اقتصاد > جهان - مهر به نقل از اسپوتنیک نوشت:ناتالیا کسپراسکای فاش کرد که بیت‌کوین برای تامین مالی پروژه‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس در سراسر جهان طراحی شده است و این ارز دیجیتال را «دلار ۲» نامید.
گروه خبری اقتصادی

 ناتالیا کسپراسکای که یکی از موسسان کسپراسکای و مدیر اجرایی ارشد گروه شرکت‌ها و متخصصان سیستم‌های امنیت سایبری اینفوواچ است، در سخنرانی خود در دانشگاه ایتمو در سنت پترزبورگ فاش کرد که بیت‌کوین برای تامین مالی پروژه‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس در سراسر جهان طراحی شده است.

وی این ارز دیجیتال را «دلار ۲ » نامید.

این متخصص اعلام کرد: ارز دیجیتال بیت‌کوین به وسیله سازمان‌های اطلاعاتی آمریکایی ساخته و توسعه داده شده است.

ناتالیا کسپراسکای در مورد جنگ اطلاعات و سلطه دیجیتال سخنرانی می‌کرد. عکس‌های او که در حال ارائه سخنرانی خود تحت عنوان تکنولوژی‌های مدرن - اصول جنگ‌های اطلاعاتی و سایبری، می‌باشد در فضای مجازی منتشر شدند.

او گفت: بیت‌کوین پروژه آژانس‌های اطلاعاتی آمریکاست تا به وسیله آن فعالیت‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و کانادا در کشورهای مختلف سریعا تامین مالی شوند. این تکنولوژی درست مثل اینترنت، جی‌پی‌اس و تور، خصوصی‌سازی شده است. در واقع این نسخه دوم دلار است چراکه نرخ آن توسط صاحبان بورس‌ها کنترل می‌شود.

او همچنین فاش کرد که ساتوشی ناکاموتو (نامی که به عنوان موسس یا موسسان بیت‌کوین ثبت شده است)، نام یک گروه کدنویسی آمریکایی است.

 

۳۵۳۵

اقتصاد > جهان - ایلنا گزارش داد: مؤسسه اعتبار سنجی فیچ اعلام کرد که اوکراین، آرژانتین، ترکیه و برزیل بیشترین آسیب پذیری به افزایش ارزش دلار آمریکا را دارند.
گروه خبری اقتصادی

به گفته این مؤسسه تحقیقاتی، اوکراین در میان اینچند کشور با توجه به سرمایه بانک مرکزی این کشور و بدهی شرکت های خود که روبه افزایشاست بیشترین آسیب را از مرحله فعلی سیاست پولی آمریکا که از سوی فدرال رزرو سفت و سختاعمال شده، می بیند.

همچنین افزایش نرخ بهره آمریکا که به دنبال آن روندصعودی ارزش دلار را به همراه خواهد داشت می تواند منجر به مشکلات بزرگی برای کشورهایمقروضی که به دلار وام گرفته اند، شود؛ موضوعی که هم اکنون در حال اتفاق افتادن استو با بازپرداخت اصل و بهره نسبت به ارزهای محلی افزایش می یابد.

بر همین اساس، افزایش نرخ بهره آمریکا و تقویت بیشتردلار به عنوان عامل اصلی در بحران بدهی آسیا در سال ۱۹۹۷ میلادی تلقی می شود. ارزش دلار آمریکا به دنبال گمانه زنی برای افزایش۲ یا ۳ مرتبه ای نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه های اخیر سیر صعودی به خودگرفته و از اواسط ماه آوریل به بعد ۵ درصد رشد پیدا کرده است.

بر پایه این گزارش، مؤسسه فیچ اعلام کرد که اوکراینبه دلیل بدهی و ضعف بانک های خود آسیب پذیر است و کیفیت دارایی این کشور با توجه بهوام های که باز پرداخت آنها در هاله ای از ابهام است ضعیف است و این نوع وام ها درحدود ۵۷ درصد وام های این کشور را تشکیل می‌دهند.

 

۳۵۲۲۳

 

اقتصاد > جهان - ایسنا نوشت: خروج آمریکا از برجام، قراردادهای ۴۰ میلیارد دلاری ایرباس و بوئینگ با ایران را با اما و اگرهایی مواجه کرده است.
گروه خبری اقتصادی

به گزارش بلومبرگ، شب گذشته که دونالد ترامپ - رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا - در سخنرانی خود، خروج این کشور از توافق هسته ای موسوم به برجام را اعلام کرد، بسیاری از رسانه ها از احتمال به تعلیق در آمدن قراردادهای تجاری اروپا و برخی کشورهای دیگر با ایران از جمله قراردادهایی که با غول های هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ به امضا رسیده بود، خبر دادند.

ترامپ علاوه بر اعلام خروج از معاهده برجام، گفت که تحریم های اقتصادی با شدت بسیار بیشتری به ایران باز خواهند گشت که این تحریم ها صادرات نفت و خرید تجهیزات نفتی و قراردادهای خرید هواپیماهای مسافربری و غیرنظامی را نشانه گرفته است.

ترامپ که همواره توافق نامه هسته ای ایران را برای آمریکا مایه تاسف می‌دانست، حالا به سنگ اندازی های مداومش مهر تایید زد و به ادامه توافق هسته ای با ایران خاتمه داد.

شرکت اروپایی ایرباس و بوئینگ آمریکا در مجموع قراردادهایی را به ارزش ۴۰ میلیارد دلار با شرکت هواپیمایی ایران ایر و آسمان به امضا رسانده بودند و قرار بود هرکدام به ترتیب ۱۰۰ و ۸۰ فروند هواپیما را به ایران تحویل دهند.

استیون منوچین -‌ وزیر خزانه‌ داری ایالات متحده آمریکا - دقایقی بعد از سخنرانی ترامپ اعلام کرد که پس از بازگشت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، مجوز فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به ایران لغو خواهد شد و این شرکت ها نیز تنها چندماه فرصت دارند تا به این همکاری‌ها پایان دهند.

احتمال لغو قرارداد خرید هواپیماهای جدید و به روز از سوی بزرگترین غول های هواپیماسازی برای ناوگان هواپیمایی و حمل و نقل هوایی ایران می‌تواند خبر ناخوشایندی محسوب شود؛ چراکه در صورت تحویل این هواپیماهای جدید، ایرلاین های ایران می توانستند با افزایش خدمات و مسافران بین‌المللی خود، علاوه بر افزایش درآمد و امنیت پروازی خود، به هاب منطقه خاورمیانه تبدیل شده و با ایرلاین های کشورهای حوزه خلیج فارس همچون امارات و قطر که هم اکنون گوی رقابت را از ایران ربوده‌اند، به رقابت بپردازد.

به گفته بسیاری از تحلیلگران، خروج آمریکا از برجام موجب ضرر مالی ۴۰ میلیارد دلاری به این شرکت های هواپیماسازی خواهد شد.

گوردون جاندرو - معاون مدیرعامل بوئینگ - در بیانیه ای در واکنش به خبر خروج ترامپ از برجام گفت: ما در اقدامات بعدی، با دولت آمریکا در این خصوص مشورت خواهیم کرد چراکه باید از سیاست های کشور خود، ایالات متحده، پیروی کنیم.

ایرباس نیز در بیانیه ای اعلام کرده که تصمیم گیری ما درباره لغو قراردادمان با ایران، قطعا زمان می برد.

ایران ایر پس از برجام ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس و ۲۰ فروند هواپیمای توربوپراپ ATR را سفارش داده بود که تاکنون سه فروند ایرباس و هشت فروند ATR را تحویل گرفته است.

شرکتهای اروپایی به دلیل اینکه شماری از قطعات هواپیماهای تولیدی آنها در آمریکا تولید می‌شود، به مجوز صادرات واشنگتن برای تکمیل قراردادهایشان نیاز دارند. تا قبل از اعلام خروج آمریکا از برجام، برخی از مجوزهای لازم برای تحویل هواپیماهای ایرباس به ایران از سوی واشنگتن داده شده بود اما حالا با خروج این کشور از برجام معلوم نیست دقیقا چه بر سر سرنوشت قراردادهای خرید هواپیما می آید.

۳۵۲۲۵

اقتصاد > جهان - ایسنا نوشت: قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی بدنبال بازگشت خریداران چینی به بازار پس از تعطیلات روز کارگر، از پایین‌ترین رکورد چهار ماه اخیر فاصله گرفت و اندکی افزایش یافت.
گروه خبری اقتصادی

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۳۰۹.۷۱ دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن ۰.۳۱ درصد افزایش یافت و به ۱۳۰۹.۷۱ دلار رسید.

به گفته پیتر فانگ، مدیر معاملات شرکت "وینگ فانگ"، چینی ها از تعطیلات طولانی برگشته اند و ما شاهد علاقه به خرید در قیمتهای پایین تر هستیم. اما رشد قیمت طلا به دلیل قوی ماندن دلار محدود خواهد ماند زیرا سرمایه گذاران منتظر نشانه هایی در خصوص سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا و همچنین آمار اشتغال ماهانه این کشور هستند.

شاخص دلار آمریکا روز چهارشنبه در برابر سبدی از ارزهای بزرگ ۰.۱ درصد افت کرد و در ۹۲.۳۵۷ واحد ایستاد. ارزش دلار از دورنمای رشد قوی اقتصاد آمریکا و بازده اوراق قرضه پشتیبانی شده است.

بر اساس گزارش رویترز، در حالی که انتظار می‌رود بازار مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را ثابت نگه دارد اما احتمالا انتظارات برای افزایش نرخ‌های بهره را بالا خواهد بود. فعالان بازار منتظر نتیجه نشست دو روزه این بانک هستند تا به ارزیابی دورنمای افزایش نرخ‌های بهره بپردازند.

نرخ‌های بهره بالاتر از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند و بازده اوراق قرضه را بالاتر می‌برد و قیمت طلا را با افزایش هزینه نگهداری آن تحت فشار قرار می‌دهد.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است در پایین مرز ۱۳۱۷ دلار اندکی بهبود پیدا کند و سپس حمایت در سطح ۱۳۰۲ دلار را تست کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۱.۳ درصد افزایش یافت و به ۱۶.۳۲ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۹ درصد افزایش یافت و به ۸۹۸.۰۵ دلار رسید. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ۰.۵ درصد افزایش یافت و ۹۵۳.۳۰ دلار معامله شد.

۳۵۲۲۵

 

اقتصاد > جهان - ایسنا نوشت: قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه اندکی افزایش یافت اما با قوی ماندن دلار آمریکا و کاهش نگرانی‌های ژئوپلتیکی که تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را محدود کرد نزدیک به پایین‌ترین قیمت دو هفته گذشته ایستاد.
گروه خبری اقتصادی

هر اونس طلا برای تحویل فوری در بازار سنگاپور پس از طی روند کاهشی در سه روز معامله گذشته، در معاملات روز جاری ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۱۳۲۵.۸۱ دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۱۳۲۷.۸۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه با ۱۴.۳۰ دلار یا ۱.۱ درصد افزایش، در ۱۳۲۴ دلار بسته شد.

به گفته جان شارما، اقتصاددان بانک ملی استرالیا، طلا تحت تاثیر ریسک‌گریزی و ریسک‌پذیری بالا و پایین می‌رود. تصور می‌رود این فلز ارزشمند در کوتاه مدت با فشار کاهشی بیشتری مواجه شود.

دلار قوی‌تر معاملات طلا را برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر می‌کند و افزایش بازده اوراق بهادار، هزینه نگهداری طلا که سوددهی را ندارد را بالا می‌برد و در نتیجه جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز را کمتر می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، دلار در برابر سبدی از ارزهای رقیب در معاملات روز سه‌شنبه به بالاترین حد در بیش از سه ماه گذشته رسید.

قیمت طلا همچنین از بهبود فضای ژئوپلتیکی تحت فشار نزولی قرار گرفته است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، ۹۱۹.۷۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۹ درصد افزایش، در ۱۶.۶۷ دلار ایستاد و هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش به ۹۸۳.۲۲ دلار رسید.

 

۳۵۳۵

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن