین‌نامه داخلی مجلس تدوین شده، به تخلفاتی که در این زمینه رخ داده پرداخته شده است، ادامه داد: این گزارش باید در صحن علنی پارلمان قرائت و به رای نمایندگان گذاشته شود که در صورت موافقت وکلای ملت برای پیگیری‌های قضایی به قوه قضائیه ارجاع داده شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس تصریح کرد: حدود ۶۴۰۰ دستگاه خودرو از طریق شبکه‌ای که در زمینه واردات خوردو فعالیت داشته  به صورت غیرقانونی، وارد کشور شده است که باید برخوردی جدی با آنها صورت گیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: تا جای که بنده اطلاع دارم تاکنون ۳ نفر در زمینه واردات این ۶۴۰۰ دستگاه خودرو به کشور از سوی دستگاه ذی‌ربط بازداشت شده‌اند.
انتهای پیام/ط

ترکان: حالا وقت مذاکره با آمریکا نیست|


مشاور رئیس‌جمهور درباره مذاکره با آمریکایی‌های ضد ترامپ، با اشاره با اصطلاحات مطرح در ورزش کشتی گفت: الان ما روی پل هستیم باید مقاومت کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اکبر ترکان درباره صحبت حسام الدین آشنا که گفته «زمان مذاکره با آمریکای ضد ترامپ رسیده است» گفت: اصطلاحاتی در ورزش کشتی وجود دارد که برای آسان سازی موضوع می گویم وقتی کسی روی پل است موقع گفتگو و مذاکره نیست، مذاکره باید در سر پا باشد.

مشاور رئیس جمهور درباره میزان اثرگذاری لابی با آمریکایی‌های مخالف دولت ترامپ اظهار کرد: الان ما در وضعیتی هستیم که باید مقاومت کنیم.

گفتنی است حسام الدین آشنا در روزهای گذشته گفته بود که زمان آن است که با آمریکای ضد ترامپ گفت‌و‌گو کنیم.

انتهای پیام/ط


بستن