گروه خبری اقتصادی

تاکید نمایندگان مجلس بر ظرفیت های بسیج در مبارزه با محتکرین/برخورد با متخلفین اقتصادی خواسته مردم و علماست|دانا گزارش می دهد؛


نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه بسیج در شناسایی محتکرین، بر ضرورت همراهی بخش های دیگر نیز تاکید کرده و ابراز امیدواری کردند برنامه بسیج بتواند امنیت روانی را به حوزه اقتصادی و معیشتی بازگرداند.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ، سردار غیب پرور روز گذشته درباره برنامه بسیج در رابطه با کشف و برخورد با محتکرین گفت: برنامه‌ای در جهت شناسایی محتکرین و کسانی که انبار می‌کنند به تمام رده‌های مقاومت ابلاغ شده و رده‌های مقاومت در سراسر کشور در این زمینه مامور شده‌اند.

غیب پرور با بیان اینکه باید هم‌افزایی انقلابی در کاهش فشارها برمردم انجام شود، تصریح کرد: یکی از راه‌های کاهش فشارها? نظارت و بازرسی و شناسایی است که البته با هماهنگی و کمک مراجع ذیربط قانونی امکان‌پذیر است.
در همین حال عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اقدامات بسیج درخصوص شناسایی محترکین، گفت: همان طور که بسیج جنگ نظامی دشمن را ساماندهی و مدیریت کرد، امروز هم در میدان مبارزه با جنگ اقتصادی خوش درخشیده است.
حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش مجلس و نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار دیارآفتاب؛ درخصوص اقدامات بسیج در شناسایی محتکرین کالا گفت: امروز همه به این موضوع اذعان دارند که در یک جنگ تمار عیار اقتصادی قرار داریم و برای اینکه بتوانیم از این جنگ موفق بیرون بیایم باید بر اساس شرایط موجود اقدامات پیشگیرانه و مبارزه با اخلال‌گران اقتصادی داشته باشیم.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی افراد سودجو از فضای حاکم سوء استفاده کرده و اقدام به احتکار کالاهای مختلف کرده‌اند، گفت: در حقیقت محتکرین در جنگ اقتصادی ستون پنجم دشمن هستند لذا نبایستی با این افراد مماشت صورت بگیرد چراکه آنان امنیت روانی جامعه را نشانه گرفته اند.
سلیمی با تاکید بر اینکه بایستی با محتکرین برخورد جدی شود، گفت: یکی از وظایف قوه قضائیه احقاق حقوق عامه مردم است و این مطالبه به حق عموم است  که دستگاه قضایی با کسانی که حق‌شان را تضییع کرده به جد برخورد کنند.
وی با اشاره به اینکه مردم برای زندگی نیازمند فضایی آرام هستند، ادامه داد: اقدام محتکرین در شرایط کنونی و بد اقتصادی جامعه بر قلب و روح مردم تاثیر منفی داشته است و لازم است که دستگاه قضایی برخورد پشیمان کننده‌ای با این افراد داشته باشد.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درخصوص برخورد با متخلفین اقتصادی خلأ قانونی وجود ندارد، افزود: قانون مجازات اسلامی تکلیف این متخلفین را مشخص کرده است. از سوی دیگر نیز برخورد با متخلفین اقتصادی خصوصا محتکرین از خواسته‌های به حق مردم و مراجع عظام است که باید به جد پیگیری شود.
عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی بسیج به منظور شناسایی محتکرین گفت: این نهاد مردمی با شناسایی محتکرین نقش فوق العاده ای در خنثی سازی توطئه اقتصادی دشمنان داشته است.
 
بسیج امروز هم در میدان مبارزه با جنگ اقتصادی خوش درخشیده است
 
وی با بیان اینکه در طول این چهل سال بسیج اقدامات تاثیرگذاری را انجام داده است، ادامه داد: همان طور که بسیج جنگ نظامی دشمن را ساماندهی و مدیریت کرد، امروز هم در میدان مبارزه با جنگ اقتصادی خوش درخشیده است.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر توان بسیج در عرصه‌های مختلف کشور خاطرنشان کرد: بسیج علاوه بر اینکه در شناسایی و خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان نقش اثرگذاری داشته است، در عرصه‌های مختلف علمی از جمله پرتاپ ماهواره، انرژی هسته ای، نانو و... خدمات ارزشمند اقشار مختلف بسیج بر کسی پوشیده نیست.
 
نماینده رفسنجان: بسیج از ظرفیت های مناسبی برخوردار است
 
احمد انارکی محمدی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با راه آرمان ؛ با اشاره به مبارزه با مفاسد اقتصادی و محتکرین طی روزهای اخیر توسط بسیج و نهادهای ذیربط گفت: بسیج از دل مردم است و مردمی بودن آن موجب شده است که از بیشتر از شرایط و اوضاع شهرها در این زمینه اطلاع داشته باشند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بسیج ظرفیت خوبی را در شرایط امروزه دارد که می تواند از آن استفاده کند، عنوان کرد: همچنین نهادهای نیروی انتظامی، دادستانی و دستگاه قضا نیز در این خصوص پای کار هستند.
وی ادامه داد: سوء استفاده کنندگان با توجه به متغیر بودن  قیمت ها و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد؛ اقدام به احتکار می کنند؛معتقدم با استفاده از این ظرفیت مناسب بسیج و نهادهای ذیربط و همچنین اعتمادی که مردم دارند می تواند با چنین اقداماتی مقابله کرد.
انارکی محمدی ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات دستگاه قضایی استان، نیروهای امنیتی، انتظامی و بسیج مردمی ابراز کرد:گزارش های خوبی در زمینه مقابله با احتکار طی روزهای گذشته منتشر شده است و امیدواریم سوء استفاده کنندگان در این شرایط اقدامی انجام دهند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در حالی شرایط کمبودها، گرانی و … در سطح کشور مشاهده می شود که اقلام و کالا وجود دارد و زمانی که موجودی را حساب می کنیم با هجوم ها هم خوانی ندارد و این مسئله موجب احتکار اجناس می شود که این اقدام نه در اسلام و نه در عرف اقتصاد مناسب نیست.
 
انتهای پیام/

امضای یک قرارداد جدید با اروپایی ها در بخش پایین دستی صنعت نفت|مدیرعامل شرکت نفت سپاهان؛


شرکت نفت سپاهان و شرکت ای دی ال کشور آلمان قرارداد مهندسی و انتقال دانش فنی به منظور افزایش تولید و بهبود کیفیت محصولات تولیدی امضا کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با حضور مدیران شرکت نفت سپاهان و شرکت "ای دی ال" از کشور آلمان قرارداد مهندسی و انتقال دانش فنی به منظور افزایش تولید و بهبود کیفیت محصولات تولیدی در بزرگترین پالایشگاه تولید مواد اولیه روغن های موتوری و صنعتی کشور امضا شد .

در این مراسم محمد ابراهیمی مدیرعامل شرکت نفت سپاهان با اشاره به اهمیت تولیدات پالایشگاه های تولید روغن گفت: در این واحدهای پالایشگاهی علاوه بر تولید مواد اولیه روغن موتور، مواد اولیه صنایع لاستیک سازی، نساجی ، مصالح ساختمانی و... نیز تولید می‌شود .

مدیرعامل شرکت نفت سپاهان ضمن برشمردن مزایای این قرارداد گفت: شرکت نفت سپاهان بزرگترین تولیدکننده روغن پایه در خاورمیانه است و با تولید سالیانه 700 هزار تن روغن پایه و فروش حدود دو هزار میلیاردی جایگاه مناسبی در صنعت کشور دارد.

وی افزود: اسلاک وکس و پارافین از دیگر تولیدات پالایشگاه نفت سپاهان است که بخش عمده آن به کشورهای مختلف دنیا صادر می‌شود .

به گزارش تسنیم، ابراهیمی در خصوص اهمیت قرارداد امضا شده خاطرنشان کرد: اسلک وکس ماده اولیه تولید پارافین است که متاسفانه اغلب به صورت خام از کشور صادر میشود که با اجرایی شدن این پروژه تولیدات کشور به سمت صادرات کالاهایی با ارزش افزوده بالاتر سوق پیدا می کند.

مدیرعامل شرکت نفت سپاهان با اشاره به ارزش افزوده پارافین با کیفیت بالا گفت : هم اکنون قیمت اسلک وکس بین 550 تا  600 دلار است و کل صادرات فرآورده های پارافینی ایران در سال 96 ، بالغ بر 280 هزار تن به ارزش 212 میلیون دلار بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد : با اجرای این پروژه برای اولین بار در ایران پارافین با درجه خلوص 99.5 درصد تولید خواهد شد .

بر اساس این گزارش، این محصول خاص به صورت مستقیم در صنایع دارویی ، بهداشتی و آرایشی ، نساجی و لاستیک سازی استفاده می‌شود .

انتهای پیام/

حضور مافیای نوشت‌افزار خارجی با حاشیه سود میلیاردی|


عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با بیان اینکه در واردات نوشت‌افزار خارجی به کشور با توجه به سود‌های کلان در این بازار یک مافیای پر قدرت شکل گرفته است، گفت: ضرورتی ندارد ارز برای اقلامی همچون پاک‌کن و مداد که تولید آن با تکنولوژی ساده‌ای امکان‌پذیر است، از کشور خارج شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عضو هیئت رئیسه کمیسیون «آموزش، تحقیقات و فناوری» مجلس با بیان اینکه در واردات نوشت‌افزار خارجی به کشور با توجه به سود‌های کلان در این بازار یک مافیای پر قدرت شکل گرفته است، گفت: ضرورتی ندارد ارز برای اقلامی همچون پاک‌کن و مداد که تولید آن با تکنولوژی ساده‌ای امکان‌پذیر است، از کشور خارج شود.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی با اشاره به گردش مالی بسیار بالای نوشت افزار در کشور، عنوان کرد: برآورد‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که رقم گردش مالی در این حوزه فوق نجومی است و این بازار برای برخی افراد حاشیه سود بسیار بالایی دارد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در واردات نوشت افزار خارجی به کشور با توجه به سود‌های کلان در این بازار یک مافیای پر قدرت شکل گرفته است، افزود: توان تولید بسیاری از اقلام و اجناس لوازم تحریر که یکی از پرمصرف‌ترین کالا‌ها به شمار می‌آید در کشور وجود دارد و واردات بی رویه در این حوزه موجب بروز خسارت فراوان به تولیدکنندگان در این حوزه شده است.

وی افزود: از سوی دیگر یکی از آسیب‌ها در حوزه استفاده از نوشت افزار خارجی آسیب‌های فرهنگی در این حوزه است که دانش آموزان و کودکان را بسیار تحت تأثیر قرار می‌دهد لذا ضرورت نظارت در این حوزه احساس می‌شود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: یکی از ایرادات دیگر در حوزه نوشت افزار مشخص نبودن یک متولی با اختیارات کامل در این حوزه است؛ آموزش و پرورش در حالی بخشنامه ممنوعیت استفاده از نوشت افزار خارجی در مدارس را اعلام می‌کند که در تنظیم بازار آن نقشی ندارد.

سلیمی با اشاره به نامگذاری امسال به نام حمایت از کالای داخلی، افزود: اقتصاد مقاومتی جز با حمایت از کالای داخلی سامان پیدا نمی‎کند و در این مسیر باید از کالا‌هایی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود، جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: در مقطع کنونی که کشور در جنگ اقتصادی است، ضرورتی ندارد ارز برای اقلامی همچون پاک کن و مداد که تولید آن با تکنولوژی ساده‌ای امکان‌پذیر است، از کشور خارج شود.

طبق گزارش خانه ملت، سلیمی یادآور شد: در عین حال دستگاه‌های نظارتی نیز باید برای جلوگیری از انحصاری شدن بازار نوشت افزار و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها وارد عمل شود تا خانواده‌ها در مهرماه امسال با مشکلی در این حوزه که تقریبا همه با آن درگیر هستند، مواجه نشوند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون «آموزش، تحقیقات و فناوری» مجلس افزود: یکی دیگر از عجایب در حوزه نوشت افزار نیز واردات قاچاق آن است که باید در این حوزه مرز‌های کشور باید با دقت بسیار بیشتری مراقبت شود.

 

منبع:میزان

کالای اساسی که دلار دولتی خورد؛ 5 برابر هم گران شد!|


برنج که طی چهار ماه نخست امسال بیش از 674 میلیون دلار ارز دولتی برای وارداتش صرف شده، بر خلاف آنچه از سوی مسئولان اعلام شد با افزایش حدود 50 درصدی مواجه شده که پنج برابر گران‌تر از میزان افزایش قیمت برنج ایرانی درجه یک است؛ بنابراین دستگاه‌های نظارتی و متولی بازار باید با این تخلف آشکار برخورد کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ برنج که طی چهار ماه نخست امسال بیش از 674 میلیون دلار ارز دولتی برای وارداتش صرف شده، بر خلاف آنچه از سوی مسئولان اعلام شد با افزایش حدود 50 درصدی مواجه شده که پنج برابر گران‌تر از میزان افزایش قیمت برنج ایرانی درجه یک است؛ بنابراین دستگاه‌های نظارتی و متولی بازار باید با این تخلف آشکار برخورد کنند.

برنج یکی از کالا‌های اساسی است که با توجه به میزان تولید و مصرف آن همواره جزو محصولات وارداتی و البته استراتژیک کشور به شمار رفته که از پایین‌ترین نرخ ارز برای واردات استفاده کرده است، در ماه‌های گذشته نیز این محصول استراتژیک با نرخ ارز دولتی 4200 تومانی به اضافه یارانه 400 تومانی وارد شده که بانک مرکزی در آخرین آمار خود از فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی، اعلام کرد 104 شرکت از ارز دولتی 4200 تومانی برای واردات برنج سفید استفاده کرده‌اند که مجموع ارز تخصیص یافته به آن‌ها به 502 میلیون و 957 هزار و 660 یورو می‌رسد و بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی مرکز آمار وزارت جهاد کشاورزی، در چهار ماهه نخست امسال بیش از 662 هزار تن برنج به ارزشی بالغ بر 674 میلیون دلار به کشور وارد شده است که از نظر وزنی 2.8 درصد و از نظر ارزشی 11.96 درصد رشد را نسبت به همین بازه زمانی نشان می‌دهد.

این میزان هزینه از منابع ارزی کشور آن هم در این شرایط در حالی برای واردات برنج صورت گرفته است که قیمت برنج خارجی چندین برابر بیشتر از برنج درجه یک و دو ایرانی گران‌تر شده است، در حالی که رئیس جمهور در آخرین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود و دیگر دولتمردان، بار‌ها بر این مسئله تاکید کرد که محصولات و کالا‌های اساسی که مشمول ارز دولتی برای واردات هستند نباید با افزایش قیمت روبرو شوند و دستگاه‌های نظارتی نیز باید بر آن‌ها نظارت کامل را داشته باشند.

حسن روحانی 15 مرداد ماه در گفت و گوی زنده تلویزیونی با بیان اینکه بانک مرکزی تنها برای کالا‌های ضروری و ملزومات پزشکی متعهد است که با یک قیمت متعادل یا ثابت ارز تهیه کند، تاکید کرد: مردم براساس این بسته جدید ارزی باید اطمینان داشته باشند که نوسانات مربوط به بازار ارز تاثیری بر رشد قیمت کالا‌های اساسی نخواهد داشت و در این زمینه قرار شد فهرستی از سوی وزارتخانه‌های بهداشت، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی به بانک مرکزی ارائه شود تا با این فهرست که مربوط به کالا‌های اساسی است، بانک مرکزی ارز 4200 تومانی را به آن اختصاص دهند.

در این راستا قرار شد که همه وزرا تا رسیدن کالا‌های اساسی وارد شده با ارز 4200 تومانی به دست مردم بر این روند نظارت داشته باشند تا در این میان هیچ افزایش قیمتی رخ ندهد.

وی با تاکید بر اینکه اگر کالا‌های اساسی وارد نوسانات ارزی شود، مردم دچار نگرانی‌های شدیدی نسبت به آینده می‌شوند و اقشار ضعیف به شدت آسیب می‌بینند، اظهارکرد: دولت و بانک مرکزی متعهد شده است که سالانه 15 تا 20 میلیارد دلار ارز دولتی 4200 تومانی تامین کند و تا فروردین ماه سال آینده این قیمت را در نظر گرفته‌ایم و تغییری برای کالا‌های اساسی نخواهد کرد.

از سوی دیگر وزیر صنعت، معدن و تجارت بر این نکته تاکید کرده نباید کالا‌های اساسی که ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند افزایش قیمت پیدا کنند و با متخلفان برخورد می‌شود. اما برنج وارداتی (غیرتایلندی) بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده از سوی بانک مرکزی با افزایش قیمت مواجه شده است و متوسط قیمت خرده فروشی این محصول استراتژیک در هفته منتهی به 12 مرداد ماه کیلیویی 7899 تومان در سطح شهر تهران بوده که نسبت به هفته مشابه سال گذشته 45.7 گران‌تر شده است. این در حالی است که هر کیلوگرم برنج تولید داخلی درجه یک در همین بازه زمانی افزایش قیمت حدود 9 درصدی را تجربه کرده است.

در این میان مشخص نیست دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در این بازار چه نقشی ایفا کرده و چرا با متخلفان در بازار برنج برخورد نمی‌کنند؟ البته به گفته دولتمردان و در راستای شفاف سازی نام متخلفان و عوامل این نابسامانی نیز معرفی می‌شود.

منبع:ایسنا

افت 170 هزار تومانی قیمت سکه/ یورو کاهش یافت + جدول|


در بازار تهران سکه طرح جدید با نزول 170 هزار تومانی به 3 میلیون و 716 هزار تومان و یورو با 180 تومان کاهش به 11 هزار و 767 تومان رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در معاملات امروز بازار تهران بهای سکه و ارز کاهش یافت.

سکه طرح جدید 170 هزار تومان، طرح قدیم 100 هزار تومان، نیم سکه 40 هزار تومان، ربع سکه 20 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار 6690 تومان افت قیمت داشت.

در بازار ارز، یورو با 180 تومان کاهش 11 هزار و 767 تومان، پوند با 213 تومان کاهش 13 هزار و 185 تومان و درهم با افت 40 تومانی 2828 تومان فروخته شد.

قیمت اونس طلا در بازار جهانی با 17 دلار و 53 سنت کاهش 1177 دلار و 13 سنت قیمت خورد.

طلا و ارزقیمتمیزان تغییر قیمت
سکه طرح جدید3،716،000 تومان170،000- تومان
سکه طرح قدیم3،453،000 تومان100،000- تومان
نیم سکه1،772،000 تومان40،000- تومان
ربع سکه911،000 تومان20،000- تومان
سکه گرمی501،000 تومان0
هر گرم طلای 18 عیار289،280 تومان6690- تومان
اونس1177.13 دلار17.53- دلار
یورو11،767 تومان180- تومان
پوند13،185 تومان213- تومان
درهم2828 تومان40- تومان

انتهای پیام/

لیر ترکیه کمی از افت ارزش خود را جبران کرد|


پس از آنکه رئیس جمهور ترکیه از مردم این کشور خواست تا برای تقویت ارزش لیر، ارز های خارجی خود را به لیر تبدیل کنند، ارزش لیر در برابر دلار از کمینه 7.2 لیر به 6.13 لیر رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اسپوتنیک، ارزش لیر ترکیه در برابر دلار تا حدودی تقویت شد و توانست از پایین‌ترین حد تاریخی خود فاصله بگیرد.

در آخرین مبادلات انجام شده ارزش لیر از 7.2 لیر در برابر دلار که کمترین حد تاریخی آن محسوب می‌شود و طی روزهای گذشته به این رقم رسیده بود، به 6.13 لیر در برابر دلار افزایش یافت.

اواخر روز گذشته، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، با «حمله اقتصادی» خواندن اقدامات آمریکا علیه این کشور گفت: ترکیه واردات لوازم الکترونیکی آمریکایی را تحریم می کند.

وی ادامه داد در این زمینه مردم ترکیه به سمت لوازم الکترونیک تولید داخل خواهند رفت و یا از تولیدات متحدان ترکیه استفاده خواهند کرد تا از لیر حمایت کنند.

آغاز جنگ تجاری بین ترکیه و آمریکا و شدت گرفتن اختلاف سیاسی بین دو کشور ناشی از محاکمه یک کشیش آمریکایی ساکن ترکیه به اتهام جاسوسی، باعث شد تا ارزش لیر در بازارهای ارزی کاهش یابد.

یکی دیگر از اختلافات ترکیه با آمریکا روی آوردن این کشور به سمت خرید برخی تسلیحات روس از جمله سامانه دفاع ضد هوایی S-400 است که آمریکایی‌ها گفته اند در صورتی که قرارداد مربوط به این خرید اجرایی شود، ترکیه با تحریم های بیشتری از سوی  واشنگتن روبرو خواهد شد.

>