گروه خبری اقتصادی

حمایت از حقوق زن ایرانی، ابزاری برای توجیه تحریم|


خبرنگار بی‌بی‌سی درباره ریاکاری و حمایت دولت ترامپ از مخالفان حجاب اسلامی در ایران نوشت:
حمایت از حقوق زن ایرانی، ابزاری برای توجیه تحریم|

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ خبرنگار بی‌بی‌سی درباره ریاکاری و حمایت دولت ترامپ از مخالفان حجاب اسلامی در ایران نوشت:

نحوه دریافت ارز همراه حجاج اعلام شد|


معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت توضیحاتی را در خصوص نحوه دریافت ارز همراه زائران حج تمتع 97 اعلام کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد آزاد معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت درباره موضوع ارز همراه زائران حج تمتع ۹۷ و نحوه دریافت آن اظهار داشت: حسب اعلام بانک ملی ایران به سازمان حج و زیارت مبنی بر دریافت ارز همراه از سوی زایران و هماهنگی‌های به عمل آمده در این خصوص، زائران حج تمتع ۹۷ می‌توانند از امروز به دریافت ارز همراه معادل ۲۰۰ دلار (با نرخ اعلامی بانک مرکزی برای ارز مسافرتی) اقدام کنند.


وی افزود: زائران می‌بایست برای تهیه ارز همراه با در دست داشتن کارت ملی و کپی آن به شعب ارزی بانک ملی سراسر کشور مراجعه کنند.

امسال ۸۵ هزار و ۲۰۰ نفر از کشورمان به حج تمتع مشرف می‌شوند که اولین گروه زائران ۲۷ تیرماه به مدینه مشرف خواهد شد.

 

منبع: فارس

با 300 هزار دلار به فضا سفر کنید|


شرکت فضایی متعلق به جف بزوس(صاحب خرده فروشی آمازون) اعلام کرده قیمت بلیت های سفر توریستی به مدار زمین بین 200تا 300 هزار دلار است. فروش این بلیت ها از سال آتی آغاز می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ثروتمندان سراسر جهان اکنون منتظر شرکت بلواوریجین هستند تا سفرهای توریستی خود را آغاز کند.

این شرکت که به جف بزوس (مدیر آمازون) تعلق دارد ،اعلام کرده هزینه سفر با فضاپیمای نیوشپاردآن  ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزاردلار است.

بلیت های سفر  با فضاپیمای بلواوریجین از سال آتی به فروش می رسد. راب میرسون نایب رئیس این شرکت اعلام کرده بلواوریجین قصد دارد پرواز آزمایشی همراه خدمه را به زودی آغاز کند. اما او به جزئیات دقیق تر بازه زمانی انجام تست اشاره نکرده است.

بلواوریجین آخرین پرواز آزمایشی خود را در ماه آوریل انجام داد و به ارتفاع ۳۵۱ هزار فوت بالاتر ازسطح زمین رفت.  هرچند بلیت ۲۰۰تا ۳۰۰ هزار دلاری کمی گرانبها است اما عجیب نیست. ویرجین گالاتیک رقیب این شرکت در حوزه توریسم فضایی نیز  بهای بلیت سفر را نیز ۲۵۰ هزار دلار اعلام کرده است.

ویرجین گالاکتیک نیز امیدوار است در ۱۲ ماه آتی خدمات خود را افتتاح کند.

منبع: مهر

طرح تثبیت اشتغال موجود در دستور کار دولت|


معاون وزیر کار از تدوین طرحی برای تثبیت اشتغال موجود و ارائه این طرح به دولت خبر داد و گفت: براساس پیشنهادی که به دولت ارائه شده، می‌توان منابعی مانند بیمه بیکاری را برای تثبیت اشتغال در نظر گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عیسی منصوری، معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست بررسی ظرفیت‌های اشتغال زایی و طرح اشتغال روستایی که در اتاق تعاون ایران برگزار شد، به سوالات و دغدغه‌های تعاون‌گران درباره طرح اشتغال روستایی و اشتغال فراگیر پاسخ داد.

وی درباره احتمال انحراف منابع طرح اشتغال روستایی گفت: پیش از اینکه بحث انحراف مطرح شود باید ببینیم که آیا اصولا این روشی است که منجر به ایجاد اشتغال شود و  حتی اگر این روش درست است آیا در شرایط تحریم ها هم روش خوبی است؟

منصوری با اشاره به تجربه پرداخت وام‌ برای اشتغال در سال‌های گذشته گفت: با توجه به روند تشکیل سرمایه در سال‌های اخیر باید دید که آیا وام تبدیل به سرمایه می شود یا در جای دیگری به کار گرفته می شود بنابراین بیش از هر چیزی باید قاعده طرح‌های اشتغال درست شود. 

منصوری با تاکید بر اینکه اگر برنامه های اشتغال صرفا متکی به پرداخت تسهیلات باشد، می تواند انحراف منابع را نیز به دنبال داشته باشد، ادامه داد:  وام یارانه دار فساد آمیز است، بنابراین ناگزیریم تا قاعده بازی را در شرایط فعلی اقتصادی درست بنا کنیم.

منصوری، با اشاره به سابقه برنامه‌ریزی برای اشتغال روستایی در بهمن سال گذشته، یادآور شد: روزی که پیشنهاد اجرای این برنامه را به دولت دادیم به هیچ عنوان هدف ما پرداخت تسهیلات نبود اما در فرآیند بررسی ها در نهایت منجر به ارائه لایحه ای به مجلس برای اختصاص منابعی از صندوق توسعه ملی در حوزه اشتغال شد. 

معاون وزیر کار بر ضرورت مداخلات توسعه ای برای رفع نگرانی از انحراف منابع تاکید کرد و گفت:اگر دولت به جای پرداخت وام در ارائه ضمانت های بانکی و کاهش ریسک برای شبکه بانکی کشور متمرکز شود، جریان پرداخت تسهیلات هم آسان می شود.

وی از تفاهم نامه وزارت کار با چهار صندوق ضمانت سرمایه گذاری برای تضمین تسهیلات اشتغال روستایی خبر داد و افزود: به دلیل اینکه این صندوق های ضمانت منابع لازم در اختیار نداشتند در تصویب نامه تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۷ پیشنهاد دادیم که سرمایه صندوق های سرمایه گذاری ضمانت به صورت تعهدی افزایش پیدا کند که این پیشنهاد در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شده و قرار است امروز در دولت بررسی و تصویب شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به رفع مشکل برخی متقاضیان تسهیلات اشتغال زایی که دارای چک برگشتی و اقساط معوقه بودند، گفت: با ابلاغ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ۴ بانک و موسسه عامل اجرای برنامه اشتغال روستایی مقرر شد تا برخی متقاضیان دریافت این تسهیلات به رغم داشتن چک برگشتی و اقساط معوق البته مشروط به قواعد بانکها بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

منصوری در مورد تقاضای برخی در خصوص پرداخت تسهیلات اشتغال به برخی متقاضیانی که آورده اولیه ندارند، خاطرنشان کرد: قطعا منابع صندوق توسعه ملی و منابع بانک ها از منابع بین نسلی و پول بیت المال است و نمی توانیم به فردی که حتی آورده اولیه برای اشتغال زایی ندارد، تسهیلات پرداخت کنیم.

معاون وزیر کار بحث مهم‌تر را تثبیت اشتغال موجود برشمرد و افزود: قاعده سیاست گذاری در این شرایط ایجاب می کند تا نسبت به تثبیت اشتغال، حساسیت بیشتری داشته باشیم که در این زمینه براساس پیشنهادی که به دولت ارائه شده، می‌توان منابعی مانند بیمه بیکاری برای تثبیت اشتغال در نظر گرفت.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در صورت انحراف منابع وام‌گیرندگان اشتغال روستایی، علاوه بر جرایم و موارد تنبیهی در نظر گرفته شده، بازپرداخت وام برای این افراد بدون استفاده از یارانه و با نرخ سود ۱۸ درصد محاسبه می شود.

به گفته وی از بهمن ماه سال گذشته که برنامه اشتغال روستایی اجرا شد تاکنون ۶ هزار میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک های عامل برای اجرای این برنامه ملی تخصیص یافته است  و دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان طرح اشتغالی مصوب و در مرحله انعقاد قرارداد با بانک ها قرار دارند.

وی در عین حال روان سازی و دسترسی روستائیان به تسهیلات را یکی از مهمترین اولویت های اجرای برنامه اشتغال روستایی  برشمرد.

منصوری در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه به دلیل کمبود منابع آبی، اشتغال در بخش کشاورزی رو به افول است، تصریح کرد: بنابراین باید صنایع تبدیلی را که در دولت های مختلف همواره مورد توجه بوده، اما به نتیجه نرسیده است را مورد توجه قرار دهیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین به لزوم توجه به صنایع موجود برای تثبیت اشتغال اشاره و تأکید کرد: در قالب اجرای برنامه اشتغال فراگیر باید مراقب باشیم تا ظرفیت های صنایع موجود از بین نرود و اشتغال این بخش را تثبیت کنیم.

وی با اشاره به اینکه دام و فرش دستباف، دو  مورد  پرتقاضای اشتغال ثبت شده برای وام اشتغال روستایی بوده‌اند گفت:  حدود ۹ سال پیش صادرات فرش ما ۵ هزار تن در سال بود اما با توجه به اینکه در حال حاضر این حجم از صادرات به کمتر از ۵۰۰ تن رسیده است، ما نمی توانیم منابع اشتغال را به صنعتی ببریم که بازار جهانی قابل توجهی ندارد. در این شرایط ما در صورت پرداخت تسهیلات به این متقاضیان به دلیل مشکل در زنجیره فروش و صادرات آنها را به بدهکاران بانکی تبدیل خواهیم کرد.

توافق دو معاونت وزارت کار برای فعال کردن تعاونی‌های مرزنشین

منصوری در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه رفع مشکل اشتغال در تعاونی های مرزی نیازمند نظام انگیزشی خاص خود است، گفت: در این زمینه طی توافق با معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مقرر شد از ظرفیت های بخش تعاون در ۱۱ استان مرزی کشور استفاده شود.

معاون از فعالان و مسئولان اتاق تعاون ایران خواست تا طرح های ملی به این معاونت ارائه دهند و گفت:  قاعده بازار در دنیا عوض شده است و با مقوله‌های دیگری در بازار مواجهیم و آماده هستیم تا با شرکت‌ها و تعاونی‌های بزرگ برای اشتغال بر مبنای زنجیره ارزش توافق  و همکاری کنیم. 

منبع: فارس

جدول/ مظنه آپارتمان‌های 3 ساله تهران|

جدول/ مظنه آپارتمان‌های 3 ساله تهران|

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان‌هایی با عمر بنای ۳ سال در مناطق ۲۲ گانه شهری تهران طی تیر ماه ۹۷ است.

وام فوری در 60 دقیقه بدون حضور در بانک!|


وام سکه پدیده‌ای تازه در بازار تهران است که می‌تواند وام‌گیرندگان را به دردسر‌های پیچیده حقوقی بیندازد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «وام سکه» پدیده تازه بازار تهران است. حالا روی در و دیوار شهر آگهی‌هایی به چشم می‌خورد که با شرایط مختلف به متقاضیان وام خرید سکه می‌دهند.

مبلغی که آن‌ها وام می‌دهند، سقف مشخصی ندارد و آن‌ها حاضرند در ازای معادل ریالی وام، به شما سکه طلا با قیمت روز بدهند. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که با بازگشت دوباره صرافی‌ها به بازار ارز، تب‌و‌تاب سکه تا حدی فرو نشسته است و قیمت سکه از بیشتر از سه‌میلیون تومان به کانال دومیلیون و ۷۰۰‌هزار تومان ریزش داشته است.

با این حال، دلالان سکه معتقدند این وضع موقتی است و آن‌ها بدون نگرانی سکه‌هایشان را وام می‌دهند. این دسته از دلالان معتقدند بازگشت تحریم و فروش نرفتن نفت می‌تواند التهاب را به بازار دلار و سکه برگرداند، اما این‌که تحلیل آن‌ها تا چه اندازه درست است، پرسشی است که هیچ‌کس پاسخ دقیق آن را نمی‌داند.

بیشتر بخوانید: خریدار ۲ تُن سکه بهار آزادی کیست؟

دلالان وام سکه که معلوم نیست ذخایر عجیب و غریب سکه‌شان را از کجا آورده یا با چه ارتباطاتی می‌توانند وام بانکی به مردم پرداخت کنند. معمولا سود‌های کلانی برای وام خود در نظر گرفته‌اند. حالا درشرایطی بساط فروش وام‌های سکه راه افتاده است که سختگیری‌های شبکه بانکی برای پرداخت وام و تسهیلات خرد به مردم، بسیاری را راهی بساط وام فروش‌ها می‌کند.

اغراق نیست اگر بگوییم برای گرفتن وام در بانک‌های ایران باید کفش آهنی به پا کنید تا بتوانید وامی بگیرید که البته باید دست‌کم ۱۸درصد هم سود پرداخت کنید. ضمن اینکه باید چندین ضامن معتبر دولتی با انواع چک و سفته به بانک ارایه دهید که پیدا کردن همین‌ها هم کلی دردسر و دشواری دارد.

همین‌ها باعث شده در چند سال اخیر دلالان وام به عنوان واسطه بین بانک و فرد وام گیرنده فعالیت کنند و سود کلانی به جیب بزنند و اتفاقا کارشان هم رونق زیادی داشته باشد. معمولا دیوار‌های اطراف شعب بانک‌ها مملو از همین آگهی‌های خرید و فروش وام هستند تا متقاضیان وام‌های ضروری وقتی مستاصل و ناامید از بانک‌ها خارج می‌شوند و چشمشان به این آگهی‌ها می‌افتد نور امیدی در دل ناامیدشان بتابد.

شرایط این وام‌ها و دریافت فوری آن‌ها باعث شده متقاضیان وام استقبال زیادی از آن‌ها داشته باشند و دریافت وام از لابه‌لای آگهی‌های کوچه و بازار را به گرفتن وام در شبکه بانکی کشور ترجیح دهند. این روز‌ها حتی در اینترنت هم می‌توانید آگهی‌‎های این وام‌ها را ببینید و حتی محدوده بیشتری برای انتخاب داشته باشید. در ادامه این گزارش به بررسی موارد مختلف این وام‌ها می‌پردازیم تا در نهایت به این نتیجه برسیم که آیا واقعا دریافت وام خارج از چرخه بانکی کشور عقلانی و ممکن است یا نه؟


پدیده‌ای به نام وام سکه!

این یکی از همه جدیدتر و عجیب‌تر است. وام خرید سکه! حتما تاکنون به گوشتان نخورده است. بالا رفتن ناگهانی قیمت سکه در ماه‌های اخیر و هجوم مردم برای پیش‌خرید آن باعث شد این ایده به ذهن تعدادی از دلالان وام برسد. در متن آگهی این شرکت آمده که برای خرید سکه وام پرداخت می‌کند آن هم در مدت یک ساعت!

این شرکت در ازای دریافت چک و سفته به متقاضیان وام می‌دهد. آن‌ها به شما می‌گویند متقاضی حتما باید کارمند با حقوق بالای یک میلیون و ۲۰۰هزار تومان باشد تا برای آن‌ها مسجل شود که می‌توانند از پس اقساط خود بربیایند.

همچنین بازنشستگان دولت هم می‌توانند به ازای پرداخت چک به مبلغ ۵برابر تسهیلات از این شرکت وام دریافت کنند. در واقع مبلغی که این شرکت به شما وام می‌دهد براساس حقوق دریافتی خودتان یا بازنشسته‌ای است که ضامن شما می‌شود.

به این ترتیب ۵برابرچک یا ضامنتان به شما وام پرداخت و بر همین اساس مبلغ و تعداد اقساط محاسبه می‌شود.

سود تسهیلات دلالان این وام رقمی عجیب و بسیار بالا است رقمی که تقریبا دو برابر سود بانکی است. در واقع این شرکت تسهیلاتش را با نرخ ۳۶درصد ارایه می‌دهد که در قیاس با سود بانکی رقمی سرسام‌آور است. فرد وام گیرنده باید برای هر قسط هم یک چک بدهد تا ضمانتی که برای بازپرداخت وامش قرار است بدهد حسابی سفت و محکم باشد. نکته جالب درباره تسهیلات وام سکه نحوه پرداخت وام است. اگرچه نام این وام، وام سکه است، اما شما می‌توانید به جای دریافت سکه، براساس قیمت روز، معادل نقدی آن را دریافت کنید یا اینکه اگر نمی‌خواهید سکه را در بازار به فروش برسانید به خود شرکت وام دهنده بفروشید و پولش را بگیرید. جالب اینجاست که دلالان وام مدعی هستند حتی با کاهش قیمت سکه هم به فعالیت خود ادامه می‌دهند، چون ارزان یا گران بودن سکه تاثیری در سود آن‌ها ندارد!

نرخ وام با شماست.
اما بساط دلالان وام به وام سکه محدود نمی‌شود و آن‌ها بساط گسترده‌ای برای خود دست و پا کرده‌اند. آن‌ها با هر رقمی که تصور کنید به شما وام می‌دهند. وام‌هایی که هم می‌تواند کمتر از آن چیزی باشد که فکرش را می‌کنید و هم ممکن است فراتر از اعداد و ارقامی باشد که در ذهن شما می‌چرخد، چون از یک میلیون تا چند میلیارد تومان وام برای فروش موجود است و این شما هستید که انتخاب می‌کنید چقدر وام لازم دارید. بعد از اینکه رقم مورد نیازتان را تعیین می‌کنید درصد سود و مبلغ قسط نیز مشخص می‌شود. در این مرحله مشکلی وجود ندارد، چون نرخ سود براساس مبلغ وامی که می‌خواهید تعیین می‌شود.

درصد سود هر یک از وام‌ها نیز تا ۳۵درصد می‌رسد. البته درصد‌های پایین مربوط به وام‌های کمتر است، اما وام‌هایی که بالاتر از ۱۰۰میلیون تومان است در بعضی موارد به سود بیش از ۳۰درصد هم می‌رسد. برای مثال وام ۴۰میلیون تومان با سود بازپرداخت ۱۸درصد ۴۰ماهه و با اقساط یک میلیون و ۳۵۰هزار تومان خواهد بود. البته زمان بازپرداخت این وام‌ها زیاد نیست و معمولا تا ۳سال است؛ بنابراین اگر بخواهید مبلغ وامتان را زیادتر کنید ناچارید قسط‌های کمرشکنی بپردازید.

دردسری همیشگی به نام ضامن
بزرگترین معضل در ایران برای گرفتن وام ضمانت است. سختگیری وام‌ها برای داشتن ضامن که همواره هم رو به افزایش است باعث می‌شود تعداد زیادی از متقاضیان دریافت وام از چرخه خارج شوند. ضمانت‌هایی مثل فیش حقوقی کارمند رسمی، جواز کسب، فیش کسر از حقوق و ضامن معتبر دولتی یا بازاری مواردی هستند که کمتر کسی برای گرفتن وام می‌تواند آن‌ها را برای ضمانت جور کند. اگرچه در نگاه نخست به نظر می‌رسد بانک‌ها سختگیری زیادی برای ضمانت دارند، اما نگاهی بر مطالبات معوقه بانک‌ها نشان می‌دهد که تعداد زیادی از وام‌گیرندگان پس از دریافت تسهیلات خود اقدام به بازپرداخت آن نکرده‌اند و در این میان گاه ضمانت‌های دریافتی بانک‌ها نیز چندان به کار نیامده است.

با این حال شرایط ضمانت در وام‌های فروشی در مقایسه با شرایط ضمانت در بانک‌ها تاحدودی آسان‌تر به نظر می‌رسد. شما برای گرفتن وام از جایی غیر از بانک فقط به چند عدد چک و سفته نیاز دارید و دیگر نیازی به داشتن ضامن کارمند رسمی و دولتی ندارید و با چند برگ چک و سفته کارتان راه می‌افتد.

در وام‌های فروشی اگر هم نتوانید چک تهیه کنید، طلا کمی بیشتر از مبلغ لازم برای ضمانت هم پذیرفته می‌شود که البته در این شرایط کمیسیون فروشنده افزایش پیدا می‌کند و شما باید مبلغی بیشتر از آن‌چه عرف است را به‌عنوان درصد سود به فروشنده وام پرداخت کنید. ضمن این‌که بابت هر قسط هم از شما چک دریافت می‌شود تا مبادا هوای پرداخت‌نکردن اقساط به سرتان بزند!

کمیسیون به واسطه و فروشنده
فردی که وام خود یا دیگران را به فروش می‌رساند، درصدی از خود وام یا مبلغی به‌عنوان کمیسیون دریافت می‌کند، به طور معمول از هر وام حدود ۱۰‌درصد به فروشنده یا واسطه می‌رسد. البته همه چیز به نحوه دریافت وام هم بستگی دارد. مثلا شما اگر بخواهید خیلی فوری و ضروری وام بگیرد و یک روزه به مبلغ مورد نظرتان دسترسی پیدا کنید ممکن است لازم باشد درصد بیشتری کمیسیون پرداخت کنید که در چنین مواقعی حتی تا ۳۰‌درصد هم کمیسیون دریافت می‌شود. البته اگر خوش‌شانس باشید و بین شما و فروشنده واسطه‌ای قرار نگیرد، شاید کمتر مجبور به پرداخت کمیسیون شوید وگرنه درصورت پیدا شدن واسطه‌ای بین خریدار و فروشنده، به نسبت وامی که قرار است پرداخت شود، مبلغی هم به واسطه تعلق پیدا می‌کند.

به‌عنوان نسبت به مقدار وام واسطه فروش وام دریافت می‌کند. شاید در نگاه اول دریافت وام از طریق آگهی‌های اینترنتی و خیابانی سهل و آسان به نظر برسد، اما واقعیت اینجاست که وقتی ارقامی مثل هزینه خرید وام و کمیسیون و اقساط را با هم جمع می‌زنید، می‌بینید که خصوصا در مبالغ بالا دریافت چنین وام‌هایی چندان هم به‌صرفه نیست. مثلا در تسهیلاتی ۲۰‌میلیون تومانی با اقساط ماهیانه ۸۱۶‌هزار تومان در ۳۶ ماه قسط با هزینه خرید ۴‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومانی و ۵۰۰‌هزار تومان به‌عنوان کمیسیون خریدار باید ۳۴‌میلیون و ۳۷۶‌هزار تومان بپردازید.

به عنوان مثال در نمونه‌ای دیگر، وامی با مبلغ ۴۰‌میلیون تومان و با اقساط یک‌میلیون و ۴۵۰هزار تومانی در مدت ۳۶ ماه و با درصد ۱۸ است که ۷‌درصد وام را به‌عنوان کمیسیون باید بپردازید و در انتها بازپرداخت آن ۵۲‌میلیون تومان است و در مقابل حدود ۳۷‌میلیون تومان دریافت کرده‌اید.

دردسر‌های پیچیده حقوقی برای وام‌های فروشی

وام‌های فروشی می‌تواند دریافت‌کنندگان وام را به دردسر‌های پیچیده حقوقی دچار کند، زیرا این وام‌ها بین چند نفر دست‌به‌دست می‌شود و در صورت بروز مشکل گره‌های حقوقی عجیب‌وغریبی برای پرونده پیش می‌آید و بستن این پرونده‌ها و رسیدن به حق و حقوق وام‌گیرنده را بسیار دشوار و زمان‌بر می‌کند.

برخی کارشناسان حقوقی و بانکی می‌گویند دلالی‌های خرید و فروش وام در کنار مخاطراتی که برای وام‌گیرنده دارد و ممکن است او را با دردسر‌های پیچیده حقوقی مواجه کند، باعث افزایش دلالی و اختلال در شبکه بانکی کشور می‌شود که گاهی حتی ممکن است به تشکیل پرونده‌های بزرگ فساد اقتصادی و کلاهبرداری ختم شود. بیژن اسلامی، رئیس یکی از شعب بانکی درباره پدیده فروش وام به خبرنگار «شهروند» می‌گوید: «متاسفانه رواج پدیده‌ای به نام وام‌های فروشی یکی از مشکلات و دردسر‌های این روز‌های شبکه بانکی کشور است. درواقع فروختن وام توسط فردی که آن را از بانک گرفته، کاری قانونی نیست، اما در کشور باب شده و اتفاقی هم نیست که از طرف بانک‌ها مورد تایید باشد.

گاهی حتی پای وام هم در میان نیست و افراد سرمایه‌های خود را به نام وام به فروش می‌رسانند، اما اسم وام روی آن می‌گذارند. البته مواردی هم بوده که افراد از اعتبار و روابط خود در بانک‌ها سوءاستفاده کرده، تسهیلات می‌گیرند و بعد آن را با سود کلان به افراد دیگر می‌فروشند و از این طریق سود کلانی به جیب می‌زنند. در واقع این افراد از پول و سرمایه مردم استفاده می‌کنند و وام‌هایشان را نزول می‌دهند تا سود بیشتری به جیب بزنند.

این کار قانون‌شکنی و سوءاستفاده از بانک‌هاست و هرگز مورد تایید ما نیست. مواردی پیش آمده که به ما بابت اقساط و اینگونه مسائل مراجعه کرده‌اند، اما ما به این افراد پاسخگو نیستیم، چون بانک تعهدی در قبال آن‌ها ندارد، حتی اگر مشکلی بین فروشنده و خریدار وام‌ها هم پیش بیاید، بانک وارد نمی‌شود، چون ما فقط با افرادی طرف هستیم که وام به نام آنهاست.» این کارشناس بانکی درباره این‌که این وام‌ها چه تاثیری روی شبکه بانکی دارند، می‌گوید: اینطور وام‌ها واقعا دردسرساز هستند. در چنین شرایطی به جای اینکه فقط یک نفر به بانک مقروض شود، دو نفر بدهکار می‌شوند و این موضوع واقعا وضع شبکه بانکی را به هم می‌ریزد. ارقام درشت و وام‌های کلان که این تخلفات صورت می‌گیرد، دست آخر بانک‌ها هستند که به دردسر می‌افتند و معمولا دستشان برای وصول مطالبات بسته است و متضرر می‌شوند.

منبع: روزنامه شهروند


بستن