گروه خبری سیاسی

واکنش رسمی وزارت اطلاعات به گزارش منتشر شده تفحص از دوتابعیتی‌ها


سیاست > دولت - وزارت اطلاعات در پی انتشار گزارش منتشر شده در برخی رسانه‌ها با عنوان «متن گزارش تحقیق و تفحص از دو تابعیتی‌ها» در نامه‌ای به رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نکاتی را درباره این گزارش قید کرد.

به گزارش خبرآنلاین، وزارت اطلاعات در پی انتشار گزارش منتشر شده در برخی رسانه‌‌‌ها با عنوان «متن گزارش تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌‌‌ها» در نامه‌ای به علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیحاتی درباره این گزارش را قید کرده است.

متن نامه به شرح زیر است:

سلام علیکم؛

با احترام، در پی انتشار محتوای «گزارش نهایی تحقیق و تفحص از بررسی وضعیت افراد دوتابعیتی» که به تصویب کمیسیون امنیت ملی رسیده و بازتاب‌‌های گوناگونی نیز داشته است، ذکر نکات زیر را ضروری دانسته و در خواست اکید داریم تا نسبت به اصلاح موارد اقدام لازم معمول گردد:

1- این وزارتخانه طی ماه‌های گذشته همکاری‌‌های مختلفی با هیات تحقیق و تفحص مزبور معمول داشته است. از برگزاری نشست اعضاء هیات با وزیر محترم اطلاعات و معاون ذیربط ایشان تا تهیه و ارسال نقطه‌‌‌نظرات کارشناسی وزارت به رئیس محترم هیات اما متاسفانه در گزارش نهایی نکاتی درج گردیده که ضروری است نسبت به آن اقدام لازم به عمل آید.

2- در صفحات 14 و 15 گزارش کمیسیون که عینا بخشی از نامه این وزارتخانه می‌‌‌باشد، به دلیل درج ناقص مطلب شائبه‌‌های متعددی ایجاد نموده مبنی بر اینکه طی دو سال گذشته 210 مدیر دوتابعیتی در نظام شناسایی شده است. حال آن که در گزارش این وزارتخانه تاکید شده بود که طی دو سال گذشته از 19 حوزه‌‌ای که استعلام شده بود تعداد 210 نفر به دلیل دوتابعیتی، اقامت از نوع گرین کارتی، ردصلاحیت شده‌‌‌‌‌اند و در ادامه به پنج حوزه اشاره شده بود مانند: اشتغال در مراکز دولتی و حکومتی یا همکاری با مراکز حساس، دولتی، علمی، دانشگاهی، آموزشی و نظامی و... بنابراین بخش عمده‌‌‌ای از استعلامات مربوط به گزینش و همکاری بوده (اعم از بخش‌‌‌های حکومتی، دولتی و حتی خصوصی) همان گونه که ملاحظه می‌‌‌فرمائید چنانچه این قسمت از متن نامه این وزارتخانه به صورت کامل درج می‌‌‌شد، شائبه مذکور ایجاد نمی‌‌‌گردید تا موجب بروز ذهنیت‌‌‌های منفی شود. عین این مطلب در مورخ 96/12/15 و قبل از چاپ گزارش کمیسیون توسط سرکار خانم چنارانی در صحن علنی مجلس مطرح گردید که این وزارتخانه در مورخ 96/12/16 در اعتراض به موضوع با هیات رئیسه و رئیس هیات تحقیق و تفحص مکاتبه و تذکر داد.

بر این اساس درخواست داریم هم جنابعالی و هم رئیس محترم هیات نسبت به اصلاح متن گزارش و همچنین تذکر به مطبوعات جهت صدور اصلاحیه اهتمام ورزیده و از جایگاه کمیسیون امنیت ملی دفاع گردد. در صورت عدم اقدام، این وزارتخانه ناچار خواهد شد که راسا مبادرت به واکنش و در تبیین موضوع اقدام نماید.

3- در صفحه 23 گزارش کمیسیون نیز به «عدم همکاری و مسامحه وزارت اطلاعات در این امر مهم...» اشاره گردیده که به دلیل استفاده از عبارات کلی، کانه تمام مشکلات موضوع دوتابعیتی‌‌‌‌ها بر دوش این وزارتخانه قرار گرفته است. در حالی که علیرغم تمام خلاءها، کاستی‌‌ها و مشکلات موجود (که در گزارش خود هیات نیز به آنها اشاره شده) سربازان گمنام امام زمان (عج) بدون ادعا و جنجال مجاهدت‌های زیادی نموده و می نمایند تا از حضور افراد دو تابعیتی و مظنون در دستگاه های حاکمیتی و حتی بعضا خصوصی مهم جلوگیری نمایند و در این راستا توقع تقدیر و تشکر نداریم اما اتهام بلاوجه مسامحه و عدم همکاری به وزارت غیر منصفانه و جهت گیرانه است.

توضیح اینکه حسب مذاکره به عمل آمده با آقای کریمی قدوسی (رئیس هیات) منشاء درج مطلب مذکور، عدم پاسخگویی به مکاتبه دادستان محترم کل کشور بوده است. حال آنکه اولا: همان گونه که در پرونده های قضایی از زمان ایراد اتهام تا صدور حکم نهایی فاصله ای طولانی (بعضا چندین سال) طی می شود، در مواردی از این دست که فهرستی از اسامی به این وزارتخانه واصل می شود بدیهی است که با توجه به اهمیت موضوع از جهات مختلف، بررسی و اعلام نظر نهایی مدتی به طول انجامد و این به معنای مسامحه و عدم همکاری نیست. ثانیا: در متن نامه دادستان محترم کل که در همان صفحه 23 گزارش درج شده نیز مطلبی مشعر بر مسامحه و عدم همکاری درج نشده و مشخص نیست بر چه اساسی این استنباط صورت گرفته که امیدواریم سوگیری و پیش داوری در این امر دخیل نبوده باشد گرچه شائبه آن جدی است. ثالثا: کمیسیون امنیت ملی در مورخ 96/12/20 گزارش هیات تحقیق و تفحص را مورد بررسی قرار داد و گزارش نهایی وزارت اطلاعات در خصوص فهرست مد نظر دادستان محترم کل در مورخ 96/12/22 (دو روز پس از برگزاری جلسه کمیسیون) طی نامه شماره 225517/س/820301 /96 خطاب به ایشان و رونوشت به کمیسیون امنیت ملی نیز ارسال گردیده بود که با عنایت به تاریخ انتشار گزارش کمیسیون (97/2/5) ضروری بود که متن مذکور در صفحه 23 کاملا تغییر یابد. در عین حال از آنجا که هنوز متن گزارش کمیسیون در صحن علنی مجلس قرائت نشده، مقتضی است نسبت به اصلاح گزارش مزبور اقدام سریع و صریح انجام و هم در خلاصه گزارش که مقرر است در صحن قرائت گردد این دو نکته اساسی به نحو بارز گنجانده شود تا از بروز شائبه ها و همچنین سوء استفاده های جناحی و سیاسی پیشگیری گردد.

2929

14 مرداد، ارائه گزارش امور حقوق شهروندی از سوی رییس‌جمهوری/ کم‌کاری‌ها و همکاری‌ها را اعلام می‌کنیم


سیاستدولت - ایسنا نوشت: دستیار ویژه رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی خبر داد که رییس‌جمهوری روز 14 مرداد در این حوزه به مردم گزارش می‌دهد تا مردم در جریان کم‌کاری‌ها یا همکاری‌ها قرار گیرند.

دستیار ویژه رییس‌جمهور خبر داد که رییس‌جمهور 14 مرداد گزارش‌های مربوط بهمنشور حقوق شهروندی را به مردم ارائه خواهد کرد.

شهیندخت ملاوردی توضیح داد: همه وزارتخانه‌ها با نهاد حقوق شهروندی ارتباطخوبی دارند، در چارچوب منشور حقوق شهروندی از تمام وزارتخانه‌ها گزارش گرفته‌ایم واین گزارش را 14 مرداد منتشر خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در گزارشی که به زودی منتشر می‌شود و افکار عمومی در جریان آنقرار خواهند گرفت کم کاری‌ها یا همکاری‌ها را طبقه‌بندی کرده و اعلام خواهیم کرد،در واقع رییس‌جمهور این آمار را به ملت گزارش‌می‌دهد.

ملاوردی تصریح کرد: دستیارهای ویژه استاندار و وزیر را هم در امور حقوق شهروندیتعیین کردیم، از این طریق ما برنامه‌های خودمان را پیش می‌بریم و خیلی هماهنگی‌هایخوبی داریم.

او در پایان گفت: با پیگیری‌های جدی که رییس‌جمهور در این حوزه انجام داده‌اندو ابلاغیه‌های صورت گرفته که در دسترس وزرا قرار دارد؛ گزارش‌گیری‌های لازم راانجام می‌دهیم و پیگیر امور هستیم تا برنامه‌هایی که به ما ابلاغ شده است به درستیاجرا شود.  

 

29215

 

 

توافقنامه همکاری انرژی بین ایران و اتریش تمدید شد/ صادرات گاز از ایران به کشورهای اروپایی


سیاست > دولت - زمانی نیا از تمدید توافقنامه همکاری انرژی بین ایران و اتریش خبر داد.
توافقنامه همکاری انرژی بین ایران و اتریش تمدید شد/ صادرات گاز از ایران به کشورهای اروپایی

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، امیرحسین زمانی نیا معاون امور بین‌الملل وزارت نفت که به همراه دکتر حسن روحانی رییس جمهوری و هیاتی بلندپایه از روز دوشنبه به سوئیس و اتریش سفر کرده بود در تشریح دستاوردهای این سفر در حوزه انرژی گفت: با توجه به وجود توافقنامه همکاری در زمینه انرژی بین وزارت نفت ایران و وزارت انرژی و توسعه پایدار اتریش، این توافقنامه در زمینه همکاری های نفتی، آموزشی و سرمایه گذاری در انرژی های جایگزین، تمدید شد.

وی در ادامه به مذاکرات انجام شده برای تجارت نفت هم اشاره کرد و گفت: این مذاکرات پس از آخرین اجلاس اوپک بین وزیر نفت ایران و رییس اوپک شروع شده و در اتریش نیز ادامه دارد.

زمانی نیا درباره صادرات گاز از ایران به کشورهای اروپایی نیز گفت: اتریش در نظر دارد تا از حاشیه خزر و ایران به اروپا گاز صادر شود و صحبت هایی در این خصوص انجام شده و ایران نیز به این موضوع علاقه‌مند است.

معاون امور بین‌الملل وزارت نفت با اشاره به گفت وگوهای انجام شده در خصوص موضوع گاز و اتحادیه اروپا در کمیته مشترک انرژی گفت: در این گفت وگوها علاوه بر انرژی های جایگزین و افزایش بهره وری انرژی در ایران، در خصوص مسائل تجاری مربوط به گاز و نفت با اتریش مذاکراتی انجام شد.

«اشتفان شولتز» سفیر اتریش در تهران نیز با اشاره به سفر رئیس جمهوری ایران به وین، گفته است که اتریش قویا مایل به برقراری مشارکت و توسعه روابط خود با جمهوری اسلامی ایران است.

سفیر اتریش با بیان اینکه ما در اروپا توافق کردیم که ایران بر اساس برجام، مادامی که بر تمام تعهدات هسته‌ای خود همانطور که تا کنون متعهد بوده، متعهد بماند، با حمایتی جهانی از حق بلامنازع، غیرقابل اجتناب و پیوسته بهره‌مندی از منافع عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با دنیا برخوردار خواهد بود.

وی افزود که از همین رو ما در اتریش می‌خواهیم با ایران در ساخت اقتصاد مبتنی بر بخش فعال خصوصی مشارکتی جدی داشته باشیم.

شولتز با اشاره به سفر دکتر روحانی به اتریش و تجربیات و دستاوردهای مهم این کشور در اقتصادی بخش خصوصی گفت: اتریش به شدت مایل است تا در بخش خصوصی اقتصاد ایران مشارکت داشته باشد.

 

 

4242

روحانی: طرفهای دیگر باید خروج برجام از تعادل را جبران کنند


سیاست > دولت - رییس جمهوری اسلامی ایران در سفر به وین با یوکیانو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار و گفتگو کرد.
روحانی: طرفهای دیگر باید خروج برجام از تعادل را جبران کنند

به گزارش خبرآنلاین به نقل از سایت ریاست جمهوری، رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اگر حقوق ملت ایران در برجام تامین نشود، دلیلی وجود ندارد که در برجام بمانیم، گفت: فعالیتهای هسته ای ایران همواره صلح آمیز بوده و هست، اما این تهران است که درباره سطح همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم می گیرد و مسئولیت تغییر وضعیت و سطح همکاری ایران با آژانس بر عهده کسانی خواهد بود که وضعیت جدید را بوجود آورده اند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه در دیدار "یوکیانو آمانو" مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، با تاکید بر اینکه وظیفه اصلی آژانس دفاع از حقوق ملتها در بهره مندی از فناوری صلح آمیز هسته ای است، گفت: برجام موفقیتی بزرگ برای دیپلماسی و آژانس بین المللی انرژی اتمی بود و ادامه این موفقیت فقط در گرو توازن تعهدات همه طرفین است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه خروج آمریکا از برجام این توافقنامه را از تعادل خارج کرده است، افزود: در این شرایط بقیه طرفهای توافق وظیفه دارند در مقابل این اقدام ایستاده و خارج شدن تعهدات طرفین از توازن را جبران کنند.

دکتر روحانی اظهارداشت: منطقی نیست در معاهده ای یک طرف به تمام تعهداتش عمل کند و طرف دیگر تعهداتش را زیر پا بگذارد. اگر به حقوق ملت خود در برجام نرسیم، در هر شرایطی تصمیم جدیدی خواهیم گرفت.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در این دیدار با بیان اینکه در مقطع حساسی قرار داریم و امیدواریم تماس با مقامات ایرانی همچنان به صورت نزدیک ادامه یابد، گفت: برجام یک دستاورد بسیار بزرگ فنی و دیپلماتیک بود و آژانس هم در راستی آزمایی های خود بارها تاکید کرده که ایران به طور کامل به تعهداتش در برجام عمل کرده است.

آمانو از اینکه ایران تاکنون در برابر خروج یکجانبه آمریکا از برجام خویشتنداری نشان داده است، قدردانی کرد.

2323

بوسه? سردار بر دست روحانی


سیاست > دولت - در شرایطی که منتقدان دولت برای در سیبل قرار دادن دولت گوی سبقت از یکدیگر می‌دزدند سردار فاسم سلیمانی در نامه‌اش به روحانی، از او تمام قد قدردانی می‌کند.
بوسه? سردار بر دست روحانی

به گزارش خبرآنلاین، خط و نشان‌های ایران وآمریکا بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ هر روز بیشتر شد تا این‌که اعلام خروجآمریکا از برجام خط بطلانی کشید بر تمام اصلاح روابطی که در طول دوران دولت دوماوباما و دولت اول روحانی ایجاد شده بود، حالا باردیگر این دو کشور پنجه در پنجهیکدیگر قرار داده‌اند و تلاش می‌کنند تا مچ دیگری را به خاک بزنند.

هرچند در طول چهل سال گذشته این اولین رویاییایران و آمریکا نبوده است اما به جرات می‌توان گفت نخستین باری است که ایران بااتخاذ سیاست‌های دقیق آمریکا را به کنج رینگ رانده و است و این بار اجماع جهانی درجهت حمایت از ایران و علیه آمریکاست.

نامه سردار سلیمانی به روحانی

بعد از خروج آمریکا از برجام در حالی که جهان درشوک این اقدام بود منتقدان دولت از همان دقایق اول تاختن به دولت را آغاز کردند وپس از تصویب تحریم‌های جدید آمریکا دوز انتقادات با شدت و حدت بیشتری روانه خیابانپاستور شد. از آن‌جایی که دولت دوازدهم خود را دولت اعتدال می‌دانست به‌دور از هرگونه عجله امور را با تامل به پیش برد و کم‌کم انتقادها جای خودش را به تمجیدهاداد تا جایی که صحبت‌های حسن روحانی در سفر استراتژیکش به سوئیس و اتریش تحسین سردارقاسم سلیمانی را برانگیخت.

حسن روحانی که در دیدارش با ایرانیان مقیم سوئیسخط و نشانی جدی برای ایجاد موانع بر سر راه نفت ایران کشید و گفته بود «آمریکایی‌هامدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آن‌هامعنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود وآن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه‌اش راببینید.»بلافاصله با واکنش سردار سلیمانی مواجه شد. او در نامه‌ای خطاب به حسن روحانینوشت: 

برادر بزرگوار جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

آن‌چه از فرمایشات حضرتعالی در رسانه‌ها منعکس شد، مبنی بر این‌که اگر نفت جمهوری اسلامی ایران صادر نشود، تضمینی برای صدور نفت کل منطقه نمی‌باشد و بیانات بسیار ارزشمندی که در موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رژیم صهیونیستی فرمودید، مایه مباهات و افتخار است.

حقیر به عنوان سرباز ولایت و این ملت سرفراز و با همه جان به حضور جنابعالی عرض می‌کنم: این همان دکتر روحانی است که ما شناخت داشتیم و داریم و می‌بایست باشد. شما با سخنان حکیمانه، ارزشمند و قدرتمندانه خودتان رهبر عزیز، ملت بزرگوار ایران اسلامی و مسلمانان جهان را سرافراز نمودید.

دست شما را برای ایراد این سخنان به‌موقع، حکیمانه و صحیح می‌بوسم و برای هر سیاستی که مصلحت نظام اسلامی باشد، در خدمت هستیم.

برادرتان قاسم سلیمانی»

اولین گام برای وحدت ملی

تقریبا یک هفته است که از صحبت‌های داغ حسن روحانی در جلسه سران قوا درباره وحدت ملی می‌گذرد همان صحبت‌هایی که هنوز واکنش‌های زیادی را برانگیخته است و به جرات می‌توان گفت همه جناح‌ها بر آن وحدت‌نظر  دارند. روحانی در آن جلسه گفت: همه ما در کنار هم تا آخرین روز دولت دوازدهم به عهدی که با مردم بسته‌ایم وفادار خواهیم ماند و خود را امانت‌دار مردم می‌دانیم و اعلام می‌کنم که تا پای جان، آبرو و حیثیت خود با افتخار ایستادگی کرده و هیچ ترس و هراسی از هیچ چیزی ندارم.(اینجا) حالا به نظر می‌رسد گام عملی برای رسیدن به وحدت در کشور برداشته شده است و این نامه قاسم سلیمانی می‌تواند به عنوان اولین نشانه‌های وحدت ملی تلقی شود. 

شما نظر بدهید/ برای موفقیت دولت در «سیاست شفافیت» چه راهکارهایی وجود دارد؟


سیاست > دولت - رییس جمهور هفته گذشته در ایران و روز گذشته در سوییس از عزم دولت مبنی بر شفاف سازی هزینه کردهای ارزی خبر داد.
شما نظر بدهید/ برای موفقیت دولت در «سیاست شفافیت» چه راهکارهایی وجود دارد؟

"بانک مرکزی موظف است به مردم توضیح دهد که برای چه کارهایی ارز رسمی و به چه میزان پرداخت شده است. ما باید از مردم کمک بگیریم و آنها می‌توانند به دولت کمک کرده و بر امور نظارت داشته باشند."

"در روزهای اخیر بانک مرکزی فهرست همه حدود 13 میلیارد دلاری را که برای واردات به واردکنندگان تخصیص داده شده است، اعلام کرده است. ما به شفافیت ادامه می دهیم"

این سخنان بخشی از اظهارات رییس جمهور درباره ضرورت شفاف سازی مالی دولت است که طی روزهای گذشته بعنوان یکی از مهمترین سیاست های دولت مورد تاکید قرار گرفت.

شفافیت در حوزه های مختلف جامعه  می تواند موجب افزایش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی برای حل مشکلات جاری گردد.

حال با توجه به سیاست اعلام شده  آیا دولت و بقیه بخش های نظام می‌تواند در این حوزه موفق شوند یا خیر؟

چه موانعی در این خصوص پیش پای دولت روحانی قرار دارد؟

مخاطبان عزیز می توانید پاسخ خود را به صورت کامنت در زیر همین خبر بنویسید.

2929

>