گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

بنی‌صدر خائن بود یا نبود؟

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

20 خردادماه مصادف است با عزل بنی‌صدر، نخستین رئیس‌جمهوری ایران از فرماندهی کل قوا به فرمان امام. به فاصله چند روز بعد هم طرح عدم کفایت سیاسی او در مجلس طرح شد و 26 خردادماه به تصویب رسید.
20 خردادماه مصادف است با عزل بنی‌صدر، نخستین رئیس‌جمهوری ایران از فرماندهی کل قوا به فرمان امام. به فاصله چند روز بعد هم طرح عدم کفایت سیاسی او در مجلس طرح شد و 26 خردادماه به تصویب رسید.

در تاریخ نگاری رسمی از بنی صدر، به ویژه در نحوه مواجهه او با جنگ به عنوان خائن نام برده می شود، اما در سال های اخیر برخی اظهارنظرها در این ایده تشکیک وارد کرده است. آخرین بار وقتی احمد توکلی گفته بود که بنی صدر خائن بود، محمد درودیان به او واکنش نشان داد.

توکلی در توضیح درباره خائن بودن بنی صدر، به ملاقات با امام اشاره می کند و می گوید: یک روز آقایان خامنه ای، هاشمی، یزدی، رجایی، پرورش، بنده و مرحوم محمد منتظری خدمت امام رفتیم. نوبت به من رسید، به امام گفتم بنی صدر نوار پر می کند، نامه سرگشاده علیه مجلس می نویسد و در میتینگ هایش مثل میدان آزادی علیه مجلس حرف می زند اما نوبت به ما که می رسد شما می فرمایید هیچی نگویید. امام گفت: شماها هم می گویید! ما تعجب کردیم و گفتیم ما که خفه شدیم از بس هیچ چیز نگفتیم. امام فرمود آن نامه ای که آشیخ محمد (منتظری) نوشته است خوب بود؟ روز قبل محمد منتظری یک نامه محرمانه ای نوشته بود (از این نامه های محرمانه که منتشر هم می کرد) و در آن یک کیسه حسابی از بالا تا پایین بنی صدر را کشیده بود. برای ما تعجب آور بود که امام آن نامه را خوانده بود و در جریان آن قرار داشت و آن را هم به حساب همه ما گذاشت. به اینجا که رسید، محمد منتظری خندید و گفت حالا ١٠٠ تا او گفته یکی هم ما گفتیم. بعد امام شروع به نصیحت کرد و گفت که جنگ است، بچسبید به جنگ، از این حرف ها کوتاه بیایید، نباید اختلافی شکل بگیرد. ما هم دست از پا درازتر از این جلسه بیرون آمدیم .

محمد درودیان، تاریخ نگار، سال 94 در یادداشتی در واکنش به ادعای توکلی نوشته بود: تاکنون در این زمینه هیچ گونه اثر پژوهشی کامل و درخور اعتنا منتشر نشده است.آقای توکلی به موضوع خائن بودن بنی صدر اشاره و خاطره ای از ملاقات با امام خمینی نقل کرده است که در عین اهمیت سیاسی آن، نه تنها ارتباط چندانی به تأیید خائن بودن بنی صدر در جنگ ندارد، بلکه بیانگر دیدگاه امام درباره ضرورت اجتناب از اختلافات سیاسی و تمرکز بر حل مسئله جنگ است .

موضوع خائن نبودن بنی صدر در جنگ را برای نخستین بار دریادارعلی شمخانی در بازبینی و تحلیل تحولات دهه 60، در یک برنامه تلویزیونی، در بحبوحه رخدادهای سال 1388 اعلام کرد که بازتاب نسبتا گسترده ای داشت و حتی به او بسیار انتقاد شد. مجری برنامه از او سؤال کرده بود: جریان نامه ای که بعد از فتح خرمشهر برخی فرماندهان نظامی به بنی صدر نوشتند و دستور عقب نشینی ایشان را تقبیح کردند، چه بود؟ که شمخانی پاسخ داد: بنی صدر اصلا آن موقع نبود. بنی صدر تا زمانی که در خاک ایران و فرمانده کل قوا بود، هیچ عملیات موفقی انجام نداد، بنی صدر در عملیات سال 59 که می خواست خرمشهر را آزاد کند و شکست خورد و فاجعه هویزه رخ داد، قصد خیانت نداشت! بنی صدر دنبال پیروزی بود و اگر پیروز می شد، تانک هایی که به سمت بصره می رفتند تانک هایی در تهران به سمت کرسی های قدرت می رفتند و می گفت من عامل پیروزی ام. بنابراین بنی صدر خیانت نکرد .

منبع: خبر فوری